Paraqitje e shkurtër e regjistrimeve të gjetura

Numri i regjistrimeve të gjetura është 1070 dhe numri i regjistrimeve të shfaqura është 1070.
Një paraqitje më e detajuar e regjistrimit mund të përftohet pasi ju të klikoni paraqitjen e shkurtër të tij. Gjithashtu ju mund të shënoni regjistrimet dhe të shtypni butonin "Shfaq detajet" për një paraqitje më të detajuar.
1 Grahma e shpirtit të mjegullt : novela / Leonard Veizi; Admirina Peçi
2 Ngrehina e përhumbjes : tregime / Leonard Veizi; Admirina Peçi
3 Hasi drejt analfabetizmit?! / Admirina Peçi
4 [Sot nuk të takova] ; Sa herë : [Poezi] / Admirina Peçi
5 Aborti midis rëndesës psiqike dhe domosdoshmërisë për të mbijetuar / Admirina Peçi
6 Aborti midis rëndesës psiqike dhe domosdoshmërisë për të mbijetuar / Admirina Peçi
7 [Sot nuk të takova] : [Poezi] / Admirina Peçi
8 Inteligjenca e ardhëshme e Shqipërisë - drogmene dhe analfabete / Admirina Peçi
9 Arsimi privat, vetëm për fëmijët e "Bosave" / Admirina Peçi
10 Mamaja : [Poezi] / Admirina Peçi
11 Shqiptarët nuk e kanë luajtur kurrë rolin e barbarëve, o pseudohistoriografë jugosllavë / Admirina Peçi
12 Dikur : [Poezi] / Admirina Peçi
13 Mes mallit / Admirina Peçi
14 Çamëria në dokumentet gjermane / Admirina Peçi
15 Autoktonia e Kosovës, çështje e pakundërshtueshme / Admirina Peçi
16 James Monroe : [Presidenti V i SHBA] / Admirina Peçi
17 Pikturat : [Tregim] / Admirina Peçi
18 Kush vret në Kosovë / Admirina Peçi; Nebil Çika (i riu)
19 Kurrë nuk do të ketë ndarje të Kosovës : [Intervistë] / Esat Stavileci; Admirina Peçi
20 Spastrimi etnik në Kosovë : një llogaritje / Admirina Peçi
21 " Shteti im, armiku im " : [Intervistë me shkrimtarin e njohur dhe sekretarin e shoqërisë " Vatra "] / Naum Prifti; Admirina Peçi; Esmeralda Bardhyli
22 Rreziku i Kosovës, boshti Moskë - Athinë - Beograd - Tiranë - Prishtinë / Vesel Neziri; Admirina Peçi
23 Përflakje : [Tregim] / Admirina Peçi
24 Kosova, aty ku ngatërrohet historia : Kosova, faktori ndërkombëtar, Sërbia, lëmshi me tri fije të ngatërruara / Admirina Peçi
25 Zgjedhjet në Kosovë një hap historik dhe një leksion : [ Çdo të sjellin zgjedhjet në Kosovë] / Admirina Peçi
26 Elvira, shkrimtarja që tradhëtoi komunizmin për dashurinë / Elvira Dones; Admirina Peçi
27 Bujari, aktori që nisi "Revolucionin" / Bujar Asqeriu; Admirina Peçi
28 Përplasje mes "Onufri" dhe "Nëntori 3" : [Ekspozita pikturash] / Admirina Peçi
29 Kurrë, nuk më ka lodhur arti! : Intervistë e mjeshtres së korit / Suzana Turku; Admirina Peçi
30 Dy takimet e Visar Zhitit me Kosovën : [Visar Zhiti" Si shkohet në Kosovë"] / Admirina Peçi
31 Shuhet "Piktori i popullit" Sadik Kaceli / Admirina Peçi
32 " Ika nga Vlora se më kërcënuan deri në palcë" : [Me "Piktorin e Popullit" Skënder Kamberi] / Skënder Kamberi; Admirina Peçi
33 Jo të gjithë hajdutët vijnë për keq : [Komedi nga Dario Fo] / Admirina Peçi
34 Ç' të re solli piktura gjatë 10 viteve të fundit? : [Ekspozitë pikture] / Admirina Peçi
35 Të blesh Buzën për 30 dollarë : Imituesit "sfidojnë" profesionistët / Admirina Peçi
36 Gurakuqi risjell Rosinin në TOB / Admirina Peçi
37 Ja ç'kam bërë para se të zgjidhja humorin : [Intervistë me aktorin e humorit, Koço Devole] / Koço Devole; Admirina Peçi
38 Trëndafili i Lidicës për 14-vjeçarin shqiptar : [Gjergj Miraçi- piktori i vogël merr çmim në Çeki / Admirina Peçi
39 Në 2 vjet 100 këngë për Kosovën : Intervistë me kompozitorin Edmond Zhulali / Edmond Zhulali; Admirina Peçi
40 Pikturat : [Tregim] / Admirina Peçi
41 Alergji ndaj sfondeve të vdekura : [Intervistë me piktorin dhe kritikun e artit] / Llambi Blido; Admirina Peçi
42 Përflakje; Mamaja; Tejdukshmëri : [Tregime] / Admirina Peçi
43 Gjurmë në balet, koreografi, studime : [Engjëll Tërshana] / Admirina Peçi
44 Për të pasur një teatër si e gjithë bota... : [TOB] / Nikolin Gurakuqi; Admirina Peçi
45 Kush po e dëmton kinematografinë shiptare? / Vladimir Prifti; Admirina Peçi
46 TOB, aty ku firmoset në bordero bosh / Admirina Peçi
47 Kisha e vetme me mbishkrime shqip e pashpallur "monument kulture" : [Kisha e Profet Ilias - Berat ose Kisha e Shëndëlliut] / Admirina Peçi
48 Kur humori ushqehet me politikë... / Muharrem Hoxha; Admirina Peçi
49 Jehona e një epoke të afërt : [Loni Mishtari, "Epoka e djallit"] / Admirina Peçi
50 Do të kthehem kur të zhduken macet dhe minjtë nga teatri / Ilir Bezhani; Admirina Peçi
51 " Pranverë 2001" e katër piktorëve : [Ekspozitë e piktorëve Llazar Taçi, Ikbal Beli, Remzi Kuçi dhe Lec Shkreli] / Admirina Peçi
52 U bëra rastësisht aktore / Raimonda Bulku; Admirina Peçi
53 Vend i nëmur dhe njerëz të lumtur : [Drama " Harromëni " e Arben Kumbaros] / Admirina Peçi
54 Rastësia në fotografinë e Pirro Naçes : [Ekspozita] / Admirina Peçi
55 Kur shteti është në opozitë me artin... / Agim Duro; Admirina Peçi
56 Shpallet "Dega e Shkrimtarëve të Tiranës" / Admirina Peçi
57 Duhet të jemi përcjellës të epokave : ["Agim Zajmi, Poet i skenës", monografi e prof.dr.Kudret Velça] / Agim Zajmi; Admirina Peçi
58 Sokrati që shenjtëron teatrin : [Mirush Kabashi] / Admirina Peçi
59 Gjyzepina Kosturi, Baterflaj shqiptare / Admirina Peçi
60 E panjohura e Petro Markos : [Petro Marko "Një emër në katër rrugë"] / Admirina Peçi
61 Gjuha e Jakov Xoxës sipas studiueses Islamaj : ["Gjuha e Jakov Xoxës" e autores kosovare Shefkije Islamaj] / Admirina Peçi
62 " Pikëtakim në memorje" sjell Guri Madhin në Galerinë e Arteve : Me rastin e 80 vjetorit / Admirina Peçi
63 Poetja përballë mureve shqiptare : [Intervistë me poeten dhe botuesen R.Filipi] / Rita Petro; Admirina Peçi
64 " Letërsia bashkëkohore shqiptare", - një hap drejt botimeve alternative : [Letërsia bashkëkohore shqiptare. Ali Aliu, Stefan Çapaliku, Tonin Çobani, Shaban Sinani] / Admirina Peçi
65 Si u pendova nga libri im i parë : Intervistë me shkrimtarin e njohur / Fatos Kongoli; Admirina Peçi
66 Shkozeti, aty ku mjerimi rri këmbëkryq / Admirina Peçi
67 Si i lë pa shkollë nxënësit e kryeqytetit Monika Kryemadhi : [FRESHI] / Admirina Peçi
68 Besa Imami : "Akoma mund të luaj në skenë" : [Intervistë me aktoren Besa Imami "Artiste e Merituar"] / Besa Imami; Admirina Peçi
69 Djaloshi grek që mishëroi personazhet shqiptare : [Aktori Viktor Zhusti] / Admirina Peçi
70 Në shtator vjen Ali Pashai : [Aktori Lazër Filipi, nga roli i Leninit tek Ali Pashë Tepelena] / Lazër Filipi; Admirina Peçi
71 Ç'farë fshihet pas telenovelës "Njerëz dhe fate" : [Intervistë me regjisorin Y.Pepo, "Artist i Merituar"] / Ylli Pepo; Admirina Peçi
72 " Ekuba dhe bijtë e saj" lufta e Trojës në skenën shqiptare : [Regjisorja Teresa Lodovico] / Admirina Peçi
73 Piktura e Engjëll Berishës mes traditës dhe bashkëkohores : [Ekspozita "Retrospektivë" e Engjëll Berishës] / Admirina Peçi
74 Margarita, vazhdon të ecë në "Rrugën me pisha " / Margarita Xhepa; Admirina Peçi
75 Për një kujdes më të madh për gjuhën shqipe : [Lulzim Petrela, "Gjuha jonë"] / Admirina Peçi
76 Nazmi Hoxha : "Kjo kohë na garanton suksesin pas vdekjes" : [Intervistë me piktorin Nazmi Hoxha] / Nazmi Hoxha; Admirina Peçi
77 Dilema mbi librin, ku është vlera dhe antivlera e tij? : Letërsia shqipe, në labirintin e errët të vlerësimit / Admirina Peçi
78 " Endërr dimri" bashkon Shqipërinë me Zvicrën : Troket dhe një bashkëpunim i ri në kinemanë shqiptare, Ylli Pepo bashkëpunon me kinemanë zvicerane / Admirina Peçi
79 Zamir Mati, drejt një spektakli balonash në Durrës : Një ekspozitë e piktorit Zamir Mati, që grish drejt një feste / Admirina Peçi
80 Dija nuk merret me dhunë / Mimoza Ahmeti; Admirina Peçi
81 Armando Bora, sjell "Valsin" shqiptar : Regjisori tregon të gjithë peripecitë e filmit të tij / Admirina Peçi
82 " Natë me hënë " filmi i arratisë : Drejt premierës filmi më i ri i Artan Minarollit / Admirina Peçi
83 Varieteja e Tiranës, dy vjet larg shfaqjeve / Admirina Peçi
84 " Zonjat e natës", një dramë për shqiptarët : Gëzim Kame, sjell një tjetër komedi bashkëkohore / Admirina Peçi
85 Arti ka mbetur peng në shkollat e mesme artistike / Isak Shehu; Admirina Peçi
86 " Eks realizmi" kthimi i veprave të politizuara : Një ekspozitë me vepra të para '90 në Pallatin e Kulturës / Admirina Peçi
87 Monumenteve qe s'u ka ardhur vdekja nga historia : Një udhëtim në perandorinë e statujave : [Muzeu Arkeologjik, Tiranë] / Admirina Peçi
88 Orkestra e re Filarmonike, koncert i inaugurimit në Akademinë e Arteve : Koncert homazh për viktimat e tragjedisë amerikane / Admirina Peçi
89 Pianisti që sjell stilin e çdo kompozitori : [Marin Gjollma] / Admirina Peçi
90 Bienalja, aty ku pshurret tempulli i artit : [Bienalja e Tiranës] / Alush Shima; Admirina Peçi
91 " Një njeri në det" rikthehet në skenë : Gigo de Kiara sërish për artdashësin kryeqytetas / Admirina Peçi
92 Teatrin e kanë hedhur dhe e urdhërojnë të ecë : Teatri zbërthen vetëm shpirtin njerëzor, nuk njeh revolucione e as permbysje klasore / Ilir Bezhani; Admirina Peçi
93 Bienalja : "kuratorët kanë paragjykuar artistët" : [Opinione nga piktori Abaz Hado] / Admirina Peçi
94 Rrezikoj për të arritur të veçantën : [Intervistë me këngëtaren Mihrije Braha] / Admirina Peçi
95 Skenografi që nuk bie erë art : [Skenografia televizive] / Admirina Peçi
96 " Nata pa hënë", filmi i ikjeve të dhimbshme : Përfundojnë xhirimet e filmit më të fundit të Artan Minarollit, një bashkëprodhim shqiptaro - francez / Admirina Peçi
97 Fotografi që nuk pranoi kurrë të fotografohej : [Henri Cartier - Bresson] / Admirina Peçi
98 Poezia e vargjeve hermetike : [Besim Zymberi, "Në prehrin e orëve të bardha" ; "Perëndia qan nën Shqipërinë"] / Admirina Peçi
99 Kaliforni - Paris : "Për një çast më ndali zemra" / Pirro Çako; Admirina Peçi
100 " Mentë" e Niko Kanxherit me regjisorin Xhuvani / Admirina Peçi
101 Kurti, një nga vajzat profesioniste të Londos : [Jepet premiera e komedisë "Profesioni më i vjetër"] / Tinka Kurti; Admirina Peçi
102 Luçie Miloti, magjia e këngës popullore : Nderohet me titullin "Mjeshtre e punës " / Admirina Peçi
103 Blloshmi dhe Kostandini të ndryshëm dhe të njëjtë : Një ekspozitë pikture në galerinë XXI, e dy piktoëve / Admirina Peçi
104 Violinisti Tedi, përktheu Kaderenë : Një tjetër përkthyes për veprën e Ismail Kadarenë në Francë, Tedi Papavrami zëvëndëson Jusuf Vrionin / Admirina Peçi
105 Simon Gjoni, legjenda e heshtur e muzikës shqiptare : [Në 10 - vjetorin e vdekjes] / Admirina Peçi
106 Letërsia greke, për herë të parë në një panair shqiptar : takim me shkrimtaren greke Maria Skjavaresi dhe përfaqësues të Fedratës së Botuesve Grekë / Admirina Peçi
107 Dritëroi vazhdon të shkruajë... Një film dokumentar "Toka dhe qielli i Dritëro Agollit", prodhimi i shtëpisë filmike "Ibro", ka nisur xhirimet / Admirina Peçi
108 " Anonimi i Venedikut" në skenë : "Princi i vogël" vë në skenë shfaqjen e parë teatrale / Admirina Peçi
109 " Rebeli" i teatrit dhe vështirësitë e aktorit të ri : Aktori Arben Derhemi tregon për përvojën e tij në teatër film dhe televizion / Admirina Peçi
110 Toromani, mishërimi i nostalgjisë së Aliajt : [Ambeta Toromani, balerinë] / Admirina Peçi
111 Festivali i dimrit, katër dekada në skenë : [40 - vjetori i Festivalit të Këngës në Radio - Televizion] / Admirina Peçi
112 Magjia e këngës shqiptare : Vaçe Zela, këngëtarja më e spikatur e kohës dhe njëherazi edhe më e admirueshmja për spektatorin / Admirina Peçi
113 Hyj në politikë jo për tu shkëputur nga arti / Agron Xoxa; Admirina Peçi
114 Shqiptarja e parë në skenën 125 - vjeçare të Nju Jorkut : Lindita Tole, sopranoja shqiptare / Admirina Peçi
115 Këngëtarja e brishtë me zërin magjik : Në përvjetorin e vdekjes së këngëtares së njohur Marie Kraja / Admirina Peçi
116 Miss Albania, hera e parë që shoqërohet nga një Mister : Anisa Kospiri dhe Olti Xhezo, Miss dhe Mister Albania 2001 / Admirina Peçi
117 Agim Zajmi, 50 krijime, dhuratë për Beratin : [Intervistë me piktorin dhe skenografin Agim Zajmi. Edhe për skenografinë e komedisë "Dua burrë"] / Admirina Peçi
118 Kurorëzohen më të mirët e letërsisë : [Ndahen çmimet e konkursit "Pena e artë"] / Admirina Peçi
119 " Rrugët e ferrit" një enciklopedi burgu : [Visar Zhiti "Rrugët e ferrit"] / Admirina Peçi
120 Nostalgjikët, rikthehen në festival : [Fest' 40 i Këngës] / Admirina Peçi
121 Libohova dhe Alibali në "flirt dashurie" : [Festivali i 40 të i Këngës] / Bashkim Alibali; Admirina Peçi
122 Një "Mjekër e thinjur" për shqiptarët : [Filmi "Mjekër e thinjur" me regji të Pluton Vasit] / Admirina Peçi
123 Gjenerali u rikthye në teatër : [Bujar Lako] / Admirina Peçi
124 Kongoli...një akuzë më shumë ndaj realitetit : [Fatos Kongoli] / Admirina Peçi
125 Marko,... rrëfen të fshehtat e vetvetes : Petro Marko, në 10 vjetorin e vdekjes / Admirina Peçi
126 Pas 30 vjetësh në skenë në krahët e Teodor Laços : [Mirjana Deti - aktore] / Admirina Peçi
127 Pse janë zhdukur kartonat shqiptarë? : Filmi i animuar shqiptar dhe vështirësitë e krijimit të tij / Admirina Peçi
128 Pse hesht kritika në art!? : Kritikë dhe artistë shpjegojnë pozicionin "kritik" të kritikës së artit në Shqipëri, pikat kyçe dhe vështirësitë pafund / Admirina Peçi
129 Sandri, në kujtimet e një gruaje : [Sandër Prosi] / Admirina Peçi
130 Ministri Luan Rama "gjykon" kohën e Uruçit : [Analiza vjetore e punës në Ministrinë e Kulturës] / Admirina Peçi
131 Me vitet e Sulejman Pitarkës : Emocionet e artistit që vlerësohet me titullin "Mjeshtër i madh" dhe jeta që rrëfehet në një dokumentar / Admirina Peçi
132 Arti vizual. Në domosdoshmërinë e gjithpërfshirjes : Piktori dhe kritiku Abaz Hado, shpjegon gjendjen e artit vizual / Admirina Peçi
133 Drejt 50 vjetorit....pa skenë : Estrada e Varietesë / Admirina Peçi
134 Trafiku bëhet edhe me emrat e njerëzve : [Komedia "Kush ka faj" me regji të Ilir Bezhanit] / Admirina Peçi
135 Vëzhgim i jetës kulturore në Shkodër : Kolaps kulturor etj. / Admirina Peçi; Anila Dushi
136 Pas gjurmëve të Onufrit : [Dokumentari "Onufri" i regjisorit Esat Musliu] / Admirina Peçi
137 Një Festival ndryshe i Këngës Popullore : ["Festivali i Këngës Popullore Qytetare"] / Admirina Peçi
138 Tusha, tenori nën ritmet latino - amerikane : [Kastriot Tusha] / Admirina Peçi
139 Tinguj pianoje mes Francës dhe Shqipërisë : Në prag të Festivalit të 7-të "Pianisti i ri". Një profesor francez përgatit fëmijët shqiptarë: [Gerard Fremy] / Admirina Peçi
140 Mes shumë dashurish .. në pritje të një martese : Aktorja Zamira Kita / Admirina Peçi
141 " Dashuri në furgon" si në kohërat e '97 : [Teatri] / Admirina Peçi
142 Nxënësja e Idromenos shfaqet pas vdekjes : "Homazh për 8 marsin" ekspozita e parë e muajit mars në "Lind Art", sjell punimet e një piktoreje të panjohur Cezarina Canco / Admirina Peçi
143 Blloshmi nxjerr pikturat nga harresa : [Piktorja Lumturi Blloshmi] / Admirina Peçi
144 Artistët akuzojnë Ferrin : "Është shkaktari i krizës" : Teatri Popullor / Admirina Peçi
145 Një festë për Birçe Haskon : Ka festuar 60 vjetorin në Akademinë e Arteve të Bukura / Admirina Peçi
146 Përvathi, 40 peizazhe në Muzeun Historik : [Ekspozitë e piktorit Pashk Përvathi] / Admirina Peçi
147 Bojken Lako... Ai që harron dashuritë ... / Admirina Peçi
148 Kukullat pushtojnë Pogradecin : Festivali i parë mbarëkombëtar i teatrit të kukullave / Admirina Peçi
149 " Ylli pa emër", si 30 vjet më parë : Protagonistë rrëfejnë në një konferencë për shtyp surprizat e komedisë "Ylli pa emër" / Admirina Peçi
150 Shqipëria në syrin e një amerikani : [Ekspozitë fotografike e amerikanit Stan Sherer] / Admirina Peçi
151 Mancaku, shtegton nëpër Shqipëri : Edmond Mancaku me një album të ri / Admirina Peçi
152 Dokumentarët larg temave sociale : Regjisorët pranojnë se kanë braktisur problemet e rënda sociale dhe rrëfejnë arsyet pse ka ndodhur kështu / Admirina Peçi
153 Silvana Braçe "gërmon" intimitetet e artistëve / Admirina Peçi
154 " Nata e Ustikës"... rrëfehet me dy agimet : "Një natë dhe dy agime"; Petro Marko / Admirina Peçi
155 Ferenc Banga, grafisti hungarez në Lindart / Admirina Peçi
156 Fokusimi i një tranzicioni, mes njeriut dhe natyrës : [Fotografi Zamir Marika, fitues i çmimit të parë "Marubi 2002"] / Admirina Peçi
157 Libri shqip, një javë në Shkup : [Panairi i librit] / Admirina Peçi
158 Kënga popullore, nisin ethet e garës : [Festivali i interpretuesve të këngës popullore] / Admirina Peçi
159 Historia shqiptare në duart e një rumuni : ["Nikolla Iorga, dijetari pa njollë dhe pa frikë " Koli Xoxi] / Admirina Peçi
160 " Marubi 2002" një fytyrë e re për fotografinë : [Konkursi i fotografisë] / Admirina Peçi
161 Dashuria që lind pas vjedhjes së një këmbe : [Drama "Kush vjedh një këmbë ka fat në dashuri"] / Admirina Peçi
162 Një pianiste e vogël shqiptare triumfon në Greqi : [Fiona Maria Mato] / Admirina Peçi
163 Kënga popullore kurorëzon fituesit : Festivali III i Interpretuesve të Këngës Popullore Shqiptare / Admirina Peçi
164 Pikturat rrëfejnë në Itali traditën e vjetër shqiptare : [Ekspozitë e studentëve shqiptarë të pikturës në Itali, piktorit Sulejman Prrenjasi dhe mjeshtrit Ibrahim Kodra, në Milano] / Admirina Peçi
165 " Gjuha që nuk vdes" rrëfen 50 vitet e filmit : Historia e kinematografisë shqiptare do të rrëfehet në një dokumentar të Viktor Gjikës / Admirina Peçi
166 Një Herkul fatkeq në Akademinë e Arteve : Është shfaqur në Akademinë e Arteve, tragjedia e Sofokliut "Herkuli", nën regjinë e Genti Bejkos / Admirina Peçi
167 Ministri Tato, prezanton drejtorin e ri të Teatri Kombëtar : Agim Qiriaqi / Admirina Peçi
168 " Stinë e mërzitëshme në Olimp" nga pena e Kadaresë tek Kame : [Drama "Stinë e mërzitëshme në Olimp" e regjisorit Gëzim Kame] / Admirina Peçi
169 " Ndjeshmëritë humane" në ekspozitën e Isufit : [Ardian Isufi - piktor] / Admirina Peçi
170 Tjetërsimi i Xhepës në kërkim të përjetësisë : [Drama "Portreti i Dorin Greit"] / Admirina Peçi
171 " Temperim 2". Mbretëria mistike e Heldi Pemës : [Ekspozitë pikture] / Admirina Peçi
172 Nën petkun e një gruaje naive... : Margarita Xhepa, aktorja e njohur, flet për kthimin e saj në teatër / Admirina Peçi
173 Një vitrinë e letërsisë franceze në Bibliotekën Kombëtare : Janë promovuar mbi 12 tituj të autorëve francezë në BK, të përkthyer në shqip e botuar nga shtëpia botuese "Albina" / Admirina Peçi
174 Prifti rrëfen emocionet e xhirimit : Historia e krijimtarisë shumëvjeçare rrëfehet e gjitha në një ekspozitë fotografish : [Vladimir Prifti] / Admirina Peçi
175 Poshka i lë lamtumirën "Këngëve të stinës" : [Agim Poshka] / Admirina Peçi
176 Një art midis dy brigjeve : [Ekspozitë e piktorëve Genti Gaxho dhe Xhanpaolo Berton] / Admirina Peçi
177 Kënga labe zbulon të fshehtat e traditës : Pas festivalit të këngës labe në Gjirokastër, flet një nga anëtarët e jurisë dhe pjesëtarët e debatit Haxhi Dalipi / Admirina Peçi
178 Fati i minorenëve shqiptarë, në syrin e kameras televizive : Fakte mbi trafikimin e fëmijëve: [Dokumentari "Klandestiniteti"] / Admirina Peçi
179 Janko, hap udhët për artistët e panjohur : Hapet ekspozita e piktores bullgare Lika Janko / Admirina Peçi
180 Zajmina Vasjari... të fshehtat e një misi / Admirina Peçi
181 Spahivogli : Artisti që vdiq në vetminë e madhe: [Kujtim Spahivogli - regjisor] / Admirina Peçi
182 Gjysma ime : Tregim / Admirina Peçi
183 Kristaq Rama "rikthehet" në Galerinë e Arteve / Admirina Peçi
184 Lindita Lole : Sopranoja shqiptare sfidon Nju Jorkun / Admirina Peçi
185 Një botë e çuditshme, mes një shqiptareje dhe një francezi : Fabiola Jozja dhe Marc Valencia [Ekspozitë pikture] / Admirina Peçi
186 Alketa : një yll në duart e Vera Grabockës: [Alketa Vejsiu] / Admirina Peçi
187 Presidenti dekoron një tjetër "Mjeshtër i Madh" : [Prof. Ramadan Sokoli] / Admirina Peçi
188 Nëpër vite, me ankthin pas shpine : Ramadan Sokoli / Admirina Peçi
189 Tregu "i çmendur" i pikturave / Admirina Peçi
190 Hysen Hakani, themeluesi i kinematografisë shqiptare / Admirina Peçi
191 Leximet shkollore shqipe, sfidojnë maqedonasit : [Botimet e Shtëpisë Botuese "Albas"] / Admirina Peçi
192 Podrimja, rrëfehet mbi kalanë e Ulqinit : [Netët poetike të Ulqinit] / Admirina Peçi
193 Librat i flasin Ulqinit : [Panairi i librit shqip në Ulqin] / Admirina Peçi
194 Artistët e rinj për një "Pikëtakim në ëndërr" : [Galeria e Arteve, zbulimi i artistëve të rinj] / Admirina Peçi
195 Tetë artistë në gjurmët e Shqipërisë "së re" : Një grup artistësh të rinj synojnë dokumentin e Shqipërisë, në pikturat dhe fotografitë e tyre / Admirina Peçi
196 Premtimet e Dades për kulturën : Ministrja e Kulturës prezanton prioritetet e saj për të ardhmen / Admirina Peçi
197 Butrint 2000, një Festival teatri evropian / Admirina Peçi
198 Sa lehtë shahet në ekran! : [Emisionet televizive, etika] / Admirina Peçi
199 Kujtimet e një të diele për Vangjush Furxhiun / Admirina Peçi
200 Shakatë tragjike të jetës sime ... : Dionis Bubani, shkrimtari dhe publicisti, rrëfen botimet e tij më të fundit / Admirina Peçi
201 " 50 vjet fotografi", nga Viena në Tiranë : [Erich Lessing] / Admirina Peçi
202 Kultura - një flamur në gjysmështizë : Intervistë me poetin. Arsyet e pushimit nga puna në Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sporteve / Xhevahir Spahiu; Admirina Peçi
203 Rrëfimet satirike të Niko Nikollës / Admirina Peçi
204 Struga, atje ku poezia jonë u ndie më në fund e vlerësuar : [Mbrëmje poetike në Strugë] / Admirina Peçi
205 Që zhaba të mos kryqëzohet me trëndafilin / Agron Tufa; Admirina Peçi
206 Statuja e gjetur në Butrint nuk është Minerva : Një grup specialistësh zbuluan se skulptura në Butrint është e një funksionari të kohës / Admirina Peçi
207 " Bohemët" modernë në Teatrin e Operas / Admirina Peçi
208 " Prilli i thyer" i Sandër Prosit / Admirina Peçi
209 " Katoi", tragjedia shqiptare në Drama të Greqisë : Flet regjizori shqiptar Bujar Alimani, që merr pjesë në festivalin ndërkombëtar të filmit në Greqi / Admirina Peçi
210 Dirigjenti ikën nga zhgënjimet : [Bujar Llapaj largohet nga Shqipëria] / Admirina Peçi
211 Një shqiptar e një serbe rrëfejnë tragjedinë ballkanike : [Tragjedia "Tollonet" e shkruar nga Gëzim (Ismaili) Alpion, zgjidhet për festivalin evropian të dramës bashkëkohore] / Admirina Peçi
212 Hermira Gjoni rrëfen të fshehtat e partiturave të Simon Gjonit : pas promovimit të dy albumeve me krijimtarinë e Simon Gjonit / Admirina Peçi
213 Sopranoja shqiptare, që rrëmbeu tri çmime në Itali : [Romina Baçe] / Admirina Peçi
214 Një jave kulture shqiptare në Itali : Teatri, artet figurative, letërsia do të mbushin javën kulturore të Ambruzos / Admirina Peçi
215 Mitrush Kuteli... Si e varrosën të gjallë : Në 95 - vjetorin e tij të lindjes, prozatori Mitrush Kuteli është përkujtuar nga një grup shkrimtarësh dhe miqsh të vjetër / Admirina Peçi
216 " E kam braktisur kohën e kufijve" / Ylljet Aliçka; Admirina Peçi
217 Artistët e "Nëntorit" shuajnë mërinë me Galerinë e Arteve : [Ekspozitë pikture] / Admirina Peçi
218 Të fshehtat e partiturave të Simon Gjonit : [Simon Gjoni "Album me romanca", "Album për piano"] / Admirina Peçi
219 Lotët e Mirush Kabashit : [Festivali i parë mbarëkmbëtar i aktrimit "Apollon 2002", Mirush Kabashi fitues i çmimit të parë] / Admirina Peçi; Vladimir Muçaj
220 Shpërthejnë akuzat për çmimet e "Dokumentarit" : Debat për filmin dokumentar / Admirina Peçi
221 Një dashuri e pazakontë përtej Ibrit : Skenari i Xhevat Mustafës "Dashuri në detin e urrejtjes" konkuron në "Prix Geneve" / Admirina Peçi
222 Vargjet e varrosura të Petro Markos : Libri "Lejania" / Admirina Peçi
223 " Mikrofoni i artë"... drejt një tradite të re : [Festivali, Radio - Televizioni] / Admirina Peçi
224 Kur askush nuk i dëgjon artistët / Admirina Peçi
225 Fati im, të endem nëpër botë : [Intervistë me shkrimtaren] / Elvira Dones; Admirina Peçi
226 Maraini : Ku janë rrënjët e gjuhës sime? : [Mbi debatin, "Letërsia dhe gjuha italiane", organizuar nga Lidhje e Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë] / Admirina Peçi
227 Visar Zhiti, mbyll ferrin e burgut : Ka dalë në qarkullim "Ferri i çarë", me ngjarje dhe personazhe reale nga jeta e burgut në Qafë - Bari / Admirina Peçi
228 Kostumet arbëreshe ritregojnë historinë në Muzeun Kombëtar : [Është hapur në mjediset e Museut Kombëtar ekspozita me veshjet tradicionale arbëreshe] / Admirina Peçi
229 Mitrush Kuteli... si e varrosën të gjallë / Admirina Peçi
230 Një shqiptar dhe një serbe shpalosin tragjedinë "Tollonet" : në skenat e mëdha të Anglisë / Admirina Peçi
231 Shënime nga Mitrovica e Presheva / Suela Meçe; Admirina Peçi
232 " Katoi" : Historia e ikjes shqiptare.... më i miri i Ballkanit : [Regjisori Bujar Alimani] / Admirina Peçi
233 Një dramë shqiptare, rrëfehet në Itali : [Drama"Vizita e fundit" me regji të Hervin Çulit, shkruar nga Albin Brahusha] / Admirina Peçi
234 Një lamtumirë për piktorin Ismail Lulani : Mendime të piktorëve për të / Admirina Peçi; Anila Dushi
235 Reshat Arbana - aktor : Pas 12 vjet mungesë do të rikthehet në skenë me filmin "Për një komb që është gjallë" / Admirina Peçi
236 " Yjet....e Donesit, nga trotuaret në film : [Elvira Dones - shkrimtare] / Admirina Peçi
237 Në prag të Panairit të 5 Ndërkombëtar të Librit / Admirina Peçi
238 Do ta braktis traditën : [Piktura] / Zef Shoshi; Admirina Peçi
239 Filarmonia e re, koncert bamirësie në 1 - vjetorin e saj / Admirina Peçi
240 Hamiti, sjell "Letërsinë Moderne Shqiptare" / Admirina Peçi
241 Dashuria e Derhemit, së shpejti në kinema : [Telefilmi "ishte kohë për dashuri"] / Admirina Peçi
242 Nëna më shtyu tek "Të mallkuarit" : [Aktor] / Enver Petrovci; Admirina Peçi
243 Orjon Shima, artisti i lirë brenda realitetit të dyzuar / Admirina Peçi
244 Aleksandër Stipçeviq, dashuria që e ngujoi tek ilirët / Admirina Peçi
245 Hamiti : Përplasja ime me studiuesit e Shqipërisë : [Studiuesi dhe poeti Sabri Hamiti mbi letërsinë shqiptare] / Admirina Peçi
246 Valbona Çoba : Nën lëkurën e një nëne vrasëse: [Monodrama "Xhordan"] / Admirina Peçi
247 Festivali i 41 - të "live" në skenë / Admirina Peçi
248 ......mendohet të jetë kopja e flamurit të Vlorës : [Vangjo Ilo rrëfen historinë e flamurit] / Admirina Peçi
249 Besa Imami......një grua që vret për gjakmarrje : [Aktore] / Admirina Peçi
250 Pas vdekjes së "Xhordan"-it : [Valbona Çoba, në monodramën "Xhordan"] / Admirina Peçi
251 " Akademia e Dancit" konkurs, jashtë kufijve : [Konkursi i baletit bashkëkohor "Dance Chicago" në SHBA] / Admirina Peçi
252 ......traditë dhe art modern : [Ekspozita e pikturës "Nëntor 5"] / Admirina Peçi
253 Birçe Hasko, dekorohet "Mjeshtër i madh i Punës" : [Aktor] / Admirina Peçi
254 Censura që gjymtoi letërsinë : Debati ka dalë në konkluzionin se censura po vazhdon të gjymtojë edhe sot librat e rinj: [Takimet "Jusuf Vrioni" në Shtëpinë e Librit dhe Komunikimit] / Admirina Peçi
255 " Onufri" del jashtë Galerisë : [Ekspozita e pikturës "Onufri 2002"] / Admirina Peçi
256 Monumentet e Kulturës, mbi një miliard për t' i restauruar / Admirina Peçi
257 Stipçeviq, dashuria që e ngujoi tek ilirët : [Është botuar edhe në Shqipëri libri i tij "Ilirët (Historia, jeta, kultura, simbolet e kultit)", Aleksandër Stipçeviq] / Admirina Peçi
258 Ilir Kerni... me suksesin e madh në Kroaci : [Balerini shqiptar është nderuar me çmimin më të lartë për vitin 2002] / Admirina Peçi
259 Kur "Shota" kërcente bodrumeve " : Izet Shala dhe Barije Rexhepi kthehen me Ansamblin "Shota" pas 30 vjetëve në Tiranë / Admirina Peçi
260 Ligji i teatrit, të gjithë të barabartë : [Intervistë me ministren e Rinisë dhe Sporteve, zonjën Arta Dade] / Arta Dade; Admirina Peçi
261 Shqarri, 19 vjet nga njëra ndeshje në tjetrën : [Ahmet Shqarri, gazetar sportiv] / Admirina Peçi
262 Aventura ime kanadeze : [Intervistë me regjisorin dhe aktorin Leonard Bombaj] / Admirina Peçi
263 Piktura ime tremilionshe : [Ekspozitë e piktorit Adrian Çene, Paris] / Admirina Peçi
264 Estrada feston me vonesë 50 - vjetorin e krijimit / Admirina Peçi
265 " Kontrast" : Ligjet e Lek Dukagjinit nën këmbët e balerinëve: [Danc - teatri "Kontrast"] / Admirina Peçi
266 Ansambli i Prishtinës, pas 30 vjetësh në Tiranë / Admirina Peçi
267 Martin Camaj merr "Pendën e artë" : [Ndahen çmimet për letërsinë e vitit 2002] / Admirina Peçi
268 Lanksch, tre muaj duke përkthyer një varg të Martin Camajt : [Hans Joachim Lanksch] / Admirina Peçi
269 Vargjet që fshihen në Gjirokastër / Gentian Çoçoli; Admirina Peçi
270 Merr fund "odiseja" e akordimit të titullit : [Vaçe Zela "Nderi i kombit"] / Admirina Peçi
271 Kuke si Monte Kristo, fsheh Haidenë, surprizën e prezantueses së festivalit : [Intervistë, me drejtorin e Përgjithshëm të RTSH, për festivalin e 41-të në Radio Televizion] / Artur Zheji; Admirina Peçi
272 Mes Prodanit të vjetër e Prodanit të ri : [Anita Take promovon diskun e saj të ri] / Admirina Peçi
273 Biblioteka Kombëtare shpallet "Nderi i Kombit" : [Festohet 80 - vjetori i krijimit] / Admirina Peçi
274 Pas kuintat e programit të TVSH-së / Admirina Peçi
275 Dorian Grei, kthehet në Teatrin Kombëtar : "Portreti i Dorian Greit", rregjisor Kiço Londo / Admirina Peçi
276 Bezhani, në një tragjedi lufte me të qeshura : [Ilir Bezhani "Pesha e fajit", komedi] / Admirina Peçi
277 Jeta e çuditshme e një njeriu të madh : Sot mbushen plot 121 vjet nga lindja e Fan Stilian Nolit, më 6 janar 1882, në Ibrik _ Tepe / Admirina Peçi
278 Një akademi për shkrimtarët dhe artistët në vend të LSHA / Admirina Peçi
279 Një ditë me ... Ismet Drishtin : [Intervistë me aktorin] / Admirina Peçi
280 " Pak poezi", me Kadri Roshin, Manushin, Pelingun, Kurtin : [Rregjisori Vasian Lani, ka rikthyer në ekranin e TVA-së poezinë e harruar në gjithë këto kohë] / Admirina Peçi
281 Çifti i shqyer : Gazmend Gjoka, ky burrë "tradhëtar" / Admirina Peçi
282 Të fshehtat e Migjenit rrëfehen në një libër të ri / Admirina Peçi
283 Artistët dhe shtetarët festojnë për Teatrin e Ri / Admirina Peçi
284 Mirush Kabashi rrëfen sërish "Apologjinë e Sokratit" / Admirina Peçi
285 Një vit pune në kulturën shqiptare : Ministria e Kulturës nxjerr në pah meritat, ndërsa drejtorët qajnë hallet / Admirina Peçi
286 Satira e Vangjel Kozmait fiton në Bullgari : ka marrë pjesë në konkursin ndërkombëtar "Aleko" me satirën "Horoskopi Babilonas" / Admirina Peçi
287 Kënga popullore sërish në garë : "Maratona e këngës popullore" në regjinë e Julian Napolonit dhe në drejtimin e Rudina Magjistarit e Guliem Radojës / Admirina Peçi
288 " Pentacost" ku aktorët flasin arabisht e turqisht : Drama e Davisd Edgar / Admirina Peçi
289 Ankthe dhe të papritura të reja : [Telenovela "Njerëz dhe fate"] / Admirina Peçi
290 Voci : Kthehem në Shqipëri me pikturën time : [Leonard Voci] / Admirina Peçi
291 Gjenden në Greqi objekte arkeologjike të vjedhura nga '97 / Admirina Peçi
292 Një burrë ndryshe në sofrën popullore : [Guljem Radoja në spektaklin "Maratona e Këngës Popullore"] / Admirina Peçi
293 Gjirokastra e rrezikuar deri në 2004 : [Ruajtja e vlerave monumentale të qytetit] / Admirina Peçi
294 Në polemikë : Do të bëhet apo jo Akademi e Letrave Shqipe : [Lidhja e Shkrimtarëve dhe artistëve] / Admirina Peçi
295 Të drejtat e autorit së shpejti me një ligj të ri : [Konferenca "E drejta e autorit në Shqipëri objektivat dhe mjetet për realizimin e tyre"] / Zefina Hasani; Admirina Peçi
296 Kryesia e Lidhjes akuzon Dizdarin : [Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve, problemet] / Admirina Peçi
297 Rivjen në botën e mohuar të letrave shqipe : [Astrit Delvina. "Globi në rrjetë"] / Admirina Peçi
298 Marubi 2003 : Konkurs dhe retrospektivë / Admirina Peçi
299 Një Athina e famshme, e fshehur në Muzeun Kombëtar / Admirina Peçi
300 Skënderbeu, historia e një legjende / Admirina Peçi
301 " Kopshti" i Londos në një variant të ri / Admirina Peçi
302 Arti femëror, në Galerinë e Arteve / Admirina Peçi
303 Mbesa zbulon të fshehtat e Migjenit : ["Migjeni - Vepra". Përg. Skënder Luarasi, Angjelina Ceka] / Admirina Peçi
304 Zonja e Arbër Xhaferrit, në një ekspozitë në Tiranë / Admirina Peçi
305 Spektakli "Netët e klipit në atelienë e braktisur të Kinostudios" / Admirina Peçi
306 Prishtina në mars me "Monologët e vaginës" / Admirina Peçi
307 Pikturat e Poradecit mblidhen në një album : [Lasgush Poradeci] / Admirina Peçi
308 Një stemë shqiptare zbulohet në një qytet italian : zbulime / Admirina Peçi
309 Vasi, duke ndjekur fatin e femrës shqiptare : [Pluton Vasi, regjisor] / Admirina Peçi
310 Mustafa Krantja : Homazh babait të dirigjimit / Admirina Peçi
311 William Burroughs shkrimtari "drogmen" vjen në Shqipëri : [ William Burroughs. "Dreka lakuriqe"] / Admirina Peçi
312 " Tri këngë dashurie"... pas çmimit synon skenën : [Stefan Çapaliku. "Tri këngë dashurie"] / Admirina Peçi
313 Lasgushi, një poemë për të kërkuar studimet në Bukuresht : zbulime / Admirina Peçi
314 Piktura kameleon e Mikel Temos / Admirina Peçi
315 Metaforat që vijnë nga diktatura : Visar Zhiti, "Funerali i pafundmë" / Admirina Peçi
316 " Qyteti i shiut" : [Intervistë me autorin e romanit] / Albri Brahusha; Admirina Peçi
317 Skulptorja që ngriti në këmbë Leninin : [Skulptorja e parë shqiptare në një monografi. Suzana Varvarica "Kristina Koljaka"] / Admirina Peçi
318 Enver Petrovci, kthimi i bujshëm si një vagabond / Admirina Peçi
319 Pas 17 vitesh, romani i fshehur i Kadaresë : ["Hija"] / Admirina Peçi
320 David Edgar, gjurmët e mia mbi Ballkan / Admirina Peçi
321 Një stemë shqiptare e mesjetës zbulohet në Itali : Drejtori i Muzeut Kombëtar, rrëfen zbulimin e një mjeku italian, fotografitë e një shqiponje që gjendet në pallatin mesjetar të një qyteti italian. Stema mendohet të jetë e vitit 1500 / Admirina Peçi
322 Papavrami, sërish në Shqipëri : [Violinisti, Tedi Papavrami] / Admirina Peçi
323 " Këtu poshtë këndohet live" : [Rita Petro, "Këtu poshtë këndohet live"] / Rita Petro; Admirina Peçi
324 Klajdi Musabelliu : Rruga ime përtej "Etheve" / Admirina Peçi
325 Një ditë me Altin Bashën : [Intervistë] / Altin Basha; Admirina Peçi
326 Kristina Koljaka, skulptorja e parë në Shqipëri / Admirina Peçi
327 Kapërceu kufijtë e muzikës... për t'u bërë edhe aktor : [Intervistë] / Tedi Papavrami; Admirina Peçi
328 Një ditë me Nikolin Gurakuqin : [Intervistë me regjisorin] / Admirina Peçi
329 Tedi Papavrami : Magjia e tingujve në Akademinë e Arteve / Admirina Peçi
330 Lasgushi, një poemë për të kërkuar studimet në Bukuresht / Admirina Peçi
331 Anjeza Shahini rrëfehet pas triumfit / Admirina Peçi
332 Godole rrëfen "Puthjen e udhëheqësit" / Jonila Godole; Admirina Peçi
333 Aventura ime me "Gomonet" : [Mbi përgatitjet për t'u vënë në skenë drama "Gomonet", shkruar nga regjisori i njohur Mihal Luarasi] / Admirina Peçi
334 Ilir Kerni, kthimi i një ylli në Shqipëri : [Intervistë me balerinin e njohur] / Ilir Kerni; Admirina Peçi
335 Një ditë me Bujar LLapajn : [Intervistë me dirigjentin e njohur] / Bujar Llapaj; Admirina Peçi
336 Cuca e maleve, si u bë prostitutë : [Debat pas baletit "Paradoksi i jetës"] / Admirina Peçi
337 Të jetosh me "lëkurë qeni" [Fatos Kongoli. "Lëkura e qenit"] / Admirina Peçi
338 Piktura kameleon e Mikel Temos / Admirina Peçi
339 Ylli i kinemasë gjermane, nipi i Aleksandër Moisiut : Kush është aktori i famshëm gjerman Gedeon Burkhard / Admirina Peçi
340 Zamir Shtylla : Thesaret shqiptare që fshihen në Harvard : Zbulohet harta e parë e përcaktuar shqiptare e 1689 / Admirina Peçi
341 Dashuria ime për Jusuf Vrionin : [Poetja flet për librin e saj të fundit "Pjalmimi i luleve"] / Mimoza Ahmeti; Admirina Peçi
342 Mevlan Shanaj, një film horror, premierë në Prishtinë : Regjisori komenton suksesin në Prishtinë / Admirina Peçi
343 Xhelati dhe viktima, mberthen Rikard Ljarjen në Prishtinë : [Rreth vënies në skenë të dramës "Vdekja dhe vajza" të Ariel Dorfman] / Admirina Peçi
344 Një Mao Ce Dun rom në skenarin e Mustafajt : [Xhirimi i filmit "Historia e nëntë" me regji të Besnik Bishës] / Admirina Peçi
345 Ylljet Aliçkaj : Do të sjell një film për të thyer tabutë : [Flet shkrimtari për skenarin e tij] / Admirina Peçi
346 Dhimitër Shuteriqi : Dashuria për Netën më bëri të shkruaj : [Shkrimtari kujton pasionet e rinisë së hershme] / Admirina Peçi
347 Shllaku, 80 vjeçari sjell fjalorin e latinishtes me 65 mijë fjalë : "Fjalori Latinisht Shqip" / Admirina Peçi
348 Madam Batërflaj, sopranos i bie të fikët : [Sonila Baboçi - soprano zëvëndësohet nga Etleva Golemi] / Admirina Peçi
349 Marjana Leka, kjo Madam Baterflaj që bën harakiri : Sopranoja shqiptare, flet për realizimin e operas / Admirina Peçi
350 Tupja sjell "Akademinë e Bushtrave" në Shqipëri : [Gilles Plazy, "Akademia e Bushtrave"] / Admirina Peçi
351 Botuesit : Botojmë pa të drejtë autori se na kushton shumë / Admirina Peçi
352 Shkrimtari udhëtar zbulon Shqipërinë : Francezi Jacques Lacarriere mbërrin në Tiranë / Admirina Peçi
353 Ju sjell humorin që thumbonte diktaturën : [Naum Prifti, "As Miço, as Muço] / Naum Prifti; Admirina Peçi
354 [ Rrëfimi i piktorit për ndryshimet në krijimtari] / Llambi Blido; Admirina Peçi
355 Bubani, aventura e shqipërimit të 12 poetëve rumunë : [Dionis Bubani] / Admirina Peçi
356 Sabri Godo përgatit Ali Pashën e vërtetë : intervistë me politikanin që po rikthehet në botën e letrave duke kërkuar të hiqen nga qarkullimi dy botime të mëparshme të tij / Sabri Godo; Admirina Peçi
357 Jeta e artistit në Maqedoni, Turqi dhe fama në Francë : [Piktori Omer Kaleshi] / Admirina Peçi
358 Ja pse ndodhin katastrofat arkeologjike : [Dëmtohet zona arkeologjike në Lezhë] / Gazmend Muka; Admirina Peçi; Loziana Ibrahimi
359 Lamtumirë... Dhimitër Shuteriqit / Admirina Peçi
360 Biseda e fundit me Shuteriqin / Admirina Peçi
361 Kur Pikaso, më fliste për Shqipërinë : Ibrahim Kodra, rrëfen filozofinë e pikturës së tij të fundit / Admirina Peçi
362 Largohet nga jeta babai i "Iliadës" shqipe : [Intervistë para vdekjes] / Gjon Shllaku; Admirina Peçi
363 Danielle Stell, kjo është tragjedia e tim biri : [Daniel Steel, "Historia e vërtetë e Nik Traina-s"] / Admirina Peçi
364 Shuhet Ferdinand Deda / Admirina Peçi
365 Kur Ferdi më hiqte trishtimin në piano : [Ferdinand Deda në kujtimet e Edi Luarasit] / Admirina Peçi
366 Talenti shqiptar, CD me muzikë pianoje në Francë / Red Radoja; Admirina Peçi
367 Zbulohen tri harta të reja të 1600 / Admirina Peçi
368 Gentian Doda, ëndra spanjolle e një balerini shqiptar : [Balerini 25 - vjeçar rrëfen rrugën e suksesit si balerin në Rusi, Itali e Spanjë] / Admirina Peçi
369 Romani i Cizia Zykës një serial televiziv : Libri "Shqiponjat" i denjë për një film si "Kumbari" / Admirina Peçi
370 " Butrinti 2000", asnjë trupë nga Shqipëria : [Intervistë, rreth Festivalit MesdhetarTeatror] / Alfred Bualoti; Admirina Peçi
371 Ferdinand Bjanku, këngët shkodrane në një CD italisht : [Flet këngëtari shkodran, pas albumit të fundit] / Admirina Peçi
372 Një jetë mes fjale : [Intervista e fundit e përkthyesit të shqipes] / Gjon Shllaku; Admirina Peçi
373 Edi Luarasi, çmenduritë e jetës sime në një libër / Edi Luarasi; Admirina Peçi
374 M'i hiqni nga qarkullimi dy librat e Ali Pashë Tepelenës / Sabri Godo; Admirina Peçi
375 Kuratori i Venecias : "E ardhmja e Ballkanit, Shqipëria e Madhe" : Intervistë me artistin zviceran Harold Szeeman / Loziana Ibrahimi; Admirina Peçi
376 Bienalja e Tiranës, atje ku provokojnë 121 artistë nga gjithë bota / Admirina Peçi
377 Mirash Ivanaj shpallet "Nderi i Kombit" / Admirina Peçi
378 Pasardhësi i Simon Gjonit, provokime përmes penelit : [Piktori Andis Gjoni] / Admirina Peçi
379 Ministri boshnjak, këndon opera në Tiranë : [Ivica Sharic. Edhe intervistë me këngëtarin] / Admirina Peçi
380 Gjithë ndryshimet nga paraardhësit e mi : [Intervistë me drejtorin e TOB] / Zhani Ciko; Admirina Peçi
381 " Karnavalet e Korçës", vitet '30 me kostum modern / Dhimitër Pecani; Admirina Peçi
382 Zbulohet muri romak në Tiranë / Admirina Peçi
383 Një garë për nder të violinistit që i zhdukën gjurmët : [Islam Petrela. Edicioni i tretë i konkursit] / Admirina Peçi
384 Kongoli "zgjon" Damokleun në Sofje : Shkrimtari 'Si e mora "Nobelin" e Ballkanit / Admirina Peçi
385 Rexhep Qosja, "Një dashuri dhe shtatë faje" / Admirina Peçi
386 Odile Daniel : Magjia e Shqipërisë së viteve '30 : Studjuesja franceze në gjurmët e kulturës dhe letërsisë shqiptare / Admirina Peçi
387 Vjen "Stina" e ndaluar e Markos : [Petro Marko, "Stina e armëve"] / Admirina Peçi
388 " Shqipëria më bëri shkrimtar" : [Gerard Alba, "Autobuzi blu"] / Gerard Alba; Admirina Peçi
389 Petrovci, gjenerali që i'a mbath nga shtëpia / Enver Petrovci; Admirina Peçi
390 Pengjet e jetës sime : [Rrëfehet maestro, koreografi i vetëm në TOB] / Agron Aliaj; Admirina Peçi
391 Idlir Azizi : Gjashtë vite duke përkthyer Joyce - in : [James Joyce, "Uliksi"] / Admirina Peçi
392 " Turpi" i nobelistit Coetzee në Tiranë : [Romani është përkthyer nga Klodian Briçi] / Admirina Peçi
393 " Sfida ime e parë ishte Traviata" : [Intervistë me sopranon] / Marjana Leka; Admirina Peçi
394 " Shiu" që më ktheu në Tiranë / Fitnete Tuda; Admirina Peçi
395 Kadare : Nuk kam më asgjë të vjetër në sirtare : Shkrimtari flet pas promovimit të dy romaneve të tij të fundit "Vajza e Agamemnonit", "Pasardhësi" / Admirina Peçi
396 Moskë, një film për Dritëroin / Moikom Zeqo; Admirina Peçi
397 Kotova, bullgarja që mësoi shqipen pë të shkruar letra : [Përkthyesja Evgenia Kotova] / Admirina Peçi
398 Një film ku Safo flet për dashurinë me Petro Markon : "Një gur në vendin e tij", regjisori Namik Ajazi, rrëfen dokumentarin për shkrimtarin / Admirina Peçi
399 Franko Nero, rrëfen sekretet në Tiranë : [Festivali Ndërkombëtar i Filmit me metrazh të shkurtër] / Admirina Peçi
400 Aventura jonë në festivalin e filmit me metrazh të shkurtër / Agron Domi; Admirina Peçi
401 Si u bëra gagaç / Salsano Rrapi; Admirina Peçi
402 I dua ngjyrat e çmendura të Tiranës : [Wolfgang Czeipek sjell tarditën e ballos vieneze në Shqipëri] / Wolfgang Czeipek; Admirina Peçi
403 Zbulohet marshi i panjohur për Aqif Pashë Elbasanin : Kompozitori austriak e shkroi në Shqipëri më 1916 / Admirina Peçi
404 Një shekull në daltën e Odhise Paskalit : Përkujtohet sot në Galerinë Kombëtare të Arteve, skulptori i njohur / Admirina Peçi
405 Aristidha : Jeta ime me Robert Shvarcin : [Bashkëshortja e përkthyesit] / Admirina Peçi
406 " Ferri" i Visar Zhitit shpallet proza e vitit : Shkrimtari flet pas marrjes së çmimit "Penda e Artë" / Visar Zhiti; Admirina Peçi
407 Përse më luftojnë anëtarët e Këshillit të RTSH-së / Gjergj Zheji; Admirina Peçi
408 Besim Zekthi, gjithçka që s'dinim për shqiponjën e valles : [Dedin Suli, "Besim Zekthi, korife i vallzimit shqiptar"] / Admirina Peçi
409 " Nata pa hënë" në festivalin e Roterdamit : sipas tregimit të Ismail Kadaresë] / Admirina Peçi
410 Sala, Rama, Xhafa, Velaj... gjurmët shqiptare në Evropë : Prezantime të sukseshme të piktorëve shqiptarë në artet pamore ndërkombëtare / Admirina Peçi
411 E njoha erotizmin kur isha 5 vjeç : [flet autori i fjalorit të parë erotik shqiptar] / Edmond Tupja; Admirina Peçi
412 " Hieroglifet dhe dashuritë e mia në Pekin" : [Partizan Petoshati, njohës i shkrimit kinez] / Admirina Peçi
413 Armiqësia e Kadaresë me Bilal Xhaferrin : [Fatime Kulli, "Uragani i meteorëve"] / Admirina Peçi
414 " Jeta dhe letërsia që shkruaj në Tiranë" / Jeanne Cordelier; Admirina Peçi
415 Misteri i vdekjes së Bilal Xhaferrit : Të njohurit që dyshojnë për vrasje pas atentatit të '78 / Admirina Peçi
416 " Ky është Kuteli që kurrë nuk e njohëm" / Behar Gjoka; Admirina Peçi
417 Rudina Xhunga, dashuri me një të panjohur : [Rudina Xhunga, "Preja e një martese të lodhur"] / Admirina Peçi
418 Unë shqiptari në filmin për mafiozin Gotti : [intervistë me fotomodelin] / Elton Ndreca; Admirina Peçi
419 Naim Frashëri në fletët e një ditari lufte : [shënimet e aktorit në vitin 1941] / Admirina Peçi
420 " Unë, aktori shqiptar në dy filma kinezë" : Niko Mitrushi, rrëfimet e një ish - studenti në Pekin / Admirina Peçi
421 " Nata pa hënë", vlerësimet që mori në Roterdam : Artan Minarolli, rrëfen detaje nga premiera botërore e filmit / Admirina Peçi
422 Pse iu ktheva pasionit të vjetër : [restaurim i monumenteve të kulturës. Edhe për librin "Restaurimi i monumenteve të arkitekturës"] / Aleksandër Meksi; Admirina Peçi
423 Ardian Cerga pas 13 vitesh sërish në film : jeta e aktorit në Itali dhe lidhja me kinemanë / Admirina Peçi
424 Naim Frashëri : Kjo është autobiografia ime : [aktori në kujtimet e djalit të tij Anil Frashëri] / Admirina Peçi
425 Paganini një shqiptari : Ti do të jesh pasardhësi im : [balerini shqiptar Hektor Budlla] / Admirina Peçi
426 Sekretet e Anjezës në Europian : [këngëtarja Anjeza Shahini] / Edmond Zhulali; Admirina Peçi
427 " Mësova shqip për Petro Markon" : [intervistë me përkthyesen spanjolle] / Marta Maria Garcia Suarez; Admirina Peçi
428 Nga një burg në tjetrin më kanë humbë shumë vepra të bukura : [intervistë me përkthyesin] / Gjon Shllaku; Admirina Peçi
429 Zbulohet thesari 150 mijë euro : [Faslli Rrapi zbulon relievet 2000 - vjeçarë në Tragjas të Vlorës] / Admirina Peçi
430 Një mësues fshati, ndër tenorët më të mirë në Botë : historia e tenorit shqiptar Agim Hushi / Admirina Peçi
431 Pas katërqind vjetësh shfaqet portreti i Budit : një gravurë e papublikuar në faqen katër te "Pasqyra e të rrëfyemit"] / Behar Gjoka; Admirina Peçi
432 Natasha, piktorja e femrave që shenjtëron gabimin : flet artistja për pikturat dhe librat e saj : [Natasha Bega] / Admirina Peçi
433 Kadare, 2000 fjalët që ia mori gegërishtes : [Tefik Çaushi, Gjovalin Shkurtaj, "Kadareja dhe fjala shqipe"] / Admirina Peçi
434 Pasioni që më çoi në Argjentinë : [intervistë me shkrimtaren] / Elvira Dones; Admirina Peçi
435 Botuesit shqiptarë : "me apo kundër "shkjaut" : shqiptarët vihen kundër njëri - tjetrit në prag të Panairit të Shkupit / Admirina Peçi
436 Ervini dhe Mimoza, dy poetë shqiptarë bestseller : poetët bashkëkohorë që mbeten më të kërkuarit dhe të shiturit / Admirina Peçi
437 Delija : Veprat e mia vetëm në Shqipërinë pluraliste : [piktori Lin Delija] / Admirina Peçi
438 Një Molier femër për shijet e mia : [intervistë me regjisorin] / Hervin Çuli; Admirina Peçi
439 Joshje që vjen nga letërsia japoneze : [rreth letërsisë japoneze të shqipëruar] / Nasi Lera; Admirina Peçi
440 " Të fshehtat e filmit tim" / Gjergj Xhuvani; Admirina Peçi
441 Armik a mund të të themi "I dashur"? : [premiera e filmit "I dashur armik" të regjisorit Dhimitër Xhuvani] / Admirina Peçi
442 Gjerdan ëndrrash : [tregim] / Admirina Peçi
443 Një koprac gazmor në Teatër : shfaqet me sukses komedia e Molierit "Kopraci" / Admirina Peçi
444 Morelle Smith, dashuri skoceze në Shqipëri : [Morelle Smith, "Rrugët e Tiranës prag pranvere"] / Admirina Peçi
445 Roli i gabuar i Ali Pashait : [Milazim Krasniqi, "Rulet ruse për Ali Pashën"] / Milazim Krasniqi; Admirina Peçi
446 Gjashtë ditë garë aktorësh në Apolloni : [aktorët pretendentë Xhepa, Andrea, Xhuvani, etj] / Admirina Peçi
447 Zulutë më shohin shtrëmbër : [intervistë me aktorin mbas marrjes së çmimit në "Apollon 2004"] / Ndriçim Xhepa; Admirina Peçi
448 Po shembet shtëpia që furnizonte Ballkanin me barut : [banesë e ndërtuar në Mat para katër brezash] / Admirina Peçi
449 " Më vodhën pikturat në Galeri" / Sali Shijaku; Admirina Peçi
450 Marubi, një puthje si e Gorishtit? S'do të pranohej! / Florian Agalliu; Admirina Peçi
451 Po rrezikohet "Epitafi i Gllavenicës" / Moikom Zeqo; Admirina Peçi
452 Të burgosurit mund të përkthenin sepse, sipas planit, asnjëri nuk do të dilte gjallë / Pjetër Arbnori; Admirina Peçi
453 Nuk kam frikë nga finalja : [intervistë me këngëtarin] / Luis Ejlli; Admirina Peçi
454 Ramadan Sokoli : oborri ku pashë vdekjen me sy : [Osman Xhatufa, "Ramadan Sokoli, jeta dhe vepra"] / Admirina Peçi
455 Ju sjell Çikagon e viteve '30 : [intervistë me stilisten] / Rezarta Skifteri; Admirina Peçi
456 Si u bëra "Bleta punëtore" : [muzikanti dhe aktori] / Ermal Mamaqi; Admirina Peçi
457 Veprat që kanë mbetur në sirtarin tim : [Aktori rrëfen pas çmimit "Apollon 2004"] / Sulejman Pitarka; Admirina Peçi
458 Si e kam gatuar ankthin e bukur "Top Show" / Altin Raxhimi; Admirina Peçi
459 Për herë të parë në Shqipëri, foto nga Lidhja e Prizrenit : ekspozohen fotografi të shtëpive të famshme që sot janë zhdukur / Admirina Peçi
460 Astrit Delvina, veprat që mbetën hetuesive : botohet romani i tretë i shkrimtarit "Pikëpjekje shpirtërash" / Admirina Peçi
461 Historia e çmendur e një dinastie të tërë mafioze : [John H.Davis, "Dinastia e mafias : shkëlqimi dhe rënia e familjes kriminale Gambino] / Admirina Peçi
462 Faveriali, murgu që shkroi "Historia e Shqipërisë" : [Jean-Claude Faveyrial] / Admirina Peçi
463 " Gjirokastra, gara mes 1100 artistëve popullorë" / Ermir Dizdari; Admirina Peçi
464 " Skënderbeu vdiq i helmuar" : studiuesi i njohur Aurel Plasari përmbys historinë / Aurel Plasari; Admirina Peçi
465 " Anglezja me 150 vepra për Skënderbeun" : [koleksionistja londineze Patricia Nugge së shpejti me një ekspozitë në Tiranë] / Moikom Zeqo; Admirina Peçi
466 " Filmi im i ri, për një tabu shqiptare" : ["Nata pa hënë", regjisor Artan Minarolli] / Artan Minarolli; Admirina Peçi
467 Durazzo-t e Gjenovës : shqiptarët nga skllevër në kardinalë, senatorë diplomatë: [Angela Valenti Durazzo "I Durazzo: Da schiavi a dogi della Repubblica di Genova"] / Admirina Peçi
468 " Pakorrektësia" që solli muzikën e "Partizani Velo" : [Kujtim Laro - kompozitor] / Admirina Peçi
469 Austriaku që pikturoi Shqipërinë e 1913 : [Hermann Vetters] / Avni Alcani; Admirina Peçi
470 Një simfoni shqiptare në vendlindjen e Princ Vidit : Pëllumb Vorpsi, kompozitori që u përzgjodh në koncertin e madh të Noividit / Admirina Peçi
471 E dua "Marubin" pa gjak : [lidhur me punimet e ekspozuara] / Pirro Naçe; Admirina Peçi
472 Shqipëria në telajot e piktorëve europianë : [Ferid Hudhri "Shqipëria nëpërmjet artistëve"] / Admirina Peçi
473 " Fjalori i Latinishtes, pengu që babai mori me vete" : [Gjon Shllaku} / Jozefina Shllaku; Admirina Peçi
474 " Dy trofe të arta për skulptorët shqiptarë" : [studentë të Akademisë së Arteve në konkursin e skulpturës në Arçela të Italisë] / Fatos Kola; Admirina Peçi
475 " Fjalori i latinishtes duhet botuar" : [fjalori i përkthyesit Gjon Shllaku : intervistë me Drejtorin e Librit në Ministrinë e Kulturës Stefan Çapaliku dhe Nënkryetarin e Akademisë së Shkencave, Luan Omarin] / Stefan Çapaliku; Luan Omari; Admirina Peçi
476 Në Tiranë arma që vrau Duçen : Drejtori i Arkivit të Shtetit, Shaban Sinani, zbulon këtë fakt përmes një letre gjatë kërkimeve arkivore / Admirina Peçi
477 Zef Valentini, "hija" që duhet ndriçuar : kush është jezuiti italian që adhuronte Shqipërinë / Ndriçim Kulla; Admirina Peçi
478 65 mijë fjalët e pabotuara të Gjon Shllakut / Admirina Peçi
479 Audicio ishte në Korçë në vitin 1951 : [Valter Audicio, ekzekutuesi i Benito Musolinit; dëshmi të reja në Muzeun Historik Kombëtar] / Admirina Peçi
480 Migjeni, gjeniu i letrave, një "mësues mesatar" : zbulohet inspektimi i Ministrisë së Arsimit në shkollën ku jepte mësim / Admirina Peçi
481 Jeta ime në botën pa tinguj : [intervistë me piktorin] / Fatjon Murati; Admirina Peçi
482 Surpriza ime, një himn për Kombëtaren : [intervistë para sfidës Shqipëri - Greqi] / Kristi Popa; Admirina Peçi
483 Energjitë që unë mora në Butrint : [intervistë me regjisorin bullgar] / Aleksandër Morfov; Admirina Peçi
484 Shpata e sulltan Bajazitit në Tiranë : [Frederik De Jong zbulon shpatën] / Admirina Peçi
485 Historia e skulpturës më të hershme të Skënderbeut / Moikom Zeqo; Admirina Peçi
486 Një udhëtim në Fantastikë bashkë me Robert Shvarcin : [Michael Ende, "Historia pa mbarim"] / Admirina Peçi
487 6 muaj në xhami për të mësuar rolin e hoxhës : [aktori rrëfen të fshehtat e rolit të ri] / Mirush Kabashi; Admirina Peçi
488 " Në vend të kukullave, një muze" : [lidhur me godinën e Parlamentit të Parë Shqiptar] / Piro Misha; Admirina Peçi
489 Gjeçi : unë dhe "Ferri" i Dantes në Fushë - Krujë : si e kujton përkthyesi i madh kohën kur solli në shqip Aligerin / Admirina Peçi
490 Një "Amforë e artë" për gjakun e Ballkanit : [filmi dokumentar "Ortek në tri kohë" regji e Pluton Vasit, skenari Fatos Baxhaku] / Admirina Peçi
491 Alfredi, i vetmi Shvarc që shkeli Izraelin / Alfred Shvarc; Admirina Peçi
492 " I dashur armik" debatet e filmit kapërcejnë Europën : [film me regji të Gjergj Xhuvanit] / Admirina Peçi
493 ....Ka pikla shiu në kujtimet e mia për ty / Admirina Peçi
494 " Një çmim i beftë për filmin tim" : surprizat e "Natës pa hënë" në Medfilm / Artan Minarolli; Admirina Peçi
495 Eros, dashuri dhe seks në faqet e Kadaresë : [Tefik Çaushi, "Eros - dashuria dhe seksi te Kadareja"] / Admirina Peçi
496 " Enver Hoxha nuk e donte 28 Nëntorin" / Liri Belishova; Admirina Peçi
497 " Çlirimi i Tiranës në aparatin tim fotografik" / Jani Ristani; Admirina Peçi
498 Komunistët e luftës dashuri me anglo - amerikanët : [hapet ekspozita me dokumente të misioneve gjatë LANÇl] / Nevila Nika; Admirina Peçi
499 " Gjurmë të bardha" filmi që përmbysi jetën time / Ekrem Kryeziu; Admirina Peçi
500 " Si e mbyllëm luftën e Kosovës në një apartament" : motrat Zeqiri, rrëfejnë filmin që mori çmim në Kanë / Admirina Peçi
501 Singapori, merr çmimin e madh të filmit në Tiranë : mbyllet Festivali Ndërkombëtar i Filmit / Admirina Peçi
502 Ledina, një nuse shqiptare në Eurovizion : [fituese e Festivalit të 43 - të në RTVSH] / Ledina Çelo; Admirina Peçi
503 " Ika për të shpëtuar nga kufizimet e diktaturës" : [intervistë me piktorin] / Bashkim Ahmeti; Admirina Peçi
504 [ Fragmente nga ditari] / Lasgush Poradeci; Admirina Peçi
505 Këngët e kreshnikëve, në Harvard që prej viteve '30 / Robert Elsie; Admirina Peçi
506 " Hijet e natës" vepra e Kokonës vjen ndryshe / Admirina Peçi
507 Një "Pendë e artë"për Fatos Kongolin : [ndahen çmimet e vitit në letërsi] / Admirina Peçi
508 Fotografi të rralla nga Shqipëria e luftës : [ekspozita fotografike "Shqipëria, pjesë e harruar e Luftës së Parë Botërore"] / Admirina Peçi
509 Të gjesh Hollivudin në Kinostudio : [reportazh] / Admirina Peçi
510 Ylber Gjini, i fundmi i mohikanëve : [baritoni Ylber Gjini] / Admirina Peçi
511 Skenave të Amerikës duke rendur pas dashurisë : [intervistë me balerinin] / Ilir Shtylla; Admirina Peçi
512 Stema e dokumente të panjohura nga Skënderbeu : me rastin e 600 vjetorit të lindjes: [ekspozimi në Muzeun historik] / Admirina Peçi
513 Unë, Markezi dhe "Kurvat e trishta" / Mira Meksi; Admirina Peçi
514 Rrugë Europe për Çezarin shqiptar : [kompozitori Çezar Aliaj] / Admirina Peçi
515 Valbona Çoba zbulon Indinë : aktorja luan në një film në kinemanë indiane / Admirina Peçi
516 Mendja madhështore e Da Vinçit / Rachel Sanderson; Admirina Peçi
517 " Si e ktheva Sul Pitarkën pas 20 vjetësh në skenë" / Gëzim Kame; Admirina Peçi
518 Hebrenjtë, opera që u shkruajt në një kamp përqëndrimi : ["Brundibar", me kompozitor Hans Krasa] / Admirina Peçi
519 Kanuni i Elvira Donesit çmim të dytë në Francë : [filmi "I ngujuari"] / Admirina Peçi
520 Shqiptarët e tunduar nga "kurvat" e Markezit : "Kujtim kurvash të trishta", Gabriel Garcia Marquez / Admirina Peçi
521 Si u zhdukën veshjet e hershme shqiptare : studjuesja Afërdita Onuzi, rrëfen për shumë veshje që sot nuk gjenden më / Admirina Peçi
522 Edmond Tupja : ankthi mes meje dhe Kongolit : mbërrin në Paris, romani i fundit "Lëkura e qenit", e F.Kongolit / Admirina Peçi
523 Ema Andrea regjisore : të luash me kujtimet / Admirina Peçi
524 Nuk jam aventurier : [flet aktori i cili kthehet pas 20 vjetësh, në një rol në teatër] / Sulejman Pitarka; Admirina Peçi
525 Shpëton "Mona Liza" shqiptare : tabloja e famshme e Idromenos do të restaurohet në Francë : ["Motra Tone"] / Admirina Peçi
526 Kumbaro : "heronjtë shqiptarë" të Amerikës : Një dokumentar me personazhe interesante në Washington, Boston e Las Vegas / Admirina Peçi
527 Fatos Kongoli : Shën Pjetri ndryshoi letërsinë time: [Fatos Kongoli, "Te porta e Shën Pjetrit"] / Admirina Peçi
528 Të zbulosh ajzbergun Mustafa Greblleshi : [shtëpia botuese "Çabej" publikon 3 vëllime të "Një mijë e një net"] / Brikena Çabej; Admirina Peçi
529 E kuqja e rrallë e Epitafit të Gllavenicës : [materiale : edhe intervistë me specialistët Marta Jaro, Jan Wouters dhe Frederik Stamati] / Admirina Peçi
530 " Graali i shenjtë" mbërrin në Muzeun Kombëtar : një pikturë e rrallë me kupën e shenjtë e Krishtin brenda / Admirina Peçi
531 Sulejman Pitarka, i pabesueshëmi që përloti sallën me dramën "Pjata prej druri" / Admirina Peçi
532 Zef Valentini, nis botimi i albanologut të madh : ["At Giuseppe (Zef) Valentini", vepra 1, përg. Ksenofon Krisafi; Ndriçim Kulla, Dritan Thomollari] / Admirina Peçi
533 Mirush Kabashi : me ndodhitë e Aliçkaj po bëjmë teatër : [në skenë shfaqja italo - shqiptare me bazë tregimet e shkrimtarit] / Admirina Peçi
534 Lasgush Poradeci, vargjet e dashurisë në një libër : [L.Poradeci, "Përse të dua"] / Admirina Peçi
535 Kongoli, lojë dashurie te porta e Shën Pjetrit : botohet romani më i ri i shkrimtarit : [Fatos Kongoli, "Te porta e Shën Pjetrit"] / Admirina Peçi
536 Ligji i maleve shqiptare në Francë : [Katerin Preljocaj, "Një portokalle s'është e lumtur ... po u bë kajsi"] / Admirina Peçi
537 Dokumente të rralla franceze në Shqipëri : [dokumente franceze dhe të shkruara në frëngjisht në Arkivat e Shqipërisë janë bërë të njohura në Muzeun Kombëtar] / Admirina Peçi
538 Valbona Imami në magjinë e verës së kuqe : [aktorja në dramën "Magjia e verës së kuqe", me regjisor Mehmet Xhelili] / Admirina Peçi
539 Zef Valentini, prifti italian që "mati" Skënderbeun : një libër për albanologun e viteve '20, Giuseppe (Zef) Valentini, "Vepra 1" / Admirina Peçi
540 Jeta ime, një udhëtim i kotë : [ditët e braktisura të një poeti të madh / Frederik Rreshpja; Admirina Peçi
541 Piktura të nxjerr zhveshur : ekspozita e parë e pikturës në "Didart" / Artur Gorishti; Admirina Peçi
542 Shkrimtarët po falsifikojnë dosjet / Rexhep Qosja; Admirina Peçi
543 Një monografi për profesor Jup Kastratin : [Begzad Baliu, "Vepra bibliografike e Prof. Jup Kastratit"] / Admirina Peçi
544 Një Don Kishot mposht Musolinin : [Haqif Mulliqi me një shfaqje në TK] / Admirina Peçi
545 Princi Klajdi nuk mundi të bëhej mbret : balerini nga Tirana ka fituar te "Amici" vendin e tretë : [spektakli në Itali] / Admirina Peçi
546 Tre vjet jetë në pikturat e Pashk Përvathit : intimitete, pasione dhe ngjyra në 53 tablotë e piktorit / Admirina Peçi
547 Robert Aliaj kthehet në Tiranë si piktor / Admirina Peçi
548 Pas "Kodit të Da Vinçit", vijnë "Engjej dhe djaj" : një tjetër libër me të vërteta tronditëse nga Dan Brown / Admirina Peçi
549 Bledar Sejko, kthehet në Tiranë mbreti i kitarës / Bledar Sejko; Admirina Peçi
550 Guri Madhi, jeta që nisi si përrallë : [Abaz Hado, "Guri Madhi, jeta dhe vepra"] / Admirina Peçi
551 Agron Mesi : Të zbulosh fjalët nën lëkurë: [piktor] / Admirina Peçi
552 Natë magjike me Fabricio De Andre : projekti "Art/ Muzic/ Teatër" / Admirina Peçi
553 Morrison, nobelistja vjen me romanin "Sula" : një roman i shkrimtares amerikane për dramat njerëzore / Admirina Peçi
554 Një natë magjike me triumfatorët e "Apollonit" : [mbyllet Festivali i Aktrimit, Apoloni] / Admirina Peçi
555 Kasmi, flautistja e njohur kthehet në Tiranë : [Nertila Kasmi] / Admirina Peçi
556 Dhimitër Xhuvani dhe "Letra e Sonjës" : botohet romani i fundit i shkrimtarit, shkruar në vitin 2004 / Admirina Peçi
557 Coetzee, një këngë virgjëreshe : [J. M. Coetzee, "Askund"] / Admirina Peçi
558 " Pasioni që më lidhi përjetësisht me Shqipërinë" / Marina Marinova; Admirina Peçi
559 Dhjetë artistë me kujtime dhe shenja në "Galerinë e Vogël" : [udhëtim në artin e Lekës, Osekut, Mulliqit; Hamzës e Isufit] / Admirina Peçi
560 Hazizi, një film me Mikele Plaçidon dhe Alessio Bonin : [aktor] / Gentian Hazizi; Admirina Peçi
561 Mark Ndoja, 30 vjet me Danten, në liri dhe internim : historia e përkthyesit, që lidhi jetën me vargjet e Aligierit / Leka Ndoja; Admirina Peçi
562 " Kujtimet e mia dhe ... Poradeci, Kadare, Marko" : publicisti Dionis Bubani, boton jetëshkrimin e tij që prej fëmijërie : [libri "Shakatë tragjike të jetës sime"] / Admirina Peçi
563 " Halili dhe Hajria" në një skenë me Hose Carreras : ngjitet në skenën e Festivalit "Vera e Ohrit" më 13 korrik / Admirina Peçi
564 Kujtimet e ndershme të Vedat Kokonës : promovohet libri "Endur në tisin e kohës" / Admirina Peçi
565 Një shpirt i lirë për botën e pasnesërme : botohet libri me postulate i Nietzsche-s, "Njerëzor, tepër njerëzor" / Admirina Peçi
566 Një kredhje në "Liqenin e Errësirës" : vjen në gjuhën shqipe romani i parë i britanikes Ruth Rendell / Admirina Peçi
567 " Vjen" Gjon shqiptari, artisti që fotografoi Pikason : ekspozitë fotografike e Gjon Milit që diktatura se lejoi të kthehej në Shqipëri / Admirina Peçi
568 Gjurmë shqiptare të një ceremonie lotësh në Venecia : [artisti shqiptar, Sislej Xhafa, në bienalen e famshme të Artit në Venecia] / Admirina Peçi
569 Sollers, të kërkosh rrënjët e ekzistencës : [Philippe Sollers, "Ylli i të dashuruarve"] / Admirina Peçi
570 " Tri orë me legjendën e muzikës greke në Butrint" : [aktori grek tregon si mishëroi Tristanin e famshëm. Festivali Ndërkombëtar i Teatrove, Butrint] / Antonis Fragakis; Admirina Peçi
571 Kritikët, sulm "Musolinit..." në skenën e Butrintit : Shfaqja e Teatrit Kombëtar në skenën antike : [edhe një prononcim i kritikut Josif Papagjoni] / Admirina Peçi
572 Zbulohet shenjti i panjohur shqiptar në Sofje : rastësia nxjerr në dritë afreskun e Shën Nikodimit / Admirina Peçi
573 Shqipëria në pasionet e fëmijërisë sime : [flet poeti lituanez rreth librit të tij "Dialog në dimër"] / Tomas Venclova; Admirina Peçi
574 Shpëtimi i Gjirokastrës fillon tani : [flet hartuesi i dosjes së qytetit muze për në UNESCO] / Emin Riza; Admirina Peçi
575 " Republika, historia e një kinemaje që s'është më'' : historia e kinematografisë / Admirina Peçi
576 Mili, fotografi shqiptar dhe shpikja e shekullit : [Gjon Milli] / Admirina Peçi
577 Letrat e panjohura të Kadaresë me Alinë në '90 : libri i fundit nga "Onufri" "Letërkëmbim me Presidentin", flet botuesi Bujar Hudhri / Admirina Peçi
578 Ringjallja e "Motrës Tone" në Luvër : restaurimi i tablosë së Kol Idromenos / Admirina Peçi
579 Tonia, drita hyjnore e Kol Idromenos : motër e vëlla pas një shekulli në Luvër : historia e tablosë "Motra Tone" : pse dhe si e krijoi portretin e njohur / Admirina Peçi
580 Altin Kaftira, solisti i parë shqiptar në Holandë : karriera e sukseshme e balerinit nga Shqipëria në skenat e mëdha të botës / Admirina Peçi
581 " Kënga e Hajavathës" magjia e legjendave indiane : botohet nga "Migjeni", me përkthimin e Skënder Luarasit, libri i Longfellout / Admirina Peçi
582 Gjermani, i dashuruar pas kishave shqiptare : [studiuesi rrëfen lidhjet e tij me Shqipërinë] / Markus W. E. Peters; Admirina Peçi
583 Hapat e Jakomonit në Shqipërinë e Luftës : një libër me kujtime nga mëkëmbësi i Viktor Emanuelit : libri "Politikat e Italisë në Shqipëri", përkthimi i Kostaq Xoxës / Admirina Peçi
584 Pervizi, nudot femërore në Bruksel e Nju York : piktori i figurave antropomorfe / Admirina Peçi
585 Sopranoja dramatike që shkëlqeu në Toronto : [Mirela Tafaj] / Admirina Peçi
586 Udhëtim në jetën e artistit me dy atdhe : Lin Delija, piktori shqiptar i njohur si krijues i pikturës moderne / Admirina Peçi
587 Meloditë e ndaluara kushtuar Skënderbeut : u shkruajtën nga Martin Gjoka e Fan S. Noli në vitet '30: të dhëna për katër klasikë të ndaluar në muzikë: [Martin Gjoka; Murat Shehu; Thoma Nasi; Fan Noli, publikohet CD - ja e tyre] / Eno Koço; Admirina Peçi
588 Teodor Keko, dorëshkrimet e poetit në një libër : promovohet vëllimi me poezi të zgjedhura botuar nga "ORA" / Admirina Peçi
589 Që udhëtimi të mos ndalet në Galerinë Kombëtare / Abaz Hado; Admirina Peçi
590 Katër letrat e pashait që fjetën arkivave : udhëtim në letrat e pashait toptanas në vitin 1919 : rivaliteti i fortë me Ahmet Zogun / Admirina Peçi
591 Oda e Ijes, Shqipëria e Ornela Vorpsit : kritika franceze vlerëson librin e dytë me tregime: [Ornela Vorpsi, "Buvez du cacao Van Houten"] / Admirina Peçi
592 " Syri magjik" në vitin shqiptar 1997 : [me regjisorin e filmit më të ri shqiptarr] / Kujtim Çashku; Admirina Peçi
593 Letrat e princeshës Elenë për De Radën : botohen për herë të parë në origjinal : Udhëtoni me 110 letra që Dora D'Istra i shkroi De Radës në 30 vjet / Admirina Peçi
594 Një regjisor shqiptar triumfon në Greqi : skenari i Bujar Alimanit, "Gaz" do të financohet nga televizioni shtetëror grek ERT / Admirina Peçi
595 Uji i rikthen fantazmat e së shkuarës : Kukësi i vjetër: [historia] / Admirina Peçi
596 Edith Durham,"Shqiptarë shpëtimi juaj është Italia" : tri letra të pabotuara ku Durham iu tërheq vëmendjen shqiptarëve që t'ia besojnë fatet e vendit të tyre italianëve / Admirina Peçi
597 Dilni nga kulla e fildishtë : flet regjisori pas shfaqjes "Ndaj të ngrysuri" / Indrit Çobani; Admirina Peçi
598 Sterjo Spasse. Letra që e ftonte në luftë kundër gjermanëve : [materiale. Edhe faksimile e letrës dërguar Sulejman Meços nga Dhimitër Evangjeli dhe Selahudin Toto] / Admirina Peçi
599 TIFF mundësi e afrimit me botën : [flet drejtori i Festivalit të Filmit të Shkurtër] / Ilir Butka; Admirina Peçi
600 Kisha - Xhami, dilema e madhe e Rozafës : [Kalaja e Rozafës, Shkodër] / Admirina Peçi
601 " Onufri" marrëzia kulturore e Tiranës : Konkursi Ndërkombëtar i pikturës me kuratore Eleni Laperin / Admirina Peçi
602 Festivali i Filmit "Aventura dhe sfida e Tiranës" : [intervistë me drejtorin e TIFF] / Ilir Butka; Admirina Peçi
603 Muzeu Kombëtar, higjenë dhe rikonceptim : drejtori i ri zbulon projektin për ndryshimet e thella / Beqir Meta; Admirina Peçi
604 Parfumi "Esad Pasha" në Parisin e 1920-ës : një reklamë e ruajtur në Arkivin e Shtetit, zbulon anët e panjohura të Esad Pashë Toptanit / Admirina Peçi
605 Bubani, shakaja e fundit tragjike : në vend të një lamtumire për mjeshtrin e humorit / Admirina Peçi
606 Pak më afër Ndriçim Xhepës : portret aktorit pas rolit të fundit në Teatër në shfaqjen "Closer" / Admirina Peçi
607 Të luftosh për të qenë aktore : [intervistë] / Ermela Teli; Admirina Peçi
608 Zbulimi. Kush i dërgoi në Vjenë armët e Skënderbeut? : të dhënë befasuese nga një artikull i vitit 1937 / Admirina Peçi
609 Në botën e errët ku fshihen 6400 filma : [arkivi i filmit shqiptar] / Admirina Peçi
610 Aty ku tinëz zgjohet historia : [me drejtorin e Arkivit Qëndror Shtetëror të Filmit] / Ilia Xhokaxhi; Admirina Peçi
611 Arbëreshët : si i rezistuan asimilimit për 500 vjet : [me albanologun arbëresh] / Francesco Altimari; Admirina Peçi
612 Sekretet që bënë "Nolin e Madh" : rrëfimi i biografit, pas botimit të dy vëllimeve mbi jetën e Fan S. Nolit, si krijonte dhe përkthente. / Nasho Jorgaqi; Admirina Peçi
613 Maria Spaziani, Zhan D'Arka italiane, merr unazën "Poeteka" : nderohet me dy çmime edhe poetja ruse Olga Sedakova : [Festivali Ndërkombëtar i Poezisë "Poeteka"] / Admirina Peçi
614 " Kafja e Madhe" : ditët gri të një legjende : historia e godinës më të famshme në Shkodër, ndërtesa e ideuar nga Kolë Idromeno / Admirina Peçi
615 E mundimshmja "Lahuta e Malcis" : intervistë me albanologun Elsie pas botimeve të tij të fundit / Robert Elsie; Admirina Peçi
616 Kadare : Francezët do na vënë gjoba të mëdha : fundi i dosjes "Gjenerali" mbi dështimin e xhirimeve të filmit në Shqipëri. Letrat dhe telegramet që i dhanë fund projektit artistik me francezët / Admirina Peçi
617 Sërbët piratojnë Fatos Kongolin : romani "lëkura e qenit" botohet pa lejen e autorit / Admirina Peçi
618 Zbulohet Gjergj Fishta piktor : për herë të parë shfaqen vizatimet dhe skicat, zbuluar në Arkivin e Shtetit / Admirina Peçi
619 Fishta Arkitekti i kishave të veriut : për herë të parë shfaqen skicat e zbuluara në Arkivin e Shtetit / Admirina Peçi
620 Më mungonte gjuha shqipe : intervistë ekskluzive me shkrimtarin italian kandidat pë "Nobel 2006" / Antonio Tabucchi; Admirina Peçi
621 Kadare, dosja e panjohur e "Gjeneralit" : Mastrojani dhe Pikoli udhëtimi i pamundur në Shqipërinë Komuniste : zbulohet materiali i rezervuar prej 90 faqesh rreth xhirimeve të filmit më 1982 / Admirina Peçi
622 " Kadare pengoi xhirimin e filmit Gjenerali" : letërkëmbimi me Mishel Pikolinë : dosja "Gjenerali 4" / Admirina Peçi
623 Alida Hisku, kthimi i dives së persekutuar : albumi i ri e sjell në Tiranë / Admirina Peçi
624 Kthejeni në Shqipëri "Të uriturin" : fëmijët e skulptorit kërkojnë veprën e famshme të babait : një letër sensibilizuese drejtuar ambasadës italiane ku mendohet të jetë edhe skulptura si dhe një rrëfim i shkurtër i Paskalit : "si e krijova "Të uriturin"" / Odhise Paskali; Admirina Peçi
625 Sulltan Sulejmani : Një kala misterioze në Vlorën e Mesjetës : monumenti u ndërtua me urdhër të Sulltan Sulejmanit i cili donte një fortesë për flotën e tij / Admirina Peçi
626 Ja pseudonimet pas të cilëve u fshehën kolosët e letrave / Admirina Peçi
627 " Dasma Shkodrane", misteri i një kryevepre në Amerikën e Luftës : historia e çuditshme e një tabloje të Kolë Idromenos që i mbijeton kohërave / Admirina Peçi
628 " Kukumi", të çmendurit dhe liria në Kosovë : [me regjisorin e filmit. Festivali i 12 - të i filmit shqiptar] / Isa Qosja; Admirina Peçi
629 Martin Moir 20 mijë disqe të rralla dhuratë vendit komuinist : anglezi "i çmendur" pas Shqipërisë / Admirina Peçi
630 Rrezikohet Panairi i madh i Tiranës : rebelohen botuesit [materiale] / Admirina Peçi
631 Esad Toptani si i vodhi sarajet e Princ Vidit : një dokument në osmanisht dëshmon grabitjen më të madhe të kohës. Çfarë ndodhi me këtë pasuri pas largimit të Princ Vidit dhe pas vrasjes së Toptanit / Admirina Peçi
632 Plaku Buza : piktori i nudos së parë të një shqiptareje : në shtëpinë e piktorit të parë modernist shqiptar, ku ruhen relike dhe tablo befasuese : [Abdurrahim Buza] / Admirina Peçi
633 Baronesha vjeneze : si e shtyu drejt vetvrasjes i dashuri i saj Ahmet Zogu : një histori dashurie dhe tradhtish që përfundoi në tragjedi më1934 : një artikull i këtij viti në "Daily Expres" na rrëfen detajet / Admirina Peçi
634 Mbreti Zog i shpëtoi rastësisht atentatit në Vjenë : atentati i vitit 1931 në shtypin austriak të kohës / Admirina Peçi
635 Prifti që donte të botonte një fjalor në vitin e shkatërrimit të kishave : At Benedikt Dema / Admirina Peçi
636 Të fshehtat tronditëse në fillimet e krishtërimit : intervistë, përgjigjet për çdo pikpyetje, Marie Magdalenën dhe Krishtin, shtazaninë, pasardhësit, kundërshtitë e fillimeve të krishtërimit.. / Bart D. Ehrman; Admirina Peçi
637 Faik Konica vdiq me borxhe : një letër që zbulon detaje nga trashëgimia. Legata e Zvicrës në Washington i shkruan Nolit, për dy persona që janë interesuar me udhëtimin e tij për gjithë çka lënë i ndjeri / Admirina Peçi
638 Zbulohen fotot e panjohura të Marubit : Edith Durham, princesha Ruhije, Tefta Tashko Koço, gazetarja Igbal Çika... Një album me fotot e një shekulli më parë. Të fshehtat e shkëlqimit të Shkodrës së viteve '30 / Admirina Peçi
639 Zoja Kostandinova, bullgarja që ju zgjon në gjuhën shqipe : Kostandinova tregon për studimet në Kosovë, njohjen me kulturën dhe popullin shqiptar / Admirina Peçi
640 " Historia e shtetit shqiptar" të fshehtat që nuk dinim që prej 1912-ës : intervistë me historianin dhe autorin e librit / Kastriot Dervishi; Admirina Peçi
641 Pano Tase, një fjalor i shkruar në magazinat e komunizmit : vepra në dorëshkrim e hedhur në një libër hyrje-daljesh, u zbulua rastësisht nga fëmijët e studiuesit. Një e treta e tij ishte botuar te "Visaret e kombit", më 1941 / Admirina Peçi
642 " Shtriga e Portabellos", në shqip libri i fundit i Coelhos / Admirina Peçi
643 Bilal Xhaferri, libri i zhdukur nga qarkullimi : botohen për herë të parë 9 poezi të panjohura nga dorëshkrimet e poetit disident / Admirina Peçi
644 Kadri Roshi : pengu për rolin te drama e Pulahës : portreti i një çiraku që u bë aktor i madh / Admirina Peçi
645 Shan Pici nxënësi i Marubit që i la Shkodrës 70 mijë negativë : historia e një tjetër familje të famshme fotografësh në vitet '20-30 / Admirina Peçi
646 Skulpturat në flakë : pasuri e trashëgimisë që mbrohet nga UNESCO, muzeu dhe veprat ende nën rrënoja: historia e trishtë e djegies së shtëpisë muze dhe skulpturave të artistit të madh Agim Çavdarbasha / Admirina Peçi
647 Sadri Ahmeti : për një pikturë në burgjet e Shqipërisë komuniste: u arrestua në Tiranë për një tablo që paraqiste një kosovar lidhur me zinxhirë / Admirina Peçi
648 Thesaret e kulturës : barriera në kufi: një projekt i qëndrës së inventarizimit të kësaj pasurie siguron tashmë të dhëna të hollësishme për këto objekte të artit / Koço Gjipali; Admirina Peçi
649 4 mijë vepra arti në rrezik : [çpo ndodh me koleksionin unik të Galerisë Kombëtare të Arteve që pas restaurimit në Luvër të tablosë "Motra Tone"] / Majlinda Agolli; Admirina Peçi
650 Apolonia, në mes të ditës vidhen varret 3 mijë vjeçare / Admirina Peçi
651 Sekrete të Europës Juglindore në periudhën osmane : [Peter F. Sugar, "Europa juglindore nën sundimin osman 1354 - 1804"] / Admirina Peçi
652 Një poet në ishull / Giuseppe Schiro di Maggio; Admirina Peçi
653 Nikolla Zoraqi : ditari i luftës [edhe disa pjesë nga libri "Nikolla Zoraqi - jeta dhe vepra e tij" shkruar nga vëllai i tij Kastriot Zoraqi] / Admirina Peçi
654 Stefan Cvajg. Labirinthet që nuk njihnim. Një biografi me vetdëshmi dhe dokumente fotografike : gazetari i njohur gjerman Hartmut Muller, rrëfen në një libër jetën plot tallaze deri në fundin tragjik / Admirina Peçi
655 Faruk Begolli, mbreti i filmit zbulon sekretet : një monografi për aktorin shqiptar që u shndërrua në idhullin e miliona njerëzve në ish-Jugosllavi / Admirina Peçi
656 Shënime nga oborri mbretnor / Zef M. Harapi; Admirina Peçi
657 Oborri mbretëror : skandalet e nipave të mbretit Zog : [edhe shënime nga oborri mbretëror nga autori Zef Mark Harapi] / Zef M. Harapi; Admirina Peçi
658 Kemi edhe një luftë të fundit me Greqinë : [Mentor Nazarko, Lufta e fundit : (pronat e shqiptarëve në Greqi) : dokumente të reja, etj.] / Mentor Nazarko; Admirina Peçi
659 RTSH, rrezikohet 7 milion metër filma nga diktatura : një vendim i Kuvendit të Shqipërisë i rrëmben ambjentet RTSH / Admirina Peçi
660 Bie perdja ndahen trofetë : mbyllet festivali ndërkombëtar i filmit në Prizren. Ja fituesit / Admirina Peçi
661 Trebeshina nuk mund të heshtë : botohet në Itali libri i tij me kujtime "Dafina të thata" (Romani i jetës sime) / Admirina Peçi
662 Borxhet që i kemi Kutelit : [studiuesi flet për detajet e vështira të krijimtarisë dhe jetës së shkrimtarit] / Behar Gjoka; Admirina Peçi
663 Idromeno në thesaret e Terezinës : [Terezina Summa, bën të njohur një pikturë dhe disa skica, të piktorit, të panjohura më parë] / Admirina Peçi
664 Joseph Swire, Zogu dhe e vërteta e Shën Naumit : historiani britanik servir të dhëna dokumentare të panjohura deri më sot / Admirina Peçi
665 Zbuloni Konicën gjuhëtar... : rreth 100 shkrime për gjuhësinë na shpalosin një anë krejt të panjohur të erudit të madh / Admirina Peçi
666 " Letra drejtuar Stalinit " : Mihail Bulgakov / Admirina Peçi
667 Benjamin Disrael, Skënderbeu, një princ grek? : [romani anglez "Ngritja e Skënderbeut", shkruar nga Benjamin Disrael, me vlera albanologjike, i dhurohet Bibliotekës Kombëtare nga albanologu Robert Elsie] / Admirina Peçi
668 At Zef Pllumi : si e çensuronin eprorët e tij / Admirina Peçi
669 Kleri i huaj nuk e kuptoi kurrë Padër Zefin : reagimet [studiuesja Ledi Shamku dhe botuesi i Padër Zefit, Fahri Balliu] / Admirina Peçi
670 Ernest Koliqi, zbulohet një dorëshkrim i panjohur / Admirina Peçi
671 Rrëfimi i Padër Zefit : "Për misionarët e huaj kam qenë gjithmonë i urryer" : [letra të pa botuara që tregojnë vuatjet dhe censurën e Padër Zefit] / Admirina Peçi
672 Një kimist gjerman shpëton thesarin me foto nga Shqipëria e 1916 : zbulimi i Albanologut. Historia e një burri nga Gjermania Lindore që ruajti për 40 vjet reliket dhe fotografitë e realizuara nga Maksimilian Lamberc, dhe ja fal koleksionin albanologut Robert Elsie / Admirina Peçi
673 Testamenti Kadare bën ndërhyrjet e fundit në veprën e tij : [me botuesin e shkrimtarit] / Bujar Hudhri; Admirina Peçi
674 Pesë ditë në mbretërinë e librit në Frankfurt : drejtori i shtëpisë botuese Dituria, tregon pjesëmarrjen në panairin e Frankfurtit / Petrit Ymeri; Admirina Peçi
675 Xheni Gerhard : njihni personazhin më të dashur të Drajzerit : [Theodore Dreiser, "Xheni Gerhard"] / Admirina Peçi
676 Tefta Tashko dhe Lola Gjoka : sekrete mikeshash në letra / Admirina Peçi
677 Në shqip romani i fundit i Coelhos : "Shtriga e Portobellos", pas shumë debatesh në botë vjen për lexuesin shqiptar / Admirina Peçi
678 Shkencëtari Bernard Jacob, tre javë pa liri mes sigurimsave shqiptarë : për herë të parë publikon shënimet që mbajti në copa letrash / Bernard Lotard-Jakob; Oliverta Lila; Admirina Peçi
679 Piratët na vjedhin dhe mbrohen nga shteti : [intervistë me kompozitorin] / Aleksandër Peçi; Admirina Peçi
680 Esad Pashë Toptani : rrëfehet Lissete, e dashura franceze. Dita ime e fundit me gjeneralin në hotel "Continental. E pashë atentatorin që largohej me pistoletë në dorë / Admirina Peçi
681 Kjo është historia e pacënuar : botohet vëllimi III i Historisë së Shqipërisë që përfshin vitet 1912 - 1939 / Admirina Peçi
682 Prisja largimin, tani do shkruaj kujtimet : rrëfehet akademiku 77 - vjeçar për tranzicionin dhe demokracinë / Ylli Popa; Admirina Peçi; Oliverta Lila
683 Çfarë ndodhte në shtëpinë e Mehmet Shehut para vetëvrasjes / Ylli Popa; Admirina Peçi; Oliverta Lila
684 Ramizi nuk na la t'i jepnim ilaçin Enverit : akademiku tregon ditët e fundit të jetës së ish - diktatorit / Ylli Popa; Admirina Peçi; Oliverta Lila
685 Fotot e rralla : Shqipëria dy shekuj më parë [Robert Elsie, "Dritëshkronja - writing in light". Në këtë botim janë përmbledhur fotot e rralla të albanologëve gjermanë] / Admirina Peçi
686 Gënjeshtrat e Enver Hoxhës për Haxhi Qamilin : akademiku, redaktori i vëllimit të III të "Historisë", rrëfen pikat nevralgjike të librit / Kristaq Prifti; Admirina Peçi
687 Çamëria dhe Kosova, debate të mundshme me fqinjët : ["Historia e Popullit Shqiptar" III] / Marenglen Verli; Admirina Peçi
688 Si u zhdukën në mesnatë 21 piktura të Vangjush Mios : pas 12 vjetësh, në prag të përvjetorit të 50 - të të vdekjes së piktorit. Flet Rozeta, trashëgimtarja e vetme e piktorit e cila sjell dëshmi nga nata e 29 prillit 1994 / Admirina Peçi
689 Artistët shqiptarë të Luftës / Mehmet Gëzhilli; Admirina Peçi
690 Aleksandër Moisiu shtetas shqiptar që nga 1934 / Admirina Peçi
691 Një histori dramatike me hajdutë : [dëmtimi i Pasurive Kulturore në vendin tonë] / Admirina Peçi
692 Zhduken dorëshkrimet e bejtexhinjve : akuzohet punonjësja e Institutit të Historisë, Genciana Abazi, i ka marrë dhe nuk i kthen / Jorgo Bulo; Admirina Peçi
693 Imazhet e Shqipërisë së harruar : album me 63 fotografi nga vitet '28 - '40 ekspozohen on - line në faqen zyrtare të institutit Luce [bashkë me disa dokumentarë mbi Shqipërinë, pronë e arkivit Shqiptar të Filmit] / Admirina Peçi
694 " Studime shqiptare", për herë të parë e pacunguar vepra madhore e albanologut Johan Georg Von Hahn / Admirina Peçi
695 Gladiatorët. Zbulohen skulpturat gjigande të Janaq Paços : Janë 3.5 m të larta. I kishte sharruar dhe i mbante të fshehura në studion e tij / Admirina Peçi
696 " Serafina Topia" e pacensuruar : [Jeronim De Rada, "Një pasqyrë jetë njerëzore (Këngët e Serafina Topisë)"] / Klara Kodra; Admirina Peçi
697 Me çfarë ta kujtojmë Mjeshtrin Kodra : [piktori shqiptar Ibrahim Kodra] / Admirina Peçi
698 Fadil Paçrami : 6 letrat sekrete nga burgu për Enverin dhe Ramizin / Admirina Peçi
699 Një emër për Dionisin : [shkrimtari Dionis Bubani] / Admirina Peçi
700 Letra sekrete e Enver Hoxhës, me lëvdata për Titon : flet akademiku, këshilltari i Fadil Hoxhës / Ekrem Murtezai; Admirina Peçi
701 Khaled Hossein. Në shqip romani i ri "Një mijë diej vezullues" : [flet përkthyesja] / Ledia Agolli; Admirina Peçi
702 Eqrem Çabej : 100 vjet për ta kuptuar : [në 100 vjetorin e lindjes] / Ledi Shkreli (Shamku); Admirina Peçi
703 Fan Noli në 542 letra : Nasho Jorgaqi zbulon skutat më të fshehta të botës së poliedrikut : [botohet "Vepra VI" e Fan Nolit] / Nasho Jorgaqi; Admirina Peçi
704 Më jepni një copë tokë, të ngre Institutin e Albanologjisë : kërkesa e intelektualit të madh për qeverinë e Zogut. Në revistën "Përpjekja Shqiptare" të vitit 1938, zbulojnë gjithë projektin që kishte Lumo Skëndo / Admirina Peçi
705 Fritz Radovani : "Unë e di ku ndodhen eshtrat e Gjergj Fishtës" : [edhe një letër e Fritz Radovanit drejtuar "gjithë shqiptarëve mbrenda dhe jashtë atdheut"] / Admirina Peçi
706 A janë fshehur këtu eshtrat e Fishtës? : një udhëtim sipas skicimit të Fritz Radovanit, nga varri i dikurshëm deri tek enigma / Admirina Peçi
707 Pikturat e panjohura të të huajve që dashuruan Shqipërinë : 14 tablo nga koleksioni i veprave të autorëve të huaj me Shqipërinë, që botohen për herë të parë. Studiuesi Ferid Hudhri ofron për gazetën, historitë e këtyre veprave dhe imazhet e tyre / Admirina Peçi
708 Cezar Ivanescu, shtegtimi me Shqipërinë në zemër : [ndahet nga jeta poeti rumun me origjinë shqiptare] / Admirina Peçi
709 Edith Durham letrat e luftës... : letrat e albanologes / Admirina Peçi
710 Festivali i Butrintit : Ministria e barazon me pseudokoncertet e sheshit "Skënderbej" / Alfred Bualoti; Admirina Peçi
711 Bastisja e Galerisë... Ministritë dhe Kryeministria zbukurohen me veprat e diktaturës / Admirina Peçi
712 Absurd në Rozafë. Një teleferik për t'u ngjitur në kala!!! / Admirina Peçi
713 Veshje në ar : dhuratat shqiptare për Stalinin : [dy kostume shqiptare ruhen mes qindra relikesh në Muzeun etnografik në Shën Petërburg] / Admirina Peçi
714 Vargjet e ruajtur në sëndukun e kujtesës : [portret dhe disa poezi] / Ferik Ferra; Admirina Peçi
715 Kadare - Qosja "Lojtarët e gjysmë të vërtetave" : vijon debati "Kadare, miti i komunizmit" : flet studiuesi i letërsisë, i cili ngul këmbë që të ndahet letërsia nga jeta e shkrimtarit, si në rastin e diskutimeve për Kadarenë / Behar Gjoka; Admirina Peçi
716 E dënuam për terror, jo si poet : ish - kryetari i Kolegjit Penal të Gjykatës së Lartë në 1988, tregon se si e lanë në fuqi vendimin për ekzekutimin e poetit [Avzi Nela] / Fehmi Abdiu; Admirina Peçi
717 Ismail Qemali. Ja kontributet për dijen dhe shkollën shqipe : pak ditë pas replikave mbi heqjen e emrit të Ismail Qemalit nga Universiteti i Vlorës, stërnipi i tij, sjell fakte të reja të panjohura / Darling Vlora; Admirina Peçi
718 Ikën përgjithmonë kundërshtari i stalinizmit : [Aleksandër Sollzhenicin, gjigandi i letrave, në shqip njihen vetëm dy botime të hershme, përkthyer nga Lili Bare] / Admirina Peçi
719 Çabej i madh harrohet prej të vegjëlve... : [në 100 -vjetorin e lindjes së Eqrem Çabejt] / Admirina Peçi
720 Zbuloni Çabejn përkthyes : vepra e parë për gjuhën shqipe e albanologut Norbert Jokl, e vitit 1911, ishte përkthyer nga Çabej dhe ruhej në daktiloshkrim në arkivin e tij familjar deri në ditët e sotme : Çabej "Jokli i ka lënë në testament gjithë pasurinë e tij Shqipërisë" / Admirina Peçi
721 Gruaja me kec, del nga arkivat : foto në arkiv, kjo foto është veç një ekzemplar nga pasuria e paçmueshme e imazheve që ruhen në Arkivin Qendror Shtetëror në Tiranë e që presin studiuesit për t'i hulumtuar e studiuar / Admirina Peçi
722 At Zef Pllumi i shkruan Aleks Budës : [fakte të reja mbi vendndodhjen e dorëshkrimeve të albanologut Norbert Jokl në Bibliotekën e Vjenës] / Admirina Peçi; Tatjana Haxhimihali
723 Banda shtetërore që ekzekutoi Havzi Nelën : [intervistë me shkrimtarin mbi librin e tij "Havzi Nela, poeti i varur në litar"] / Petrit Palushi; Admirina Peçi
724 At Zef Pllumi, frati i rebeluar ndaj harresës / Admirina Peçi
725 Pse e quaj Kadarenë, mit i komunizmit : [mbi rishkrimin e historisë së letërsisë shqipe; për debatin me shkrimtarin Ismail Kadare] / Rexhep Qosja; Admirina Peçi
726 Fan Noli : Francezët dhe grekët vodhën ikonat e Voskopojës : [fjalimi i Fan Nolit më 1960 mbi Kishën Ortodokse Shqiptare dhe historia e librit "Pesëdhjetëvjetori i Kishës Ortodokse Shqiptare (1908-1958)"] / Admirina Peçi
727 E papranueshme ideologjia komunisto - staliniste e Kadaresë : jam historian i letërsisë dhe më vjen keq pse nuk i kam kushtuar më shumë punë krijimtarisë së Ismail Kadaresë / Rexhep Qosja; Admirina Peçi
728 " Flautistes" sime ia kanë zhdukur flautin / Kristaq Krisiko; Admirina Peçi
729 " Nuk më çudit Nexhmija, kriminele edhe me shokët e vet" : si i kaloi ditët në burg organizatori i Festivalit të 11-të / Mihal Luarasi; Admirina Peçi
730 Tri vizatime të panjohura të Gjergj Fishtës / Admirina Peçi
731 Në emër të dashurisë .. [Vera Isaku, "Libër i hapur : ruset në Shqipëri"] / Admirina Peçi
732 Tefta Tashko [Koço] një letër Enver Hoxhës... : [sopranoja e njohur shqiptare në janar 1946 i kërkon pushtetit të asaj kohe vlerësim më të madh për punën e saj] / Eno Koço; Admirina Peçi
733 Sopranoja shqiptare që u rrit në skenat italiane : Sofilda Shuke / Admirina Peçi
734 Më lumturon libri im në shqip : një rrëfim ekskluziv nga shkrimtari i madh amerikan / Richard Powers; Admirina Peçi
735 Lame Kodra, vjershat në bodrumet e Ministrisë së Brendshme : një bllok shënimesh që i takon mbledhjes së Këshillit Nacionalçlirimtar të vitit 1944, një pasaportë false, poema në dorëshkrim e daktilografim, drejtori i arkivit të Ministrisë së Brendshme tregon si i zbuluan / Kastriot Dervishi; Admirina Peçi
736 Një rilexim për të zbuluar të fshehta te Kadare : [në këtë intervistë studiuesi flet për ngacmimet që e çuan drejt librit të tij më të ri "Kadare i rilexuar"] / Behar Gjoka; Admirina Peçi
737 " Kush e sundon botën?" : historia e përmbysur e Jim Marrs / Admirina Peçi
738 Petro Marko : kujtimet e fëmijërisë në një bllok shënimesh : [shkrimi shoqërohet me fotografi të shkrimtarit] / Admirina Peçi
739 " E dashura ime sputnik", Haruki Murakami : përmes romanit të tij të parë që vjen në gjuhën shqipe, lexuesi do të nisë të zbulojë botën e Haruki Murakamit / Admirina Peçi
740 Petro Marko, zbulohet ditari i burgut : [dorëshkrimi i panjohur] / Admirina Peçi
741 Shqipëria, atdheu im i dytë / Raffaele Nigro; Admirina Peçi
742 I ati i Skënderbeut u quajt Hamza në fund të jetës : [polemikat që kanë lindur pas botimit të monografisë "Skënderbeu" të Oliver Jens Schmitt] / Sabri Godo; Admirina Peçi
743 Një letër e rrallë në arkivin e Aleks Budës : Dhimitër Buda: Çfarë shkruante tre muaj para Kongresit të Manastirit 27 gusht 1908 / Admirina Peçi; Tatjana Haxhimihali
744 Prenkë Jakova, censura ndaj Skënderbeut dhe fundi tragjik : [si e kujtojnë disa nga bashkëkohësit dhe kritika që iu bë në shtypin e kohës] / Admirina Peçi
745 Shqiptarët e keqkuptuan Skënderbeun tim : [flet autori për botimin e librit të tij "Skënderbeu"] / Oliver Jens Schmitt; Admirina Peçi
746 Butrinti i themeluar nga grekët? : [reportazh botuar në gazetën "American Chronicle"] / Dean Kalimniou; Admirina Peçi
747 Shqipëria e Luftës dhe e diktaturës, ja si e ndryshuam historinë : [flet redaktori i vëllimit të 4-t të "Historia e popullit shqiptar"] / Xhelal Gjeçovi; Admirina Peçi
748 Nobeli i Kadaresë? [Bardhyl] Kokalari e konsideronte projektues të diktaturës / Natasha Lako; Admirina Peçi
749 Vjen libri befasues : "Bija e heshtjes" e Kim Edwards / Kim Edwards; Admirina Peçi
750 Ju rrëfej anekset e fshehta të diplomacisë së Enver Hoxhës : [Paskal Milo autor i pjesës mbi marrëdhëniet e politikës së jashtme në librin "Historia e popullit shqiptar : në katër vëllime"] / Paskal Milo; Admirina Peçi
751 Vjen romani i ri : [Fatos Kongoli, "Bolero në vilën e pleqve"] / Admirina Peçi
752 E fshehta përvëluese e Ali Pashë Tepelenës : një rrëfim për librin e saj më të ri, lidhjet me Shqipërinë, marrëdhënien që ka me kërkimet dhe misteret dhe si i zbulon ajo subjektet e librave të saj / Katherine Neville; Admirina Peçi
753 Aventura e kësaj radhe quhet Parashqevi : [mbi librin e fundit "Bolero në vilën e pleqve"] / Fatos Kongoli; Admirina Peçi
754 Librat e françeskanëve : ëndrra e At Zef Pllumit, që u bë relitet : [kolana me veprat e françeskanëve në Bibliotekën e Françeskanëve në Shkodër] / Vitor Demaj; Admirina Peçi
755 Sekretet që e shndërruan në divë : si e shtroi rrugën sopranoja shqiptare, që sot vlerësohet nga kritika si ylli i ri i skenave operistike / Ermonela Jaho; Admirina Peçi
756 Një letër... : [kur Faik Konica i shkruante Mehdi Frashërit, 1921] / Faik Konica; Admirina Peçi
757 Tirana e qerpiçit... : gjashtë foto të rralla të 1916-ës nga Maksimilian Lambertz / Maximilian Lambertz; Admirina Peçi
758 At Zef Pllumi. Dorëshkrimi i fundit... "Saga e fmijnisë" / Ledi Shkreli (Shamku); Admirina Peçi
759 Ja pse u largova nga Shqipëria : [letër e shkrurar më 28 gusht 1945, drejtuar mikut të tij Fan Nolit] / Mustafa Kruja; Admirina Peçi
760 Ju rrëfej jetën e pazakontë të dajës tim, Artur Tashko : piktori që vdiq me pengun e ndarjes së përjetshme me Shqipërinë : [shkrimi shoqërohet me një fotografi dhe katër punime të piktorit] / Eno Koço; Admirina Peçi
761 Kombësia nuk është çelësi i suksesit tim : [Anilda Ibrahimi, "Rosso come una sposa"] / Admirina Peçi
762 " Të vrasësh zogun përqeshës" : vjen libri legjendar i Harper Lee / Admirina Peçi
763 Një pasaportë për shqiptarët e mi të dashur... : [shkrimtarja austriake Andrea Grill] / Andrea Grill; Admirina Peçi
764 Lasgush Poradeci, botohet doktoratura e panjohur mbi Emineskun : si e mori poeti titullin e panjohur "profesor-doktor" në vitin 1933, në Austri ["Eminesku i injoruar dhe ideologjia e tij popullore-atdhetare : (studim gjenetik duke pasur parasysh lidhjet me kulturën gjermane) : tema e dizertacionit mbrojtur në Graz, më 23 maj 1933"] / Marie Poradeci; Admirina Peçi; Fatmira Nikolli
765 Ju rrëfej hakmarrjen e Enver Hoxhës : një rrëfim mbi romanin e diplomatit norvegjez, "Hakmarrja e Enverit", që i merr ngjarjet dhe personazhet nga tri kohë; në Shqipërinë e viteve '30, në atë të komunizmit dhe në Shqipërinë pas nisjes së ndryshimeve / Carl S. Wibye; Admirina Peçi
766 Gjergj Bubani. Emri i fshirë dhunisht : [përkthyesi që bëri të flasin shqip personazhet e Viktor Eftimiut dhe Tolstojit] / Loredan Bubani; Admirina Peçi
767 Frederik Rreshpja në faqet e romanit tim : [Gazmend Krasniqi, "Asgjëtë e vogla të Zotit"] / Gazmend Krasniqi; Admirina Peçi
768 Koka e Zeusit. Prapaskenat e një vjedhje / Auron Tare; Vasil S. Tole; Admirina Peçi
769 Bankieri francez që koleksionoi imazhet e Shqipërisë së 1913-ës : një thesar fotografik nga koleksioni i Albert Kahn, që përmblesh 97 fotografi me ngjyra nga Shqipëria e 1913 dhe 94 fotografi nga Kosova / Admirina Peçi
770 Fjalët e mençura të Selman Rizës / Admirina Peçi
771 Një film i fundit mbi komunizmin tonë : [Idlir Azizi, "Katër ose një film i fundit mbi komunizmin tonë"] / Idlir Azizi; Admirina Peçi
772 Dhimitër S. Shuteriqi : Skiroi, një borxh në ditët e regjimit : [pengu i Shuteriqit që lidhet me poetin e tij të zemrës, Zef Skiroin, veprën e të cilit, "Mili dhe Hajdhia" nuk e botoi dot në kohën e regjimit] / Admirina Peçi
773 Romani i ri në shqip, një libër plot mistere : [Orhan Pamuk, "Jeta e Re"] / Admirina Peçi
774 " Statutet e Drishtit" : botim i vyer, përballë xhelozisë së "akademikëve" : flet botuesi / Gëzim Tafa; Admirina Peçi
775 Si e zbuluam dorëshkrimin e "Statuteve..." në Kopenhagen : historia e gjurmimit nis nga dorëshkrimet e albanologut kroat Milan Shuflaj : [Milan Shuflaj; Viktor Novak, "Statutet dhe urdhëresat e Kapitullit të Kishës Katedrale të Drishtit..."] / Musa Ahmeti; Admirina Peçi
776 Kalaja e Grazhdanit : zbulohet një portë madhështore prej 1 mijë metrash katrorë, flet arkeologu / Luan Përzhita; Admirina Peçi
777 [ At Shtjefën] Gjeçovi në ditarët e [Luigi M.] Ugolinit : objektet e rralla të prifit françeskan / Admirina Peçi
778 Një rizbulim i revistave të famshme : katër vëllime me bibliografi për koleksione të plota të revistave "Albania" e Faik Konicës, "Hylli i Dritës" i At Gjergj Fishtës, "Leka" e At Zef Valentinit dhe "Shkëndija" e "Shejzat" e [Ernest] Koliqit. Gjithçka prej këtyre revistave mund të gjendet tashmë krejt lehtësisht... / Vili Kamsi; Admirina Peçi
779 Ndre Mjeda. Zbërthehet etapa e katërt biografike : [Mentor Quku, "Mjeda - 4 : Identitet : (1912-1925)] / Admirina Peçi
780 Anri Sala, trishtimi i kopshtit zoologjik të Tiranës / Admirina Peçi
781 Çfarë fshihet pas skandalit mbi historinë e shqiptarëve : intervistë ekskluzive me akademikun kosovar / Rexhep Qosja; Admirina Peçi
782 [ Pjetër] Arbnori, letrat e burgut : "Ju rrëfej spiunët dhe dënimin e dytë" : [29 vitet e burgut të Pjetër Arbnorit përmes 1500 letrave, telegrameve dhe kartolinave që ai nisi nga burgu për familjarët e tij, miqtë dhe të afërmit] / Admirina Peçi
783 Borxhi i shlyer ndaj Musine Kokalarit : Fultz & Withers, çfarë i lidh dy diplomatët amerikanë me historinë fatkeqe të Musine Kokalarit / Admirina Peçi
784 Holandezja e trishtuar në sarajet e Ali Pashës... [Tessa de Loo, "Miq tek Ali Pasha : rrëfim udhëtimi"] / Admirina Peçi
785 Musine Kokalari & Lasgush Poradeci, sekrete miqsh në letra dhe ditar : botohen për herë të parë 8 letra të zbuluara në arkivin familjar të Lasgushit, dy prej të cilave i janë dërguar atij nga Musine Kokalari, katër nga vetë Lasgushi për shkrimtaren e re, dy të tjera për inspektorin e studentëve në Romë Giovanni Baldaçi / Admirina Peçi
786 Albert Anjshtajn, vizita sekrete në Shqipëri? Dalin në dritë argumente të reja : publikohet monografia e Prof. Dr, Shaban Sinanit për shpëtimin e hebrenjve në Shqipëri , botim i shtëpisë botuese "Naimi" / Admirina Peçi
787 Ismail Kadare : Një portret ndryshe [Mimoza Çika (Kelmendi)] / Admirina Peçi
788 Tregimet e luftës që zemëruan Enver Hoxhën : rrëfim i shkrimtarit / Sabri Godo; Admirina Peçi
789 Sahati i Tiranës : pas 60 vjetësh, këmbana do bjerë sërish..., Ambasada Amerikane bën të mundur restaurimin / Artan Shkreli; Admirina Peçi
790 Pikturat kundër diktaturës që i fsheha në tavanin e shtëpisë : [Botohet albumi me titull "Shima - artist i kundërt", përgatitur nga studuesja Suzana Varvarica Kuka] / Alush Shima; Admirina Peçi
791 Ballkani është historia jonë e madhe : rrëfimi i regjisorit grek në Tiranë. I vlerësuar me çmim karriere në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit TIFF / Theo Angelopoulos; Admirina Peçi
792 Selman Riza dhe Çabej : del në dritë e vërteta e përplasjeve : dosja sekrete e Selman Rizës : [bisedë me studiuesin Rexhep Ismajlin i cili në librin "Pasionet dhe pësimet e Selman Rizës", na zbulon diçka më shumë mbi këtë marrëdhënie : edhe letra e Selman Rizës, "Çabej po më bëhet pengesë] / Rexhep Ismajli; Admirina Peçi
793 Komploti kundër Kishës : libri përvëlues i Vatikanit... / Admirina Peçi
794 Zbulohet dorëshkrimi sekret, e nxori nga burgu me veprat e Enverit. Arbnori në '64 : ja pse do të rrëzohet komunizmi : [dorëshkrim i Pjetër Arbnorit, një traktat politik i shkruar në burg në vitin 1964, teksti i traktatit] / Pjetër Arbnori; Admirina Peçi
795 Fatos Kongoli : Sarkozi e bën Kalorës të Legjionit të Nderit : [fjala e autorit mbajtur me këtë rast] / Admirina Peçi
796 Shqiptarët, këta sqimatarë të Ballkanit : në shqip shënimet e udhëtimit të John Foster Fraser "Shqipëria e poshtme" / Admirina Peçi
797 Hapen ditarët e Shuteriqit : [fletë nga ditarët] / Dhimitër S. Shuteriqi; Admirina Peçi
798 Franca, liria ime dehëse në vitet e izolimit : në Elbasan te Kulla e Sahatit : intervistë me shkrimtarin / Fatos Kongoli; Admirina Peçi
799 Dija... tashmë e mundshme edhe në Shqipëri : [Idlir Azizi, "Ti doje të shkruaje një fugë"] / Admirina Peçi
800 Ja pse më zhgënjyen kompozitorët shqiptarë : poetja vjen në një rrëfim ndryshe me "librin e dhimbjes" "Midis dy brigjeve" / Irma Kurti; Admirina Peçi
801 Jam e lumtur për shqiptarët... nuk vuajnë nga sëmundja e komunizmit : [Anna Kohen në krye të organizatës "Motrat Qiriazi" në SHBA] / Anna Kohen; Admirina Peçi
802 " Pashallarët e rinj të investojnë për popullin, si Aliu" / Rakip Shabani; Admirina Peçi
803 Kuvend demokratik, apo politbyro politike : [akademiku kosovar Rexhep Qosja komenton situatën politike në Shqipëri] / Rexhep Qosja; Admirina Peçi
804 Behar Gjoka : Pse duhet shpallur Kuteli [Mitrush] "Nderi i Kombit" / Admirina Peçi
805 Arshi Pipa : një 90-vjetor që trondit studimet letrare : [botohen 3 vepra të autorit] / Myftar Gjana; Admirina Peçi
806 Shatërvanin e [Ahmet] Zogut e ngulin para Akademisë së Shkencave / Emin Riza; Gudar Beqiraj; Admirina Peçi; Fatmira Nikolli
807 Jetojmë si të mos kishim të nesërme : [Luljeta Lleshanaku, "Fëmijët e natyrës"] / Luljeta Lleshanaku; Admirina Peçi
808 Statutet e Drishtit i jepet çmimi i Bibliofilisë botimit të vyer : "Statutet dhe urdhëresat e Kapitullit të Kishës Katedrale të Drishtit ", botuar nga OMBRA GVG" / Admirina Peçi
809 Martin Camaj shpëtimtari i gegnishtes / Behar Gjoka; Admirina Peçi
810 Jeta ime, poezi, burg dhe dashnore... / Pano Taçi; Admirina Peçi
811 Bep Shiroka nuk qe kurrë aktor në jetë : dramaturgu Stefan Çapaliku, rrëfen bashkëpunimet e tij me aktorin Bep Shiroka në teatër / Admirina Peçi
812 Ju rrëfej surprizat e dosjes së Koçi Xoxes : [Kastriot Dervishi, "E vërteta e një procesi"] / Kastriot Dervishi; Admirina Peçi
813 Skulpturat prej guri, replika mes Maks Velos dhe Genti Tavanxhiut / Admirina Peçi
814 Vedat Kokona i poezisë : gati vëllimi me krijime nga vitet e rinisë / Admirina Peçi
815 Stalini, dokumente të reja zbërthejnë diktatorin : libri i ri i Simon Sebag Montefiore "Stalini në oborrin e carit të kuq" / Admirina Peçi
816 Dimri në Apolloni - rreziqe të reja? / Marin Haxhimihali; Admirina Peçi
817 Jamarbër Marko : jeta e tij në blloqet e poezive : [dhe disa poezi të zgjedhura nga vëllimi 'Rastësisht me dashje'] / Admirina Peçi
818 Foto të rralla në një enciklopedi : [Niko Kotherja, "Enciklopedi e fotografëve korçarë" : (nga fillimet e deri në Luftën II Botërore) / Admirina Peçi
819 Robert Shvarc : "Vargje të pluhurosura" / Admirina Peçi
820 Ditët e fundit të At Gjergj Fishtës : kujtimet e At Viktor Volajt në shënimet "Sëmundja e deka e A. Gjergj Fishtës" : [në 70 vjetorin e vdekjes botohet vepra "At Gjergj Fishta, O.F.M. : 1871-1940"] / Admirina Peçi
821 Gjirokastra e Kadaresë, me aromën moskovite : [studiuesi rus Aleksander Rusakov, lidhjet e tij me veprat e shkrimtarit shqiptar] / Alexander Rusakov; Admirina Peçi
822 Ideologjitë shkatërrojnë marrëdhëniet mes njerëzve : [Giuseppe Scelsi, "Tinguj dhe plumba"] / Admirina Peçi
823 Studenti që kritikonte poezitë e Kadaresë në 1961 : Latif Fodulli, një personazh i rrallë dhe një vdekje enigmë / Admirina Peçi
824 Një telegram i rrallë për Ismail Qemalin : dokumenti mban datën 6 dhjetor 1912, dhe ishte nisur nga Zyra Telegrafike e Napolit. Publikohet nga stërnipi i Ismail Qemalit, Darling Vlora, në prag të përvjetorit të Pavarësisë / Admirina Peçi
825 " E penguara" e Kadaresë, jo aq fantastike sa veprat e tjera të tij : [kryetari i jurisë së "Balkanika-s" jep gjykimet për konkurrimin e këtij edicioni dhe për letërsinë e Ballkanit] / Andrew B. Wachtel; Admirina Peçi
826 Visar Zhiti, disidenti real i letrave shqipe : nënshkrimi i dëshmive të 20 ish-bashkëstudentëve të poetit në Shkodër, / Admirina Peçi
827 Lasgushi dhe Mitrushi, letrat që zbulojnë shpirtin e dy gjenive : [Lasgush Poradeci "Vepra IV, Korrespondencë Lasgush Poradeci, Mitrush Kuteli] / Admirina Peçi
828 Ndihem i shpërblyer, "Shqiptari" më dhuroi shumë : [kinematografia] / Nik Xhelilaj; Admirina Peçi
829 " Onufri 2010", me 14 të sapodiplomuar : zgjidhen 27 artistët në "Onufri 2010", edicioni i 17-të i konkursit të përvitshëm të artit pamor / Suzana Kuka (Varvarica); Admirina Peçi
830 Maska e At Gjergj Fishtës. Fotot e rralla sjellin dëshmi nga vdekja e poetit të madh. Fotot e panjohura nga lamtumira : 70 -vjetori i vdekjes / Mentor Quku; Admirina Peçi
831 Kohë e pamjaftueshme, jeta me Ismailin : rreth botimit të librit të fundit "Kohë e pamjaftueshme : kujtime" / Helena Kadare; Admirina Peçi
832 Pjetër Logoreci : Eshtrat e Dom Nikoll Kaçorrit ishin mbështjellë me flamur : fotot ekskluzive nga nxjerrja e eshtrave në varrezën qendrore të Vjenës / Admirina Peçi
833 Skenari që mbeti në sirtar : në saje të pamundësisë financiare, Hysen Hakani iku nga kjo botë me pengun se skenari i tij me titull "Hapni dritaret" i mbeti në sirtar / Admirina Peçi
834 Arian Leka, mes tregimtarëve më të mirë të Europës : tregimi i tij "Vëllezër në brisk" botohet në antologjinë "Best Europian Fiction 2011" / Admirina Peçi
835 Në kullën e malësorit 110-vjeçar që kishte jetuar në dy shekuj : [kinestja Liri Brahimi dhe libri i saj "Unë dhe filmi"] / Admirina Peçi
836 Sandro Mayer : "Moisiu, aktor i madh italian nga Trieste" : [deklarata e gazetarit italian mbi origjinën e aktorit Aleksandër Moisi] / Admirina Peçi
837 Është gjallë Sulejman Krasniqi : odisea e shkrimtarit kosovar / Admirina Peçi
838 Arti i ekzagjerimit në prozën e Idlir Azizit / Admirina Peçi
839 Artisti që vdiq në vetminë e madhe... : Kujtim Spahivogli, regjisor dhe aktor : [kujtimet e të vëllait Skënder Spahivogli] / Admirina Peçi
840 Prapaskenat shqiptare kundër Kadaresë në 2005 : "Man Booker" për Philip Roth. Në këtë intervsitë me botuesin kujtojmë emocionet e panjohura nga viti 2005 kur u shpall / Bujar Hudhri; Admirina Peçi
841 Rikthehet shatërvani, fitoi zëri qytetar : [intevistë : Tiranë] / Artan Shkreli; Admirina Peçi
842 Safo Marko denoncoi babain tim : agjentja "Sh" ishte gruaja e Petro Markos : djali i Hysenil Dumes rrëfen prapaskenat e dënimit të të atit / Arben Dume; Admirina Peçi
843 Fëmijëria ime, një dëshpërim ekzistencialist / Luljeta Lleshanaku; Admirina Peçi
844 " Bel Canto" romani i emocioneve tronditëse : intervistë me përkthyesin e romanit të autores Ann Patchett, Pirro Dollani / Pirro Dollani; Admirina Peçi
845 Si u bëra mbretëresha e shqiptarëve : rrëfimi i Geraldinës... : albanologu Robert Elsie publikon regjistrimin e 1981 [regjistrim i realizuar nga Bernd Fisher] / Admirina Peçi
846 " Ndjesa e gabuar e [Fatos] Kongolit, si i fshehu gjurmët agjentja që e njollosi" : si u përdor shkrimtari për të fshehur agjenten "Sh..." / Kastriot Dervishi; Admirina Peçi
847 " Agjentja "Sh..."? : më mirë të mos e mësoja të vërtetën... / Fatos Kongoli; Admirina Peçi
848 Shkresa sekrete e Stefanaq Pollos, që më degdisi në Librazhd : ja faksimilet e dokumenteve me shpifje për babanë, mua dhe vëllain / Koçi Petriti; Admirina Peçi
849 Virgjinia [Pepo] më bëri poet : kujtimet e shkrimtarit : [Dritëro Agolli] / Admirina Peçi
850 Nuk i fal ata që deponuan ndaj babait tim / Natasha Lako; Admirina Peçi
851 Shqiptari mes 30 emigrantëve në teatrin e madh të Vjenës : Pjetër Logoreci, një shfaqje e rrallë do të mbahet në historinë reale të 30 personazheve nga e gjithë bota që kanë emigruar në Austri. Historia e Pjetrit që emigroi në vitin 1997 / Admirina Peçi
852 Realizmi Socialist ? Pika iu rëntë pesë pikave të tij. Kam jetuar gjithmonë jashtë klaneve letrare / Balil Gjini; Admirina Peçi
853 Sekretet e banesave popullore shqiptare : Emin Riza "Banesa popullore shqiptare" / Admirina Peçi
854 As u shenjuam dhe as humbëm kohë me realizmin Socialist / Romeo Çollaku; Admirina Peçi
855 Hoteli i kujtimeve rinore të Jamie Ford / Admirina Peçi
856 Ardian Paci, artisti kthehet në shtëpi : për herë të parë një ekspozitë personale në Shkodër me kryeveprat e tij artistike / Admirina Peçi
857 As u shenjuam dhe as humbëm kohë me Realizmin Socialist : intervistë me shkrimtarin / Romeo Çollaku; Admirina Peçi
858 Kisha një ëndërr të fshehtë, të arratisesha... / Agron Tufa; Admirina Peçi
859 Ylli Plaka : bota plot simbole e një skulptori / Admirina Peçi
860 Zëri i revoltuar i një baritoni : [Ylber Gjini] / Admirina Peçi
861 E vërteta për Luk Kacajn dhe drejtorinë "hije" që më sulmon / Zhani Ciko; Admirina Peçi
862 Gjyshi më mësoi se burri nuk shan në asnjë rrethanë : intervistë me shkrimntarin / Besnik Mustafaj; Admirina Peçi
863 Vojsava bijë është një blof, megjithatë Kastriotët ekzistojnë / Ylli Polovina; Admirina Peçi
864 [Faik] Konica në shërbim të italianëve? : synimi i vërtetë kthimi i Çamërisë : e vërteta e Fishtës, Koliqit, Harapit etj., ja ç`thonë dokumentet amerikane për të ashtuquajturin bashkëpunim me fashizmin / Ilir Ikonomi; Admirina Peçi
865 Ishim Familje armiqësore jetonim në anën tjetër të botës : kujtimet e largëta... / Virion Graçi; Admirina Peçi
866 Sulejman Krasniqi, lamtumirë Balzaku shqiptar / Admirina Peçi
867 " Arkivi i Lidhjes nuk është djegur" : thasët me libra e dokumente në Kinostudio : kryetari i fundit i LSHA, tregon prapaskenat. Janë ruajtur disa dosje. Vetëm një pjesë u zhduk / Hysen Sinani; Admirina Peçi
868 Unë i njoh shërbestarët! : [Ismail] Kadare dhe [Dritëro] Agolli dëmtuen psiken shoqnore të shqiptarëve në diktaturë : ja kush janë disidentët / Primo Shllaku; Admirina Peçi
869 Nëse vërtetohen akuzat për koncertin, drejtori të përgjigjet / Reshat Ibrahimi; Admirina Peçi
870 Do zbardh origjinën e shtatë fshatrave shqiptare në Turqi : [ceremonia me rastin e 130-vjetorit të lindjes së Nolit] / Nasho Jorgaqi; Admirina Peçi
871 Buza gabohet, dënimet e artistëve nuk ndodhnin për fjalë : [polemika mes artistësh, nxitur nga intervista e Kujtim Buzës dhenë në "Shqiptarja.com" rreth lëvizjeve artistike të viteve '70] / Ardian Isufi; Admirina Peçi
872 Dritëroi nuk më shpëtoi dot nga dënimi : dy personat e akt-akuzës time ishin të Lidhjes së Shkrimtarëve : [krimet e Lidhjes, rrëfen Visar Zhiti] / Visar Zhiti; Admirina Peçi
873 Dritëro Agolli dhe Kujtim Buza dyshja e krimit artistik : ish-i dënuari i Spaçit, Maks Velo, akuzon shkrimtarin / Maks Velo; Admirina Peçi
874 Mjeda në 1000 faqe bibliografi : Mentor Quku 4 dekada punë : [Mentor Quku, "Mjeda : [monografi eseistike] : në 9 vëllime"] / Admirina Peçi
875 Perandoria e Agollit si ajo e Spaçit : fotot me Enverin që inkriminojnë Agollin dhe Buzën : [debati për Lidhjen] / Maks Velo; Admirina Peçi
876 Në bodrumet e kryeministrisë zbulohen dorëshkrimet e muajve të fundit të Teodor Kekos : si jetoi, krijoi dhe u largua... / Admirina Peçi
877 Do hapim dosjet e dënimit të artistëve : drejtuesit e Lidhjes janë përgjegjës për krimet që u kryen ndaj artistëve : [intervistë me Drejtorin e Institutit të Studimeve të Krimeve dhe Pasojave të Komunizmit] / Agron Tufa; Admirina Peçi
878 Ligji i artit : çfarë tha Zhani Ciko para se të miratohej / Admirina Peçi
879 Paratë e librit, ja si abuzohet : për librin jepet 20% e fondit të kulturës : ja ç`zbulon lista e sponsorizimeve të vitit 2010 / Admirina Peçi
880 Habsburgët : një familje plot sekrete / Admirina Peçi
881 Terrori komunist : ja dokumentet dhe dëshmitë që botohen për herë të parë / Admirina Peçi
882 Ishte ulur qiraja te Kongreset? Botuesit paguan 40% më shumë / Ardian Klosi; Admirina Peçi
883 Poligamet e Shqipërisë / Admirina Peçi
884 Ledi Shamku-Shkreli : shqiptarët nuk janë të lirë gjuhësisht : konferenca "Gegnishtja sot" / Admirina Peçi
885 Mëkatet e një panairi / Flutura Açka; Admirina Peçi
886 Zbulohet një copëz e Shqipërisë së Ben Blushit : romani i ri i Ben Blushit "Shqipëria", një fragment nga romani i shkrimtarit / Admirina Peçi
887 Nuk e kam ndjerë doktrinën komuniste : një rrëfim ku zbulohen lidhjet që ka periudha e hershme e jetës së shkrimtarit me letërsinë që ai shkruan sot / Ylljet Aliçka; Admirina Peçi
888 Çmimi i parë në Itali për historinë e skiatorëve të Valbonës : Ilir Mati, fitoi çmimin e parë në Konkursin Ndërkombëtar të filmit të shkurtër digital "I Corti Alti" me temën "La Montagnia" [Mali] që zhvillohet në Faenza, Itali / Admirina Peçi
889 Këtë vit në Panair munguan 30% e botuesve / Irena Toçi; Admirina Peçi
890 Ismail Kadare si komplotist! : dosja sekrete që do ta fundoste shkrimtarin / Helena Kadare; Admirina Peçi
891 Lidhja e Shkrimtarëve më ngjan si gjykatore : miqtë e mi që e pësuan nga metodat survejuese të Lidhjes : [intervistë me shkrimtarin] / Amik Kasoruho; Admirina Peçi
892 I preva, i shkatërrova tablotë e '74-ës : [piktura në diktaturë : [intervistë me piktorin] / Llambi Blido; Admirina Peçi
893 Si i ruajta dorëshkrimet e Trebeshinës dhe testamentin : [Llambi Blido rrëfen çka di për dënimet e artistëve në kohën e komunizmit] / Llambi Blido; Admirina Peçi
894 Grekët na dogjën flamurin e Pavarësisë : letra e Eqerem Vlorës më 1930 : [intervistë me historianen] / Valentina Duka; Admirina Peçi
895 Shteti të kërkojë ndjesë për vdekjen e [Ndre] Mjedës, humbjen e eshtrave dhe dorëshkrimeve / Mentor Quku; Admirina Peçi
896 Kadare, një hap nga çmimi "Angelus" : [intervistë me përkthyesen e Kadaresë në polonisht] / Dorota Horodyska; Admirina Peçi
897 Tregimi që trazoi Komitetin Qendror : letërsia e diktaturës?. Ja kush ishin disidentë : [intervistë me shkrimtarin Lazer Stani] / Lazër Stani; Admirina Peçi
898 Inventari dramatik janë vjedhur 2200 objekte muzeale : [trafikimi i objekteve kulturore dhe arkeologjike] / Admirina Peçi
899 Deklarata e Pavarësisë në duart e një koleksionisti? : Ismail Qemali s'ka monument në Tiranë sepse historia është peng i politikës : [100 vjetori i Pavarësisë] / Darling Vlora; Admirina Peçi
900 Rexhep Qosja mes një debati të ashpër në Kosovë : [akademiku akuzon Akademinë e Shkencave të Kosovës si tejet të politizuar, reagimet e kolegëve] / Admirina Peçi
901 Flamuri i vërtetë; u dogj deklarata e Pavarësisë mbase në arkivat jugosllave : simbolet e 28 nëntorit : [intervistë me historianen] / Valentina Duka; Admirina Peçi
902 Një lutje Perandorit Jozef për të shpëtuar Shqipërinë : lutja e delegatëve shqiptarë të ndodhur në Durrës, drejtuar Madhërisë Franz Josefit I në gjuhën shqipe : Durrës, më 13 nëntor 1912 / Admirina Peçi
903 Një foto surprizë e Aktit të Pavarësisë : është e ndryshme nga fotoja e Lef Nosit, ndoshta e fotografuar më vonë dhe dëshmon një pistë tëre hetimi për zbulimin e reliktes : [100 vjetori i shpalljes së Pavarësisë] / Admirina Peçi
904 Monumentet me qera ? Ja ç'thotë Ligji i Trashëgimisë : ligji parashikon që të mos dëmtohet vlera e monumentit / Vasil S. Tole; Admirina Peçi
905 Shteti ka falimentuar po jep monumentet për sevap : ish drejtori i Butrintit, "Berisha po fal 99 monumente" / Auron Tare; Admirina Peçi
906 Libri nuk ngjall racizëm, do na shpëtojë nga e keqja : [Adolf Hitler : Mein Kampf (Lufta ime)] : [intervistë me botuesin] / Beqir Haluli; Admirina Peçi
907 Gati për botim në Itali "Jeta ime universitare" e Musine Kokalarit : e shkruar në italisht 1940 - 1942, në të rrëfehet dashuria për një djalosh italian / Admirina Peçi
908 Mos e preknin Himnin : Akademiku Rexhep Qosja reagon pas deklaratës së Avokatit të Popullit për përshtatje në tekst : [reagojnë edhe historianë, muzikologë e kostitucionalistë] / Rexhep Qosja; Admirina Peçi
909 Gjashtë vjet pa Ibrahim Kodrën : publikohen 5 vepra të panjohura në Milano / Admirina Peçi
910 Harta e 1689-s, ku shfaqet për herë të parë toponimi Terana : këtë hartë ia dedikuan Papa Klementit XI dhe vërteton origjinën e tij arbëreshe : [digjitalizohen një koleksion i rrallë hartash, fond i Bibliotekës Kombëtare] / Afërdita Sharrxhi; Admirina Peçi
911 " Ja pse duhet botuar Rushdie në gjuhën shqipe" : kritikët le ta lexojnë : [intevistë me botuesen] / Arlinda Dudaj (Hovi); Admirina Peçi
912 Ledi Shamku-Shkreli : Çabej si arkeolog i visareve gojore shqiptare : rreth librit "Diana dhe zana" përmbledhjestudimesh kulturhistorike të Eqrem Çabejt shkruar në vitet 1934-1942 / Ledi Shkreli (Shamku); Admirina Peçi
913 Rrëfej takimin e poetëve me Hoxhën në'61 : shkrimtarët para diktatorit / Dhori Qiriazi; Admirina Peçi
914 Ju sjell fjalorin e greqishtes së re me mbi 40 mijë fjalë : "Fjalor i greqishtes së re ; greqisht-shqip" / Hysen Sinani; Admirina Peçi
915 Takimet me Kadarenë në frikën e survejimit : bisedë me përkthyesen bullgare të Kadaresë, gjatë vizitës së saj të fundit në Shqipëri në vitin 2005 / Marina Marinova; Admirina Peçi
916 Një histori e pazakontë në "Letra dashurie" : shfaqja në Teatrin Kombëtar e komedisë / Kastriot Çipi; Admirina Peçi
917 E drejta e autorit. Piratertia, ja vështirësitë në kaosin shqiptar : flet Kryetari i Komitetit për mbrojtjen e të drejtës së autorit në Dhomën Amerikane të Tregtisë për problematikën në vend / Arsen Kurti; Admirina Peçi
918 Ndahet nga jeta Gazmend Muka, la në dorëshkrim një monografi të rrallë / Admirina Peçi
919 Visar Zhiti vjen botimi i plotësuar "Rrugët e Ferrit" / Admirina Peçi
920 Skicat e kampit të Tepelenës i zhdukur në vitin 1954 : shtatë skica të piktorit Lekë Previzi që dëshmojnë jetën në kampin e internimit në Tepelenë, ku ai vetë kaloi disa vite internim / Admirina Peçi
921 Monumenti i Pavarësisë, i vjedhur?! : të skualifikohet, shpallni fitues Thoma Thomain / Shyqyri Nimani; Admirina Peçi
922 Rama i '92 që njoh unë do ta komentonte ashpër Ramën e 2012 : rrëfimi i gazetarit / Arben Kallamata; Admirina Peçi
923 Politika është si shkallare, duke u ngjitur bëhesh kurban : sa kohë njerëzit i presin përgjigjet nga tribunat, demokraci s'do të ketë në Shqipëri : [intervista e vitit 1992] / Edi Rama; Arben Kallamata; Admirina Peçi
924 Ndre Mjeda i studiuar nga 413 autorë : Mentor Quku, "Mjeda 6" / Admirina Peçi
925 Tirana nga 1914 deri në'80-ën shfaqim sot filmimet e rralla : intervistë me nëndrejtorin e Arkivit të Filmit. Dokumentari i Anagnostit ku nuk ka gjurmë censure dhe autocensure / Flori Balliu; Admirina Peçi
926 Me Sabiha Kasimatin në qelinë e ftohtë para pushkatimit : dëshmitarja Diti Biçaku e arrestuar po atë natë të 26 shkurtit 1951 ku u pushkatuan 22 intelektualë me pretekstin e bombës në Ambasadën Sovjetike / Admirina Peçi
927 Nuk i dhashë asnjë pikë projektit fitues të Pavarësisë : [skulptori Muntaz Dhrami tregon pikat e dobëta të projektit] / Muntaz Dhrami; Admirina Peçi
928 Shqip-arbëresh, një urë komunikimi për të shpëtuar një gjuhë : [arbërishtja, njohja] / Admirina Peçi
929 Shqipëria strategjike : traktat miqësie me Italinë në një broshurë mes rrënojash. Zbulohet dokumenti që zbardh Konferencën e mbajtur nga Mehdi Frashëri më 1929 / Admirina Peçi
930 Shërbëtori i çështjes greke : Jo monument Spiromilos në Himarë / Ledia Dushku; Admirina Peçi
931 Pallati i Brigadave dhe monumentet janë jetimë : ish drejtori i Institutit të Monumenteve të Kulturës tregon përgjegjësitë që ka Institucioni për mbrojtjen e Pallatit të Brigadave si Monument Kulture / Gjerak Karaiskaj; Admirina Peçi
932 Sulmet e Nexhmije Hoxhës nuk e zbehin Kadarenë / Sadik Bejko; Admirina Peçi
933 Greva, në momentin e gabuar : flet përkthyesi që e kaloi gjysmën e jetës në burgjet e komunizmit / Amik Kasoruho; Admirina Peçi
934 Musolini : Shqipëri etnike! : ja projekti që iu dërgua Ministrisë së Jashtme italiane : shpagim për Shqipërinë : ja padrejtësitë në kurriz të shqiptarëve : promemorja e Fejzi Alizotit, Dhimitër Beratit, Xhemil Dinos, Tahir Shtyllës dhe Mustafa Krujës / Admirina Peçi
935 Zhiti : ka rrugë të tjera për të arritur qëllimin : shkrimtari ish-i burgosur del hapur kundër grevës [intervista] / Visar Zhiti; Admirina Peçi
936 Ismail Qemali, zbulohet dokumenti, thirrje për Pavarësinë që në 1909-n / Admirina Peçi
937 Mio, piktori i rrallë që vdiq nga dëshpërimi / Suzana Kuka (Varvarica); Admirina Peçi
938 Si e zbërtheva figurën e plakut të Butkës : Sabri Godo "Plaku i Butkës ", monografi, botohet një vit pas ndarjes nga jeta e Sabri Godos / Admirina Peçi
939 80 poetë shqiptarë në një antologji në Belgjikë : botohet me rastin e 100 -vjetorit të pavarësisë në Belgjikë një antologji e madhe e poezisë shqipe / Admirina Peçi
940 " Vetëm një diktaturë ndërhyn tek historia" : rishikimi i historisë, i padrejtë, Berisha s'është historian : [historiani Kristo Frashëri rrëfen historinë e Shqipërisë në 100 vitet e fundit] / Kristo Frashëri; Admirina Peçi
941 Kristo Frashëri : jam betuar, nuk e tregoj kush e ka dokumentin e Pavarësisë : [historiani rrëfen Shqipërinë e 100 viteve të fundit, vlerësimin për personazhet e kontestuara të historisë] / Kristo Frashëri; Admirina Peçi
942 Historia e flamurit shqiptar nga gjeneza deri në ditët e sotme / Admirina Peçi
943 " Jam jashtë atdheut pa pasaportë shqiptare" : [rrëfimi i poetes Lindita Ahmeti] / Linditë Ahmeti; Admirina Peçi
944 Gjyshi im Mustafa Kruja nuk ishte tradhtar : argumentet që e përmbysin mitin. Ai projektoi Shqipërinô etnike dhe mbrojti hebrejtë / Eugjen Merlika; Admirina Peçi
945 Idajet Beqiri : ja kush e mban mister vdekjen e Mehmet Shehut : [100-vjetori i lindjes së Mehmet Shehut, intervista] / Idajet Beqiri; Admirina Peçi
946 Skënderbeu i [Çesk] Zadesë : nga arkivat e Moskës në sallën e kuqe në Prishtinë / Admirina Peçi
947 Ndëhyrje skandaloze në Kalanë e Ali Pashës : [Tepelenë] / Admirina Peçi
948 Kush do ta zhdukë dosjen agjenturore të Mehmet Shehut? / Luan Pobrati; Admirina Peçi
949 Martin Camaj në '57 : një letër dhe një studim i panjohur mbi Kosovën : [studimi hartohet pas kërkesës që i bëhet nga Mustafa Kruja, kontributi i Camajt si atdhetar] / Martin Camaj; Admirina Peçi
950 Rrënohet shtëpia e poetit At Gjergj Fishta : kulla ku u rrit Zefi i vogël, që më vonë u quajt Gjergj, sot është e degraduar dhe jep alarmin SOS / Admirina Peçi
951 Drama zemëruese e Dokles : ja çfarë e ka zemëruar Metropolinë : [një lexim i dramës "Shën Mëria e Beratit", zbulon pakënaqësitë dhe revoltën; pjesë nga dialogjet] / Admirina Peçi
952 Babai Selman Riza : jeta mes përndjekjeve, spiunimeve, smirës e intrigrave / Emin Riza; Admirina Peçi
953 Greqizimi i Korçës dhe Gjirokastrës : djegje e vrasje, ja dëmi treqind milionë franga ari, 300 fshatra të djegura e 450 të vrarë : [dokument i vitit 1941, hartuar nga komisioni i Parashpagimeve kryesuar nga Mustafa Kruja, ku jepen dëmet e shkaktuara nga pushtimi në vitet 1912-1916] / Admirina Peçi
954 Agim Hushi : "Amore Grande", një album që po trondit Vjenën / Admirina Peçi
955 Adrian Paci : në Paris me "jetë" në tranzit" : një ekspozitë e plotë me veprat më të zgjedhura / Admirina Peçi
956 Shehu [Mehmet] depresiv, e ka menduar disa herë vetvrasjen / Ana Lalaj; Admirina Peçi
957 Foto e të dhëna surprizë për rilindasin e madh : Fatbardha Nergjoni "Kristoforidhi, një vështrim rinjohës : monografi dhe dokumente" / Admirina Peçi
958 Kalatë në pazar, do të jepen me qera nga 10 deri në 20 vjet : [monumentet e kulturës ligjërisht me koncesion, reagon Forumi i Mbrojtjes së Monumenteve] / Admirina Peçi
959 Mustafa Kruja : zbardhet letërkëmbimi me Camajn, Koliqin, Gurakuqin... : botohet vëllimi i dytë "Kuvend letrash me miqtë" / Admirina Peçi
960 Ahmet Zogu, 18 vjeçari me zgjuarsi e intrigë të përsosur : [Syrja Vlora "Kujtime : nga fundi i sundimit osman në Luftën e Vlorës"] / Admirina Peçi
961 Ju rrëfej karakterin e vërtetë të shqiptarit : [përcaktimet dhe vlerësimet e 45 autorëve të huaj për portretin e shqiptarit të viteve '900, mbledhur nga Baron Nopça në veprën "Fiset e Malësisë së Shqipërisë Veriore dhe E drejta Zakonore e tyre"] / Ferenz Nopcsa; Admirina Peçi
962 Dom Nikë Ukgjini : shpëtoni tryezën 100-vjeçare të Mjedës : [pas 23 vitesh në depot e Muzeut të Shkodrës, objekti i nënshtrohet restaurimit] / Admirina Peçi
963 Rreziqet e pakthyeshme që i kanosen Butrintit : sekretari i përgjithshëm i ICOMOS : shtatë vërejtjet e mia për gërmimet arkeologjike në Butrint / Giora Solar; Admirina Peçi
964 Do të rijetëzojmë kalatë por pa ndërtuar motele në to : projekti i PS për kalatë / Auron Tare; Admirina Peçi
965 Aleksandër Moisiu. Zëri i aktorit në një disk me perandorin Franc Jozef : një album me tre disqe ku përfshihet zëri i aktorit të njohur me origjinë shqiptare, iu dorëzua Arkivit të Shtetit nga studiuesi / Pjetër Logoreci; Admirina Peçi
966 Hoteli në Gjirokastër ja katër shkeljet e rënda : [dëmtimi i qendrës muzeale të qytetit, intervista] / Lorenc Bejko; Admirina Peçi
967 Zbulohet proza magjike për fëmijë e Anton Pashkut / Admirina Peçi
968 10 vjet pa Shuteriqin. Del nga arkivi studimi i panjohur "Mesjeta shqiptare" / Admirina Peçi
969 Pse amfiteatri i Durrësit u fut te 7 më të rrezikuarit / Lida Miraj; Admirina Peçi
970 Ayn Rand, "Ne të gjallët", një dashuri kundër totalitarizmit / Admirina Peçi
971 Lasgushi dhe pushimet magjike me familjen : rrëfimet e Marie Gushos për fundjavat e familjes së poetit / Marie Gusho; Admirina Peçi
972 Ish persekutorët shkruajnë kujtime, në vend që të heshtin : "Shshshshs, fol me zë të ulët", pas suksesit në Fier, ngjitet në Teatrin Kombëtar / Leka Bungo; Admirina Peçi
973 Traktati i Varshavës, dokumentet e panjohura për Shqipërinë / Ana Lalaj; Admirina Peçi
974 Baza e Vlorës dhe politika "hands off" për Shqipërinë / Ana Lalaj; Admirina Peçi
975 Vaji i shkrimtarëve : pesë krijime letrare me dënesa për Enverin : ja skicat e piktorit Kujtim Buza kushtuar vdekjes së udhëheqësit / Admirina Peçi
976 Arti dhe shërbestaria : koment / Admirina Peçi
977 Redaktori gjuhësor, Rama i jep fund anarkisë gjuhësore : [intervistë me gjuhëtarin] / Jorgo Bulo; Admirina Peçi
978 Sotiri del në dritë : nis dixhitalizimi i mbi 12 mijë xhamave fotografikë : [fototeka e artistit shqiptar Kristaq Sotiri] / Admirina Peçi
979 Zbulohen dy shkrime të panjohura të Fishtës : [së bashku me shkrimin jepen dhe dy tekstet e plota, që sipas studiuesit Kolec Çafa kanë autorësinë e Gjergj Fishtës] / Admirina Peçi
980 Taras, dënimi ndaj Ramizesë një grusht i randë, nuk e aprovoj! : dëshpërimi i Nako Spiros : [letra e panjohur e Nako Spiros për Enver Hoxhën] / Admirina Peçi
981 Vrasja e Ramizesë, letra e Nexhmijes për Nako Spiron : [dosja "Interesanti", materiale] / Admirina Peçi
982 Lëvizjet ilegale mal më mal në gjithë Shqipërinë : [Ditari i Ramize Gjebresë, ruajtur në Arkivin e Shtetit] / Admirina Peçi
983 Porosi e Enverit : ky aksident, nuk do të "shkatërrojë" Partinë : pushkatimi i Ramizesë : [prill 1944, dosja "Interesanti"] / Admirina Peçi
984 Nako Spiro në '44 : Enveri dhe Mehmeti konflikt për Jugosllavët : [letra për Hoxhën, dosja "interesanti"] / Admirina Peçi
985 Kanë ardhur njerëzit e Ramize Gjebresë kërkojnë shpjegime... : [prill '44, letra e Nako Spiros drejtuar Enver Hoxhës] / Admirina Peçi
986 Pse Zogu mbante "Princin" e Makiavelit nën jastëk : takimet me mbretin : [kujtimet e një gazetari] / Zoi Xoxa; Admirina Peçi
987 1938, pse ma besoi mbreti udhëtimin e princeshave në Skandinavi : [kujtimet e një gazetari] / Zoi Xoxa; Admirina Peçi
988 Me princeshat në kabaretë e Parisit : [1938, jeta e natës, argëtimet, gjezdisja nëpër shtëpitë e modës në kryeqytetin francez : nga kujtimet e një gazetari] / Zoi Xoxa; Admirina Peçi
989 U lodha duke paguar, princeshat jepnin bakshishe marramendëse : [vizita në vendet skandinave; kapriçot para gazetarëve] : [kujtimet e një gazetari] / Zoi Xoxa; Admirina Peçi
990 Gjashtë dorëshkrime të rralla muzikore në Arkivin e Shtetit : [mendime rreth librit të studiueses Meri Kumbe] / Admirina Peçi
991 Enver Hoxha : Gjej një rrugëzgjidhje për ne Fukarejt e mbyllur në vrimë... : letra e janarit '44 për Nako Spiron / Admirina Peçi
992 Princeshat nuk e donin shoqërinë e grave të bukura : peripecitë e vizitave në Danimarkë e Suedi : [udhëtimi diplomatik, kujtimet e një gazetari] / Zoi Xoxa; Admirina Peçi
993 Konferenca e Bujanit, një aksident për Partinë Komuniste Jugosllave : rivlerësim për Konferencën e Bujanit në bazë të dokumenteve të panjohura më parë nga arkivat shqiptare dhe jugosllave... / Ana Lalaj; Admirina Peçi
994 Dokumentet, ja si e heshti Tito çështjen e Kosovës : rivlerësim për Konferencën e Bujanit në bazë të dokumenteve të panjohura më parë nga arkivat shqiptare dhe jugosllave... / Ana Lalaj; Admirina Peçi
995 Lasgushi : duan të më vrasin Cucin, më ndihmoni... : ditari i katër ditëve, që rrëfen dhimbjen e poetit : poeti dhe konia / Lasgush Poradeci; Admirina Peçi
996 Dhjetor '43, biseda mes Enverit dhe Abaz Kupit në Shëngjergj : dokumenti ekskluziv : [letra e Nako Spirut zbulon detaje mbi përplasjet mes krerëve të PK me Abaz Kupin] / Admirina Peçi
997 Spiro : kur të vijnë aleatët duhet të na gjejnë në pushtet : ja si e përshkruan Nako Spiru gjendjen e dy forcave që luftonte për pushtetin në fund të '43... : [krerët e luftës, dokumenti] / Admirina Peçi
998 Si e spiunuan dhe e vranë Ramize Gjebrenë : ribotohet përmbledhje e dokumentave ekskluzive : [dosja "interesanti"] / Admirina Peçi
999 Si ndaloi regjimi në '67-ën 7 kuintal bukë, që vinte për hebrejtë : Rita Marko i raporton Ramiz Alisë. Duhen bllokuar në port sepse përdoren për rite fetare : [dokumenti sekret] / Admirina Peçi
1000 Bill Tillman : eksploratori që ndihmoi partizanët maleve të Shqipërisë / Admirina Peçi
1001 Një Ticiano dhe një Rubens në Tiranë : "Adami dhe Eva", tablo e mjeshtrit Ticiano e 1547 dhe "Shën Sebastiani" e Paul Rubens, dy vepra q1ë ruheshin në Pallatin e Brigadave që nga '41-'42, kur në këtë pallat u vendos Jakomoni, mëkëmbës i mbretit] / Admirina Peçi
1002 Një Ticiano dhe një Rubens në Tiranë : "Adami dhe Eva", tablo e mjeshtrit Ticiano e 1547 dhe "Shën Sebastiani" e Paul Rubens, dy vepra që ruheshin në Pallatin e Brigadave që nga '41-'42, kur në këtë pallat u vendos Jakomoni, mëkëmbës i mbretit] / Admirina Peçi
1003 " Janë vepra që mund të vlejnë miliona euro" : [intervistë me drejtorin e GA, lidhur me zbulimin e dy veprave, "Adami dhe Eva", tablo e mjeshtrit Ticiano e 1547 dhe "Shën Sebastiani" e Paul Rubens si dhe misteri i 19 veprave të tjera, zbuluar në një dokument të vitit 1967 gjendur në Arkivin e Shtetit] / Admirina Peçi
1004 " Adami dhe Eva" në Shqipëri e solli një vejushë italiane : tre dokumente që dëshmojnë për 7 tablo të së vesë Gaudenzi, sistemuar në pallatin mbretëror në Tiranë, tetor 1941 : misteri i 19 veprave / Admirina Peçi
1005 Umberto Marchetti, artisti italian që arredoi pallatin mbretëror në Tiranë : [dokumente arkivore që zbulojnëtë dhëna mbi arredimin dhe rreth figurës së artistit] / Admirina Peçi
1006 Si shkatërroi regjimi 200 kisha e xhami monumente kulture : relacioni i 1967 : [lista e objekteve që u shembën apo u tjetërsuan pa i dokumentuar] / Admirina Peçi
1007 Ja se si shpëtuan pa u shembur 77 kisha e xhami : lista e objekteve të kultit që u propozuan për t'u ruajtur në vitin 1967 në Berat, Durrës, Elbasan, Korçë, Lushnjë.... : [relacioni i 1967] / Admirina Peçi
1008 Si e futa në kurthin e Sigurimit Ismail Kadarenë : zbulohet dokumenti prej 12 faqesh , ku kompozitorja i rrëfen Hoxhës se si u bë bashkëpunëtore e Sigurimit dhe si ngriti kurthin për shkrimtarin Kadare nën pseudonimin Lindita... : [dokumenti me shkrim dore daton më 21 qershor 1967, (pjesa e parë)] / Admirina Peçi
1009 " Pas kurthit për Kadarenë, katastrofa, ja ç'më thanë shefat e Sigurimit" : letra e Dhora Lekës për Kadarenë (pjesa e dytë) / Admirina Peçi
1010 Letra tragjike e Dhora Lekës, ja çfarë i mungon kësaj historie : [intervistë me shkrimtarin] / Ismail Kadare; Admirina Peçi
1011 Enver Hoxha : pse i thyejnë kapakët e arkivolit në disa fshatra të Tiranës? : faksimile e procesverbalit të mbledhjes së Sekretariatit të Komitetit Qendror, 3 maj 1983 / Admirina Peçi
1012 Mustafa Kruja, letra surprizë në vëllimin e tretë të epistolarit / Admirina Peçi
1013 Fan Noli : Zogu, trimi që s'iu përul serbëve dhe armiqve të tij : shkrimi surprizë i kundërshtarit më të madh të tij / Admirina Peçi
1014 Letra e panjohur e Enver Hoxhës për Zef Malën / Admirina Peçi
1015 Në Dibër mos flisni për kufijtë, do e zgjidhim më vonë : Enveri Haxhi Lleshit. Shtator '43 / Admirina Peçi
1016 Gusht 1943, si u luftua kundër Ballit Kombëtar : Themelko - Gogo Nushi. Letrat ekskluzive / Admirina Peçi
1017 Si luftuam me forcat e Ballit në Lushnjë : letra ekskluzive, e 28 nëntorit 1943, Themelko Gogo Nushit / Admirina Peçi
1018 Grevistët e urisë në Vlorë më '97 kërkonin Azem Hajdarin : intervista ekskluzive / Hysni Bardhi; Admirina Peçi
1019 Ja ç'fsheh kaseta me kërcënime që Azemi ua tregoi gazetarëve anglezë / Hysni Bardhi; Admirina Peçi
1020 Ja pse nuk zbardhet vrasjsa e Hajdarit : intervistë ekkluzive / Hysni Bardhi; Admirina Peçi
1021 Foto e panjohur në Washington 1931 : Faik Konica / Admirina Peçi
1022 Enver Hoxha. Ja shënimet që ka mbajtur për 156 komunistë në 1943 : lista me karakteristikat e anëtarëve të Partisë Komuniste në Tiranë dhe Durrës mbajtur shënim nga Hoxha / Admirina Peçi
1023 Enver Hoxha : si e izoluam Sadik Premten në fshatin e tij : letër për Goigo Nushin e korrikut 1943 : "do të vazhdohet që Xhepiu të izolohet dhe t'i gjehet rasti me u zhduk" / Admirina Peçi
1024 Enveri Gogo Nushit : letra e çjerrë , inglezit thojini që i është hapur korrierit në xhep / Admirina Peçi
1025 Gogo Nushi Enverit : ta qëllojmë me top pallatin e Zogut ditën e Asamblesë : letra e tetorit 1943 zbulon iniciatorin e aksionit për të sulmuar me artileri ambjentet e Pallatit ku u mbajt Asambleja Kombëtare / Admirina Peçi
1026 Për 100-vjetorin e Principatës së Vidit / Arben Puto; Admirina Peçi
1027 Akuzat e Putos të pavend, kemi dy projekte për Luftën këtë vit / Beqir Meta; Admirina Peçi
1028 Gogo Nushi Enverit : "Ta zhdukim sa më parë Xhafer Devën, bën dallavere të mëdha" : letra e 4 tetorit 1943 / Admirina Peçi
1029 Shefqet Musarj Enverit : Abaz Ermenji me shokë duan të lënë Ballin e të bashkohen me ne Letra ekskluzive 25 maj 1944 / Admirina Peçi
1030 Carlo Bollino, një libër mbi sekretet e armëve kimike në Shqipëri : "Heshtja e dyfishtë : e vërteta për armët kimike në Shqipëri" / Admirina Peçi
1031 Diktatura që "frikësohej" nga barsoletat : dokumenti sekret / Sami Gega; Admirina Peçi
1032 Enveri Nako Spiros më '44 : kujdes Kristo Frashërin, do na bjerë ndonjë tullë pas koke / Admirina Peçi
1033 Kritikat në Komitet Qendror për romanin "Një emër në katër rrugë" : relacioni i dalë nga disa mbledhje të organizatës bazë të Partisë në dhjetor 1973... / Xhemal Dini; Admirina Peçi
1034 Fletërrrufe në Korçë : "Artistët e Teatrit të Operas të degjeneruar në veshje e tualet" : dokumenti ekskluziv / Admirina Peçi
1035 Pse regjimi i ndaloi veshjet tradicionale : dokumenti ekskluziv / Hysni Kapo; Admirina Peçi
1036 Relacioni i 1967-s : 19 piktura të rralla zbulohen në Pallatin e Brigadave : dokumenti ekskluziv / Odhise Paskali; Foto Stamo; Vilson Kilica; Admirina Peçi
1037 Ramize Gjebrea : letrat që nxjerrin të vërtetë e vrasjes pas shpine / Admirina Peçi
1038 Dosja "Interesanti" : [mbi historinë e pushkatimit të Ramize Gjebreas] / Admirina Peçi
1039 Si e shiti Zaho Koka Ramize Gjebrenë / Admirina Peçi
1040 Vendimi i gjyqit partizan : pse shtatë burra e çuan në pushkatim Ramize Gjebrenë / Admirina Peçi
1041 Mentor Quku, lamtumirë mjedologut pasionant / Admirina Peçi
1042 Urdhëresa sekrete : Enver Hoxha : ja si t'i zhdukim kishat dhe xhamitë / Admirina Peçi
1043 Stategjia e Enverit : hoxhallarët i hoqën vetë çallmat, le ta përdorim këtë fakt / Admirina Peçi
1044 Si u mbyllën brenda gjashtë muajve 2169 kisha e xhami / Admirina Peçi
1045 Lufta kundër fesë : në kisha u gjetën foto dhe fjalime të Hrushovit / Admirina Peçi
1046 Lufta kundër fesë : i ruajmë nëpër sënduqe, ja si do ti shkatërrojmë ikonat dhe librat fetarë : dokumenti ekskluziv / Admirina Peçi
1047 Portreti i Belinit : Ali Pashë Tepelena, frymëzim në sarajet e sulltan Mahmutit II / Admirina Peçi
1048 Pano Taçi : jeta ime poezi, burg dhe dashnore / Admirina Peçi
1049 Fotografitë e rralla të inxhinierit austriak Karl Steinmetz : Shqipëria 1903-1908 / Admirina Peçi
1050 Pse dështuam me Sigurimin e Shtetit / Enver Hoxha; Admirina Peçi
1051 Punëtori i sigurimit duhet të jetë i hapur me udhëheqjen e Partisë / Enver Hoxha; Admirina Peçi
1052 Bashkëpunëtorët e Sigurimit mos t'i prekin anëtarët e Partisë / Enver Hoxha; Admirina Peçi
1053 Mehmeti dhe Kadriu kishin frikë nga Partia / Enver Hoxha; Admirina Peçi
1054 Njerëzit kanë frikë ndaj shkruajnë letra anonime / Enver Hoxha; Admirina Peçi
1055 Gjomarkajt nuk rrjedhin prej Dukagjinëve / Mustafa Kruja; Admirina Peçi
1056 Sekuestrimet e kishave / Admirina Peçi
1057 " Në kishën ortodokse në Durrës u gjet korrrespondenca e Nolit" / Skënder Hajro; Admirina Peçi
1058 Sekuestrimet e kishave : në Korçë u gjet një drekret i Aulltan Abdyl Mexhidit i 1839-ës / Skënder Hajro; Admirina Peçi
1059 Ramiz Alia : populli i revoltuar, kërkon dënimin me vdekje për Fiqeret Shehun / Admirina Peçi
1060 Enver Hoxha : "Synimi i Mehmetit dhe Kadriut, të më vrisnin mua" / Admirina Peçi
1061 Enver Hoxha : top sekret, asgje të mos merret vesh pë gjyqin e Kadri Hazbiut / Admirina Peçi
1062 " Prapaskenat e ngujimit të Popajve në ambasadën italiane" / Ramiz Alia; Admirina Peçi
1063 Duan të na masin pulsin, pas vdekjes së Enverit / Ramiz Alia; Admirina Peçi
1064 Statusi kandidat në BE, një epokë e re për shqiptarët / Rexhep Qosja; Admirina Peçi
1065 Udhëtimi 10-ditor : Si i survejuam 5 shkrimtarët kosovarë në '73-shin / Odhise K. Grillo; Hamit Boriçi; Admirina Peçi
1066 " Rifat Kukaj u interesua për armët, donte të dinte ku kemi fshehur raketat" : relacioni i panjohur / Odhise K. Grillo; Hamit Boriçi; Admirina Peçi
1067 Dhimitër Pilika : letra plot ankth që i shkroi Enver Hoxhës / Admirina Peçi
1068 Shqipëria fantastike në duart e Musolinit : fotografi / Admirina Peçi
1069 500 franga ari për Fishtën që dergjej në spital / Admirina Peçi
1070 Koço Tashko : ja katër gabimet e rënda të Miladin Popoviçit : [përmban edhe teksitin e plotë letrës që Koço Tashko i dërgon Internacionales së III- të Komuniste në Moskë në vitin 1942] / Admirina Peçi

Show details      New search