Paraqitje e shkurtër e regjistrimeve të gjetura

Numri i regjistrimeve të gjetura është 18273 dhe numri i regjistrimeve të shfaqura është 18273.
Një paraqitje më e detajuar e regjistrimit mund të përftohet pasi ju të klikoni paraqitjen e shkurtër të tij. Gjithashtu ju mund të shënoni regjistrimet dhe të shtypni butonin "Shfaq detajet" për një paraqitje më të detajuar.
1 Portrete kineastësh / Leon Qafzezi; Vath Tabaku
2 Terenzio Tocci, babai im : mendime e kujtime : përkth. / Rita Toçi
3 Nga prangat në demokraci : meditime / Petrit A. Velaj; Faruk Myrtaj
4 Al Bano dhe Romina Pauer / Laura Kule; Zenepe Luka
5 Ernest Koliqi, poet e prozator / Anton N. Berisha; Giuseppe Faraco
6 Mjeshtri i prapaskenave / Thoma Bezhani
7 Ringjallje / Uran Butka; Gjergj Zheji
8 Arbëria dhe Gjergj Kastrioti Skënderbeu : 1405-1468 : [përkth.] / Athanas Gegaj; Gjergj Gj. Gashi
9 Zigur Lelo / Idajet Jahaj; Nasi Lera
10 Vexhi Buharaja : njeriu, poeti, dijetari : 1920-1987 / Ahmet Kondo; Agim Mehqemeja
11 Pater Emil Konduraqi / Kopi Kyçyku
12 Lasgushi në Pogradec : (ditar) / Meri Lalaj; Bujar Hudhri
13 Marije Shllaku : një jetë në istikame dhe vuajtje për atdhe / Ibrahim Meta
14 Normalja në traditë / Kujtim Bevapi
15 Jetë në pranga : monografi për Sami Dangëllinë / Sulejman Opoja; Genta Ibrahimi
16 Plagët që flasin : kujtime
17 Jeta ime si një ndeshje futbolli : përkth. / Michel Platini; Besnik Dizdari; Bashkim Gjergji
18 Misticizma islame dhe bektashizma / baba Rexhepi
19 Vepra : Naim Frashëri. Hi dhe shpuzë. Plagët tona / Mithat Frashëri; Nazmi Rrahmani; Sabri Hamiti; Nazmi Rrahmani
20 Gjergj Kastrioti Skënderbeu : 1468-1968 / Edward A. Licho
21 Skënderbeu-edukator i kombit shqiptar / Demë Mullaqi
22 Kosova '75 / Selatin Novosella; Ismet Salihu
23 Miftar Spahija, korife i Lumës : bisedë / Hasan Hasani; Jonuz Fetahaj
24 Poetika e poemave të Jeronim de Radës / Emin Kabashi
25 Muharrem Rushiti : 1860-1931 / Halil Shabani; Bardhyl Maliqi
26 Fan Noli dhe çështja e Kosovës / Mensur Raifi; H. Hoxha
27 Satia Sai Baba : Avatari që tani ndodhet mes nesh : antologji : përkth. / Howard Murphet; Peggy Mason; Ron Laing
28 16 Shekuj / Ramadan I. Sokoli; Ramadan Musliu
29 Gjurmë në histori : Palok Traboini, mësues, poet e luftëtar / Kolec Traboini
30 Kokëqethja : album / Maks Velo
31 Zvicra dhe Dora d'Istra / Koli Xoxi
32 Rexhep Qosja dhe çështja kombëtare shqiptare / Moikom Zeqo; Llazar Vero
33 Kujtime dhe mendime / Gregorij K. Zukov; Vangjush Gambeta; Gjergj P. Titani; Proletar Hasani
34 Usta Isuf Myzyri : epoka, vepra, jehona / Alfons Balliçi; Sulë Dedej; Flutura Açka
35 Tarikati islamik "Saadi" El-Xhibbavi / Ismail H. Aga; Ismail H. Aga
36 Që të bëhej Shqipëria / Tol S. Arapi
37 Jeta ime në figura / Maks Velo
38 Kush ishte Enver Hoxha / Agim Musta; Mexhit Kokalari; Hashim Shala
39 Viktor Lamani : monografi / Paskal Koto
40 Sekretet e VIP-ave : intervista / Mentor Hoxha; Ilir Bushi
41 Kur kujtojmë Eshref Gjonçën : monografi / Zihni Haskaj; Agim Xhelili; Merita Alimuçaj (Gjonça)
42 Tropoja, Malësia e Mirë : Dardania Alpine, Pult, Altun, Malësia e Gjakovës / Ramiz Lushaj
43 Imamët dëshmorë-shehidë në luftën e fundit në Kosovë 1989/1999 : monografi / Ramadan Shkodra; Sadik Mehmeti; Agim Gashi; Naim Tërnava
44 Hoxhë Kadri Prishtina, mendimtar islam / Qemajl Morina
45 Mulla Iljaz Broja e Qamil Hoxha / Fazli Kajtazi; Qemajl Morina
46 Haxhi Rrystem Ef. Shporta : jeta dhe vepra : (1864-1937) : monografi / Resul Rexhepi; Sadik Mehmeti; Isa Bajçinca
47 Jetë të skalitura në zemër : monografi / Ervehe Çumani; Albert A. Zholi
48 Rishkrimi i historisë dhe figura e Mustafa Krujës : (1887-1958) : konferencë shkencore përkujtimore : Tiranë, 27 dhjetor 2008 / Ardian Ndreca
49 Histori e Labërisë / Bardho Hysenaj; Lirim Deda
50 V.1 : Pranë Isa Boletinit : 1892-1916
51 Kirurgu me duar të arta / Flamur Tartari
52 Namik Delvina : monografi / Apostol Pango; Gazmend Shpuza
53 Gjergj Kastrioti Skënderbeu [album] / Niko Xhufka
54 Ali Riza Kosova / Vangjel Kasapi; Arben Prendi
55 Michael Jackson : kthim në mit / Pino Caffarelli Guzman
56 Kryqi i kuq, shqiponja e zezë : biografi e shkollës teknike shqiptaro-amerikane të Tiranës : monografi për Evropën Lindore / Joan Fultz-Kontos; T. Morcka
57 Udhëtim me Fan Nolin : nga Traka në SHBA / Nasho Jorgaqi; Kujtim Ymeri
58 Udhëve të mërgimit : udhë përshkrime dhe meditime / Nasho Jorgaqi
59 Jeta e Mihai Emineskut / George Câlinescu; Tamara Gjikondi; Kopi Kyçyku
60 Kur gjurmët e historisë rrezatohen : Ismail Qemal Vlora : 1844-1994 : përmbledhje ligjeratash / Shoqata "Ismail Qemali"
61 Doktor Ibrahim Temo : jeta dhe vepra : 1865-1945 / Kristaq Prifti; Fehmi Rexhepi
62 Njëzet vjet të Institutit Albanologjik : 1967-1987
63 Vlerësime të letërsisë shqiptare / Isak Shema
64 Maska e komandimit : traktat për thelbin e lidershipit ushtarak : përkth. / John Kigan; Proletar Hasani
65 Reshat Osmani dhe kënga qytetare e Vlorës / Bardhosh Gaçe
66 Dom Ndre Zadeja / Çesk Zadeja; Tefë M. Topalli
67 Diplomacia e mbretit Zogu I-rë : 1912-1939 / Ilir Ushtelenca
68 Skënderbeu, strateg dhe komandant legjendar / Shahin Leka; Shefqet Vangjeli
69 Elez Isufi / Xhafer Martini; Xhemil Abazi
70 Anton Harapi i redimensus / Aurel Plasari
71 Plagët që flasin : kujtime
72 Misteret e një ministri : vitet e fundit të Mirash Ivanajt / Lazër Radi; Orlando Laperi
73 Të edukosh si Don Bosko-ja : aktualiteti i "sistemit parandalues" të tij / Gianni Sangalli; M. Ballata
74 Jeta e Jezu Krishtit / Zef Simoni
75 Një dritare burgu / Petrit A. Velaj; Fatos Arapi
76 Tereza e Kalkutës, lapsi i Zotit : përkth. / Franca Zambonini
77 Erasimi Roterdam dhe Helena Gjika / Koli Xoxi
78 Shkrime publicistike / Hamit Lumi
79 Daut Boriçi, personalitet i shquar i historisë i kulturës dhe i arsimit shqiptar : simpozium shkencor me rastin e 100-vjetorit të vdekjes : (1896-1996) / Islam Dizdari
80 Me jetue në shekullin e sotshëm : botohet me rastin e 100-vjetorit të Lindjes të NM Tij, Zog I-Mbret i Shqiptarëve / Safet Sadiku
81 Fishta i dashuruari : (një aventurë e kritikës) / Aurel Plasari; Ardian Marashi
82 Muhammedi edukator : përkth. / J.R. Gulick; Robert L.
83 Hafiz Ali Korça : poet e atdhetar / Faik A. Hoxha
84 Jeta e të dërguarit Muhammed (S.A.V.) : përkth. / Leila Azzam; Aisha Gouverneur
85 Muhammeti, Profeti ynë / Muhammed Ali
86 E Lemja dhe Jeta e të Madhit Muhammed Alejhisselam / Ibrahim Dalliu
87 Kërkuesi i së vërtetës : Selman-El-Farisi-një shok i Profetit, A.S. / Vehbi Ismaili
88 Muhammedi në 20 tregime : përkth. / Abdet-tev-wab Jusuf
89 Mrekullia e Madhe : (Israja e Miraxhi) : përkth. / Muhammed M. Sha'ravi
90 Muhammedi, Profeti i islamizmës : një përshkrim i shkurtën : përkth. / Muhammed Ali
91 Muhammedi-profeti njeri / Teufik El-Hakim
92 Muhamedi dhe mësimet e tij / Vehbi Ismaili
93 Heroi si Profet Muhamedi dhe islamizma / Thomas Carlyle
94 Disa fetar patriot musliman shqiptarë
95 Said Najdeni-Hoxho Voka, veprimtar i Lëvizjes dhe Rilindjes Kombëtare / Mahmud Hysa
96 Disa fetar patriot musliman shqiptarë
97 Një përshkrim i shkurtë i jetës së Profetit t'islamizmës / Muhammed Ali
98 Muhammedi, Profeti islam / Vehbi Ismaili
99 Muhammedi, Profeti islam / Vehbi Ismaili
100 Shkrime të mbledhur mbi Fan S.Nolin : shqip dhe anglisht / Peter R. Prifti
101 Mbretëria e Talias : lindja dhe shkëlqimi i teatrit "Sandër Prosi" të Mitrovicës : historiku i tij në periudhën kohore 1978-1996 / Halit Barani
102 Kosova në dritën e katolicizmit ose për lirinë e Kosovës / Isak Ahmeti
103 Faik Konitza : 1876-1976 : seminar studimesh me rastin e qindvjetorit të lindjes
104 Ahmed Dakli, patriot i shquar dhe gazetar trim e përparimtar i "Ura e Shkuminit" : gazetë politike letrare e ekonomike / Hilmi Dakli; Petrit Bidoshi
105 Shqiptarët në Perandorinë Osmane : monografi / Necip P. Alpan; Nesip Kaçi
106 Plagët që flasin : kujtime
107 Ismail Qemal bej Vlora : mendimi dhe veprimtaria nga dokumentet italiane / Renzo Falaschi; Nermin Falaschi (Vlora)
108 Memorje / Gjon Muzaka; Dhori Qiriazi
109 Deep Purple story
110 Ilia Xhokaxhi : katalog
111 Motive shqiptare [album] / Mirela Kumbaro; D. Shkopeta
112 Kush ishte Enver Hoxha / Agim Musta; Mexhit Kokalari; Hashim Shala
113 Vol.1 : Dokumenti 1-27 : At Mati- Luigji Sopaj-Paliq, OFM-Martir
114 Vol.2 : Dokumenti 1-39 : Imzot Lazer Mjeda : 1869-1935 "Martir i gjallë" dhe Arbëria në kohën e tij
115 Pjesë të zgjedhura nga vepra / Mithat Frashëri
116 Hysni Lepenica : monografi / Albert Habazaj; Enver Memishaj (Lepenica)
117 Autorë të strategjisë moderne : përkth. / Muharrem Dardha
118 Napoleon Bonaparti : 1769-1821 strategu i madh : jeta dhe vepra e tij : përkth. / Ilia Kampanas; Pasho Baku
119 Shkëlqimi i meteorëve / Luan Rama; Bashkim Kuçuku
120 Ahmet Bejtaga / Zyhdi Shehi
121 Mbi kultin e individit të Stalinit dhe pasojat e tij : raporti sekret në Kongresin XX të PK të BS : 25 shkurt 1956 / Nikita S. Hrusev; Ndreçi Plasari; Luan Malltezi
122 Krijimtaria aktoriale e Aleksandër Moisiut / Selman Vaqari
123 Beteja të Skënderbeut / Rakip Sinani
124 Kapedan At Stath Melani me shokë = Captain Father Stath Melani and Co. / Apostol Kotani
125 Ali Riza Kosova / Vangjel Kasapi; Arben Prendi
126 Frat Françesko da Duraco "I Bekuari" = Frate Francesco da Durazzo "Il Beato" / Pasquale Spina; Aida Myrto
127 Kosova lindore nën dritën e fakteve dhe shifrave : publicistikë / Skënder Latifi; Sevdail Hyseni
128 Bedri Pejani : një jetë e një vdekje për Shqipëri etnike : 1885-1946 / Hakif Bajrami; Tahir Abdyli
129 Kapiteni që luante me vdekjen / Vasil Premçi; Tatjana Haxhimihali
130 Dashuria në vepër : Nëna Terezë / Lush Gjergji
131 Kushëriri i engjëjve / Ismail Kadare
132 Personalitete ushtarake shqiptare në vite : 1912-dhjetor-1997 / Gjergj P. Titani; Proletar Hasani; Hasan Çipuri
133 Bota ime nëntokësore : kujtime të një inxhinieri / Rushan Koçibelli; Nasi Lera
134 Të zotërosh situatat : Sorosi për Sorosin : [intervista] / George Soros
135 Petro Cani : babai i kirurgjisë shqiptare / Lluka P. Heqimi; Gjergj P. Titani
136 Figura të shquara ushtarake të kombit tonë / Vangjel Kasapi
137 Musolini : përkthim / Denis Mek Smith; Artian Guskiqi
138 Pjesë të zgjedhura nga vepra / Mithat Frashëri; Uran Butka
139 Diplomacia e mbretit Zogu i-rë : 1912-1939 / Ilir Ushtelenca
140 Matisse / Bernard Noël; Eleni Laperi; Kozeta Mamaqi
141 Muharrem Bajraktari në vitet 1945-1946 / Petrit Palushi; Ramadan Musliu
142 Eduard Liri-piktor-poet-udhëtar : 1812-1888 / Afrim Q. Karagjozi
143 Djathi dhe krimbat : Bota e një mullisi të shekullit XVI : përkth / Carlo Ginzburg; Reshat Konçi
144 Fundi i sekretit 'Titanik' : sekrete dhe mistere për ngjarje dhe personalitete : tregime të vërteta / Thoma Papagjika; Nexhat Myftiu
145 Kush i vrau? Përse i dënuan?! : historia e eleminimit të kuadrove të Ushtrisë Shqiptare në vitet 1944-1990 / Elmas Leci
146 Vrasja e Trockit : përkth / Ûuri Paparov; A. Duka
147 Punime të viteve 1990, 1997 / Thoma Thomai; Nikolin Pici
148 Pasardhësi i Moisiut : Artisti i Popullit Naim Frashëri : monografi / Miho Gjini; Gaqo Bushaka; Petrit Ymeri
149 Zhvillimi i kulturës islame te shqiptarët gjatë shekullit XX / Ramiz Zekaj; Dilaver Sadikaj
150 Ata që shpallën Pavarësinë Kombëtare / Bardhosh Gaçe; Gazmend Shpuza
151 Panteoni iranian dhe iranologët shqiptarë / Shefik Osmani
152 Pano, "mbreti" i golit / Dëfrim Methasani; Dëfrim Cani
153 Me kryq dhe pendë : studime-intervista / Klajd Kapinova
154 Trashëgimi social-pedagogjik : motrat Qiriazi / Shefik Osmani; Gjergj Zheji
155 Misticizma islame dhe bektashizma / baba Rexhepi
156 Rifat L. Berisha figurë e shquar kombëtare / Shaban Braha; Xhelal Gjeçovi
157 Në Shkodër të gjithë këndojnë... : hyrje në tempullin e këngës shkodrane / Isa Alibali; Petrit Kovaçi
158 Monsinjor Zef Skana / Nikollë Loka; Ndue Dedaj; Nikoll Doda
159 Hoxhë Hasan-Tahsin Efendiu : të tjerët për të / Ibrahim D. Hoxha
160 Nënë Tereza / Navin Kaula; Gëzim Hadaj; Eshref Ymeri
161 Preng Marka Prenga (Bajraktari i Oroshit) / Ndue Dedaj; Nikoll Doda; Nikollë Loka
162 Ahmet Zogu : jeta dhe puna e tij për Shqipërinë / Adil N. Biçaku; Ramiz Lushaj
163 Veledin Haskaj, trim i trimave : monografi / Hysni Berdaj; Enkela Xhamaj
164 Ndihmo Zot e Ora e Shalës : mbresa / Ndue Cukeli; Paulin Shtjefni
165 Jezusi : jetë e shkurtër e Jezu Krishtit, Zot e Njeri Shpëtimtar i Njerëzimit / Frano Illia
166 Letra dhe dokumente nga arkivi i Kongregatës "de Propaganda Fide" si dhe nga Arkivat Sekrete të Vatikanit / Pjetër Bogdani; Odette Marquet; Stefan Çapaliku
167 Monografi për Vithkuqin dhe Naum Veqilharxhin / Dhori Koti; Albert Riska
168 Hysen Elez Ndreu (Cen Elezi) : 1884-1949 / Moisi Murra
169 Sipërore / Shaban Sinani; Albana Velia
170 Universi bogdanian / Asllan Selmani; Zeqirja Naziri
171 Dukati ynë / Axhem Çapo; Hasan Muçostepa
172 Theodore Rex / Edmund Morris
173 Open wide the freedom gates : a memoir / Dorothu I. Height
174 Noli : jeta në Amerikë : monografi / Avni Spahiu; Ali Podrimja
175 Njerëz të shquar të lashtësisë / Plutarchus; Shpëtim Çuçka
176 Panariti : gjurmë në histori : monografi / Muharrem Meço; Petrit Zeneli
177 Edgar Allan Poe në letërsinë shqipe : studim / Luljeta Krasniqi
178 Amerikan Tony Bler : Bler dhe Bush, marrëveshja për Irakun / James Naughtie; Enkeleida Haxhinasto
179 Eriku në sytë tanë / Servet Tartari; Skënder Hasko
180 Ditari sekret : 1836-1837 / Aleksandr S. Puskin; Rexhep Hida
181 Arti ushtarak i gjeneral Boletinit : në 80-vjetorin e vdekjes / Fehmi Pushkolli
182 Salih Gjinofci : 1916-1989 : sekretar i Shtabit të Brigadës së Drenicës në Ushtrinë Kombëtare për Mbrojtjen e Pavarësisë së Kosovës / Fehmi Pushkolli
183 Piktura italiane : mjeshtrit dhe kryeveprat e gjithë kohërave : përkth. / Silvi Zylfo
184 Eqrem Çabej, personalitet i shquar i shkencës dhe kulturës shqiptare : në 90-vjetorin e lindjes / Tomor Osmani; Simon Pepa
185 Mihal Popi (Artist i popullit) : monografi / Miho Gjini
186 Një jetë për jetën... / Shefqet Ndroqi; Tarik Llagami
187 Zeqë Vërbani dhe koha e tij : monografi / Mujë S. Berisha; Mehmet Halimi; Daut Bislimi
188 Tahir Minxhozi : një jetë me mirënjohje / Kolë Ndreka
189 Gjergj Kastriot Skënderbeu / Flamur Hadri
190 The Reagans : portrait of a marriage / Anne Edwards
191 The Presidency of George Bush / John Robert Greene
192 Arti ushtarak i gjeneral Boletinit : Në 80-vjetorin e vdekjes / Fehmi Pushkolli
193 Salih Gjinofci, sekretar i Shtabit të Drenicës në Ushtrinë Kombëtare për Mbrojtjen e Pavarsisë së Kosovës : 1916-1989 / Fehmi Pushkolli
194 Ismail Qemal Bej Vlora : mendimi dhe veprimtaria nga dokumentet italiane / Renzo Falaschi
195 Ajetja e Demë Ahmetit : 1791-1811 / Fehmi Pushkolli
196 Nuhi Gashi patriot dhe mësues / Fehmi Pushkolli; M. Ferati
197 Robëria, iluzionet, shqiptarët : ese / Emin Kabashi; Ibrahim Berisha
198 W.E.B. Du Bois : biography of a race : 1868-1919 / David L. Lewis
199 Barbara Jordan, American hero / Mary Beth Rogers
200 Positively 4th street : the lives and times of Joan Baez, Bob Dylan, Mimi Baez Farina and Richard Farina / David Hajdu
201 Sfida e gjeniut : Kadare, ekzili, Kosova / Shaip Beqiri; Adem Demaçi; Teki Dërvishi
202 American realism / Edward Lucie-Smith
203 An hour before daylight : memories of a rural boyhood / Jimmy Carter
204 Dosja Trebeshina dhe prapaskenat e lidhjes / Nuri Dragoj; Ilir Bushi
205 Viktor Gjika [album] / Ilia Xhokaxhi; Flori Slatina; Petraq Pojani
206 Pakashtica (Albona) : monografi / Gani I. Mehmeti; Besnik Mehmeti
207 Vehbi Dibra, personalitet dhe veprimtar i shquar i lëvizjes kombëtare / Qazim Xhelili; Nexhat Myftiu
208 Franca sipas Dora D'Istrias / Koli Xoxi
209 Drita e kujtimeve : antologji aktoreske e teatrit "Migjeni" Shkodër / Xhahid Bushati
210 Kalendar enciklopedik / Aristidh Plaka; Ibrahim Xhamaj; Jorgji Doksani
211 55 X 2 : portrete artistesh / Flori Slatina
212 Krenari mirditore : studim / Nikollë Toma
213 Çelentano, artisti i shekullit : 60 vjet jetë / D. Banaj; F. Borishi
214 Historia e albanologjisë / Xheladin Gosturani
215 Ibrahim Kolçi, mësues e patriot / Abdullah Vokrri; Abdyl Ramaj
216 Gezim Kaceli : monografi / Terezina Vasia; E. Shijaku
217 Kolë Toma i Velës : monografi / Gjin Gjini
218 Edgar Kejsi / Aleksej Prijma; Elda Ymeri; Loredan Bubani
219 Gëte : jeta dhe vepra / Herman Grimm; Injac Saraçi
220 Kureshti nga jeta e njerëzve të shquar / Iljaz Gogaj; Rina Grasset (Çela)
221 Isa Boletini dhe koha e tij : materiale nga sesioni shkencor kushtuar 80-vjetorit te rënies së Isa Boletinit, mbajtur në Prishtinë më 23.XI.1996 / Fehmi Rexhepi
222 Histori e bektashizmit si sekt mistik islam / Selim R. Kaliçani; H. Alia
223 Shopeni në vendlindje / Antoni Grudzinski; Albert Grudzinski; Qevqep Kambo
224 La Creazione del mondo sino al diluvio / Nicolo Chetta
225 Në shërbim të Zotit e kombit : nga veprimtaria e Dom Nikë Ukgjinit / Hasan Hasani; Lush Gjergji
226 Lëvizja ilegale patriotike shqiptare në Kosovë : 1945-1947 / Sabile Basha (Keçmezi); Masar Kodra
227 Fati i një dijetari : skicë jetëshkrimi e Patër Ambroz Marlaskajt / Pal Doçi
228 Plagët që flasin
229 Ukshin Kovaçica Bajgora : 1904-1947 / Fehmi Pushkolli
230 Zalldardha / Çerçiz Loloçi; Shaqir Skarra
231 Nektari i vulosur i xhennetit : studim mbi jetëshkrimin e Resulull-llahut alejhis-selam : përkth. nga boshnjakishtja / Safijurrahman El-Mubarekfuri
232 Shqiptari që krijoi mbretërinë egjiptiane / Aleksandër Xhuvani; Filip Rrumbullaku
233 Leonardo Di Caprio / Philippe Durant; Tamara Gjikondi; Gaqo Bushaka
234 Imzot Prend Doçi, abati i Mirditës : jeta dhe vepra / Pal Doçi
235 Pezë-besë dhe pabesi : historia tragjike e vrasjes se Xhemal Hasan Hidrit (Rapi) / Fadil Çaushi
236 Bernardin Palaj : jeta dhe veprat : monografi / Alfred Çapaliku
237 Dhimiter Beduli / Kristofor Beduli
238 Histori e Baballarëve të Teqesë së Martaneshit / Selim R. Kaliçani
239 Në rrugën e diturisë : shkolla shqipe në Prefekturën e Kosovës (Kukësit) nga gjurmët e para të shkrimit deri më 1944 : vështrim i shkurtër / Isa Halilaj; T. Bela
240 Abedin Dino : monografi / Ahmet Mehmeti
241 Emra të mëdhenj / Filip Rrumbullaku; Fuat Çeliku
242 Gjenealogjia e fisit Shehu : (Teqe e Haxhi Osmanit, Peshkopi) / Mynyr F. Shehu; Ulvi Shehu
243 Unë, gardiani i Ramiz Alisë / Besnik Meta; Jani Malo
244 Figura të shquara të mjekësisë shqiptare / Flamur Tartari; Odhise K. Grillo
245 Udhëtimi im amerikan / Colin Powell; Astrit Gjunkshi; Sejdin Cekani
246 Kapedan Sali Vranishti : monografi / Agron Metaj; Bardhosh Gaçe
247 Neroni / Caius Suetonius Tranquillus; Aleks Gjinaj
248 Toka e katedraleve : Rava e Krishtërimit në Mirditë / Ndue Dedaj
249 Edip Tërshana / Gafur Zoto; Xhafer Martini
250 Exploits heroiques de Scanderbeg, Roi d'Albanie / Jean Nicolas Duponcet
251 Atatürk ve Milliyetçilik / Hamza Eroglu
252 L' Albania e Scanderberg nel piano generale di crociata di Callisto III : ( 1455-1458) / Matteo Sciambra; Giuseppe Valentini; Ignazio Parrino
253 Spiritual discourse : learning with an Islamic master / Frances Trix
254 Terenzio Tocci, mio padre : (ricordi e pensieri) / Rita Toçi
255 Ismail Kemal Bey Vlora : il pensiero e l'opera attraverso i documenti italiani = Ismail Kemal Bey Vlora : mendimi dhe veprimtaria nga dokumentet italiane = Ismail Kemal Bey Vlora : his thought and work from Italian documents / Renzo Falaschi; Nermin Falaschi (Vlora)
256 Biografi : a traveller's tale / Lloyd Jones
257 Titos Erbe : die Hypothek der alten Richtungskämpfe ideologischer und nationaler Fraktionen / Slobodan Stankovic
258 Dalla Massoneria al movimento Garibaldino : (note spezzanesi) / Giuseppe Acquafredda
259 Giuseppe Angelo Nociti : attraverso poesie e documenti inediti / Giuseppe Acquafredda
260 Bd. 3 : L - P
261 Der Mann, der Enver Hodscha war / Lloyd Jones; Yvonne Badal
262 La Corona di Scanderbeg / Gino Valori
263 The Man who was Greenmantle : a biography of Aubrey Herbert / Margaret Fitzherbert
264 Disputed barricade : the life and times of Josip Broz-Tito marshal of Jugoslavia / Fitzroy Maclean
265 Biografi : an Albanian quest / Lloyd Jones
266 Geraldine of the Albanians : the authorised biography / Gwen Robyns
267 Terez anya / Lush Gjergji
268 Türk düsünce tarihinde felsefe hareketleri / Ibrahim Agâh Çubukçu
269 Atatürk : the founder of Modern Turkey / Salâhi R. Sonyel
270 Basile Ier empereur de Byzance ( 867 - 886 ) et la civilisation byzantine à la fin du IXe siècle / Albert Vogt
271 Dialogue avec Alain Bosquet / Ismail Kadare; Alain Bosquet; Jusuf Vrioni
272 Bolenë bëre dyfek me mbrenë... / Aqif Tartari; Ibrahim Gani
273 Shtëpanët e Shëngjergjit në rrjedhën e shekujve : origjina e mbiemrit, gjenealogjia, ngujimet dhe miqësitë në gjithë Shqipërinë : nga viti 1610 deri 1990 / Reshit Shtëpani; Ali Xhiku
274 Ismail Haki Kuçi (Levend Myftar Mahmutaj-Kondi) : monografi / Hasan Luçi; Petrit Bezhani
275 Dashuria e të vërtetit / Bardhyl Ylli; Kujtim Ahmataj
276 Portierë të mëdhenj : një libër për portierë të shquar botërorë e shqiptarë dhe veçanërisht për Qemal Voglin e Perlat Mustën / Ismet Bellova
277 Labirinthi Borges : dëshmi, imazhe, ese, dialogë, kritikë / Feride Papleka
278 Arshi Pipa : njeriu dhe vepra / Uran Kalakulla
279 Bd. 2 : Alexander der Grosse / Wolfgang Will
280 Mustafa Kemal / Paul Dumont; Zeki Çelikkol
281 Atatürk ile yazismalar : (1920-1923) / Bilâl N. Simsir
282 Atatürk / Jorge Blanco Villalta; W. Campbell
283 Atatürk hayati ve üstün kisiligi / Hamza Eroglu
284 Atatürkün dis politika ilkeleri ve diplomasisi / Aptülahat Aksin
285 Les Voyageurs dans l'Empire Ottoman (XIVe-XVIe siècles) : bibliographie, itinéraires et inventaire des lieux habités / Stéphane Yerasimos
286 O Georgios Kastriotis-Skentermpeis sta neoellinika grammata : (me trianta dyo eikones ektos keimenou) / Titos P. Giochalas
287 Albanian literature / Namik Resuli; Eduard Liço
288 Byron : the flawed angel / Phyllis Grosskurth
289 Women in modern Albania : firsthand accounts of culture and conditions from over 200 interviews / Sussan E.Pritchett Post
290 Géraldine, reine des albanais / Joséphine Dedet
291 Diplomacia e Ismail Qemalit / Afërdita Tafaj; Marie Mato
292 Portrete patriotësh të qarkut të Korçës : studime bibliografike / Albert Gora; Hamza Koçiu; Niko Faber
293 Miltiadh Papa, kërcimtari fluturues : monografi / Nexhat A. Agolli
294 Lazy B : growing up on a Cattle Ranch in the American Southwest / Sandra O'Connor (Day); H. Alan Day
295 Një jetë në shërbim të kombit : monografi kushtuar Rushit Didani / Ibrahim Didani; Hajredin Didani; Bardhyl Maliqi
296 Dino, shtegtari i portës sublime : piktori i madh me origjinë shqiptare / Luan Rama
297 Interviews with American artists / David Sylvester
298 Kundëradmirali Abdi Mati : monografi / Petrit Myftiu; Halim Maloku
299 Skënderbeu dhe Dibra / Qeram Lleshi
300 Kuteli prozator, poet, kritik / Sali Bashota; Blerina Suta; Ibrahim Berisha
301 Muham'medi i dërguari i All'llahut : ( jetëshkrim) / Sej'jid Hashim el-Musauij; Selim Stafa; Hajri Shehu
302 Avvinto dallo spirito : la testimonianza d'amore del sacerdote Ettore Cunial / Carmelo La Rosa
303 Vepra : Për Kishën Orthodhokse Shqiptare; Në Kuvendin e Shqipërisë; Për jetën dhe veprën / Visarion Xhuvani; Nos Xhuvani; Pavli Haxhillazi; Kasem Biçoku
304 Ataturku dhe ataturkizmi në këndvështrimin shqiptar : përmbledhje kumtesash / Gazmend Shpuza
305 Tempulli i shpresave : një histori jo letrare / Eglantina Mandia; Drita Siliqi
306 Napoleoni / Emil Ludwig; Kristofor Grillo; Petraq Risto
307 Yje të pashuar / Resul Bedo
308 Stefan Cvajg : me vetë dëshmi dhe dokumente fotografikë / Hartmut Müller; Elda Boriçi (Gjana); Afrim Koçi
309 Naim Frashëri : pikëpamjet edukative-arsimore / Xheladin Murati
310 Autorë dhe tekste nga letërsia e vjeter shqiptare / Mahmud Hysa
311 Shikime nga skena / Naxhi Ndoci; Resul Shabani
312 Shna Rroku prej Montpellier / Mikel Prenushi
313 Historia dhe gjenealogjia e familjes se Muzakajve / Gjon Muzaka; Mark Gjergji
314 Vera / Nermin Falaschi (Vlora)
315 Ali Ibra dhe Lidhja Shqiptare e Prizrenit / Xheladin Gosturani
316 Kisha katolike shqiptare : 1944 nëntor1990 : humbje dhe fitore / Ndoc Nogaj
317 Le Savoir grec : dictionnaire critique / Jacques Brunschwig; Geoffrey Lloyd; P. Pellegrin; M. Serres
318 Leben des würklich grossen, Helden und Königs in Epire, Georgii Castrioti insgemein Scanderbeg genannt. Aus dem Lateinischen des Marini Barletii / Marinus Barletius
319 Enciclopedia artistilor români contemporani / Alexandru Cebuc; Vasile Florea; Negoita Laptoiu
320 Novi prilozi za biografiju Josipa Broza Tita / Vladimir Dedijer; R. Rizman
321 Isa Boletini, integristi i parë i të gjitha trojeve etnike shqiptare / Ahmet Maloku
322 Historical dictionary of Albania / Raymond Hutchings
323 Dëshmi po-Prask jo / Ahmet Maloku
324 Agnes Gonxhe Bojaxhiu, Nënë Tereza / Genc Leka; Denisa Kaltani
325 Indianismul lui Eliade / Mircea Itu
326 Mihai Eminescu : (1850-1889) / A. Cosâceanu
327 Skenderbej / Grigor Prlicev; M. Popovski
328 Decabal, regele dacilor = Decebalus, king of the dacians / Constantin C. Petolescu
329 Matka Teresa [album] : obrazy zycia / Roger Royle; Gary Woods; D. Urbanek
330 The Emperor Constantine / Michael Grant
331 Je parie sur l'espérance : Mélina Mercouri et l'UNESCO / Katérina Stenou
332 Kujtime e shënime pak edhe si historike / Hysen Myshketa; Hysen Kordha; Sali Hidri
333 Kozmai nga Etolia / Fani Mihallopullu; Dhimitër Beduli; Kristofor Beduli
334 Të vërteta e të pathëna për Lasgushin / Tomi Mato; Fahri Muço; Flori Slatina
335 Hysen Ndreu i Dardhës / Hysen Çera; Beshir Cala
336 Mehmet Pavari, figurë padrejtësisht e mohuar / Novruz Muhametaj; Stilian Adhami
337 The history of Alexander / Quintus Curtius Rufus; J. Yardley; W. Heckel
338 Peintres macédoniens contemporains [album] / Boris Petkovski; Katarina Lucic; Dzoni Leonardo
339 Vita di Scanderbeg / Vincenzo Talarico
340 The Viennese scholar who almost became King of Albania : Baron Franz Nopcsa and his contribution to Albanian studies / Robert Elsie
341 Lucian Blaga sau fascinatia diplomatiei / Constantin I. Turcu
342 Komentar i luftërave të turqve kundër Skënderbeut / Dhimitër Frangu; Hysen Hidri
343 Hamza Isai- një jetë në shërbim të Kombit... : monografi / Bardhosh Gaçe; Luan Zelka
344 Azem Hajdari në sy dhe në zemër / Daut Doda
345 Mëhalla e Dede / Ali Xhakaj; Kozeta Mamaqi
346 Sulejman Vuçiterna, viktimë e sllavokomunizmit : monografi / Bardhyl Vuçiterna; Kostaq Xoxa
347 Kush ishte Vllas Arapi / Fatos Arapi
348 Letërkëmbim i dhimbshëm : 1957-1959 / Mita Jakova; Tuk Jakova; Katerina Goshi; Sadije Agolli
349 Nora e Kelmendit : monografi / Nikë Bunjaj; Odhise K. Grillo
350 Dialog me artistë / Nexhat A. Agolli
351 Geraldina, mbretëresha e shqiptarëve : biografi letrare / Joséphine Dedet; Lazam Koldashi
352 Gjaku që humbëm në mars... / Afrim Imaj; Sejdin Cekani
353 Bij të shquar të Shkodrës në shekuj : shënime, kujtime, mbresa... / Bilal Parruca; Merita Kalaja; Petrit Kovaçi
354 Gra që më kanë frymëzuar : biseda / Kozeta Zavalani; Hamit Boriçi
355 Berisha nuk ka gabuar : shmangie nuk do të thotë gabim : 1992-1997 / Leka Borshi
356 Isuf Bushi "Mëmëdhetari" : monografi / Aqif Tartari; Bardhosh Gaçe
357 Ivo Andric : sa vie / Radovan Popovic; Madeleine Stevanov
358 Eminescu si Blajul / Ion Buzasi
359 Letërkëmbime / Mithat Frashëri; Syrja Xhelo; Kimete Qosja
360 Yje të pashuar / Resul Bedo; Lekgjon Gurra
361 Gjeniu i Kombit / Uran Butka; Remzi Zeqja
362 Episkop Irine Banushi-Martir i Kishës Orthodhokse Autoqefale të Shqipërisë / Kristofor Beduli
363 Ne jemi nga Labova / Thoma Noti
364 Pyrrhos / Pierre Lévèque
365 Mustafa Kemal Ataturk et la Turquie nouvelle / Jean-Louis Bacqué-Grammont; Jean-Paul Roux
366 Matthias Flacius Illyricus- Leben & Werk : Internationales Symposium, Mannheim, Februar 1991 / Josip Matesic
367 Hristianike Makedonia : o apo Thessalonikes Oikoumenikos patriarhes Ioakeim G' Megaloprepes
368 Mustafa Kémal ou la mort d' un empire / Jacques Benoist-Méchin
369 Intervista / Artan Kristo; Stavri Kristo
370 Figures byzantines / Charles Diehl
371 Figures byzantines / Charles Diehl
372 Poezi / Jorge Luis Borges; Anton Papleka; Korab Hoxha
373 Gjeneral Spiro Moisiu / Vangjel Kasapi; Shefqet Vangjeli
374 Jan Kukuzeli : jeta-vepra / Loro Sata
375 Ernesto Che Guevara : heroi i mitologjisë revolucionare / Dhimitër T. Shtëmbari; Jovan Ll. Jano
376 Hafiz Ali Korça : jeta dhe vepra / Ismail Ahmedi
377 Arti i Rilindjes Shqiptare : 1883-1945 : artikuj dhe studime / Ferid Hudhri
378 Çapitjet e mia nëpër Shqipëri : (nga jeta e një gjermaneje për 37 vjet në këtë vend) / Waltraud Bejko (Tunger); Vali Xhixha; Korab Hoxha
379 Sultan Djem : un princ ottoman dans l'Europe du XVe siècle d'après deux sources contemporaines : Vâkiât-i sultân Cem, oeuvres de Guillaume Caoursin / Nicolas Vatin
380 La Mort d'un roi : la vérité sur l'assassinat d'Alexandre de Yougoslavie / Roger Colombani; Jean-René Laplayne
381 Syméon le Grand : (893 - 927) / Christian Gérard
382 Lettera ai filippesi. Martirio / Polycarpos; Clara Burini
383 Genocidi gjysëm shekullor në Shqipëri = The half century genocide in Albania / Tomor Aliko; Najada Skuka
384 Gjenerali De Gol / Nikolaj Molcanov; Jorgji Doksani
385 Volteri : jeta dhe vepra e tij / André Maurois; Hysen Sinani
386 Figura të shquara të mjekësisë / Mikel Nakuçi; Gëzim Xhepa
387 Studentët shqiptarë në Austri : roli i tyre në pavarësinë, konsolidimin e zhvillimin e shtetit shqiptar / Uran Asllani
388 Pedagogët e mëdhenj / Jean Chateau; Mumtaz Shehu; Adem Jakllari; Jolanda Kostari
389 Mesazhi i zgjimit : jeta e imam Homejnit / Hamid Ensari
390 Andrea Ekonomi (Mësues i Popullit) / Zyhdi Shehi
391 Bijtë e shpatës shqiptare / Mexhit Kokalari
392 Roli udhëheqës : shtatë portrete në qeverisjen lokale / George Clack; Stavri Pone
393 Heronjtë e mi : biseda me gazetarin francez Pierre Sipriot / Nikos Kazantzakis; Pierre Sipriot; Leonard Mero; Bujar Hudhri
394 Shtëpia e shkrimtarit : triptikë / Demir Gjergji; Bujar Hudhri
395 Rikthim i Nologus : (krijime letrare, publicistikë) / Anton Logoreci
396 Mati Logoreci : jeta dhe vepra / Musa Kraja
397 Stories of the great operas and their composers / Ernest Newman
398 The Life of Debussy / Roger Nichols
399 Richard Strauss : new perspectives on the composer and his work / Bryan Gilliam
400 Bethoven / Boris Kremnev; Jorgo Mato; Loredan Bubani
401 Bisedë përmes hekurash / Ukshin Hoti; Ismail Kadare; Rexhep Hoti
402 Porosia e madhe : monografi mbi krijimtarinë e Naim Frashërit / Rexhep Qosja; Xhevat Lloshi
403 Vullneti për pushtet : (pjesë të zgjedhura) / Friedrich Nietzche. Friedrich Nietzsche / Willi Durant / Friedrich Nietzsche; Will Durant; Gazmend A. Bakiu
404 Gjolekajt e Kuçe në breza : (monografi kronologjike) / Hasan Luçi; Hasan Luçi
405 Tefta Tashko-Koço dhe koha e saj : dëshmi gojore, shënime kritike, letërkëmbim, biografi, diskografi, fotografi, programe koncertesh, etj. / Eno Koço; Nasi Lera
406 Lufta për të mbetur njeri : intervista, artikuj, fjalime për demokracinë në Shqipëri dhe lirinë në Kosovë : 1990-2000 / Pjetër Arbnori; Mujo Buçpapaj
407 Trebeshina, një jetë para gjyqit / Nuri Dragoj; Ilir Bushi
408 Ismail Kadaré, gardien de mémoire : actes du 2é Colloque International Francophone du Canton de Payrac organisé par l' Association des écrivains de la langue française ( A.D.E.L.F. ) à Payrac ( Lot ) du 11 au 13 septembre 1992 / Jacques Augarde; Simone Dreyfus; Edmond Jouve; Maurice Druon
409 Naimit : studime, artikuj, kujtime, letërkëmbim, faksimile / Arian Leka; Kaliopi Naska; Kujtim Nuro; Nuri Çuni; Shaban Sinani
410 LPK-ja dhe UÇK-ja-një emblemë, një qëllim / Fazlli Veliu; Shaban Sinani
411 Monografi me artistë shqiptarë të shekullit XX / Ylli Drishti; Suzana Kuka (Varvarica); Rudina Memaga; Gazmend Muka
412 Kush e vrau Moxartin? Kush ia preu kokën Hajdenit? : mistere vrasjesh dramatike dhe intriga nga më interesantet në botën e muzikës / E. W. Heine; Albana Sopa (Balliu)
413 Reis Hasho, figurë e shquar e nacionalizmit shqiptar / Kostaq Xoxa
414 Vol. 1 : L' Uomo in preparazione e nella diocesi delle sette bandiere
415 Shtjefën Gjeçovi, nderi i kombit / Ruzhdi Mata
416 Madre Teresa di Calcutta : una grande missione d'amore / Annalisa Borghese; Camillo Ruini
417 Posljednij god Dostojevskogo : istoriçeskie zapiski / Igor Volgin
418 Enrico Fermi ou le Christophe Colomb de l'atome / Pierre de Latil
419 Les Vainqueurs de la défaite / Jean-Marc Pottiez
420 L' Affaire Wennerström / H.K. Rönblom; Raymond Albeck
421 Familja Cana / Zekeria Cana
422 Zonja sekretare : autobiografi / Madeleine Albright; Bill Woodward; Engjëllushe Shqarri; Sejdin Cekani
423 Tara mea = Mon pays / Emil Cioran; Gabriel Liiceanu; Vlad Russo
424 Doktor Temo'nun Atatürk hakkindaki imaji / Gazmend Shpuza
425 Arthur Tashko [album] : vida y ombra = Life and painting / Mariela Pena
426 Ali Kastrati në ring : monografi / Novruz Xh. Shehu; Ethem Brahimi
427 Ceni, mjeku i pesëqindmijë pacientëve : jeta dhe vepra e ortopedit popullor, Hysen Kazazi / Haki I. Arbana; Sokol Jakova
428 Nga epistolari i Ibrahim Shytit në Vlorë / Bardhosh Gaçe
429 Kristo Frashëri : jeta dhe vepra : me rastin e 80-vjetorit të lindjes / Muzafer Korkuti
430 Berisha, prijësi popullor : publicistikë / Musa Tartari; Eda Zylfaj
431 Në lulishten e këngës shkodrane dhe të këngëtarëve / Ferid Bala; Selami Tabaku
432 Arnavutlugun bagimsizligi ve avlonyali Ismail Kemal / Necip P. Alpan
433 Figura të shquara të mjekësisë shqiptare / Flamur Tartari; Adem Jakllari
434 Kur çelnin shkronjat / Idajet Jahaj
435 Ökonomenlexikon / Werner Krause; Karl-Heinz Graupner; Rolf Sieber
436 Le Notti di un eremita. Zibaldone scientifico e letterario / Antonio Ranieri
437 Ndriçime / Thoma Kacorri
438 Autostrada në fundin e natës / James Riordan; Jerry Procknicky; Vitmar Basha; Shkëlqim Basha
439 Syri i tretë : Naim Frashëri dhe bektashizmi / Moikom Zeqo; Dritëro Agolli
440 Dritë e pashuar / M. Fethullah Gülen; Mithat Hoxha; Agron Tufa
441 Monteskjë : (1689-1755) / Louis Desgraves; Albana Bizhga; Marie Dede
442 Hija që më ndoqi pas : kujtime / Xhemal Imeri; Petrit Bezhani
443 Një miqësi evropiane / Faik Konica; Guillaume Apollinaire; Remzi Përnaska; Luan Starova; Bashkim Kuçuku
444 Martin Luter King / Jovan Ll. Jano; Julian Jano
445 The First five hundred : at the new millennium
446 Leon BattisTA sqerti : architettura e cultura : atti del Convegno internazionale : Mantova, 16-19 novembre 1994
447 Francesco Crispi e le sue memorie / Capitano Mario
448 Crispi / Nicolo Inglese
449 Presidentët e SHBA / Petrit Berhami; Loreta Berhami
450 Frontières éclatées
451 Lirizmi i Fishtës tek "Lahuta e Malcis" / Ana Yzeiri; Flori Slatina
452 Ali Çera-Kryetar i Dheut / Hysen Çera; Dukagjin Hata
453 Eshref Dano Boçari : 1886-1961 : monografi / Zenel Merjo; Skënder Hasko
454 Vështrim historik i organeve drejtuese të shëndetësisë shqiptare : 1912-2000 / Andrea Gudha; Flamur Tartari; Rozeta Bezhani; Emil Cimbi; Auron Cara
455 Për Fan Nolin e të tjerë : studime dhe portrete letrare / Nasho Jorgaqi; Sejdin Cekani
456 Fan S. Noli në 100-vjetorin e lindjes : 1882-1982 / Idriz Ajeti; Odette Marquet
457 Xhuzepe Garibaldi / Vladimir E. Nevler; Klio Evangjeli
458 Shqiptarët dhe Garibaldi / Koli Xoxi; Nazmi Rrahmani
459 Kastriot Gjini - magjistari i këngës / Fluturak Gërmenji
460 Kadri Roshi, njeriu që preku lavdinë / Josif Papagjoni; Adem Jakllari
461 Spiunët e kuq : nga Richard Sorge te Kim Philby dhe Misha Wolf / Fabio Giovannini; Vladimir Bregu; Bujar Hudhri
462 Dostojevski / Leonid Grossman; Bujar Hudhri
463 Kel Sata, interpretues i këngës popullore qytetare shkodrane : monografi / Loro Sata
464 Gjenerali Prenk Pervizi në faqet e shtypit të përditshëm : artikuj të marrur nga gazetat "Liria-A", "Bulevard", "Gazeta shqiptare", "Dielli", etj.
465 O Antonio Bellusci kai i mageia tis laikes paradosis / Aristidi P. Kollia
466 Who's Who in sociology : A to Z / Fatos Tarifa
467 Enciclopedia artistilor români contemporani / Alexandru Cebuc; Vasile Florea; Negoita Laptoiu
468 50 vjet kujtime : (në atdhe e në mërgim) / Lekë Harapi; Petrit Kovaçi
469 Testamenti : 50 vjet në skenë : kujtime / Skënder Thaçi; Flori Slatina
470 Them se e njoh Kadarenë : intimitete, refleksione / Fatbardh Rustemi; Faslli Haliti
471 Më të mëdhejtë e sportit shqiptar... / Kastriot Ahmati
472 Letërsia bashkëkohore shqiptare : (pas Luftës së Dytë Botërore) / Ali Aliu; Shaban Sinani; Stefan Çapaliku; Tonin Çobani; Rita Petro
473 Vullneti për pushtet : (pjesë të zgjedhura) / Friedrich Nietzsche. Friedrich Nietzsche / Will Durant / Friedrich Nietzsche; Will Durant; Gazmend A. Bakiu
474 Gjenocid mesjetar në shekullin e XX : kronikë / Gjovalin Zezaj; Arben Prendi
475 Muharrem Bajraktari gjatë pushtimit italian : (1939-shtator 1943) / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
476 Nikolla Iorga dijetari pa frikë e pa njollë : (1871-1940) / Koli Xoxi; Filip Rrumbullaku
477 Veçoritë e narracionit dhe përshkrimit në prozën rrëfimtare të Bilal Xhaferrit : (studim monografik) / Roland Zisi; Nonda Varfi
478 Sharl dë Gol : studime dhe referate mbajtur në kolokiumin "Fillimi i Republikës V dhe Gjenerali dë Gol" : Tiranë, më 11 dhjetor 1998 / Nexhat Myftiu
479 Jetë artistësh : kujtime, mbresa, biseda, shënime kritike / Miho Gjini; Josif Papagjoni
480 Nga jeta private e yjeve të kinemasë / Urij M. Slavic
481 Haki Sharofi : kumtesa, shkrime origjinale, përkthime / Tarik Llagami
482 Yje të pashuar / Resul Bedo; Lekgjon Gurra
483 Muharrem Bajraktari e misionet britanike : (1943-1944) / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
484 Napoleoni dhe femrat / Gertruda Kirheizen; Sokrat Gjerasi; Lili Bare
485 Agim Zajmi - poet i skenës : monografi / Kudret Velça; Adriatik Kallulli; Qirjako Meniko
486 Punëtorë të shquar të shkollës shqiptare / Iljaz Gogaj; Sali Hamzai
487 Peshkopi i Arbërisë / Rifat Hoxha; Vangjel Moçi
488 Në Brigadën e Shtatë Sulmuese : kështu ka ndodhur / Hysni Daja
489 Lëvizja ilegale patriotike shqiptare në Kosovë : 1945-1947 / Sabile Basha (Keçmezi)
490 Golëmi i Labërisë në ujëvarën e jetës : vështrim i shkurtër gjeografik, historik e etnografik, si dhe gjenealogjia e fiseve të tij në dy shekujt e fundit / Veledin Golëmi; Izmet Isufi; Izmet Isufi
491 La Grèce monarcho-fasciste, danger pour la paix dans les Balkans : documents
492 Bios tou Papa Flesa / Fotakos; S. Kalkande
493 Krijues dhe bartës të tregimeve popullore në Drenicë / Mehmet Rukiqi
494 Arti i Talies në podiumet dibrane : historiku i teatrit në Dibër / Arben Jajaga
495 Sulejman Vuçitërna, martir i demokracisë, Komandant i Ushtrisë Kombëtare / Bardhyl Vuçiterna; Islam Dobra; Kostaq Xoxa
496 Naim Frashëri 100 vjet pas : (konferencë shkencore, Prishtinë, 14-15 tetor 2000) / Ali Aliu; Enver Gjerqeku; Ali Podrimja
497 Muslim Mulliqi : jeta dhe krijimtaria artistike / Hivzi Muharremi; Rauf Dhomi
498 Korba, na u vranë djemtë : poezi / Mustafa Hoxha; Hysni Ymeri; Gëzim Hoxha
499 Pjetër Arbnori njeri, shkrimtar, politikan : për të pestën herë deputet Bushat, Laç-Vau Dejës, Hajmel, Vig-Mnelë
500 Come si é fatto re d'Albania Ahmet Zogu / Camillo Libardi
501 Nutuk [Fjalime] / Mustafa Kemal Atatürk
502 Naim Frashërit! vjershëtorit dh'edukatorit kombëtar : kushtuar me rrastin e mbushjes së 25 vjetve pas vdekjes së tija (20.X.1900) nga një grup studentësh të Austrisë
503 Elogio di Marco Mala alunno del Coll. Pontificio Albanese / Luigi Lucchini
504 Kur ishim në luftë... : kujtime / Zylyftar Veleshnja; Rushan Dosti
505 Flakërimat e Iljaz Kapxhiut / Zylyftar Hoxha; Ferik Lamaj
506 Babai im Mihal Zallari / Rita Petro
507 Isuf Qosja i Shpatit / Nos Shpati; Besim Shyti
508 Vaçe Zela... magjia e këngës shqiptare : monografi / Nexhat A. Agolli
509 Avni Fortuzi - Rilindas kombëtar i gjuhës shqipe : monografi / Agim Fortuzi; Flori Slatina
510 Maria Kraja Paluca : monografi / Spiro Kalemi; Loredan Bubani
511 Trimi plumbin e fundit e ruan për vete : biografi e letrarizuar e patriotit nacionalist Mustafa Deliallisi të fisit të "Deliallisëve" që përjetoi egërsisht kalvarin e diktaturës / Agim Faja; Loredan Bubani
512 Individualitete : qasje kritike për aktorët Kadri Roshi, Naim Frashëri, Mihal Popi... etj. / Josif Papagjoni
513 Gli Stratagemmi / Sextus Julius Frontinus; Roberto P. Vaglia
514 Phototographs & recollections [album] / Gjon Mili
515 Anthologji historike : shkrime e përkthime / Mustafa Kruja; Bashkim Merlika; Roland Sejko
516 100 personalitetet më të shquara në histori / Michael H. Hart; Ilinden Spasse; Përparim Xhixha
517 Çarls Darvin dhe evolucioni / Steve Parker; Erinda Duraj; Erald Bezhani
518 Kolonel Arben Zylyftari : biografi, dokumente, album / Mehmet Gëzhilli; Ilinden Spasse; Liri Gëzhilli
519 Jeta ime me Enverin : kujtime / Nexhmije Hoxha
520 Temistocle, Aristide, Annibale, Catone. Storia della Repubblica Romana / Cornelius Nepos; Eutropius; Francesco Marinelli
521 L' Albania del 1939 : pagine della vigilia di Terenzio Tocci / Oreste Camillo Mandalari
522 Memorie / Pietro Rota; Massimiliano Franzini
523 Një zjarr që mbeti ndezur : monografi / Natasha Lushaj
524 Nëpër vendlindje : kujtime dhe mbresa / Selim Pira; Agim Cerga
525 Njeriu që luftoi me vdekjen / Shpëtim Cami; Ylli Dylgjeri
526 Il Sagro leggendario della vita di Gesù Cristo, di Maria Vergine e de' Santi, distribuito per ciascun giorno dell'anno, secondo il rito della Chiesa Romana : ora migliorato, correto, e più esteso di quello dato in luce dal M. R. P. D. Alfonso Villegas. Raccolto dagli Atti de' Santi pubblicati da' Padri Bollandisti e da altri autori e diviso in tredici tomi. Opera d'un Padre dell'Oratorio di Venezia.
527 Vita mirabile e dottrina celeste di Santa Caterina Fiesca Andorna da Genova. / Cattaneo Marabotto; Ettore Vernazza; Alessandro Maineri
528 Frauen in Kosova : Lebensgeschichten aus Krieg und Wiederaufbau / Elisabeth Kaestli; Alexander Kornhuber
529 Komploti i Katilinës / Cajus Sallustius Crispus; Nermin Basha; Jup Kastrati
530 Aerodromeve të Atdheut / Lulëzim Bilbili; Ilinden Spasse
531 Muhammedi A.S. Profeti islam / Vehbi Ismaili; Agim Abazi
532 Marguerite Duras / Laure Adler; Fatos Kongoli; Marie Dede
533 Kurbini : kultura, tradita / Vlash Prendi; Zef Pjetri; Çezar Rica
534 Masakra e Gjilanit : kujtime / Shaban H. Demaliaj; Skënder Demaliaj
535 Figura dhe ngjarje historike / Skënder Demaliaj; Halil Katana
536 Korbi dhe Migjeni : (studim krahasues) / Rifat Hoxha; Vangjel Moçi
537 Njeriu ëndërr : Dr. Përparim Tepelena : (jeta, vepra) / Novruz Xh. Shehu; Anesti Kondili
538 Djaloshi guximtar : (monografi e dëshmorit Ndriçim Shehu) / Besim Shyti; Besar Shkëmbi
539 Ata erdhën nga Stebleva!... : nga blloku i gazetarit / Kujtim Boriçi; Eduard Abazi
540 V.1 : 1885-1912
541 V.2 : 1912-1925
542 Mahatma Gandi / Jovan Ll. Jano; Julian Jano
543 Riza Spahiu e shkolla e Kolesjanit : (1911-1951) / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
544 Vepra / Faik Konica; Nasho Jorgaqi; Sejdin Cekani
545 Njerëzit e mirë të luleve : (historia e gjelbërimit shqiptar) / Tomson Nishani; Elvana Bilali
546 Bistrovica dhe bijtë e saj : në kujtim të patriotit dëshmor Xhaferr Ahmet Veçani dhe figurave të shquara të krahinës / Ahmet Veçani; Sadik Murraj
547 Një letrar idealist : (Miftar Spahija-Thaçi) / Shefqet Hoxha
548 Shkrime për Tahir Kolgjinin (alias Lok Limthi) / Shefqet Hoxha
549 Jeta e Tolstojit / Romain Rolland; Albert Lulushi; Loredan Bubani
550 Le Vite degli uomini illustri / Plutarchus; Girolamo Pompei
551 D' Estournelles de Constant dhe Shqipëria : trajtesë dhe dokumente = D'Estournelles de Contant et l'Albanie : étude et documents / Kaliopi Naska; Aida Karanxha; Olti Naska; Blerina Mehmeti
552 46 dëshmorët e atdheut të qytetit të Libohovës / Luto Haxhi; Besnik Ismailati
553 Yje të pashuar të Mirditës : (1939-1953) / Ndue Dodbiba
554 Malli për nënën / Bernard Zotaj; Bardhosh Gaçe
555 Oxhaku i Zote në Smokthinë / Bernard Zotaj; Bardhosh Gaçe
556 Vepra / Faik Konica; Nasho Jorgaqi; Sejdin Cekani
557 Lule që nuk vyshken kurrë : 15 maturantët e Malishevës / Mehmet Gëzhilli; Safet Thaçi; Liri Gëzhilli
558 Eliminimi i lidershipit ushtarak shqiptar : (1944-1990; 1992-2001) : monografi e zgjeruar / Elmas Leci; Gjergj P. Titani
559 An Encyclopedia of German women writers : 1900-1903 : biographies and bibliographies with exemplary readings / Brian Keith-Smith
560 An Encyclopedia of German women writers : 1900-1903 : biographies and bibliographies with exemplary readings / Brian Keith-Smith
561 Women artists : an illustrated history / Nancy G. Heller
562 Manzoni scrittore e lettore europeo
563 Tom 2 : Carlo V e Mercurino di Gattinara suo Gran Cancelliere : convegno internazionale : Malta, Forte Sant'Angelo-9-11 giugno 2000
564 Bajram Hazir Rrogami : monografi : sipas kujtimeve të Rrustem Rrogamit / Halil Z. Hajdaraj; Arta Hajdaraj
565 Pablo Ruiz Picasso / Pablo O'Brian; Amik Kasoruho
566 Nga Ishmi në Brera : kujtime / Ibrahim Kodra; Robert Anastasi; Bujar Hudhri
567 Ditët kur këndonte dyfeku / Islam Poçi
568 Jetëshkrimi i Fatime Zahra (s.a) / Fatjon Kolldani; Brunilda Mata
569 Golloborda në optikën e kohës / Velo S. Cfarku; Eduard Abazi; Kujtim Boriçi
570 Portrete patriotësh të qarkut të Korçës : studime bibliografike / Albert Gora; Hamza Koçiu; Niko Faber
571 Kalendar ditësh të zjarrta : episode partizane / Muharrem Xhufi; Anila Xhufi
572 Përjetësi / Kostandin Boçova; Hysen Emiri
573 Doktor Musa Ohri, mjek i përkushtuar dhe veteran i LANÇ / Stilian Adhami; Viron Andrea
574 Kapedan Llazar Bozo : monografi / Hilli Liko
575 Ramë Avdyli dhe bashkëluftëtarët e tij / Hysen Terziu; Sulejman Dërmaku
576 Skënderbeu në historiografinë frënge / Ymer Jaka
577 Beqir Kastrati- legjendë e arsimit kosovar / Ali Llunji; Abdullah Vokrri
578 100 vjet luftë / Rexhep Dedushaj
579 Qazim Bajraktari-prijës i Bajrakut të Astrazupit / Jetish Kadishani
580 Traseja e mendimit / Sinan Gashi
581 Alush Smajli-Qerrataja : (1899-1946) : (monografi) / Jetish Kadishani
582 Letra të vjedhura / Gerard Depardieu; Herman Havari; Besnik Rrapi
583 Për çfarë fajsohet Skënderbeu / Marin Sirdani
584 Naim Frashëri dhe kultura shqiptare / Besa Vila
585 Selim Rusi : (1821-1905) / Moisi Murra
586 Kryengritja e Malësisë e vitit 1911 / Gjergj Nikprelaj; Fran Gjokaj; Gjovalin Shkurtaj
587 Nebi Shaban Malaj, bir i nderuar i Tërbaçit / Dino Malaj; Enkela Xhamaj
588 Njerëz të shquar për fenë islame / Remzi Sh. Gani
589 Kush ishte Said Sermedi Toptani? / Niko Nishku
590 Osama Bin Laden / Ksenofon Ilia; Afroviti Stefa
591 Skënder Sallaku ose si qeshnim nën diktaturë / Pëllumb Kulla; Teodor Laço
592 Zekeria Rexha patriot humanist, intelektual emotiv / Vehap Shita; Sadri A. Kelmendi
593 Koha e një psherëtime / Anne Philipe; Nasho Jorgaqi; Sejdin Cekani
594 Pushteti i G. G. Markesit / Jon Lee Anderson; Faruk Myrtaj; Loredan Bubani
595 Il Cardinale Alojzije Stepinac : una vita eroica nella testimonianza di quanti con lui sono stati vittime della persecuzione nella Jugoslavia comunista / Gianpaolo Mattei
596 [Jetëshkrimi i Profetit Muhamed] [dorëshkrim] / Kadhi Ajadhi
597 Gabriel Garcia Marquez / Dagmar Ploetz; Lavdimir Marku; Nexhat Myftiu
598 Simfonia e bjeshkëve (Ndue Shyti) : biografi, shkrime, kujtime / Riza Tafilaku; Hasan Leka
599 Mahomet et les grandes conquêtes arabes / Francesco Gabrieli; Claude Carme
600 Néron / Georges-Roux
601 Mussolini, petit bourgeois / Paolo Monelli
602 Mahomet / Francesco Gabrieli
603 Marcel Proust et le jockey club / Louis de Beauchamp; Lévis Mirepoix
604 Mussolini sans masque / Rachele Mussolini; Albert Zarca
605 Atatürk : the rebirth of a nation / John Patrick D.B. Kinross
606 Hitler chef de guerre : l'armée Allemande sous le IIIe Reich / Gert Buchheit; Jacques Mordal; Robert Delort; Jacques Mordal
607 Një jetë në shërbim të atdheut : monografi për Sabri Sevranin / Vetëtim Bejko; Dhimitër T. Shtëmbari
608 Simfonia e një jete : Kardinal Mikel Koliqi / Gjon Simoni
609 Skrapari, gjurmë në harresë / Engjëllushe Braçellari; Suat Braçellari
610 Babë Dudë Karbunara : monografi / Viktor Papa
611 Gra që më kanë frymëzuar : mbresa e biseda / Kozeta Zavalani; Fitnete Gashi
612 Yje të pashuar / Resul Bedo; Lekgjon Gurra
613 Women who have inspired me : impessions and interview / Kozeta Zavalani; Gjergj Zavalani
614 Kush e ka drejtuar Ushtrinë Shqiptare / Proletar Hasani; Proletar Hasani
615 Baba Rexhebi, ky shenjt / Syrja Xhelaj; Shkëlqim Basha; Kimete Qosja
616 Selam Mamani një jetë me këngë / Naxhi Kasoruho; Engjëllushe Serjani
617 [Historia e profetit Jusuf sipas Kuranit] [dorëshkrim]
618 [Histori e profetëve] [dorëshkrim]
619 Plagët që flasin / Sadik Muraj
620 Dibranët në ngjarje dhe fakte / Ahmet Ndreu; Mevlud H. Buci
621 Jorgo Bukas : mbresa, kujtime, artikuj / Kristaq F. Shabani; Harillaq Koxhjoni; Çerçiz Mingomataj
622 Ali Pashë Tepelena tiran apo reformator? : rrëfime, dokumente dhe këngë historike / Llambro Ruci
623 Shqipëria dhe shqiptarët / Sami Frashëri; Zyber H. Bakiu; Nexhat Myftiu
624 Kudusi Lama, Gjenerali i luftës : divizioni i Kukësit gjatë luftës së Kosovës / Halil Katana; Sadik Muraj
625 Asdreni : jeta dhe vepra e tij : monografi / Rexhep Qosja
626 Portrete e syzime atdhetarësh / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
627 MINI Ioulio dekati mnimin Epi theloumen Tou agiou osioumartyros Nikodimou Tou néou…[Më 10 të muajit korrik ra dëshmor oshënari Shën Nikodhimi i Ri…]
628 [Përshkrimi i Profetit Muhamed] [dorëshkrim]
629 Dora d'Istria për çështjen kombëtare shqiptare / Ahmet Kondo; Vera Ibrahimi
630 Françeskanët e mëdhaj / Zef Pllumi; David Luka
631 Kazanxaqis dhe Zorba : miniantologji / Teuta Hoxha; Nasho Jorgaqi
632 Ahmet Haxhiu : një jetë të tërë në lëvizjen ilegale / Ibish Neziri; Adem Demaçi
633 Maska shkodrane (Kur lindej teatri) : studim / Lec Shllaku; Primo Shllaku
634 Mig-ët shqiptarë : 50 vjet punë, 10 vjet debat / Agustin Gjinaj; Përparim Xhixha
635 Drizarasit....në historinë e luftrave për liri dhe pavarësi / Bajram I. Merko; Besim Shyti
636 Kuçi i Labërisë ndër shekuj / Seit Alikaj; Bardhosh Gaçe
637 Përmeti dhe përmetarët në faqet e historisë : nga lashtësia deri 1939 / Stilian Adhami; Viron Andrea
638 Maria Dembowska : w kregu bibliografii, bibliotekarstwa i informacji naukowej : ksiega jubileuszowa w 70-lecie pracy zawodowej / Jadwiga Sadowska
639 Musa Demi dhe qëndresa çame : 1800-1947 / Hajredin Isufi; Sejdin Cekani
640 Schreiben und illustrieren für Kinder : das aktuelle Kinderbuchschaffen in der Schweiz = Ecrire et illustrer pour les enfants : qui fait quoi en Suisse? / Verena Rutschmann
641 C. D. Nenitescu : viata si opera / Mircea D. Banciu; Alexandru T. Balaban
642 An Encyclopedia of German women writers 1900-1933 : biographies and bibliographies with exemplary readings / Brian Keith-Smith
643 Familja Mbretërore Shqiptare / Fluturak Gërmenji
644 Jacques Bourcart (1891-1965) et les fondements de la géologie alpine de l'Albanie / Asti Papa
645 Majka Tereza : svetilkata se uste gori / Jasmina Mironski
646 Teil 1 : Aa - Heinisch / Ralph Hübner
647 Teil 3 : Pötsch - Zywietz / Ralph Hübner
648 Gabriel Fauré / Charles Koechlin
649 Jean -Luc Godard : monografi / Leon Qafzezi; Muharrem Fejzo
650 Konstandin dhe Athanas Zografi , piktorët mesjetar korçarë, në Malin e Shenjtë Athos : 1750-1783 / Koço Zheku
651 Doruntina kërkon Ukshin Hotin : ditar / Sefer Pasha; Yllka Avxhi
652 Mjeshtrat e monumenteve muzikore / Zana Shehu; Maklena Çabej
653 Ditët e fundit të Duçes / Piro Karamuça; Hajri Nuhu
654 Beethoven : légendes et vérités / Edmond Buchet
655 Clément Marot / C .A. Mayer
656 Hippocrate / ; Robert Baccou
657 Galilée / Vilma Fritsch
658 Michel Simon / Jacques Fansten
659 Newton / Avram Hayli
660 Monge : biographie par Arago. Essai sur les travaux scientifiques de Monge, par Charles Dupin. Portraits / François Arago; Charles Dupin
661 Alfred de Vigny / Marc Eigeldinger
662 [Mrekullitë e Profetit Muhamed] [dorëshkrim]
663 [Jeta dhe vepra e imam Ebi Hanifes] [dorëshkrim] / Nuh Ibn Mustafa
664 Talleyrand / Evgenij V. Tarle
665 Les voies du pouvoir / Bernard Law Montgomery; Anik Hardin
666 L' art et la révolution : réflexions à partir du muralisme mexicain / David A. Siqueiros; Raquel Tibol; Georges Fournial
667 Gide / Jean-Jacques Thierry
668 Giuseppe Verdi : biographie / Jacques Bourgeois
669 Klassiker der Religionswissenschaft : von Friedrich Schleiermacher bis Mircea Eliade / Alex Michael
670 Mirënjohje : ngjarje nga jeta e artistëve tanë / Isa Alibali; Petrit Kovaçi
671 Léonora Galigaï : un procès desorcellerie sous Louis XIII / Georges Mongrédien
672 Descartes, théoricien géant et solitaire / Paul Dupont
673 L' Ére de Trujillo : anatomie d' une dictature latino-américaine / Jesus de Galindez; J. Grignon Dumoulin
674 Ignace de Loyola fonde la Compagnie de Jésus / André Ravier
675 Band 15 : Chronik zu Nietzsches Leben. Konkordanz. Verzeichnis der Gedichte. Gesamtregister / Friedrich Nietzsche
676 Le Maréchal galant : Louis, François, Armand Duc de Richelieu / Marcel Pollitzer
677 Personenlexikon Religion und Theologie / Martin Greschat
678 Dalai Lama - Fall eines Gottkönigs / Colin Goldner
679 Wie ich die Pfaffen versohlte : antiklerikale Schriften / Friedrich Hecker; Marvin Chlada
680 Über die Religion : Reden an die Gebildeten unter ihren Verächtern (1799) / Friedrich Schleiermacher; Günter Meckenstock
681 Philolog und Kultfigur : Friedrich Nietzsche und seine Antike in Deutschland / Hubert Cancik; Hildegard Cancik-Lindemaier
682 Kurbini, tradita -kultura / Vlash Prendi; Çezar Rica
683 Entdecken und Verraten : zu Leben und Werk Friedrich Nietzsches / Andreas Schirmer; Rüdiger Schmidt
684 [V.] 1 : Venu de ma montagne
685 Ismail Terziu, mbeti shqipe n' palë të flamurit / Ferit Këputa
686 Perandorët ilirë (249-392) : jeta dhe vepra e tyre / Qazim Lleshi
687 Madame Roland : l'idole des Girondins / Miss Wilcocks
688 Nicolas Gogol
689 De quoi vivait Tolstoï / Boris Metzel
690 Roland Dorgelès : de Montmartre à l' Académie Goncourt
691 Victoria : Reine d'Angleterre, Impératrice des Indes / Elizabeth Longford; Denise van Moppès
692 Les secrets d' une reddition / Allen Dulles; Yves Brainville
693 L' Espoir change de camp : carnets de guerre / Alan Francis Brooke Alanbrooke; Arthur Bryant; P.A. Cousteau
694 Lénine / Louis Fischer; Serge Bricianer
695 Les Dernières années de Napoléon : sa captivité à Sainte-Hélène / Ralph Korngold; Henri Delgove
696 Panaritasit e dëgjuar / Engjëll Bushi; Vangjush Ziko
697 Mid'hat Frashëri figurë madhore e diplomacisë shqiptare / Sherif Delvina; Astrit Daci
698 Lavdia dhe tragjedia e artistit Jashar Nazifi : monografi / Tomi Mato; Flori Slatina
699 Gjurmë në celuloid : Vladimir Prifti / Nexhat Myftiu
700 Saint Louis Roi de France / Lévis Mirepoix
701 Le roi de Rome / Octave Aubry
702 Les Ides de mars : l'assassinat de César ou de la dictature? / Robert Étienne
703 Acta martyrum albanesium [dorëshkrim] : dok. nr. 220 (3)
704 Gli albanesi in Calabria e S. Basile : con un saggio storico, topografico, archeologico su ruderi di Sassone di A. Miglio / Franco Campilongo
705 Albania
706 The Education of a Canadian : my life as a scholar and activist / Harold Gordon Skilling
707 The violinist and pianist : Géza de Kresz and Norah Drewett : the life and music on two continents / Mária Kresz; Péter Király
708 Addiction by prescription : one woman's triumph and fight for change / Joan E. Gadsby
709 Heart and soul : thw story of Florence Nightingale / Gena K. Gorrell
710 Shkrime historike : ngjarje, fytyra dhe shqyrtime / Esat Bilali; Petrit Palushi
711 The edible man : Dave Nichol, President's Choice and the making of popular taste / Anne Kingston
712 Gaspër Pali, jeta dhe vepra : monografi / Alfred Çapaliku; Gjon Shllaku
713 The gold cross : one man's window om the war / David M. Dorward
714 Bromley, tireless champion for just causes : memoirs of Bromley L. Armstrong / Bromley L. Armstrong; Sheldon Taylor
715 A gentleman and a scholar / Sharen McDonald
716 Hito Sadik pas një ëndrre : jeta ,vepra / Novruz Xh. Shehu; Mehmet Isai
717 Friends in high places : politics and patronage in the Mulroney Government / Claire Hoy
718 Progeny of light / vanished in darkness / Eva Brewster
719 Walk alone together : portrait of a French-English marriage / A. Margaret Caza
720 Who's who in the Writers' Union of Canada : a directory of members / Writers' Union of Canada
721 Blackouts to bright lights : Canadian war bride stories / Barbara Ladouceur; Phyllis Spence
722 Canadian Who's who : 2000
723 Kristina Koljaka, skulptorja e parë shqiptare e shek. XX : monografi / Suzana Kuka (Varvarica); Ardian Klosi
724 Whittaker's Theatricals / Herbert Whittaker
725 Women overseas : memoirs of the Canadian Red Cross Corps : (Overseas Detachment) / Frances Mrtin Day; Phyllis Spence; Barbara Ladouceur
726 Who's Who in the Writers' Union of Canada : a directory of members : twentieth anniversary issue 1973 to 1993
727 Looking back / Bess Burrows Rivett
728 My dearest wife : the private and public lives of James David Edgar and Matilda Ridout Edgar / Maud J. McLean; Robert M. Stamp
729 Stjepan Radic, the Croat Peasant Party, and the politics of mass mobilization : 1904-1928 / Mark Biondich
730 Before the sunset : a memoir of Grenada / Eileen Gentle
731 E=mc2 : a biography of the world's most famous equation / David Bodanis
732 The Lights of Lancaster : letters to Romé / J. Euclide Caza; A. Margaret Caza
733 My year before the mast / Annette Brock Davis
734 Girl in the CBC studio : with experts from the Canadian Broadcasting Corporation programme, Tea & Trumpets, 1958-1965 / Mary Peate
735 She answered every call : the life of public health nurse, Mona Gordon Wilson (1894-1981) / Douglas O. Baldwin
736 A stolen life : searchng for Richard Pierpoint / Peter Meyler; David Meyler
737 York Wilson : his life and work, 1907-1984 / Lela M. Wilson
738 Carica Katerina Alekseevna : Anna i Villim Mons. 1692-1724 / Mihail I. Semevskij
739 Okolo carskoj sem'i / Aleksej A. Volkov
740 Gibel' carskoj sem'i : mify i real'nost' (Novye dokumenty o tragedii na Urale) / Veniamin V. Alekseev
741 Puskin v 1833 godu : hronika / Stella Abramovic
742 1812 god : izbranhye proizvedeniâ / Evgenij V. Tarle
743 Salâpin. Vstreci i sovmectnaâ zizn' / Konstantin Korovin
744 Galina : istoriâ zizni / Galina P. Visnevskaâ
745 Albert Ainshtain : monografi / Karl Zeelig; Muhamet Muço; Loredan Bubani
746 Çamëria denoncon / Albert Kotini
747 Një jetë mbi tastierë : Lola Gjoka (Aleksi) / Hamide Stringa; Skënder Hasko
748 Kordhëtari Selam Hasani : sipas dokumenteve dhe këngëve popullore / Shero Shanaj; Bardhosh Gaçe
749 Rikthimi i dhimbjes : historia e Zahos dhe e Ramizesë / Sofokli Lazri; Odhise K. Grillo; Skënder Hasko
750 Aqif Elbasani, figurë e ndritur e kombit shqiptar / Kadri Musai
751 Pesë autorët më të vjetër në gjuhën shqipe / Selman Riza; Ali Dhrimo
752 Copëza jete / Nikolla Sudar
753 Diktatorët, burra të pangopur me gra : Lenini, Stalini, Musolini, Hitleri, Mao, Tito, Milosheviçi, jeta e tyre e fshehtë / Rajna Kovaçi
754 Alia / Nikolla Pano
755 Black Lambs and Grey Falcons : women travellers in the Balkans / John B. Allcock; Antonia Young
756 Teresa dei poveri : a colloquio con la Madre di Calcutta / Renzo Allegri
757 Kavalali Mehmet Ali Pasa isyani : Misir Meselesi 1831 - 1841 / Sinasi Altundag
758 Jeanne d' Arc / Régine Pernoud
759 Baba Mustafa Xhani (Martaneshi) / Apostol Kotani; Fehim Goxha
760 Gilbert Romme : histoire d' un révolutionaire (1750-1795) / Alessandro Galante Garrone; Claude Manceron; Anne Manceron
761 Musiciens d' aujourd'hui : Berlioz, Wagner, Saint-Saens, Vincent d' Indy, Claude Debussy, Hugo Wolf, Richard Strauss. Le renouveau de la musique française depuis 1870 / Romain Rolland
762 Rabelais secret : une religion de la joie / Claude Mettra
763 Les Amoureux de l' Impératrice Joséphine / André Gavoty
764 Le Pape et le Prince : les Borgia / Marcel Brion
765 Aliénor d' Aquitaine / Régine Pernoud
766 De Gaulle / Jean Lacouture
767 La Découverte et la conquête du Pérou : d'après les sources originales / Albert Garcia
768 De Gaulle / François Mauriac
769 De Gaulle / Jean Lacouture
770 Edebiyatimizda Mimor Sinan / Fâtih Andi
771 Përjetësi / Thoma Noti
772 Fisi Meksi nga Labova : personalitete dhe figura të shquara / Thoma S. Meksi; Thoma Noti; Thoma G. Meksi; Fedhon Meksi; Thoma Noti
773 Gjurmë në vite : përmbledhje artikujsh / Pal Doçi
774 Skentermpeis o vasilevs ton ipeiroton : drama eis meri pente / Antonios Io. Antoniadis
775 Arbanites agonistes tou 1821
776 Plaku i këngës : Demir Zyko / Nuri Çuni; Xhevahir Spahiu; Arian Leka; Hasan Çuni; Xhevahir Spahiu
777 Neoshqiptarizma, një model i braktisur : studime / Ndriçim Kulla
778 Le Poesie albanesi di Antonio Argondizza / Cosmo Laudone
779 Mimar Kasim hakkinda / Semavi Eyice
780 Durad Kastriot Skenderbeg i Arbanija u XV veku : (istoriska grada ) / Jovan Radonic
781 I Alvania kai e Ipeiros sta tili tou ie' kai stis arches tou Ith' Aiona : ta dytikobalkanika Pasalikia tis Othomanikis Autokratorias / Grigor L. Ars; Vasilis Panagiotopoulos; Antonia Dialla
782 Teoria kuantike (korpuskulare) e impulsit nervor : përpjekjet për të pranuar dritën / Stef Staku
783 Gheorghe Asachi = Georges Asachi : studii / Marin Aiftinca; Al. Husar
784 Mehmet Aliu, Dhelpra dhe Luani i Lindjes / M. Sabry; Miço Gubera; Xhevahir Lleshi
785 Asmatiki akolouthia tou agiou endoxou ieromartyros Astiou : episkopou Dyrrachiou / Iakovos (Moschonisiou)
786 Atatürk
787 Atatürkçü düsünce
788 Atatürk'ün milli dis politikasi : (Cumhuriyet dönemine ait 100 belge) : (1919 - 1923)
789 Historia e doganave : politikat doganore të shtetit shqiptar në vitet 1912-2002 / Jovan Ll. Jano; Julian Jano
790 Mustafa Kemal : invente la Turquie moderne / Paul Dumont
791 Atatürk / Yakup Kadri Karaosmanoglu; Atilla Özkirimli
792 Kiyafet ve lâiklik / Mehmet Saray
793 Pionierët e veterinarisë / Agim Neklaj; Bardhyl Maliqi
794 Mustapha Kemal of Turkey / H. E. Wortham
795 Nobelistët e shkencës ekonomike / Aristotel Pano
796 Kleri katolik shqiptar dhe letërsia / Isak Ahmeti
797 Gustav Majeri dhe albanologjia : në 100 vjetorin e vdekjes / Begzad Baliu
798 Pishtarët e parë të normales së Shkupit : mësues veteran të arsimit kombëtar / Murat Gecaj; Murat Gecaj
799 Zef Gjidoda - jeta dhe veprimtaria atdhetare / Lush Culaj
800 Nikolla N. Naço - Korça (1843 - 1913) : apostull i shqiptarizmit / Ismet Dërmaku; Ramiz Bunjaku
801 Mehmed der Eroberer : Weltenstürmer einer Zeitenwende / Franz Babinger
802 Suppliche di calabresi, arrestati per il tentato regicidio di Agesilao Milano / Antonio Basile
803 Ares Belouhiotes / Kostas Basileiou
804 Rasputini / Vadit Telicin; Sokrat Gjerasi; Loredan Bubani
805 Hermann Wendel als Südosteuropa-Publizist / Roswitha Bauer
806 Georg Skanderbeg und Amurath / D.G.W. Becker
807 Costantino Kavafis / Vincenzo Belmonte
808 Bd. 1 : A - F
809 Hristo Tatarcev : spomeni, dokumenti, materiali / C. V. Bilarski
810 Kolonja e Kurveleshit / Adem Gjika; Kristaq F. Shabani
811 L' Anti de Gaulle / Louis Vallon
812 Gary Cooper le Cavalier de l'Ouest / Lucienne Escoube
813 De Léopold a Constance, Wolfgang Amadeus / Maurice Barthélemy
814 Pietro Bogdani e l'Albania del suo tempo : con la riproduzione fotografica di centotrentadue documenti / Luigj Marlekaj
815 Loro Kovaçi 1903-1966 : monografi / Lec Shllaku; Primo Shllaku
816 Bratâta i sestrite na Hristo Botev : ocerci / Cvetan Cenov
817 Hristo Botev = Christo Botev : novi izsledvaniâ / Milena Caneva
818 Napoléon reprend Paris : (20 mars 1815) / Claude Manceron
819 Epitomi tis istorias Georgiou tou Kastriotou tou eponomasthentos Skentermpe vasileos tis Alvanias / Joannes Bailas
820 Salvatore Braile : poeta italo-albanese (1872-1961) : saggio introdutivo, l'opera poetica, manoscritti e documenti / Giuseppe Faraco
821 Engjëll vuajtjeje dhe shprese / Klajd Kapinova; Tomë Mrijaj
822 Constantin Brâncoveanu = Konstantin Brynkovânu / Paul Cernovodeanu; F. Constantiniu
823 Dom Anton Kçira shërbestar i zotit e i atdheut : monografi / Tomë Mrijaj; Klajd Kapinova; Martin Ndoja
824 Tome 2 : 1870 - 1910
825 Eroe di scena fantasma d'amore : (Moissi) / Mario Brandolin
826 Engjëjt rebelë / Malko Zaçe; Afrim Imaj
827 Lumturi Toptani : jeta peng e një mbiemri : monografi / Kolë Ndreka; Skënder Hasko
828 Të jetosh gjatë një jetë të shkurtër : Kastriot Gjini përmes kujtimeve / Përparim Kabo; Fluturak Gërmenji
829 Sa kam shpirt, kam shpresë... U.M. Dr. Jani Basho : dokumente, publiçistikë, rrëfime, korespondencë, analizë... etj. / Jovan Basho; Zef Rakacolli
830 Finché uccisero il vescovo Bugliari : (un giallo storico nella Calabria Albanese di oltre centottant'anni fa / Sharo Gambino
831 Moissi / Svetlana K. Busueva
832 Aleksandër Moisiu : mes Triestes dhe Durrësit : epistolae / Sali Hidri; Hasan Ulqini
833 Tri jetë : Koloneli Tomson, Ismail Qemali, Isa Buletini / Skënder Luarasi; Angjelina Ceka
834 Vol. 1 : Istoria - tehni kai arhaiologia
835 Vol. 2 : Theologia kai filologia
836 Armand Calinescu, omul de otel al României / Nicolae Chivulescu; D. Mihalache
837 Constantin Cantacuzino stolnicul : istoria tarii românesti / Damaschin Mioc; Damaschin Mioc; Eugen Stanescu
838 Dimitrie Cantemir : contributii documentare la un portret / Ecaterina Taralunga
839 Një jetë në shërbim të fesë / Faik Luli; Islam Dizdari
840 Lulishta e dritave / Safijurrahman El-Mubarekfuri; Hajri Shehu
841 Gjeneral Prenk Pervizi : monografi / Pjetër Hidri; Hasan Çipuri
842 Portrete dhe gjurmime : artikuj dhe studime letrare / Nasho Jorgaqi; Frederik Jorgaqi
843 Michael Choniates : metropolit von Athen : (ca. 1138-ca 1222) / Georg Stadtmüller
844 Aleksandër Moisiu, aktori që tronditi skenat e botës / Bardhyl Kosova; Xhevat Beqaraj
845 New documents concerning Hasan Prishtina Former Prime Minister of Albania : (1873 - 1933) / Panagiotes Hristopoulos
846 Mati në shekullin XX / Ferit Këputa
847 Fjalor etnofolklorik / Fadil Podgorica; Selami Tabaku
848 [V.] 2 : Envers et contre tous : 7 Mars 1936 - 16 Juin 1940
849 Tom. 1 : Introduction générale. Chronologie - Bibliographie. Notices - Notes. Comment je devins auteur dramatique. : Ivanhoë; La chasse et l'amour; La noce et l'enterrement; Fiesque de lavagna;. Henri III et sa Cour
850 Mbreti Zog siç e kam njohur : kujtime të një diplomati / Hugh G. Grant; Ramiz Lushaj
851 Malësia e madhe / Kolë P. Berishaj; Afërdita Onuzi; Hamit Boriçi; Gjovalin Gjeloshi; Frano Kulli
852 Mbreti Zog kallxon historinë e tij : kujtime të një diplomati / Herman D. Bernstein; Ramiz Lushaj
853 Turkey : with a supplementary chapter of recent events by Wifred C. Lay / Edson L. Clark
854 Gide / Jacques Vier
855 Tomorriada. Baba Aliu. Bektashinjtë / Novruz Xh. Shehu; Koli Xoxi
856 Giuseppina Knorr / Gerardo Conforti
857 Krahina e Lopësit në rrjedhën e historisë / Kadri M. Shametaj; Dhimitër T. Shtëmbari
858 Stanley Kubrick : monografi / Leon Qafzezi; Briseda Arapi
859 Drita e shpirtit : Baba Fejzë Bulqiza / Lutfi Hanku; Agim Hila
860 Mustafa Qemal Ataturku themeluesi i Turqisë së re / Dagobert Von Mikusch; Irfan Çela; Magdalena Çabej
861 Vivre dans la paix et l'amitie! : le séjour du Président du Conseil des Ministres de l'U.R.S.S. N. Khrouchtchev aux U.S.A. du 15 au 27 septembre 1959
862 Metternich / Henry Vallotton
863 Fan S. Noli : antologji fotografike / Nasho Jorgaqi; Kristina Jorgaqi
864 Gjergj Kastrioti Skënderbeu, jeta dhe vepra (1405 -1468) / Kristo Frashëri; Vjollca Dhimolea (Noti)
865 Socrate / André Jean Festugière
866 Daumier et son monde / Raymond Escholier
867 Ideali dhe forca : jeta dhe veprimtaria e Sotir Pecit / Gaqo S. Peçi; Teodor Laço
868 Diokleciani, perandor i famshëm nga Iliria / Nako Bezhani; Pasho Baku
869 Mata Hari : gruaja mit : dashnorja fatale ose historia e gruas spiune / Julie Wheelwright; Qamil Bedhia; Loredan Bubani
870 Kukësi në sofrën e Arsimit Kombëtar : zhvillimet arsimore në qarkun e Kukësit ( Kukës, Has, Tropojë) :1944-2000 / Isa Halilaj; Petrit Palushi
871 Un Grande nell'ombra : la vita e le opere di Gabriello Dara / Erminia Tuttolomondo
872 Edward Lear : landscape painter and nonsense poet : (1812 - 1888) / Angus Davidson
873 L' Arpa d'un italo-albanese / Leonardo De Martino
874 L' Albania e l'opera di Girolamo De Rada / Michele Marchianò
875 The Odyssey of De Radas manuscripts / Arshi Pipa
876 Goce Delcev : jubilejno izdanie 120 godini od reganeto na Goce Delcev (1872 - 1992 god.) / Dimitar Dimeski
877 Adem Jashari legjendë e legjendave / Bedri Tahiri; Berat Luzha
878 Elena Gjika dhe shqiptarët e Rumanisë / Cristia Maksutovic; Baki Ymeri; Alush Kamberi
879 Virtytet e të dërguarit / Abu Isa Muhammad Tirmidi; Talha Kurtishi
880 Harabati teqe e Tetovës dhe veprimtaria në të në periudhën e kaluar : monografi / Ali Vishko
881 Drenica një shekull trimërie / Bedri Tahiri; Nuhi Pacarizi
882 Shungullon gryka e Kaçanikut : Dëshmorët e kombit / Hajrush Krutaj
883 Sali Lisi : monografi / Nexhat Abazi; Ferid Ramadani
884 Détails pour faire connaître Aly Pache
885 La France en général : une certaine idée de de Gaulle et des Français / André Frossard
886 The Rise of Iskander / Benjamin Disraeli
887 Benjamin Disraeli in Spain, Malta and Albania 1830 - 32 : a monograph / Donald Sultana
888 Apostol Margarit si problema balcanica : (intr-un studiu de la 1886) / Marius Dobrescu
889 Le Monde infernal de Branwell Brontë / Daphné Du Maurier; Jane Fillion
890 Ndreko Rino ( Hero i Popullit) : jeta dhe vepra / Vangjel Kasapi; Nexhat Myftiu
891 Utrillo : la bohème et l'ivresse a Montmartre / Jean-Paul Crespelle
892 Les dernières annes de la Cour de Tzarskoïe-Selo : avec 59 photographies hors texte / Aleksander Spiridovic; Jeanson. M.
893 Auprès de Lyautey / Wladimir d' Ormesson
894 Barrès / Pierre Moreau
895 Xhafer Deva në dritën e letrave të veta dhe zbulesa të tjera të mërgatës / Idriz Lamaj
896 Marc - Aurèle ou l'Empereur de bonne volonté / Jules Romains
897 Schriftstellerinnen und Schriftsteller der Gegenwart : Schweiz / Anne-Lise Delacrétaz
898 Pravo lice Ismaila Kadare / Kapllan Resuli; Veselin Dinic
899 Le Vrai visage d'Ismail Kadare / Kapllan Resuli; Pero Altomanovic; Eva Delvina
900 Njegos i albanci : studije / Kapllan Resuli; Veselin Dinic
901 Akademik Burovic na raspecu / Xhevdet Resuli; Veselin Dinic
902 Julien Green par lui même / Robert de Saint Jean
903 Filologë që nuk harrohen : nderim për pedagogët e Fakultetit Histori - Filologji, në Universitetin e Tiranës / Murat Gecaj
904 Ata që shpallën Pavarësinë Kombëtare / Bardhosh Gaçe; Gazmend Shpuza
905 Ismail Qemali : përmbledhje dokumentesh 1888-1919 / Teuta Hoxha
906 La guerre inconnie / Otto Skorzeny; Saint-Pauelin
907 Atatürk und die Türkei in der deutschen Presse : (1910-1944) / Eris Ülger
908 Zarathustra / Tatjana Dubrovina; Elena Raskarjeva; Sokrat Gjerasi; Loredan Bubani
909 Lettres de Dora d'Istria / Nicolae Iorga
910 King Bhumibol : strength of the land / Richard Williams Jones
911 Nonchalance / Christoph Doswald; Andreas Meier
912 Iakobos : kontá stó laó / Eirenes Dorkofike
913 Iakobos : miá zoé kontá stá paidá / Eirenes Dorkofike
914 Iakobos stó Neó Kósmo / Eirenes Dorkofike
915 Dosarul unei crime politice : N. Iorga / Gheorghe Macovescu; M. Stoian; A. Hoaja
916 Moissi / Adriano Dugulin; Grazia Bravar
917 Beautés de l'histoire de Turquie : comprenant les faits les plus remarquables de l'histoire musulmane, depuis Mahomet, les califes, ses successeurs, et les souverains de l'Empire Ottoman jusq'à nos jours : avec six belles gravures / Jean René Durdent
918 Bellezze della storia di Turchia : che comprende i fatti più notabili dell'istoria musulmana, dopo Maometto, i califfi suoi successori, e i sovrani dell'Impero Ottomano sino a' giorni nostri : adornata di sei belle figure / Jean René Durdent; G. Olivier
919 Edith Durham, traveller and publicist / John Hodgson
920 Miss Edith Durham / Eugenio Vaina
921 Skanderbeg [dorëshkrim] : schita istorica / Viktor Eftimiu
922 Elogio di Alessandro Cardinale Albani : offerto alle felicissime nozze de' signori barone Luigi de' Calboli Paulucci ciambellano di Sua Maestà Imperiale e Reale e donna Maria Beatrice de' principi Albani / Dionigi Strocchi
923 Benjamin Disraeli and Scanderbeg : the novel "The rise of Iskander" (1833) as a contribution to Britain's literary discovery of Albania / Robert Elsie
924 Gjergj Fishta : the voice of the Albanian nation / Robert Elsie
925 Kasem Trebeshina, prophet / Robert Elsie
926 Hommage a George Sand / L. Cellier
927 Victor Hugo et l'Allemagne / Charles Dédéyan
928 La Vie de Antonio Gramsci / Giuseppe Fiori; Claude-Antoine Ciccione
929 La vie d'Ernest Renan : sage d'Occident / François Millepierres
930 Oriana : takimet dhe pasionet e një italianeje të madhe / Maria Giovana Malie; Yllka Beshirja; Sejdin Cekani
931 Ali Kelmendi : 3 nëntor 1900 - 7 shkurt 1939 / Myslim Islami; Sami Çabej
932 Personalitete të shquar shqiptarë në çështjet ushtarake
933 Dukati në shpalljen e pavarësisë 1912 / Mustafa Hoxha
934 A doni më për...? : jetëshkrim / Fran Ukcama; Kristaq Shtëmbari; Teuta Gjokrushi (Boçi)
935 Yje të pashuar / Resul Bedo; Lekgjon Gurra
936 Gratë e Hitlerit dhe Marlena / Guido Knopp; Sabina Dhrimo; Sejdin Cekani
937 Baba Islam : kujtime / Mehdi Luca; Beshir Cala
938 Zandonai musicista : catalogo / Alberto Petrolli
939 Rosmini prete filosofo : saggi scelti / Alberto Petrolli
940 La Treccani compie 70 anni : 1925-1995 :mostra storico -documentaria / Giovanni Treccani
941 Banishing god in Albania : the prison memoirs / Giacomo Gardin
942 Jeronim De Rada : poetika e poemave : studim / Emin Kabashi; Xhevat Beqaraj
943 L' Opera e la personalita di S. Agostino nei fondi dell' "Angelica" : mostra bibliografica
944 Balajt e Dudasit : historik / Smajl Bala; Hasan Lekaj
945 Vajza që u kthye në legjendë : me aktoren e madhe suedeze Greta Garbo / Abaz T. Hoxha
946 Dr. Shpëtimi, shpëtimtar jete : monografi / Iljaz Metaj; Ali Llunji; Elvis Ahmedi
947 Luftëtar mirditas të lirisë / Gjon M. Ndoj
948 Sër Vidiadhar Surajprasad Najpol / Blendi Kraja
949 Feniksët e lirisë : Dëshmorët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës : monografi / Sinan Aliaj
950 Ndriçime të historisë, të kulturës dhe të artit shqiptar / Marin Sirdani; Anton N. Berisha
951 Fadil Hoxha, një jetë në shërbim të atdheut
952 Ndér e burrni ndër malet tona : kangë epike / Kolë P. Berishaj; Gjekë Gjelaj; Ndue Gjergji
953 Me vellon e lirisë : kushtuar dëshmores 17-vjeçare, Anife Kiçaj : monografi / Natasha Lushaj; Hamdi Çanaj
954 Shtatori i përgjakur : monografi për Besim Çerën / Shaqir Skarra; Hajri Mandri
955 Monografi e Shaban A. Gani klerik e atdhetar vlonjat / Remzi Sh. Gani
956 Ollga Plumbi, personalitete e shquar e gruas shqiptare / Stilian Adhami; Donika Thaka
957 Pranvera e Vangjushit / Flori Slatina; Kostaq Xoxa
958 Arifi në gjurmët e fisit : monografi / Qani Bizhga
959 Skënderbeu më 1465 / Hasan Qatipi
960 Haxhi Gjyli, një jetë për shkollën : monografi / Demir Gjergji; Ruzhdi Gole
961 Xha Sherifi firma si një "dekret" : monografi / Natasha Lushaj; Gjylso Binaj
962 Misioni i Zigmund Frojdit : analizë e personalitetit dhe e ndikimit të tij / Erich Fromm; Agim Doksani; Gentian Vyshka
963 Njeriu me shpirt te blerte -MR.PH Blerim Dema : jeta - vepra - dëshmi. / Sabit Alidema; Pandeli Koçi
964 Language, arts, and social studies / Robert O. Zeleny
965 James Joyce : with 124 illustrations / Chester G. Anderson
966 The hidden Wordsworth : poet, lover, rebel, spy / Kenneth R. Johnston
967 LANÇ në Gramsh e më gjërë / Kadri Musai; Kastriot Hasa; Fatos Daci
968 The Brontës : with 140 illustrations / Phyllis Bentley
969 Magjia e artit - letra vëllait Teo / Vincent Van Gogh; Jorgji Doksani; Pandeli Koçi
970 Don Shtjefën Kurti : kronikë e një jete në amshim : monografi / Vlash Prendi; Çezar Rica
971 Nikoll Kaçorri nënkryetar i qeverisë së Vlorës 1912 / Sali Ajazi; Hajri Shehu
972 Muharrem Bajraktari në kujtimet e mia : deshmi dhe vleresime historike / Neshat Bilali; Petrit Palushi
973 Zadrima dhe bijtë e ndritur të saj / Simon Pepa; Tefë M. Topalli; Tonin Çobani
974 Kronikë vitesh : vështrim historik, etnografik e folklorik / Qemal H. Gegollari; Skënder Balla
975 Princi i përfolur Lekë Dukagjini : monografi / Tonin Çobani; Ndue Zef Toma; Tefë M. Topalli
976 Mit dhe realitet / Alcide De Gasperi; Kostaq Xoxa
977 Spahiu i Lumës / Ibrahim Spahiu; Nexhat Majollari
978 Le "Prince d'Albanie" : un aventurier au siècle des Lumières / Roland Mortier
979 200 vjet me trungun e Myftar Sevranit / Hysni Daja; Shefqet Vangjeli
980 Fan S. Noli : (6 janar 1882 - 13 mars 2003): 120 vjet jetë dhe veprimtari / Mehmet Gëzhilli
981 Ne, Debatikasit : kujtime / Agim Fortuzi; Flori Slatina
982 Ömer Kalesi : Balkan drami [album] / Omer Kaleshi; Nedim Gursel; Luan Starova; Jordan Plevneš; Jacques Lacarriere
983 Figura të shquara të fshatit Delvinë : historia dhe delvinjotët e Shqerisë së Përmetit / Apostol Kotani; Besim Shyti
984 Nexhmije Pagarusha Bilbili i Kosovës / Shaqir Foniqi; Skënder Hasko
985 Rrëfimet e nënë Zybës... : monografi / Bernard Zotaj; Bardhosh Gaçe
986 Fjalor muzikor enciklopedik / Albana Sopa (Balliu); Loredan Bubani
987 Les Papes de la Renaissance : du concile de Constance au concile de Trente / Fred Bérence
988 Haxhi Zeka Byberaj / Halil Buçpapaj; Halil Katana
989 Tel fut Wagner : une vie dramatique / Zdenko von Kraft
990 Kapiteni që luante me vdekjen / Vasil Premçi; Tatjana Haxhimihali
991 Kujtime për Ali Pashën / Ibrahim Manzour; Miço Gubera
992 Vrapi drejt vetes / Joschka Fischer; Elda Boriçi (Gjana); Perikli Jorgoni
993 Ramadan Çejku, "Trim drangue" : 1840-1951 / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
994 Buhali dhe Buhaliotët : kujtime / Arqile Th. Lipe
995 Në pragun e misticizmit / Faik A. Hoxha; Tarik Llagami
996 Rexhep Qosja dhe mesazhet e vllazërimit Labëri - Kosovë / Nimet Balili; Ibrahim Gani; Pavllo Gjidede
997 Una bella e grande rosa : piccolo diario di guerra di un italiano d'Austria (dal fronte dei Carpazi : 1916/18) / Riccardo Muner; Suela Nurishmi
998 Beria : Shkelqimi dhe rënia e shefit të policisë së fshehtë të Stalinit / Amy Knight; Çlirim Mukli; Xhevahir Lleshi; Llazar Fype
999 Taleirani / Evgenij V. Tarle; Rexhep Purrizo; Frida Koleci
1000 Plagët që flasin
1001 Lumjanë në Perandorinë Osmane / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
1002 Kjo është historia... : Celentano në muzikë, në kinema dhe në televizion / Aldo Fittante; Arion Hysenbegasi
1003 Gloire de Molière : pour le tricentenaire de sa mort 1673-1973
1004 L' Albania ed il principe Scanderbeg / Felice Cuniberti
1005 Il Re degli albanesi : con 20 illustrazioni fuori testo e una cartina / Terenc Toçi
1006 Le livre de Marco Polo ou le devisement du monde : texte intégral / Albert T'Serstevens
1007 Benjamin Franklin et ses contemporains français : traduction de l'auteur / Alfred Owen Aldridge
1008 Henri VIII : Prince de la Renaissance = Henrich der Achte / Félix Grayeff; Jacqueline Lancrey-Javal; Lydia Waintraub
1009 Stavisky : les secrets du scandale / Jean-Michel Charlier; Marcel Montarron
1010 Ahmed Ben Bella / Robert Merle
1011 Musset et le théatre intérieur : nouvelles recherches sur "Lorenzaccio" / Bernard Masson
1012 Intervista e fundit / Lukë Kaçaj; Kadri Ujkaj; Flori Slatina
1013 Scanderbeg / Harry Hodginson; Bejtullah Destani; Westrow Cooper; David Abulafia
1014 Hamit Imer Manaj, mitralieri trim : monografi / Petrit Koçiaj; Hase I. Manaj; Bardhosh Gaçe
1015 Legjendarët e Kuçit të Kurveleshit / Sheme Shega; Sheme Shega
1016 Pesë mendimtarët më të vjetër të kulturës sonë kombëtare : M. Barleti, Gj. Buzuku, P. Budi, F. Bardhi, P. Bogdani / Zija Xholi
1017 Poetikë regjisoriale : Pirro Mani / Josif Papagjoni
1018 Alimehmetajt e Kuçit / Duro B. Aliaj; Skënder Hasko
1019 Kontribute shqiptare në visarin e përbashkët të popujve / Stilian Adhami; Barie Këreci (Meçollari)
1020 Thomas Mann : Leben und Werk / Eberhard Hilscher
1021 Români în stiinta si cultuta occidentala
1022 Il linguaggio della biblioteca : scritti in onore di Diego Maltese / Mauro Guerrini
1023 Çe Guevara, personifikimi i politikanit të pakorruptueshëm / Jovan Ll. Jano; Julian Jano
1024 Les Karageorges rois de Serbie et de Yougoslavie / Thomas Foran de Saint-Bar
1025 Adem Selimi (Gllavica) / Gani D. Ratkoceri; Astrit Daci
1026 Tereza e të varfërve : bisedë me Nënën e Kalkutës / Renzo Allegri; Emil Cimbi; Anida Kosti
1027 Profeti Muhamed / Yakup Üstün; Mehdi Gurra; Ervin Hatibi
1028 Kapo Lena (1893 -1996) : kujtime dhe mbresa për të / Skënder Lena
1029 Mbreti i kurorëzuar nga engjëjt Skënderbeu - rrëfim romanesk / Hamdi Meça; Dalan Shapllo
1030 Dinosaurët e fundit / Riza Lahi; Thanas Tane
1031 Himmler et son empire / Edouard Calic
1032 Franco : la conquête du pouvoir / Philippe Nourry
1033 Dante ou la passion de l'immortalité / Jacques Madaule
1034 Jean-Richard Bloch
1035 Les méditations métaphysiques de Jean-Jacques Rousseau / Henri Gouchier
1036 E papërsëritshmja Vaçe Zela / Violeta Kadzadej (Librazhdi); Brikena Kadzadej
1037 Histoire d'un éditeur : P.-J. Hetzel (Stahl) / A. Parménie; C. Bonnier de la Chapelle
1038 Eluard : livre d'identité / Robert D. Valette
1039 Le duc de Chiseul : (la politique et les plaisirs) / Henri Verdier
1040 Histoire des Papes / Fernand Hayward
1041 La Maison de Savoie : Amédée VIII le duc qui devint Pape / Marie José
1042 Aldo Moro e il problema della pena / Giuseppe Bettiol; Mino Martinazzoli; Francesco Tritto; Giuliano Vassalli
1043 Postera crescam laude. Orazio nell'età moderna : catalogo della mostra Biblioteca Nazionale Centrale Roma : 27 ottobre - 27 novembre 1993
1044 Tome 6 : Liberté et dignité des peuples
1045 Tome 4 : La Sécurité et l'indépendance de la France
1046 Detour : a Hollywood story / Cheryl Crane; Cliff Jahr
1047 Tregime luzatare / Ymer Kaziu; Eva Gavani
1048 Konaku i Habil Laçes në Tragjas / Bernard Zotaj; Bardhosh Gaçe; Lirim Deda; Ajet Nuellari
1049 Xhaferi i Ismail Qemalit : monografi / Viron Ferati; Bardhosh Gaçe
1050 Ahmet Fetah Cami : autobiografi e shkruar me gjak nga pjesëmarrësi i dy luftrave botërore / Moisi Cami; Tefta Cami; Majlinda Cami
1051 Break on through : the life and death of Jim Morrison / James Riordan; Jerry Prochnicky
1052 Elton John / Philip Norman
1053 Les Borgia / Ivan Cloulas
1054 Qui étaient Madame de Tencin ... et le Cardinal? / René Vaillot; Roland Desné
1055 Les assassins de Ben Barka : dix ans d'enquête / Daniel Guérin
1056 Joseph de Maistre : prophète du passé, historien de l'avenir / C. J. Gignoux
1057 Foch ou la volonté de vaincre / A. Grasset
1058 MicheletS.l. / Jean Gaulmier
1059 Attila et les huns / Louis Hambis
1060 Les Staline vus par les hôtes du Kremlin / Lilly Marcou
1061 Musset ou la difficulté d'aimer / Yves Lainey
1062 L' Italie de Mussolini : vingt ans d'ère fasciste / Max Gallo
1063 Aristide Briand : discours et écrits de politique étrangère : la paix, l'Union européenne, la Société des Nations / Achille Elisha
1064 L' U.R.S.S. après Staline = (Rusia after Stalin) / Henry Shapiro; Patrick Luneau
1065 Les complots contre Hitler : (1938-1945) / Maxime Mourin
1066 Les grands / Emmanuel d' Astier
1067 Les amours de Benjamin Constant : lettres et documents avec un opuscule inédit / Maurice Levaillant
1068 Harold Lloyd / Roland Lacourbe
1069 La vie quotidienne a Montmartre au temps de Picasso : 1900-1910 / Jean-Paul Crespelle
1070 Racine : essai / Lucien Goldmann
1071 Maria Mancini : (il primo amore di Luigi XIV) / Enrico Bordeaux; Elena Tosti
1072 Jules Romains : l'unanimisme et les hommes de bonne volonté
1073 Souvenirs, notes et pensées intimes / Gustave Flaubert
1074 Shtegut jetësor të Josif Brozit / Vilko Vinterhalter; Ali Rexha
1075 Le vrai Salazar / Louis Megevand
1076 Pierre Laval devant la mort : 15 octobre 1945 / Jacques Baraduc
1077 Metternich et son temps / Guillaume de Bertier de Sauvigny
1078 Pascal et Teilhard : témoins de Jésus-Christ / Maurice Pontet
1079 Emma Goldman : épopée d'une anarchiste : New York 1886 - Moscou 1920 / Emma Goldman; ; Annette Levy-Willard
1080 Dhomëzat e zemrës / Sevo Tarifa; Dhimitër T. Shtëmbari
1081 Gjurmë të mjekësisë shqiptare / Flamur Tartari; Dorian Nepravishta; Kozma Vasili
1082 Lura nga lashtësia në ditët tona / Ahmet Përleka; Moisi Murra
1083 Haxhi Mihal Daliani pema gjigande e Shqipërisë në Kretë, heroi legjendar i botës Atlas / Myslim Hotova; Myslim Hotova
1084 Osman Haxhiu : monografi / Bardhosh Gaçe; Luan Zelka
1085 Muhamedi alejhi selam profeti i së vërtetës / Ermal Bega; Muhamed Elifi
1086 Renato Guttuso oggi e sempre : grandi formati / Rafael Alberti
1087 Gjelosh Gjokaj : unë për të tjerët, të tjerët për mua / Shaqir Foniqi
1088 Neotera kalvika / Nikos K. Kourkoumeles
1089 Vento. Terra. Pioggia. Fuoco : elementi / Leandro Tonino Mirandi
1090 Agjenti i sigurimit : polemikë / Kapllan Resuli; Gëzim Dini
1091 Büyük önder Atatürk çesitli ülkelerde de coskuyla aniliyor / Necip P. Alpan
1092 Istoriâta na knigata - nacin na zivot : zbornik v cest na prof. D. F. N. Ani Gergova / Krasimira Daskalova
1093 Edmund Veesenmayer : Agent und Diplomat der nationalsozialistischen Expansionspolitik / Igor Philip Matic
1094 Gumilevskie cteniâ : materialy mezdunarodnoj konferencii filologov-slavistov : Sankt-Peterburg 15-17 aprelâ 1996 goda
1095 Ataturku, rilindja e një kombi / John Patrick D.B. Kinross; Vladimir Marku; Admir Nake; Xhevahir Lleshi
1096 Kjara e Asizit / Pietro Rossi; Ferdinand Ndocaj; Silvio Bellotto
1097 Mentor Xhemali : një zë dhe një zemër bubullimë : monografi / Dhimitraq Lole; Kristina Lole
1098 Three poets of the golden age of Scutarine catholic literature in Albania / Robert Elsie
1099 Visar Zhiti : victim of the surrea / Robert Elsie
1100 Emerologio 1986 : arbanites zografoi tes neoteres Elladas
1101 Arberia : storia, cultura, folklore / Demetrio Emmanuele; G. Laviola; S. Rotondaro
1102 Për Sefulla Malëshovën / Niko Tyto; Zenel Sina; Haxhi Kalluci
1103 Ali Pashë Tepelena 1740 - 1822 : me rastin e 180 vjetorit të rënies së Ali Pashë Tepelenës = Ali Pasha Tepelena 1740 - 1822 : on the occasion of the 180 anniversary of the fall of Ali Pasha Tepelena / Natasha Beluli; Irakli Koçollari
1104 The Muslim Bonaparte : diplomacy and orientalism in Ali Pasha's Greece / Katherina Elizabeth Fleming
1105 Marco Foscari : (1477-1551) ; l'attività politica e diplomatica tra Venezia, Roma e Firenze / Giuseppe Gullino
1106 Aleksandër Moisiu : legjenda e një aktori : nga Triestja në Berlin e Nju - Jork / Rüdiger Schaper; Sabina Dhrimo; Sejdin Cekani
1107 Kreshta historie në Kelmend / Halil Buçpapaj; Ilir Buçpapaj
1108 Dizionario biografico degli uomini illustri di Terra d'Otranto / Francesco Casotti; Luigi De Simone; Sigismondo Castromediano; Luigi Maggiulli; Gianni Donno
1109 Pretash Kaçaj : një jetë me dinjitet: me rastin e 80- vjetorit të lindjes / Irfan Rama; Tonin Çobani
1110 Intellettuali albanesi nel rinascimento italiano / Mikel Prendushi
1111 Lule Sofo, lule djalë / Thoma Noti
1112 Armëtari Jakup Haxhi Isuf Dibra (1878 - Shkodër - 1952) konstruktori i parë i armëve të zjarrit të fantazisë në Shqipëri / Riza T. Drishti; Ilias Fishta
1113 Giulio Variboba e la sua opera poetica albanese / Giuseppe Ferrari
1114 Shtypi katolik shqiptar për martirët : 1999 - 2003 / Ndoc Nogaj
1115 One man in his time : the life of Lieutenant-Colonel NLD ("Billy") McLean, DSO / Xan Fielding
1116 Gramsci et le bloc historique / Hugues Portelli
1117 Shën Siluan Athoniti / Arkimandrit Sofroni (Saharov); Joan Pelushi
1118 Le loup et le léopard : Ibn - Séoud ou la naissance d'un royaume / Jacques Benoist-Méchin
1119 Le conquerant du monde : vie de Gengis-khan / René Grousset
1120 Mon père m'a dit ... = As he saw it / Elliott Roosevelt
1121 Picasso
1122 King Zog and the struggle for stability in Albania [dorëshkrim] / Bernd J. Fischer
1123 Écrits et discours politiques / Benjamin Constant
1124 Écrits et discours politiques / Benjamin Constant
1125 Charles Gounod / Henri Busser
1126 Villiers de l'Isle-Adam : un tableau de sa vie et de ses oeuvres et des principaux événements contemporains / Jean-Paul Gourevitch
1127 Alfred de Vigny
1128 Guy de Maupassant
1129 Pietro il Grande / Karl Bartz
1130 Gramsci vivo nelle testimoianze dei suoi contemporanei / Mimma P. Quericioli; Giuseppe Fiori
1131 Maeterlinck / Jean-Marie Andrieu
1132 Le courage dans la politique : quelques grandes figures de l'histoire politique américaine / John F. Kennedy
1133 Pierre Mendès Frane / Jacques Nantet
1134 De Gaulle entre deux mondes : une vie et une époque / Paul-Marie de La Gorce
1135 La Russie de Krouchtchev / Antoine Wenger
1136 La politique étrangère du gaullisme / Paul Reynaud
1137 Auguste et Néron : le secret de l'Empire / Gilbert Charles-Picard
1138 Valery Giscard d'Estaing : de Chamalières à l'Élysée / François Lancel
1139 Savonarole et Florence : prophétie et patriotisme a la Renaissance / Donald Weinstein
1140 L' humanisme de Diderot / Jean Thomas
1141 Jean-Jacques Rousseau : la transparence et l'obstacle suivi de sept essais sur Rousseau / Jean Starobinski
1142 François Rabelais
1143 Simenon / Francis Lacassin; Gilbert Sigaux
1144 L' univers tragique de Kleist : essai / Jacques Brun
1145 Raymond Lefebvre et les origines du communisme français / Shaul Ginsburg
1146 Pranë Isa Boletinit (1892-1916) dhe Përballë sfidave të kohës (1916-1963) : kujtime / Tafil Boletini; Marenglen Verli
1147 L' age d'or de la diplomatie : Machiavel et les vénitiens / Philippe Amiguet
1148 Histoire de Vidocq : écrite d'après lui-meme par M. Froment du Cabinet particulier du Préfet 1829 / M. Froment; Georges Neveux
1149 Romanet e Jakov Xoxës / Edmond Çali
1150 Miti shqiptar për Bajronin / Afrim Q. Karagjozi; Nora Malaj
1151 Dizionario biografico degli italiani
1152 Historia e bujqësisë dhe agroindustrisë shqiptare / Teki Tartari
1153 Noka i Dibrës : monografi / Dali Noka; Halil Rama; Andon Andoni
1154 Lili në mbretërinë e pianos : monografi / Nexhat A. Agolli; Zamir Këlliçi; Petraq Risto
1155 A Scutari con p. Fishta il grande poeta albanese / Alessandro Serra
1156 Rruga historike e Azizave të Tiranës / Muamer Pazari
1157 Mémoire raisonné sur l'état présent des affaires de l'Épire, et sur la conduite d'Aly Pacha envers nous et sa Cour / George Florys
1158 Rrahim Gjika : një jetë për jetën e të tjerëve / Xhafer Martini; Anila Bregu
1159 Epirus / Arthur Foss
1160 Kurthi i fjalës : ese, intervista, kritikë letrare / Kadri Ujkaj
1161 Mustafa Pajenga në kujtesën e matjanëve : monografi / Kolë Ndreka
1162 Tonin Harapi / Spiro Kalemi
1163 Naim Beg Frashëri : (traduzione dall'albanese) / Mithat Frashëri
1164 Semsettin Sami Bey : hayati ve eserleri / Hikmet Turhan
1165 Bonaparti mysliman : diplomacia dhe orientalizmi në Greqinë e Ali Pashës. / Katherina Elizabeth Fleming; Venera Domi; Dritan Egro
1166 De martyribus albanensibus anno 1846 in odium fidei damnati : tesi di laurea : Roma, 1981 / Gjergj Gj. Gashi
1167 Rrugës luftarake të Titos / Milorad Madic; Milan Kavgic; Nehat Islami
1168 Milioni / Marco Polo; Stathi Kostari
1169 Vuk Karazhiqi / Golub Dobrasinovic; Zenun Çela
1170 Aleksandër Moisiu / Bardhyl Kosova
1171 L' Importanza della letteratura italo-albanese per la storia letteraria dell'Albania : a proposito di Francesco Antonio Santori / Titos P. Giochalas
1172 O Georgios Kastriotes-Skentermpees eis ten neoelleniken istoriografian kai logotehnian / Titos P. Giochalas
1173 Artistë të teatrit botëror / Bardhyl Kosova
1174 Kohëra dhe profile / Jovan Ll. Jano; Julian Jano
1175 Mirëbërësit shqiptarë të arsimit / Iljaz Gogaj; Agim Sinani
1176 Le Dernier Sultan : roman
1177 Ibrahim Rugova : " le frêle colosse du Kosovo " / Jean Yves Carlen; Stève Duchêne; Joël Ehrhart
1178 Gl' Italo-albanesi nelle lotte dell'indipendenza : Bari, giugno 1912 / Serafino Groppa
1179 Nëpër gjurmët e Fishtës / Kolec Çefa; Gjon Çuni
1180 Përtej dashurisë / Terezina Tërshana (Vasia); Violeta Kadzadej (Librazhdi)
1181 Ditët e fundit të Lev Tolstoit / Vladimir Certkov; Agron Tufa
1182 Romanian writers of the '80s and 90s : a concise dictionary / Ion Bogdan Lefter; Georgeta Moarcas
1183 Historia e jetës sime / Hillary Clinton (Rotham); Pranvera Xhelo; Sejdin Cekani
1184 Bardi i shpirtit dhe i natyrës / Jorgo Bllaci; Aleks Gjinaj; Eva Bllaci
1185 Personalitete brilante : mozaik : Gjergj Fishta, Ndrekë Luca, Vaclav Havel...,etj. / Nikolin Paloka; Besim Shyti
1186 Zhaklinë Kenedi : biografi / Christopher Andersen; Helena Kadare
1187 Nënë Tereza : bibliografi / Liliana Verdho; Moikom Zeqo
1188 Mirënjohje për njerëzit që kanë ikur : monografi / Bashkim Frangu; Petrit Frangu; Hamdi Hysuka
1189 V.2 : (I loughi e gli uomini) / Giuseppe Carlo Siciliano; Donatella Laudadio
1190 Gjuha shqipe : probleme dhe disa figura të shquara të saj / Shaban Demiraj; Petrit Bezhani; Xhevat Beqaraj
1191 Aventura dashurie të grave të famshme / Ilia A. Moromov; Qamil Bedhia; Loredan Bubani
1192 V. 2 : Rilindja Kombëtare, koha e re dhe e sotme / Kristaq Prifti
1193 Prengë Lëkunda një jetë për artin ... / Ndue Bushkola; Bardhok Pulaj
1194 Diftesat mbi xanjen, mundime e dekë t'atë Luz Paliqit, O.F.M....[dorëshkrim] / Shtjefën K. Gjeçovi
1195 Aleksandër Moisiu / Vangjel Moisiu; Iskra Thoma; Valentina Moisiu
1196 Midis vëllezërve dibranë / Sami Gega; Dhimitër T. Shtëmbari
1197 Eine Personenenzyklopädie mit rund 2.120 Neueintragungen,7000 Änderungen und ca.25.0000 Namensnennungen, teilweise mit foto, von Persönlichekeiten in Österreich : supplementwerk / Ralph Hübner
1198 Salomon le Magnifique / Henri Gaubert
1199 Policier de Staline / Pierre Deriabine; Frank Gibney; Pierre Copin
1200 Staline / Jean Benoît
1201 Ung sprogforsker pa rejse : breve fra og til Holger Pedersen : 1892-1896 / Ruth Bentzen
1202 "Pasaporta" e shkollës / Sami Domni; Reshit Koburja
1203 Arthur Honegger : l'homme et son oeuvre / Jacques Feschotte
1204 Magda Goebbels : compagne du diable / Hans-Otto Meissner; Erich Brermeyer
1205 Schiller : un tableau synoptique de la vie et des oeurevs / Victor Hell
1206 Gracchus Babeuf / Josette Lépine
1207 Les grands rôles du théatre de Corneille : ouvrage publié avec le concours du Centre National de la Recherche Scientifique / Maurice Descotes
1208 Georges Pitoëff : A. C. Léonard, a Jean Nepveu-Degas, a Jean de Rigault / André Frank
1209 Polscy pisarze wspótczesni 1939-1991 : leksykon / Lestaw M. Bartelski
1210 David Hume : approche phénoménologique de l'action et théorie linguistique du temps / Maryvonne Nedeljkovic
1211 Picasso dit ... / Hélène Parmelin
1212 Les Apprentis sorciers : Haber, von Braun, Teller / Michel Rival
1213 Kötet 19 : Kiegészito kötet : A-Z
1214 Centenaire de Marcel Proust
1215 Ma vie racontée à Albert E. Kahn / Pablo Casals; Albert E. Kahn; Jean-Bernard Blandenier
1216 Jean-Jacques Rousseau en France après la Révolution 1795 - 1830 : lectures et légende / Jean Roussel
1217 Safet Butka / Uran Butka
1218 Luther : 1483 - 1546 / Edwin Booth; Raoul Patry
1219 Zenel Bastari dhe vepra e tij / Ibrahim Hasnaj
1220 In Memorian Stavro Skendi / Armin Hetzer
1221 Ali Pashë Tepelena : tiran apo politikan i talentuar / Tasos Vurnas; Harilla Leska
1222 Sainte-Hélène / Baron Thiry
1223 Théophile Gautier : une tableau synoptique de la vie et des oeuvres / Bernard Delvaille
1224 Zogu i furtunës : (jetëshkrimi i dëshmorit Ibrahim Dinçi) / Besim Shyti; Besar Shkëmbi
1225 Zogu I, Mbreti i Shqiptarëve = Zogu I King of Albanians : [album]
1226 Hitler et ses généraux : les secrets de la guerre / Raymond Cartier
1227 Dedë Gjo' Luli / Pal Doçi
1228 Le siècle d'Elizabeth / André D. Tolédano
1229 Benjamin Constant : par lui - même / Georges Poulet
1230 A Journey through Albania / John C. Hobhouse
1231 L' Empire chrétien du IV siècle / Léon Homo
1232 Personalitete të artit shqiptar / Baxhul Merkaj; Dukagjin Hata
1233 Enver Hodja : le sultan rouge / Thomas Schreiber
1234 Sharl de Goli-një legjendë e gjallë / Luan Rama; Sejdin Cekani
1235 Panoramë matjane : publicistikë / Hamdi Hysuka; Xhevdet Shehu
1236 Gjurmë të një patriotizmi të lartë / Lluka Pashko; Fatos Daci
1237 Le Royaume du Marechal : histoire de la Zone libre / Jacques Delperrié de Bayac
1238 Napoleon / Evgenij V. Tarle; Jean Champenois
1239 Capitaine Henri : Fabien en Franche-Compté 1942 / Jean-Guy Modin
1240 Bismarck / Werner Richter; Marguerite Senil
1241 Victor Hugo, cet inconnu... / Raymond Echolier
1242 Literaturnye vospominaniâ / Pavl V. Annenkov
1243 Dragonjtë e Anamoravës / Sabit Alidema; Mehmet Halimi
1244 Adem Jashari legjendë e legjendave / Bedri Tahiri; Berat Luzha
1245 Mehë Uka madhështor : monografi / Fehmi Pushkolli
1246 Ibrahim Banush Hoxha : 1909 - 1946 / Fehmi Pushkolli; Haxhire Godeni; Osman Zeka
1247 Arrestimi i gjeneral-major Rrustem Mustafa - Remi / Fehmi Pushkolli
1248 Ndue Përlleshi trimi i Dukagjinit : monografi / Jetish Kadishani; Iljaz Metaj
1249 Matka Teresa : kiedy modlitwa staje sie zyciem / Reider Huseby; A. Marciniakówna; E. Derelkowska
1250 Flaubert par lui-même / Gustave Flaubert; Jean de La Varende
1251 Correspondance : 1888-1891 / Arthur Rimbaud; Jean Voellmy
1252 Napoléon / Emil Ludwig; Alice Stern
1253 Les Batailles de la liberté : (mémoires d'un optimiste) / Julio Alvarez del Vayo; Fanchita Gonzales
1254 Mahomet : 571-632 / Mohammed Essad; Jacques Marty
1255 Antologia della letteratura albanese contemporanea / Nasho Jorgaqi
1256 Mémoires sur la Grèce et l'Albanie pendant le gouvernement d'Ali Pacha : ouvrage pouvant servir de complément à celui de M. de Pouqueville / Ibrahim Manzour
1257 Idris-i Bitlisi ve Sükri-i Bitlisi / Ahmet Ugur
1258 Kështu foli Tahir Zemaj / Arbër Ahmetaj; Sefedin Krasniqi; Shefqet Strofci (Jashari)
1259 Kështu foli Tahir Zemaj : një rrëfim për luftën / Arbër Ahmetaj; Sefedin Krasniqi; Shefqet Strofci (Jashari)
1260 Prespa dhe zhvillimi i arsimit në gjuhën shqipe / Zihni Osmani; Ali Aliu
1261 Zahir Pajaziti Hero i Kombit / Fehmi Pushkolli
1262 Voltaire et Frédéric II au temps de la Marquise du Châtelet : un trio singulier / Henri Bellogou
1263 Verlaine
1264 Heroi i Popullit Kajan Karafili / Sali Verdha; Skënder Hasko
1265 De Radës : me rastin e 100-vjetorit të vdekjes : (përmbledhje studimesh) / Jorgo Bulo; Klara Kodra; Kristaq Jorgo; Laura Smaqi
1266 Përmes patriotizmit dhe atdhedashurisë gorishjote / Sami Kapaj; Skënder Hasko
1267 Franklin : premier savant américain : suivi de eloge de Franklin par Condorcet, choix de textes, ... etc / Jacques Ahrweiler
1268 Charles Baudelaire / Clément Borgal
1269 Lénine / Henri Arvon
1270 V.1 : 1969-1976
1271 Të vërtetat e një njeriu : bashkëbisedim me Jani Veshin : monografi / Gaqo Veshi; Nase Jani
1272 Vangjel Zhapa mirëbërës i madh labovit / Qirjako Hila; Novruz Xh. Shehu
1273 Krijime dhe flijime / Ramadan I. Sokoli; Ramadan Musliu; Fatos Kola
1274 Paul Eluard par lui-meme / Raymond Jean
1275 Voltaire et sa nièce Madame Denis / Jean Stern
1276 Le Siècle de Louis XV / Pierre Gaxotte
1277 Edwin Huble : njeriu që zbuloi shpërthimet në gjithësi : jeta dhe vepra / A.S. Sharov; I.D. Novikov; Minella Papakostandini
1278 Les Hommes du Bunker / Uwe Bahnsen; James P. O'Donnell; Frank Sirnich
1279 Dritë e pashuar : Hz.Muhammedi (s.a.v.) / M. Fethullah Gülen; Mithat Hoxha
1280 Luigj Gurakuqi për shkollën shqipe dhe arsimin kombëtar : monografi / Vehbi Hoti; Tomor Osmani
1281 In ricordo di papas Gaetano Petrotta
1282 Qëndresa e popullit të Dukatit në luftë kundër sundimit turk : 1800-1852 / Mustafa Hoxha; Demir Korita
1283 William James et l'attitude pragmatiste / Andrew J. Reck
1284 20-vjet nga historia e një gazete : permbledhje artikujsh, botuar në gazetën " Mësuesi" : 1983-2003 / Ilir Kanini; Taras Begeja
1285 Visarion Xhuvani Apostull i atdhetarizmit dhe i ortodoksisë shqiptare : ( 1.6.1887 - 15.12.1965) / Nos Xhuvani; Pavli Haxhillazi; Kasem Biçoku
1286 Petro Sota : monografi / Demir Korita; Liri Sota
1287 Bibliografi e vëllezërve Ivanaj [dorëshkrim] / Maksim Gjinaj
1288 Istoria Georgiou Kastriotou tou metonomasthentos Skentermpei, igemonos tis Alvanias : metafrastheisa ek tou Italikou me pollas simeioseis : prosetethi de kai ekthesis ton symbanton meta ton thanaton tou Skentermpei kai ton en to Vasileo ton dyo Sikelion Alvanikon apoikeion
1289 Prof. Kostaq Cipo : studime monografike dhe shkrime të tjera / Robert Cipo; Gëzim Luca
1290 Sulejman Luzati / Myfit Kaziu; Vera Ibrahimi
1291 Trimi i vegjëlisë Tafil Buzi : (1792-1844) / Mexhit Kokalari
1292 Gjirokastra (Pirrokastra e dikurshme) qyteti i "dymijë shkallëve" : me rastin e 2300 vjetorit të themelimit të qytetit / Mexhit Kokalari; Bashkim Abazi
1293 Rinia dibrane në Luftën Antifashiste Nacional Çlirimtare / Hajri Hoxha
1294 Rrënjët gjenealogjike të fizikantit Xhankarlo Vallauri : studim / Ilia V. Ballauri
1295 Vëllezër jashtë traditës : (roman i një lloji tjetër) / Kostaq At Papa
1296 Omer : shtërgu nga Ballkani / Luan Rama; Virgjil Muçi
1297 Aranitasi në ujëvarën e jetës / Guri Rrokaj; Skënder Hasko
1298 Shqiponjat e Tepelenës : pjesëmarrësit në LANÇ dhe dëshmorët e atdheut të rrethit të Tepelenës / Kadri M. Shametaj; Dhimitër T. Shtëmbari
1299 Il V centenario della nascita di Giorgio Kastriota-Skanderbegh : (1404-1904) : commemorazione storica / Gaspër Jakova
1300 Ashtu si e pashë Faik Konicën / Dhimitër Fullani; Nazmie Benusi
1301 Profeti Muhammed (A.S.) dhe rruga e tij : nga përmbledhja " Risale-i Nur" / Said Nursi; Abdylkadir Haktanër
1302 Fishta dhe françeskanët : simpozium në 130-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës / Kolec Çefa
1303 Profesor Arkitekt Kristo Sotiri : jeta dhe vepra / Koço Miho
1304 V.3 : M - Q
1305 V.4 : R - Z
1306 Fshati i martirizuar : historia e fshatit Viçisht të Dibrës që ka më shumë dëshmorë se sa shtëpi / Sakip Cami; Hasan Çipuri
1307 Përkthyesi i Stalinit : kujtime / Valentin Berezkov; Sokrat Gjerasi
1308 Un Rhapsode albanais : Ismail Kadare / Anne-Marie Mitchell
1309 Kadare "profugo" per convenienza / Besnik Sopoti
1310 E vërteta mbi Rikard Sorgen / Sergei Goliakov; Vladimir Ponizovski; Astrit Telegrafi; Sejdin Cekani
1311 Dr. Ibrahim Temo - osnivac mladoturskog Komiteta "Ujedinjenje i napredak, POF / Hasan Kaleshi
1312 Daoud Ammoun et la création de l'état libanais / Lyne Lohéac
1313 Naujocks, l'homme qui déclencha la guerre / Gunter Peis; Gérard Mézières
1314 Sami Raça, figurë e shquar e arsimit shqip / Mehmet Gjevori; Fazli Hajrizi
1315 Akademik Burovic : biografija / Rudin Kapetanovic; L. Perastanin
1316 Ligjërime për Nënë Terezën : konferencë shkencore : 3 tetor 2003 / Moikom Zeqo
1317 Jaurès et le socialisme des intellectuels : histoire du travail et de la vie économique / Georges Lefranc
1318 Adam Mickiewicz : ses affinités juives / Samuel Scheps
1319 Je, Gauguin : récit / Jean-Marie Dallet
1320 Gandhi et l'Inde nouvelle / Camille Drevet
1321 La Pensée politique de Gramsci / Jean-Marc Piotte
1322 Jouer avec le feu : entretiens / Haroun Tazieff; Jean Lacouture; Martine Barrére
1323 Dreri i bukur i Ramicës : monografi / Bernard Zotaj; Bardhosh Gaçe; Lirim Deda
1324 Note albanesi : il principe Aladro Kastrioti : l'Albania e l'Italia : un poeta albanese in Sicilia : canti popolari dell'Albania ; una colonia albanese alle falde dell'Etna / E. Portal
1325 Jeta e Shën Françeskut (e para dhe e dyta) dhe Traktati i mrekullive / Tommaso da Celano; Blerta Topalli
1326 Kastrióta Györgynek másik neván Szkander Bégnek a keresztény világ másik bajnokának élete és cselekedeté
1327 Studi etnologici di Nicolò Chetta : pubblicato nella rivista Sicula / Giuseppe Spata
1328 V.1 : Memuaristikë / Div Monti
1329 Lawrence d'Arabia / Anthony Nutting; Hélène Pasquier
1330 Léon Daudet / Pierre Dominique
1331 Armiâ i reformy : osmanskij oput modernizacii / Galina A. Klejnman; M. S. Mejer
1332 Kliment Ohridski = Kliment Ohridskij : zivot i tvorcestvo / Krasimir Stancev; Georgi Popov
1333 Histoire d'une amitié : nombreux textes inédits / Romain Rolland; Alphonse de Châteubriant
1334 Anastas Lula disidenti i parë në PKSH / Muharrem Dezhgiu
1335 Arratisja e Xhorxh Bllejkut : agjenti i shekullit / Shon Bjork; Rushan Birko; Skënder Hasko
1336 Don Shtjefën Kurti : kronikë e një jetë në amshim : monografi / Vlash Prendi; Çezar Rica
1337 Kënga karakteristike korçare / Eno Koço; Xhevat Lloshi
1338 Mozaik kujtimesh të disa atdhetarëve / Nikolin Paloka; Gjystina Paloka
1339 Napoleon / Evgenij V. Tarle; Javer Malo; Andrea Varfi
1340 Philosophes anglais et américains d'aujourd'hui / Paul Ginestier
1341 Gjiganti i kirurgjisë : Petro Cani : kujtime / Areteo Konomi; Flora Konomi
1342 Shumbati : histori dhe tradita : monografi / Shaqir Skarra; Hajri Mandri
1343 Frédéric II / Pierre Gaxotte
1344 Stalingrad : vie du Feldmaréchal : lettres et documents / Friedrich Paulus; Walter Gorlitz; R. Moreigne
1345 Wellington : 1769-1852 / Jacques Chastenet
1346 La Grande Catherine / Ian Grey; Andrée Picard
1347 La Reine Elizabeth : 1533-1603 / Katherine Anthony; Suzanne Campaux
1348 Le Monde de Thomas mann / Michel Deguy
1349 Aventura dashurie të burrave të famshëm / Ilia A. Moromov; Qamil Bedhia; Loredan Bubani
1350 Takime dhe kujtime / Rodoljub Colakovic; Stathi Kostari; Mehmet Gjevori
1351 V.3 : Historia e Skënderbeut, Kryezotit të Arbërisë (1405-1468). Gjergj Kastrioti Skënderbeu (1405-1468)
1352 Sami Frashëri në letërsinë dhe filologjinë turke / Hasan Kaleshi
1353 La Vita di Giuseppe Di Vittorio / Felice Chilanti
1354 V.2 : 1977-1989
1355 Le Tsar Alexandre I-er / Henry Vallotton
1356 Pj.1, T.1 : Depuis la naissance de Metternich jusq'ua Congrès de Vienne : 1773-1815
1357 Pj.1, T.2 : Depuis la naissance de Metternich jusqu'au Congres de Vienne : 1773-1815
1358 Pj 2, T.4 : L' Ére de paix : (1816-1848)
1359 Abd el-Krim et la République du Rif : actes du colloque international d'études historiques e t sociologiques : 18-20 janvier 1973
1360 Nikita Krusciov / Roy MacGregor-Hastie; Luciano Bianciardi
1361 Vauban / Alfred Rebelliau
1362 Périclès l'Athénien / Rex Warner; Geneviève Hurel
1363 Spiuni që erdhi nga deti / J.Bernard Hutton; Piro Koçi; Pandeli Koçi
1364 Marcel Proust
1365 Martiri i ujrave : monografi në përkushtim të Ukshin Deli Gjongecit / Dashamir Cacaj; Div Monti
1366 Figura të shquara dhe dëshmorë të krahinës së Oparit / Qemal H. Gegollari; Mevlud H. Buci
1367 Naim Frashëri (1846-1900) [dorëshkrim] : tesi di laurea in letteratura albanese : anno accademico 1940-1941 / Musine Kokalari
1368 Far yet near Albania / Ekrem Bardha; Robert Elsie; Donika Bardha
1369 Femrat dhe bukuria / Sophia Loren; Nikolla Sudar; Nexhat Myftiu
1370 Mémoire / Douglas MacArthur; M. Brault
1371 The lost treasures of Troy / Caroline Moorehead
1372 Garibaldi / Indro Montanelli; Marco Nozza; Claude-Antoine Ciccione
1373 Bashkëluftëtarë në çlirimin e atdheut / Kadri Musai
1374 Kushëriri i engjëjve / Ismail Kadare
1375 Messer Filippo Neri, Santo : l'Apostolo di Roma : Roma, Biblioteca Vallicelliana : 24 maggio - 30 settembre 1995
1376 Marinetti e il futurismo / Maurizio Calvesi; Claudio Salaris; Gino Agnese
1377 Marinetti e il futurismo a Napoli : Biblioteca Nazionale di Napoli : 6 maggio - 6 giugno 1996 / Matteo D'Ambrosio
1378 Marinetti e il futurismo a Firenze : qui non si canta al modo delle rane : Biblioteca Nazionale Centrale di Firenze 19 dicembre 1994 - 21 gennaio 1995 / Gloria Manghelli
1379 Marinetti e il futurismo a Milano : la grande Milano tradizionale e futurista : Milano, Biblioteca Nacionale Braidense 10 ottobre - 18 novembre 1995
1380 Pierre Leroux / Henri Mougin
1381 Souffrances et grandeur de Richard Wagner / Thomas Mann; F. Bertaux
1382 Napoléon se rend aux Anglais / Gilbert Martineau
1383 Katër përkthyesit / Ismail Kadare; Denis Fernandez Récatala; Haki Shtalbi
1384 Mémoires du Maréchal Montgomery, Vicomte d'Alamein / Bernard Law Montgomery; Jean R. Weiland
1385 Feniksi i Himarës Neço K. Muko : monografi / Janko Ll. Pali; Petraq J. Pali; Spiro Dede
1386 Pétain : Géneral en chef : 1917-1918 / Guy Pedroncini
1387 Fragmente nga jeta e sahabëve / Enes Ahmed Kerzun; Mehrie Kastrati; Alban Kodra
1388 Abbas - Mirza / Emineh Pakravan
1389 Nikita Sergueevitch Khrouchtchev / Christian Pineau
1390 Paul Eluard
1391 Héloïse et Abélard / Régine Pernaud
1392 C'est pour rire / Pierre Roger; Jean-Marc Thibault; Éric Laurent
1393 Cavour et l'epopée du risorgimento / Alfredo Panzini; Jean Humbert
1394 Frédéric Barberousse / Marcel Pacaut
1395 Betejat e reja nuk fitohen me armët e vjetra! / Esat Bilali; Frano Kulli
1396 Les Débuts de l'enseignement philosophique et de la libre pensée dans les Balkans : la vie et l'oeuvre de Théophile Corydaleé : (1575-1646) : avec 28 planches hors texte / Kleovylis Tsourkas
1397 Le Roi et le prince : Les Poniatowski : 1732 - 1812 / Claude Pasteur
1398 Annibal / Jean Pernoud
1399 Scliemann a la décoverte de Troie / Lynn Poole; Gray Poole; T. Renaud
1400 Fernandel / Christian Plume
1401 La vie de Toulouse-Lautrec / Henri Perruchot
1402 Palissy / Jacques Nicolle
1403 Trite bitolski vojvodi / Gorgi Kotevski
1404 Tino / Tino Rossi
1405 Ce que Napoléon a vraiment dit / Patrick Ravignant
1406 Liszt / Sacheverell Sitwell; F. Vernan
1407 Journal de Spandou / Albert Speer; Dominique Auclères; Michel Brottier
1408 Sandër Prosi në film [album] / Flori Slatina
1409 Sträusse für Strauss : Vater und Sohn
1410 Ludvik Kuba : zakladatel slovanske hudebni folkloristiky / Josef Stanislav
1411 Peri tis Thavmatourgou Eikonos tis Yperagias Theothrou tis legomenis Koukkoukselissa, kai evriskomenis en ti megisti Lavra tou Oisou Patros emon Athanasiou
1412 To Pasaliki Ioanninon stin epohi tou Ali Pasa Tepelenli : (1788-1822) / Miltos Kyrgiannis
1413 Hasan Prishtina në lëvizjen kombëtare e demokratike shqiptare : 1908-1933 / Tahir Abdyli; Hakif Bajrami
1414 Të tjerët për veprën e Anton Harapit / Anton N. Berisha
1415 Fati i luleve : rruga jetësore e shkrimtarit dhe atdhetarit Jusuf Gërvalla / Kadri F. Rexha; Teki Dërvishi
1416 San Francesco d'Assisi patrono d'Italia. San Benedetto da Norcia patrono d'Europa / Massimo Stefanetti
1417 Rëndësia e veprës së Gustav Majerit për studimet albanologjike : sesion shkencor kushtuar 100 vjetorit të botimit të këngës kreshnike shqiptare, Prishtinë, më 15.XII.1997 / Zymer U. Neziri; Rrustem Berisha; Rexhep Doçi; Begzad Baliu
1418 Jetë kushtuar lirisë : monografi për Hajrullah Tërpezën / Rrahim Sadiku; Sali Bashota
1419 Ali Khan : la vie d'un séducteur / Leonard Slater; Jane Fillion
1420 San Giorgio Albanese ieri ed oggi : breve monografia : 1099-1989 / Cosmo Laudone
1421 Dante Aligieri : jetëshkrim dhe komente mbi veprën "Komedia" / Leonardo Orsini; Gent Osmani; Erion Kristo
1422 Jul Çezar : histori, dokumente, ilustrime / John Gunther; Fernand Nathan; Dikter Mustafaraj; Erion Kristo
1423 Uinston Çërçill : histori, dokumente, fjalime, foto / Robert Blake; Albana Kozeli; Korab Hoxha
1424 Eqrem Çabej dhe kultura shqiptare : konferencë shkencore ndërkombëtare me rastin e 95-vjetorit të lindjes së Prof. Eqrem Çabejt : Gjirokastër, më 23 maj 2003 / Thoma Dhima; Vasil Bici
1425 Si shkruaj / Umberto Eco; Vehbi Miftari
1426 Bibliografija Dositeja Obradovica : kniga 1783-1988 / Ksenija Lazic; V. Brguian
1427 Bashkëkohësit për Agim Ramadanin / Ali Podrimja; Sali Bashota
1428 Eminem / Nick Hasted
1429 Leonard Ajkun
1430 Mère Teresa : biographie / Frédéric Lenoir; Estelle Saint-Martin
1431 Le Testament politique de Hitler / Martin Bormann
1432 Mannerheim e il dramma della Finlandia / Amedeo Tosti
1433 Hoxhë Kadriu (Kadri Prishtina) / Eqber Skëndi; Vasfi Baruti
1434 Eminescu i panjohur dhe ideologjia e tij popullore - atdhetare : një studim gjenetik me një përqasje të veçantë të marrëdhënieve ndaj kulturës gjermane / Lasgush Poradeci; Arif Kutleshi
1435 Tepedelenli Ali Pasa / Mufit Libohova
1436 Personalitetet shqiptare në Kâmûs al-a'làm / Sami Frashëri; Mehdi Polisi
1437 Jasharët : histori e rrëfyer / Bardh Hamzaj; Faik Hoti
1438 Zef Jubani-Artist i Popullit : monografi / Lec Shllaku
1439 Dritë e re për kryetarin e parë të Shqipërisë etnike : tribunë shkencore në 115 vjetorin e martirizimit të Ymer Prizrenit : 12 qershor 1887-12 qershor 2002 / Muhamet Pirraku
1440 Timotei Cipariu : cores pondentà primita / Liviu Botezan
1441 Portraits / Emmanuel d' Astier
1442 Una Geografia dell'altrove : l'Atlante d'Africa di Arcangelo Ghisleri : mostra documentaria : Cremonia 6-20 settembre 1997 : Bergamo 22 settembre - 12 ottobre 1997 / Emanuela Casti Moreschi; Giorgio Mangini
1443 Ungaretti : la biblioteca di un nomade
1444 Umanesimo e Padri della Chiesa : manoscritti e incunaboli di testi patristici di Francesco Petrarca al primo Cinquecento : Biblioteca Medicea Laurenziana 5 febbraio - 9 agosto 1997 / Sebastiano Gentile
1445 Cultura classica e italiana nel Dalmata Ante Tresic-Pavicic : 1867-1949 / Fedora Ferluga-Petonio
1446 Napoléon a-t-il été empoisonné? " une enquête judiciaire / Sten Forshufvud; E. Maupoix
1447 Kuteli : prozator, poet, kritik / Sali Bashota; Nazmi Rrahmani
1448 Nermin Vlora Falaski : biseda / Hasan Hasani; Nafije Latifi
1449 Le Président Thomas Woodrow Wilson : portrait psychologique / Sigmund Freud; William C. Bullitt; Marie Tadié
1450 La Vie de Jean Jaurès ou la France d'avant 1914 / Marcelle Auclair
1451 Tom. 3 : 1841 - 1846
1452 Saint François d'Assise / Elizabeth Goudge; P. Singer
1453 Ajnshtajni dhe makina e kohës / Luca Novelli; Teuta Mati; Dolores Cipo
1454 Albert I-er : le Roi sans terre / Carlo Bronne
1455 Allende : un itinéraire sans de tours / Jean-Claude Buhrer-Solal
1456 Mark Tirta ky etnolog / Fran Lleshi; Nebi Bardhoshi
1457 Vigan në Krisht e vatan : monografi kushtuar Mons. Dr. Zef Oroshit, prelat i kishësh katolike "Zoja e Shkodrës" në New York / Zef Përgega; Ndue Dedaj
1458 Ben Gourion le prophète armé / Michel Bar-Zohar
1459 Massent / P. Bessand-Massent
1460 Vasile Lupu, domn al Moldovei : (1634-1653) = Vasile Lupu, prince of Moldavia : (1634-1653) / Constantin Serban
1461 Beethoven / Hector Berlioz
1462 Benjamin Constant et Napoléon : avec une lettre du général Catroux / Jean Baelen
1463 Babeuf et les problèmes du babouvisme
1464 Pj. 1 : La Corte di Ferrara
1465 Ces dames de l'Ouest / Dee Brown; Nina Godneff
1466 La Vie de Berlioz / Hector Berlioz; Jean Roy
1467 Alexandre Dumas ou cent ans après / Maurice Bouvier-Ajam
1468 Isa Boletini : 1864-1916 / Fatmira Musaj
1469 Njerëz të shquar të Antikitetit / Ralda Forzin; Beverley Tavio; Sonila Meksi; Nexhat Myftiu
1470 Tango me Jorge Luis Borges : intervistë / Jorge Luis Borges; Alina Diacono; Mira Meksi; Silvana Leka
1471 Shkrimet e Shën Françeskut të Asizit / San Francesco d'Assisi; Blerta Topalli; Tefë M. Topalli
1472 Marie-Antoinette intime : mémoires / Jeanne Louise Henrietté Campan
1473 L' Ardeur / Jacques Chaban-Delman
1474 Clausewitz / Paul-Marie de la Gorce
1475 Claude Bernard et la médecine experimentale / Robert Clarke
1476 Faqe nga traditat e Kuçit ( Kurvelesh) / Veledin Abazi
1477 Tom. 2 : 1840
1478 Tom. 1 : 1836 - 1839
1479 Resulbegoviqët dhe shqiptarët / Kapllan Resuli; Gëzim Dini
1480 Picasso : les femmes, les amis, l'oeuvre / Jean-Paul Crespelle
1481 Calvin : sa vie, son oeuvre avec un exposé de sa philosophie / Jean Cadier
1482 Isocrate et son temps / Paul Cloché
1483 George Sand
1484 Adolf Hitler / Pierre Gosset; Renée Gosset
1485 Arkimedi dhe makinat e tij luftarake / Luca Novelli; Teuta Mati; Dolores Cipo
1486 Un correspondant très particulier : Blowitz du "Times" / Frank Giles; Monique Thies
1487 Darvini dhe historia e vërtetë e dinosaurve / Luca Novelli; Teuta Mati; Dolores Cipo
1488 Hasimja; Batril / Miftar Spahija
1489 Les documents du Caire / Mohamed Hassanein Heikal; H. Parisot
1490 César Franck ou concert spirituel / Alfred Collind
1491 Le Chotés mystérieux de l'affaire Dreyfus : fac-similés de sept documents secrets ou inédits / Armand Charpentier
1492 Fernandel m'a raconté / Raymond Castans
1493 Louis XIII : roi cornélien / Pierre Chevallier
1494 Indira Gandhi : nourrir, apaiser, défendre, éduquer un demi milliard d'êtres hummains / Anne Cublier
1495 Mirash Ivanaj personalitet i shquar i universit shqiptar : monografi / Iljaz Gogaj; Agim Sinani
1496 Ptoleme Xhuvani dëshmor i Pojskës / Besim Shyti; Zana Papajani
1497 Ilias Vrioni / Asllan Sulo; Çlirim Mukli
1498 Hollywood aujourd'hui : une legende americaine : de Brando a Redford / Guy Abitan
1499 Un homme d'influence : Sir Siegmund Warburg : (1902-1982) / Jacques Attali
1500 Médecins et ingénieurs ottomans à l'âge des nationalismes / Méropi Anastassiadou-Dumont
1501 Thorstein Veblen and lis America / Joseph Dorfman
1502 Anton Tchekhov
1503 Jean Racine : l'enfant du désert / Charles Baudouin
1504 Në gjerdan të Atdheut : Fatos Kalemi (Dëshmor i Atdheut) : monografi / Islam Kalemi; Duro Shehu
1505 Ramadan Sokoli : jeta dhe vepra / Osman Xhatufa; Enver Kushi; Arta Gruda
1506 Buonarroti / Samuel Bernstein; M. Gilles
1507 Il debutto rinviato : vita ed opere del musicista Igino Robbiani : 1884-1966 / Raffaella Barbierato
1508 Beitrage zur Nachmärz - Forschung : Christian Gottfried Nees von Esenbeck, Carl Georg Allhusen. Dokumentation zur Bibliothek von W. Wolff / Günther Höpfner
1509 Georgios Kastriotis (Skentermpeis) / Alex H. Mammopoylos
1510 Richelieu / Auguste Bailly
1511 Dardha turistike. Figurat sportive të saj / Pandi Balli
1512 Henri IV / Pierre de Vaissière
1513 George Washington : Fondateur des États - Unis : 1732 - 1799 / Woodrow Wilson
1514 Studentët shqiptarë të Francës dhe veprimtaria e tyre / Uran Asllani
1515 Albert Kamy : njeriu, mendimtari, artisti / Ardian Marashi; Rita Petro
1516 Wielcy humanistyki polskiej / J. Górskij
1517 Néron / Arthur Weigall; M. Gerin
1518 Vol. 1 : La confession de Claude; Le voeu d'une morte; Les mystères de Mareseille; Thérèse Raquin; Madeleine Férat; precédés de Zola par Armand Lanoux / Armand Lanoux
1519 Giuseppe Angelo Nociti : la difficile esistenza di uno studioso arbëresh / Francesco Marchianò
1520 Actes du Congres International sur l'histoire du Roi Abdulaziz Ibn Abderrahman Al Saoud : tenu à : l'Université Islamique al - 'Imâm Mohamed Ibn Saoûd à Riyad : 19-23 Rabiâ / 1406 h (1-5 Décembre 1985) / El Hannach Mohamed
1521 Nelle mani del nemico / Arturo Colombi
1522 Marcia di un albanese verso la libertà : autobiografia / Zef Margjinaj
1523 Enciclopedia artistilor români contemporani / Alexandru Cebuc; Vasile Florea; Negoita Laptoiu
1524 Charles de Gaulle / M. Cazenave
1525 "Me Dritën për Dritën" : album letrar-arkivor i Klubit të Shkrimtarëve Shqiptarë në Greqi "Drita" : 2000-2002 / Thanas Jani
1526 Lasgushi dhe ëngjëjt e pikturës / Moikom Zeqo; Vllasova Musta
1527 Tafil Buzi kryekënga e trimave / Limo Paza; Valter Memisha
1528 Patriotizmi i Lopësit = The patriotism of Lopes / Mystehak Ormëni; Alma Dudushi; Rrapo Ormëni
1529 Historia e Ministrisë së Financave : botim enciklopedik / Jovan Ll. Jano; Gjikë Kurtiqi; Kristo Mërtiri
1530 Mademoiselle de Sombreuil : héroine de la Révolution Française / Robert Christophe
1531 Amours et secrets de Marie Stuart / Philippe Erlanger
1532 Soixante témoins se Jésus-Christ : Christianisme au XX-e siècle / Frederic Delforge
1533 La Folie au pouvoir / François R. Dumas
1534 Itinerari i magjisë : (mbreti i guzhinës) / Kristaq F. Shabani; Pandeli Suli; Viktor Dërvishi
1535 Hugo, roi de son siècle / Raymond Escholier
1536 L' Amiral de Coligny / Claire-Éliane Engel
1537 Édouard Benes : un grand européen / Louis Eisenmann
1538 Shqipëria dhe Kosova historia e një aspirate : (artikuj, kumtesa, dokumente, publicistikë historike, intervista, recensione dhe ilustrime) / Marenglen Verli
1539 Dama e Bardhë e Habsburgëve / Paul Morand; Klio Evangjeli; Loredan Bubani
1540 Le Kaiser / Virginia Cowles; M.de Motke-Huitfeld
1541 L' honneur de vivre : témoignage / Robert Debré
1542 Ot Galipoli do Lepanto : Balkanite, Evropa i osmanskoto nasestvie : 1354-1571g. / Hristo L. Matanov; Rumâna Mihneva
1543 La Vie de César Borgia / Clemente Fusero
1544 Rimbaut : mystique contrarié / Stanislas Fumet
1545 Napoléon tel quel / Henri Guillemin
1546 Vol. 1 : L' Indochine dans la tourmente
1547 Danco Zografski : spomenica / Tashko Georgievski
1548 Franz Liszt / Émile Haraszti
1549 Ivan Pavlov / Hilaire Cuny
1550 Montaigne et son oeuvre / Roger Judrin
1551 Max Vasmer zum 100. Geburtstag / Norbert Reiter
1552 Martyr for a forgotten country / James C. McGowen
1553 Myzeqarë që i përkasin historisë / Kliti Nushi; Dhimitër T. Shtëmbari
1554 Pashai i Janinës : 1744-1822 / Gabriel Remerand; Miço Gubera
1555 Musa Bajram Lala / Moisi Murra; Inajet Shehu
1556 La dernière année / Erika Mann. Esquisse de ma vie. Essai sur Kleist. Essai sur Tchékhov / Thomas Mann / Erika Mann; Thomas Mann
1557 The Chiftliks of Ali Pasha / William W. McGrew
1558 Konrad Adenauer : souvenirs, témoignanes et documents / Paul Weymar; Jacques Delpeyrou
1559 Adolf Hitler, mon ami d'enfance / Auguste Kubizek
1560 Pierre Brisson : le journaliste, l'écrivain, l'homme : 1896-1964 / André Lang
1561 Le Destin de Madame du Barry / Jacques Levron
1562 Léonard de Vinci : l'union de l'art et de la science : avec choix de textes / Jacques Nicolle
1563 Agesilao Milano e la conspirazione antiborbonica del 1856 / Michelangelo Mendella
1564 Spiunët më të mëdhenj të botës / Charles Whiton; Nikolla Sudar
1565 Jean Moulin l'unificateur / Henri Michel
1566 Olivier Cromwell / Jean Matrat
1567 Mirabeau, l'homme à la vie brûle / Anne Manceron; Claude Manceron
1568 Lenin vo Francii, Bel'gi i Danii / Pavel V. Moskovskij; Viktor G. Semenov
1569 Njeriu skofiar : jeta dhe vepra e Haxhi Krasniqit / Mehmet Halimi; Adem Zejnullahu; Daut Bislimi; Naser Pajaziti
1570 Nektari i vulosur i xhenetit : jetëshkrim i të dërguarit të All-llahut / Safijurrahman El-Mubarekfuri; Muhamed I. Dolaku
1571 Shkolla teknike e Tiranës - e Fullcit : 1921-1933 : monografi shkollore / Mehmet Gjevori; Vehap Shita
1572 Dhuna dhe krimet serbe në shkollat e komunës së Prishtinës : (mars-qershor 1999) / Zijadin Gashi; Fehmi Rexhepi
1573 Eqrem Çabej : sesioni shkencor " Rëndësia e veprës së Prof. Eqerem Çabej për studimet albanologjike" : 25-26 dhjetor 1998 / Zymer U. Neziri; Begzad Baliu
1574 Bota iraniane në veprën e Sami Frashërit / Gazmend Shpuza; Besa Vila
1575 Historia e Skënderbeut, Kryezotit të Arbërisë (1405-1468) / Fan S. Noli; Gent Arianiti
1576 Perëndimi i një kohe / Luman H. Caka; Elsa Vakëflliu
1577 Mozaik shqiptar : publicistikë-portrete -studime-recensione-pjesë teatrale / Peter R. Prifti
1578 Uragani i meteorëve : Bilal Xhaferi dhe Ismail Kadare ballë për ballë / Fatime Kulli; Fadil Kraja; Ramadan Musliu
1579 Le Secret de Darlan : 1940-1942 : le vrai rival de De Gaulle / Pierre Ordioni
1580 Hier et aujourd'hui : des hommes, des idees et des faits : 1974 / Gaston Palewski
1581 Why expanding earth? : proceedings of the 3rd Lautenthaler Montanistisches Colloquium : held in Lautenthal, on May 26, 2001 : a book in honour of Ott Christoph Hilgenberg / Giancarlo Scalera; Karl-Heinz Jacob
1582 Présence de Jean-Jacques Rousseau : entretiens de Genève 1962
1583 Bokassa I-er / Pierre Péan
1584 Monsieur de Saint-Simon / Georges Poisson
1585 Edmond Rostand : sa vie et son oeuvre / Émile Ripert
1586 Një maskë për pushtetin : Ismail Kadare-shkrimtar në diktaturë : ese / Piet de Moor; Zhaneta Bogdani
1587 Un Héros Albanais : Scanderbeg, le Prince Alexandre / Germain Lefèvre-Pontalis
1588 Siro [album] : genesi ed evoluzione di un artista europeo = Siro : genesis and evolution of an european artist / ; Giancarlo Bonomo; Nikolin Baba
1589 Iphigénie ou La vie de Marie-Louise / Mark-Éli Ravage; Jean Talva
1590 Napoléon : scenes et figures / Maurice Rat
1591 Shqiptarët e Amerikës / Vehbi Bajrami; Dalip Greca
1592 Sadguru Sridhara Swami Charitam : trasns.
1593 Napoléon et Joséphine : leur roman : originaux et contenant de nombreux inédits des lettres de Napoléon à Joséphine / Jean Savant
1594 De quoi vivait Bonaparte / Bernard Simiot
1595 Fundi tragjik i Romanovëve : 13 vjet në Oborrin e Rusisë / Pierre Gilliard; Jordan Haxhinikolla; Emil Cimbi; Perikli Jorgoni
1596 Migjeni, il poeta della povertà / Besnik Sopoti
1597 Golda Meir : la femme qui a permis la naissance d'Israäl / Marie Syrkin; Jacqueline Hardy
1598 Oliver Cromwell : 1599-1658 / George Robert Stirling Taylor; G.M. Drucker
1599 5 : Mârturii
1600 Lincoln / Louis de Villefosse
1601 Bd.2 : Mec-Z
1602 Bd.1 : A-Laz
1603 Bd.2 : Le-Z
1604 Bd.1 : A-Maz
1605 Dans l'ombre de Gomulka / Erwin Weit; Dorothee Tiocca
1606 Bisedë përmes hekurash / Ukshin Hoti; Ismail Kadare; Rexhep Hoti
1607 Lamartine ou L'amour de la vie / Maurice Toesca
1608 De Gaulle vivant / Louis Terrenoire
1609 Magyar királyné a Tiranai tronon / Gárdos Miklós
1610 Vita di Agesilao Milano
1611 Kisha ungjillore : si dallohet nga Kishat ortodokse dhe katolike
1612 Përballë të vërtetës : Kristo Dako : jeta dhe vepra / Dhimitër Dishnica; Artan Selenica
1613 Aleksandri i Madh / Arthur Weigall; Injac Saraçi
1614 Vol. 1 : A-K
1615 Vol.2 : L- Z
1616 Aleksandri i Madh : histori dhe rrëfime / Llambro Ruci; Xhevat Beqaraj
1617 Ajet Rushiti : aderues i ideve të Ballit kombëtar dhe i Lidhjes kosovare / Riza Sadiku
1618 Eroe di scena fantasma d'amore (Moissi) : due tempi / Giorgio Pressburger
1619 Pandeli J. Evangjeli (1859-1949) , atdhetar dhe burrë shteti i shquar / Hysni Myzyri
1620 Vackra Vilda Balkan / Hákan Mörne
1621 Nderim Dhimitër Shuteriqit / Koço Bihiku; Besa Vila
1622 Antologji trimërie : nderim për Adem Cane Xhakën : monografi / Albert Habazaj; Bardhosh Gaçe
1623 Fakulteti i mjekësisë : 50 vjet histori : (1952-2002) / Andrea Gudha; Kristo Pano
1624 L' Opera di Girolamo De Rada : discorso pronuncito a S. Demetrio Corone (Cosenza) in occasione del 50-o anniversario della morte del poeta / Francesco Bugliari
1625 Policia sekrete e Ali Pashës / Irakli Koçollari; Ferit Duka
1626 Policia sekrete e Ali Pashës / Irakli Koçollari; Ferit Duka
1627 V. 1 : Rinia : 1866-1888 / Selami Tabaku
1628 Namik e Lejla Mehqemeja : dy jetë një poezi / Lejla Mehqemeja; Namik Mehqemeja; Agim Mehqemeja
1629 Asllan Gurra : patriot e komandant trim / Qemal H. Gegollari; Mevlud H. Buci
1630 Shah Veliullah Dehlevi / Orhan Zarshati
1631 Stefan Kaçulini në lëvizjen politike durrsake / Sali Hidri; Hysen Hidri; Elda Kelo
1632 Nuk është për biçikletën kthimi im në jetë / Lance Armstrong; Sally Jenkins; Sokol Lulgjuraj; Gentiana Lulgjuraj
1633 Një shekull dritë : arsimi në Tropojë në shek. e XX-të / Selim Matoshi; Hamit Aliaj
1634 Asketet më të njohura / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1635 Ligjërueset më të shquara / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1636 Luftëtaret më të shquara / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1637 Dijetaret më të njohura / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1638 Poetet më të dëgjuara / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1639 Gra dëshmore / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1640 Gratë më të shquara / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1641 Artistë shqiptarë në Akademitë italiane = Artisti albanesi nelle Accademie italiane / Ylli Drishti; Leon Çika
1642 Nënat e besimtarëve / Muhamed Abdulkerim; Gentian Bodlli; Alban Kodra
1643 Nënat e Profetit Muhamet a.s. / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1644 Vajzat e Profetit Muhamet a.s. / Gentian Bodlli; Alban Kodra
1645 Condottieri dei nostri tempi / Amedeo Tosti
1646 Ali de Tébélene : trilogie / Paul-François Morucci
1647 Maupassant le Bel-Ami / Armand Lanoux
1648 Les morts mystérieuses de l'histoire contemporaine / Jacques de Launay
1649 Leopold Carl Müller : 1834 - 1892 : Briefe und Dokumente / Herbert Zemen
1650 Tirana e përgjakur : poeme dhimbjeje për ata , që nuk duhet të ishin vrarë. Masakra e terrorit komunist në Tiranë : ( 28 tetor 1944-16 nëntor 1944) / Bedri Alimehmeti; Sokol Jakova
1651 Something beautiful for god : Mother Teresa of Calcutta / Malcolm Muggeridge
1652 Pierre Lazareff à la une / Jean-Claude Lamy
1653 Mon ami Onassis / Jacques Harvey
1654 Ney : le brave des braves / François-Guy Hourtoulle
1655 Ligjërata për etnologjinë shqiptare / Andromaqi Gjergji; Flora Koka
1656 Universi i vlerave të munguara : mjedisi intelektual në Elbasan në gjysmën e parë të shek. XX : studime / Tomor Plangarica
1657 Le second empire / Pierre Labracherie
1658 Croat and Albanian great viziers of the Ottoman Empire / Vatro Murvar
1659 Filozofia e Teodor Anastas Kavaliotit / Alfred Uçi
1660 Gasi Mustafà Kemal : il fondatore della nuova Turchia / Dagobert Von Mikusch; Paolo Milano
1661 Hasan Berisha : një jetë në mërgim : monografi / Bedri Myftari; Rexhep Polisi
1662 Othon III ... : la merveille du monde : rénovateur de l'universalisme romain unificateur de l'Europe de l'an 1.000 / Ernest Huant
1663 Oscar Wilde : les années maudites / Montgomery Hyde; P. Kyria
1664 Mehmet Shpendi, i pari i djelmnisë së Shalës / Pal Doçi
1665 Legjenda Gjinishi përballë së vërtetës : jetë heroike, vdekje tragjike, harresë mizore : monografi / Astrit Kaziu; B. Lundra
1666 Kralica e Malësorëvet : Brenga e Ballkanit dhe Edith Durham = Queen of the Mountains The Balkan Adventures of Edith Durham / Gill Trethowan; Juliana Goga; Genc Lamani; John Hodgson
1667 Aide - de - camp to freedom / Teodoro M. Kalaw; M.K. Kataigbak
1668 Plutarchus Leven van Pyrrhus : Historische Commentar / Arie Bastiaan Nederlof
1669 Le Testament de Varga : suivi de textes inédits de Lénine
1670 Njeriu mal, apo mali njeri : Çajupi : prozë e shkurtër, poezi, ese te zgjedhura / Ilia Laska; Enver Kushi
1671 Daut Sefer Gjikondi luftëtar i lirisë, pishtar i diturisë : monografi / Veledin Gjikondi; Sadik Muraj
1672 Voltaire le conquérant : naissance des intellectuels au siècle des Lumières : essai / Pierre Lepape
1673 Memorie intorno alla mia vita, studi ed impieghi : le vicende autobiografiche di un erudito cremonese ed intellettuale milanese, tra antico regime e restaurazione : 1766-1851 / Vincenzo Lancetti
1674 Leonide I. Brejnev : pages d'une vie
1675 L' assassinat de Hitler / Henri Ludwigg; René Jouan
1676 Camille Desmoulins : grandeur et misère d'une âme ardente / Pierre Labracherie
1677 Nikita Sergueievitch Khrouchtchev : ascension et chute d'un homme d'état soviétique / Wolfgang Leonhard; B. Cornuz; J. Cornuz
1678 Lamartine - Le livre du centenaire / Paul Viallaneix
1679 On the shores of the Mediterranean / Eric Newby
1680 Sure Ajazi, ky kreshnik i kohës tonë / Beqir Ajazi; Ismail Belloshi
1681 Bijat e Rozafës : gra të shquara të hapësirës shkodrane / Zenepe Dibra; Hasan Lekaj
1682 Bibla shqip dhe tradita : akte te seminarit shkencor, ( Tiranë, 24.05.04) / Enver Hysa; Gjovalin Shkurtaj; Nikë Ukgjini
1683 Thellësia e thjeshtësisë : njeriu dhe poeti Ndoc Gjetja / Kujtim Dashi; Moikom Zeqo
1684 Scanderbeg / Fan S. Noli; Alessandro Laporta; Halil Myrto
1685 Nopcsa Ferenc-Emlékszám / József Hála
1686 Notions sur Aly Visir de Gianina
1687 Sinan Tare Lekdushi : jetëshkrim / Delo Serjani; Gentjana Brahimi
1688 Krutja e Sipërme në rrjedhën e historisë / Nesti Gjermëni; Dhimitër T. Shtëmbari
1689 Antologji e mendimit shqiptar : 1870-1945 / Ndriçim Kulla; Maklena Çabej
1690 Njeriu me zemër njeriu : Gogo Nushi : grimca kujtimesh / Ilia Plaku; Margarita Plaku
1691 A jemi shqiptarë apo do bëhemi / Ndriçim Kulla
1692 Hapësira të kulturës Islame : Berati / Qeramudin Durdia; Agim Mehqemeja; Bedri Telegrafi; Agim Mehqemeja
1693 Të orientohemi nga demokracia amerikane / Sokrat Plaka; Robert Vullkani
1694 Alcide de Gasperi formulë e suksesit politik : në 50 vjetorin e vdekjes : konferenca kombëtare, 29 maj 2004 / Ardita Repishti
1695 Lotët e shpirtit tim : një histori e vërtetë / Kim Hyun Hee; Lefteri Hito; Adriatik Kallulli
1696 Me Bizant të zu inati : 900 vjet këngë labërie / Fitim Çaushi; Nexhat Myftiu
1697 Sami Frashëri / Agâh Sýrrý Levend; Genciana Abazi (Egro); Nelson Qirjako
1698 Legjislatura XVI : 2001 - 2005 : manual / Kuvendi i Shqipërisë
1699 Dostojevski nuk ndihej i vetmuar / Andrea Llukani
1700 Mbreti Zog dhe përpjekja për stabilitetet në Shqipëri / Bernd J. Fischer; Brikena Çabej; Krenar Hajdëri
1701 Dolani : një copëz historie e atdheut / Agron Agolli; Nexhmije Neziri
1702 Shahin Leka : biografia / Pjetër Hidri; Maksim Husi; Hasan Çipuri
1703 Lumo Pavari luftëtari për liri : monografi / Nuri Dragoj; Arbër Dragoj
1704 Sharl dë Fuko : në gjurmët e Jezusit të Nazaretit / Petite Soeur Annie de Jésus; Odette Marquet
1705 Jeta dhe vdekja e Adolf Hitlerit / James Cross Giblin; Arlinda Mulosmanaj
1706 Gustav Flober : jeta dhe vepra / Henri Troyat; Riza Ibrahimi; Tatjana Ibrahimi
1707 Hysen Çino - sorkadh Çike mbi lëndina : monografi / Stefan Martiko; Bardhosh Gaçe; Kozma Vasili
1708 Xhevdet Doda Dëshmori - Hero : 1906-1945 : monografi / Shaban Braha; Petrit Bezhani
1709 Takim me vetveten / Nane Kutra; Violeta Gudha (Kutra); Thoma Noti
1710 Simfonizimi në muzikën e Çesk Zadesë / Klement Kole; Josif Papagjoni
1711 Islam Spahia i Lumës : jeta dhe veprimtaria / Azis Bulica; Afërdita Onuzi
1712 Bir i denjë i Mallakstrës / Tashko Lako; Vasil Prifti
1713 Mëmëdhetari, luftëtar për paqe e progres, kleriku i shquar Paisi Vodica : 1882-1966 / Vasil K. Thanasi; Thoma Vasili
1714 Kalo Brahim Xhaferaj një jetë në këmbë për mëmëdhenë / Zihni Haskaj; Bektash Zite; Leno Luci
1715 Kalo Brahim Xhaferaj në kujtimet e dy brezave / Zihni Haskaj; Bektash Zite
1716 Xhagjikajt / Andrea Llukani; Ylli Xhagjika
1717 Labova : arsimi dhe arsimtarët e saj / Foto Toti; Kristaq Nanushi
1718 Pj. 1 : Janar - qershor / Venian Mile
1719 Josif Rela : jeta dhe krijimtaria letrare / Isak Shema; Eqrem Basha
1720 Marcel Proust / Thierry Laget
1721 La France et l'olympisme / Patrick Clastres; Paul Dietschy; Serge Laget
1722 George Sand / Béatrice Didier
1723 V.1 : Historia e Tiranës si qytet, deri më 1920 / Fatjon Balliu
1724 Vol. 1 : Aachen-Bylica
1725 50 Jahre Papierrestaurierung in Österreich. 80 Jahre Hofrat Prof. Mag. Otto Wächter
1726 Les quatre interprètes / Ismail Kadare; Denis Fernandez Récatala
1727 Historia e jetës dhe e veprave të Skënderbeut / Marin Barleti; Stefan Prifti; Henrik Lacaj
1728 Kinematografia shqiptare = The Albanian cinematography / Abaz T. Hoxha
1729 V.2 : 1985-2005 / Elda Kelo
1730 Zhysten Godar dhe miqtë e tij për Shqipërinë dhe shqiptarët / Koli Xoxi
1731 Aleksandr' i Madh dhe Maqedonij' e hershme deri te Aleksand'i Madh (336 p.K.) / Mustafa Kruja; Bashkim Merlika
1732 V.3 : 1990-1995
1733 Ana Ahmatova : një shtegtim poetik / Amanda Haight; Meri Lalaj; Vali Xhixha
1734 Diversioni i akademikut Resuli / Xhevdet Resuli; Sajo Urovi
1735 Esad Mekuli : memoarë / Kapllan Resuli; Gëzim Dini
1736 Mandela i Shqipërisë : epizodar ngjarjesh të vërteta / Gëzim Dini
1737 Babai i Kosovës Republikë : e vërteta e dokumentuar / Shani Burovi; Gëzim Dini
1738 Koha lind vigaj : monografi për Hysen Malë Arifi / Tahir Bezhani; Jonuz Fetahaj
1739 Jeta dhe vepra e Idriz Seferit / Jusuf Bajraktari
1740 Ringjallje / Uran Butka; Ali Podrimja
1741 Flakadanët e lirisë / Bedri Tahiri; Rasim Selmanaj; Ernest Luma
1742 Xhevat Avdalli dhe Laver Bariu : përpjekje për një libër për Polifoninë dhe Sazet / Thanas Dino; Odhise Çerkezi
1743 Shotë Galica Heroinë e kombit / Jusuf Bajraktari
1744 Milush Kopiliqi, serb apo shqiptar? / Ahmet Qeriqi; Muhamet Tërnava
1745 Fisi Dema : kontributi i tyre neper breza për liri, pavarësi e demokraci / Kadri M. Dema; Bardhosh Gaçe
1746 Vlerësime, preokupime, përimtime : shkrime për letërsi, art e kulturë / Sinan Gashi
1747 Çelo Sinani, Hero i Popullit : monografi / Kastriot Hadëri; Izet S. Çulli
1748 Scanderbeg un eroe moderno : (multimedial hero) / Gennaro Francione
1749 Gani Mal Daci : monografi / Jashar Dacaj; Astrit Daci
1750 Në prushin e vllazërimit : publicistikë / Servet Tartari; Lirim Deda
1751 Le Vite degli uomini illustri / Plutarchus; Girolamo Pompei
1752 Le Vite degli uomini illustri / Plutarchus; Girolamo Pompei
1753 Eqrem Bukali, dëshmori Libohovit : (1927 - 1944)
1754 Portretet e një shpirti [album] / Moikom Zeqo
1755 Bashkim Ahmeti : vepra të fundit [album] / Bashkim Ahmeti; Era Ahmeti; Ylli Drishti; Vangjush Valla; Flutura Açka; Kurt Westergard
1756 Faik Konica : (1876 - 2004) / Edmond Çali; Albana Çali
1757 Testamenti : vjersha, shkrime, dokumente,kujtime / Tefik Sfiri; Syrja Xhelo
1758 Shtypi katolik shqiptar për kishën katolike shqiptare martire / Ndoc Nogaj
1759 Yje të pashuar / Resul Bedo; Lekgjon Gurra
1760 Klerikë e Limjanit : monografi / Shaqir Skarra; Musa Rriçku; Hajri Mandri
1761 Dino Malo Islamaj, mësuesi atdhetar i Dhëmblanit / Zihni Haskaj; Bektash Zite; Hamit Kaba
1762 Tom. 9 : Biografie per corredo alla Storia universale
1763 Zeqir dhe Xhemal Halil Mustafaj : monografi / Mujo Buçpapaj
1764 Politika ime në Shqipëri : 1916 - 1920 / Mufit Libohova; Xhevat Beqaraj; Mexhit Prençi
1765 Bilbilat e këngës popullore / Albert A. Zholi; Gazmend Agai
1766 Për Kosovën e lirë : kujtime të një antari të Ballit Kombëtar-Kosovë / Kadri B. Gashi; Bardhyl A. Selimi
1767 Shtypi katolik shqiptar për martirët : 1999 - 2003 / Ndoc Nogaj
1768 Jehona e Topojanit / Naim Manaj; Mexhit Hajdari
1769 Skrapari në LANÇ dhe në progresin shoqëror / Izet Dyrmishi; Veli Hoxha
1770 Veterani që flet me gurin / Kolë Ndreka
1771 Zambakët e kuq të Fterrës / Bajram Sadikaj
1772 Ndërlidhja nga ëngjëlli e profeti tek interneti / Ibrahim Shametaj
1773 Sali Hallkokondi dhe "Historia e Shqipërisë së Re" : monografi / Bardhosh Gaçe; Skënder Hasko
1774 Misionari i dijes : Sejat Qerim Bihuci / Limoz B. Bihuci; Kristaq F. Shabani
1775 Libri 2 : Filozofia katolike
1776 Elena Ghika a Girolamo De Rada : lettere di una principessa : studim / Dora D'Istria; Merita Bruci (Sauku)
1777 Me Komandantin : kujtime / Tare Isufi; Lirim Deda
1778 Vite që bënë epokë : kujtime dhe shkrime për LANC / Stilian Adhami; Donika Thaka
1779 I lindur sërish / Charles W. Colson; Blerina Pasha; Blerta Rrapi
1780 Kush e vrau Aristidh Kolën : monografi / Kastriot Kaçupaj; Esmeralda Isufi
1781 Vullneti, përkushtimi dhe modestia e një studiuesi : kushtuar Stilian Adhamit / Donika Thaka; Gjergji Thaka
1782 Kuvendim për Danten : ese
1783 Sali Verdha njeri i mirë dhe i shquar / Luan Babameto
1784 Scanderbeg : eroe della indipendenza albanese / Gino Pallotta
1785 Dibra dhe dibranët në faqet e historisë / Rakip Sinani; Fatos Daci
1786 Dibra sportive / Ismet Bellova; Ali Lleshi
1787 Prof.Dr. Elmaz Leka, një jetë me përkushtim / Maksim Husi; Çobo Skënderi
1788 Dr. Milan pl. Sufflay : hrvatski aristokrat duha / Darko Sagrak
1789 The Miss Stone affair : America's first modern hostage crisis. / Teresa Carpenter
1790 Marie Shllaku bijë e Shkodrës martire e Kosovës : jetëshkrim / Tomë Mrijaj; Klajd Kapinova
1791 Jeta dhe vepra e këshilltarit të shekullit Bediuzzaman Said Nursiut / Ramazan Ballxhë; Abdylkadir Haktanër
1792 Emin Matraxhiu / Petro Kita
1793 Kristaq Rama : monografi / Suzana Kuka (Varvarica); Perikli Jorgoni; Zamir Marikaj; Benet Koleka
1794 Prekë Cali, piramidë e kufijve të Shqipërisë : me rastin e 60-vjetorit të pushkatimit / Gjekë Gjonaj; Nikë Ukgjini
1795 V. 2 : Personalitetet shqiptare në Kamus al -alam / Mehdi Polisi
1796 Figura të ndrituna të Rilindjes Kombëtare / Jup Kastrati
1797 Luani i Janinës, Ali Pashë Tepelenasi / William Palmer; Demir Alizoti; Bardhyl A. Selimi
1798 Enciklopedia e Tepelenës / Novruz Xh. Shehu; Ethem Ruka; Petrit Koçiaj
1799 Enver Hoxha's world : Hoxha's Memoirs shed light on Albanian policies during the last four decades / Nikolla Pano
1800 O Ellinikos kosmos tou Antoninou Kapustin (1817-1894) : symvoli stin politiki tis Rosias sti hristianiki Anatoli to 19o Aiona / Konstantinos K. Papoulidis
1801 Gjurmë të mjekësisë shqiptare / Flamur Tartari; Emil Cimbi
1802 A e di kush jam unë? : dhjetë As'habë të shquar / Muhammed Hamza Es-Sa'davi; Ismet Abazi
1803 Vepra / Selman Riza; Idriz Ajeti; Besim Bokshi; Rexhep Ismajli
1804 Arsimi në Bllacë në rrethinë : 1929-2003 / Adem Derguti; Rexhep Shahu
1805 Urat / Blerim Shala
1806 Hajrulla Muhametaj : monografi / Nuri Dragoj; Arbër Dragoj
1807 Histori e shkruar me pushkë e penë / Fatos Daci; Kastriot Hasa
1808 Jeta dhe veprimtaria e Sheh Ahmed Shkodrës : monografi / Faik Luli; Bujar Shehu; Brixhitë Shehu
1809 Një vështrim i shkurtër për veprimtarinë atdhetare të vëllezërve Ferid dhe Gafur Jegeni [dorëshkrim] / Tefik Jegeni
1810 Martino Segono di Novo Brdo vescovo di Dulcigno : un umanista serbo-dalmata del tardo quattrocento : vita e opere / Agostino Pertusi
1811 La Memoria di Martino Segono "De provisione Hydronti et de ordine militum Turci et eius origine" in rapporto al trattatello di Feliks Petancic 'Quibus itineribus Turci sint aggrediendi" / Agostino Pertusi
1812 Figura historike iliro-shqiptare : artikuj studimorë / Valter Shtylla
1813 Dibra dhe Dibra e Madhe në luftë / Xheladin Krifca; Aleks Gjinaj
1814 Mehmet pushtuesi : botësulmuesi në kapërcyell kohe / Franz Babinger; Afrim Koçi
1815 Dinastitë iliro - shqiptare me famë botërore : prej djalit të Akilit tek familja e Ahmet Zogut / Nikollë Loka; Ndue Dedaj
1816 Qazim Dervishi : Mesues i Popullit / Elnar Dervishi; Valbona Qehaja
1817 Çdo sekondë vlen / Lance Armstrong; Sally Jenkins; Sokol Lulgjuraj; Gentiana Lulgjuraj
1818 Nderim për Malëshovën / Niko Tyto; Fatmir Gjestila
1819 V.1 : Njeriu në formim dhe në Dioqezën e Shtatë Bajrakëve / Ilirjana Angoni; Zimo Krutaj
1820 Shkodra në shekuj : seminari i katërt ndërkombëtar : 20-22 nëntor 2000 / Paulin Perja
1821 Xhanfranko Fini : kronika e një lideri / Federico Giuglia; Enrico Para; Kostaq Xoxa
1822 Bariu i mirë : (Episkop Kozmai) / Spiro Bulika
1823 In morte di Giuseppe Schirò / Gaetano Petrotta
1824 Risveglio albanese / Orazio Irianni
1825 Scanderbeg (Georges Castriota) : essai de bibliographie raisonnée : ouvrages sur Scanderbeg écrits en langues française, anglaise, latine, italienne, espagnole, portugaise, suédoise et grecque et publiés depuis l'invention de l'imprimerie jusqu'à nos jours / Georges T. Pétrovitch
1826 Correspondance d'Orient : 1830-1831 / Joseph-François Michaud; J. Poujoulat
1827 Islam Spahiu në vargjet e këngës popullore / Ibrahim Spahiu; Afërdita Onuzi
1828 Portrete e ngjarje krenarie / Bako Dervishaj; Selim Beqiri
1829 Grimca jete / Bako Dervishaj; Selim Beqiri
1830 Prenkë Jakova : jeta dhe veprimtaria muzikore / Isa Alibali; Petrit Kovaçi
1831 Midis nesh Dino Kalenja / Qani Duraj; Sevo Tarifa
1832 Istoria tis voreioipeirotikis : logotehnias / Kosta Nasi
1833 Të tjerët për Toninin : kushtuar fotoreporterit T. Gega / Mehdi M. Bushati; Andi Cungeli
1834 Marco Aurelio e la fine del mondo antico / Ernest Renan; Angelo Ferrari
1835 Jeta dhe vepra e piktorit Guri Madhi = The painter Guri Madhi : the life and works. / Abaz Hado; Zyhdi Dervishi
1836 V.7 : Bashkëkohësit / Jusuf Shpuza
1837 Rilindje... : me rastin e 70-vjetorit të lindjes së kryeshenjtërisë së Tij Haxhi Dede Reshat Bardhi [album]
1838 I Monaci basiliani d'Italia in Albania : appunti di storia missionaria : secoli XVI-XVIII / Nilo Borgia
1839 Skanderbeg : historische Studie / Julius Pisko
1840 Bubulina : roman historik / Michel de Grèce; Luan Rama; Saverina Pasho
1841 Scanderbeg / Alessandro Cutolo
1842 Muhameti (A.S.) në profeci dhe realitet / M.A. Rahim; Esat Myftari; Alban Kodra
1843 Ata që nuk harrohen / Maliq Sadushi
1844 The Life and work of Mother Teresa / Paul Williams
1845 We were there, too! : young people in U.S. history / Phillip M. Hoose
1846 John Adams and the founding of the Republic / Richard Alan Ryerson
1847 In the footsteps of George Washington : a guide to sites commemorating our first President / William G. Clotworthy
1848 Benjamin Rush : Signer of the Declaration of Independence / David Barton
1849 Churchill : il nemico degli italiani / Antonio Spinosa
1850 Churchill's military histories : a rhetorical study / Algis Valiunas
1851 Fetah Ekmekçiu përballë historisë / Petrit Ekmekçiu; Suzana Kotherja
1852 Histori e shkurtër e fashizmit : me dy esse: "Çështja e identitetit kombëtar dhe Nga trashëgimia e Aduas te ndërhyrja" / Renzo De Felice; Alba Kokalari; Ana Sheldia
1853 Profesor Ahmet Gashi, rilindasi i fundit, "Mësues i Popullit" / Gani D. Ratkoceri; Bardhyl A. Selimi
1854 V.4 : 1996-2001
1855 Kurora e një karriere ushtarake : idealet, jetë-veprimtaria dhe kontributet ushtarako-kombëtare të Hito Isa Goxhit : monografi / Vangjel Kasapi; Albert Hitoaliaj
1856 Profesor Jup Kastrati për Kosovën / Jup Kastrati; Begzad Baliu; Baki Svirca; Qazim Namani
1857 Biseda me Molotovin : 140 intervista me ish krahun e djathtë të Stalinit / Vâceslav M. Molotov; Feliks I. Cuev; Pranvera Hoxha; Flora Koka
1858 Selim Brahja i Saukut, shenjtori i lirisë : libër historiko-letrar / Mevlud H. Buci; Vath Gruda
1859 Hoxha i Blliçës / Xhafer Martini; Anila Bregu
1860 Kavaja : figura të shquara / Zyhdi Shehi
1861 Mendjendriturit e njerëzimit : enciklopedi / Nuri Domi
1862 Artur Muharremi [album] : Mezuraj Muze / Artur Muharremi; Eduard Mezuraj; Moikom Zeqo; Sokrat Ahmataj; Besim Fusha
1863 Biri i Kaninës : idealet, jeta, veprimtaria dhe kontributet ushtarake e kombëtare të Kanan Zenel Hysenit : monografi / Sheme Shega
1864 Studentët shqiptarë të Robert Kolegjit Amerikan të Stambollit dhe veprimtaria atdhetare e tyre / Uran Asllani
1865 Desha të çmallesha me ty ... : monografi e letrarizuar kushtuar Dëshmorit Haki Sevrani / Vetëtim Bejko; Flora Dervishi (Gjondedaj)
1866 V.1 : Kuzhina gjirokastrite : 101 receta gatimi : historia, mjeshtërit dhe gatimet karakteristike të Gjirokastrës
1867 Jashar Menzelxhiu : jeta dhe vepra : monografi / Vangjel Kasapi; Nexhmi Menzelxhiu
1868 Sulë Harri, kalorës i arsimit kombëtar shqiptar / Iljaz Gogaj; Agim Sinani
1869 Kadri Mahmud Shametaj : treçerek shekulli në këmbë / Zihni Haskaj; Bektash Zite; Hamit Kabaj
1870 Bujana dhe disidenca e Resulit / Anton Burovi; Gëzim Dini
1871 Presidenti Uillson / Sigmund Freud; William C. Bullitt; Edit Dibra; Rexhep Hida
1872 Danish Jukniu : intervista e fundit / Danish Jukniu; Gazmend Krasniqi; Flori Slatina
1873 Hoxha Kadri Prishtina : jeta dhe vepra / Pal Doçi
1874 Mehmet pushtuesi : botësulmuesi në kapërcyell kohe / Franz Babinger; Afrim Koçi
1875 Trashëgimia : besa e besëlidhjet : Tërbaçi- fjalorth historiko-gjeografik / Selim Beqiri
1876 13 biseda me nënën (Bana) / Selim Beqiri
1877 Zivot i vitezka voevanâ slavnog kneza Epiroskoga Djorda Kastriota Skenderbega / Jovan St. Popovic
1878 Kushëriri i engjëjve / Ismail Kadare
1879 Abedin Çaushi në gjurmët e traditës elbasanase : monografi / Sulë Dedej; Abedin Çaushi
1880 Mësuesi ynë : buqetë kujtimesh për Dhimitër Farmaqin / Fuat Memelli; Demir Gjergji
1881 Kuçova : enciklopedi / Shkëlqim S. Ago; Mehmet Gëzhilli; Ilinden Spasse
1882 Giorgo Fishta : commemorazione tenuta il 9 marzo 1941 nella Reale Accademia d'Italia / Francesco Ercole
1883 Kelmendi në mjegullnajën e historisë / Nikollë Shyti; Preng Baloj
1884 Gazetarë dhe publicistë shqiptarë : fjalor enciklopedik / Hamit Boriçi; Sejdin Cekani
1885 Breza në shërbim të dijes dhe vendlindjes : përkushtimi i hoxhajve të Gurit të Bardhë për mësimin dhe shkollën shqipe / Aqif Ymeri; Zenel Anxhaku
1886 Shën Nektari, shenjtor i kohëve tona / Sotos Hondropulos; Teodor Bendo
1887 Shahin Toçi, një jetë për flamur : monografi / Fatmir Gjestila; Anila Dori
1888 Per le ricerche della tomba di Scanderbech : della nuova storia / Cosmo Serembe
1889 V. 1 : L' Uomo in preparazione e nella diocesi delle sette bandiere
1890 Album mbi Fan S. Nolin : (1882-1965) : me shkrime, kujtime, fotografi etj. / Peter R. Prifti
1891 Biographical writings-portraits of people : writings about Albanians in America = Shkrime biografike-portrete personash : shkrime mbi shqiptarët e Amerikës / Peter R. Prifti
1892 Presidenti Uillson / Sigmund Freud; William C. Bullitt; Edit Dibra; Rexhep Hida
1893 Idhulli i mallkuar : ditar / Sefer Pasha; Haki Kasumi
1894 Marlena : jeta e Marlene Ditrihut / Charles Higham; Pranvera Xhelo; Arlinda Dudaj (Hovi)
1895 Vajza e Stalinit për Stalinin / Svetlana Alilueva; Dorel Mela; Përparim Xhixha
1896 Genis Illvrici : dyzet e dy perandorë ilirë të Romës / Nikollë Loka
1897 Ata ishin ... : bedena të sportit gjirokastrit / Sokrat Papadhopulli; Joana Papa
1898 Georgi Stojkov Rakovski : dokumentalen letopis : 1821-1867 / Veselin N. Trajkov
1899 Georgios Theotokis : o politikos tou metrou / Georgios I. Rallis
1900 Rruga 90-vjeçare e shkollës së Tërbaçit : 1913-2003 / Tofik Deda; Albert Habazaj
1901 Portrete me dritë : (fletëza kujtimesh) / Shaqo Gjini; Albert Habazaj
1902 Faik Konica : jeta dhe vepra : sesion shkencor, mbajtur në Prishtinë, më 28 prill 1995 / Sadri Fetiu; Instituti Albanologjik i Prishtinës
1903 Aleksandër Xhuvani themelues i gjuhësisë shqiptare / Shefqet Riza; Qerim Gashi
1904 Emra që nuk harrohen : arsimtarët veteranë : 1941-1951 / Tahir Z. Berisha; Vehap Shita
1905 Qëndrimi i diplomacisë italiane ndaj Shqipërisë dhe shqiptarëve : (1930 - 1941) / Izber Hoti; Fehmi Rexhepi
1906 Epitafi i dëshmorëve / Vedat Memedaliu; Laurie Ibrahimi (Aliti); Salajdin Salihu
1907 Katarina Josipi (Kati) : monografi / Frrok Kristaj; Nikollë Kërhanaj
1908 Me Hasan Mekulin / Bajram Kabashi
1909 Kolë Ndrecë Mirdita : (një jetë e shkrirë për lirinë) / Mikel Gojani; Frrok Kristaj
1910 Nëpër rrathët e ferrit serb / Kadrush Radogoshi; Bajram Kosumi
1911 Këtu i thonë Drenicë : Tahir Meha : monografi / Mehmet Bislimi; Kadri F. Rexha
1912 Kalliri i plotë : shënime bio-bibliografike dhe shkrime të tjera për Odhise Grillon (1933-2003) / Sabit Jaha
1913 Murat Koçiu " Mësues i Merituar" / Petrit Koçiaj; Siasi Koçiu; Skënder Hasko
1914 Skënderbeu dhe lufta shqiptare-turke në shek. XV : burime dokumentare shqiptare : (në origjinal dhe në përkthimin shqip) / Kristo Frashëri; Afërdita Sharxhi
1915 Commentario de le cose de tvrchi, et del S.Georgio Scanderbeg, Principe di Epyrro. Con la sva vita, et le vittorie per lui fatte, con l'aiuto de l'altissimo dio, et le inestimabili forze, & virtu di quello, degne di memoria / Dhimitër Frangu
1916 Qyteti i Vlorës dhe ndërtuesit e tij / Vangjel Loli
1917 Industria ushqimore në Shqipëri / Dashamir Hajdëri; Muharrem Frashëri; Hilmi Bimbashi
1918 Pishtarë të lirisë / Resul Bedo; Kreshnik Vukatana
1919 Buzuku dhe gjuha e tij / Enver Hysa
1920 Ahmet Zogu, mbreti dhe komandanti i ushtrisë shqiptare / Novruz Zejnati
1921 Yje të pashuar : flasin Heronjtë e Popullit / Resul Bedo; Lekgjon Gurra
1922 Monografi për Vala Frashërin (Gjeçi) luftëtare e orëve të para : sipas kujtimeve të V. Frashërit dhe bashkëshortit të saj / Rushan Dosti
1923 Yje të pashuar : yjet ndrisin më shumë kur janë pranë njëri-tjetrit / Resul Bedo; Kreshnik Vukatana
1924 Në kërkim të dijes dhe të lirisë : dëshmorët dhe viktimat e Universitetit të Prishtinës : 1997-1999 = Searching for knowledge and freedom : martyrs and victims of the University of Pristina : 1997-1999 / Hajrullah Koliqi; Vesel Nuhiu; Binak Hoti
1925 Hafiz Ali Ulqinaku : jeta dhe vepra / Faik Luli; Islam Dizdari
1926 Biobibliografi e magjistrave dhe e doktorëve të shkencave dhe arteve të Anamoravës / Bahtijar Kryeziu
1927 Kushëriri i engjëjve / Ismail Kadare
1928 Shën Kozmai i Etolisë : jeta, predikimet dhe profecitë e tij / Shën Kozmai; Nikodhim Karkashina
1929 Një legjendë e Hollivudit : biografi e Elisabet Tejlorit / Larissa Branin; Meri Lalaj; Artan Miraka
1930 Communication de A. Frederic Robert [dorëshkrim] : relative a l'opera de Rebel et Francoeur sur le livret de Houdart de la Mothe / A. F. Robert
1931 Njoftim i A. Frederik Rober në lidhje me operan e Rebelit dhe Frankërit sipas libretit të Hudar dë la Mot [dorëshkrim] / A. F. Robert
1932 Prekë Cali : Kelmendi dhe kelmendasit / Luigj Martini; Hasan Lekaj
1933 Përtej famës / Marlon Brando; Robert Lindsey; Timo Flloko
1934 Histori e shtypit shqiptar : 1848-2005 / Blendi Fevziu
1935 Rinia në liri fetare : Shkodër 1990-2005 / Ndoc Nogaj
1936 Ministrat e financave 1912- 2005 [album] : album historik kushtuar Ministrave të Financave në vite / Jovan Ll. Jano
1937 Haki Rushiti me derte... : monografi / Halil Shabani; Shpresa Dine
1938 "Pengu i qiellit" : Fari Bubësi : monografi / Gëzim Voda; Shpëtim Shehu
1939 Rifat Prençi : mbijetesë me lavdi : monografi = Rifat Prençi : survival and glory : monography / Guxim Alimani; Arben Çejku
1940 Spiro Mantho Vasili : jeta letrare / Ilia S. Vasili; Thanas Jani
1941 Rrëfej Nermin Vlorën : ishim tri / Zenepe Luka
1942 Familje me yll / Sevo Tarifa
1943 Half world : women who have inspired me : impessions, biographies and interviews / Kozeta Zavalani
1944 Jetari : Intelekt 2001..."4 / Kristaq F. Shabani
1945 Qazim Fortuzi : 1883-1976 : portret patrioti / Hasan Korbi; Rifat Hoxha
1946 Mustafa Çelkupa : një jetë me sportin për sportin / Qemal Shalsi
1947 Enciklopedia e Dukatit / Axhem Çapo; Dukagjin Hata
1948 Ali Këlcyra, aristokrati kuqezi / Tanush Frashëri
1949 E vërteta përvëluese e Aristidh Kolias : esse / Kolec Traboini; Lindita Agolli
1950 Azbi Seranaj : përjetësisht në kaltërsi : monografi / Qirjako Dhima; Sadik Muraj
1951 Kur shpirti vallëzon : monografi / Zyba Bashmili; Bexhet Asani; Bardhosh Gaçe
1952 Figura të shquara dhe dëshmorë të krahinës së Oparit / Qemal H. Gegollari; Skënder Balla
1953 Historia e Gjergj Kastriotit Skanderbeut : shkruar me dorën e tij nga Dhimiter Frangu, bashkëkohës dhe bashkëpunëtor i heroit legjendar : me një shtesë biografike mbi Skanderbeun nga Peshkopi i atëhershëm i Noçerës / Dhimitër Frangu; Paolo Giovio; Lek Pervizi; Abaz Veizi
1954 Hulumtuesi i bukurisë shqiptare : Stavro Thoma Frashëri : 1900-1965 / Sali Hidri; Agron Xhagolli
1955 Shqiptaro - amerikani dëshmor në Normandi : monografi kushtuar Jorgji Josifit / Lluka Pashko; Kastriot Hasa
1956 Veprimtaria individuale e specialistëve të fushave të gjeologjisë shqiptare / Teki Biçoku; Marie Koçi
1957 Bezhani / Vangjush Ziko
1958 Vepra : publicistikë, studime dhe tekste / Giuseppe Valentini; Ksenofon Krisafi; Ndriçim Kulla; Dritan Thomollari; Adriatike Lami
1959 Vepra : publicistikë, studime dhe tekste / Giuseppe Valentini; Ksenofon Krisafi; Ndriçim Kulla; Dritan Thomollari; Adriatike Lami
1960 Trebeshina-ajsbergu i letrave shqipe : studim / Behar Gjoka; Ramadan Musliu
1961 Veteranët në 60-vjetorin e Çlirimit të Atdheut : fjalime e kumtesa / Sheme Shega
1962 Histori e tjetërsuar = An alienated history / Myslim Islami; Eqerem Mete; Mamica Nemërçka; Susana Kolonja
1963 Galileo dhe lufta e parë e yjeve / Luca Novelli; Teuta Mati; Dolores Cipo
1964 60 vjet Teatri Kombëtar : 1945-2005 / Flori Slatina
1965 Tre shokë dhe një alibi : sipas kujtimeve të Myftar Katanës, ish oficer i sigurimit të shtetit / Halil Katana; Myftar Katana; Skënder Demaliaj
1966 Libr II : 1944 - 1990
1967 Libri I : 1922 - 1944
1968 Libri III : 1990 - 2005
1969 Zonja e zezë Nexhmije Hoxha / Fahri Balliu; Aurel Plasari; Ismail Kadare
1970 Biografitë e eurofizikantëve të shquar / Pëllumb Berberi
1971 Vol. IX : Palffy-rénes forint
1972 Ecce Homo. Si bëhet njeriu ai që është / Friedrich Nietzsche; Taulant Hatia
1973 Si e njoh Dervish Hekalin : monografi / Novruz Sulaj; Bashkim Sulaj
1974 Më mirë zjarr e gjak se armikun në prak / Halim I.B. Muço
1975 Iliria biblike : shenjtorët iliro-shqiptarë : nga Konstandini i Madh te Nënë Tereza / Gjet Kola; Nikollë Loka
1976 Tahsin Elezi : (1894-1967)
1977 Detyrë mbretërore / Paul Burrell; Pranvera Xhelo; Arlinda Dudaj (Hovi)
1978 Legjenda Gjinishi përballë së vërtetës : (një jetë heroike, vdekje tragjike, harresë mizore) / Astrit Kaziu; Behije Lundraxhiu
1979 Misteri i Krishlindjes / Edith Stein; Arian Shkurti; Bora Logu
1980 Im vëlla Ramizi : shënime e meditime mbi dokumentet arkivore / Zylyftar Ramizi; Vladimir Meçaj
1981 Dëshmorë të Kolonjës / Lluka Pashko; Kastriot Hasa
1982 Profeti Muhamed, vlera dhe urtësi / Mustafa Sibai; Gentian Fejzullaj; Ilir E. Haxhiaj
1983 Skënderbeu dhe Shqipëria në kohën e tij / Kasem Biçoku; Pavli Haxhillazi
1984 Për Skënderbeun / Kasem Biçoku; Pavli Haxhillazi
1985 Who is Who Magyarországon : magyarország vezetö személyiségeinek életrajzi enciklopédiája : kiegészitö kötet / Ralph Hübner
1986 Who is...? (v Ceske republice) : zivotopisna encyklopedie prednich zen a muzu Ceske republiky : dodatkové dilo / Ralph Hübner
1987 Who is who v Slovenskej republike : zivotopisna encyklopédia vyznamnych zien a muzov Slovenska : dodatkové dielo / Ralph Hübner
1988 Who is who w Polsce : encyklopedia biograficzna z zyciorysami znanych Polek i Polakow : uzupelnione / Ralph Hübner
1989 Who is Who in Österreich : Supplementwerk der biographoischen Enzyklopadie führender Frauen und Männer Österreichs / Ralph Hübner
1990 Nobelisti Ferid Murati krenaria jonë / Halil Zendeli
1991 Revolutionary scripts : revolutionary proclamation Human Rights the constitution Thourios- Rousing song / Rigas Velestinlis; Vassilis K. Zervoulakos; Dimitrios Karaberopoulos
1992 Omer Kalesi [album] / Omer Kaleshi; Alain Bosquet; Ismail Kadare; Jacques Lacarriere; Kaya Özsezgin
1993 Dhuna dhe krimet serbo-malazeze në arsimin shqip të komunës së Gjakovës : (1990-1999) / Besim Muhadri; Nexhat Çoçaj; Feti Dashi; Zef Osmani
1994 Azem Bejtë Galica : monografi / Bedri Tahiri; Jonuz Fetahaj
1995 Të anatemuar : shënime letrare / Nazmi Rrahmani
1996 Shqiptarët në gjysmën e parë të shekullit XX / Lush Culaj; Qamil Gexha; Daut Bislimi
1997 Nijazi Sulça-mall Kosove që djeg / Nazmi Rrahmani
1998 Flakadanët e lirisë / Bedri Tahiri; Rasim Selmanaj; Ernest Luma
1999 Gjergji i maleve të Shalës : monografi kushtuar Faruk Beqirit / Riza Greicevci
2000 Agron Aliaj artisti që thuri legjendë : arti dhe jeta / Dedin Suli; Ferdinand Ndocaj
2001 Hasan Reçi : 1904-1948 : monografi / Kristo Frashëri
2002 Çeta partizane " Hasan Mëhilli" e fshatit Dukat të rrethit Vlorë / Mustafa Hoxha; Demir Korita
2003 2005-viti i Ajnshtajnit : viti botëror i i fizikës / Petrit Muka; Petro Lati
2004 Albania : 1936-1939
2005 Nektar Tërpo voskopojari dhe mendimi i lashtë grek në veprën e tij (1732) / Ilia V. Ballauri
2006 Vëllezërit Koto / Paskal Koto; Sadik Muraj
2007 Zenel Hoxhë Mehaj : një jetë për të tjerët : opinione, kujtime / Sulejman Sula; Nexhat Myftiu
2008 Fjalor enciklopedik i politikës / Dashnor Kokonozi
2009 Palokë Kurti : 1860-1920 : dirigjenti e kompozitori i parë shqiptar i Kohës së Re / Lec Shllaku; Tonin Zadeja
2010 Tirana-personalitete : shkencë / Ismail Demneri; Shyqyri Rreli; Tarik Llagami
2011 Gjeniu Ajnshtajn, cili ishte? / Lydra Biçoku; Dëshira Shehu; Mirsida Kujunxhiu
2012 Ismail Golemi : kujtime / Bajram Golemi; Avdulla Kënaçi
2013 Kërkime për besimet fetare në Lumë : paganizmi, krishtërimi, islamizmi / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
2014 Mitros Troukis : (arvanitis tis poiitis tou 19ou aiona) / Nikos Io. Saltaris
2015 Teatri Kombëtar : (udhë-prirje-shfaqje-profile) : maj 2001-nëntor 2005 / Josif Papagjoni; Edmond Cane
2016 Slovenica Balcanica : zgodovinske studj / Ignacij Voje
2017 Ilegalcki - vojna Ljubjana 1941 - 1945 : iz zapuscine Ade Krivic / Milena Strajnar; Tanja Velagic; Damijan Gustin; Igor Harb
2018 V. 1 : 1869 - 1872
2019 V. 2 : 1880 - 1892
2020 V. 3 : 1894 - 1906
2021 V. 4 : 1907 - 1919
2022 V. 5 : 1919 - 1936
2023 V. 6 : 1936 - 1948
2024 V. 7 : 1974 - 1976
2025 V. 8 : 1980 - 1995
2026 Mësuesit e vegjël bëjnë kombet e mëdhenj : vepra, studime, kujtime, korrespondenca, etj... : nga arkivi i Mësuesit të Popullit, Jani Nushi / Ptoleme Nushi; Kozma Gjini
2027 Band 1 : Aal - Bremeneck / Bruno Berger; Heinz Rupp
2028 Poesie di Giuseppe Gangale : Rraderi i Europes/Il ramingo d'Europa : con testi in italiano, romancio, arbyresh, francese, tedesco / Giovanni Giudice; Giusseppe Cangale
2029 Gjergj Fishta : jeta dhe vepra / Daniel Gjeçaj
2030 Shqiptarët e Italisë / Kolë Kamsi
2031 Shekulli kinez : ngjarje për njerëz, qytete dhe para nga fabrika e botës / Federico Rampini; Agim Doksani; Sejdin Cekani
2032 Kristale në errësirë : fakte. dëshmi, përjetime / Ibrahim Vasjari; Sadik Bejko
2033 Epoka e Napoleonit / Alistair Horne; Florenc Mene; Sejdin Cekani
2034 SH.A.P Kosova : 1991-2006 / Murat Gjonbala; Daut Doda
2035 Sekretet e VIP-ave : foto e intervista intime dhe portrete me personazhe publikë / Mentor Hoxha; Haki Manuka; Shaqir Skarra
2036 Kompozitori i madh Antonin Dvorzhak : jeta dhe vepra / Otakar Szhurek; Dikter Mustafaraj; Matilde Dovana
2037 Padre Pio, Shenjti i mrekullive / Renzo Allegri; Amik Kasoruho; Andi Kasoruho; Arlinda Dudaj (Hovi)
2038 Tish Daija, i veçanti : publicistikë / Marash Hajati; Dëshira Shehu
2039 Grigorios o Argyrokastritis o metafrastis tis kainis diathikis eis to alvanikon : itoi ai vaseis tis alvanikis filologias kai glossis i Akadimia tis Moschopoleos : epimetron i istoria tis Moschopoleos kai o politismos aytis / Evlogios Kourila-Layriotou
2040 Vrionasit ndryshe / Marela Guga (Laçka); Petro Lati
2041 Bektash Çorrushi / Hajredin Elmazi; Namik Mane
2042 Angela Merkel / Gerd Langguth; Elda Boriçi (Gjana); Afrim Koçi
2043 Nach 450 Jahren : Buzukus "Missale" und seine Rezeption in unserer Zeit : 2. Deutsch-Albanische kulturwissenschaftliche Tagung in München vom 14. bis 15. Oktober 2005 / Bardhyl Demiraj
2044 Salih Myftar Kolgeci : një jetë për atdheun e arsimin tonë kombëtar / Murat Gecaj
2045 Kundërshpifografi : ( jetëshkrimore politike historike) / Abdi Baleta
2046 Sinan Pasha i Topojanit / Nazif Dokle
2047 Trois sultans : d'Abdul-Aziz a Abdul-Hamid / H. de Schwiter
2048 Nonda Bulka dhe Përmeti : artikuj, ese, kujtime, vlerësime / Nonda Bulka; Stilian Adhami
2049 Scrieri / Ilarie Chendi; Dumitru Balaet; Ion Spatan
2050 Shën Françesk Saveri, Apostull i lindjes së largët : (1506-1552) / Georg Schurhammer; Olta Çakçiri; Etleva Shiroka
2051 Qëndresë dhe bashkëpunim në Shqipëri : 1939-1944 : një analizë historike e gjedhes kulturore të mikut dhe armikut / Hubert Neuwirth; Afrim Koçi
2052 Nisozestvo v dospehita na velicie / Pet'r Semerdziev
2053 Mircea cel Mare : (1386-1418) : 600 de anii de la urcarea pe tronul tarii romanesti : carte tiparita cu binecuvintarea prea fericitului parinte : teoctist Patriarhul Bisericii Ortodokxe Române / Niculae Serbanescu; Nicolae Stoicescu
2054 Careshat : gratë që bënë Rusinë / Vladimir Fedorovski; Gëzim Qëndro
2055 Kënga që shtegtoi në shekuj / Fitim Çaushi; Nexhat Myftiu
2056 Les Relations entre l'Empereur Napoléon Ier et Ali Pacha de Janina : (1806-1814) : une proposition d'études / Georges A. Siorokas
2057 Saqellar At Petro Doçi : (1909-1983) / Kristofor Beduli
2058 Selanik hatiralari / Hasan Tahsin Pasha; Mustafa Balci
2059 Giorgio Castriota Skanderbeg e i romani pontefici nel secolo XV / Lorenzo Tacchella
2060 Vol.2 : 1925-1965
2061 Dialoghi nel regno de'morti : dialogo primo fra Giorgio Castrioto altrimenti detto Scanderbeg re d'Albania, e d'Epiro e l'imperatore romano Carlo Magno nel quale si contegono le vite, e gesta di questi due celebri personaggi / Lorenzo Ignazio Thjulen
2062 Fisi Valteri në shekuj / Vokërr Valteri; Hajri Mandri
2063 Ndihmesa e ish nxënësve dhe mësuesve të Shkollës Teknike të Tiranës për zhvillimin e vendit dhe në luftën për çlirim e demokraci / Hiqmet Gonxhe; Iljaz Gogaj; Shkëlqim Bumçi
2064 Eminescu si Transilvania / D. Vatamaniuc
2065 Descoperirea pamintului / Jules Verne; G Nicolae
2066 Dimitrios Bentoulis dia ton grafon / Kristofor Beduli
2067 Fjalor enciklopedik futbolli / Skënder Dedja; Bexhet Shehu; Bashkim Delia; Ali Lleshi
2068 Fatmir Haxhiu [album] : 1927-2001 : "Piktor i Merituar", "Mjeshtër i Madh i Punës" / Ylli Drishti; Sonila Sadikaj
2069 Stefan Stambolov i negovoto vreme : nepublikuvani spomeni / Elena Statelova; Radoslav Popov
2070 Buzëqesh mes ngjyrash / Lejdi Shqiponja; Pozaet Qose
2071 The Double life of Stephen Crane : a biography / Christopher Benfey
2072 Women of the left bank : Paris, 1900-1940 / Shari Benstock
2073 Women of the beat generation : the writers, artists and muses at the heart of a revolution / Brenda Knight
2074 Në Mashkullorë te Rrapi / Sevo Tarifa
2075 Sokol Meshi, njeriu i punës : monografi / Zef Doda
2076 Nga skëterra në dritën e lirisë / Memisha Stepa; Vangjel Kasapi
2077 Emra të skalitur në qiell / Mirdash Agolli; Stefan Martiko
2078 Soldier under three flags : the prsonal memoirs [dorëshkrim] / Lev P. Sukacev
2079 Shkolla ime, mësuesi im : monografi / Hasan Korbi; Skënder Hasko
2080 Meteorë lirie : Halil e Teuta Alidema / Sabit Alidema; Mehmet Halimi
2081 Njerëz, ju dua : publiçistikë / Arqile Daulle; Toli Shabani
2082 Apostujt, etërit e kishës & shkrimtarët kishtarë / Andrea Llukani
2083 Pj. 2 : Korrik - dhjetor / Venian Mile
2084 Histori fisnore / Ilia Th. Llakmani; Naum K. Mile; Afroviti Gusho
2085 Ujitja në Tropojë : (legjendat dhe realiteti) : studim historik / Mehmet I. Doçi; Avdyl Sula
2086 Letrat e Muhammedit a.s. / Profeti Mohammed; Ahmed Kureshi; Mimoza Sinani; Qemal Murati
2087 Opinione për libra, ngjarje, njerëz / Faik Luli
2088 Krenaria e njerëzimit, Profeti Muhamed duke festuar ditëlindjen e Tij / Dritan Hoxha; Redi Shehu; Edvin Cami; Klodian Shehi
2089 The Oxford companion to women's writing in the United States / Cathy N. Davidson; Linda Wagner-Martin
2090 Dictionary of American history : from 1763 to the Present / Peter Thompson
2091 Merriam-Webster's biographical dictionary
2092 V. 1 : A-K
2093 V. 2 : L-Z
2094 V. 3 : Indexes
2095 The International Who's Who 2000
2096 Congress : A to Z / David R. Tarr; Ann O'Connor
2097 The Concise Oxford companion to African American literature / William L. Andrews
2098 The Almanac of women and minorities in American politics / Mart Martin
2099 Richard Wright : critical perspectives past and present / Henry Louis Gates; Anthony Appiah
2100 Insa [dorëshkrim] / Efendi Hayret
2101 A Journey through Albania, and other provinces of Turkey in Europe and Asia to Constantinople during the years 1809 and 1810 / John C. Hobhouse
2102 Filozofët : filozofët më të mëdhenj të kohës sonë : 50 të pashmangshmit / Edmund Jacoby; Nasi Lera; Sejdin Cekani
2103 Tom 2 : Logoi kai dokimia / G. Baletas
2104 Në emër të jetës / Shpëtim Cami
2105 Instituti Shqiptaro-Amerikan i Kavajës dhe Charles Telford Ericksoni / Iljaz Gogaj; Agim Sinani
2106 Lauresha e kullave mirditore / Mark Dodani
2107 Historia e shërbimit shëndetësor ushtarak shqiptar / Veli Toto; Bernard Zotaj
2108 Bregdeti dhe Ali Pashë Tepelena : vështrim historik / Minella Gjoni; Irena Gjoni (Papa)
2109 Documente diplomatice / Nicolae Titulescu; Gheorghe Macovescu; Dinu C. Giurescu
2110 Në kujtesën e historisë / Isa Halilaj; Izet Duraku
2111 Histori dhe vlera / Maksim Zarka; Violeta Hoxha
2112 Portrete dëshmorësh të LANÇ të Shkodrës / Vehbi Fishta; Skënder Temali
2113 Rugova : modeli i tij politik : shënime për një sprovë politike / Arbër Ahmetaj
2114 Ari i Shevës : fjalët dhe sekretet e një kampioni / Luca Serafini; Aida Musai; Arsen Musai; Bahir Avdiko
2115 Konispoli : historik i shkurtër dhe kujtime / Jonuz Kuçuku; Dhimitër T. Shtëmbari
2116 Lufta e Dytë Botërore : kujtime / Winston S. Churchill; Dolores Alipirgu (Dhima); Rexhep Hida
2117 Sinanaj - lavdia jonë : shënime historike dhe etno-kulturore për brezat / Mystehak Ormëni; Bektash Zite; Zihni Haskaj
2118 Shkolla e Ramicës : (1918-2004) : monografi / Fuat T. Kokallaj; Ruzhdi Bajrami
2119 Silvester Stalone, në kinema dhe në jetë / Ulli Weiss; Nikolla Sudar
2120 Jetoj mes kujtimeve e dhimbjes... / Nevruz Dedaj; Zihni Haskaj; Bektash Zite
2121 Mendimet / Blez Paskal; Elda Budo
2122 Lëvizje dhe ikje [album] / Hasan Nallbani; Andi Nallbani; Zamir Marikaj; Albes Fusha
2123 Gratë dhe burrat më çnjerëzorë në historinë njerëzore / Miranda Twiss; Linda Mulosmani; Nazire Veizi
2124 The Historians of Greece and Rome / Stephen Usher
2125 Enciklopedia e Dibrës / Fatos Daci; Hasan Leka
2126 Atenagora, Profet i bashkimit (1886 - 1972) / Lush Gjergji; Kostaq Xoxa
2127 Libri 3 : Penë dhe pushkë për mëmëdhenë / Arbër Dragoj
2128 Nji Uliks që s'mbërriti kurrë në Itakë (Martin Camaj) / Primo Shllaku; Lec Shllaku
2129 Kush e vrau dashurinë : portrete, shënime letrare, esse / Lirim Deda; Hamza Malaj
2130 Rigas un patriot grec din Principate / Leandros Vranoussis; A. Papapanu
2131 Ëndrra dhe realitete : monografi kushtuar artistes shqiptare Jorgjie Truja (Filçe) / Hamide Stringa; Loredan Bubani
2132 Institucionet islame dhe hoxhallarët e Shkodrës / Smajl Bala; Arben Halluni
2133 Vallja e çmendur e Merlin Monrosë : përmbledhje shkrimesh dhe fotografish integruese / Dashamir Malo; Bardhyl Maliqi
2134 Jetë paralele / Petro Lati; Dhori Qiriazi
2135 Engjëjt e detit Jon / Ndoc Bjeshka; Dodë Mehmetaj
2136 Pjesë kombi e humbur : 1990-2005 / Kudret Kraja; Remzije Taranaj
2137 Mangalemi, bukuria dhe krenaria e Beratit : kujtime / Vangjel Myzeqari; Ali Lleshi
2138 Lura : trashëgimi historike dhe etnokulturore : monografi / Xheladin A. Tollja; Fatmir Gjarri
2139 Hakik Hysa i Dardhës : monografi : veprimtaria e fisit në dy brigjet e Drinit të Zi dhe në Shqipërinë e Mesme / Shaqir Skarra; Ismail Hysa; Hajri Mandri
2140 Zogu i shqiptarëve : një histori e jetuar / Çatin Saraçi; Virgjil Muçi; Aurel Plasari
2141 Kronikat skandinave : shënime nga Finlanda / Liliana S. Verdha
2142 Akademiku Prof. Mentor Përmeti : monografi / Fetah Elezi; Bujar Bejkollari
2143 Pasioni i fundit dhe vdekja e Princeshës Diana : hetimi / Thomas Sancton; Scott Macleod; Raimonda Vuçini
2144 Writers from Eastern Europe / Celia Hawkesworth
2145 Një hap drejt së panjohurës : përshkrimi i një jete që ndryshoi krejt papritur / Mbretëresha e Jordanisë Noor; Aurel Manushi; Sabina Dhrimo
2146 Nëntë biseda për Kosovën / Jonuz Fetahaj
2147 Ligjërime nga Labëria / Mustafa Luçi; Hasan Luçi; Lena Canaj; Bardhosh Gaçe; Skënder Hasko
2148 Të vërteta e të pathëna për Lasgushin / Tomi Mato; Fahri Muço; Flori Slatina
2149 Çidhna : monografi / Ali Koçeku; Zyber Gjoni; Fatos Daci
2150 Mildren Minturn : a biography / Leslie Minturn Allison
2151 Na rabovih ciste teorije prava = An den Grenzen der reinen Rechtslehre / Leonid Pitamic; Marijan Pavcnik; Vera Lamut
2152 Ahmed Dogan and the bulgarian ethnic model / Ivan Placev; Maâ Penceva
2153 Frang Bardhi dhe relacionet e tij / Tonin Çobani; Frang Bardhi; Tefë M. Topalli
2154 Abhaziâ posle dvuh imperij XIX - XXI vv. / Stanislav Lakoba
2155 Paul Claudel / Michel Autrand; Pascale Alexandre-Bergues; Yvan Daniel; Pascal Dethurens
2156 Maurice Merleau-Ponty / Claude Imbert
2157 Saint-John Perse / Henriette Levillain
2158 Shqiptarët në Detroit : intervista, reportazhe, skica, ..., te mërgatës shqiptare në Detroit të Amerikës / Pjetër Jaku
2159 Teqeja e Frashërit, monument historie / Nuri Çuni; Xhevahir Spahiu
2160 Alexander the Great / Jacob Abbott
2161 Diaspora e rilindur : studime, shkrime të ndryshme / Agron F. Fico
2162 Bedin Myftar Demiraj, Këshilltar nderi i Kuçit : monografi / Asllan Zemani; Bernard Zotaj; Ajet Nuellari
2163 Jetë pa hije : monografi / Zeqir Cama; Resul Bedo
2164 History of Pyrrhus / Jacob Abbott
2165 Pyrrhus / Jacob Abbott
2166 Voyage du Sultan Abdul- Aziz de Stamboul et Caire / L. Gardey
2167 La Politique du Sultan / Victor Bérard
2168 Abdul-Hamid / S. N. de Biscuccia; Alfred E. Baudouin
2169 Abdul-Hamid intime / Georges Dorys; Pierre Quillard
2170 Abdul-Hamid intime / Georges Dorys
2171 Constantinople aux derniers jours d'Abdul-Hamid / Paul Fesch
2172 La Ruine d'un empire : Abd-ul-Hamid ses amis et ses peuples / Georges Gaulis; Victor Bérard
2173 Nicolò I e Abd-ul-Megid : schizzi storico-aneddotici relativi alla questione orientale : prima traduzione italiana con note / Adriano Gilson
2174 Nicolò I ed Abdul Medjid : loro vita privata e loro pubbliche imprese : con un appendice: I turcchi in Europa, loro incremento e decadimento : versione dall'inglese / Adriano Gilson
2175 Ikinci Abdulhamid'in hatira defteri
2176 Life of Abdul Hamid / Edwin Pears
2177 Abdul Hamid II : seine Familie und sein Hofstaat / Bernhard Stern
2178 Il Sultano rosso : vita intima di Abdul-Hamid / G. Rizas
2179 Abaz Dojaka : mjeshtër i kulturës popullore / Namik Selmani; Yllka Selimi
2180 Sa Majesté Imperiale Abd-ul-Hamid Khan II : sultan réformateur et réorganisateur de l'Empire Ottoman / N. Nicolaïdès
2181 Tarihi müsahibeleri / Abdurrahman Seref
2182 Sultan Abdul-Hamid II sureti hal'i / Abdurrahman Seref
2183 Dyer të hapura : nëpër vite fshatrave të Gjirokastrës / Sevo Tarifa
2184 Dhora Isak, ky shpirt i palodhur human : monografi / Anton Boçi; Zef Rrozhani
2185 Perandorët e Romës : jetët e dymbëdhjetë Çezarëve / Caius Suetonius Tranquillus; Miço Gubera; Xhevahir Lleshi
2186 Pasioni për artin-dashuri për njerëzit : monografi kushtuar Artistit të Popullit Pandi Raidhi / Spiro Dhimitri; Miço Samara
2187 Në gjurmët e një didakti : nga veprimtaria dhe trashëgimia e didaktit Shefik Osmani / Njazi Kazazi; Ilir Kanini
2188 V. 1 : Dai tempi primitivi a tutto il secolo XV
2189 V.2 : Secoli XVI e XVII
2190 V. 3 : Secolo XVIII : (dal 1701al 1763
2191 V. 4 : Secoli XVIII e XIX : (dal1764 ai defunti nel 1877)
2192 Prongjia dhe banorët e saj / Xhevat M. LLuri; Sadik Muraj
2193 Bukurosh Sejdini : mësuesi, piktori, qytetari : monografi / Xhemal Xh. Lufta; Sami Domni
2194 Herman Gëring : njeriu i hekurt / Gustavo Corni; Agim Doksani; Kujtim Gjonaj
2195 Baba Fetahu (Xhelaj) / Mufit Çeli; Jorgo S. Telo
2196 Jetë e pa jetuar / Neim Pasha; Zenel Gapaj
2197 Me fizarmonikën e Shyqyri Selimit : monografi / Nuredin Nurçe; Ylli Hoxhaj
2198 Dy nëna një komb, dy drejtime politike / Krisafia Zeqo
2199 Poeti disident Trifon Xhagjika / Andrea Llukani; Ylli Xhagjika
2200 Tregim mbi jetën e veprat e Gjergj Kastriotit Skanderbeut / Dhimitër Frangu; Paolo Giovio; Lek Pervizi
2201 Gjeniu i Kombit / Uran Butka; Remzi Zeqja
2202 Për kauzën e UÇK-së / Muhamet Pirraku
2203 Prima verba (1977-1979) / Laurentiu Ulici; Eugen Dorcescu
2204 Cazul Nichita Dumitru : încercare de reconstituire a unui proces comunist : 29 august - 1 septembrie 1952 / Doina Jela
2205 ...pas udhëkryqit... / Resul Llogo; Valbona Malkaj
2206 Muhamedi : një biografi e Profetit / Karen Armstrong; Sali Aga; Gentian Fejzullaj
2207 O Makaristos Geron Iakovos o Vodiniotis / Nikodhim Karkashina
2208 Samuel l'Arménien roi des Bulgares / Nicolas Adontz
2209 Çaparenjtë : Refo Çapari / Refo Çapari; Ibrahim D. Hoxha
2210 Veprimtaria individuale e specialistëve të fushave të gjeologjisë shqiptare / Teki Biçoku; Marie Koçi
2211 Struktura politike e ilegales së Kosovës / Ethem Çeku; Shaban Sinani
2212 Të zgjedhurit... / Simon Kaca
2213 Drumul sperantei : o cronica a coloniei albaneze din România, pvestita de ea însasi / Marius Dobrescu
2214 Aventura e artit në shek. XX / Edmond Gjikopulli; Ani Ruci
2215 Konferencë shkencore për Faik Konicën : Prishtinë , 8.12.2005 / Eqrem Basha
2216 Gjon P. Nikollë Kazazi dhe "Doktrina" e tij = Gjon P. Nikollë Kazazi and his "Doctrine" / Bardhyl Demiraj; Gjon N. Kazazi; Eqrem Basha
2217 Artistët Akademikë [album] : 6 artistë figurativë, anëtarë të AKASH = 6 fine arts artists member of KASA / Rauf Dhomi; Rexhep Ferri; Eqrem Basha
2218 Semsettin Sami / Agâh Sýrrý Levend
2219 Thuamë se më dashuron... : letra / Erich Maria Remarque; Marlene Dietrich; Vullnet Muço; Rexhep Hida
2220 Arsimi në Mirditë : arritje e probleme / Mark Lazri
2221 Sadik Laçi, emër i përveçëm i arsimit dibran : monografi : (me rastin e 30 vjetorit të vdekjes) / Sali Ajazi; Dhori Qiriazi
2222 Romani i Napoleonit / Dimitrij S. Merezkovskij; Nasi Lera
2223 Gjuetari i spiunëve : kujtime të një oficeri të KGB : historia e vërtetë e njeriut që rekrutoi Robert Hansenin dhe Olldrixh Ejmsin / Viktor I. Cerkasin; Gregory Feifer; Margarita Sulaj (Skënderi); Sejdin Cekani
2224 Muhoci i Bujanocit : monografi / Azem Veseli; Nezir Selmani
2225 Halifetur-tyesa / Ahmet bini Ibrahim
2226 Muhamedi i dërguari i Allahut / Abdurrahman Al-Sheha; Rubin Hoxha; Leonard Xhemani
2227 Anton Prokesch von Osten (1795-1876) : ein Diplomat Österreichs in Athen und an der Hohen Pforte. Beiträge zur Wahrnehmung des Orients im Europa des 19. Jahrhunderts / Daniel Bertsch
2228 Heroi i pashpallur Kristaq Capo : monografi / Jani Capo; Shpëtim Shehu
2229 Tarihi Ata / Ahmet Ata
2230 Haradinaj dhe Haga : artikuj, qëndrime, publicistikë politike : nga shtypi i Tiranës / Mehmet Gëzhilli; Rasim Selmanaj; Shaban Sinani
2231 Muhamedi / Mohammed Essad; Bashkim Elbasani
2232 Mahmut Dac Kalisi : përmbledhje tregimesh gojore / Mina S. Noka
2233 Muderriz Haki Efendiu : (1914-1948) : një jetë për fe e atdhe / Aliriza Selmani; Avni Aliu; Sabile Basha (Keçmezi); Qemajl Morina
2234 Jeta ime në luftën e madhe / Aleksandr M. Vasilevski; Vladimir Poçari; Alma V. Poçari
2235 Küprililer : Küprili Mehmed Pasa : hajat ve tabajiji / Ahmet Refik
2236 Küprililer (Mehmet Pasa) / Ahmet Refik
2237 Nga Kosova për Kosovën : profile biografike personalitetesh dhe luftëtarësh të shquar : (studime, skica, publicistikë, dokumente, ilustrime) / Marenglen Verli
2238 Osmanli kumandanlari / Ahmet Refik
2239 Sokuli : (911-987 H.) / Ahmet Refik
2240 Klithma e një shqiponje : çështja "Ivezaj" sfidë dhe shpresë / Fran L. Ivezaj; Nikollë Rr. Camaj; Mark Gjokaj
2241 Dialog për paqen e pamundur : publicistikë / Hysen Haxhiaj; Shefki Hysa; Dylbere Dika
2242 Vuk'ayi Sultan Abdul-Aziz / Ahmet Saib
2243 Vuk'ayi Sultan Abdul-Aziz / Ahmet Saib
2244 Mbreti Leka I i panjohur / Fluturak Gërmenji
2245 Syllogi anekdoton syngramaton tou aoidimou Evgeniou tou Boulgareos kai tinon allon metatypothenton / Georgios Ainianos
2246 Rron gjate ai që lë emër të mirë : monografi / Ago Nezha; Veli Hoxha
2247 Çkallov- piloti që tronditi botën / Georgij F. Bajdukov; Qirjako Dhima; Sadik Muraj
2248 Tepedelenli Ali Pasa / Ali K. Aksüt
2249 Veprat e mëdha politike : nga Makiaveli deri në ditët tona / Jean-Jacques Chevallier; Ives Guchet; Bajram Muça; Ilda Loci
2250 Misto Mame, Hero i Popullit (bir i Lunxherisë) : një emër që nuk harrohet / Kleanth Dedi; Vangjel I. Nano; Vjollca Dhimolea (Noti)
2251 Fterra, kasabaja labe, fjalëholla, argjendare... : shkrime, kujtime, portrete, skica për Fterrën e fterjotët / Dilaver Shkurti; Besa Dusha
2252 Brezni të Kelmendit : Hasanajt e Selcës / Gjovalin Gjeloshi; Ndue Zef Toma
2253 V.1 : Gjurmë personalitetesh në historinë ushtarake shqiptare
2254 Ismail Sllamniku : veteran i LNDSH-së dhe bashkëveprimtarët e tij / Sabit Uka; Jusuf Osmani; Mehmet Halimi
2255 Vepra e Bogdanit : 1675-1685 : (Coneus Prophetarum) / Ibrahim Rugova; Nazmi Rrahmani
2256 Kanaris, Admirali kryespiun : 1935-1944 / Karl Bartc; Nikolla Sudar
2257 I Monaci basiliani d'Italia in Albania : appunti di storia missionaria : secoli XVI-XVIII / Nilo Borgia
2258 Unë, familja, fshati Ujmisht, Luma dhe historiku : 1939-1943 : shënime historike / Sabri Domi; Aida Tota
2259 Ali Rakip Manaj : vullneti që lartëson njeriun. / Zihni Haskaj; Bektash Zite; Bektash Zite
2260 Internet za akademika Burovica / Anton Burovic; Veselin Dinic
2261 Optuzujem : studije i clanci / Kapllan Resuli; Veselin Dinic
2262 Bojana : zastava disidencije / Anton Burovic; Veselin Dinic
2263 Storia di Scanderbeg (Giorgio Castriotta) : re d'Albania : (1442-1468) / Fan S. Noli; Francesco Argondizza
2264 Il Pitré / Giorgio Maria Di Giorgio
2265 Në histori mes ëndrrës dhe kujtesës / Hasan Alia; Halil Buçpapaj
2266 Fani e bijt e tij / Preng Vorfi; Fatbardha Alanaj
2267 The Trial of Dragoljub-Draza Mihailovic : stenographic record and documents from the trial...
2268 L' Albanie et l'invasion turque au XV-e siècle / Athanas Gegaj
2269 Il Missionario albanese sul campo di bataglia : ovvero ricordi della vita di P. Alberto Cracchi O. M. vescovo di Pulati in Albania / Camillo Libardi
2270 Per le ricerche della tomba di Scanderbech / Cosmo Serembe
2271 Të heqësh udhë... / Dhurata Shehri
2272 Lufta e maleve : Palok Traboini : ese / Kolec Traboini
2273 Vite që shkuan... : Jakov Xoxa / Kristaq Shtëmbari; Mirela Manaj
2274 Pasaporta e Majemalthit : monografia e monografive / Asllan Osmani; Halil Katana
2275 Vilsoni dhe Genci : jeta dhe vepra / Sadik Bejko
2276 Nikolla Zoraqi : jeta dhe vepra e tij : kujtime / Kastriot Zoraqi; Jani Gusho
2277 Gratë spiune / Vitalij Pavlov; Vladimir Bregu; Kujtim Gjonaj
2278 Madamë de Pompadur / Massimo Grillandi; Agim Doksani; Kujtim Gjonaj
2279 Sali Ormëni : pesha e varrit të munguar : monografi / Xhemal Imeri; Halit Çitozi
2280 Estref Gjoshi : monografi / Zef Vladi; Ilir Bodini
2281 Napoleoni dhe Mari Luiza : gruaja e dytë e Perandorit : biografi / Alan Palmer; Stavri Pone
2282 V.1 : Lashtësia dhe Mesjeta / Julian Qilleri; Elton Tahirllari; Arian Leka
2283 Mirëmëngjes, zoti mësues! / Qirjako Hila; Tonine Hido
2284 La Hora del horror : poesia de guerra en Croacia : 1991-1994 : antologia / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Francisco Javer Juez Galvez
2285 In acesta clipa de oroare : antologia poeziei croate contemporane de rasboi / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Petar Krstic; Milja Radan
2286 W tej strasznej chwili : antologia wspolczesnej wojennej liryki crowackiej / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Muriel Kordowicz
2287 Vo ovoj strasen cas ; antologija na sovremenata covremenata hrvatska lirika / Ivo Sanader; Ante Stamaç
2288 V tozi strasen cas : antologiâ na s'ovremennata h'rvattska voenna lirika : prevod ot h'rvatski / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Ivan Kalcev
2289 V tem strasnem casu : antologija sodobne hrvaske vojne lirike : [përkth. në slloven.] / Ivo Sanader; Ante Stamaç
2290 U ovom strasnom casu : antologija suvremene hrvatske ratne lirike / Ivo Sanader; Ante Stamaç
2291 V tejto strasnej chvili : antologia sucasnej chrovatskej vojnovej lyriky / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Marian Kovacik; Jan Jankovic
2292 At this terrible moment : an anthology of Croatian war poetry : 1991-1994 / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Miyenco Kovacicek; Hilda Hewit
2293 V eto ctrasnoe vremâ : antologiâ sobremennoj horvatskoj boennoj liriki / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Leonid Talalaj
2294 U ovom strasnom casu : antologija suvremene hrvatske ratne lirike : [përkthime në japonisht] / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Fujimura Hiroyuki
2295 In der Stunde höchster Not : kroatische Lyrik im Krieg / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Viktor Zmegac; Irena Vrkljan
2296 Nehez oran : kortars horvat haborus lira / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Gabor Csordas
2297 En ces temps du terrible : anthologie de la poésie croate de guerre : 1991-1994 / Ivo Sanader; Ante Stamaç; Djurdja Sinko-Depierris; Jean-Louis Depierris
2298 Non e terra bruciata : antologia di poesie della guerra in Croazia : 1991/1994 : [trad. dal croato] / Ivo Sanader; Ante Stamaç
2299 Mësuesi i mësuesve / Qazim Dushku; Mithat Hoxha
2300 V. 2 : Albanologu : (1888-1899) / Mentor Quku; Jusuf Shpuza
2301 Presidentët e Shteteve të Bashkuara të Amerikës : jetëshkrime nga George Washington te George W. Bush / Gazmend Krasniqi; Pasho Baku
2302 Tirana-personalitete : sport / Shyqyri Rreli; Ismail Demneri; Tarik Llagami
2303 V. 2 : Le Lotte del gigante nel grande triangolo cattolico del Nord : Scodra, Pulatum, Uskub (Scòpia)
2304 Goudas (Gudha) familje e madhe dhe e vjetër .... : shqip, frëngjisht, anglisht / Andrea Gudha; Vasil Gudha; Shpëtim Doda; Xhevahir Spahiu; Violeta Kutra
2305 V.3 : Da Alessio a Oroshi, per le amarissime prove di Durazzo, con la potenza purificatrice della persecuzione-rivolto uno sguardo verso l'Oriente a la gloria della fine
2306 Dallgët e shpirtit / Rrapo Dervishi; Lirim Deda
2307 Fishtologji : studim / Tonin Çobani; Ndue Zef Toma; Tefë M. Topalli
2308 Lidhja e shqiptarëve me Shën Petërburgun në rrjedhat e historisë / Vladimir Misja; Jani Malo
2309 Skënderbeu, një hero modern : (Hero multimedial) / Gennaro Francione; Tasim Aliaj; Donika Aliaj
2310 Internimi dhe jeta me klerikë / Riza Dervishi; Dëfrim Cani
2311 Alim Ribaj, mjeshtër i kërrabës baritore : monografi / Velo Gjikondi; Sadik Muraj
2312 Për Migjenin : tri esse / Arshi Pipa; Agron Tufa
2313 Alphonce V, roi d'Aragon et de Naples, et l'Albanie de Scanderbeg / C. Marinesco
2314 Histoire de la régénération de la Grèce : comprenant le précis des événements depuis 1740 jusqu'en 1824 / François Pouqueville
2315 Rrënjët e një fisi : monografi e fshatit Domaj / Ymer Domi; Besim R. Cengu
2316 Prenkë Jakova / Spiro Kalemi; Keti Dibra
2317 Istoria della Grecia dal 1740 al 1824 / François Pouqueville
2318 Bujar Kaloshi : monografi / Xhafer Martini; Bilbil Cami
2319 Krijimtaria letrare e Sterjo Spasses në vitet '30 / Republika Çulli
2320 E djathta shqiptare në mbrojtje të Shqipërisë etnike : kumtesa, materiale, recenzione,... nga Sesioni Shkencor i mbajtur më 11-12 Dhjetor 2005, në Klinë me temën:"Nacionalistët shqiptarë në mbrojtje të Shqipërisë Etnike (1939-1954)" / Mark Krasniqi
2321 Ta Tufla paidia zografizoyn [album] = Blind children paint / Anna Laoutari-Gritzala
2322 Gratë e përndjekura politikisht gjatë periudhës së diktaturës komuniste : studim
2323 Antologjia e krimit komunist
2324 Shkrime e burime biografike të Kjarës së Asizit / Chiara d'Assisi; Flavio Cavallini; Blerta Topalli; Tefë M. Topalli
2325 Historie de Scanderbeg ou turks et chrétiens au XV e siécle / Camille Paganel
2326 Histoire de la régénération de la Grèce : comprenant le précis des évènements depuis 1740 jusqu'en 1824 / François Pouqueville
2327 Storia del risorgimento della Grecia dal 1740 al 1824 / Mario Pieri
2328 Batalioni kosovar i rinisë : 1944-1945 : (monografi) / Muharrem Bajrami; Mehmet Halimi
2329 Skanderbég története vagy a törökök es keresztények a tizenötödik században / Camille Paganel; József Hager
2330 30 vjet me malësorë : intervistë / Anton Kçira; Pjetër Jaku; Dodë Gjergji
2331 Carlo d'Angiò nei rapporti politici e comerciali con Venezia e l'Oriente / Francesco Carabellese
2332 Gjashtë vjet të paharruar me Iljaz Larashin / Artur Shkurti
2333 Njëmbëdhjetë pyetje Zef Brozit në Amerikë / Zef Brozi; Pjetër Jaku; Ndoc Gjetja
2334 Studime historike : (tekste të zgjedhura) / Aleks Buda; Hivzi Islami
2335 Botëkuptimi i Dostojevskit / Nikolaj A. Berdjaev; Ferdinand Leka; Arian Shkurti
2336 Namik (Mustafa) Luci / Leno Luci; Esat Myftari; Shefqet Kelmendi
2337 Historia, o sia vero, e distinto raggvaglio dello stato presente della città di Costantinopoli, et del serraglio delle sultane : con i riti de'turchi, e grandezze dell'Ottomano Imperio, con la vita di Mehmet IV, imperator regnante, & il suo ritrato / Pietro Pittoni
2338 I lumnuari At i madh Jakov Caliqi / Stylianos Papadopulos; Nikodhim Karkashina
2339 John Adams / David McCullough
2340 Jack : straight from the gut / Jack Welch; John A. Byrne
2341 George W. Bush : the family busines / Daniel Cohen
2342 Grant / Jean Edward Smith
2343 Undaunted courage : Meriwether Lewis, Thomas Jefferson and the opening of the American West / Stephen E. Ambrose
2344 Stefë Curani : jeta dhe vepra : 1865-1941 : monografi / Vladimir Misja; Lec Shllaku; Alfred Çapaliku
2345 Appetite for life : the biography of Julia Child / Noël Riley Fitch
2346 Walter Lippmann and the American century / Ronald Steel
2347 Woody Guthrie : a life / Joe Klein
2348 Lindbergh / Andrew Scott Berg
2349 V.3 : Master of the Senate
2350 You cannot be serious / John McEnroe; James Kaplan
2351 Truman / David McCullough
2352 Goldwyn : a biography / Andrew Scott Berg
2353 Vicente Fox Quesada : entervistas sobre los programas y resultados del gioberno del cambio 2001-2006 / Vicente Fox Quesada
2354 Walt Whitman : a life / Justin Kaplan
2355 Frames of reference : looking at American art, 1900-1950 : works from the Whitney Museum of American Art / Beth Venn; Adam D. Weinberg
2356 Will you miss me whwn I'm gone? : the Carter family and their legacy in American music / Mark Zwonitzer; Charles Hirshberg
2357 Abraham Lincoln / Thomas Keneally
2358 Jesse James, last rebel of the Civil War / T. J. Stiles
2359 King of the world : Muhammad Ali and the rise of American hero / David Remnick
2360 Louis Armstrong, an American genius / James Lincoln Collier
2361 Dwight D. Eisenhower / Tom Wicker
2362 Lincoln reconsidered : essays on the Civil war era / David H. Donald
2363 The Life of Andrew Jackson / Robert V. Remini
2364 Hard drive : Bill Gates and the making of the Microsoft empire / James Wallace; Jim Erickson
2365 The Rise of Theodore Roosevelt / Edmund Morris
2366 The Great experiment : George Washington and the American Republic / John Rhodehamel
2367 The Wright brothers and the invention of the aerial age / Tom D. Crouch; Peter L. Jakab
2368 Nor for ourselves alone : the story of Elisabeth Cady Stanton and Susan B. Anthony : an illustrated history / Geoffrey C. Ward; Ken Burns; Paul Burnes
2369 V.1 : The Path to power
2370 I Mistiki zoi toy Chitler / Konstantinos Tsopanis
2371 L.Ron Hubbard : a profile
2372 Hoxhajt, sofra e madhe e mikpritjes / Rushan Dosti; Gafur Hoxha
2373 W.E.B. Du Bois : the fight for equality and the American century : 1919-1963 / David L. Lewis
2374 Greek as a treat : an introduction to the classics / Peter France
2375 Milosevic : the people's tyrant / Vidosav Stevanovic; Zlata Filipovic
2376 The Classical Greeks / Michael Grant
2377 Vicente Fox Quesada : ideas del cambio democratico en Mexico / Vicente Fox Quesada
2378 Aksionistja e përjetëshme
2379 Anton P. Cehov : jeta e tij në kujtimet e bashkëkohësve / Nasho Jorgaqi
2380 Familje të vjetra voskopojare (të periudhës 1550-1890) të mbetura në harresë dhe të lëna mënjanë prej kohës / Ilia V. Ballauri
2381 Lezha : kontributi në LANÇ dhe konsolidimin e fitoreve të saj / Hyda Osmani; Andon Koleka
2382 Cokajt, udhëheqes të denjë të luftës së malësorëve të Nënshkodrës / Mark Uci; Shefqet Gjika
2383 Dhimitër Anagnosti [album] : 70 vjetori i lindjes / Ilia Xhokaxhi; Flori Slatina; Gjergji Pano; Erjona Vyshka
2384 Aktualiteti dhe rëndësia e mendimit dhe e veprimtarisë praktike të Karl Marksit : tubim shkencor me rastin e 100-vjetorit të vdekjes së Marksit : më 5 e 6 maj 1983 / Jashar Rexhepagiq
2385 Isuf Karahasani : monografi / Iljaz Kaca; Moisi Murra
2386 Sokrati i shekullit : esse = Socrates of the century : essay / Novruz Xh. Shehu; Martin Cukalla
2387 Aleks Stavre Drenova (Asdreni) [album] : 110 vjetori i lindjes : 1872-1982
2388 Aleksander Matrashov dhe Ivan Bogatyr : heronj të Bashkimit Sovjetik
2389 Aleksandër Xhuvani : me rastin e 100-vjetorit të lindjes / Dhora Lloja
2390 Bajram Shabani : monografi / Ramiz Abdyli
2391 Ali Kelmendi / Kërsta Al. Aleksiq
2392 Grabova në breza / Trifon Zyba; Harilla Zyba
2393 Alexander Moissi / Vangjel Moisiu; Mimoza Gjika
2394 Jehona skënderbegiane në agimrendjen e shekullit XXI : artikuj, përshkrime, ngjarje, portrete, etj. / Rozi Theohari; Niko Dako
2395 Marrëdhëniet ndërkombëtare në vorbullën e diplomacisë / Gjon Boriçi; Migena Boriçi
2396 Ali Demi, Hero i Popullit : 20 dhjetor 1943-1978 / Muzeu Historik Kombëtar
2397 Ali Kelmendi : militant i shquar i lëvizjes komuniste shqiptare / Sotir Manushi
2398 Dosje nën zinxhirë : analiza, fakte, dokumente / Mirdash Agolli; Anita Sevo
2399 An address to the meeting commemorating the 10-th anniversary of the death of J.V.Stalin / Ramiz Alia
2400 Der Leninismus-Kampf-und Siegesbanner : rede, gehalten auf der feierlichen Sitzung anlässlich der Hundertjahrfeier der Geburt Lenins / Ramiz Alia
2401 Discours prononce a la reunion commemorative consacree au 10-e anniversaire de la mort de J.V.Staline / Ramiz Alia
2402 Discurso tenido en la reunion conmemorativa, organizada en ocasion del X aniversario de la muerte de J.V.Stalin / Ramiz Alia
2403 Enver Hoxha : drapeau de la lutte pour la liberte et le socialisme : discours prononcé à la Conférence nationale sur l'oeuvre immortelle du camarade Enver Hoxha : 15 octobre 1985 / Ramiz Alia
2404 Enver Hoxha : semaia tou agona gia leyteria kai sosialismo : lógos sten Ethnike Syndiáskepse afieremere sto athánato Ergo tou syntrofon Enver Hoxha : 15 ohtobre 1985. / Ramiz Alia
2405 Enver Hoxha : the banner of struggle for freedom and socialism : speech at the National Conference dedicated to the immortal Work of Comrade Enver Hoxha : 15 october 1985. / Ramiz Alia
2406 Enver Hoxha : flamur i luftës për liri e socializëm : fjala në Konferencën Kombëtare kushtuar Veprës së pavdekshme të shokut Enver Hoxha : 15 tetor 1985 / Ramiz Alia
2407 Enver Hoxha and his work live and will live for ever : address delivered by Comrade Ramiz Alia, First Secretary of the Central Committee of the Party of Labour of Albania and President of the Presidium of the People's Assembly of the People's Socialist Republic of Albania, at the memorial meeting on the occasion of the burial of Comrade Enver Hoxha : 15 april 1985. / Ramiz Alia
2408 Enver Hodzha i ego delo zhivut i budut zhit v vekah : reç pervogo Sekretarja Centralnogo Komiteta Albanskoi partii Truda i Predsedatelja Prezidiuma Narodnogo Sobranija Narodnoi Socialistiçeskoi Respubliki Albanii, Tovarishçea Ramiza Alia, na traurnom mitinge, ustroennom po sluçaju pohoron tovarishça Envera Hodzha : 15 aprelja 1985 g. / Ramiz Alia
2409 El Leninismo, bandera de lucha y de victorias : discurso pronunciado en la reunion solemne con motivo del Centenario del nacimiento de V.I.Lenin. / Ramiz Alia
2410 Enver Hoxha dhe vepra e tij rron e do të rrojë përjetë : fjala e shokut Ramiz Alia, Sekretar i Parë i Komitetit Qëndror të PPSH dhe Kryetar i Presidiumit të Kuvendit Popullor të RPSSH, në mitingun e përmotshëm të varrimit të shokut Enver Hoxha : 15 prill 1985. / Ramiz Alia
2411 Aisheja / Mëhill Gjinaj; Dukagjin Hata
2412 Enver Hoxha et son oeuvre vivent et vivront toujours : discours prononcé par le camarade Ramiz Alia, Premier secrétaire du Comité central du Parti du Travail d'Albanie et président du Présidium de l'Assemblée populaire de la République populaire socialiste d'Albanie, au meeting organisé à loccasion des funérailles du camarade Enver Hoxha : 15 avril 1985. / Ramiz Alia
2413 Enver Hoxha y su obra viven y viviran para siempre : discurso pronunciado por el camarada Ramiz Alia, Primer Secretario del Comité Central del Partido del Trabajo de Albania y Presidente del Presidium de la Asamblea Popular de la R.P.S. de Albania, en el mitin organizado con motivo de los funerales del camarada Enver Hoxha : 15 de abril de 1985. / Ramiz Alia
2414 Enveri ynë / Ramiz Alia
2415 Fjalime e biseda : 1985 / Ramiz Alia
2416 Il Leninismo bandiera di lotta e di vittorie : discorso pronunziato nella riunione solenne dedicata al centenario della nascita di V.I.Lenin / Ramiz Alia
2417 Hafiz Qamil Tresi. Në gjurmët e një biblioteke që sfidon heshtjen e kohës... : monografi / Muhamed Sytari; Xhahid Bushati
2418 Faik Luli : jeta dhe veprimtaria : monografi / Islam Dizdari; Njazi Kazazi; Irida Hoti; Anila Mesi; Vehbi Hoti
2419 Le Leninisme etendard de lutte et de victoires : discours prononcé à la reunion solennelle consacrée au centenaire de la naissance de V.I.Lénine / Ramiz Alia
2420 Leninism, the banner of struggle and victoires : speech at the solemn meeting commemorating the centenary of Lenin's birth / Ramiz Alia
2421 Leninismus prapor boje a vitezstvi : projev, proneseny na slavnostni schuzi, vënovanesténu vyroci narozeni V.J.Lenina / Ramiz Alia
2422 Leninizm, znamja borbi i pobed : rec na torzhestvennom sobranii po sluçaja 100-ljetnei godovshçini so dlja rozhdenija V.I.Lenina / Ramiz Alia
2423 Leninizmi, flamur lufte dhe fitoresh : fjala e mbajtur në mbledhjen solemne me rastin e 100-vjetorit të lindjes së V.I.Leninit / Ramiz Alia
2424 Letërkëmbim : (1947 - 1958) / Mustafa Kruja; Paulin Margjokaj; Gjovalin Çuni
2425 Nderimi për Enver Hoxhën është nderim për socializmin : fjala në mitingun e organizuar në Tiranë me rastin e 80-vjetorit të lindjes së shokut Enver Hoxha dhe përurimit të monumentit të tij : 16 tetor 1988 / Ramiz Alia
2426 Notre Enver / Ramiz Alia
2427 Nuestro Enver / Ramiz Alia
2428 Pse e vranë Azem Hajdarin? / Ferdinand Dervishi; Alfred Peza
2429 O Leninismos, Symaia pales kai nikon : logos tou syndrofou Ramiz Alia sta ekatondachrona tes genneses tou V.I.Lenin / Ramiz Alia
2430 Our Enver / Ramiz Alia
2431 Anthologia ; vorioipioritikis piisis
2432 Reç na torzhestvennom sobranii organizovannom po sluçaju 10-oi godovshçini so dnja smerti J.V.Stalina / Ramiz Alia
2433 Rede in der sitzung Gewidmet dem Andenken an den 10.Jahrestag des Todes I.W.Stalins / Ramiz Alia
2434 Riunione commemorativa dedicata al X anniversario della morte di J.V.Stalin / Ramiz Alia
2435 Stalini dhe vepra e tij, flamur lufte për të gjithë revolucionarët : fjala e mbajtur më 20 dhjetor 1979 në mbledhjen solemne me rastin e 100-vjetorit të lindjes së J.V.Stalinit / Ramiz Alia
2436 Stalin i ego delo, znamja borbi dlja vseh revoljucionerov : reç, proiznesennaja 20 dekabrja 1979 goda na torzhestvennom sobranii, posvjashçennom 100-let so dnja rozhdenija I.V.Stalina / Ramiz Alia
2437 Stalin and his work, a banner of struggle for all revolutionaries : speech delivered on the 20th December 1979 at the commemorative meeting on the occasion of the centenary of the birth of J.V.Stalin / Ramiz Alia
2438 Staline et son oeuvre, drapeau de combat pour tous les revolutionnaires : discours prononce le 20 décembre 1979 á la reunion solennelle organisée á l'occasion du centenaire de la naissance de J.V.Staline / Ramiz Alia
2439 Kështu foli Nietzsche : drejt një kuptimi hiperhermeneutik dhe vitalist te mendimit të Nietzsche-s / Ledian Rusta
2440 Zëmërim i detyruar : dokumente, analiza, letra, poezi, dhe foto / Fiqri Shtëpani
2441 Kadri A. Hoxha, luftëtar i paepur për liri dhe demokraci : artikuj, intervista dhe shkrime të tjera / Avni Alcani
2442 Shahin Zharri : 1915-1991 : monografi. Kënga e Gjorg Golemit...., Vepra të fjetura / Shahin Zharri / Avni Alcani; Naim Sinani; Zana Zharri
2443 Bijtë e Dukatit të rënë në luftë për mbrojtjen e trojeve shqiptare / Mustafa Hoxha; Demir Korita
2444 Skëndërbeu dhe Evropa : përmbledhje kumtesash / Ferit Duka; Vjollca Dhimolea (Noti)
2445 Who is who v Slovenskej Republike : zivotopisná encyklopédia vyznamnych zien a muzov slovenska : obsahujica viac ako 5820 novych zivotopisov osobnosti zo Slovenskij republiky, 1885 zmien a priblizne 5829 zivotopisov uvedenych na CD-ROM-e bezo zmeny, niektoré s fotografiou : dodatkové dielo : A-Z / Ralph Hübner
2446 Who is ...? (V Ceske republice) : zivotopisna encyklopedie prednich zen a muzu Ceské republiky : obsahujici vice nez 4098 novych zivotopisu osobnosti z Ceské republiky, 5389 zmen puvodnich hesel a cca. 14812 hesel uvednych na CD-ROMu beze zmeny, nekteré s fotografii : dodatkové dilo : A-Z / Ralph Hübner
2447 Enciclopedia personalitatilor din România : enciclopedia biografica a femeilor si barbatilor contemporani cu cariera de succes din Romania : cu circa 4550 noi intregistrari partial cu fotografii ale personalitatilor : A-Z / Ralph Hübner
2448 Czesc 1 : A - Mak
2449 Czesc 2 : Mal - Z
2450 Teil 1 : A - Las
2451 Teil 2 : Lat - Z
2452 Who is who stin Ellada : mia egkyklopaideia prosopikotiton me peripou 4739 vees syngrafes, kai merikes fotografies prosopikotiton stin Ellada / Ralph Hübner
2453 Moxart : dritëhijet e një gjeniu / Bernhard Paumgartner; Dritan Koka; Vladimir Bako
2454 Islamizmi dhe reforma n'Egjyptë / Charles Adams; Vexhi S. Demiraj; Bexhet Shapati; Vexhi S. Demiraj
2455 Indrit Cara, "Ushtar Kavaja" / Zyhdi Shehi
2456 Publiçistikë / Agim Boçari; Stavri Sharxhi; Maksim Husi
2457 Plejada e olimpistëve : profile / Ahmet Golemi; Mikel Janku
2458 Qëndresa e 7 prillit 1939, vepër e shtetit kombëtar shqiptar të mbretit Zogu I : studime / Bajram Xhafa; Muharrem Dezhgiu
2459 Alqi Kondi
2460 Adolf Hitler : prijsi i Evropës së Re
2461 Mjeku i tri kontinenteve : biografi / Ted Allan; Sidni Gordon; Klio Evangjeli
2462 Shpirt i dashuruar : jeta dhe kënga e Aleks Vinit / Eduard Hoxholli; Rakip Zhguni
2463 Kosova, vendorigjina e Skënderbeut / Fehmi Kaloshi; Bilbil Cami
2464 Hysni Muka, kuvend e pushkë / Xhemal Aliaj; Bejo Aliaj; Mato Hasamataj
2465 Anna Bolena / Eucardio Momigliano; Petrit A. Velaj; Bardhosh Gaçe
2466 J. V. Stalini strateg i madh ushtarak / Spiro Adhami
2467 Mjeku i tri kontinenteve : biografi / Ted Allan; Sidni Gordon; Klio Evangjeli
2468 Mjeku i tri kontinenteve : biografi / Ted Allan; Sidni Gordon; Klio Evangjeli
2469 Lidershipi i gjeneralisimit shqiptar : monografi / Vangjel Kasapi
2470 Përtej mjegullës : biografi e letrarizuar kushtuar Vasil Talos / Ilmi Bani; Albert Habazaj
2471 Shefqet Hekali : jeta e një atdhetari të devotshëm / Alem Duraj; Xhevdet Shehu; Hajdar Sulaj
2472 Shpirtëra në hapësirë : poezi, intervista, etj. / Maria Dvorani (Medicina)
2473 Shna Prendja-virgjir e martin / Adone Aldegheri
2474 Adem Reka / Bardhyl Agasi
2475 L' Albania nell'opera di Anselmo Lorecchio / Oreste Camillo Mandalari
2476 Girolamo De Rada : precursore della nuova Albania / Oreste Camillo Mandalari
2477 Jeta në letërsi : artikuj dhe shënime / Dritëro Agolli; Isuf Nelaj
2478 Ismail Kadareja dhe vepra e tij / Thoma Dhima; Republika Çulli
2479 Shishtaveci : historia dhe tradita : monografi / Zenulla Bala; Behudin Murati
2480 Rodzina Szkól im. Jana Pawla II : w pierwsza przejsica Jana Pawla II do Dommu Ojca / Zbigniew Guminski
2481 Andon Zako Çajupi [material grafik] : 1866-1930 : 100-vjetori i lindjes
2482 Heroi i Mezhgoranit : të njohim traditat patriotike dhe luftarake të popullit tonë / Andon Andoni
2483 Militanti komunist Themo Vasi / Andon Andoni; Akile Vasi
2484 Dashuri & plumba / Pavllo Gjidede; Nimet Balili
2485 La Derniere mission divine / Mujtaba Musavi Lari; F. Khodaparasti
2486 The Narrative of awakening : a glance at Imam Khomeini's ideological, intellectual and political biography : from birth to heavenly departure / Hamid Ansari; Manoochehr Moosavi
2487 The Life of Imam Khomeini / Ali Qaderi; Mohammad Jafar Khalili; Salar Manafi Anar
2488 Father! O standard bearer of Islam! : an article by Haj Seyed Ahmad Khomeini about his noble father is holiness Imam Khomeini (s.a) / Ruhollah Khomeini
2489 Nga jeta private e yjeve të kinemasë / Urij M. Slavic; Nikolla Sudar; Antela Vouli (Spaho)
2490 Dashuri diktatorësh : hulumtime historike / Lev S. Bellousov; Aleksandr I. Petrusev; Guri Shyti
2491 Perëndeshat e spiunazhit / Igor Damaskin; Sokrat Gjerasi
2492 Një histori për Sulë Durmishin : Sylë Zhitia : 1917-1945 / Berat Luzha; Avni Dehari
2493 Shpërblesa e përplotë : një episod dramatik në jetën e Abraham Linkolnit / Mary R. Sh. Andrews; Kostë Çekrezi
2494 Gora dhe bijtë e saj / Besim Shyti; Agron Agolli
2495 Kapedan Kajo Babjeni : legjenda e Gorës / Besim Shyti; Dita Shyti
2496 Bodini : një shkëndijë në errësirë : monografi / Eduard Hoxholli; Rudian Zekthi
2497 Biografia e armës së tankeve të ushtrisë shqiptare / Petrit V. Fico; Zana Shuteriqi
2498 Fole shqiponjash / Dilaver Bajraktari; Besim R. Cengu
2499 Petale në bardhësinë korçare : figura të shquara sportive / Klito Fundo; Sokrat Sheperi
2500 Rebiul-Evvel 1428 : fjalë zemre me rastin e ditëlindjes së Profetit
2501 Genocidi mbi elitën intelektuale të kombit shqiptar nën terrorin komunist = Genocide on the intellectual elite of the albanian nation under the communist terror. / Tomor Aliko; Andrea Llukani
2502 Anja e shekullit të njizetët Marija Goretti 1980-1902 / Domenico Mondrone
2503 Who's Who in World War II / David Mason
2504 Mussolini : a study in power / Ivone Kirkpatrick
2505 Thoma Nassi : portreti mediatik / Kristaq Balli; Pandi Bello
2506 Aqif Ramadani, legjenda e qëndresës dibrane / Aqif I. Ademi; Dukagjin Hata
2507 Myftar Grabocka dhe rrënjët e një fisi : biografi / Petrit Zeneli
2508 Veçori të metodës krijuese në prozën e Mitrush Kutelit / Mariglena Meminaj; Bardhosh Gaçe
2509 Nëpër labirintet e historisë së arumunëve (vllehëve) : artikuj dhe shkrime të ndryshme të botuara në shtypin e shoqatës dhe organe të tjera / Valentin Mustaka; Jani Gusho
2510 Nëpër labirintet e historisë së arumunëve (vllehëve) : artikuj dhe shkrime të ndryshme të botuara në shtypin e shoqatës dhe organe të tjera / Valentin Mustaka; Jani Gusho
2511 Historiku i dhëmbëtarëve në Shkodër : breznia Kaduku : monografi / Musa Bizaku; Fadil Kraja
2512 Mustafa Kaçaçi / Haxhi Goci
2513 Episode me dritë : duke kujtuar Dyrr Këlliçin / Xhevdet Shehu
2514 Hasi, Tedeli i kastriotëve / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
2515 Zef Kolombi, Piktor i Merituar [album] : 1907-1949 / Zef Kolombi; Ylli Drishti; Suzana Kuka (Varvarica); Zef Paci; Heldi Pema
2516 Dy dyer të mëdha në Has : Bogdani, Mazreku / Shefqet Hoxha; Hyrije Sh. Hoxha
2517 Sheperi : ç'kam parë, ç'kam dëgjuar, ç'kam studiuar / Dhame Çapi; Stefan Bulo
2518 Dukagjini në rrjedhat e historisë / Zef Mila
2519 Matjanët në luftën e dytë botërore : fakte, dokumenta, dëshmi / Ferit Këputa
2520 Bakita : zemra i rrihte në kraharor : nga ditari i një skllave që u bë shenjte. : shembull faljeje... / Josephine Bakhita; Roberto Italo Zanini; Albana Caka; Qerim Isaku
2521 Shenjtja Madalena e Kanosës : nga markeze fisnike, në shërbëtoren e të varfërve / Modesto Giacon; Albana Prendi; Qerim Isaku
2522 Të lumturohemi që e kemi patur : monografi : [Faik Çinaj] / Novruz Xh. Shehu; Dukagjin Hata
2523 Asim Zeneli, Heroi i popullit : 1916-1943
2524 Asim Zeneli, Hero i popullit : 1913-1943
2525 Pjetër Zarishi dhe krijimi i rruzullimit : monografi / Tonin Çobani; Tefë M. Topalli
2526 Kështu ecën njeriu : jeta dhe vepra e akademikut Ali Aliu / Kim Mehmeti; Faruk Myrtaj
2527 Sulajt e Kuçit : monografi familjare / Sami Kapaj; Skënder Hasko
2528 Yje të pashuar / Resul Bedo
2529 Prolog i një pranvere... / Eduard Hoxholli; Eduard Hoxholli
2530 Ata e nisën rrugën nga shkolla tregtare / Astrit Xhelili; Jeta Hoxha; Natasha Mborja
2531 Ata nuk vunë kurora me lule të freskëta në altarin e lirisë, por gjakun dhe jetën e tyre (Enver) [material grafik]
2532 Ata rrojnë në zemrat tona
2533 Ata rrojnë në zemrat tona
2534 Ata rrojnë në zemrat tona / Moisi Zaloshnja
2535 Ata rrojnë në zemrat tona
2536 Ata rrojnë në zemrat tona / Fuat Saraçi; Moisi Zaloshnja
2537 Ata rrojnë në zemrat tona / Fuat Saraçi
2538 Atë Frano Genovizzi S.J. : 1864-1937
2539 At Gjergj Fishta : 1871-1940 : numër përkujtimuer, botue nëpër kujdes T'A.Benediktit Dema O.F.M
2540 [At Gjergj Guzzetta]
2541 Georgij Dimitrov i albanskoe demokraticeskoe i kommunisticeskoe dvizenie (1920-1939) / Elena Atanasova
2542 Mbretëresha Susana / Fluturak Gërmenji
2543 Vol. II : Calcagnini-Fakoner
2544 Vol. III : Falkonéta-Halászat
2545 Vol. IV : Halételek-Jordán
2546 Vol. V : Jordánszky-Kòdex-Kolostorépìtészet
2547 Vol.VI : Kolostorhálòzat-Lestyán
2548 Shqiponja dhe pëllumba të vrarë / Luman H. Caka; Besnik Caka
2549 Jeta e Napoleonit / Stendhal; Viron Koka; Flora Koka
2550 Jetë paralele / Plutarchus; Sotir Papahristo; Olimbi Yzeiri
2551 Smolica, bastion i lirisë / Tahir Bezhani; Ali D. Jasiqi
2552 Kontribut për të mësuarit aktiv, kritik dhe krijues në matematikë / Bukurie Vuji; Qazim Dushku
2553 Heroi i shtangës : monografi / Shpëtim Cami
2554 Ömer Kalesi, la cigogne des Balkans / Luan Rama; Fatime Nezirovski; Luan Rama
2555 Femra dhe eunukë në Bizant : (pushtet, intriga dhe orgji) / Charles Diehl; Miço Gubera
2556 Dukuri të arsimit në Myzeqe : (deri në vitin 1944) / Jorgji Velo; Agim Sinani
2557 Ndregjonët : monografi / Xhafer Martini; Dukagjin Hata
2558 Faraoni i fundit : Mehmet Aliu me origjinë shqiptare, i mbiquajturi Napoleoni musliman / Gilbert Sinoue; Luan Rama
2559 Fjala e djallit : në gjurmë të ish diktatorëve / Riccardo Orizio; Vladimir Bregu; Kujtim Gjonaj
2560 Cili jeni ju zoti Sorge ? / Jurij M. Korolkov; Vladimir Bregu; Vangjush Saro
2561 Gjeni të muzikës : Bethoven : përkth. Shopen : jetëshkrim / Romain Rolland; Afërdita Tartari; Afërdita Tartari; Burbuqe Tartari
2562 Urmele unui architect : Kristo Sotiri : viata si opera / Koço Miho; Kopi Kyçyku
2563 Raskovja Guxenko / Viktor Avdejev
2564 Një kolonel midis Tiranës dhe Prishtinës / Ylli Polovina
2565 Avni Rustemi : patriot i madh demokrat revolucionar : dokumenta dhe materiale / Mihallaq Pela; Hidajete Luga (Bejtja)
2566 Avni Rustemi, Hero i popullit : (1895-1985) : me rastin e 90-vjetorit të lindjes / Feride Papleka
2567 Violeta Manushi, kryezonja e skenës / Zenepe Luka
2568 Album der Dresdner Galerie [album]
2569 Who is who in Österreich : Suplementwerk der biographischen Enzyklopädie führender Frauen und Männer Österreichs / Ralph Hübner
2570 Who is who v Rossii : enciklopediâ personalij / Ralph Hübner
2571 Who is who Türkiye : Türkiye' deki kisisel ansiklopedi / Ralph Hübner
2572 Who is who Magyarországon : magyarország vezetö személyiségeinek életrajzi enciklopédiája. / Ralph Hübner
2573 The Voice of human justice / George Jordac
2574 Historia del magnanimo, et valoroso signor Georgio Castrioto, detto Scanderbego, dignissimo principe de gli Albani Dal latino in lingua Italiana, per Pietro Rocha nouamenta tradotta / Marinus Barletius; Pietro Rocha
2575 Histoire de Georges Castriot, svrnommé Scanderbeg, Roy d'Albanie contenant ses illustres faicts d'armes, & memorables victoires à l'encontre des Turcs, pour la foy de Iesus Christ : recveillie, dressée, et povrsvive ivsques à la mort de Mahomet II... De nouueau a esté adioustée en ceste Édition vne chronologie Turcique, en laquelle sont, sommaiement représentés les principaux exploits des Sultans Baiazet II. Selim I. Solyman II. Selim II. Murat III. & Mahomet III en l'espace de CXVII ans / Jacques de Lavardin
2576 Një zë i çiltër i vertikales së atdheut : recension / Gëzim Ajgeraj
2577 Kontribute shqiptare në visarin e përbashkët të popujve / Stilian Adhami; Barie Këreci (Meçollari); Donika Thaka
2578 Kostaq Stefa "Martir i demokracisë" : (1905 -1948) : (zinxhirët e turpit) / Eleni Stefa; Zhuliana Jorganxhi
2579 Fshat i bukur, i ndarë : Koshovica / Aleks Llambro; Kristaq F. Shabani
2580 Vehap Bezhani, një jetë me dinjitet : kujtime dhe mbresa te miqve dhe të afërmve / Sulejman Mato
2581 Maturantët e parë të medreses Alauddin : gjenerata 1967 / Feti Mehdiu; Shahe Memishi
2582 Sataniziranje akademika Burovica / Svetlana Kapetanovic; Savo Resulbegovic
2583 Flakadanët e lirisë / Bedri Tahiri; Rasim Selmanaj
2584 Sfidë ndaj kufijve [album] = Challenging the limits / Arben Theodhosi
2585 Prania e Shenjtes Joana de Lestonnac / Carlo Mazzei; Laura Leka; Jozita Shkreli
2586 Aristidh Kola dhe shtypi shqiptar : (kujtime, shkrime publicistike, poezi) / Arben P. Llalla; Teuta Llalla
2587 Haradinaj, njeriu i rendit të ri botëror / Rajmonda Maleçka; Dëfrim Cani
2588 Presidenti Ibrahim Rugova : ... memento për Rugovën / Sabri Hamiti
2589 Lumturia kur bëhesh gjysh... : kujtime e mbresa në tre breza / Ali Manaj; Zihni Haskaj; Bektash Zite
2590 Meteori El Greko : jeta dhe arti / Gjergj Ruci
2591 Kryengritësi kundër mbretit : novelë / Kolë Ndreka
2592 Njerëz të lirë : kujtime, publicistikë, poezi / Fatbardh Çoniku; Ylli Bajraktari
2593 Marikaj dhe marikasit në shekuj / Xheladin Sh. Subashi; Islam Subashi; Xheladin Sh. Subashi
2594 Toka e katedraleve : Rava e Krishtërimit në Mirditë e më gjërë / Ndue Dedaj
2595 Litet e Lumës : dy portrete atdhetarësh : Mustafë Man Lita (1848-1912); Osman Mustafë Lita (1875-1946) / Shefqet Hoxha
2596 Lec Zadeja, gazetar dhe publicist : monografi / Ludovik Shllaku; Frano Kulli
2597 Antropologji e fotografisë / Xhyher Cani; Teuta Toska
2598 Ditaret dhe letrat e Aleksandrit të Madh / Pietro Citati; Francesco Sisti
2599 Gjeneral Prenk Pervizi në faqet e shtypit shqiptar : 110 vjetori : 1897-2007
2600 Maratonomaku nga Shkodra / Riza Lahi; Eglantina Nasi
2601 Sopiku i Sarandës / Stavri Jorgji
2602 Artistja e madhe Violeta Manushi : monografi / Nase Jani; Eglantina Kume
2603 Jeta e Sceitit Sc'Filip Nerit prei Firenzet : themeluesi i kongregazionit t'rrezzatorit / Pietro Giacomo Bacci; Lorenc Nenshati
2604 Arianit Komneni, vjehri i Skënderbeut : kumtesë mbajtur në Konferencën e Parë të Studimeve Albanologjike, 15-21 nëntor 1962 / Franz Babinger
2605 Tonin Guraziu, një jetë në piano / Filip Guraziu; Robert Radoja; Paulin Perja
2606 Një jetë me këngë / Myrteza Leka
2607 Bajram Çukovci-Curri, luftëtar i guximshëm i nacionalizmit shqiptar / Jetish Kadishani; Skënder Rracaj
2608 Der Älteste Verlag Albaniens und sein Beitrag zu Nationalbewegung, Bildung und Kultur : die "Buchdruckerei der Unbefleckten Empfängnis" zu Shkodra : (1870-1945) / Markus W. E. Peters
2609 V.3, Lib.1 : Alfabeti : (1899-1912) / Jusuf Shpuza
2610 Toto Riina : rënia e "korleonezëvë" / Angelo Vecchio; Zamir Poda
2611 Sadik Rama-Gjurgjeviku : (1872-1944) : (jeta dhe vepra) : monografi / Jetish Kadishani; Iljaz Metaj; Ali Llunji
2612 Pal Mark Deda : drama e një jete : monografi / Ymer Keta; Ndue Dedaj
2613 The Afeida mystery [album] / Abdulla Tafa; Afeida Meta
2614 Heroi i dy kontinenteve : monografi / Ndue Hila; Nexhip Ejupi
2615 Fran Vorfi, bilbili i këngës mirditore / Bardhok Sulejmani; Bardhok Pulaj
2616 Linde si ylber mbi Çikë / Rrapo Dervishi; Sevo Tarifa
2617 Gjyzepina Kosturi, zonja me shpirt e operës shqiptare / Zamir Këlliçi; Nexhat A. Agolli; Aleks Gjinaj
2618 Robert Schwartz ose dritaret e qytetit tim = Robert Schwartz die Fenster meiner Stadt / Ardian Klosi
2619 Alikajt e Malasit Tepelenë / Skënder Alikaj
2620 Tragjedia dhe lavdia e kishës katolike në Shqipëri / Pjetër Pepa; Ardita Repishti; Marjan Lumçi
2621 Tragjedia dhe lavdia e kishës katolike në Shqipëri / Pjetër Pepa; Ardita Repishti; Marjan Lumçi
2622 Kur dhe ku u shkrua Dhiata e Re / Thanas Gjika; Stavri Sharxhi
2623 Hysnije Shehu vajzë, nuse, mësuese, nënë dhe gjyshe / Dragua Shehu; Petrit Koçiaj
2624 Karli i Madh / Gianni Granzotto; Agim Doksani; Kujtim Gjonaj
2625 Fjalor i udhëheqësve shtetërorë homoseksualë ose biseksualë / Didier Godart; Persida Asllani
2626 Alberto Moravia dhe letërsia italiane / Gëzim Rredhi; Nexhip Gami
2627 Mustafa Qemal Ataturku themeluesi i Turqisë së re / Dagobert Von Mikusch; Irfan Çela; Magdalena Çabej
2628 Ein britischer Journalist im des faschistischen Italien : Joseph Swire als Korrespondent in Albanien in den Jahren 1930/31 : drei Briefe / Stefan Troebst
2629 Skanderbeg reitetnwieder : die Wiederfindung und Erfindung eines (National-) Helden im balkanischen und gesamteuropäischen Kontekst : (15.-21. Jahrhundert) / Oliver Jens Schmitt
2630 Le role des forteresses de sebaste et de Daulle dans la guerre de Skanderbeg contre les envahisseurs Ottomans : résumé / Luan Bajo
2631 Bajram Curri, Hero i popullit : 55 vjetori i rënies
2632 Bajram Curri : patriot dhe demokrat revolucionar : bibliografi me rastin e 55 vjetorit të rënies / Liljana Bushati; Shpëtim Mema
2633 Bajram Curri : trajtesa e dokumente / Burhan Çiraku; Muin Çami
2634 Roza Luksemburgu dhe Karl Libknehti / Izet Bajramaj
2635 Kjo rrugë pa fund : shënime / Izet Dyrmishi; Veli Hoxha
2636 Essay sur l'histoire générale, et sur les moeurs et l'esprit de nations, depuis Charlemagne jusqu'à nos jours / Voltaire
2637 La Vita del padre Paolo Segneri Juniore della Compagnia di Gesú... S'aggiongono alcune Operette Spirituali composte dal medesimo religioso : dedicata al Merito dell'illustrissimo signore il signor Don Onofrio Arici Merittissimo Prevosto di Alzano, Dottore in ambi le Leggi, Protonotaro Apostolico, e Vicario del S. Officio / Lodovico Antonio Muratori
2638 Vita del venerabile padre Luigi della Ponte della Compagnia di Gesú : descritta in Spagnuolo dal Francesco Cachupin della Compagnia e portata in italiano da un sacerdote della Compagnia stessa / Francesco Cachupin
2639 Dictionaire néologique : a l'usage des beaux Esprits du Siécle : Avec l'éloge historique de Pantalon-Phoebus
2640 Dhërmiu : dhrimadhet e akrokeraunëve / Foto Bixhili; Bardhosh Gaçe
2641 Histoire du prince François Eugene de Savoye : Generalissime des Armées de l'Empereur et de l'Empire : Enrichie de Figures en Taille-Douce / Éléazar de Mauvillon
2642 Histoire du prince François Eugene de Savoye : Generalissime des Armèes de l'Empereur et l'Empire : Enrichie de Figures en Taille-douce / Éléazar de Mauvillon
2643 Heidegger : një hyrje e shkurtër / Michael Invood; Albana Kozeli; Erion Kristo; Silvana Leka
2644 Kleopatra : sharmi i pushtetit / Chiara Melani; Erjona Vyshka; Manjola Ali
2645 Dostojevski / Janko Lavrin; Islam Spahiu; Kujtim Gjonaj
2646 Çikago e Al Kapones / Elisabetta Vezzosi; Agim Doksani; Manjola Ali
2647 Jeta ime përballë dy epokave : (kujtime dhe meditime të një veterani dhe mjeku ushtarak) / Agim S. Gonxhja; Pajtim Bejtja
2648 Kaq shumë gurë u hodhën mbi mua : roman historik me protagonist Halil Aline / Xhafer Martini; Agron Tufa
2649 Dialogët me Kafkën / Franz Kafka; Gustav Janouch; Ike Muka; Besnik Rrapi
2650 Histoire du prince François Eugene de Savoie : Generalissime des Armées de l'Empereur et de l'Empire : Enrichie des Plans de Batailles & des Médailles nécessaires pour l'intelligence de cette Histoire / Éléazar de Mauvillon
2651 Histoire de Charles XII Roi de Suede. Par Mr. de V***. Neuviéme édition de Christophe Revis, plus ample & plus correcte que toutes les précédentes, augmentée des Critiques de la Motraye, & des réponse à ces Critiques / Voltaire
2652 Vita della Beatiss.ma Vergine Madre di Dio. Nella quale si contiene quel tanto, che fin hora si è scritto da graui Autori; Intorno alle gratie belleza, priuilegij, virtudi, Antifone, Orationi, Hinni, Imagini, Miracoli, Chiese, e grandeza di lei : Et in particolare, & separatamente si pone la Vita del felicissimo Sposo Gioseppe. Composta per il Rever. P. Lorenzo Maselli da Napoli Sacerdote Teologo della Compania di Gesù / Lorenzo Maselli
2653 Ju, o djem, do më kujtoni : Koto Hoxhi, simbol i heronjve... / Leko Mako; Shpresa Leka
2654 Histoire de l'art de l'antiquité par M. Winkelmann / Johann Joachim Winckelmann; Michael Huber
2655 Jeta e Elena Gjikës (Dora d'Istrias) / Vehbi Bala
2656 Udhëtim në vite : (përmbledhje shkrimesh, artikujsh, përshëndetjesh, ...) / Odhise Porodini; Thoma Noti
2657 Pashko Vasa : portret-monografi / Vehbi Bala
2658 Viktor Eftimiu : portret-monografi / Vehbi Bala
2659 Migjeni : portret : monografi / Vehbi Bala; Musa Kraja; Nazmi Rrahmani; Rrahman Dedaj
2660 Migjeni : portret : monografi / Vehbi Bala; Musa Kraja; Rrahman Dedaj
2661 V.8 : Bibliografi e zgjeruar e veprave të Sami Frashërit : veprat, përmbajtja e tyre me shënime dhe veprat e artikujt mbi të në gjihën shqipe e turqishte / Zyber H. Bakiu; Nazmi Rrahmani; Fahredin Gunga
2662 Bibliografi e zgjeruar e veprave të Sami Frashërit : veprat, përmbajtja e tyre me shënime dhe veprat e artikujt mbi të në gjuhën shqipe e turqishte / Zyber H. Bakiu; Frida Idrizi
2663 Me Tano Banushin dhe humorin e tij : jeta dhe veprimtaria artistike / Isa Alibali; Jusuf Shpuza
2664 Jeta e Elena Gjikës (Dora d'Istrias) / Vehbi Bala
2665 Migjeni : portret-monografi / Vehbi Bala
2666 V.3 : Bota moderne / Alfred Uçi
2667 Kryeveprat e mendimit politik : hyrje në teorinë e politikës / Gerard Mere; Edit Dibra
2668 Le Vite di Tutti i Santi, e Beati Contenute nelle Lezioni proprie del Secondo Notturno del Breviario Romano, di varie Diocesi, e di tutti gli Ordini Regolari : Con varie Note, Moralità, Tavole Sinottiche e Notizie Ecclesiastiche... / Bernardino Pianzola
2669 La Vita dell' Infanta d'Austria Suor Margherita della Croce Monaca Scalza di Santa Chiara del Sagro Ordine Serafico scritta dal Padre Longaro Degli Oddi della Campagnia di Gesù e Dedicata a Sua Eccellenza la Signora D. Ippolita Ludovisi Buoncompagni Principessa di Piombino ec. / Longaro Degli Oddi
2670 Vita del B. Lvigi Gonzaga della Compagnia di Giesv'. Primogentio di D. Ferrante Gonzaga Prencipe dell'Imperio, Marchese di Castiglione, &c. Scritta dal Padre Virgilio Cepari della medesima Compagnia. Alla M. Illustre, & M. Reu. Signora Svor Lavra Vico, Monaca nel Monasterio d'Ogni Santi di Padoua. / Virgilio Cepari
2671 "Të njëmijët" : kujtime për Garibaldin / Xhuzeppe Bandi; Hariz Thanasi; Moisi Zaloshnja
2672 Il Sagro leggendario della vita di Gesù Cristo, di Maria Vergine e de' Santi, distribuito per ciascun giorno dell'anno, secondo il rito della Chiesa Romana : ora migliorato, correto, e più esteso di quello dato in luce dal M. R. P. D. Alfonso Villegas. Raccolto dagli Atti de' Santi pubblicati da' Padri Bollandisti e da altri autori e diviso in tredici tomi. Opera d'un Padre dell'Oratorio di Venezia.
2673 Vendorigjina e Kastriotëve është Mati : (fakte, dokumenta, dëshmi) / Ferit Këputa
2674 V. 6 : Letërkëmbimi / Nasho Jorgaqi
2675 Mallakastra partizane / Gjon Banushi; Jeton Ostreni
2676 Relazione della Vita, e Martirio del Venerabil padre Ignazio de Azevedo Ucciso dagli Eretici con altri trentanove della Compagnia di Gesù, Cavata da' Processi autentici formati per la loro Canonizzazione dedicata alla Sacra Real Maestà di D. Giovanni V. Re di Portogallo / Giulio Cesare Cordara
2677 Kiti Harris, spiunia me shtatëmbëdhjetë emra / Igor Damaskin; Geoffrey Elliot; Florenc Mene; Sejdin Cekani
2678 Vasil Gudha, luftëtari epiriot i 1821-shit, zv. gjeneral dhe sekretar i Marko Boçarit dhe Anastas Gudha mjek, politikan, shkrimtar, "Plutarku i Ri" : jeta dhe vepra e tyre / Stefanos Betis; Stavri Llazo; Andrea Gudha; Xhevahir Spahiu; Violeta Gudha (Kutra)
2679 Jetë shënjtorësh / Andrea Llukani; Pavli Haxhillazi
2680 Të lindur me këmishë : (copëza jete nga historia e presidentëve amerikanë) / Malko Zaçe; Elmas Leci
2681 Damari i gjelbërimit : monografi : nderim për fisin Ristaj të Tërbaçit : 1760-2007 / Dhimo S. Rista; Albert Habazaj
2682 "Psikologjia" e Hasan Tahsinit / Nuri H. Abdiu; Hajri Mandri; Artan Fida
2683 Jetë në shërbim të shkencës : monografi / Skënder Xhika; Hamdi Hysuka
2684 Introduction à l'Homere traduit du Grec & commentè par Madame Dacier contenat Les deux Préfaces de cette Dame, l'une pour l'Iliade, & l'autre pour l'Odyssée, suivies de la Vie d'Homere &c. De plus La Préface de Mr. Pope sur l"Iliade; son Essai sur la Vie & les Ecrits d'Homere, & autres de ses Pièces, de même que de Mr. l'Abbé Banier : Avec des Figures qui servent de Preuves / Anne Dacier; Alexander Pope; Antoine Banier
2685 Skënderbeu : apologji / Frang Bardhi; Stefan Prifti
2686 Skënderbeu : apologji / Frang Bardhi; Stefan Prifti
2687 Skënderbeu : apologji / Frang Bardhi; Stefan Prifti
2688 Klasikë të mendimit ekonomik : nga fillimet deri në ditët tona / David Henderson; Dritan Thomollari
2689 Kujtime të jetës sime nga Shqipëria / Maximiliano I de Mexico; Etleva Sofroni (Sakajeva)
2690 Një jetë në dashuri / Mynever Shuteriqi; Zana Shuteriqi
2691 Fjalët e Ajnshtajnit : gjuha e shkencës midis përpikërisë dhe poezisë / Daniele Gouthier; Elena Ioli; Mariana Ymeri; Agim Doksani
2692 Pena të arta franceze për shqiptarët : (1332-2007) : antologji, udhëpërshkrime, portrete, letërsi, art, kulturë / Fotaq Andrea; Merita Musai
2693 Diplomacia e Ismail Qemalit / Afërdita Tafaj; Marie Mato
2694 Kush ishte Enver Hoxha / Beqir Ajazi; Kostaq Xoxa
2695 Historia e jetës dhe e vepravet të Skënderbeut / Marin Barleti; Stefan Prifti; Nazmi Rrahmani
2696 Historia e jetës dhe e veprës së Skënderbeut / Marin Barleti; Stefan Prifti
2697 Historia e jetës dhe e vepravet të Skënderbeut / Marin Barleti; Stefan Prifti
2698 Historia e jetës dhe e veprave të Skënderbeut : burime dhe materiale për Historinë e Shqipërisë / Marin Barleti; Stefan Prifti
2699 Durazzo-t, dozhët e purpurt të Republikës së Gjenovës / Luan Rama
2700 Frojd : një hyrje e shkurtër / Anthony Storr; Erion Kristo; Silvana Leka
2701 Makiaveli : një hyrje e shkurtër / Quentin Skinner; Julian Qineti; Erion Kristo; Silvana Leka
2702 Larg dhe mes njerëzve : kujtime internimi 1973-1990 / Liri Lubonja
2703 Filozofia : një hyrje e shkurtër / Edward Craig; Shpëtim Doda; Erion Kristo; Silvana Leka
2704 Pj. 1 : Nga Buzuku tek arbëreshët e Greqisë : 1462-1878 / Namik Resuli; Ernest Koliqi
2705 Xhionxhis Khani : stuhia nga Azia / Mihael Pravdin; Sokol Mici
2706 Romanet më të mëdha të shekullit XX : 50 klasikët / Joachim Scholl; Nasi Lera; Sejdin Cekani
2707 Gjenerali legjendar : roman historik / Hysni Milloshi; Mylazim Gura
2708 Bijtë e pavdekshëm të Shkollës së Bashkuar të Oficerëve / Kadri M. Shametaj; Sadik Muraj
2709 Ky është Profeti Muhamed (a.s.) i dërguari i Zotit për mbarë njerëzimin / Shefik Osmani
2710 Naim be Frashëri / Mithat Frashëri
2711 Enigma e jetës / Skënder Malaj; Demir Korita
2712 Udhëtoj në visaret e këngëve : jetëshkrim pë këngëtaren Sofika Hodo / Fran Ukcama; Adelina Rista
2713 Legjislatura XVII : (2005-2009) : manual / Diana Estrefi; Kuvendi i Shqipërisë
2714 Vëllezërit Frashëri dhe vendlindja e tyre : antologji / Nasho Jorgaqi
2715 Një nga të pagjumët / Arshi Z. Dolla; Lirim Deda
2716 Gjysmëbota : mbresa, biografi, intervista / Kozeta Zavalani
2717 Rilindja e besimit halvetian / Muamer Pazari
2718 Lojtari i "klasit" dhe"topi i artë" / Skënder Dedja; Mehmet Spahiu; Nexhat Gjuzi
2719 Vajza uragan : Musine Kokalari / Novruz Xh. Shehu
2720 Shaban Palluzha dhe personalitetet e lëvizjes, 1941-1945 : (dëshmi dhe kujtime të kronistit të luftës) / Azem Hajdini; Tafil Duraku
2721 Shaban Palluzha : (dëshmi dhe kujtime të kronistit të luftës) / Azem Hajdini; Mehmet Kajtazi
2722 Shoqata "Atdheu" në Bad Ragaz : monografi / Qemal Musliu; Halit Naxhaku; Nehas Sopaj
2723 Shaban Palluzha : lëvizja për çlirim dhe Bashkim Kombëtar, 1941-1945 : (dëshmi dhe kujtime të kronistit) / Azem Hajdini; Tafil Duraku
2724 Lufta e Artakollit, Prellovcit, Skënderajt dhe plani serbo-malazez për likuidimin kolektiv të shqiptarëve, prill 1941 : (dëshmi dhe kujtime të kronistit të luftës) / Azem Hajdini; Hajro Ulqinaku
2725 Masakra e Tivarit : (memoare) / Azem Hajdini; Bedri Hysa
2726 Një kullë në histori : "Qeveria e Kimzës" 1911-ngjarje e Pavarësisë / Mark Mesuli; Ndue Dedaj
2727 Montale dhe Dante : një monografi kritike / Arshi Pipa; Çapajev Zëre; Agron Tufa
2728 Enveri dhe të tjerët në jetën time : (kronikë, brazda në shpirt, gjykime dhe emocione) / Novruz Abilekaj; Bardhosh Gaçe
2729 Legjendat nuk vdesin : Lukë Lukë Kaçaj : "Aliej " Bajzë Kastrat 24.02.1924-Shkodër 07.09.2001 / Loro Sata
2730 Midis dy dashurive : Nina dhe Avni Mula / Mustafa Gërcaliu; Anila Ferizaj
2731 Bylbyla të shastisun : pasione etnomuzikologjike : krijimtari me këngë të reja : gazmore, anekdota, bejta, portrete këngëtarësh e artistësh popullor nga Shkodra e trevat shqiptare.: Shkodër 1960-2000 / Xhemal Uruçi; Selami Tabaku; Gazmend Kraja
2732 Fisi im / Miti Nito; Entela Nito
2733 Historia e avokatisë shqiptare : 1912-1967 / Petrit Sinani; Agim Sinani
2734 Të pavdekshmit : jetëshkrime / Murat Murati; Vasilika Manuka
2735 Velçotë trima e patriotë / Shero Shanaj; Petrit Koçiaj; Arjan Beqari
2736 Jetë me kujtime / Ramadan Cena; Aqif Hoxha
2737 Levani Cirua / Namik Hyseni; Enkelejda Jaupi
2738 Misioni amerikan në Shqipëri : operacionet sekrete të OSS-it dhe bashkëpunimi me partizanët komunistë gjatë Luftës së Dytë Botërore / Peter Lucas; Xhevdet Shehu; Kujtim Gjonaj
2739 Refik Refat Kasimati "Kardiaku" : 1902-1944 / Myslim Islami; Mamica Nemërçka
2740 Të pathënat e Titanic / Serxhio Prelashi
2741 Jeta e njeriut, si tingujt e kitarës : monografi për Kujtim Spahivoglin, Artist i Popullit / Skënder Spahivogli; Xhevahir Lleshi
2742 Pjetër Bogdani e Shqipnia e kohës së tij : me riprodhim fotografik të 132 dokumentave / Luigj Marlekaj; Vili Kamsi
2743 Topullarët e Gjirokastrës Bajua e Çerçizi, pararendësit e pasardhësit e tyre..... / Bajo J. Topulli
2744 Dine Hoxha një filozof popullor në oborrin mbretëror : (referime historike, burime arkivore, poezi) / Halil Rama; Shaqir Skarra; Sakip Cami
2745 Usta Laver Bariu, i fundit nga mjeshtrat e mëdhenj të Sazeve / Vasil S. Tole; Stefan Koçi
2746 Shqiptarët : nga Mesjeta deri në ditët tona / Peter Bartl; Afrim Koçi
2747 Rrënjë e degë / Sabit Alidema
2748 Fytyra e vërtetë e Haxhi Qamilit : kujtime për vitet e mbrapshta 1914-1915 / Thanas Floqi; Kastriot Dervishi
2749 Ndarjet / Michael Darmon; Yves Derai; Nasi Lera
2750 Ujku i murrmë : jeta e vepra e Mustafa Qemal Ataturkut / Heaton Armstrong; Zana Harxhi (Baroni); Rudi Bobrati
2751 Biseda me muzat : studime dhe artikuj kritikë / Miho Gjini; Mihallaq Qilleri
2752 Miho Gjini " Mjeshtër i Madh" : një jetë me teatrin dhe për teatrin / Skënder Demolli
2753 Njerëz dhe ngjarje : (Mbrezhani) / Fore A. Dorri; Liri Gëzhilli
2754 Frashëri në historinë e Shqipërisë / Alfred Frashëri; Neki Frashëri; Alba Frashëri
2755 Jetë me brengë : (monografi) / Xheladin Sh. Subashi; Abana Xh. Subashi
2756 Çerçiz Topulli me shokë
2757 Në muzeun e vëllezërve Frashëri / Kastriot Bezati
2758 Vetvrasja serbe : si u vra Kryeministri Xhinxhiç në Beograd / Milan St. Protic; Etleva Sofroni (Sakajeva)
2759 Gruaja është si dielli : fjalë të urta, legjenda, gra të famshme / Myslym Baburi; Bardhosh Gaçe
2760 Lule në gur : jetëshkrimi i Todo Gjermanit / Resmi Osmani
2761 Një jetë mes jush : monografi / Kapllan Cuka
2762 Hamit Matjani midis legjendës dhe të vërtetës : (qëndresa e armatosur kundër komunizmit) / Tanush Kaso; Migena Elezi
2763 Zinxhiri i anktheve : (radiografi e çiltër për vete dhe për të tjerë) : intervistë / Kopi Kyçyku; Hiqmet Meçaj
2764 Na flet Visarion Xhuvani / Nos Xhuvani; Pavli Haxhillazi; Pavli Haxhillazi
2765 Kolonjë e bukur Kolonjë : (Kolonja, qendra e saj Erseka, kolonjarët e mij) / Lluka Pashko; Kastriot Hasa
2766 Uiliam Shekspir / Entoni Bërxhës; Shpëtim Çuçka; Helena Kadare
2767 Heroi i shtangës : monografi kushtuar peshëngritësit Aleksandër Kondo / Shpëtim Cami
2768 Shpalimet e vitit 2007 / Shefqet Hoxha
2769 Tungjatjeta diasporë! : dhjetë vjet jetë mbarësi-veprimtari-mbresa dhe kujtime / Namik Shehu; Prenja Imeraj
2770 Jetë-shkrimi i Konstandin Kristoforidhit : rrieshtuar në gjuhë të përbashkëme dhe në mënyrë që të përdoret në rent të parë të mësimorevet të dyta / Simon Shuteriqi
2771 Zërat e një qyteti : shkrimtarë, vepra e krijimtari / Ramazan Hushi; Josif Doja; Ylli Resuli
2772 Orët e fundit të Çe Guevarës : kapja dhe vdekja në raportet deri tani sekrete të CIA-s / Fabio Giovannini; Vladimir Bregu; Manjola Ali
2773 Qazim Lika : jeta dhe vepra : monografi / Fejzulla Gjabri; Izet Duraku
2774 Niman Sylë Doçi / Niko Nishku; Maxhun Doçi; Halil Buçpapaj
2775 Gjeneral Esat Pashë Toptani / Novruz Zejnati
2776 Bistrovica / Izet H. Velcani; Kujtim Drizari
2777 Gjaku i tyre në damarët tanë : Heronj të Popullit dhe dëshmorë të trevës së Malësisë së Gjakovës : album enciklopedik / Selim Musaj; Halil Katana; Halil Katana
2778 Atdhetarizmi në krijimtarinë e At Mihal Dhosit / Apostol Kotani
2779 Shtegtari i dritës Sadik Tafarshiku : monografi / Rrahim Sadiku
2780 Dhimbje / Fatbardha Saraçi (Mulleti); Endrita Mulleti
2781 Mihal Prifti, diplomat i shquar i Shqipërisë : monografi / Vangjel Kasapi; Skënder Hasko
2782 Mbi dallgët e jetës : monografi mbi Halil Lelin / Ruzhdi Bajrami; Bardhosh Gaçe
2783 Xhafer Meto Peçi, njeriu që nuk u lodh kurrë : monografi / Skënder Hasko
2784 Malësia e Gjakovës (Tropoja) në rrjedhën e historisë kombëtare / Elez Qerimaj; Hamit Aliaj
2785 Cakrani në rrjedhat e kohës : monografi historike / Asqeri Llanaj; Halil Bregasi; Agur Mehmetaj; Bardhosh Gaçe
2786 Historia é Shcypniis : ch' me fillése e déri më kohë kur ra në dorë të turkut / Ndoc Nikaj
2787 Gëzim Erebara [album] : 19 maj 1928-12 shkurt 2007 / Flori Balliu; Ermelinda Troqe
2788 Në emër të lirisë : kujtime dhe mbresa / Tase Çorri; Çobo Skënderi
2789 Dashuri & plumba / Pavllo Gjidede; Eneida Truja
2790 Yje që ndriçojnë trevën / Selami Leka
2791 Ferri i të gjallëve : (kujtime nga internimi, hetuesia dhe burgjet komuniste) / Shefqet Gjana; Dukagjin Hata
2792 Koha e një psherëtime / Anne Philipe; Nasho Jorgaqi
2793 Jeta e sceitit Stanislao Kostka t'scocniis Jezus, paitorit t'riive
2794 Historia e shqiptarëve të Argjentinës gjatë viteve 1907-1968 / Sadik Bleta
2795 Shkëlqimi i meteorëve : ese / Luan Rama
2796 Misërgjonajt e Kallaratit : (jo vetëm Misërgjonajt) / Namik Z. Abazi; Ahmet Banushi
2797 Pasuria ime / Sevo Tarifa
2798 Al Bano dhe Albania / Zenepe Luka; Tefta Radi
2799 Mbi pikturën : traktat estetik / Leon Battista Alberti; Cecil Grayson; Irena Buzi; Primo Shllaku
2800 Hafiz Ibrahim Dalliu : jeta dhe vepra : (1878-1952) / Xhemal Balla; Lira Musollari
2801 Historiku i arbitrave shqiptarë të futbollit / Mikel Shestani; Jani Malo
2802 Asdreni-poet dhe koha e tij : me rastin e 100-vjetorit të lindjes së Asdrenit / Koço Bihiku
2803 Fan S. Noli dhe kultura shqiptare / Koço Bihiku
2804 Fan S. Noli : 1882-1965 / Koço Bihiku
2805 Or' e fundit : proza letrare dhe dokumentare / Mithat Frashëri; Nasho Jorgaqi
2806 Hedhje drite rreth shtrembërimesh historike / Mërgim Korça
2807 Maksimilian Lamberci si studiues dhe popullarizues i letërsisë shqiptare / Koço Bihiku
2808 Tropoja-djep kulture / Selim Matoshi; Hamit Aliaj
2809 Partizani shqiptar, gjeneral i ushtrisë sovjetike / Jani K. Lufi; Gjergj P. Titani; Robert Vullkani
2810 Qyteza dhe njerëzit e saj : antologji e ilustruar / Kostaq Duka
2811 Georgi Dimitrov : biografi e shkurtër / Stela Blagoeva
2812 Planet e Nolit për botimin e veprave të veta poetike : dokumenta dhe materiale / Koço Bihiku
2813 Plagët e një shekulli : gurbeti në Trevën e Strugës dhe të Ohrit : 1903-2003 / Kaim Murtishi; Emil Lafe
2814 Ajet Gërguri dhe Lëvizja Nacional Demokratike Shqiptare : (1945-1947) / Mehmet Gërguri
2815 The Ottoman Empire in the reign of Süleyman the Magnificent / Ministry of Culture and Tourism of the Turkish Republic
2816 The Ottoman Empire in the reign of Süleyman the Magnificent / Ministry of Culture and Tourism of the Turkish Republic
2817 Proza e Migjenit / Koço Bihiku
2818 Hashim Thaçi dhe beteja e fundit / Rajmonda Maleçka; Dëfrim Cani
2819 Histori e një organizate politike dhe demostratat e vitit 1981 / Mehmet Hajrizi
2820 Kujtime : autobiografi / Qazim Kondi; Skënder Hasko
2821 Rrugët e jetës më shpien në Labovë / Thanas Hoda; Qirjako Hoda
2822 Historia e Filozofisë të së Drejtës / Irakli Koçollari; Aleks Luarasi; Aurela Anastasi; Shefqet Muçi
2823 Letër Arnisës për Sabat Zevin / Moikom Zeqo
2824 Profeti Muhamed / Yakup Üstün; Mehdi Gurra; Ervin Hatibi
2825 Biri i partisë : letra, reportazhe, vjersha
2826 Erol Güngör / Murat Yilmaz
2827 Sabri Fehmi Ülgener : küresellesme ve zihniyet dünyamiz / Murat Yilmaz
2828 Fuat Babani / Ilo Bodeci
2829 Mendimtarët për edukimin : visari i arsimit dhe pedagogjisë botërore / Jonisa Angoni
2830 Mëno Gjoleka : memorial / Bardhosh Gaçe; Eqrem Canaj; Halo Abazi
2831 Njerëz të zemrës sime : publicistikë / Sulo N. Gërbi; Jorgo S. Telo
2832 Shqiptarët në kinematografinë botërore : disa aktorë dhe regjisorë shqiptarë ose me origjinë shqiptare / Abaz T. Hoxha
2833 M. Tullii Ciceronis Epistolarum ad familliaris libri XVI / Marcus Tullius Cicero
2834 Q. Curtii Rvfi historiarum libri / Quintus Curtius Rufus
2835 Autoportreti : rrëfim për jetën e piktorit që nuk e lanë të buzëqeshë / Ruzhdi Keraj; Mjaftore Keraj
2836 Beyond the Orchard / Azize Ethem
2837 From the steeple to the minaret : living under the shadow of two cultures / Hughette Eyüboglu
2838 Vita di S. Luigi Gonzaga della Compagnia di Gesù scritta dal p. Virgilio Cepari della Medesima Compagnia coll' aggiunta di varie notizie spettanti all'accrescimento del culto del Medesimo Santo. Con in fine la Vocazione del Santo alla Compagnia. Opera Scenica dedicata a Monsignor Giovanni Castiglione / Virgilio Cepari
2839 Ney'in sirri : deneme / Besir Ayvazoglu
2840 Mawlana Jalal Al-din al-Rumi : his life and his path / Osman Behçet; Ihsan Günes
2841 Mevlana Celâleddin Rümi : hayati ve yolu / Osman Behçet
2842 Vita del Patriarca Sant'Ignatio di Loiola fondatore della Compania di Gesù Raccolta già per opera di D. Vigilio Nolarci Poscia in questa quarta editione dal medesimo riueduta et avmentata / Luigi Carnoli
2843 Mevlana / Osman Horata; Adnan Karaismailoglu; Rahim Acar
2844 Vita di S. Filippo Neri fiorentino fondatore della Congregazione dell' Oratorio, scritta dal P. Pietro Giacomo Bacci prete dell'istessa Congregazione, Ed accresciuta di molti Fatti, e Detti del' istesso Santo, cavati da' Processi della sua Canonizzazione / Pietro Giacomo Bacci
2845 V. 1 : Jeta dhe vepra / Ismail Ahmedi
2846 Nënë Tereza : vendimi final / Aroup Chatterjee
2847 Ëndrra dhe zhgënjime / Agim Mero
2848 Lavdari - zemra e Oparit : (në kujtimet e veteranit) / Ligor K. Ngjela
2849 Mustafa Kemal Atatürk [album] / Ilhan Aksit; Ethem Tem
2850 Bü mülkün sultanlari : 36 osmanli padisahi / Necdet Sakaoglu
2851 A Biography of Atatürk, the founder and the first President of the Republic of Turkey : his reforms and principles / Mustafa Zeki Cingöz
2852 Atatürk : his life-revolutions- memories / Çetin Tüzüner; Mehmet Remzi Gökhan; Nurdan Tüzüner Gündogdu
2853 Fytyra e kujtesës : studime mbi artin skenik / Xhahid Bushati; Ikbal Kalaja
2854 Selim Alliu gjithmonë mes nesh / Sami Shehu; Hajri Shehu
2855 Le Cas d'Ukshin Hoti ou la politique sous les verrous
2856 Tamo-na Kosovo! : dokumenta i cinjenice / Kapllan Resuli; Svetlana Kapetanovic
2857 Pse dergjet në burg Adem Demaçi? / Xhaferr Shatri
2858 Rrita e familjes Vatoci në Bujan dhe Novolan 1697-1997 / Jusuf Vatoci
2859 Leksikon i magjistrave dhe i doktorëve të shkencave në trojet shqiptare jashtë Shqipërisë 1430-1995 / Jusuf Vatoci
2860 Burovici : porodicna istorija / Kapllan Resuli
2861 Rrumpalla / Peter Lucas; Alfred Lela; Kujtim Gjonaj
2862 Mehmet Shehu, im vëlla : kujtime, fakte, dokumente / Duro Shehu; Xhevdet Shehu
2863 Mjeshtër të shquar të skenës dhe të ekranit : (portrete artistësh) / Vangjush Furrxhi; Stavri Sharxhi
2864 Jani Minga / Zeko Braho
2865 Yje të pashuar / Resul Bedo
2866 Muharrem Dino Hyseni : monografi / Zenel Gapaj
2867 Skënderbeu në shtypin e lëvizjes kombëtare (1880-1912) / Liliana Verdho; Pavli Haxhillazi; Skënder Blakaj
2868 Idriz Seferi : kreshniku i Karadakut
2869 Lenini ynë : kujtime / Vladimir Dmitrievic Bonc-Bruevic; Faire Tabaku
2870 Bijtë e qytetit të Durrësit : ( nga lashtësia deri në ditët tona) / Abedin Çetaku; Ariola Kondakçi
2871 Urani Rumbo punëtore e shquar e shkollës shqiptare / Iljaz Gogaj; Agim Sinani
2872 Ngjarje historike të ndime, të pame e të jetueme / Nikoll Mëlyshi
2873 Gli Arcivescovi di Giezno, primati di Polonia / Jan Wladyslaw Wos
2874 Il Generale Wladyslaw Anders contributo per un ritratto / Jan Wladyslaw Wos
2875 Il Tipografo Samuel F. Tyszkiewicz nel cinquantenario della morte : (1954-2004) / Jan Wladyslaw Wos
2876 Sant'Adalberto di Praga, benedettino, vescovo, missionario, martire : (956-997) / Jan Wladyslaw Wos
2877 Fonti per la storia della nunziatura polacca di Annibale di Capua (1586-1591) / Jan Wladyslaw Wos
2878 Studi in onore di Jan Wladyslaw Wos per il suo 60 compleanno / Paolo Bellini
2879 Alessandro di Masovia, vescovo di Trento : (1423-1444) : un profilo introdutivo / Jan Wladyslaw Wos
2880 András Dudith (1533-1589) : un contributo per la storia della Riforma nell'Europa centro-orientale / Jan Wladyslaw Wos
2881 La "Vita Minor" di S. Stanislao Vescovo / Wincenty z Kielc; Jan Wladyslaw Wos
2882 Polacchi a Firenze / Jan Wladyslaw Wos
2883 I Santi Adalberto (997) e Stanislao (1079), patroni della Polonia / Jan Wladyslaw Wos
2884 Il Card. Józef Glemp, primate di Polonia : (1981-2001) / Jan Wladyslaw Wos
2885 Die Polnische Exildiplomatie gegen die britisch-russische Annäherung : 1840-1842 : das Parlament als Tribüne zur Wahrung des Völkerrechts / Lothar Maier
2886 Omaggio a Adam Mickiewicz nel bicentenario della nascita : 1798-1998 : catalogo della mostra / Jan Wladyslaw Wos
2887 Discorso commemorativo per Adam Mickiewicz nel bicentenario della nascita : (1798-1998) / Jan Wladyslaw Wos
2888 Polacchi a Firenze / Jan Wladyslaw Wos
2889 Il Generale Wladyslaw Anders, un abbozzo di ritratto / Jan Wladyslaw Wos
2890 Sarajat : vështrim historiko-letrar, kushtuar Derës Princore Mirditore të Gjonmarkut / Zef Përgega; Marash Mirashi; Dedë Shkurti
2891 Who is Who stin Ellada : egkyklopaideia viografion ton simantikóteron prosopokotiton tis Elládas / Ralph Hübner
2892 Who is ...? (v Ceské republicé) : zivotopisná encyklopedie prednich zen a muzu Ceské republiky : dodatkové dilo / Ralph Hübner
2893 Who is Who Magyarországon : magyarország vezetö személyiségeinek életrajzi enciklopédiája / Ralph Hübner
2894 Who is who v Slovenskej Republike : zivotopisna encyklopédia vyznamnych zien a muzov Slovenska : dodatkové dielo / Ralph Hübner
2895 Lufta dhe paqja në jetën time / Azmi Tato; Juliana Doda
2896 Teil 1 : A-Lai
2897 Teil 2 : Lak-Z
2898 Czesc 1 : A-Mar
2899 Czesc 2 : Mas-Z
2900 Enciclopedia personalitatilor din Romania : enciclopedia biografica a femeilor si barbatilor contemporani cu cariera de succes din Romania / Ralph Hübner
2901 Nasalca, vatër e arsimit : monografi / Jonuz Fetahaj; Abdulla Bektashi
2902 Agjah Libohova (Ismailati) : jeta dhe vepra e tij / Uran Asllani
2903 Shkurtë Ademja në kujtesën time / Halil Katana
2904 V.3, Lib 2 : Liria : (1899-1912) / Jusuf Shpuza
2905 Vittorio Emanuele III : con 32 illustrazioni e facsimili / Gioacchino Volpe
2906 La Grèce moderne : héros et poètes / Eugène Yemeniz
2907 Crispi / Arturo Carlo Jemolo
2908 Alessandro il Grande / Johann Gustav Droysen; Luigi Alessio
2909 Francesco Crispi / Giuseppe Ardau
2910 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : tradotta dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2911 Atdheu në zemrën e një mërgimtari : jetëshkrim / Pjetër K. Smajlaj; Tomë Mrijaj
2912 Stafetë brezash / Ndre Picaku; Alda Gega
2913 Monsinjor Dr. Zef Oroshi, një jetë e shkrirë për fe e atdhe : jetëshkrim / Tomë Mrijaj; Klajd Kapinova
2914 Gjekë Marinaj, më shumë se poet / Adnan Mehmeti
2915 Ana tjetër e pasqyrës : intervista / Gjekë Marinaj; Natasha Këlliçi
2916 Tashko Lako, një jetë në krijimtari / Nuri Plaku
2917 Liri Gero "Heroinë e Popullit" : monografi / Selfo Allkaj; Lirim Deda
2918 Jetë në vallëzim : kushtuar valltarit dhe koreografit Ibrahim Roçi / Josif Doja; Rifat Hoxha
2919 Vlora në rrjedhën e shekujve : monografi për shëndetësinë / Hito N. Jaze; Andrea Gudha; Vrikla Dhefto (Jaze)
2920 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : traduzione dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2921 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : traduzione dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2922 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : traduzione dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2923 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : traduzione dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2924 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : traduzione dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2925 Vol. 9 : Biografie per corredo alla Storia universale
2926 Dom Nikollë Kaçorri / Hajredin Isufi; Pëllumb Xhufi
2927 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : traduzione dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2928 Figures byzantines / Charles Diehl
2929 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : traduzione dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2930 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : traduzione dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2931 Il Profeta Muhammad un mensajero de Dios para la humanidad / Shefik Osmani
2932 Myftinia e Dibrës dhe Ruzhdi Lata : (libër publicistiko-letrar) / Mevlud H. Buci; Çelik Petriti
2933 Naum Veqilharxhi - jeta dhe vepra e tij : tryezë shkencore, 24 maj 2007
2934 Dialog me kalanë heroike Treblovë : një jetë luftë e përpjekje / Ferjat Ç. Hoxhaj; Shpresim Kasaj
2935 Kujtime nga burgu / Muhamet Rogova; Besim Muhadri
2936 Keri i Sadri Bardhit : jeta dhe veprimtaria atdhetare / Lush Culaj
2937 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : tradotta dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2938 Storia degl' imperatori romani da Augusto sino a Costantino : la quale serve di continuazione alla Storia romana del signor Rollin : tradotta dal francese / Jean Baptiste Louis Crevier
2939 [Vol.] 24 : Biografie per corredo alla Storia universale
2940 [Vol.] 23 : Biografie per corredo alla Storia Universale
2941 Ringjallja e gjyshit : Tefik Sfiri, udhëheqës i rezistencës antifashiste në Mallakastër : 1909-1945 / Aurora Velaj; Loredan Bubani
2942 Flakadani i rezistencës karadakiane : monografi historiko-publicistike kushtuar Sulë Holtës / Sevdail Demiri; Burhanedin Xhemaili; Qerim Lita
2943 Bajram Mema (1843-1918) : një jetë e shkrirë për çlirim kombëtar e drejtësi shoqërore : (monografi) / Idriz Halili
2944 Jeta e Sh. Jozefit : fati i Nanës së Zotit : ati i kujtuem i të birit të Zotit mprojsi i Kishës Katolike : përkth. prej italishtes / Giovanni Bosco
2945 D. Bosco [Don Gjon Bosco], ma i madhi e i dashtuni edukatar i kohës s'onë kanonizue me 1 prill 1934
2946 Monografi / Hysni Aliaj; Zana Numani
2947 Mihal Duri / Fane Boshnjaku
2948 Alqi Kondi / Vaso Boshnjaku
2949 Misto Mamo / Vaso Boshnjaku
2950 Edhe unë në Rotary : si të sjellësh ndryshime në karrierën tënde, në komunitetin tënd dhe në botën tënde duke u bërë anëtar në Rotary / Frank J. Devlyn; David C. Forward; Gjergji Çiço; Xhevat Lloshi
2951 Kuçi i Labërisë ndër shekuj / Seit Alikaj; Lirim Deda
2952 Doktor Hajdar Sulo : 1866-1936 / Asllan Sulo; Agim Mehqemeja
2953 Vithkuqi 100 krojeve dhe 24 kishave / Gjikë Kurtiqi; Jola Kurtiqi
2954 Mark Legisi një jetë mes nxënësve : monografi / Gjon Marku; Bardhok Pulaj
2955 Libohova një shekull me arsim shqip : 1908-2008 / Agim Demi; Xhemal Koca
2956 Aleksandër Xhuvani, personalitet i shquar i arsimit, i shkencës dhe i jetës politiko-shoqërore : konferenca e II-të kombëtare e studimeve shoqërore : referat / Tefta Cami
2957 Dimitrije Tucoviqi : koha dhe vepra / Zekeria Cana; Hakif Bajrami
2958 Jeta e Zonjës Çurre / Myslim S. Canaj
2959 Ömer Kalesi [album] / Omer Kaleshi; Jacques Lacarriere; Babür Kuzucuoglu
2960 Myslim Peza dëshmitar dhe protagonist në historinë e shqiptarëve : 1912-1939 / Hazis Gjergji; Rami Memushaj; Zyber Sinani
2961 Shqipëria, Dibra, Aliajt dhe Halil Alia / Asllan Loka; Lili Prifti
2962 Elbasani për demokracinë : (shënime historike) / Dhimitër Tavanxhiu; Safet Sadiku
2963 Përjetësia e dyfishtë : Fehmiu dhe Xheva, një jetë e jashtëzakonshme / Bedri Islami
2964 Mustafa Matohiti, Hero i popullit : monografi / Xhafer Matuka; Halil Qëndro
2965 Lufta shqiptare-turke në shek. XV : burime bizantine / Koço Bozhori
2966 Ky populli im, një këngë djepi : poezi. Përse nuk plaket "Kapedani" : intervista / Fehmi Hoshafi; Skënder Hasko
2967 Rrok Gera : jeta dhe vepra : (1901-1969) : monografi / Vladimir Misja; Alfred Çapaliku
2968 Heroj dhe dëshmorë sportistë / Enver Bushati
2969 Mësonjëtorja e parë shqipe në Myzeqe : 1908-2008 : studime, esse, dokumente / Naun Kule; Koli Xoxi; Iljaz Gogaj
2970 Islam Spahia në vargjet e këngës popullore / Ibrahim Spahiu; Afërdita Onuzi
2971 Dardha dhe njerëzit e saj / Vangjo S. Ilo
2972 Naim Frashëri një shëmbëll për Djalërinë Shqiptare : nxjerrë nga libra Naim be Frashëri prej një grupi studentësht të Austrisë (Graz) / Safet Butka
2973 Testamenti i një xhenieri ose Kodi jetik i çminuesit / Besnik Alibali; Vasil Premçi
2974 Udhëheqësi që bëri epokë / Muharrem Xhafa
2975 Jetë me Nënë Terezën : miqësia ime tridhjetëvjeçare me Nënën e të varfërve / Sebastian Vazhakala; Aurela Gjeçi; Odeta Hasaj
2976 Teki Muka-njeriu fisnik : monografi biografike / Mato Kollozi; Bardhosh Gaçe
2977 Imazhi i gruas nga mitologjia në botën reale : studim / Eleonora Koka (Gjoka)
2978 Zef Kolombi / Kujtim Buza
2979 Për ty Dishnicë / Ilo Kotelli; Skënder Rusi
2980 Asim Aliko, legjendë / Servet Tartari; Bektash Zite
2981 Dramë, regjisurë, aktrim / Mexhit Prençi; Loredan Bubani
2982 Kaceli : 1914 - 2000 : monografi / Eli Xoxa; Arben Xoxa
2983 Vangjel Heba artist i merituar : 1933 - 2007 / Flori Slatina; Erjona Vyshka; Ermelinda Troqe; Marjeta Kotani
2984 Thoma Karamelo : (Shef i Kundërzbulimit Shqiptar) : jetë e tretur në persekutim / Gjergj P. Titani; Efigjeni Karamelo
2985 "Ndrojtja" dhe shpërthimet e saj / Saimir Xhafo; Nasi Lera
2986 Prapaskenat kobzeza të Enver Hoxhës / Ernest Jakova; Pal Doçi
2987 Doktor Mehdi Cani misionar i mjekësisë shqiptare : kujtime / Tefta Cami
2988 Flijimi i një maturanti : monografi për dëshmorin Ismail Mehmeti : (27.06.1982-17.08.2001) / Isuf Sherifi; Mehmet Selmani
2989 Centenario del nacimiento de J.V.Stalin
2990 Centenary of the birth of J.V.Stalin
2991 Cila ka qenë N.M. e Saj Sadije Zogu? : historija e jetës së të ndjerës N.M.S. mbretneshës nanë / Anastas Frashëri
2992 Mistiçizma islame dhe bektashizmi / baba Rexhepi
2993 Bajram Tresova, nga Gora erdhi në histori / Kolë Ndreka; Brixhilda Xhaferi
2994 Një nga ata / Vangjo S. Ilo
2995 Abaz Aliu, Paqja qoftë mbi të! / Badr Shahin; Genc Mlloja; Xhevdet Shehu
2996 Nga Lindja në Perëndim : aspekte të mendimit kritik shqiptar : 1913-1944 / Resmije Kryeziu
2997 Mençuria iliro-shqiptare nëpër botë / Sinan Gashi; Gjergj Gj. Gashi; Muhamet Shatri
2998 Mozaiku artistik : (1930-1939) / Sinan Gashi
2999 Conférence scientifique sur la pensée théorique marxiste-leniniste du Parti duTravail d'Albanie et du camarade Enver Hoxha 3-4 Octobre 1983
3000 Confererencia scientifica sobre el pensamiento teorico marxista-leninista del Partido del Trabajo de Albania y del camarada Enver Hoxha : 3-4 Octubre 1983
3001 Conferenza scientifica sul pensiero teorico marxista-leninista del partito del lavoro d'Albania e del compagno Enver Hoxha 3-4 ottobre 1983
3002 Çajupi : (1866-1930) : me rastin e 20 vjetorit të vdekjes së tij
3003 Dera e madhe e Skëndajve-trungu me rrënjë të thella atdhedashurie / Hydai Skëndaj; Lirim Deda
3004 Mendimtar e revolucionar i madh marksist-leninist : konferenca kombëtare kushtuar veprës së pavdekshme të shokut Enver Hoxha, Tiranë, 15-16 tetor 1985 : referat / Foto Çami
3005 Më shumë se një jetë : rekuiem për mjekun Viktor Theohari / Rozi Theohari; Niko Dako
3006 Kristaqi e Gjika : dy syzime / Jusuf Alibali
3007 Pikëpamjet politike e shoqërore të Themistokli Germenjit në vitet 1915-1916 / Muin Çami
3008 Djaloshi me këmishë të kuqe : jeta dhe veprimtaria e dëshmorit Manush Alimani / Vehbi Çanga
3009 Vita di S. Pietro d'Alcantara : Riformatore e Fondatore d'alcune prouincie de' Frati Scalzi di S. Francesco nella Spagna : raccolta dalli processi fatti per la sua Canonizazione. Da Francesco Marchese... : Aggiuntoui nuoui Miracoli, & il Tratatto dell'Orazione, e Meditazione composta dall'istesso Santo... / Francesco Marchese
3010 Opere spirituali della Santa Madre Teresa di Gesù fondatrice delle monache e padri carmelitani scalzi. Divise in due tomi : Aggiuntavi in questa nuova impressione la seconda parte delle Lettere con le annotazioni : tradotte dalla Lingua Spagnuola nell' Italiana, ed un copioso Indice delle cose più notevoli / Shën Teresa di Gesù
3011 Shqipëria dhe shqiptarët = Albania and the albanians / Ismail Qemali; Darling Vlora; Evis Golja
3012 Histoire generale de la religion des tvrcs : avec la naissance, la vie et la mort de leur Prophete Mahomet, et les actions des quatre premiers Caliphes qui l'ont suiui : celles du Prince Mahuuias et les rauages des Sarrafins en Europe aux trois premiers siecles de leurs loy... / Michel Baudier
3013 Letra të panjohura të Fan Nolit : (1906-1913) / Fan S. Noli; Shpëtim Sala; Azem Qazimi
3014 Mbrezhani në rrëzë mali : kujtime dhe tregime për fshatin dhe më gjerë / Ligor K. Sevo; Fore A. Dorri
3015 Bombë në ambasadën sovjetike / Uran Butka
3016 Mehmet Shehu siç e kam njohur : kujtime / Maliq Sadushi
3017 Ragguaglio della vita del Beato Giovanni Marinoni cherico regolare / Ignazio Lodovico Bianchi
3018 Universi i mirësisë : jeta dhe vepra letrare e Ymer Elshanit / Xhevat Syla; Agim Deva
3019 Gavril Dara (i Riu) : jeta dhe vepra / Nazmi Rrahmani
3020 Hasan Hasani në sytë e kritikës : shënime kritike / Skënder R. Hoxha; Xhavit Aliçkaj
3021 Histoire de la vie de messire Philippes de Mornay segneur du Plessis Marly, &c. : contenant outre la Relation de plusieurs evenemens notables en l'Estat, en l'Eglise, és Covres, & és Armées, divers advis politiqs, ecclesiastiqs & militaires sur beaucoup de l'Europe; sovs Henry III. Henry IV. & Lovys XIII
3022 De vita B. Aloysii Gonzagae, e Societatis Jesu, Ferdinandi S.R.I. Principis, Marchionis Castilionensis, Fratris natu maximi, libri III... / Virgilio Cepari
3023 Pjetër Budi : (kumtesa dhe artikuj) / Seit Mansaku; Meliha Balla
3024 Zemra të mëdha : Zhapa, rrënjët dhe degët / Apostol Duka; Sofokli Duka
3025 Në gjurmët e vlerave / Ibrahim Hamza; Tila Kuka
3026 Puka, vazhdimësi vlerash / Sulejman Sula; Nexhat Myftiu
3027 Hysni Çiço, devolliu që nuk i trembej vdekjes : monografi / Bedri Çiço; Rexhep Polisi
3028 Guximi për të shpresuar : refleksione për rikthimin e ëndrrës amerikane / Barack Obama; Diana Ndroqi (Dibra); Erion Veliaj
3029 Në malet kryengritëse : kujtime / Ago F. Çeli
3030 Rugova, vizioni nacional / Vehbi Miftari; Kujtim Rrahmani
3031 Mësues në Kosovë e në Shqipëri : personalitete të shquara të arsimit tonë kombëtar / Abdullah Vokrri; Bajram Shatri
3032 Diplomati i pavarur : depeshet e elitës së papërgjegjshme / Carne Ross; Flaka Surroi; Brikenda Rexhepi
3033 Kanunorja e Lëvizjes "Besëlidhja Kombëtare Demokratike Shqiptare" (BKDSH)
3034 Shtegtimi i rrugëve të ngrira / Rifat Klaiqi; Ganimet Klaiqi
3035 Stuart Manni, admirues i madh i shqipes dhe i shqiptarëve / Shykrane Gërmizaj
3036 Në mes jetës dhe vdekjes : (fletëza ditari lufte) / Izet Abdyli
3037 Ambasadorët dhe shërbëtorët : libër për refugjatët shqiptarë në qytetin Uddevalla të Suedisë / Fetah Bahtiri; Adem Zejnullahu
3038 Më të mirët ndër vite : (kushtuar mësuesve më të dalluar të Lezhës) / Qazim Dushku; Mithat Hoxha
3039 Leonardo dhe pena që vizatoi të ardhmen / Luca Novelli; Teuta Mati; Dolores Cipo
3040 Mendeli dhe vërshimi i OMGJ-ve / Luca Novelli; Teuta Mati; Dolores Cipo
3041 Libër i hapur : ruset në Shqipëri / Vera Isaku; Loredan Bubani
3042 Rasëll : një hyrje e shkurtër / Anthony C. Grayling; Julian Qineti; Erion Kristo; Silvana Leka
3043 Zhan Zhak Ruso : një hyrje e shkurtër / Robert Wokler; Julian Qineti; Erion Kristo; Silvana Leka
3044 Loku : një hyrje e shkurtër / John Dunn; Erion Kristo; Shpëtim Doda; Silvana Leka
3045 Habermas : një hyrje e shkurtër / James Gordon Finlayson; Elton Tahirllari; Silvana Leka
3046 Hobsi : një hyrje e shkurtër / Richard Truck; Erion Kristo; Silvana Leka
3047 Flota detare dhe arkivat sekrete : kujtime / Myfit Qorduka; Skënder Hasko
3048 V. 1 : Fëmijëria, lufta, shkollimi, fillimi i punës : 1929-1958
3049 Riza Kodheli / Haxhi Çemerica; Ilir Buzali
3050 Skënderbeu / Oliver Jens Schmitt; Ardian Klosi
3051 Parisi letrar / Luan Rama
3052 Admiral Yi Sun-Sin : a brief overview of his life and achievements
3053 King Sejong the Great : the everlasting light of Korea
3054 Muhammad, le sceau des Prophètes, de l'hégire a sa mort / Ali Shariati
3055 Një violinë në panteonin e Orfeut : biografi artistike / Riza Lahi; Flutura Açka
3056 Drejt Zagories, në shtëpinë time ... : (mbresa, kujtime, dokumente, vlerësime) / Akile Vasi; Kozeta Mamaqi; Stefan Bulo
3057 Mos i prekni shqiptarët e trojet e tyre : studime, qëndrime e protesta për disa ngjarje e figura historike për vitet 1800-2008 / Myslim Islami; Mamica Nemërçka
3058 Krenaria e njerëzimit, Profeti Muhamed / Dritan Hoxha; Klodian Shehi
3059 Aleksandri i Madh / Stefania Stefani; Piero Cattaneo; Tereza Basho; Petrit Ymeri
3060 Xhoni Athanas, njeriu dhe artisti ... : publicistikë / Anxhelo Xhaçka; Mira Topi
3061 Dardha dhe njerëzit e saj : (dokumenta dhe kujtime për dëshmorin Kristo Isak) / Vangjo S. Ilo
3062 Vexhi Buharaja pa mite e mjegull / Yzedin Hima; Jolanda Lila
3063 Hekali në vitet e luftës antifashiste nacionalçlirimtare [album] : 1939 - 1945 / Novruz Sulaj; Ahmet Velçani
3064 Balkan strongmen : dictators and authoritarian rulers of South Eastern Europe / Bernd J. Fischer
3065 Jesus is my all in all : praying with the "Saint of Calcutta" / Nënë Tereza; Brian Kolodiejchuk
3066 Mendimi iluminist i Sami Frashërit / Shaban Çollaku
3067 Serbia in the Shadow of Miloševic : the legacy of conflict in the Balkans / Janine N. Clark
3068 Për Shqipërinë : emigracioni i ushtarakëve në Athinë : portrete / Nase Jani
3069 Kujtimet e një kirurgu / Arqile Andrea; Mihallaq Qilleri
3070 Përballë klithmave të korbave : (polemikë me komunistët) / Enver Memishaj (Lepenica); Petrit Bezhani
3071 Imzot Frano Illia : 1918-1997 / Kolec Çefa
3072 Shkolla e Koshtanit 1908 : Baba Hamet Resuli, Brahim Selimi, Qamil Rustemi / Novruz Xh. Shehu
3073 Zana dhe "Pax Dei" i saj : monografi / Zamir Këlliçi; Agron Gashi; Etleva Domi
3074 Teoria sociologjike / George Ritzer; Douglas J. Goodman; Bojken Abazi; Amanda Hysa; Blendi Lami; Olsi Lelaj; Roland Lami; Varfi (Sanxhaku) Engjëllushe
3075 Triptik mediatik : ju drejtohem, ju përgjigjem, ju shkruaj / Ermir Dobjani; Artur Lazebeu
3076 Dilemat për bashkimin kombëtar! / Qerim Pllana
3077 Gjaku ynë : të njohim e respektojmë familjen, lidhjet e saj, miqësitë / Mevlud Hoxha; Asllan Saraçi
3078 Gra, edhe sa vjet doni të prisni? : Mishlinë Kalmi-Reji për barazinë e mirëfilltë gjinore / Yvonne-Denise Köchli; Naim Kryeziu; Sali Bashota; Naser Mrasori
3079 Kristo Luarasi, vizionar i shtetit shqiptar / Lavdosh Ahmetaj; Qemal Velija; Laurant Bica
3080 Vitet që rrodhën në histori / Arshin Dyrmishi; Demir Dyrmishi
3081 Eqrem Çabej, një jetë kushtuar shkencës / Shaban Demiraj; Arshin Xhezo
3082