Présentation succincte des notices trouvées

Nombre de notices trouvées : 1444 , nombre de notices affichées : 1444.
La notice détaillée sera affichée si vous cliquez sur sa présentation succincte.Vous pouvez également cocher les notices et cliquez sur le bouton "Afficher le détail des notices cochées" pour en voir une présentation détaillée.
1 Film in der Bundesrepublik Deutschland : Der neue deutsche Film : von den Anfängen bis zur Gegenwart : mit einen Exkurs über das Kino der DDR : Ein Handbuch / Hans Günther Pflaum; Hans Helmut Prinzler
2 Jetzt : Max Frisch / Max Frisch
3 Ne u shkolluam në Pragë : intervista, kujtime, mbresa / Abaz T. Hoxha
4 Hollywood années zéro : la préhistoire, l'invention, les pionniers, naissance des mythes / Robert Florey
5 Koha e filmit / Abdurrahim Myftiu; Nexhat Myftiu
6 Kinematografia shqiptare = The Albanian cinematography / Abaz T. Hoxha
7 V.2 : 1985-2005 / Elda Kelo
8 V.1 : 1895-1945
9 Energjia filmike : ese / Natasha Lako; Erjona Vyshka
10 V. 1 : Fillimet e kinemasë në Shqipëri : 1897-1944
11 Shfaqjet e para kinematografike në Shqipëri : organizuar nga Kolë Idromeno & austriaku Jozef Stauber, Shkodër 1912-1913 / Gjergj Denelli; Myzafer Vorfa; Angjelin Nenshati; Nikolin Jakova; Paulin Palushi
12 Gëzim Erebara [album] : 19 maj 1928-12 shkurt 2007 / Flori Balliu; Ermelinda Troqe
13 Shkëlqimi i meteorëve : ese / Luan Rama
14 Historiku i kinematografisë botërore / Leon Qafzezi; Briseda Arapi; Julia Agolli
15 Shqiptarët në kinematografinë botërore : disa aktorë dhe regjisorë shqiptarë ose me origjinë shqiptare / Abaz T. Hoxha
16 Mjeshtër të shquar të skenës dhe të ekranit : (portrete artistësh) / Vangjush Furrxhi; Stavri Sharxhi
17 Bazat teknike të kinematografisë : në ndihmë të kusantëve për kinomekanikë / Hamid Daja
18 Media, technology and everyday life : parametric narration and representation of personal life for public sphere in films / Fatmir Terziu
19 Aktoret e filmit shqiptar [album] / Flori Slatina; Erjona Vyshka; Ermelinda Troqe
20 Filmi shqiptar / Fisnik Pulaj
21 Filmi shqiptar : 1978
22 Filmi shqiptar : 1979
23 Filmi shqiptar : 1980
24 Filmi shqiptar : 1981
25 Enciklopedi e teatrit dhe e kinematografisë shqiptare / Josif Papagjoni
26 V. 2 : 1940-2005
27 Saim Kokona "Artist i merituar" : [album] / Flori Slatina; Erjona Vyshka; Marjeta Kotani; Ermelinda Troqe
28 American film : an A-Z guide / Peter Krämer; Paul T. Willetts
29 Backstage at a movie set / Katherine Wessling
30 Steven Spielberg / Wil Mara
31 Viktor Stratobërdha, 13 muaj kineast [album] / Kristaq Dhamo; Flori Slatina
32 Të dish të lexosh një film : gjuha audivizive-kinematografia / Vladimir Prifti; Jorgji Qirjako
33 Unë dhe filmi : kujtime / Liri Brahimi; Skënder Hasko
34 Filmi artistik shqiptar 1957 - 1984 : filmografi / Abaz T. Hoxha; Feride Papleka
35 Teknika e projeksionit / Abaz Hoxha; Hamid Daja
36 Hollivudi dhe Mafia : filmat, mafia, seksi dhe vdekja : biografi dhe kujtime / Tim Adler; Anxhela Çikopano
37 Vol.2 : The Tranformation of cinema : 1907-1915 / Eileen Bowser
38 Vol.6 : Boom and bust : the American cinema in the 1940's / Thomas Schatz
39 Vol.7 : Tranforming the screen : 1950-1959 / Peter Lev
40 Vol.8 : The Sixties : 1960-1969 / Paul Monaco
41 Vol.9 : Lost illusions : American cinema in the shadow of Watergate and Vietnam, 1970-1979 / David A. Cook
42 Profesor Birçe Hasko "Mjeshtër i Madh" : [album] / Flori Slatina
43 Bujar Lako [album] : një gjigand në ekranin shqiptar / Nexhati Tafa; Taulant Tafa; Eri Tafa
44 Ç'është kinemaja? / Andre Bazin; Elvis Hoxha
45 Autobiografia / Vanessa Redgrave; Flaka Surroi
46 Reshat Arbana, Nderi i Kombit [album] / Flori Slatina
47 [V.] 1 : Regjimi i vjetër dhe lufta e popullit / Holta Shupo
48 Nga Çaslavi në Hollywood : autobiografia e M. Forman / Miloš Forman; Jan Novák; Piro Milkani
49 Ekrani është vetë ëndrra / Mevlan Shanaj; Natasha Lako
50 Duke biseduar me Drita Pelinkun, "Nderi i Kombit" : (artikuj, intervista, opinione) / Flori Slatina
51 Na ishte një herë një kinostudio : (kujtime dhe mbresa) / Abaz T. Hoxha; Tatiana Cenko
52 V.2 : Reforma-detyra-ndërgjegjia / Doriana Tuxhari
53 Këtu flasin të mëdhenjtë / Xhelil Aliu
54 Copëza kujtimesh të ëmbla e të hidhura / Todi Bozo; Luljeta Bozo
55 Faruk Begolli / Jeton Neziraj; Fadil Hysaj
56 Faruk Begolli / Jeton Neziraj; Fadil Hysaj; Fadil Bajraj
57 Albanian National Center of Cinematography (ANCC) : katalog / Qendra Kombëtare Shqiptare e Kinematografisë
58 Tomka dhe shokët e tij : koha dhe njerëzit e një filmi realizuar në vitin 1977 në Shqipërinë komuniste : kujtime e mbresa nga Xhanfise Keko dhe protagonistët e vegjël = Tomka and his friends : the time and the people of a film realized in1977 in communist Albania : memoires and impressions from Xhanfise Keko and young protagonists / Ilir Keko; Teuta Keçi; Genc Përmeti; Eduard Sulo; Artur Lazabeu
59 Sofia Loren : vajzëria tragjike, karriera si yll i kinematografisë botërore dhe dashuria e saj... : historia e saj e treguar nga ajo vetë / Aaron Edward Hotchner; Pranvera Xhelo
60 Vëllezërit John dhe Jim Belushi / Abaz T. Hoxha
61 V.2 : Lindja e kinematografisë shqiptare : rrjeti kinematografik shtetëror : (1945-1990)
62 Duke kujtuar artisten Marie Logoreci / Pjerin Logoreci
63 Artisti i Popullit Nikolin Xhoja : monografi / Miho Gjini; Josif Papagjoni; Mihal Luarasi; Haxhi Rama
64 Marie Logoreci ''Nder i Kombit'' [album] / Pjerin Logoreci; Flori Slatina
65 Këtu flasin të mëdhenjtë : intervista e biseda me aktorë e regjisorë të shquar shqiptarë / Xhelil Aliu; Anila Haruni (Konomi)
66 Të pathënat / Muharrem Fejzo; Kadrie Kadare
67 Manchevski : monograph / Marina Kostova; Emili Sapundzija; Kalina Janeva; Sashe Tasev; Tome Siljanoski
68 Ndrekë Luca : monografi / Luigj Martini; Tefë M. Topalli
69 Reshat Arbana (Artist i Popullit) : monografi / Albert A. Zholi; Timo Luto
70 Xhanfise Keko-an Albanian woman film director : (1929-2007) / Genc Përmeti; Artur Lazebeu; Ska-Ndal Film Production
71 [Tome] 1 : L' Image-mouvement
72 Filmi artistik shqiptar : imazhi, historia, qenësia / Josif Papagjoni; Begzo Sejdo
73 E pabesueshme, por e vërtetë / Piro Milkani; Sonila Kapo
74 Ditari 2019 : diary : kinematografia shqiptare / Thomas Logoreci; Genti Gjikola; Iris Elezi; Bruce Williams; Arkivi Qendror Shtetror i Filmit
75 Erebara : Si i shpëtova ideologjizmave : [regjisori që realizoi 14 filma artistikë, 30 dokumentarë dhe përkthyesi i "Ushtarit të mirë Shvejk"] / Loziana Ibrahimi
76 Aventura ime kanadeze : [regjisori dhe aktori, pas pesë vitesh rkthehet në Tiranë] / Leonard Bombaj; Alida Cenaj
77 Një jetë kushtuar teatrit : [Në 70 - vjetorin e lindjes së regjisorit Skënder Thaçi] / Majlinda Tenolli (Tafaj)
78 Humori, brumi i krijimtarisë time : [flet regjisori, skenaristi dhe piktori] / Bujar Kapexhiu; Nisida Knezi
79 Filmi botëror gjatë luftës së ftohtë : 1895 - 2005, 110 vjet kinema botërore / Abaz T. Hoxha
80 110 vjet kinema botërore : 1895 - 2005 / Abaz T. Hoxha
81 110 vjet kinema botërore : 1895 - 2005 / Abaz T. Hoxha
82 Pas 12 vjetësh Saimir Kumbaro, rikthehet me komedinë e tij të parë / Eni Kaçi
83 Kapexhiu në 3K : [Bujar Kapexhiu në kinema dhe artin e karikaturës] / Elsa Demo
84 Të gjithë e duan Artën : [aktorja kosovare Arta Dobroshi] / Zefina Hasani
85 Koreshi, humanisti në kinema : [skenaristi Vath Koreshi] / Vladimir Prifti; Elsa Demo
86 Arti i imazhit dhe i skenës - një skllavëri e re : Kinema / Enton Islami
87 Për një erudit të kinemasë kosovare : in memoriam, Besim Sahatçiu, regjisor i kinematografisë kosovare / Beqir Sina
88 Zëra artistësh : [intervista] / Behije Çela; Xhelil Aliu
89 " Më kujtohet ekrani i mbuluar me llamarinë" / Hajrie Rondo; Thoma Nika
90 Tri ditë pasi të kem 'dek unë, do të vdesë temperamenti im : intervista të panjohura të artistëve të mëdhenj të teatrit dhe kinemasë shqiptare / Marie Logoreci; Xhelil Aliu
91 25 rolet më të mira të të gjitha kohërave : aktorët që i dhanë formë historisë së kinematografisë / Blendina Cara
92 Regjisori Kujtim Çashku, anëtar i Akademisë Evropiane të Filmit
93 Kinostudio si po e humbet identitetin : flet kryetari i shoqatës së Animacionit Shqiptar / Artan Maku; Leonard Veizi
94 Regjisura është arti i torturës dhe unë vazhdoj të torturohem / Mevlan Shanaj; Genta Kondi
95 Fëmijëria e të mëdhenjve. Çarli Çaplin, komiku i madh me fëmijëri të trishtuar / Fatmira Beqaraj
96 Nikolin Xhoja : aktori i roleve të mëdha dhe të vogla / Nikolin Xhoja; Xhelil Aliu
97 Personazhi i Abazit, karakter që e ndesh kudo... : [me aktorin e filmit "Gjoleka, djali i Abazit"] / Artur Gorishti; Leonard Olli
98 Historia e vërtetë e filmit "Dueli i Heshtur" : flet Urani Kote, bashkëshortja e Spiro Kotes, marinarit që rrezikoi jetën për të mbrojtur anijen / Enkeleda Arapi
99 Historia e vërtetë e filmit "Dueli i Heshtur" : flet Urani Kote, bashkëshortja e Spiro Kotes, marinarit që rrezikoi jetën për të mbrojtur anijen / Enkeleda Arapi
100 Anagnosti : sekretet e magjisë së një kineasti : flet regjisori pas premierës së filmit "Gjoleka djali i Abazit' / Dhimitër Anagnosti
101 Marjana Kondi : Alemja që i zhveshi humorin : përjetime te filmit "Gjoleka, djali i Abazit" / Marjana Kondi; Oliverta Lila
102 Abazi, ose babai i Gjolekës : mbi filmin më të fundit të regjisorit të shquar Dhimitër Anagnosti / Agim Pipa
103 Heroi i heshtur i "Kapedanit" : Skënder Plasari, skenaristi i filmit të madh shqiptar, rrëfen pas kaq vitesh misteret e krijimtarisë / Ermir Hoxha
104 Filmi i ri : rikthimi (jo) i bujshëm i Anagnostit : ["Gjoleka, djali i Abazit", premiera] / Zefina Hasani
105 Gruaja me shenjë : aktorja e humorit Marjana Kondi për herë të parë në një film dramatik / Marjana Kondi; Violeta Murati
106 Shanaj, dokumentar për Vangjushin dhe për vete : [aktori Vanghush Furxhi] / Mevlan Shanaj
107 Filmi i parë në Ballkan është shqiptar / Esmeralda Bardhyli
108 Edi Luarasi " Ramizi na caktoi të shoqëronim Bekim Fehmiun" : asnjë nga drejtuesit e shtetit se takoi aktorin kosovar / Edi Luarasi; Manjola Bregasi
109 Engjëlli shqiptar në botën e magjishme të artit të shtatë : [Engjëll Koka - historia e një aktori] / Thimi Çollaku
110 Filmi i Anagnostit, pasqyra e një shoqërie që (s) ndryshon : "Gjoleka, djali i Abazit", filmi ku çdokush mund të ndjejë shpirtin e "orakullit" Anagnost.... / Leonard Olli
111 Kadare, dosja e panjohur e "Gjeneralit" : Mastrojani dhe Pikoli udhëtimi i pamundur në Shqipërinë Komuniste : zbulohet materiali i rezervuar prej 90 faqesh rreth xhirimeve të filmit më 1982 / Admirina Peçi
112 Dashuri pa të puthura : [kinematografia shqiptare) / Mihal Luarasi
113 Raporti sekret i Tefta Camit për filmin e Kadaresë : dosja "Gjenerali 2"
114 Dhimitër Anagnosti, vitet për të realizuar "Gjoleka biri i Abazit" : për më shumë se 15 vjet është ruajtur me dashuri në tryezën e regjisorit / Al.Ba.
115 Dritare arome Shqipërie : [rreh fimit të Dhimitër Anagnostit, "Gjoleka, djali i Abazit] / Rudina Xhunga
116 Klithma e Gjolekës... : nipit të Gjonit, stërnipit të Lekës dhe birit të Abazit : [rreth filmit të Dhimitër Anagnostit, "Gjoleka, djali i Abazit] / Agim Isaku
117 " Kadare pengoi xhirimin e filmit Gjenerali" : letërkëmbimi me Mishel Pikolinë : dosja "Gjenerali 4" / Admirina Peçi
118 Albafilmi, institucioni që pret të rilindë : flet drejtori i Albafilm Studios / Buron Kaceli; Mine Fero
119 Albafilm .Qyteti i ri i filmit shqiptar / Buron Kaceli; Milena Selimi
120 Kinemaja ka lënë jashtë temën e ditës : [me regjisorin i cili komenton kinemanë shqiptare këto 16 vjet] / Fatmir Koçi; Esmeralda Bardhyli
121 Si në film : [Festivali i 12 i Filmit Shqiptar] / Alida Cenaj
122 Kur skena i përkiste Vangjush Furxhiut : në pesëvjetorin e vdekjes së aktorit të njohur të teatrit dhe kinemasë
123 Lufta rrënon njeriun, por jo shpirtin : [Intervistë e regjisorit të filmit "Kukumi" prodhim i " Kosovafilm"] / Isa Qosja
124 Kinemaja në rrugë : cila do të jetë fytyra e Festivalit të 12-të të Filmit Artistik Shqiptar: [Kuratori i Festivalit Shpend Bengu] / Elsa Demo
125 Kur Shqipëria i bënte propagandë me art Perëndimit : [kinematografia shqiptare, historia] / Esmeralda Bardhyli
126 Laert Vasili : "kur i dorëzohesh dashurisë..." : intervistë me aktorin e njohur shqiptar të skenave greke / Laert Vasili; Jakup B. Gjoça
127 Çashku, apo "Syri magjik", koloneli apo "Çashku në bunker"? / Kujtim Çashku; A. Loli
128 " Aktorët shqiptarë të aftë të bëjnë mrekullira në skenat botërore" / Mentor Zymberaj; Anila Çuli
129 Shqipërinë s'e ndërroj me asnjë vend në botë / Piro Milkani; Mine Fero
130 Kulmi i kinematografisë shqiptare : triumfi i "Gjeneral Gramafonit" në Festivalin e Tretë / Flori Slatina
131 Festivali do tregojë vlerat e vërteta të filmit : [Festivali i 12 - të i Filmit] / Esat Musliu; Mine Fero
132 Film - Festival : kur kinemaja ecte vetë : rruga e gjatë e identitetit të filmit shqiptar / Violeta Murati
133 Kinematografia ballë për ballë politikës : nis epoka e Çashkut në Festivalin e katërt / Flori Slatina
134 " E vërteta e "Gjeneralit të ushtrisë së vdekur"" : [lidhur me përpjekjet e një studioje franceze për ekranizimin e romanit të Kadaresë] / Tefta Cami; Armand Jonuzi
135 Ferri zyrtari mund aktorin : [Xhevdet Ferri] / Belina Budina
136 Kadri Roshi mjeshtri i artit skenik / Mexhit Prençi
137 Në të njëjtin vend por në dy epoka : me zotin Kujtim Çashku në dyert e shkollës së Filmit dhe Multimedias "Marubi" / Dhurata Hamzai
138 Stefan Taçi : Filmi i animuar , jo vetëm për fëmijë / Monda Shima
139 Kur biznesi bashkëjeton me piraterinë : [tregu i filmit të animuar] / Elona Gusmari
140 " Më shumë individualitet në kinematografi : [intervistë me presidentin e Festivalit të 12 - të Filmit] / Xhevdet Ferri
141 " Tapeti i kuq" i Hiçhistorisë : [autori trajton probleme të kulturës, nisur nga ceremonia që u organizua për dhënien e çmimeve në kinematografi, Tiranë] / Kiço Blushi
142 Shija e "hidhur" e çmimeve të filmit : [Festivali i 12 - të i Filmit shqiptar. Materiale] / Oliverta Lila
143 " Çmimi më preku se mund të quhet fund i karrierës" : [pas marrjes së çmimit "Aktori i Karrierës"] / Rikard Ljarja; Blendina Cara
144 Festfilmi, një sfidë me Prishtinën : [Festivali i 12 - të i Filmit Shqiptar] / Andi Bushati
145 Kinemaja duhet të jetë më afër spektatorit : [me regjisorin fitues të Çmimit të Karrierës në Festivalin e 12 - të të Filmit Shqiptar] / Viktor Gjika
146 Filmi, ambasadori më i mirë i mosharesës : [me aktorin e njohur kosovar] / Enver Petrovci; Mine Fero
147 Ndrek Luca madhështia e thjeshtësisë : aktori që nuk ngopej me role / Rikard Ljarja
148 " Kjo, më e mira mes 4 kupave që kam fituar" : [me aktorin më të vlerësuar në historinë e Festivalit të Filmit Shqiptar] / Ndriçim Xhepa; Anila Mema
149 " Kukumi", të çmendurit dhe liria në Kosovë : [me regjisorin e filmit. Festivali i 12 - të i filmit shqiptar] / Isa Qosja; Admirina Peçi
150 Si na mundojnë reminishencat e së djeshmes : [Festivali i 12 - të i Filmit Shqiptar] / Natasha Lako
151 Pasolini, ky kundërshtues i pashemullt : [Pier Paolo Pasolini, shkrimtar dhe kineast italian] / Guy Scarpetta; Alket Çani
152 Pas çdo goditjeje, ndihem më i fortë : [Festivali i 12 - të i Filmit Shqiptar] / Gjergj Xhuvani; Mine Fero
153 Ku është kritika letraro - artistike? : [Festivali i 12 - të i Filmit Shqiptar] / Gëzim Tushi
154 " Liria duhet të jetë në kokat e njerëzve" : [regjisori kosovar flet pasi "Kukumi" u vlerësua filmi më i mirë i Festivalit të 12 - të të filmit shqiptar] / Isa Qosja; Elsa Demo
155 Një kolonel celuloidi : [intervistë me kineastin] / Kujtim Çashku; Milena Selimi
156 Rikthim te Lenini pas 50 vjetësh : [me aktorin i cili do të interpretojë te filmi "Unë dhe Lenini"] / Lazër Filipi
157 Dhimitër Anagnosti Të pathënat e një kineasti : [intervistë] / Dhimitër Anagnosti; Milena Selimi
158 Lazio : Anagnosti, personaliteti shqiptar i kulturës : [ nga data 21 shtator - 10 tetor 2006 u zhvillua në Lazio, Itali edicioni parë i Festivalit kinematografik "Lazio, mes Europës dhe Mesdheut" ku regjisori shqiptar Dhimitër Anagnosti u nderua me çmim] / Milena Selimi
159 Nuk i njoh kufijtë politikë në film : intervistë me regjisorin kosovar / Sunaj Raça; Mine Fero
160 Çfarë solli Festivali i XII i Filmit Shqiptar / Mexhit Prençi
161 S'jam modest, as hipokrit, pretendoj për çmim! : intervistë me regjisorin dhe aktorin e mirënjohur, pjesëmarrës në festivalin e 12 - të të filmit shqiptar / Mevlan Shanaj; Mine Fero
162 Xhirimet filmike në territorin e Kosovës / Shukri Kaçaniku
163 Ne jemi opurtunistë dhe kritika i mungon festivalit : intervistë me kineastin, pë Festivalin e Filmit Shqiptar / Piro Milkani; Anisa Ymeri
164 Jetën time me Gjergjin do ta rrëfej në kujtime : [me Luiza Xhuvanin vlerësuar si aktorja më e mirë e "Festivalit të 12 - të të Filmit Shqiptar"] / Luiza Xhuvani; Esmeralda Bardhyli
165 Skenarët gjuha memece e kinemasë sonë : [kinematografia shqiptare pas rënies së komunizmit] / Artan Minarolli; Esmeralda Bardhyli
166 Si e mbaj mend Nacionalin : [kinema "Nacional", Elbasan] / Mynever Zaimi; Bardha Nergjoni
167 Antiheroi i diktaturës : [me aktorin e filmit "Kolonel Bunker"] / Agim Qirjaqi; Violeta Murati
168 Një orë në zyrën e Mehmet Shehut për filmin e Kadaresë : historia e përplasjes së shkrimtarit me ushtarakët : realizimi i filmit "Ballë për ballë" / Afrim Imaj
169 Një kurorë për Anagnostrin : [në nderim të kineastit të njohur Dhimitër Anagnosti] / Ben Andoni
170 Çfarë korrigjuam në filmin e Kadaresë" Ballë për ballë" : historia e përplasjes së shkrimtarit të njohur me ushtarakët e lartë për ekranizimin e romanit "Dimri i madh" në Pashaliman / Veli Llakaj; Afrim Imaj
171 Goran Paskaljeviç në Tiranë "Shqipëria në planet e mia" / Goran Paskaljeviç; Milena Selimi
172 " Apolon" kinoteatri i munguar fierak : [historia e kinemasë së qytetit të Fierit] / Kujtim Boriçi
173 Arkivi mbi proçesvarbalet komuniste : çfarë po ndodh në arkivin e filmit me pas nostaligjisë komuniste / Ilia Xhokaxhi; Vilma Masha
174 Roma nderon "Gjolekën" me çmim special : filmi "Gjoleka djali i Abazit" i regjisorit Dhimitër Anagnosti në Festivalin e Filmit Mesdhetar nderohet me çmim / Alma Mile
175 Vitet e mia argjentinase : aktori Minella Borova rrëfen për jetën disa vjeçare në vendin e largët dhe surprizat që përjetoi si artist / Minella Borova; Ermir Hoxha
176 Shkodra e meriton festivalin "Giffoni" : drejtori Ekzekutiv i Festivalit tregon për planet e ardhshme të këtij aktiviteti ndërkombëtar / Namik Ajazi
177 Ylljet Aliçkaj "Gracka" me ndërkombëtarë : [Skenar filmi artistik sipas motiveve të romanit "Një rrëfenjë me ndërkombëtarë"] / Ylljet Aliçka; Milena Selimi
178 Arben Derhemi. Aktori "i fortë" pa bordero / Arben Derhemi; Milena Selimi
179 Një stacion për Felinin : [autori flet për takimin e fundit me regjisorin e madh të neorealizmit, Federiko Felini] / Gianni Volpi; Elsa Demo
180 I [love] Albania : Stan Dragoti, regjizor i njohur shqiptaro-amerikan, që dikur la botën e filmave për të ndryshuar imazhin e New York-ut, tani kërkon të bëjë të njëjtën gjë me Shqipërinë / Ruben Avxhiu
181 " Çifti" historia e Ballkanit të vërtetë : [mbi mundësinë e realizimit të një filmi të përbashkët shqiptaro - sërb] / Ylljet Aliçka; Esmeralda Bardhyli
182 " Kinemaja mbetet peng e skemave fikse" : [kritiku italian i pranishëm në Tirana Film Festival] / Gianni Volpi; Oliverta Lila
183 Të fshehtat që bënë mjeshtrin e kinemasë : 70 vite nga jeta e regjisorit dhe skenaristit të suksesshëm [Dhimitër Anagnosti] / Oliverta Lila
184 Kinemaja shqiptare vuan financiarisht / Dhimitër Anagnosti; Blerina Goce
185 Optimizmi i gënjeshtërt i Ballkanit : Goran Paskaljeviç, regjisori i njohur serb, së shpejti një film për marrëdhëniet mes shqiptarëve dhe serbeve në Ballkan me skenar të Ylljet Aliçkajt / Esmeralda Bardhyli
186 Jam jugosllav. Më vjen turp për luftën : [lidhur me projektin e ardhshëm të regjisorit sërb] / Srdjan Karanovic; Elsa Demo
187 Tomas, rikthehet pinjolli i Logorecëve : Tomas Logoreci, një prej producentëve të rinj më të njohur në SHBA, rrëfen origjinën e tij shqiptare. Lidhjet me rregjisorë të njohur si Caveh Zahedi dhe ku duhet të ndryshojë kinemaja shqiptare / Esmeralda Bardhyli
188 I vetëm luan 4 role në një film : [filmi i fundit titulluar "Me vetveten". Intervistë] / Albert Verria
189 Teatri, dashuria ime më e madhe / Neritan Liçaj; Ersejla Murati
190 Një gjysmë shekulli për filmin : Abaz Hoxha - inxhinieri, historiani dhe studiuesi i palodhur [intervistë] / Abaz T. Hoxha
191 Intelektuali pa mandat : [Pier Paolo Pasolini] / Guy Scarpetta; Alket Çani
192 Në Shqipëri pirateria në shkallë rekord : flet regjisori dhe kineasti i njohur / Piro Milkani; Nertila Maho
193 Dhe anija shkon... : [intervistë me regjizorin Piro Milkani dhe aktorët Leonita Nika, Eno Milkani, Ajgena Korbi, Mirela Topulli] / Gianfranco Luizzi
194 Ndriçim Xhepa 2 gëzime në një muaj : [bëhet baba dhe në Festivalin e 12 - të 2006 merr kupën si aktori më i mirë] / Irisa Mahilaj
195 Timo Flloko "rob i manive" / Arta Marku
196 Alfred Bualoti djaloshi që ndiqte kuajt / Ida Dushku
197 Spielberg, perandori i kinemasë në Hollywood / Blerina Gjevori
198 Censura e filmave shqiptarë në monizëm / Teodor Siliqi
199 Filmi shqiptar, mungon tregu i shitjes : Qendra Kinematografike dhe prodhimet filmike / Ersejla Murati
200 Kadri Roshi : shuhet legjenda e teatrit / Esmeralda Bardhyli; Ermir Hoxha
201 Të gjithë në këmbë... po largohet mbreti : homazh nderi, largohet nga jeta Kadri Roshi / Erenler Ajdinlli
202 Kadri Roshi : pengu për rolin te drama e Pulahës : portreti i një çiraku që u bë aktor i madh / Admirina Peçi
203 Vdes aktori i madh Kadri Roshi / Brunilda Merko
204 Kadri Roshi : lamtumira për Ezopin shqiptar : [materiale] / Blerina Goce
205 Vjeshta e dytë e Kadri Roshit / Elsa Demo
206 Homazh kombëtar : [për aktorin Kadri Roshi] / Aleksandër Çipa
207 " Pengu më i madh? Nuk luajta dot Ali Pashanë" : [vdes në moshën 83 - vjeçare aktori Kadri Roshi. Materiale]
208 " Po iki i braktisur" : [intervistë] / Kadri Roshi
209 Kur vdekja thërret "Reflektoni!" : [homazh për aktorin Kadri Roshi] / Eglantina Nasi
210 " Pije detin, Ksanth!" : Ezopi, një rol skenik i papërsëritshëm i aktorit të madh Kadri Roshi / Tonin Çobani
211 Se pa teatër, virtyti humbet! : për Kadri Roshin / Përparim Kabo
212 Lamtumira e fundit e Kadri Roshit : [materiale]
213 Krah i fortë i kinematografisë shqiptare : në 38 - vjetorin e veprimtarisë së Kosova film / Gani Mehmetaj
214 Xhon Belushi, tragjikja e një komediani / Astrit Lulushi
215 Violeta Manushi, kur u "pagëzua" si zonja Ollga : aktorja që ndërron rolet me tharm kombëtar: [marrë nga dorëshkrimet e aktorit] / Vangjush Furxhi
216 Elvira Diamanti : Roli i Marigosë...që nuk u përsërit më kurrë / Ida Dushku
217 Kur shqiptarët këndonin Raxh Kapurin : (Shënime mbi princin e "Hollywood - it" dhe kinemanë indiane) / Vasil Qesari
218 Disa orë sërish me Sandër Prosin
219 Elizabeth Taylor, ikona 75 vjeçare e kinemasë / Blerina Gjevori
220 " Gjitonët" në celuloidin e regjizorit Pluton Vasi : [dokumentari kinematografik me këtë titull] / Blerim Kore
221 Si e njoha Margaritën : [aktoren Margarita Xhepa] / Juli Sinani
222 Sandër Prosi : pse na zë ngushtë / Elsa Demo
223 Sandër Prosi përmes kujtimeve të të birit / Anila Mema
224 Sandri : Aktori i njohur, Sandër Prosi, kujtohet në një ceremoni në Teatrin Kombëtar / Esmeralda Bardhyli
225 Rikthimi pa bujë i Elvira Diamantit / Arta Çano
226 " Pranvera e hidhur" e Sandër Prosit : përkujtohet 22 - vjetori i ikjes tragjike të aktorit të madh / Flora Nikolla
227 Vitore Nino, ikën pa u ndierë akoma e madhe / Zenepe Luka
228 Kundërshtim ndaj dyfishimit të vendimit për statusin e Kosovafilmit / Gani Mehmetaj
229 Shuhet Pitarka, aktori i portreteve origjinale : [Sulejman Pitarka] / Leonard Veizi
230 Si kalova nga ferri i krimit në parajsën e çlirimit : historia e shqiptarit në Greqi që u bë subjekt i një filmi të suksesshëm "Eduart" / Eduart Leka; Robert Goro
231 Ikën portreti unik "Zheleznovi" : koracja e të shuarve: ndahet nga jeta aktori Sulejman Pitarka / Violeta Murati
232 Dita ime nis me gjimnastikë dhe mbaron me ditar / Drita Pelinku; Arlinda Canaj
233 Shuhet artisti "i pamoshë" Sulejman Pitarka : si e kujtojnë kolegët artistin e madh / Anila Mema
234 Lamtumirë Mastrojani shqiptar : ndahet nga jeta aktori i madh i skenës Sulejman Pitarka / Flori Slatina
235 Imazhet e fundit të Sandër Prosit : "Pranvera e hidhur" filmi që mbeti në mes nga vdekja aksidentale e aktorit të madh / Flori Slatina
236 " Pitarka më kërkoi Ismail Qemalin, e kisha zënë" : regjisori Viktor Gjika tregon filmat me mjeshtrin e madh të skenës / Viktor Gjika; Anila Mema
237 Shuhet Halla e "Çiftit të lumtur" : [aktorja Vitore Nino]
238 Teatri "Migjeni" pa Vitore Ninon : Shkodra humb "Hallën" aktoren e madhe / Besi Bekteshi
239 Pjesmarrja në Wiesbaden, një arritje : Festivali Ndërkombëtar i Filmit / Kujtim Çashku; Ersejla Murati
240 Si kalova nga ferri i krimit në parajsën e çlirimit : historia e shqiptarit në Greqi që u bë subjekt i një filmi të suksesshëm "Eduart" / Eduart Leka; Robert Goro
241 Si u vetëvra Sandër Prosi në 24 mars 1985 / Muharrem Fejzo; Anila Mema
242 Ike mjeshtër i fjalës teatrore! : [Sulejman Pitarka] / Përparim Kabo
243 Mësojeni, unë jam vajza e Violeta Manushit / Raimonda Bulku; Zenepe Luka
244 Shqipëria e Koçit në Hessen : kronikë e ditëve të festivalit Goeast në Hessen / Alma Mile
245 " I shpëtova thikës, por ndiej dhimbje për kolegët e ikur" : aktori Reshat Arbana flet për jetën në skenë dhe jashtë saj / Reshat Arbana; Zenepe Luka
246 Kundër nacionalizmave : Edmond Budina kthehet me projektin filmik "Vallja e flamujve" / Edmond Budina; Elsa Demo
247 Për të drejtën e autorit... : ["Albautor" dhe krijimi i Forumit të Kineastëve. Replikë] / Neshat Tozaj
248 Filmi që shqetësoi regjimin e Zogut : në vitin 1936 një shoqëri filmike amerikane mbërrin në Shqipëri për një prodhim filmikku Mbreti i shqiptarëve zë vendin kryesor / Esmeralda Bardhyli
249 " Zëri jehonë" i një mjeshtri të aktrimit : Prokop Mima
250 Prokop Mima / Flori Slatina
251 Duke ndjekur jetën e Xhanfise Kekos / Meri Lalaj
252 " Ndryshoma jetën" : [film francez me skenar dhe regji të shqiptares Liri Begeja]
253 Milkani : Ja "peshqit e mëdhenj" të piraterisë: fjala e plotë e regjisorit mbajtur në aktivitetin e pronësisë intelektuale: pirateria tek filmat shqiptar: rasti i TV KLAN / Piro Milkani
254 Milkani : Ja "peshqit e mëdhenj" të piraterisë: fjala e plotë e regjisorit mbajtur në aktivitetin e pronësisë intelektuale: pirateria tek filmat shqiptar: rasti i TV KLAN / Piro Milkani
255 Dy dokumentat që zbulojnë vjedhjen e filmave shqiptarë : marrëveshja e vitit 1999 me ALBAFILM tregon abuzimin me vepra kombëtare : [materiale]
256 E vetme përballë indiferentizmit : Violeta Manushi / Oliverta Lila
257 Prifti shikon pas : [regjisori Vladimir Prifti feston 65 - vjetorin e lindjes, në Kinostudio] / Alma Mile
258 Jubileu i 65 - të i një kineasti të shquar : [Vladimir Prifti. Edhe opinione nga Abdurrahim Myftiu, Tefik Çaushi dhe Ylli Pepo] / Fatmira Nikolli
259 Arti duhet të kapërcejë kënetat e krijuara nga politika : [java e filmit shqiptar në Athinë] / Viktor Gjika; Jakup B. Gjocaj
260 Viktor Gjika mjeshtri i kinemasë / Flori Slatina; Fatmira Nikolli
261 Luiza Xhuvani mes artit dhe politikës : [intervistë] / Luiza Xhuvani
262 Korça i jep titullin "Qytetar Nderi" Viktor Gjikës : regjisori nderohet në 70 - vjetorin e lindjes
263 Luiza Xhuvani : aktorja e pazëvendësueshme e filmit dhe teatrit / Manjola Xhavara
264 " Pse ma çensuroi diktatura filmin 'Në prag të lirisë'" / Ibrahim Muçaj; Anila Mema
265 Mao Ce Dun, një rrëfim për komunizmin : [filmi "Mao Ce Dun"] / Esmeralda Bardhyli
266 Njeriu, bota , ndryshimi : [mbi kinematografinë e Viktor Gjikës] / Përparim Kabo
267 Xhanfize Keko : "ah, si nuk po realizohet një film për fëmijë!..." : brenga e regjisores në këto vite tranzicion / Meri Lalaj
268 Epika ballkanike e poshtërsisë : ["historia" e filmit "Vraga e sërbëve" i "porositur" nga Beogradi dhe që po xhirohet në Hollivud] / Rexhep Ferri
269 Rudina një prezantuese në festivalin e Brindizit : [Rudina Magjistari prezantuese në Festivalin e Parë Ndërkombëtar EUROPUGLIA që u zhvillua në Brindizi, Itali 5 - 7 korrik 2007 / Rudina Magjistari; Milena Selimi
270 " Lenini dhe ne", komedia e zezë e Kumbaros / Saimir Kumbaro; Anisa Ymeri
271 Shuhet ikona e kinematografisë shqiptare, Violeta Manushi / Fatiola Kurteshi
272 Zonja shqiptare : [Violeta Manushi] / Natasha Lako
273 Violeta Manushi, shuhet në vetmi aktorja e madhe / Zenepe Luka
274 Përcillet për në banesën e fundit "Artistja e Popullit", Violeta Manushi / Fatmira Nikolli
275 Lotë dhe trishtim në rrugëtimin e fundit të Ollgës : [Violeta Manushi] / Olimbi Velaj
276 Një "love story", aty ku nis udhën filmi i parë shqiptar : historia e një filmi, sipas kujtimeve të motrave Xhaçka (Vitori e Violeta) / Vitori Xhaçka; Violeta Xhaçka; Flori Slatina
277 Ligji të ndryshojë me zhvillimin e piraterisë : [me drejtorin e Arkivit të Filmit] / Artan Minarolli; Petrika Grosi
278 Teli Stefani, aktori që solli Zagorinë në art : emër i shquar i teatrit gjirokastrit dhe i filmit shqiptar, Teli Stefani / Flori Slatina
279 Virgjëreshat e Elvirës : [dokumentari "Virgjëreshat e Betuara", i Elvira Dones, prezantohet së fundi edhe në Amerikë] / Elsa Demo
280 " Një shtet i zgjuar i përkrah kineastët" / Viktor Gjika; Petrika Grosi
281 Çfarë shqipe duhet të flasin filmat kosovarë? : regjisorët luhaten mes dialekteve dhe standardit : personazhi, shikuesi dhe mesazhi janë një sërë faktorësh përcaktues / Muhamer Hasani
282 Mbreti shqiptar i Beogradit : [aktori nga Kosova, Faruk Begolli] / Idriz Seferi
283 Fytyra më fisnike e kohës : in memoriam : [aktori Faruk Begolli] / Shkëlzen Maliqi
284 " Injoranca institucionale shton piraterinë" : [kinematografi] / Kujtim Çashku; Petrika Grosi
285 Filmi, 40 % ekranizim i letërsisë shqipe / Flori Slatina
286 Arkiva e Filmit si në kohën e regjimit komunist : [me drejtorin e Arkivës së Filmit] / Artan Minarolli; Julia Vrapi
287 Aktorët e padëshiruar të filmit shqiptar : historia e kinemasë mban mbi supe mjaft raste ku filmat janë ndaluar për shkak të dënimit të aktorëve / Flori Slatina
288 Jeta është (post)arithmetikë Nikollaq! : [aktorja Violeta Manushi. In memoriam] / Përparim Kabo
289 Njeriu i mirë i rolit të keq : [aktori Ndrekë Luca] / Prelë Milani
290 " Arti i shtatë" : [vepër mbi kinematografinë e autorit Abaz T. Hoxha] / Luan Rama
291 Aktorët shkodranë në filmin shqiptar / Flori Slatina
292 Mustafaj tregon degjenerimin e kanunit : "Jetë pezull", një dokumentar për faljen / Donika Mustafaj
293 Një zonjë rrëfen të ngujuarit : [Donika Mustafaj dhe dokumentari i saj "Jetë pezull"] / Esmeralda Bardhyli
294 Në gjurmët e kinemasë së paraçlirimit në Shqipëri : [intervistë me autorin e librit "Historia e Kinemasë në Shqipëri"] / Abaz T. Hoxha; Anisa Ymeri
295 Shqipëria dhe rebelimi i saj, në fokusin e kinematografisë botërore : xhirimet e para të filmave në Shqipëri datojnë në vitin 1902, duke përcjellë për Perëndimin, që në vitin 1906, kronikën "Alpet e Shqipërisë dhe të Malit të Zi" / Anisa Ymeri
296 Historiku i kinematografisë shqiptare / Fatiola Kurteshi
297 Shyqyri Sako një "dhuratë" në 70 - vjetor : [skenografi i shumë filmave shqiptarë] / Doloreza Dyli
298 Sten Dragoti, Shqiptari që "shembi" muret e Hollivudit : në 75 vjetorin e regjisorit të madh shqiptar në Amerikë / Beqir Sina
299 Xhanfize Keko : një jetë për fëmijët : [regjisore] / Fatiola Kurteshi
300 Modernizmi, xhaketë që s'më shkon : [piktori i filmit] / Shyqyri Sako; Alma Mile
301 U shua një fisnik : [Serafin Fanku, aktor e regjisor] / Kliton Nesturi
302 Ndrekë Luca, legjenda e skenës dhe kinematografisë shqiptare / Prelë Milani
303 Heba, aktori që adhuronte artin dhe detin : i jepet lamtumira "Artistit të Merituar" Vangjel Heba, që u nda nga jeta dje në moshën 74 - vjeçare / Flori Slatina
304 Portret i Viktor Gjokës në liri : [in memoriam] / Dhurata Hamzai
305 Filmat e para '90 - ës, pronë publike : drejtori i QKK, flet për filmin për fëmijë, bordin e ri dhe për kthimin e prodhimeve të '90 - ës, autorëve / Xhevdet Ferri; Alma Mile
306 Serafin Fanko engjëlli që sfidoi dhimbjen dhe kohën dhe u kthye në mit / Vitore Nela
307 Kristaq Antoniu. 100 - vjetori i "Rudolfo Valentinit" të Ballkanit / Blerina Goce
308 Që të mos themi "Na ishte një herë, TIFF..." : [festivali ndërkombëtar i filmit] / Artur Dauti
309 E vogla Marika e madhe : [aktorja Marika Kallamata]
310 " E dua Nju-Jorkun!" : regjisori dhe producenti i njohur, Sten Dragoti, tregon karrierën e tij / Sten Dragoti; Blendi Fevziu
311 Moska më 28 nëntor 1953 dhe filmi "Skënderbeu" : [filmi "Skënderbeu", bashkëpunim shqiptaro - sovjetik] / Ylli Polovina
312 Para? PO. Më pak skemë, ju lutem : [Kinematografia shqiptare] / Elsa Demo
313 Imazhi i Shqipërisë : regjisori dhe producenti i njohur, Sten Dragoti, tregon karrierën e tij / Sten Dragoti; Blendi Fevziu
314 Të promovosh Shqipërinë : regjisori dhe producenti i njohur jep përshtypjet pas mbërritjes në Tiranë / Sten Dragoti; Blendi Fevziu
315 Timo Flloko : dashuria me Verën / Timo Flloko; Blendi Fevziu
316 Nëntori i dytë : kur fiksioni merr vlerën e dokumentit : [filmi "Nëntori i dytë"] / Dhimitër Anagnosti
317 Filmi në zi, shuhet teto Xhano : shuhet Xhanfise Keko, regjisorja e filmit për fëmijë / Flori Slatina
318 Unë dhe Shqipëria në një libër : [me aktorin amerikan me origjinë shqiptare, Jim Belushi] / James Belushi; Roland Qafoku
319 Xhanfize Keko : shuhet kineastja e parë shqiptare : sot homazhet për regjisoren e fëmijëve / Oliverta Lila
320 Naim Frashëri në kujtimet e Medinës : shënimet e panjohura [kujtime të motrës së aktorit. Materiale] / Aleksandër Peçi
321 Shuhet regjisorja e famshme e filmave për fëmijë Xhanfise Keko
322 Kur isha emigrant në SHBA : [aktori tregon si hyri në kinema dhe vitet e vështira larg vendit] / Timo Flloko; Blendi Fevziu
323 Vuajtjet për Çerçizin : aktori tregon për disa nga rolet që ka luajtur dhe vlerësimet e tij për kinematografinë / Timo Flloko; Blendi Fevziu
324 Hakani, pionieri i Artit të Shtatë : 50 vjetori i filmit shqiptar dhe pionieri i saj, 75 vjeçari Hysen Hakani / Flori Slatina
325 Albert Vërria, kapedani i të gjitha kohërave / Flora Nikolla
326 Në gjurmët e një regjisoreje : Xhanfise Keko / Abdurrahim Myftiu
327 Një ditëlindje pa Xhanfize Kekon : në kujtim të 79 - vjetorit të lindjes / Natasha Lako
328 Gjoleka, Abazi dhe Anagnosti : [filmi i ri i regjisorit Dhimitër Anagnosti, "Gjoleka, djali i Abazit"] / Virion Graçi
329 Shkela çdo bestytni për puthjen e parë të filmit shqiptar / Tinka Kurti; Zenepe Luka
330 Me fëmijët, për fëmijët! : [Xhanfize Keko] / Përparim Kabo
331 Timo Flloko. Fitorja e Edi Karbones : [në dramën "Pamje nga ura"] / Timo Flloko; Milena Selimi
332 Neritan Liçaj : aktori i "çmendurive" / Neritan Liçaj; Anila Çuli
333 Xhevdet Ferri : "Nuk jemi të llastuar, as ekstravagantë!" : [kinematografia shqiptare] / Xhevdet Ferri; Milena Selimi
334 Shpesh për Kadarenë, ka qenë trishtim, për Dritëroin edhe kënaqësi, ndërsa për Ylljet Aliçkën e natyrshme : [Për ekranizimet e disa veprave të tyre letrare] / Ismail Kadare; Dritëro Agolli; Ylljet Aliçka
335 Violeta Manushi, zonja e artit njerëzor / Violeta Manushi; Milena Selimi
336 Kinematë e zhdukura : [historia e kinemasë shqiptare] / Valter Gjoni; Elsa Demo
337 Si i ruajtëm filmat e vjetër shqiptarë : flet drejtori i Arkivit të Filmit Shqiptar / Artan Minarolli; Albina Gjergji
338 Midis Lindjes dhe Perëndimit : [filmi i Gjergj Xhuvanit "Lindje, Perëndim, Lindje", bashkëpunim shqiptaro - italian]] / Gjergj Xhuvani; Esmeralda Bardhyli
339 Moisiu te "Fati i zi" më 1912 : pak dihet për Aleksandër Moisiun në kinematografi, por ai ka interpretuar në së paku 18 filma [edhe intervistë me studiuesin Abaz Hoxha] / Anisa Ymeri
340 I paharruari Zhan Mare... / Vasil Qesari
341 Sulejman Pitarka, gjeniu i portreteve të paharruara : në 84 - vjetorin e lindjes
342 Gëbels, gjykimi i njeriut : [me drejtorin e fotografisë së dokumentarit "Eksperimenti Gëbels"] / Hajo Schomerus; Elsa Demo
343 Sten Dragoti, fushatë për imazhin e Shqipërisë në botë : regjisori, shqiptarët i duan amerikanët që nga Presidenti Uillson / Ilir Ikonomi
344 Artur Gorishti në New - York / Artur Gorishti; Milena Selimi
345 Në emër të origjinës shqiptare një film për Shqipërinë : [filmi "Trishtimi i zonjës Shnajder"] / Leontina Nika
346 Kinemaja shqiptare dhe historia e saj / Fatiola Kurteshi
347 Çiklistët e 1990, fotografia e re e Gjergj Xhuvanit : [filmi i Gjergj Xhuvanit "Lindje, perëndim, lindje". Flet regjisori dhe aktorët protagonistë] / Alma Mile
348 Vendim i KM nr. 501, datë 1. 5. 2008 Për një shtesë fondi në Buxhetin e vitit 2008, miratuar për Qendrën Kombëtare të Kinamatografisë, për zhvillimin e projektit "Via Albania"
349 Një jetë në... Rozë : [aktorja Roza Anagnosti] / Alida Cenaj
350 Mijëra kaseta të Kinostudios u dërguan në Moskë, gjoja për tu riprodhuar : historia e kinemasë shqiptare, nga kafeneja e filmave të parë deri në ditët e sotme
351 Besim Sahatçiu, korife i skenës teatrore dhe filmike në Kosovë / Akil Koci
352 Është koha për telenovela shqiptare / Ylli Pepo; Anila Mema
353 REX-kinemaja e parë moderne në Tiranë : historia e kinema "Nacional" [1926] / Spiro V. Mëhilli
354 REX-kinemaja e parë moderne në Tiranë : [historia e kinema "Nacional", 1926] / Spiro V. Mëhilli
355 Kinema e Shqipërisë : festivali i filmit në Gjenova / Roland Sejko
356 Kino - Teatër "SAVOIA" : rrethi Italo - Shqiptar "Skandërbeg" / Spiro V. Mëhilli
357 Ylli Pepo, sizifi i shqiptarëve : [intervistë me regjisorin] / Ylli Pepo; Suela Furriku
358 Filmi socrealist dhe qasja ndaj së shkuarës / Fatos Lubonja
359 Kinematografia shqiptare midis nostalgjisë dhe groteskut / Artan Puto; Eldon Gjikaj
360 " Po tani nga cila anë të shkojmë?" Kinemaja bullgare nga vitet Shtatëdhjetë deri sot përmes fjalëve të protagonistëve të saj / Francesco Martino; Eldon Gjikaj
361 Kinoslavia : mikrokozmosi i industrisë kinematografike nga koha e Titos deri në atë të globalizimit / Irene Dioli; Artan Puto
362 Violeta Manushi. Një vit pa kryezonjën e skenës shqiptare / Zenepe Luka
363 Vangjush Furxhi, aktori që na la vlerën njerëzore
364 Në role kam luajtur personazhe që më kanë lodhur / Ermela Teli; Julia Vrapi
365 Vetëm i dashuruari është në kopësht si trëndafili i çelur : bisedë me Artisten e Popullit / Margarita Xhepa; Riza Lahi
366 Abaz Hoxha, pikat e dobëta dhe të forta të filmit shqiptar / Abaz T. Hoxha; Suela Furriku
367 Kinemaja që ka ndërruar 6 herë emrin : më 1 gusht të vitit 1931 Kinema "Popullore" u shndërrua në Kinema "Diana", dhe u promovua me filmin "20 vjet pas" / Spiro V. Mëhilli
368 Festivali më pak patriot : [Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Durrës] / Mark Brunga
369 Filmi "kërkon" Durrësin : [Festivali Ndërkombëtar i Filmit, Durrës. Në brendësi edhe një shkrim i Drita Pelingut për këtë aktivitet] / Suela Furriku
370 " Gladiator" për Jiri Menzelin : [përfundoi "Festivali Ndërkombëtar i Filmit", Durrës] / Mark Brunga
371 Kinema "Rozafat" : në vitin 1931 u ngrit në qendër të Tiranës / Spiro V. Mëhilli
372 Censura : [kinematografia shqiptare në periudhën e totalitarizmit] / Suela Furriku
373 Liria e treguar nga... Kometa : [me regjisorin e filmit "Koha e Kometës"] / Fatmir Koçi; Ben Andoni
374 Koha e Kometës, një mision i mundur : [me regjisorin e filmit] / Fatmir Koçi; Milena Selimi
375 Pengu i Gjikës si pengu i Viskontit? : [regjisori Viktor Gjika] / Atalanta Pasko
376 Ajri i Kinostudios dhe Gëzim Erebara / Atalanta Pasko
377 Kur në Kinostudio xhiroheshin filma / Atalanta Pasko
378 Koha e kometës apo koha e dashurisë!? : [filmi më i fundit i regjisorit Fatmir Koçi] / Përparim Kabo
379 Ky është Vangjush Furxhi! / Kiço Blushi
380 76 - vjetori i shqiptaro-amerikanit, Stan Dragoti : historia e jetës së regjisorit me origjinë shqiptare / Edmond Ismailati
381 Krijime të reja në fushën e librit dhe të filmit : intervistë me shkrimtarin dhe regjisorin / Leon Qafzezi
382 Propaganda dje, e verteta sot : kinemaja shqiptare / Atalanta Pasko
383 Mehmet Shehu më quajti vagabond për filmin "Përse bien këto daulle" : [intervistë me regjisorin] / Piro Milkani; Ilda Lumani
384 " Jeta pas kinemasë dhe gjurmëve të babait" / Xhevdet Ferri; Petrika Grosi
385 Dy fjalë për një mik që iku shumë shpejt dhe shumë larg : shuhet në Vankuver [piktori dhe regjisori] Boris Ikonomi / Atalanta Pasko; Artur Dauti
386 Jeta ime një kros, vrap drejt karrierës në skenë / Hajrie Rondo; Julia Vrapi
387 Një rrëfim në Tiranë... : [me regjisorin sërb] / Goran Paskaljeviç; Fatmira Nikolli
388 Kinostudio në formën e kryqit : pse Enver Hoxha e toleroi projektimin misterioz të Moskës / Gëzim Qëndro
389 Si i fshinë artistët "armiq" nga historia e filmit / Abaz T. Hoxha
390 Për ata pak njerëz të vegjël : [projekti "Përtej amnistisë", i krijon mundësinë regjizorit Bujar Alimani të xhirojë film artstik shqiptar në Selanik të Greqisë] / Bujar Alimani; Elsa Demo
391 " Lorna" e Arta Dobroshit vjen në Tiranë / Oliverta Lila
392 Përmbusha amanetin e Teodor Kekos : [mbi filmin "Shenjtorja", bazuar në tregimin e shkrimtarit] / Eno Milkani; Arjola Hekurani
393 Në emër të popullit : [dokumentari mbi ekzekutimet dhe dënimet e kryera në vitet 1944-1951] / Esat Teliti; Yllka Lezo
394 Si i trajtonim nëpër filma ballistët dhe partizanët / Piro Milkani; Ilir Bushi
395 Shqiptarëve i kam borxh lotët për filmin "Shamikuqja" : [flet aktorja turke që luan rolin kryesor në film] / Tyrkan Shoraj; Hamza Hatika
396 Ligj nr. 10037, datë 22.12.2008 Për aderimin e Republikës së Shqipërisë në Konventën e Kombeve Evropiane "Për bashkëprodhimet kinematografike"
397 " Kur po xhirohej një film". Si e censuruan skenarin "ata nga lart" : rrëfimet e kineastes / Xhanfize Keko
398 Rastësia që e lidhi me kinemanë : [Xhanfize Keko] / Arta Marku
399 Roli i parë kur isha 14 vjeçe, provova censurën në film : [Anila Bisha, karriera 20 vjeçare e aktores] / Anila Bisha; Julia Vrapi
400 " Shqetësimet e një obezi" : [regjisori Pluton Vasi] / Dhurata Hamzai
401 Milkani, regjisori që shembi idhujt : [në 70-vjetorin e lindjes] / Flori Slatina
402 Syri magji i artistit Ilia Tërpini : [në 70- vjetorin e "Artistit të Merituar"] / Flori Slatina
403 Postkomunizëm : shkëlqimi dhe rënia e kinematografisë ballkanike
404 Filmi shqiptar nuk piratohet më / Xhevdet Ferri; Ogerta Proko
405 " Plagët e "dashurisë" sime" : [mbi rolin e fundit në telenovelën "Dhimbja e dashurisë"] / Anila Bisha; Suela Furriku
406 Një rreng harresës : [filmat e regjisorit Dhimitër Anagnosti] / Zenel Anxhaku
407 Të shpëtojmë "Udhën e shkronjave" / Vladimir Prifti; Blerina Goce
408 Kur Oriana ndiqte Merlinin : "Shtatë mëkatet e Hollivudit" është libri i parë i Oriana Falaçit, i publikuar në 1958, që hedh dritë mbi pjesën më të errët të botës së spektaklit
409 2008... viti i fatit : Margarita Xhepa : [portret] / Arlinda Canaj
410 " Ne dhe Lenini" : një film kundër dyfytyrësisë / Saimir Kumbaro; Arjola Hekurani
411 Politika nuk është e interesuar për propagandën e kinematografisë / Xhevdet Ferri; Albert A. Zholi
412 Rruga ime nga kinemaja tek politika : [regjizori Besnik Bisha] / Besnik Bisha; Ilda Lumani
413 Lulëzimi i Minarollit : [regjizori Artan Minarolli] / Suela Furriku
414 " Nga Sandër Prosi mësova vagabondin kur isha 16 vjeç" / Sokol Angjeli; Julia Vrapi
415 Filmat shfaqeshin vetëm pasi i shihte dhe vendoste Enveri / Dhimitër Anagnosti; Blendi Fevziu
416 Dy filma të rinj në kinema / Ylli Pepo; Fatmira Nikolli
417 Komedia e sharmit të veçantë : [filmi "Ne dhe Lenini" me regji të Saimir Kumbaros] / Gani Mehmetaj
418 [ Agim] Fortuzi, artisti që shkroi historinë me imazhe : [një vit nga lamtumira e operatorit] / Flori Slatina
419 Koha e tyre po mbaron dhe ne sot jemi prova e grahmave të tyre të fundit! : [shkolla "Marubi"] / Kujtim Çashku
420 Vala e re, as na kap as e vëmë re : pesëdhjetë vjet që nga koha kur në Francë lindi Nouvelle Vague. Skenaristja Natasha Lako tregon ç'ndodhte në Shqipëri me filmat autorë dhe "Cahier du cinema" koleksioni i zhdukur nga biblioteka e Kinostudios / Elsa Demo
421 Kambanat e alarmit të bien fort, nëse duam ta shpëtojmë filmin : intervistë me regjisorin, pas premierës së filmit "Ne dhe Lenini" / Saimir Kumbaro; Flori Slatina
422 [ Saim] Kokona, kinemaja që shfaqet nga larg / Flori Slatina
423 Aktorët e këqinj : [aktorët dhe kinematografia në kohën e diktaturës, me regjisorin Esat Musliu] / Suela Furriku
424 Shënime për "Shqetësimet e Obezit" : [Pluton Vasi, regjisor] / Rikard Ljarja
425 Monolog mbi varrin e Naim Frashërit : [në kujtim të aktorit të teatrit popullor] / Flori Slatina
426 Platoni, akademia dhe qeveria : [problemet midis qeverisë dhe Akademisë së filmit "Marubi"] / Alfred Cako
427 Rikodifikimi i letërsisë në arte / Josif Papagjoni
428 Prapaskenat e filmave shqiptarë në realitetin e asaj kohe / Kristaq Skrami; Gëzim Llojdia
429 Përse mund të mbrojmë Akademinë "Marubi" / Idlir Azizi
430 Arti në Kosovë, as verë as ujë / Ekrem Kryeziu; Elsa Demo
431 Kinematografia i jep lamtumirën "babait të filmit" : homazhe në nder të regjisorit dhe "Artistit të Popullit" [Viktor Gjika] / Julia Vrapi
432 Pengu im për filmin "Nëntori i Dytë" : shuhet pishtari i kinemasë, Viktor Gjika. Ja intervista e fundit e jetës së tij (28 nëntor 2008) / Viktor Gjika; Ilir Bushi
433 Ca pika shiu mbi varrin e [Kristaq] Antoniut / Flori Slatina
434 Njeriu është farkëtari i fatit të vet : [Viktor Gjika] / Vlash Droboniku
435 Si e futa në ballon e vitit 1937 Enver Hoxhën : [flet 89-vjeçarja Lefteri Mara, një nga aktoret e para femër që u ngjit në skenën korçare. Balloja nga të rinjtë revolucionarë në vitin 1937, pati mes tyre dhe profesorin e ri të Liceut Francez, ku dikur kishte qenë nxënës] / Lefteri Mara
436 Kineasti i romancës tragjike / Artan Minarolli; Petrika Grosi
437 " Përshtypje nga bashkëpunimi me Viktor Gjikën" / Aleksandër Peçi
438 " Ibrahim Kovaçi", roli që më hapi derën e kinemasë / Mevlan Shanaj; Albert A. Zholi
439 Kur Enveri më dhuroi një palë këpucë angleze : flet 89-vjeçarja Lefteri Mara një nga aktoret e para femër që u ngjit në skenën korçare / Lefteri Mara; Pëllumb Çuni
440 Fjeti poeti i filmit : vdiq Viktor Gjika, një nga etërit e kinematografisë shqiptare / Nasho Jorgaqi
441 Jusuf Beshiri, patrioti që "hapi" ëndrrat në beze / Fatmira Nikolli
442 " Skënderbeu, Mbreti luftëtar i Shqipërisë" vjen në atdhe : shqiptarët e Miçiganit sjellin historinë e Skënderbeut në një film [intervistë] / Ndue Gjelaj
443 Në role kam thyer mentalitete, familja më ka përkrahur / Anila Bisha; Albert A. Zholi
444 Komunizmi ma futi djalin në burg, demokracia ma vrau : [flet 89-vjeçarja Lefteri Mara një nga aktoret e para femër që u ngjit në skenën korçare] / Lefteri Mara; Pëllumb Çuni
445 Mësimi i "Provincialëve" groteskë : [me aktoren dhe regjisorin e filmit "Kronikë provinciale"] / Arta Dobroshi; Artan Minarolli; Milena Selimi
446 " Rasti i çuditshëm i Benjamin Button" - një lojë mes dashurisë dhe kohës : jeta e Fitzgeral , shkrimtarit më tragjik të epokës së xhazit dhe humbësit më të madh të kinemasë. Tentativat disavjeçare të Hollivudit për të përkthyer tregimin në një film / Rovena Rrozhani
447 Filmi i Skënderbeut më 1953, kishte pasaktësi historike : [Skënderbeu rikthehet përmes një filmi dokumentar] / Nik Gjonaj; Fatmira Nikolli
448 Kinema harresa : ese : [raportet e kinematografisë me letërsinë] / Gentian Çoçoli
449 " Për kinemanë tradhtova Hipokratin" / Mevlan Shanaj; Petrika Grosi
450 Jeta e shkrimtarit më tragjik të epokës së xhazit : [Francis Scott Fitzgerald]
451 Jeta e një klouni gjeni : [Charli Chaplin, në 120 vjetorin e lindjes] / Vangjush Valla
452 Ja se si regjimi i kohës censuroi filmin "Skënderbeu" : copëza kujtimesh dhe shënimesh nga Gjovalin Luka, një ndër ideatorët e filmit / Agron Luka
453 Kur ideohej, skenarizohej e xhirohej filmi "Skënderbeu" / Agron Luka
454 " Benjamin Button". Historia më e çuditshme. Si lindi? : jeta e shkrimtarit më tragjik të epokës së xhazit dhe humbësit më të madh të kinemasë [Francis Scott Fitzgerald] / Eneida Bitraj
455 Kartonat i shpëtuan ideologjisë : [nderim pë regjisorin e filmit të animuar shqiptar, Boris Ikonomi] / Artur Dauti; Suela Furriku
456 Një jetë në celuloid : [Xhanfize Keko, "Ditët e jetës sime"] / Virgjil Muçi
457 Ky film kishte shumë drama sociale brenda pjesëve të tij : flet regjisori i filmit "Dhimbja e dashurisë" / Ylli Pepo; Albert A. Zholi
458 " Netët pa hënë në jetën time" / Niko Kanxheri; Petrika Grosi
459 Gjaku me gjak lahet : [kinematografia] / Ylli Pepo; Suela Furriku
460 Kinemaja i vret diktatorët : [Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Kanë]
461 Institucionet përgjegjëse, të ushtrojnë kompetencat ligjore ndaj piraterisë : [flet regjisori dhe anëtari i Sekretariatit të Forumit të Mbrojtjes së Autorëve Audiovizualë] / Artan Maku; Julia Vrapi
462 Al Paçino, gangsteri i pavdekshëm i '80-ës : [profili i aktorit] / Ilir Muharremi
463 Catherina Zeta Jones, si i sheh shqiptarët! : [filmi i Pluton Vasit, "Shqetësimet e obezit", pretendent pë çmim në festivalin e filmit në Angli] / Re. Ku.
464 Endri Keko, ditari i një kinoregjisori : pas botimit të librit me kujtime "Ditët e jetës sime" të regjisores Xhanfise Keko, po përgatitet për botim dhe ditari i regjisorit Endri keko / Arjola Hekurani
465 "Furtuna", filmi që rrezikonte marrëdhëniet Shqipëri - BS më 1959 : kineasti rrëfen jetën e tij artistike dhe familjare në 75-vjetorin e lindjes / Todi Bozo; Fatmira Nikolli
466 Skulptori i kinemasë / Esat Musliu; Petrika Grosi
467 Lea Cristina dhe Shqipëria, blic nga Donika Mustafaj : [dokumentari: "Një zonjë amerikane në Tiranë"] / Dhurata Hamzai
468 Aktori i 75 roleve rrëfen 30 vitet në skenë / Ndriçim Xhepa; Petrika Grosi
469 Ju rrëfej "grackat" e suksesit nga Franca në Itali / Genti Kame; Sonila Merolli
470 " Kinematografia, dashuria ime e parë që përfundoi me një puthje" / Drane Xhaji; Prelë Milani
471 Evropianët tolerantë vetëm në kokat e tyre : [me regjisorin e filmit "Shqiptari"] / Johannes Naber; Elsa Demo
472 " Gjaku që fali gjakun", Ylli Pepo sjell një film për gjakmarrjen / Ylli Pepo; Ogerta Proko
473 Gjergj Xhuvani një këshillë për të rinjtë e filmit / Gjergj Xhuvani; Arjola Hekurani
474 " Lufta" për të marrë role në filmat e Besnikut : aktorja që interpreton tek "Këngëtarja tullace", zbërthen rolin dhe antikomedinë / Anila Bisha; Fatmira Nikolli
475 " Honeymoons", një zë i bukur në Venecia : [bashkëprodhimi shqiptaro-serb në Festivalin e Filmit në Venecia. Të dhëna për regjisorin e filmit] / Julia Vrapi
476 Burokracia zyrtare vonoi hyrjen në "Euroimage" : Kryetari i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë tregon përfitimet dhe detyrimet që vijnë pas pranimit në strukturat evropiane / Xhevdet Ferri; Julia Vrapi
477 Xhevdet Ferri : "Kinematografia shqiptare, në nivele evropiane" : [Shqipëria tashmë pjesë e organizmit evropian mbi kinematografinë "Eurimage"] / Ogerta Proko
478 Restaurimi i "Albafilm", drejt një qendre muzeale dhe funksionale : [Fatmir Musaj, drejtor i "Albafilm Studio"] / Fatmir Musaj; Julia Vrapi
479 " Harry Potter dhe princi me gjysmë gjak mbretëror" : saga e re e aventurave të Harry Potterit / Kenneth Turan; Rudina Dahri
480 Dashuria lindi në kabinën e projeksionit : [Ibrahim Muçaj, regjisor] / Arjola Hekurani
481 Gjergj Xhuvani, kineasti i komedisë dramatike me tre yje / Gjergj Xhuvani; Petrika Grosi
482 Kinema parajsa e Dhori Ziut / Dritan Halili
483 Një mesazh paqeje në filmi "Gjallë" / Artan Minarolli; Julia Vrapi
484 Ka uri seksuale dhe "hahet" pak art : Gentian Koçi, me filmin e prodhuar si student i Akademisë "Marubi", shpallet fitues në Prizren i filmit më të mirë Nacional / Gentian Koçi; Elsa Demo
485 Filmi fiton "Skenarin më të mirë" në Egjipt : [vlerësohet filmi "Trishtimi i zonjës Shnajder"] / Arjola Hekurani
486 Aktori që u foli të gjitha kohërave : ["Artisti i Popullit" Stavri Shkurti] / Flori Slatina
487 Kënga e mjellmës : [rolet e interpretuara nga Drita Pelingu] / Gëzim Llojdia
488 Zëri i "gangsterit" shqiptar në SHBA : [Luan Rexhepi, aktori me prejardhje shqiptare]
489 " Kinemaja, një lojë. Kur krijoj një histori jam komplet i lirë" / Paolo Sorrentino; Elsa Demo
490 Heshtja e një regjisori : [Dhimitër Anagnosti]
491 Rrëfehet Maria, nëna e Krishtit : aktorja rumune me origjinë hebre tregon jetën e saj / Maia Morgestern; Fatmira Nikolli
492 Goran Paskaljevic..., ballkanasi... afër dhe larg : [me regjisorin e filmit shqiptaro-serb, "Muaji i mjaltit"] / Goran Paskaljeviç; Milena Selimi
493 Durrësi në arenë gladiatorësh : [Festivali Ndërkombëtar i Filmit]
494 Kam dobësi për femrat / Albert Verria; Entela Resuli
495 Përse? : film dokumentar i "Botës shqiptare", i mbështetur nga Instituti Çamëria, që ka rrëfyer përmes imazhit të personazheve të gjallë dhe dëshmive, atë që ndodhi me popullsinë çame në vitet '40 / Ben Andoni
496 Dekorime dhe harrime të mjeshtrave të mëdhenj të skenës / Minella Aleksi
497 Nëse ky është art, jeta del e tepron : filmi "Gjallë" i Artan Minarollit, një Shqipëri as karikaturë jo, sepse autori deformon pa qëllim tipare, vende, njerëz e ngjarje / Elsa Demo
498 Një moment nga "Vallja e flamujve" : [me reggjisorin Edmond Budina gjatë xhirimit të filmit] / Yllka Lezo
499 Boll më me filma sipas shijes së producentëve / Sunaj Raça; Flori Slatina
500 Kur lexohen të mëdhenjtë : letërsia dhe raportet me kinemanë / Mark Simoni
501 Filmi im i ri, luftë mentalitetesh : ["I huaji" është filmi i cili ngrihet mbi tregimin "Tullacja" të poetes Luljeta Lleshanaku] / Pluton Vasi; Alma Mile
502 Shqiptarët në Venecia : mos na paragykoni! : [filmi "Muajt e mjaltit", premierë] / Genc Përmeti; Alma Mile
503 Aktrimi, kjo dashuri "e përjetshme" : [Edmond Budina] / Arjola Hekurani
504 Historia dramatike shqiptare tek "Muajt e mjaltit" : [kinematografia] / Deborah Young
505 Si e gjeta shpresën : [regjisori i filmit me metrazh të shkurtër] / Kledi Kapexhiu; Suela Furriku
506 Filmat e pas '90-ës, mediokër / Saimir Kumbaro; Alma Mile
507 " Si e kemi njohur Taqon" : flasin aktorët Rikard Ljarja, Mevlan Shanaj dhe regjisori Saimir Kumbaro : [Dhimitër Xhuvani, skenarist] / Ilda Lumani
508 " E mbylla me komunizmin : regjisori Gjergj Xhuvani mbyll ciklin e komunizmit me "Lindje - Perëndim - Lindje". Një film epoke, tablo të mjerimit social, humbja e shpresave dhe pak diell / Jorida Pasku
509 Data-base për çdo artist : një studim shterues për teatrin dhe kinematografinë shqiptare / Miho Gjini
510 Pasioni i fshehtë i legjendës së kinemasë / Rikard Ljarja; Izaura Ndoj
511 Kinematografia shqiptare shkon në parajsë / Roland Gjoza
512 " Lindje - Perëndim - Lindje", drama e një populli si dështimi dhe suksesi i një etape çiklistike... : një film "josportiv" i Gjergj Xhuvanit që nderon botën e madhe të sportit / Besnik Dizdari
513 Një enciklopedi e re për teatrin e kinemanë shqiptare : Panairi i 12-të i librit "Tirana 2009" / Josif Papagjoni
514 " Lindje - Perëndim - Lindje", një udhëtim përtej iluzionit! : [filmi me regji të Gjergj Xhuvanit] / Përparim Kabo
515 Filmi shqiptar, një aventurë profesionale : [Veronica Gentilli, aktorja italiane, protagoniste në filmin "Vallja e Flamujve" i regjisorit Edmond Budina] / Veronica Gentilli; Arjola Hekurani
516 " Teatri dhe Kinematografia Shqiptare : Enciklopedi" : libri i Josif Papagjonit, një botim me 800 njësi enciklopedike
517 Kinemaja shqiptare me vlera artistike, por mangësi në orientim / Robert Budina; Julia Vrapi
518 Xhanfize Keko, fjalë dashurie... për miken e munguar : në kujtim të regjisores / Rezarta Reçi
519 Një fill jete në dy kohë : [Gjergj Xhuvani, regjisor] / Josif Papagjoni
520 Mevlan Shanaj : Kinematografia shqiptare, në sinkron me hapat e shoqërisë : [filmi shqiptar, probleme] / Mevlan Shanaj; Julia Vrapi
521 Dimri i fundit i Ibrahim Muçës : flet aktorja rreth regjisorit të filmit "Dimri i fundit", i cili u nda nga jeta ne moshen 65 vjecare / Margarita Xhepa; Violeta Murati
522 Sandër Prosi në çiakun e fundit : [botohen për herë të parë fotot e Sandër Prosit në filmin "Pranverë e hidhur" / Jorida Pasku
523 Ndahet nga jeta regjisori Ibrahim Muçaj / Fatmira Nikolli
524 Ibrahim Muçaj, një "çak" i fundit për Kujtim Laron : [Muçaj, regjisor e skenarist filmi] / Arjola Hekurani
525 Nobelisti që linte orët e mësimit dhe trillonte gënjeshtra : Harold Pinter, çmimi Nobel për letërsi (2005) / Endrit Shtylla
526 Kur hyri filmi i parë në Shqipëri? / Abdurrahim Myftiu
527 Si mund të dalë kinemaja nga kriza? / Gani Mehmetaj
528 Kur Noli deshi të sillte "Hollivudin" në Tiranë : [AQSH boton kërkesën e sipërmarrësit amerikan Clayton W. Old, nga Nju Jorku, për të hapur rrjetin e kinemave në qytetet shqiptare] / Klevisa Deçja
529 Esat Musliu : filmat e socializmit, i administrojnë vetë / Jorida Pasku
530 Si mbeta tre muaj peng i Lin Biaos : flet sh-drejtori i Arkivit Shtetëror Qendror të Filmave / Abaz T. Hoxha; Leonard Veizi
531 Viktor Gjika, pse nuk e pranoi vajzën e Enver Hoxhës në film : flet operatori i ish-Kinostudios "Shqipëria e Re" / Ilia Terpini; Leonard Veizi
532 Xhirimet e filmit "Ngadhënjim mbi vdekjen", që u censuruan nga Ramiz Alia : [Saim Kokona] / Saim Kokona; Julia Vrapi
533 Saim Kokona në 76 - vjetorin e lindjes : [operator i filmit shqiptar] / Flori Slatina
534 Një katalog zbardh jetën e saj e njohjen me bashkëshortin : rrëfim mes fotosh i një jete të tërë : [Drita Pelinku] / Fatmira Nikolli
535 Mjeshtri që qëndisi dekoret e filmit shqiptar : sot në 73 vjetorin e lindjes së Shyqyri Sakos, "Artist i Merituar" / Flori Slatina
536 Si e gjeti çmimi Oskar, zonjën Bigelow : [Kathryn Bigelow, regjisore] / Manohla Dargis; Rudina Dahri
537 Gratë janë historia e filmave të mi : [intervistë me regjisorin italian Giuseppe Tornatore] / Giuseppe Tornatore; Mira Tuci
538 Fshati i Sten Dragotit : shënime nga udhëtimet në memorie VI / Roland Gjoza
539 Kinostudio, shkolla që mblodhi fotografët : fotografia, arti i së bukurës me vlera të veçanta historike dhe artistike / Ilia Terpini
540 Jeta ime pas objektivit të kameras : Ilia Terpini
541 Aktori që ka luajtur mbi 100 role në teatër e kinema, përjetësohet në realitetin shqiptar : Sandër Prosi, Artisti i Popullit, Nderi i Kombit / Baxhul Merkaj
542 Në vend të një buqete me lule : [në kujtim të Artan Tartarit] / Fuat Memelli
543 Arkiv i mbyllur : [Arkivi Shtetëror i Filmit] / Abaz Hoxha; Jorida Pasku
544 Ironia, një nga "ilaçet" më të mëdha të njerëzimit : [regjisorja italiane Lina Wertmüller në Tiranë] / Lina Wertmüller; Arjola Hekurani
545 Kinematografia shqiptare vuan nga skenari / Bujar Alimani; Julia Vrapi
546 Të pathënat e jetës me Rikardin : [Ljarja] / Marjeta Ljarja; Sonila Merolli
547 Kur Enver Hoxha na vlerësoi në plenium, mua dhe Robert Ndrenikën / Mirush Kabashi; Fatmira Nikolli
548 Tornatore fotograf : [ditët e Giuseppe Tornatores në Tiranë, ekspozitë] / Elsa Demo
549 Sociologjia e një filmi : demokracia e vitit 1936 : rreth filmit "Koncert në vitin 1936" / Hasan Jashari
550 Media, teknologjia dhe jeta e përditshme : [Fatmir Terziu, "Media, technology and everyday life..."] / Vilhelme Haxhiraj (Vranari)
551 Në kohën e Aleksandrit : shqiptari në skenën dhe televizionin grek / Aleksandër Rrapi; Alida Cenaj
552 Një kontekst për Bekim Fehmiun / Ardian Vehbiu
553 Bekim Fehmiu, ose ikja e trishtë e një artisti / Ben Andoni
554 Në kujtim të kinoregjisorit të persekutuar Viktor Stratobërdha / Luan Myftiu
555 Bekim Fehmiu, një kujtim dhe një peng / Agim Vinca
556 Kush e vrau Bekim Fehmiun? / Hys Shkreli
557 Pas filmit "Furtuna", Enver Hoxha më qerasi me çokollatë : [regjisori Dhimitër Pecani] / Dhimitër Pecani; Albert A. Zholi
558 " Pengu im, që s'kam vënë në skenë Hamletin" : [regjisori Dhimitër Pecani] / Dhimitër Pecani; Albert A. Zholi
559 Itaka që e pret Odisenë : [Bekim Fehmiu] / Vebi Bexheti
560 Krushqit rrinë akomë të ngrirë : [mbi vdekjen e Bekim Fehmiut] / Ylli Polovina
561 Duke kujtuar jetën e ëmbël : [Roberto Chiesi, kritik kinemaje, sjell në Tiranë "La Dolce Vita" të Fellinit] / Roberto Chiesi; Elsa Demo
562 Neorealizmi italian flet me ikonën : [filmat e regjisorit italian Fellini në Tiranë] / Gani Mehmetaj
563 Vendim i KM nr. 732, datë 23.11.2005 "Për lirimin dhe emërimin në detyrë të Kryetarit të Qendrës Kombëtare të Kinematografisë" : [lirohet Petrit Ruka, emërohet Xhevdet Ferri]
564 U kujtuan shumë vonë të më japin Urdhrin "Mjeshtër i Madh" : [aktori Ndriçim Xhepa, karriera] / Ndriçim Xhepa; Ilda Lumani
565 Tragjikisht nga jeta Bekim Fehmiu : [aktori] / Re. Ku.
566 In memoriam : Bekim Fehmiu
567 " Njëri prej shpirtrave të artit", Bekim Fehmiu, nderohet nga aktorët e regjisorët
568 Shndritshëm dhe tmerrshëm : [Bekim Fehmiu, in memoriam] / Shkëlzen Maliqi
569 Bekim Fehmiu, amanet prej heretiku : Të digjem! / Violeta Murati
570 Duke kërkuar Itakën... : kujtesë për artistin shqiptar me famë botërore, Bekim Fehmiu / Namik Selmani
571 Bekim Fehmiu që njoha : [një profil për artistin] / Timo Flloko
572 Ballkanit me dashuri : homazh për një urëlidhës : [Bekim Fehmiu] / Bruce Williams
573 Ju rrëfej prapaskenat kur xhironin xha Sulon e "Kapedanit" / Fehmi Hoshafi; Albert A. Zholi
574 " Bekim Fehmiu vuante mediokritetin që e rrethonte" / Enver Petrovci; Arjola Hekurani
575 " Shqiptari" Nik Xhelilaj : [roli më i fundit në film] / Nik Xhelilaj; Monda Shima
576 Një album fotografik për Donikën e Skënderbeut : [katalog me fotografi ndër vite të aktores Besa Imami] / Fatmira Nikolli
577 40 vite karrierë janë pak për atë që e do skenën : aktori rrëfen jetën artistike mes skenës teatrore dhe kinematografisë / Mërkur Bozgo; Julia Vrapi
578 Bekim Fehmiu, midis Shkodrës, Kosovës, ish Jugosllavisë dhe Perëndimit / Besi Bekteshi
579 " Do ta pasuroj arkivin e filmit" : [sfida të reja të aktores Elvira Diamanti] / Oliverta Lila
580 Ju rrëfej origjinën time hungareze / Tinka Kurti; Agron Goga
581 " Pushimet i bëra në Kavalishencë me gratë e policëve të vrarë" / Margarita Xhepa; Albert A. Zholi
582 Realiteti i 60-ës? Mendonim për diçka të re! : [Kinostudio, Arkivi Shtetëror i Filmit dhe tre kineastët] / Shamia Nasi; Jorida Pasku
583 Viktor Gjoka dhe skandali i dashurisë : shënime nga udhëtimet në memorie IX / Roland Gjoza
584 Joe Dioguardi : një shqiptar për senatin amerikan : [projekt për filmin "Skënderbeu"] / Christian Lorentzen
585 " Do të më ngelet peng nëse nuk luaj rolin e luftëtares tropojane" / Tinka Kurti; Albert A. Zholi
586 Kjo kinema e vjetër, kinema e braktisur : [kinematografia shqiptare] / Aida Tuci
587 Drita e ëmbël e meteorit : [Fanny Ardant] / Luan Rama
588 Gratë ruse mes kacafytjes së Enverit me Hrushovin : "Sorkadhet e trembura" një rekuiem për gratë ruse, me skenar të Ismail Kadaresë / Konstantin Smirnoff; Klotilda Harka
589 Udhëkryqi i [Robert] Budinës / Robert Budina; Jorida Pasku
590 Lamtumirë "fanatiku" i artit shqiptar : Shkodra përcjell me lot e dhimbje artistin e shquar Bep Shiroka / Flori Slatina
591 Bep Shiroka, i jepet lamtumira ikonës së artit shqiptar, autor i 150 roleve në kinema e teatër / Julia Vrapi
592 Zgjohet [kinema] "Agimi" / Jorida Pasku
593 Ja çfarë bënim me Pirro Manin kur ishim të dy ushtarë.... / Fehmi Hoshafi; Albert A. Zholi
594 Kinemaja e huaj na vështron : [Festivali Ndërkombëtar i Filmit] / Jorida Pasku
595 Katër njerëz kapërcejnë kohën : Festivali i Filmit në Durrës nderon me çmimin e karrierës Dhimitër Xhuvanin, Bekim Fehmiun, Agim Qirjaqin dhe Tinka Kurtin. Atribut filmit shqiptar me retrospektivë homazh / Jorida Pasku
596 Faruk Begolli : requiem në gjashtë pamje / Jeton Neziraj
597 Kinema & komunizëm : ["Industria kinematografike dhe protagonistët e saj në Ballkanin e viteve '70 dhe deri sot", projekti italo-shqiptar. Flasin kineastët shqiptarë] / Violeta Murati
598 3 vjet pa Faruk Begollin
599 Albert Verria : poçari që i flet njerëzimit / Albert Verria; Mikel Marsi
600 Pionierët e filmit shqiptar në 80 vjetorin e lindjes : Nasi Shamia, Fahri Jukniu dhe Beqir Vaqari nderohen në 80 vjetorin e lindjes. Tre kineastët e vjetër kanë punuar mbi tri dekada pranë ish-Kinostudios "Shqipëria e Re" / Izaura Ndoj
601 Fati i njeriut të ri në film / Isa Qosja; Jorida Pasku
602 Si e bëmë filmin e parë me ngjyra : [Kinostudio, Arkivi Shtetëror i Filmit] / Shamia Nasi; Oliverta Lila
603 Me Bekim Fehmiun.... Sarajevë 1985. Një kujtim dhe një peng : homazh për Bekim Behmiun, (1936-2010) / Agim Vinca
604 Në Kinostudio nuk kishte spiunë : operatori tregon pse udhëheqja interesohej për filmin "Furtuna" / Beqir Vaqarri; Fatmira Nikolli
605 Festivali i parë i Filmit Ballkanik : [1965, kinematografia shqiptare për herë të parë në Varnë (Bullgari)] / Abaz T. Hoxha
606 Arti në bulevard : [kinematografia] / Atalanta Pasko
607 " Aktori i Evropës", një jetë në skenë : Dhimitër Orgocka / Juliana Dhimitri
608 Një Diamant [Elvira] në kërkim të skenës : personazh / Elvira Diamanti; Aida Tuci
609 Dialog me një artist të avangardës : [Krzysztof Zanussi, regjisor filmi] / Elsa Demo
610 Roli i Zanës te "Rrugë të bardha" më futi në botën e bukur të artit / Elida Cangonji; Albert A. Zholi
611 " E kisha të vështirë ta besoja që do të luaja përkrah Sofia Loren" / Xhilda Lapardhaja; Keti Biçoku
612 Për të mirën e përbashkët : [filmi "Kolonel Bunkeri" i regjisorit Kujtim Çashku] / Ardian Klosi
613 Ja si luajta me Kadri Roshin në filmin "Njeriu me top" : flet regjisori i TVSH-së, aktori, drejtuesi i spektakleve për Vitin e Ri në TVSH / Ilir Bega; Albert A. Zholi
614 Kinemanë e shpëton vërtetësia : [Viktor Zhusti, aktor] / Jorida Pasku
615 Ju rrëfej mikun tim Bekim Fehmiu : [intervistë] / Franco Nero
616 Porositë e fundit për miqtë : [aktori Llazi Sërbo] / Albana Çakshiri
617 Këta s'të lënë as të vdesësh : [Llazi Sërbo dhe fenomeni i vetëvrasjes] / Ardian Klosi
618 Rrëfimet e nënës së Xhon Belushit, Agnes Samara / Abaz T. Hoxha
619 Kur fillon njeriu ta shesë shpirtin : intervista me regjisorin fitues i çmimit të Karrierës "Gladiatori i Artë" dhënë nga Festivali Ndërkombëtar i Filmit / Krzysztof Zanussi; Elsa Demo
620 Unë regjisori që u dënova si ndihmës traktorist në Kamëz : flet ish-regjisori i Kinostudios / Mithat Fagu; Albert A. Zholi
621 Regjisori që dashuronte filmat dhe femrat : [Ingmar Bergman]
622 " Bepini" i "Duelit të heshtur" më ka ndjekur gjithë jetës / Bujar Kapexhiu; Rezarta Dhoga
623 Të rishikohet ligji i kinemasë, absurd investimi në një film që nuk e sheh askush / Robert Budina; Julia Vrapi
624 " Maja", një kronikë provinciale shqiptare : [kinematografia] / Ben Andoni
625 Gjenerali i Tovolit, një histori refuzimi : [filmi "Gjenerali i ushtrisë së vdekur" nga regjisori Luciano Tovoli, bazuar në romanin e shkrimtarit Ismail Kadare] / Jorida Pasku
626 " Babai" i kinemasë së dhunshme : [regjisori Quentin Tarantino]
627 " Maya", filmi që të shtyn drejt meditimit / Agron Bala
628 Pak metra mbi steriotipin : [filmi "Shqiptari"] / Elsa Demo
629 Krijuesi i një filmi pa publik, nuk meriton fonde nga shteti : regjisori i njohur kërkon mbështetje më të madhe financiare për kinematografinë shqiptare / Julia Vrapi
630 Kam qenë një grua e fortë dhe jam akoma për të përballuar vështirësitë e jetës / Elida Janushi; Julia Vrapi
631 Mbi personalitetin e një kinoregjisori të persekutuar : Viktor Stratobërdha / Luan Myftiu
632 Për tim atë, periudha më e bukur, kur u dënua : në përvjetorin e vdekjes së Dhimitër Xhuvanit / Gjergj Xhuvani; Alma Mile
633 Ja si edukohet shoqëria shqiptare nëpërmjet humorit : flet aktori i njohur dhe pedagogu : si i realizova 33 rolet e kinemasë / Birçe Hasko; Baxhul Merkaj
634 " Ballkan pazar", aty ku shitet dhe blihet historia : aktori dhe regjisori sjell në filmin e tij absurdin e madh të zhvarrimit të civilëve dhe "konvertimin" në ushtarë të huaj / Edmond Budina; Aida Tuci
635 13 muaj kineast : homazh regjisorit të parë Viktor Stratobërdha / Kristaq Dhamo
636 Ja prapaskenat e filmit "Maya" / Pluton Vaso; Rezarta Dhoga
637 QKK; "Mos na lini të biem në kolaps" / Artan Minarolli; Elsa Demo
638 Kur xhironte regjisori : [Viktor Stratobërdha] / Arjola Hekurani
639 Ja si i shpëtonin shkrimtarët veprat në diktaturë : "Një për Enverin, një për vete" : [shkrimtari Teodor Laço rrëfen ngjarjet e vitit 1990] / Teodor Laço; Leonard Veizi
640 Bashkëprodhimi, shpresa e vetme në zhvillimet e fundit të kinematografisë / Julia Vrapi
641 Ego profesionale apo indinjatë reale për Shqiptarin : pas premierës në Tiranë të filmit "Shqiptari", pjesëmarrës në 13 festivale dhe fitues i mjaft çmimeve ndërkombëtare / Ilda Lumani
642 Bashkëprodhimet i duhen kinematografisë, "Shqiptari" një film dinjitoz : regjisori dhe aktori i njohur vlerëson bashkëprodhimet e filmave me të huajt / Mevlan Shanaj; Julia Vrapi
643 A ka vend për dinjitetin e njeriut : [pasqyrimi i realitetit në kinematografi nga regjisori Gentian Koçi] / Gentian Koçi; Elsa Demo
644 Skandali i Kinostudios, ja letra kërcënuese e Ramiz Alisë : shkrimtari rrëfen ngjarjet e vitit 1990, çfarë i shkruanin Sekretarit të Parë dhe si na u përgjigj ai / Teodor Laço; Leonard Veizi
645 Filmi "Shqiptari", nuk është një spekulim tematik : [kinematografia] / Josif Papagjoni
646 FIFF homazh të ikurve : [festivali i filmit] / Elsa Demo
647 Politika e mbrapshtë e QKK-së : regjisori jep një pasqyrë më të plotë të keqmenaxhimit të buxhetit për filmin / Besnik Bisha
648 Filmi i vjetër shqiptar produkti më i shitshëm : [tregu i filmit para dhe pas vitit '90] / Esat Mysliu; Aida Tuci
649 Prioriteti i QKK -së, të rinjtë dhe vazhdimësia e traditës së filmit : kryetari i QKK-së flet për politikat në drejtim të prodhimit të filmit shqiptar / Artan Minarolli; Aida Tuci
650 " Gomerët e kufirit", një film kundër regjimit : [filmi i parë nën logon e shtetit të Kosovës] / Jeton Ahmetaj; Fatmira Nikolli
651 Rihapet kinema "Agimi" : [Tiranë]
652 Si censuroheshin filmat shqiptarë : Kinostudio "Shqipëria e re", midis presioneve politike dhe internimit të artistëve / Teodor Siliqi
653 Ndihem i shpërblyer, "Shqiptari" më dhuroi shumë : [kinematografia] / Nik Xhelilaj; Admirina Peçi
654 Filmi nuk diskrediton as priftin e as hoxhën / Margarita Xhepa; Fatmira Nikolli
655 E drejta e autorit "mbrohet" nga një zyrë fantazmë : [shprehet regjisori] / Kristaq Mitro; Julia Vrapi
656 Xhanfise Keko, një thirrje për fëmijët e filmit
657 70 [Shtatëdhjetë]-vjetori i Reshat Arbanës! : një përvjetor që s'duhej harruar / Përparim Kabo
658 Nuk arrita të xhiroja një film në Gjirokastrën time të magjishme : [kujtimet e regjisores Xhanfize Keko] / Xhanfize Keko
659 ... kjo paska qenë jeta, kjo paska qenë dashuria?! : ["Amnistia", i regjisorit Bujar Alimani në Festivalin e Filmit, Berlin] / Bujar Alimani; Violeta Murati
660 Kur Anagnosti censurohej për kamerën e fshehtë : në ekranin e kinemasë filmat e ndaluar të regjisorit Dhimitër Anagnosti : [75-vjetori i lindjes] / Aida Tuci
661 Anagnosti : s'bëje filma, nëse nuk bëje ujdi me shtetin : [bisedë me regjisorin në 75-vjetorin e lindjes] / Dhimitër Anagnosti; Alma Mile
662 Tirana në kamerën e fshehtë të Anagnostit [Dhimitër] : ["Motive nga dita e djelë", dokumentar realizur më 1973 dhe që nuk u shfaq asnjëherë] / Elsa Demo
663 Një vepër arti ishte ideologji : [bisedë me regjisorin Dhimitër Anagnosti] / Dhimitër Anagnosti; Elsa Demo
664 " As sot s'e kuptoj pse më censuruan" : [regjisori Dhimitër Anagnosti, krijimtaria, 75-vjetori i lindjes] / Oliverta Lila
665 Roza, kritikja më e madhe dhe bashkëudhëtarja ime në jetën artistike : [jeta e regjisorit] / Dhimitër Anagnosti; Julia Vrapi
666 Shpirti i njeriut nga jeta pa jetë! : [refleksion rreth filmit artistik shqiptar "Maya"] / Halil Kamberi
667 ... njeriu i errët : [regjisori Ingmar Bergman]
668 Thotë të vërtetën Anagnosti? : [Mbi filmin "Përjetësi" të regjisorit Dhimitër Anagnosti] / Violeta Murati
669 " Amnistia" shqiptare në Berlinale; një dramë e qetë realiste : [regjisori Bujar Alimani, në Festivalin e Filmit, Berlin] / Alison Frank
670 Njerëzit e kanë harruar Mehdiun, të gjithë më thërrasin "Xha Braho" : [aktori Mehdi Malkaj] / Mehdi Malkaj; Albert A. Zholi
671 Jaçja që Anagnosti zbuloi tek unë : [Intervistë me aktorin] / Strazimir Zajmi; Oliverta Lila
672 Kinemasë i ka rënë personaliteti / Mevlan Shanaj; Ilda Lumani
673 " Maya" e Pluton Vasit rrëfehet nga Gent Kame / Genti Kame; Flora Nikolla
674 Hysen Hakani njeriu që jetonte dramën : përcillet në banesën e fundit një ndër themeluesit e kinematografisë shqiptare / Oliverta Lila
675 Lamtumirë njeriut të mirë Hysen Hakani : Milkani, Anagnosti e Kumbaro tregojnë për regjisorin, që i ndihmoi të nisnin rrugën e kinemasë / Alma Mile
676 Lamtumira e regjisorit Hysen Hakani / Aida Tuci
677 Takimi i paharruar me kineastët shqiptarë : dje bota e kinematografisë i bënte homazh një prej aktoreve më të njohura franceze, Annie Girardot / Luan Rama
678 Lufta për pushtet dhe kontrolli i jetës nga dy breza në "Pharmakon" : regjisori tregon se filmi flet për një rini, e cila është e detyruar të jetojë nën zgjedhën e një bote të molepsur / Joni Shanaj; Julia Vrapi
679 Të faleminderit Anagnosti ynë! : [Dhimitër Anagnosti] / Përparim Kabo
680 Bekim Fehmiu grindej në Beograd me grushte kur shahej Shqipëria : [intervistë me aktorin dhe regjisorin kosovar Enver Petrovci] / Enver Petrovci; Albert A. Zholi
681 Pranvera e 68-të : Ditë Vere në ditëlindjen e Sheri Mitës / Flori Slatina
682 Në kullën e malësorit 110-vjeçar që kishte jetuar në dy shekuj : [kinestja Liri Brahimi dhe libri i saj "Unë dhe filmi"] / Admirina Peçi
683 Ju rrëfej karrerën time, kur më kritikonin për pantallonat kauboj. Si e luajta Luiza Milerin dhe Afrovitin e Karnavaleve : flet aktorja e mirënjohur e teatrit dhe kinematografisë / Antoneta Papapavli; Leonard Veizi
684 Filmi është vetë jeta ime : kineastja që donte të vërtetën : [Liri Brahimi] / Flori Slatina
685 Kinematografia shqiptare duhet të trajtojë dhe traumën e periudhës diktatoriale / Robert Aliaj; Julia Vrapi
686 250 foto dhurata e Anagnostëve : Roza e Dhimitër Anagnosti i dhurojnë Arkivit Shtetëror të Filmit imazhe nga arkivi personal / Erjona Vyshka
687 Filmi vdes, nëse autori niset për përfitim monetar dhe jo për vlera artistike : "Artistja e Merituar" flet për karrierën e saj 50 vjeçare dhe kërkon më shumë vëmendje për kinematografinë / Donika Muçi; Julia Vrapi
688 Kinemaja që duhet të bëj : [probleme financiare për realizimin e filmave] / Ermela Teli; Jorida Pasku
689 E vërteta e dokumentarit "Përse kështu", i kyçur prej 22 vitesh : [regjisorja Liri Brahimi] / Liri Brahimi; Julia Vrapi
690 Dokumentari i censuruar i mapo-ve të komunizmit : [regjisorja Liri Brahimi] / Aida Tuci
691 " Gabimet" që censuruan filmin "Përse bie kjo daulle" bazuar në romanin e Kadaresë : ["Dasma"] / Ksenofon Dilo; Julia Vrapi
692 Skenari, pika më e brishtë në filmat aktualë shqiptarë : [intervistë me regjisorin dhe producentin] / Robert Budina; Julia Vrapi
693 Bekim Fehmiu, vizita në Shkodër në '72 / Besi Bekteshi
694 Na duhen më shumë teatro dhe më pak kazino / Bujar Kapexhiu
695 Kur shqiptarët shesin eshtrat për para : [mendime rreth filmit të Edmond Budinës "Ballkan Pazar"] / Fatmira Nikolli
696 Filmit shqiptar i mungon një regjisore si Xhanfiseja : aktorja e njohur rrëfen momentet më të bukura dhe më emocionuese të jetës së saj artistike / Roza Anagnosti; Julia Vrapi
697 " Ballkanasit po bëjnë pazar edhe me eshtrat e tyre" : [filmi "Ballkan Pazar" i regjisorit Edmond Budina] / Edmond Budina; Mentor Hoxha
698 " Ballkan pazar", vjen premierë filmi për eshtrat e Kosinës / Oliverta Lila
699 Thjesht "Ballkan Pazar" : [filmi i regjisorit Edmond Budina] / Robert Budina; Fjoralba Shahaj
700 Pandi Raidhi, sot 90-vjetori i lindjes (14 prill 1921 - 14 prill 2011) / Flori Slatina
701 " Ballkan Pazar", historia që fshihet pas Kosinës : [film i regjisorit Edmond Budina] / Alma Mile
702 Pazar Pazar : ["Ballkan Pazar" film i regjisorit Edmond Budina] / Elsa Demo
703 Filmat shqiptarë nuk bëhen me fjalë / Andamion Murataj; Oliverta Lila
704 Si i gjetëm të rinjtë shqiptarë që fituan në Berlinale : skenaristi tregon si u ngrit filmi, nga kërkimet, tek çmimi / Andamion Murataj; Alma Mile
705 Një film, sa shtrenjtë! : katër producentë analizojnë faktorët që kanë çuar në rritjen e kostos së prodhimit të filmit në Shqipëri / Jorida Pasku
706 Kapuscinsksi : Gazetaria mision, jo karrierë! / Violeta Murati
707 Shqipëria, një tërmet dashurie : [Veronica Gentilli, aktorja italiane protagoniste në filmin "Ballkan Pazar"] / Veronica Gentilli
708 Eshtrat e Kosinës? Grekët ofenduan historinë e tyre : ["Ballkan Pazar", filmi i regjisorit Edmond Budina] / Edmond Budina; Fatmira Nikolli
709 Kinemaja shqiptare, tri çmime në festivalin e Parisit / Ylljet Aliçka
710 Me lojë të ndershme : Robert Budina fiton besimin e Eurimages / Alida Cenaj
711 Ja pse m'u ndaluan filmat në bashkautorësi me Bashkim Shehun / Bujar Kapexhiu; Izaura Ndoj
712 Pirateria ka gllabëruar miliona lekë nga filmi shqiptar : [intervistë me regjisorin] / Esat Musliu
713 I kam qëndruar besnik filmit me kukulla : [regjisori i filmit të animuar Gjin Varfi] / Gjin Varfi; Flori Slatina
714 Kinematografia, në kushtet kur nuk funksionojnë hallkat e politikave të filmit : [regjisori Gjin Varfi] / Gjin Varfi; Julia Vrapi
715 Filmi i animuar, gjinia e munguar e ekranit : filmat e animuar të realizuar në periudhën komuniste të cilët u censuruan / Izaura Ndoj
716 Cilësia, bazë e përzgjedhjes së filmit artistik të shkurtër dhe dokumentar : [Artan Minarolli] / Julia Vrapi
717 Sekretet e animacionit shqiptar zbulohen në prill në AQSHF / Julia Vrapi
718 40 vjet kinema, një ditë homazh për Xhanfise Kekon dhe Adriana Elinin / Julia Vrapi
719 Ne, aktorët e preferuar të regjisorit Ladit : [Vladimir Prifti] / Rajmonda Prifti; Elisabeta Ilnica
720 Klani servil i "Ekranit" : [revistë për kinematografinë shqiptare; abuzimi me fondet publike, reagimi] / Elsa Demo
721 Cinecitta hapet për publikun / Oliverta Lila
722 Problemet e filmit shqiptar / Saimir Kumbaro
723 Pse jo në një film me Elian dhe Amosin... : [Yllka Mujo, "Mjeshtre e Madhe" rrëfen jetën artistike] / Yllka Mujo; Julia Vrapi
724 Të ndalet dilentantizmi në film / Oliverta Lila
725 Një producent shqiptar në Kanë / Dritan Huqi; Blerina Goce
726 Skandali i radhës i Artan Minarollit, përjashtohen kineastët që nuk i përshtaten gustove të tij : kryetari i QKK në rolin e inkuzitatorit të madh fillon persekutimin ndaj kineastëve
727 Filmi "Maya" nominohet për çmim në Festivalin e Uellsit
728 " Dy histori për Tiranën" : [dy filma në gjininë mockumentary që konkuruan në "Festivalin e Filmit Ndërkombëtar në Majami" / Elsa Demo
729 Konkurrimi, vlerësim për kinematografinë tonë : [intervistë me regjisorin] / Pluton Vasi; Fatmira Nikolli
730 Libri i Bekim Fehmiut botohet në shqip : "E shkëlqyeshme dhe e tmerrshme"
731 " Amnistia" e Alimanit merr çmimin "Cineuropa" : [intervistë me regjisorin] / Bujar Alimani
732 " Ashensori" i vetmi film shqiptar në festivalin e Los Angeles
733 Një rrëfim për veten dhe Kosovën : aktori kosovar Alban Ukaj në skenën e Beogradit
734 Një dashuri e dhunshme...! : [filmi i regjisorit Rikardo Franko] / Violeta Murati
735 Artan Minarolli : e vërteta e "akuzave" ndaj meje : [reforma në kinematografi] / Artan Minarolli; Fatmira Nikolli
736 Bekim Femiu në kujtimet e fqinjëve në Prizren
737 Si lindën kinematë e Tiranës : (Spiro Mëhilli "Arti i shtatë në Tiranë") / Spiro V. Mëhilli; Oliverta Lila
738 " First step film fest", një hapësirë e promovimit për regjisorët e rinj të filmit / Julia Vrapi
739 Modeli i rrënojave : historia e atyre që nuk janë më, guida e kinemave të Tiranës, 85 vjet histori : (Spiro Mëhilli "Arti i shtatë në Tiranë : (kinematë-filmat) : ese) / Elsa Demo
740 Enver Hoxha, lutje sovjetikëve për të bërë filmin "Skënderbeu" : që nga kërkesa e diktatorit, realizimi, dublimi i papëlqyer nga rusët, protestat e turqve dhe italianëve dhe çmimet në Kanë: [Spiro Mëhilli "Arti i shtatë në Tiranë : (kinematë-filmat) : ese] / Alma Mile
741 Ku e gjej forcën për të përballuar sëmundjen 30-vjeçare : [aktorja Antoneta Papapavli, intervistë] / Antoneta Papapavli; Ermira Isufaj
742 Ju rrëfej rrugën time të artit, ja si u bëra heroi pozitiv i filmit : [Reshat Arbana, "Artist i Popullit"] / Reshat Arbana; Albert A. Zholi
743 Kinemaja, ose dashuri me shikim të dytë... : [bisedë me shkrimtarin] / Ardian-Christian Kyçyku; Blerina Goce
744 Një film për Skendërbeun? : [intervistë me këngëtarin dhe skenaristin] / Lirio Nushi; Blerina Goce
745 Jeta ime mes Athinës, Teatrit Kombëtar dhe femrave : aktori i talentuar rrëfen suksesin e tij si aktor dhe jetën personale : [intervistë] / Laert Vasili; Helidon Tahiraj
746 Kryetari i QKK, Artan Minarolli me "krenari" pranon dështimin e politikave të tij
747 Mbërrin në AQSGF krijimtaria 30-vjeçare e regjisorit Dauti : [Artur Dauti]
748 Vendimi i bordit të QKK karagjozllëk total që më kujton një komedi të Gjergj Vlashit : [kinematografia, probleme] / Pëllumb Kulla; Julia Vrapi
749 Një letër e mrekullueshme dashurie në Paris! : [Mesnatë në Paris, film i regjisorit Woody Allen] / Violeta Murati
750 " Amnistia" premierë në kinemanë shqiptare : regjisori në një rrëfim për filmin, kinemanë shqiptare dhe teatrin. Lidhja me pikturën dhe ndikimi në realizimet filmike / Bujar Alimani; Blerina Goce
751 " Ballkan Bazar" - midis mallkimit dhe vlerave / Behar Gjoka
752 E vërteta sheshit : [prezantimi i filmit "Balkan Pazar" dhe reagimi i Kishës Orthodokse Autoqefale të Shqipërisë] / Edmond Budina; Alida Cenaj
753 Filmi ["Ballkan-pazar"] jo sfidë për ortodoksinë, por kundër abuzimit / Edmond Budina; Fatmira Nikolli
754 QKK refuzon financimin e premierës "Falja e gjakut" në Shqipëri : filmi fitues i "Ariut të Argjendtë"në Berlinale, nuk gjen mbështetjen e institucionit të filmit / Julia Vrapi
755 Kam qenë e egër, kinemaja më ka shpëtuar jetën : [aktorja Claudia Cardinale, merr "Çmimin e Argjendtë" në qytetin e Durrësit] / Elsa Demo
756 Në Nju Jork përkujtohet aktori i madh Bekim Fehmiu : artistët shqiptarë në New York kanë përkujtuar aktorin e njohur me famë botërore Bekim Fehmiu në "Producers Club" në një vjetorin e ndarjes së tij nga jeta
757 Bekim Fehmiu, dashuria për nënën e shtëpia që i ndërtoi asaj / Afrim Krasniqi
758 Një kronikë e zymtë dhe erotike shqiptare : filmi "Amnistia" i regjisorit Bujar Alimani / Oliverta Lila
759 Thjeshtësia "realiste" e Alimanit : filmi "Amnistia" i regjisorit Bujar Alimani / Blerina Goce
760 Dikush mendon seriozisht për dy shqiptarë : me dramën"Amnistia" regjisori Bujar Alimani shënon një pikë kthese në kinemanë shqiptare / Elsa Demo
761 Erotika në filmin "Amnistia" : flet regjisori i filmit "Amnistia" / Bujar Alimani; Aida Tuci
762 Kinematografia do të ndajë një çmim me emrin Bekim Fehmiu : përkujtohet aktori i madh, Bekim Fehmiu në 1 - vjetorin e vetëvrasjes
763 Nostalgjia e kinemave të munguara të kryeqytetit : [Spiro Mëhilli "Arti i shtatë në Tiranë (kinematë-filmat) : ese] : [intervistë] / Spiro V. Mëhilli
764 Film i zi : filmi "Amnistia" me regjisor Bujar Alimanin / Violeta Murati
765 Mjaftonte "Kumbari I", të tjerët i bëra për para : regjisori Francis Ford Coppola dy orë pyetje-përgjigje me kineastët në Durrës / Francis Ford Coppola; Alma Mile
766 Kam qenë e egër, kinemaja më shpëtoi jetën : [aktorja Claudia Cardinale] / Claudia Cardinale; Ilda Lumani
767 Hollivudi më ka bërë presione për "Kumbarin" : [intervistë me regjisorin amerikan Francis Ford Coppola] / Francis Ford Coppola; Oliverta Lila
768 Si interpretova me vajzën time Klean : aktorja e njohur Hajrie Rondo rrëfen "sekretet" e karrierës artistike nga Tana tek "Salla e Banjës" / Hajrie Rondo
769 Çekët nuk janë ëngjëj : [regjisori çek prezanton në Durrës një film për etninë gjermane] / Juraj Herz; Elsa Demo
770 Bekim Fehmiu : peng, sikur të mësoja më shumë shqip / Namik Selmani; Abedin Kaja
771 Zotëria fisnik! : një rrëfim i pazakontë i aktores Eva Alikaj për aktorin Ilia Shyti / Eva Alikaj
772 Një festival filmi në "Producers Club" të Manhatanit : [vëllezërit Ernest e Alfred Tollja, organizatorë të festivalit] / Blerina Goce
773 Ilia Shyti, i vuajtur, por edhe i madh e i papërsëritshëm : dritëhijet e jetës së një prej më të mëdhenjve të kinemasë dhe teatrit shqiptar / Kristaq Papa
774 Kinemaja e vogël personale : si lind dhe bëhet realitet i ashtuquajtur zhanër i filmit personal që po bën dhjetëvjeçarin e fundit F. F. Coppola / Elsa Demo
775 Filmi boshnjako-shqiptar mahnit publikun anglez
776 Xha Sulo veç suksesit më solli disfatën : ja pse më urrenin gratë : [75-vjetori i aktorit Albert Vërria, "Artisti i Popullit"] / Albert Verria; Zenepe Luka
777 Më vjen të kem njëherë një palë gërshërë : gjykimi i hapur i regjisorit Kristaq Mitro ndaj krijimtarisë së tij nën diktaturë / Kristaq Mitro; Elsa Demo
778 Njeriu më i afërt : pak sende e kujtime për Llazi Sërbon : Sesilia Plasari ishte pranë artistit në periudhën më të vështirë / Elsa Demo
779 Filmi i animuar, i bllokuar nga platforma "Digitalb" : regjisori dhe producenti pohon se pirateria po bën ligjin në prodhimin kinematografik shqiptar / Artan Maku; Julia Vrapi
780 Një festival ndërkombëtar filmi në qytetin pa kinema : reportazh / Sheila Johnston; Aida Tuci
781 Filmat shqiptarë për fëmijë tundojnë nxënësit e shkollave në Arkivin e Filmit : "Mimoza llastica", "Shoku ynë Tili", por dhe tituj të tjerë në ekran për fëmijët e shkollave nëntëvjeçare / Julia Vrapi
782 Historia ndryshe për Kanunin shqiptar : [premiera e filmit "Falja e Gjakut", realizuar nga regjisor amerikan] / Joshua Marston
783 Ju rrëfej Parisin, si jetova 28 ditë pa bukë dhe nuk u tërhoqa / Robert Qafzezi; Leonard Veizi
784 Të huajt i tërheq humori dhe marrëzia ballkanase : filmi "Ballkan Pazar" sipas regjisorit / Edmond Budina; Aida Tuci
785 Ju rrëfej prapaskenat në kinostudio, si i fitonim rolet : ish-këngëtarja dhe aktorja e talentuar rrëfen si u zgjodh në kinoprovën e filmit të parë të saj "I teti në bronz" / Yllka Mujo; Albert A. Zholi
786 " Jeta u takon atyre që guxojnë" / Bujar Alimani; Jakup B. Gjoça
787 " Ballkan Pazar" në rrjetin e kinemave në Itali / Aida Tuci
788 Ri-amnistimi : [mbi filmin "Amnistia"] / Koloreto Cukali
789 Loja që thyen një pasqyrë të vjetër : i pari çmim ndërkombëtar për Luli Bitrin / Elsa Demo
790 " Ngushtë", i gjallë e i vdekur... : regjisori rrëfen mesazhin e filmit ku ndryshimet demografike sjellin ndër të tjera edhe deformime në kulturën e jetesës / Xhoslin Rama; Julia Vrapi
791 " S'kam asnjë peng artistik, jam ende aktiv dhe i kërkuar" : [aktori Birçe Hasko] / Birçe Hasko; Zylyftar Hoxha
792 Odisea korçare e Llazi Serbos : [një vit nga ndarja e jetës së aktorit] / Sesilia Plasari; Izaura Ndoj
793 Kineastët janë kthyer në "lypës", financimi i filmit mbetet tepër i varfër : regjisori pohon se fondet për filmin shqiptar po shterojnë çdo ditë / Ylli Pepo; Julia Vrapi
794 " Falja e gjakut", shija e mirë e çmimit të merituar : [kinematografi] / Alma Mile
795 Gjakmarrja e parë me sytë e të rinjve : [realiteti shqiptar në filmin "Falja e gjakut"] / Oliverta Lila
796 " Falja e gjakut", një film "brenda kufijve" : [film shqiptar i realizuar në bashkëpunim me producentë të huaj] / Blerina Goce
797 Arkivi i Filmit : digjitalizohet 66% e fondit / Oliverta Lila
798 Dua të luaj në një film që flet për Enver Hoxhën : intervistë me tropojanin e Hollivud-it / James Biberi
799 Aktorja balerinë e skenës shqiptare / Olta Gixhari; Izaura Ndoj
800 " I dënuar dy herë me vdekje", në film dhe në jetë : Ylli Pepo zbulon rikthimin në vjeshtë me premierën e filmit dokumentar në Shkup dhe Tiranë / Julia Vrapi
801 Kam peng skenarin e filmit "Humanizmi" : [flet skenaristi i komedisë] / Skënder Plasari; Albert A. Zholi
802 Do të rikthehem në kinematografi si detyrim ndaj spektatorit : [Bujar Kapexhiu] / Bujar Kapexhiu; Julia Vrapi
803 Kryetari i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë zgjidhet nga kineastët, jo nga politika / Eno Milkani; Julia Vrapi
804 Dritëhijet e Anagnostit : përsiatje rreth filmit "Gjoleka djali i Abazit" / Migena Metohu (Gjoka)
805 " Shkallët", film i shkurtër me një rol të madh : intervistë me "Artisten e popullit" / Margarita Xhepa; Albert A. Zholi
806 Francis Coppola dhe Claudia Cardinale në Festivalin e Filmit në Durrës / B.G.
807 Plani i Duçes, një film shqiptar, ku të vihej në lojë familja mbretërore : flet studiuesi dhe historiani i kinemasë / Abaz Hoxha; Leonard Veizi
808 Arkivi [shtetëror] i filmit në epokën dixhitale / Aida Tuci
809 Vitet e rindërtimit, duke dalë nga hija e politikës : [festivali i filmit, Prishtinë] / Elsa Demo
810 Një çmim në mungesë për të madhin Furxhi : edicioni i katërt i Festivalit të Filmit Durrës, veç yjeve botërorë sjell çmime dhe garë të fortë ndërkombëtare / Ilda Lumani
811 Margarita Xhepa merr kupën e Festivalit të Pejës / Angjelina Xhara
812 Feja të mos fusë hundët në art : [intervistë me aktorin] / Edmond Budina; Andrea Guglielmino
813 " Beni kthehet në shtëpi" : [aktori Herion Mustafaraj] / Herion Mustafaraj; Blerina Goce
814 Historia e vitit `76, kur kali i Petrit Dumes u internua në fshatrat e Përmetit : ekipi i Kinostudios do të sorrollatej derisa të siguronte një leje të kalit për të lozur në filmin "Pylli i lirisë" / Gëzim Erebara; Fatos Veliu
815 Marina, në arratisjen drejt lirisë : aktorja tregon rolin me të cilin vjen në "Një dyzinë me trëndafila të kuqerremtë" / Xheni Hallulli; Julia Vrapi
816 " Balkan Pazar", ironi me tregtinë e eshtrave : [intervistë me regjisorin] / Edmond Budina
817 Margarita Xhepa, vlerësim nga regjisori i Oskar / Aida Tuci
818 Falja e gjakut dhe diçka që i mungon për të qenë një film i madh / Koloreto Cukali
819 Filmi im i ardhshëm mbi ankthin e pritjes, me të cilin dua të trokas në psikologjinë e secilit / Mevlan Shanaj; Julia Vrapi
820 Kodorovski në "Marubi", historia e censuruar e oligarkut të burgosur rus : [Festivali Ndërkombëtar i Filmit për të Drejtat e Njeriut] / Aida Tuci
821 Llazi Sërbo, një ikonë që kërkonte të sakrifikohej / Andrea Pepi
822 Ju rrëfej marrëdhëniet e mia me Rajmonda Bulkun / Yllka Mujo; Albert A. Zholi
823 First Step, Film Fest, jo më një aventurë : [ballafaqim i prodhimeve filmike shqiptare me ato evropiane] / Jorida Pasku
824 " Dy pengjet e tim eti, që i vodhën Arturo Ui-në dhe që s'luajti dot Ali Pashën" : flet aktori Kliti Roshi, djali i "Artistit të Popullit" Kadri Roshi / Kliti Roshi; Albert A. Zholi
825 Violeta Manushi, gjurmë e pashlyer e skenës shqiptare
826 Trishtueshëm larg shpirtërores : [filmi "Balkan Pazar" i Edmond Budinës] / Çapajev Gjokutaj
827 Të ngutesh të prenotosh një varr : regjisori i ri Xhoslin Rama, ka prezantuar premierën e filmit të shkurtër "Ngushtë" / Oliverta Lila
828 Një film me shijen e shputës : ["Falja e gjakut"] / Stefan Çapaliku
829 Jo vetëm film-bërës por edhe shpjegues i tij : mbi librin "Gjuha audiovizive - komunikimi fotografik, kinematografik, televiziv" të Vladimir Priftit / Josif Papagjoni
830 Ja si i transmetova lajmet ditën e vrasjes së Azem Hajdarit : intervistë me aktorin, regjisorin, skenaristin dhe pedagogun e Akademisë së Arteve / Roland Roshi; Albert A. Zholi
831 Kinemaja shqiptare / Abdurrahim Myftiu
832 Histori njerëzore dhe fate të trishta në skenarët e regjisorëve të rinj / Julia Vrapi
833 Në tetor kthehem me filmin me metrazh të shkurtër : [intervistë me piktorin dhe kompozitorin] / Robert Aliaj
834 Hekzametri homerik dhe lindja e kinemasë / Gérard Vincent; Idlir Azizi
835 Një film për pak intimitet / Kreshnik Saraçi; Oliverta Lila
836 Sot "Artsti i Popullit" Luftar Paja mbush 70 vjeç : pjesën e talentit e kam nga nëna ime, Merushja, pjesën e punës në humor e kam nga vetja / Luftar Paja; Zenepe Luka
837 Dashuria më e madhe është Shqipëria : takim me krijimtarinë filmike të skenaristit dhe regjisorit Kujtim Gjonaj, me rastin e 65 vjetorit të lindjes / Kujtim Gjonaj; Flori Slatina
838 Bekim Fehmiu, legjenda shqiptare e kinematografisë : flet "Artisti i merituar" Bujar Asqeriu : "takimi me Bekim Fehmiun, një ditë e veçantë në jetën time" / Bujar Asqeriu; Albert A. Zholi
839 Një film me shijen e shputës. Mbi "Falja e gjakut" të Joshua Marston : [premiera e filmit "Falja e gjakut"] / Stefan Çapaliku
840 " Dyer, dyer, dyer", filmi im i parë që vjen nga një poezi amerikane : [intervistë me regjisorin] / Kreshnik Saraçi; Julia Vrapi
841 Sten Dragoti - mbresa nga takimi me regjisorin e shquar : një emër shqiptar midis yjeve të kinematografisë dhe televizionit amerikan / Avdulla Kënaçi
842 " Nëna Nicë, aty jam e tëra unë" : ["Artistja e Merituar", Roza Anagnosti] / Roza Anagnosti; Albert A. Zholi
843 " Katka" një film për t'i thënë "Jo" drogës : edicioni i gjashtë i Festivalit të Filmit për të Drejtat e Njeriut, mbyllet me një film dokumentar për drogën / Ilda Lumani
844 Luftar Paja në 70-vjetor ,rrëfen pengjet e jetës : aktori tregon të pathënat e jetës së tij / Luftar Paja; Izaura Ndoj
845 Filmi i shkurtër drejt shuarjes, QKK nuk miraton projekte me vlera / Julia Vrapi
846 Filmi "Kapedani" më prishi shumë punë me femrat : intervistë me aktorin / Albert Verria; Kozeta Kurti
847 Komunizmi ? Përballni viktimën me persekutorin ! : [bisedë me regjisorin anglez, i cili ka ardhur në Tiranë për tu prezantuar në Festivalin e Filmit për të Drejtat e Njeriut mbajtur në Akademinë e filmit "Marubi"] / Rex Bloomstein; Fatmira Nikolli
848 Dhimitër Lala operatori që u dekorua e më pas u burgos : Arkivi Shtetëror i Filmit sjell në 80 vjetorin e lindjes historinë e operatorit që themeloi kinostudion "Shqipëria e re" dhe Televizionin Shqiptar
849 " TringTv" dhe "Digitalb" shkelin kontratat për filmin shqiptar : intervistë me regjisorin e drejtorin e FMAA / Esat Musliu; Julia Vrapi
850 Ia prenë vrullin në mes... : operatori Dhimitër Lala / Flori Slatina
851 Filmi shqiptar paragjykohet, mungon shpërndarja dhe politikat : [flet artisti, regjisori dhe producenti] / Mevlan Shanaj; Doriana Metollari
852 Shqipëria në kërkim të arkivave ruse : Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit dhe Studio Qendrore e Filmit Dokumentar në Moskë i Federatës Ruse zhvillojnë "Javën e filmit shqiptar" në Moskë nga data 8 - 14 tetor, flet zv.drejtori i Arkivit / Flori Balliu; Aida Tuci
853 Tana, "më ndjek" dhe sot në rrugët e Bllokut : jeta artistike e "Mjeshtres së Madhe" / Hajrie Rondo; Julia Vrapi
854 Dhimitër Lala, nga xhirimet e Enverit në burgun e Spaçit : Arkivi Shtetërfor i Filmit sjell në 80 vjetorin e lindjes, historinë e operatorit që themeloi kinostudion "Shqipëria e re", dhe Televizionin Shqiptar / Izaura Ndoj
855 Vazhdoj të jem i dashuruar me filmin / Blerim Gjoci; Dafina Xhemaj
856 Kaosi në shoqërinë shqiptare, një skenar i mirëfilltë për filma / Ervin Kotori; Julia Vrapi
857 Ja përse nuk mund të bëhen bashkë dy kolosët e letërsisë shqiptare : [mbi dokumentarin televiziv për shkrimtarin Ismail Kadare] / Piro Milkani; Zenepe Luka
858 Filmi dokumentar nuk thoshte gjithnjë të vërtetën / Angjelina Xhara; Kozeta Kurti
859 Si i xhirova 48 mijë metra film : intervistë me operatorin, themeluesin e Kinostudios "Shqipëria e re" dhe Televizionit Publik Shqiptar / Dhimitër Lala; Ulkie Sinani
860 Një film për shqiptarët / Dritan Huqi; Oliverta Lila
861 Fillon këtu : Robert Ndrenika bëhet 70 vjeç larg Shqipërisë dhe larg skenës / Elsa Demo
862 Në kërkim të kujt!!! : [intervistë me regjisorin e filmit] / Gjergj Xhuvani; Oliverta Lila
863 " T`u kthehet shqiptarëve filmi shqiptar : flet regjisori i njohur për ngërçin që ka kapluar kinematografinë / Mevlan Shanaj
864 Çfarë rrëfej në ditarin që mbaj prej 66 vjetësh : TK dhe MTKRS e nderojnë në 85-vjetorin e lindjes / Drita Pelingu; Izaura Ndoj
865 Skualifikimi i "Faljes së gjakut", i padrejtë : intervistë me aktorin e mirënjohur / Refet Abazi; Enisa Bajrami
866 Robert Ndrenika një 70-vjetor i hidhur
867 Kineastët bord të ri në mars / Oliverta Lila
868 Kam jetuar çdo dramë të tranzicionit : [intervistë me aktorin e filmit "Në kërkim të kujt"] / Ndriçim Xhepa; Oliverta Lila
869 QKK, likujdim totl i borxheve të kineastëve vetëm në 2013 / Julia Vrapi
870 " Falja e Gjakut" film amerikan, me "Amnistinë" u korigjua shkelja e rregullave : regjisori i njohur i kinemasë shqiptare deklaron se Shqipëria ende nuk mund të konkurojë me dinjitet në "Oskar" / Saimir Kumbaro; Julia Vrapi
871 Kastriot Çaushi : Në kërkim të kujt?! : sfidë ndaj vlerave të verteta artistike / Oliverta Lila
872 Margarita Xhepa : roli i parë negativ, e trajtova si të drejtë / Kozeta Kurti
873 Ika në SHBA që të qeshnin fëmijët, po kthehem të qesh edhe vetë : intervistë me humoristin / Xhevahir Zeneli; Albert A. Zholi
874 Skënderbeu një histori njerëzore : [një film artistik për heroin tonë kombëtar] / Aida Tuci
875 Në vitet e jetës së Xhanfize Kekos... : përsiatje rreth librit "Vitet e jetës sime" të regjisores Xhanfize Keko / Skifter Këlliçi
876 Vij me një karakter ndryshe / Monika Lubonja; Ulkie Sinani
877 Ndahet nga jeta por jo nga rolet që la, Ndrek Prela : Teatri "Migjeni" dhe Shkodra i dhanë lamtumirën ikonës së aktrimit / Izaura Ndoj
878 Dokumentarit "Skënderbeu" në përvjetorin e tij : filmi i Vladimir Priftit në 100 vjetorin e pavarësisë
879 Drita Pelingu, Agim Qirjaqi dhe Pirro Mani, treshja që më ka ndihmuar në jetë : [intervistë me skenaristen dhe regjisoren] / Alda Bida; Albert A. Zholi
880 Premiera "Skëndërbeu", një dokumentar për heroin
881 " Beni ecën vetë" dhe unë jemi një : intervistë me aktorin / Herion Mustafaraj; Kozeta Kurti
882 Artan Minarolli : pavarësia, 10 filma dokumentarë për figurat historike / Fatmira Nikolli
883 Pse zgjodha Tiranën, sheshbetejë për filmin triller "Ada" : [intervistë me regjisorin] / Spartak Pecani; Julia Vrapi
884 50 vjet histori e filmit shqiptar brenda 2012 në muze / Fatmir Musaj; Julia Vrapi
885 Një letër dashurie për Shqipërinë / Eliza Dushku; Arlinda Gjypi
886 Edhe burrat duan të ndihen të mbrojtur / Florian Agalliu; Entela Resuli
887 Ja çfarë gjetëm në arkivat ruse : u zhvillua në Moskë "Java e filmit shqiptar" ku mori pjesë dhe një delegacion nga Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit, që kishte për mision "gërmimin" në arkivat ruse për Shqipërinbë e viteve '50 - '60 / Elvira Diamanti; Aida Tuci
888 Pejë, vepra e Bekim Fehmiut, trashëgimi e përbashkët e Ballkanit
889 Mbresa rreth librit "Margarita Xhepa" të autores Angjelina Xharo - Papalilo / Ilir Balili
890 " Falja e gjakut", tragjizmi shqiptar që preku publikun amerikan : [kinematografi] / Izaura Ndoj
891 Blerim Destani : aktori i suksesshëm gjermano-shqiptar
892 Përqafimi i ftohtë : [Shqipëria mbetet jashtë bienales kinematografike] / Elsa Demo
893 Pas korrupsionit, një film për mafien shqiptare / Andi Deliana; Oliverta Lila
894 Kinemaja është e vetmja që nuk ka ndryshuar / Mishel Koçiu; Elsa Demo
895 Regjisorët : Braktisja e TIFF nga shteti fyerje për kinematografinë / Julia Vrapi
896 [Ronald] Bergan : Ballkani duhet të heqë dorë nga filmat për luftë
897 Ruaj në memorie vlerat dhe antivlerat e tranzicionit : [intervistë me aktorin] / Helidon Fino; Ulkie Sinani
898 Ikja e Uliksit : [ mbi vdekjen e regjisorit grek Teo Angjepulos] / Elsa Demo
899 " Një botë" dokumenton shkeljet e të drejtave të njeriut : [Festivali Ndërkombëtar i filmit dokumentar]
900 Mevlan Shanaj : e drejta e autorit, një gënjeshtër e madhe e politikës / Julia Vrapi
901 Arta e të gjithëve : [intervistë me aktoren Arta Dobroshin]
902 Si dashuron një karakter malësori : [intervistë] / Afrim Muçaj
903 Me "Martirët" zbuloj gjygjet speciale të diktaturës : intervistë me regjisorin / Saimir Kumbaro; Julia Vrapi
904 Seksioni shqiptar i TIFFshtimit (II) / Koloreto Cukali
905 Në kërkim të kujt? : seriali televiziv që vjen pas 30 vjetësh / Enkelejd Joti; Oliverta Lila
906 Hamdi Ferhati kinooperatori i Enver Hoxhës që agjëronte për ramazan : Arkivi Shtetëror Qëndror i Filmit ka "shpluhurosur" nga harresa arkivin duke përkujtuar operatorin e parë një ndër themeluesit e Kinostudios "Shqipëria e Re" / Aida Tuci
907 Mund të isha bërë edhe një shkrimtare e mirë / Elvira Diamanti; Yllka Selita
908 Artan Santo, Iliri i "Guximtarëve" që guxon çdo ditë / Kozeta Kurti
909 " Çifti i lumtur" si u shndërrua nga komedi në film artistik : intervistë me aktoren / Marie Qyrsaqi; Kozeta Kurti
910 Bep Shiroka, i paharrueshmi "fanatik i hallës" : gjithkush e mban mend babain te filmi "Çifti i lumtur", aktori nuk rron m?, por personazhet përjetësisht / Virtyt Abdyli
911 Gledis Bica : 20 minuta për të kthyer babanë / Blerina Goce
912 Ku ta di unë? : autobiografia e Millosh Formanit në shqip nga fëmijëria në ditët e lavdisë : [Miloš Forman "Nga Çaslavi në Hollywood : autobiografia e M. Forman"] / Elsa Demo
913 Është e vështirë të çash si emigrant në kinematografinë amerikane? : intervistë / Praq Rado
914 Nderohen figurat emblematike të skenës dhe ekranit / Izaura Ndoj
915 Rikthim në vitet e Kinostudios : përsiatje për krijimtarinë 40-vjeçare të regjisorit Kujtim Gjonaj / Enver Kushi
916 Eja sikundër je! : [Shqipëria në "Berlinale 2011"] / Elsa Demo
917 Kinemaja shqiptare e fundit në Ballkan për prodhimin e filmave / Aida Tuci
918 Bota ta njohë dhimbjen e Kosovës : [regjisori kosovar Ekrem Kryeziu dhe filmi i tij "Kodi i jetës"] / Oliverta Lila
919 Ekrani, ëndrra e pandërprerë : flet regjisori dhe aktori Mevlan Shanaj / Mevlan Shanaj; Izaura Ndoj
920 Të ecësh nën harkun e ylberit... : [monografi kushtuar artistes Margarita Xhepa] / Vllasova Musta
921 " Falja e gjakut", sukses në kinematë amerikane
922 AQSHF përkujton sot 100 vjetorin e operatorit të parë, Mandi Koçi / Flori Slatina
923 Si e njoha Mandi Koçin : sot 100 vjetori i lindjes së operatorit të parë dhe kolosit të kinematografisë shqiptare / Ilia Terpini
924 Filmat artistikë shqiptarë kanë probleme nga ana profesionale / Shyqyri Sako; Julia Vrapi
925 Të kumtosh duke refuzuar! : [për aktorin Genti Kame] / Magdalena Alla
926 Mall dhe nderim për Viktor Gjikën, poetin e ekranit / Nasho Jorgaqi; Petrit Ruka
927 Kam akoma një peng të parealizuar : [aktori Mirush Kabashi] / Mirush Kabashi; Izaura Ndoj
928 Falja e gjakut, një film i paharrueshëm / Uk Lushi
929 " Artistin nuk e bën titulli, por puna dhe dashuria që kanë njerëzit për të" : ndahet nga jeta aktori dhe regjisori Sheri Mita : botohet intervista marrë para largimit nga jeta e aktorit / Flori Slatina
930 John Belushi 30 vjet pas vdekjes : aktivitete përkujtimore në SHBA por asgjë në Shqipëri për komikun e madh me origjinë shqiptare / Magdalena Alla
931 Pengu i Sheri Mitës : të shihte në skenë "Këshillin e ndrikullave" : [homazh aktorit] / Oliverta Lila
932 Përvjetori, Kadri Roshi meritonte më shumë : u kujtua në një ceremoni "modeste" aktori i madh. Kineasti Petrit Ruka shfaqi 15 minuta pamje filmike nga arkivi i tij personal / Alma Mile
933 Gratë e kinemasë mes "nderit" dhe "popullit"! / Violeta Murati
934 Pengu im, më shumë role në kinema / Liza Laska; Aida Tuci
935 " Pharmakon", helm apo shërim në kinemanë shqiptare?! : [film i skenaristit dhe regjisorit Joni Shanaj] / Blerina Goce
936 E vërteta si ilaç, historia si sëmundje : "Pharmakon", i Joni Shanajt, përpjekje për ta futur mjedisin social në një diskurs filozofik / Elsa Demo
937 Si e dehte Kadri Roshin tharmi dinak i Ali Pashë Tepelenës / Petrit Ruka
938 Vrasja enigmatike e artistit : [homazh në 70-vjetorin e lindjes së "Artistit të Merituar" Agim Shuke dhe një bibliografi e roleve të tij në teatër dhe kinematografi] / Flori Slatina
939 Njeriu personazh : homazh për Sheri Mitën / Miho Gjini
940 Gjakmarrja shqiptare, frymëzim për dokumentarë
941 Dokumentarë për bunkerët e Shqipërisë / Blerina Goce
942 Në tokën e gjakut dhe të mjaltit : [film i regjizore-aktores Anzhelina Zholi, pasqyrim real i luftës në Bosnjë] / Bekim Kupina
943 Rrëfimi i vajzës : "Robert Ndrenika dhe ne fituam mbi vuajtjen" : harmonia familjare dhe roli i babait artist / Diana Ndrenika; Rovena Rrozhani
944 Kasem Hoxha, "kuqoja" i ambasadave me 40 role në Gjermani
945 " Falja e gjakut", rrëfim në Amerikë : intervistë me regjisorin amerikan dhe producentin shqiptar të filmit "Falja e gjakut" / Joshua Marson; Andamion Murataj; Beqir Sina
946 Pritet Jolie me gjak dhe mjaltë : Bosnje-Hercegovinë, 1992-1996, vendi dhe koha ku është mbajtur Jolie për të treguar një histori tragjike të spastrimit etnik / Valeria Dedaj
947 " Farmakon", një solucion që zbulon marrëzinë njerëzore! : [analizë e filmit me skenarist dhe regjisor Joni Peçin] / Përparim Kabo
948 " Falja e gjakut", filmi më i mirë që nuk u nominua për "Oscar"
949 Puthja e censuruar tek filmi "Edhe kështu edhe ashtu" / Kozeta Kurti
950 Aktori Birçe Hasko feston 70 vjetorin
951 Edhe pse u nda shpejt nga jeta, tregoi dashurinë e tij për teatrin : aktori i teatrit dhe kinematografisë shqiptare, Perika Gjezi në optikën e bashkëkohësve të vet / Skënder Demolli
952 Teatri pa nivel ka larguar publikun / Birçe Hasko; Julia Vrapi
953 Birçe Hasko, mjeshtër i karaktereve / Flori Slatina
954 Kristaq Dhamo, nderi i kinematografisë shqiptare / Loni Çuko
955 U shfaq në Nju-Jork, filmi dokumentar "Spaçi-simboli i qëndresës antikomuniste" / Beqir Sina
956 70 vjet me Birçe Haskon, mjeshtrin e karaktereve
957 Birçe Hasko, roli i ballistit më hapi rrugën drejt kinemasë / Dhurata Hamzai
958 Zë fill më 1911 : [65-vjetori i Arkivit Qendror Shtetëror të Filmit] / Elsa Demo
959 I vetmi takim me Marco Bellocchio! : nga datat 2-8 maj në kinema "Millenium" mbahet festivali evropian i filmit / Violeta Murati
960 Kujtim Laro, njeriu që bëri histori në muzikën e filmit shqiptar
961 Gjysmë "po" të rinjve : [aktivizimi i aktoreve të rinj në kinematografi] / Elsa Demo
962 Unë nuk lëviz, jam produkt i asaj kohe : [Birçe Hasko] / Elsa Demo
963 Një variant për të njohur historinë? : [intervistë me aktorin] / Birçe Hasko
964 Bellocchio shlyen mungesën : [regjisori italian Marco Bellocchio, fitues i Festivalit të Filmit, Durrës] / Elsa Demo
965 Birçe Hasko në retrospektivë : promovohet albumi me fotografik i roleve qe ka realizuar aktori
966 Filmi pa film - nga shiritat celuloidë tek filmi dixhital / Rayna Breuer
967 Hitckock, mbi stilin trego pa folur / Ian Haydn Smith; Elsa Demo; Valeria Dedaj
968 " Ma tha Pasolini" : historia e intelektualit, shkrimtarit, poetit, regjisorit, aktorit, polemistit... / Andi Qinami
969 " E sfidoj Zotin" : si ia ndërron montazhi kuptimin : [regjisori italian Marco Bellocchio me studentët shqiptarë] / Valeria Dedaj
970 Bernard Kotlar, udhëtim nëpër Arbnesh : artisti arbëresh realizon një film dokumentar rreth traditës dhe bukurisë të zonave të Arbneshit të Zarës / Sulejman Morina
971 Ndoshta në Shqipëri do të isha i papunë / Aleksandër Rrapi
972 Ligjin e bëjnë kabllorët : [filmi shqiptar dhe ligji i ri për pronën intelektuale, flet regjisori Esat Musliu] / Esat Musliu; Elsa Demo
973 Higjena e nostalgjisë, rafti i helmeve : [për arkivin qëndror të filmit] / Violeta Murati
974 E vërteta e "sherrit" me regjisorin : letër e hapur : [Ilir Harxhi] / Artan Minarolli
975 Në diktaturë dhe sot rrëfimi i parë i Robert Ndrenikës / Violeta Murati
976 Mirënjohja e një regjisori : [Kujtim Gjonaj] / Enver Kushi
977 Përse Kujtim Çashku, nuk bën çak? / Artur Zheji
978 RTSH, të lërë politikën dhe të nisë prodhimin e filmave shqiptarë : Vladimir Prifti, mjeshtri i madh i kinematografisë shqiptare feston 70 vjetorin, apel për më shumë vëmendje në art / Julia Vrapi
979 Gabimet të "Kodi i jetës" : [kinematografia] / Çlirim Uskana
980 Kinema, Viti zero : gazetari britanik Smith, vizitoi Shqipërinë, si pjesë e aktiviteteve të javës evropiane të filmit. Këtu në "Milosao" flet rreth pasionit të tij për Alfred Hitchcock-un dhe për rëndësinë e ruajtjes së kaluarës sonë kinematografike / Ian Haydn Smith
981 Sofia Loren, hapat drejt suksesit kinematografik : [portret]
982 Aktori shqiptar : si mora pjesë në filmin "Taken" dhe në seritë e "Harry Potter" : intervistë me aktorin kosovar me përmasa evropiane / Arben Bajraktaraj; Raimonda Moisiu
983 Dalin për herë të parë partiturat e muzikës së "Skënderbeut" : do të ekspozohen për të parën herë për publikun partiturat e filmit "Skënderbeu" shkruar në 1952 nga kompozitori Cesk Zadeja / Fatmira Nikolli
984 Robert Ndrenika, "doktori" i shpirtit në tranzicion / Hamza Hatika
985 Filmi "Kodi i jetës" i skenaristit dhe regjisorit Ekrem Kryeziu / Baxhul Merkaj
986 " Skënderbeu" vjen në atdhe, partiturat i kthehen familjes : në 85 vjetorin e Çesk Zadesë ekspozohen partiturat : muzika e filmit s'është luajtur asnjëherë e plotë në Shqipëri / Ani Jaupaj
987 Princi i popullit të përçmuar ! : revista "Poeteka", në dispozicion të medias homazhin për aktorin shqiptar Bekim Fehmiu / Mile Stojiç
988 Si ma ndanë familjen pas prishjes me Jugosllavinë : intervistë me aktorin / Timo Flloko
989 Muzika e Zadejës kthehet në shtëpi : ekspozohen për herë të parë partiturat e muzikës së filmit "Skënderbeu" që Çesk Zadeja shkroi në Moskë më 1952 / Valeria Dedaj
990 Artisti "rebel" i humorit : [Ferdinand Radi] / Flori Slatina
991 Mbi Artën [Dobroshin] derdhën kupat! : festivali i parë ndërkombëtar i filmit të shkurtër / Re. Ku.
992 Ju rrëfej amanetin e fundit të Ferdinand Radit / Bujar Kapexhiu; Julia Vrapi
993 Ja pse u ndërpre xhirimi i filmit "Pengjet" : flet aktori dhe regjisori i RTSh dhe filmave artistikë / Ilir Bega; Albert A. Zholi
994 Bathorja, Babrruja e Bregu i Lumit në syrin e një artisti gjerman / Alexander Schellow
995 Klaudia Kardinale, një yll që nuk plaket / Kostaq Xoxa
996 Të njohësh ekranin : intervistë me regjisorin Mevlan Shanaj rreth librit të tij "Ekrani është vetë ëndrra" / Mevlan Shanaj; Jorida Pasku
997 Topi dekoron katër kineastë dhe një shok fëminie
998 Arkivi nuk është vetëm : [aktivistë të kinemasë botërore ndihmojnë Arkivin Qendror Shtetëror të Filmit] / Elsa Demo
999 Princi i popullit të përçmuar : me rastin e dyvjetorit të ndarjes nga jeta të aktorit të njohur shqiptar Bekim Fehmiu / Mile Stojiç
1000 Takim me Eliza Dushkun : [aktorja shqiptaro-amerikane, film për 100-vjetorin e Shpalljes së Pavarësisë] / Skifter Këlliçi
1001 Pasuria 100 vjeçare e filmit po degradon në një godinë me lagështirë dhe myk : regjisorja, apel qeverisë për investime në Arkivin e Filmit / Donika Muçi; Julia Vrapi
1002 Ëndrra artistike vazhdon : [Drita Pelingu] / Baxhul Merkaj
1003 Marilyn Monroe, nga jetimorja në yll të Hollivudit : si ndërroi jetë aktorja e famshme nga përdorimi i pakontrolluar i medikamenteve / Nertila Doko
1004 Marko from Tropoja? : jo, Arben Bajraktaraj nga Dukagjini, një histori "Harry Potter" në kinematografinë europiane / Arben Bajraktaraj; Raimonda Moisiu
1005 Në rolin e aktores Arjola Basho / Alida Cenaj
1006 Stavri Shkurti, i denjë për të mos u harruar kurrë / Andrea Pepi
1007 Pse u "zhdukën" aparaturat për mbrojtjen e filmit... : studiuesi i kinemasë pohon se AQSHF kërkon specialistë dhe punë studimore për mbrojtjen e filmit: [pasuria filmike] / Abaz Hoxha; Julia Vrapi
1008 Princi i popullit të përçmuar : [ese, në kujtim të Bekim Fehmiu, aktor] / Mile Stojiç
1009 " 100 vjet Pavarësi" - "60 vjet Kinematografi!" / Përparim Kabo
1010 Filmat shqiptare në kinematë italiane, spanjolle e angleze : Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Madrid / Fatmira Nikolli
1011 Arkivi i Filmit inekzistent në historinë e pas '90, kineastët apel për një grup xhirimi : ngjarjet më të rëndësishme të pas viteve '90, të filmuara vetëm nga televizionet private / Julia Vrapi
1012 " Kodi i jetës", i vetmi prodhim shqiptar në Festivalin Ndërkombëtar Veror të Filmit / Julia Vrapi
1013 Arkivi kërkon ndihmë për "Furtunën" : shfaqje historike në Prizren e filmit shqiptaro- rus "Furtuna". E prezanton regjisori Kristaq Dhamo në DokuFest / Elsa Demo
1014 Filmi i animuar pa financime : Qendra Kombëtare e Kinematografisë të caktojë një përqindje nga buxheti / Artur Dauti; Julia Vrapi
1015 " La nave dolce", premierë botërore në Venecia për eksodin e 7 Gushtit të 1991 / Genc Përmeti; Julia Vrapi
1016 Shqipëria në syrin e kinemasë : prezantimi në Romë. Gazetari italian flet për filmat shqiptarë që u shfaqën në Festival / Alessandro Leogrande
1017 Tryeza ballkanike : festivali i filmit rikthehet në Pogradec / Oliverta Lila
1018 Arben Bajraktaraj me dy filma në Festivalin e filmit në Venecie
1019 Besa - The Promise! : [filmi dokumentar qe trajton mbrojtjen e hebrenjve nga shqiptarët gjatë Holokaustit] / Violeta Murati
1020 " Kodi i jetës" : kritika në Kosovë dhe vlerësime në Durrës : interviste me regjisorin / Ekrem Kryeziu; Dhurata Hamzai
1021 Kur kalëroja me "Kaprollin" e Petrit Dumes te "Pylli i lirisë" : ju rrëfej aktrimin me kalin e rrallë / Alfred Bualoti; Afrim Imaj
1022 Burrneshat shqiptare dalin jashtë kufijve : [për realizimin e filmit mbështetur mbi romanin "Virgjëreshat e përbetuara" të shkrimtares Elvira Dones] / Laura Bispuri; Valeria Dedaj
1023 Kinemaja më ka braktisur sepse aktorët po përzgjidhen mbi baza interesi dhe jo vlere : [intervista] / Mirush Kabashi; Julia Vrapi
1024 Dy aktorët agjentë të SOE dhe OSS, gjatë Luftës së Dytë Botërore në Shqipëri : [Anthony Quayle; Sterling Hayden] / Besi Bekteshi
1025 Festivali i Filmit, kur "më mirë vonë sesa kurrë" nuk përligj / Alda Dalushi
1026 Europa do të flasë për Festivalin e Filmit në Durrës / Alda Dalushi
1027 Ja si u realizua filmi "Kapedani" / Skënder Plasari; Albert A. Zholi
1028 Tragjedia e Kosovës sipas Ekrem Kryeziut : për filmin "Kodi i jetës" i kineastit të mirënjohur Kryeziu / Mexhit Prençi
1029 Shkatërrimi i Kinostudios nga shteti dhe disa kineastë që e shohin si përfitim : regjisori Kujtim Gjonaj rrëfen vitet në Kinostudio që fillojnë më 1969 dhe flet për problematikën sot në filmin shqiptar / Kujtim Gjonaj; Julia Vrapi
1030 Bujar Alimani : "Gold" me problemet e shoqërisë shqiptare zbret në skutat e shpirtit njerëzor : [filmi artistik "Aministia"] / Julia Vrapi
1031 Shqiptari Praq Rado prek ëndrrën amerikane : [Festivali Ndërkombëtar i Filmit në Durrës] / Valeria Dedaj
1032 " Është koha e shqiptarëve" : rrëfimi i regjisores Blerta Zeqiri pas vlerësimit me çmim në festivalin e filmit në Sarajevë / Blerta Zeqiri; Rovena Rrozhani
1033 Mungesa e konkurrencës, dekurajuese për kineastët e rinj : [kinematografia, probleme] / Kristaq Mitro; Elsa Demo
1034 Nuk bëj role për t'i shitur, personazhet e vështirë sfida ime në kinema dhe teatër / Neritan Liçaj; Julia Vrapi
1035 Pse nuk pranoi Kadri Roshi rolin e Ndrios tek "Udha e shkronjave" / Vladimir Prifti; Kozeta Kurti
1036 Marco Bellocchio : Në Tiranë nuk gjeta asnjë gjurmë historie / Vali Qyrfyçi
1037 " Anija e ëmbël" dhe e mallkuar : [filmi dokumentar në festivalin e Venecias] / Claudia Morgoglione
1038 Blerim Destani : pasion dhe ambicie në një zemër që kërkon ende dashurinë / Mimoza Çika (Kelmendi)
1039 Një trofe për "Hajdutin" amerikan : mbyllet edicioni i parë i "Llapi Film Festival" / Flori Slatina
1040 Liri Begeja & Luc Barnier dy shpirtra të bukur : [kineastja shqiptare] / Mirela Kumbaro
1041 Kristaq Mitro : festivali i 13 i filmit shqiptar, pa prurje të guximshme dhe eksperimentale / Julia Vrapi
1042 Nuk rezistova sa duhej për ta mbrojtur episodin : [realizimi i filmit artistik "Nëntori II"] / Viktor Gjika
1043 Nëntori II, kërkohet episodi i censuruar / Elsa Demo
1044 Natasha Bega : udhëtim edhe përmes filmit "Një biletë për Evropë" / Blerina Goce
1045 Mark Vahlberg : roli i babait, më i vështiri në filmat e mi : intervistë / Albi Bushi
1046 Unë, aktorja e përkëdhelur e Serafin Fankos / Rita Gjeka
1047 " Pse i kërkoj ndjesë familjes së Qazim Mulletit" : [intervistë me aktorin] / Robert Ndrenika; Skënder Minxhozi
1048 Rikard Ljarja : a mos duhet të them "Poshtë Komisari i dritës"?! : [teatri e kinematografia shqiptare, probleme] / Rikard Ljarja; Skënder Minxhozi
1049 Ja si do ta ndërtoj filmnin e parë thriller-gangster për mafiozët shqiptarë / Andi Deliana; Julia Vrapi
1050 [Muharrem] Fejzo : Pse e hoqën Robert Ndrenikën nga "Fijet që priten" : regjisori tregon peripecitë e realizimit të filmit në `75-`76 / Alma Mile
1051 Shtëpia e filmit, në përvjetorin e ditëlindjes së saj / Irena Asqeriu
1052 Shtëpia e filmit, në përvjetorin e ditëlindjes së saj / Irena Asqeriu
1053 Viti i dytë vazhdon me shlyerjen e borxheve : [buxheti i kinemasë] / Elsa Demo
1054 Artan Minarolli : filmi shqiptar, në kërkim të fondeve / Izaura Ndoj
1055 Revolucioni i shijes : [kinematografia] / Elsa Demo
1056 Sofia Loren, ikona e bukurisë së përjetshme : rruga e gjatë drejt suksesit dhe Hollivudit për aktoren e famshme italiane
1057 Regjisorët më shohim në personazhe të ashpër, por roli im i parë ka qenë një engjëll / Arben Bajraktaraj; Raimonda Moisiu
1058 Elvira Diamanti kryeson bordin e QKK : Cilësia, prioritet në përzgjedhjen e projekteve artistike / Julia Vrapi
1059 Arkivi i filmit, 65 vjet-kujtesë shekullore : shfaqet për herë të parë një kolazh filmik që daton që nga viti 1911
1060 Qendra Kinematografike e Kosovës prezantohet me katalog filmash në Cannes
1061 Në prag të një përvjetori të kinemasë shqiptare / Abaz T. Hoxha
1062 Kineastët e diktaturës mënjanë, montazh politik në Arkiv? / Elvira Diamanti; Violeta Murati
1063 Diana, gruaja me kamera në dorë : [Diana Diamanti (1948-1994), rrëfimi i së motrës për jetën e kameramanes] / Elvira Diamanti; Valeria Dedaj
1064 Charlie Chaplin - aktori i dimensioneve romantike - simboli i humorit dhe ndjenjës njerëzore
1065 Filmi im "Agnus Dei" s'mund të shfaqet në Serbi : [intervistë me regjisorin kosovar] / Agim Sopi; Mira Tuci
1066 Artist në profesion dhe artist në shpirt : [Ilia Shyti, intervistë me të bijën, Alma Shytin] / Alma Shyti; Erjona Gorica
1067 Zbulohet "vaksina" e festivalit të filmit : [juria që do të gjykojë kinemanë e viteve 2007-2012] / Elsa Demo
1068 Robert Budina : si arrita ta prezantoj filmin shqiptar në festivalin prestigjioz amerikan : [intervista] / Robert Budina; Raimonda Moisiu
1069 Profil i një dame kryeneçe : Monika Lubonja : [profil] / Zefina Hasani
1070 Shqiptarët janë ende në luftë, kemi politikanë që e ushqejnë : [regjisori kosovar Agim Sopi flet për Kosovën e pasluftës] / Agim Sopi; Mira Tuci
1071 Bukuresht (1907) - Vlorë (1912) : rrugëtimi i (pa)njohur i Himnit Kombëtar : [për film dokumentar] / Petrit Ruka; Gladiola Bendaj
1072 Laerti kryqëzohet përsëri : artisti shqiptar në shënjestrën e ekstrmistëve / Alida Cenaj
1073 Jam i lodhur me cinizmin e kinemasë evropiane : intervistë me regjisorin / Robert Budina; Valeria Dedaj
1074 " Agon", drama e familjes shqiptare në përpjekje për të ndryshuar realitetin : regjisori dhe skenaristi i filmit rrëfen "mundimet" e personazheve në emigrim / Robert Budina; Julia Vrapi
1075 Vatra e shqiptarëve të Amerikës : një film dokumentar me vlera të veçanta emocionale / Baxhul Merkaj
1076 Elma Doloresi : regjisorja "e çmendur" e ndryshime / Ani Jaupaj
1077 Ekrani i madh i Tiranës : historia e kinemasë kryesore të Tiranës. Që fillon në vitin 1926 me ndërtimin e të parës kinema verore në qytet e deri tek e fundit "Partizani"
1078 Të flasësh për "Vatrën" me një film është shumë pak : [intervistë me skenaristen] / Angjelina Xhara
1079 Festivalet e kohës së ndryshimit të sistemit dhe risive e vlerave të gjuhës filmike / Enver S. Morina
1080 Greta Garbo - "femra fatale", imazhi i pavdekshëm kinematografik
1081 Dragoti një artist i përmasave botërore : [Sten Dragoti] / Novruz Xh. Shehu
1082 Festivalet e filmit shqiptar shtysë për "kategorizim" të vlerave : kinematografia shqiptare në rrjedhën e ekzistencës apo Festivali i Filmit Shqiptar (II) / Enver S. Morina
1083 Si më detyroi Viktor Gjika të shkruaja skenarin e parë : shkrimtari i njohur, për herë të parë flet për skenarët e shkruar prej tij, si dhe rrjedhat e kinematografisë shqiptare... / Dritëro Agolli; Enver S. Morina
1084 Filma që do të mbesin në fondin e artë të kinematografisë shqiptare : kinematografia shqiptare në rrjedhën e ekzistencës apo festivali i filmit shqiptar (III) / Enver S. Morina
1085 Në rrjedhën e një festivali : [festivali i Filmit shqiptar] / Enver S. Morina
1086 Libri stafeta e gjeneratave së krijuesve të filmit : [Mevlan Shanaj, "Ekrani është vetë ëndrra"] / Izaura Ndoj
1087 Artisti që nderon jo vetëm Korçën por gjithë Shqipërinë : [Pandi Raidhi, intervistë me të bijën] / Donika Raidhi (Ceta); Erjona Gorica
1088 I përulem vetem flamurit dhe kombit! / Blerina Sadiku; Albert A. Zholi
1089 Taken 2, nuk ka vend për reagime patrioteske : [kinematografia] / Gjergj Meta
1090 Pse duhet t'i bindim të tjerët se jemi të mirë?! : [figura e shqiptarit, në filmin "Taken 2", qëndrime] / Gilman Bakalli
1091 Kanë, ngre siparin Festivali i Filmit, 22 filma në konkurrim
1092 Në Kanë, seksi si turizëm global!
1093 AQShF, pjesë e projektit "Memoria e Ballkanit"
1094 Një jetë mes kinemasë, skandaleve, politikës dhe dashurisë : ikona e kinemasë franceze të viteve '60, Brigitte Bardot
1095 Në tokën që kërkon drejtësi! : filmi "Në tokën e gjakut e të mjaltit" u shfaq premierë në kinemanë ABC në Prishtinë / Gani Mehmetaj
1096 Rikthehet festivali, 52 filma në garë / Artan Minarolli; Alma Mile
1097 Petraq Qafëzezi : si e shkruajta skenarin e filmit "Lulëkuqet mbi mure" / Fatos Puto; Aleks Kalemasi
1098 Refuzimi i Bekim Fehmiut : ekspozita në Firence e realizuar nga shoqata italiane "Pasaggi di storia" / Fatos Lubonja
1099 " Pupla dhe gjak" : imazhi i Bekim Fehmiut është ai i një legjende / Dejan Atanackovic; Fatos Lubonja
1100 Skandali me "Taken 2", qeveria toleron provokacionin antishqiptar : [kinematografia] / Artan Minarolli; Ilir Sinanaj
1101 Ka edhe diamante në kinematë e diktaturave / Valeria Dedaj
1102 " Kapedanin" e kam futur në "ferr", më prishi punë me gratë : [aktori Albert Verria flet për librin e tij "Rrëfim paradoksal"] / Albert Verria; Dhurata Hamzai
1103 Unë, emigranti i Hollivudit : nga Thethi në SHBA, aventura e aktorit në kërkim të ëndrrës, Praq Rado / Rovena Rrozhani
1104 Marlon Brando, jeta e një "tragjedie greke"
1105 Me filmin artistik e kam mbyllur vetëm nëse... : regjisori i njohur flet për projektin e tij të fundit si producent "100 vjet me himnin e flamurit" / Julia Vrapi
1106 Më shkarkuan se më akuzuan për liberalizëm / Kozeta Kurti
1107 Për ata që kanë harruar derën e kinemasë, tani është rasti / Eno Milkani; Valeria Dedaj
1108 Përkthimi i Skënderbeut : [restaurimi dhe ridublimi i filmit "Skënderbeu"] / Behar Gjoka
1109 Spektakël si ai i Artës [Dobroshi] dhe Ronës [Nishliu] / Belina Budini
1110 Vitet '70, si e pamë Shqipërinë nga Shkupi / Vebi Qerimi; Violeta Murati
1111 Aktori i 200 roleve : [Fadil Hasa]
1112 Një portret rrezatues i talentit, përsosmërisë dhe mirësisë njerëzore : [Margarita Xhepa, portret] / Baxhul Merkaj
1113 QKK braktis filmin shqiptar, buxheti shkon për festivalet jashtë Shqipërisë / Julia Vrapi
1114 Shqipëria një "road movie" : dokumentari "Made in Albania" / V.M.
1115 Anri Sala 1395 ditë pa të kuqen / Aida Tuci
1116 Të vërtetat dhe spekulimet me himnin Kombëtar : regjisori rrëfen të vërtetat dhe të fshehtat e realizimit të filmit dokumentar për himnin e flamurit / Petrit Ruka; Albert A. Zholi
1117 Qytete pa kinema / Bledar Kurti
1118 Çmimi më i keq i festivalit : [çmimi i kinematografisë] / Valeria Dedaj; Elsa Demo
1119 Tinka Kurti - ikona e aktrimit shqiptar : sot 80 vjetori i Tinka Kurtit, aktores së parë të filmit të parë shqiptar "Tana" / Isa Alibali
1120 I dua filmat me debate dhe përplasje, do shihni projektin e ri me temë nga Shqipëria / Edmond Budina; Julia Vrapi
1121 Sot në Itali nuk gjen dot se ku është e mira apo e keqja : [intervistë me aktorin] / Remo Girone
1122 " Do të kisha qenë një aktor shumë i mirë" : [intervista] / Bujar Kapexhiu; Skënder Minxhozi
1123 " Besa : premtimi" : si u takua Rexhep Hoxha me hebreun që shpëtoi mbi 60 vite më parë : [filmi dokumentar] / Rexhep Hoxha; Oliverta Lila
1124 Arkivat audiovizuale në rrezik, duhet investuar sa më shumë e sa më shpejt : [arkivat kinematografike] / Erjona Gorica
1125 Jeta e ashpër e heshtur e Niko Kanxherit / Violeta Murati
1126 " Arhondi i fundit", filmi i panjohur shqiptar që shfaqet në 6 vende të Europës : [film realizuar për historinë e Shqipërisë dhe shqiptarëve] / Agim Jazaj
1127 Heroinat e vështira të Luli Bitrit
1128 Ose amvisë ose aktore / Adriana Matoshi; Valeria Dedaj
1129 Mungojnë historitë e thjeshta sundon fantazia mashkullore ne kinematografi / Cousin. Marc; Alma Mile
1130 Filmat "Taken 2" , "Agon" dhe gardianët e nderit të shqiptarëve nëpër botë / Mustafa Nano
1131 Lojë që thyen një pasqyrë të vjetër : [kiematografi] / Elsa Demo
1132 Ka dyshime që këta s'janë të mirët? : [kinematografi] / Valeria Dedaj
1133 Enveri preu shiritin me gërshërët e Xhanfize Kekos : ish-kryeinxhinieri i Kinostudios "Shqipëria e Re" rrëfen historinë e prodhimit të filmit shqiptar / Abaz Hoxha; Leonard Veizi
1134 " Anija", një film për dëshpërimin e eksodit shqiptar / Roland Sejko; Valeria Dedaj
1135 Mes pasioneve të një "Anne të Re" : [kinematografia] / Monika Shoshori (Stafa)
1136 Mbi 30 vjet me rolet e nënave, jam munduar të gjej të veçantën e secilës / Margarita Xhepa; Julia Vrapi
1137 " Ju tregoj magjinë që të përcjellë filmi" : flet regjisori, Mevlan Shanaj rreh librit "Ekrani është vetë ëndrra" / Mevlan Shanaj; Albert A. Zholi
1138 Ju tregoj madhështinë e Vaçe Zelës dhe Mihallaq Luarasit : flet ish-regjisorja e kinostudios Liri Brahimi / Liri Brahimi; Albert A. Zholi
1139 Ta quash orakull apo Xhanfise ? ! : shkrimtarja e njohur i bë një homazh mikes së saj në pesëvjetorin e vdekjes, Xhanfize Keko / Natasha Lako
1140 Tinka Kurti dhe nënë Pashakoja te filmi "Yjet e netëve të gjata" / Isa Alibali
1141 " Agon", për publikun shqiptar : [filmi shqiptar me temën e emigrimit të trajtuar nga regjisori shqiptar Bert Budina] / Ilda Lumani
1142 Shteti nuk njeh rregulla loje për kinematë private / Kristaq Dhamo
1143 Mevlan Shanaj : jeta ime buzë liqenit / Rovena Rrozhani
1144 A mos duhet të them "Poshtë komisari i dritës"?! / Rikard Ljarja; Skënder Minxhozi
1145 Kujtesë që nuk shlyhet ... : Liri Brahimi "Unë dhe filmi : kujtime" / Luan Rama
1146 Dita më e vështirë kur më lëshuan një urdhër arresti : flet ish-regjisorja Liri Brahimi. Ja si u xhirua filmi "Operacioni zjarri" / Liri Brahimi; Albert A. Zholi
1147 Si ngriva në borë duke xhiruar filmin "Nëpër ditarët e luftës" : [vazhdon rrëfimin ish-regjisorja e kinostudios Liri Brahimi] / Liri Brahimi; Albert A. Zholi
1148 Gjysma e munguar e librit "Të mjerët" : këndvështrimi pesimist i revolucionit në film dhe këndvështrimi ynë / Charles Walton; Rudina Dahri
1149 Shteti i ka bërë një braktisje katastrofale artit : aktori gjirokastrit Nikolla Llambro, në një rrëfim për jetën larg Shqipërisë dhe vështirësitë në jetën artistike në Athinë / Nikolla Llambro; Julia Vrapi
1150 Kusturica e Çelaj polemizojnë nga distanca : kosovarët i kanë shpallur non grata gjithë serbët : nuk habitem
1151 " Bota" ime ju sjell Artur Gorishtin : mbyllet faza e kinoprovave për filmin / Iris Elezi; Rovena Rrozhani
1152 " Filmi im, një histori familjeje" / Robert Budina; Ermira Babamusta
1153 Në një shoqëri "delesh" të fjetura, më mirë të jesh delja e zezë / Inida Gjata; Gladiola Bendaj
1154 Skënderbeu në shtëpinë tonë : [mbi dokumentarin "Skënderbeu" të Vladimir Priftit]
1155 Filmi i para viteve `90 po humbet cilësinë, ky është krim që s`do të na e falin brezat : aktorja e njohur në një rrëfim për kinemanë dhe teatrin, apel për vëmendje ndaj krijimtarisë shqiptare / Hajrie Rondo; Julia Vrapi
1156 Rikard Larja në skenën e teatrit për kujtesën historike shqiptare
1157 Figura e ushtarakut në filmin shqiptar / Flori Slatina
1158 Hapat drejt dygjuhësisë pë rolin e protagonistit : Viggo Mortensen dhe aktorë të tjerë i luajnë rolet e tyre për filma të huaj, ku nuk flitet gjuha e tyre amtare : ky nuk është rasti i vetëm / John Harris; Rudina Dahri
1159 Ana Karenina që s'u pëlqen rusëve : [filmi bazuar mbi romanin e Tolstoit] / Alfred Peza
1160 Filmi "Agon" në kinematë greke : [filmi i regjisorit Robert Budina]
1161 Në ekstravagancën e errët dhe të ndyrë ! : Alfred Hitchcok / Violeta Murati
1162 Xhelil Gjoni urdhëroi që të lejohej Robert Ndrenika për filmin "Koncert në vitin '36" dhe Zicishti më ndihmoi për Mirush Kabashin / Saimir Kumbaro; Ilir Bushi
1163 Filmi "Agon" në festivalin e Barit : filmi shqiptar "Agon" do të jetë pjesëmarrës në festivalin më të rëndësishëm ndërkombëtar në 23 mars në Bari të Italisë / Robert Budina; Dhurata Hamzai
1164 Rendet pas telenovelave të huaja pasi nuk prodhojmë vetë : [intervistë me aktorin] / Neritan Liçaj; Albert A. Zholi
1165 Donim të më hiqnin nga Kinostudjoja se i vesha Robert Ndrenikës në film, kasketën e Enver Hoxhës / Saimir Kumbaro; Ilir Bushi
1166 Nipi iTinka Kurtit shkëlqen në SHBA : ju tregoj karierën time si regjisor : intervistë me regjisorin e shquar shqiptaro - kanadez / Paul Kurti; Raimonda Moisiu
1167 Do të financojmë të vonuarit, tre filma nisin xhirimet / Artan Minarolli; Alma Mile
1168 Jam gjithmonë në gjueti për të marrë rolin që më pëlqen : aktori i njohur, në një rrëfim për emocionet e teatrit dhe filmit, por dhe vështirësitë financiare të artit / Timo Flloko; Julia Vrapi
1169 " Amaneti" i Ajazit kthen në kinema Eva Alikajn / Alma Mile
1170 Berlinale dhe skrap : [Festivali Ndërkombëtar i Berlinit] / Rovena Rrozhani
1171 Filmi për "Vatrën", një detyrim moral për babain / Ilia Terpini; Erjona Gorica
1172 Larg shumë larg : [kinematografia] / Mevlude Refuna
1173 E drejta për të dashuruar : [filmi i regjisorit Paul Kurti] / Fatos Baxhaku
1174 Arta merr "Shooting Stars" : [mbi aktoren Arta Dobroshi]
1175 Një film për sigurimin e shtetit / Namik Ajazi; Aida Tuci
1176 Enver Hoxha në Berlinale : [filmi "Never" i Armando Lulaj]
1177 Përse ndryshova finalen e filmit "Vdekja e kalit" dhe si qëndron e vërteta e kalit të Petrit Dumes / Saimir Kumbaro
1178 QKK financon filmat e 2 viteve të shkuara, projektet e 2013 në kaos : katër filma artsitikë me metrazh të gjatë, dy të shkurtër dhe një dokumentar prioritet i 2013 / Julia Vrapi
1179 Realizimi i filmit "Righ to love" : [bisedë me regjisorin] / Paul Kurti; Ermira Babamusta
1180 " Vatra", filmi që lindi nga një foto brezash / Mihal Ciko
1181 Nuk mjafton artisti tek Mirush Kabashi / Mirush Kabashi; Violeta Murati
1182 Film mbi enigmën e arkitekturës ruse në godinën e ish-Kinostudios : regjisori flet për problemet aktuale të kinemasë shqiptare dhe vështirësitë për projektin e dokumentarit / Julia Vrapi
1183 Kinemaja / Evis Cerga
1184 Enver Hoxha në Berlinale
1185 Filmi i animuar drejt vdekjes, në 3 vite QKK financoi vetëm një projekt / Artan Maku; Julia Vrapi
1186 Një inspektim i kinemasë së botës së tretë : fillimet e kinemasë konçidojnë me kulmin e imperializmit / Donika Xhumari
1187 Dënuar si "mëkatar publik" : [rregjisori i njohur i shekullit 20 Federico Fellini] / Violeta Murati
1188 Fadil Paçrami ma hoqi rolin te "Komisari i dritës" për t'ia dhënë Rikard Ljarjes, ndërsa kur erdhi Çu En Lai nuk e takova se kisha rrobe të grisura : flet aktori dhe regjisori Mark Topollaj / Mark Topollaj; Albert A. Zholi
1189 Të dashur kolegë, 55 portrete të Marika Kallamatës për aktorët e mëdhenj / Besa Dusha; Albert A. Zholi
1190 Pse e refuzuam Pranvera Hoxhën te filmi "I teti në bronz" : [intervistë me operatorin] / Ilia Terpini; Ani Jaupaj
1191 Si ndodhi incidenti në Kongresin e Rinisë, kur të gjithë operatorët që shkonin drejt Enver Hoxhës u rrëzuan në trotuar : flet operatori i RTVSH / Astrit Omeri; Albert A. Zholi
1192 Enveri dhe Mehmeti, ja si reagonin para kamerës : flet operatori i ish-kinostudios, "Mjeshtri i Madh" / Ilia Terpini; Leonard Veizi
1193 Në Hollivud kam bërë 11 filma, tani dua një fëmijë : [si u kthye ëndrra në realitet, rrëfimi i aktores shqiptare] / Alma Saraçi; Leonard Veizi
1194 Felini dhe Shqipëria që njohu : [dokumentar për regjisorin e madh Italian, prezantuar në Shqipëri nga mbesa, gazetarja Françeska Felini] / Aida Tuci
1195 Kinoregjisori i heshtur Albert Xholi : fjalë për autorin e filmave të njohur "Familja ime", "Fillim i vështirë" etj... / Vangjush Saro
1196 Gjyshja e përrallave, Marika Kallamata bejte për kolegët / Valeria Dedaj
1197 Jeta artistike e Marika Kallamatës në dokumentarin "Ditët e mija" / Julia Vrapi
1198 Muhamedi : [skenar për film, shkruar më 1932] / Nikos Kazantzakis; Teuta Hoxha
1199 Cinémathéque Québécoise : [reportazh] / Altin Raxhimi
1200 Koha e artë e teatrit kur biletat shiteshin me autorizim, sot publiku nuk është si dikur... : [60 vite jetë artistike, vështirësitë dhe emocionet e skenës dhe kinemasë, intervistë me aktorin] / Lutfi Hoxha; Julia Vrapi
1201 Bekim Fehmiu na bën evropianë / Hys Shkreli
1202 Mbrëmjet në Beograd me Bekim Fehmiun : Ema Andrea në një rrëfim për aktorin / Alda Bardhyli
1203 " Në Shqipëri, për të kërkuar të dashurën e parë" : takimet me Dhimitër Anagnostin, Piro Milkanin, Ismail Kadarenë dhe djaloshin Timo Flloko... : [nga kujtimet e artistit] / Bekim Fehmiu
1204 Disa mendime në përvjetorin e Bekim Fehmiut / Andis Gjoni
1205 Këmbanat që bien për filmin shqiptar, nuk dëgjohen nga qeveria / Kristaq Mitro; Julia Vrapi
1206 Një jetë ngjizur në celuloid : [regjisori Muharrem Fejzo, 80-vjetori] / Luan Rama
1207 Kam qëndruar një muaj në spitalin psikiatrik të Tiranës : regjisori rrëfen si e realizoi filmin "Rrethi i kujtesës" / Esat Musliu; Enver S. Morina
1208 Muhamedi : [skenar për film, shkruar më 1932] / Nikos Kazantzakis; Teuta Hoxha
1209 Dramaturgjia shqiptare lë shumë për të dëshiruar / Marko Bitraku; Erjona Gorica
1210 Shqipëria në foto historike / Kastriot Dervishi
1211 Bekim Fehmiu e Faruk Begolli, ikonat e kinematografisë kosovare / Xhevahir Shtupa
1212 Rikthim në identitet i ish-kinostudios : [projekti] / Aida Tuci
1213 Filmi "Ballkoni", një miniaturë për turmat në "lëvizje" drejt Venecias : [intervistë me regjisoren nga Kosova] / Lendita Zeqiri; Valeria Dedaj
1214 Viktima të modernitetit : [skenarët e filmave që dominuan pas viteve '90 dhe veçanërisht mbi skenarin e filmit "Parrullat" të Ylljet Aliçkës] / Alda Bardhyli
1215 Mania e regjisorëve për para, prezanton te publiku, filma pa cilësi / Muharrem Fejzo; Valeria Dedaj
1216 Koha për një histori të re : pas suksesit me filmin "Falja e gjakut", skenaristi kthehet sërish në Shqipëri për të realizuar një film për burrneshat / Andamion Murataj; Alda Bardhyli
1217 Marie Logoreci, 25 vjet pa Loken e mrekullueshme / Pjetër Logoreci
1218 Më pëlqen filmi, por jo audicionet false për aktorë të paracaktuar / Rozana Radi; Julia Vrapi
1219 Kosova dhe kinematografia e saj në literaturën amerikane / Ibadete Kultiovci
1220 Tek Enver Hoxha më çoi profesioni i aktores / Sesilia Plasari; Albert A. Zholi
1221 Çfarë do t'i shtoja Lulëkuqeve mbi mure, po të bëhej tani : skenaristi shqiptar rrëfen historinë e tij të filmit "Lulëkuqet mbi mure" dhe çfarë do t'i shtonte filmit po të bëhej tani / Petraq Qafezezi; Ben Andoni
1222 Viktor Stratobërdha mbrojti diplomën me filmin "Skënderbeu" dhe i dha fund karrierës pas Konferencës së Tiranës : si e nisi karrierën e tij regjisori i parë shqiptar, që u vlerësua në Moskë dhe u burgos në Tiranë / I.B.
1223 Kinemaja e simboleve : regjisori i ri maqedonas flet për kinemanë ballkanike. Edicioni i Tretë i Festivalit Ballkanik dhe Kulinarisë që po mbahet në Pogradec / Zharko Ivanov; Alda Bardhyli
1224 Ballkani i pantallonave të shkurtra : "Rrugëtimi i Halimes", filmi që fitoi trofeun e Edicionit të Tretë të Festivalit Ballkanik dhe Kulinarisë, një rrëfim për dramën që ka lënë lufta në vendet e ish-Jugosllavisë / Alda Bardhyli
1225 Ingmar Bergman - fytyra dhe pasqyra : [kinematografi] / Norika Sefa
1226 Një film i von Trotta-s dhe një problem shqiptar : analizë mbi "Hannah Arendt", filmin e ngritur mbi një fashë të jetës së filozofes së njohur, e që tregon se debati i hapur në kohën e saj, ende nuk ka përfunduar / Dashnor Kokonozi
1227 Përkujtohet 64 - vjetori i lindjes së regjisorit Muhamet Muça : përkujtimi i një artisti dhe regjisorit të vetëm të Librazhdit / Hyqmet Zane
1228 Margarita Xhepa në Athinë me monografinë e re "Diva Shqiptare" / Dhurata Hamzai
1229 Ikja e heshtur e një artisteje : shuhet në moshën 75 vjeçare "Artistja e Merituar" Antoneta Papapavli / Flori Slatina
1230 Mehmet Shehu u tha rezervistëve : s'jeni as si ushtarët e Haxhi Qamilit : flet operatori i TVSH-së : Thanas Nano ishte i rreptë, ndërsa Todi liberal, si nisi kryqëzimi i Lubonjës pas festivalit të 11-të / Bujar Kore; Albert A. Zholi
1231 Figura e Margarita Xhepës më ka impresionuar me thjeshtësinë e saj : flet "Mjeshtri i Madh", skenaristi dhe rregjisori / Kujtim Gjonaj; Albert A. Zholi
1232 Për herë të parë hyra në Bllok kur filmova takimin e Nënë Terezës me Nexhmije Hoxhën : flet operatori i TVSH-së / Bujar Kore; Albert A. Zholi
1233 Xhorxh W. Bush në Rusi, tregoi se është udhëheqësi i botës : flet operatori i TVSH / Bujar Kore; Albert A. Zholi
1234 " Agon" çon Shqipërinë në Shën Petërburg : filmi i Robert Budinës pas çmimit në Çikago në festivalet e filmit ballkanik 29 maj - 2 qershor
1235 Muharrem Fejzo : Kur censurohej në Kinostudio / Luan Rama
1236 Më thuaj ç`fat ke! : mediat italiane shkruajnë "Ylli shqiptar" një vlerësim për aktoren shqiptare Luli Bitri / V.M.
1237 Një aktor shqiptar, në Festivalin e Venecias : Vladimir Doda, rrugëtimi i pazakontë drejt kinemasë / Alda Bardhyli
1238 Nino Çeleste : Pse e lashë "Oktapodin" kur u vra Katani : drejtori i fotografisë rrëfen eksperiencën shqiptare, nga ardhja e parë në 2005-ën : [drejtor i fotografisë së filmit shqiptar "Amaneti"] / Sebastiano Celeste; Alma Mile
1239 " Millenium", seriali që "zbardh" një vrasje : nis xhirimet prodhimi më i ri i TVSH-së, gati në tetor / Besnik Bisha; Alma Mile
1240 Legjenda Robert De Niro mbush 70 vjeç, jeta e aktorit numër një të Hollivudit
1241 Sekretet : Donald William Robertson Boyd / 26 vjet pas realizmit të filmit "Aria" ku mbreti Zog i shqiptarëve shfaqet si një burrë romantik, që i kishte rrëmbyer zemrën një vjenezeje të martuar / Alda Bardhyli
1242 " Teta Xhano, engjëlli im, më mbrojti nga thonjtë mizorë të kinemasë' : Herion Mustafaraj, aktori që ka interpretuar te "Beni ecën vetë" tregon kujtimet e tij për kinemanë shqiptare / Herion Mustafaraj; Valeria Dedaj
1243 Më tërheqin shumë rolet negative në filma : suksesi i aktorit shqiptar në Nju Jork / Artan Telqiu; Ermira Babamusta
1244 Qendra Kombëtare e Kinematografisë asnjë mbledhje bordi për 2013, pezull 42 projekte : gjendja e rënduar financiare, QKK në amulli me projektet e filmit / Julia Vrapi
1245 Mbreti Zog, rrëfimi britanik i vizitës sekrete për dashurinë : një natë më parë në edicionin e festivalit të filmit, TIFF, shfaqet filmi "Aria" e dhjetë gjigandëve të kinematografisë botërore / Violeta Murati
1246 Tentativat për ta shfaqur filmin për Zogun në Shqipërinë e `87 / Donald William Robertson Boyd; Aida Tuci
1247 Ju tregoj për grimin e Leninit, në interpretimin e Lazer Filipit : bashkëbisedim me regjisorin (II) / Muharrem Fejzo; Enver S. Morina
1248 " Nëna Nicë", roli më i vështirë, por edhe më i bukuri : Roza Anagnosti, artistja më e adhuruar e ekranit të madh të filmit / Angjelina Papalilo (Xhara)
1249 " Prejardhjen time shqiptare dua ta reflektoj edhe në filmat e mi" : flet për publikun shqiptar aktori, skenaristi dhe regjisori i njohur shqiptar në New York / Roland Uruçi; Blerina Braho
1250 Pas gjurmëve : në vend të një falenderimi për të gjithë fëmijët / Ilir Keko
1251 Zeniti që merr emrin Xhano : esse shpirtërore për miken e munguar : [Xhanfize Keko] / Natasha Lako
1252 TIFF, një film për burrneshat : filmi i regjisorit Roland Uruçi i realizuar në Nju Jork / Ermira Babamusta
1253 Sfida ime me "Burrin e shtëpisë" : intervistë me kineastin / Andamion Murataj; Rovena Rrozhani
1254 Një film për burrneshat me Uliks Fehmiun : një copëz nga jeta e Franit, një burrneshë shqiptare së cilës i duhet të punojë më shumë se një burrë për t'u mbijetuar vështirësive të jetës. Skenaristi tregon projektin / Andamion Murataj; Fatmira Nikolli
1255 Babai im në Amerikë ishte mik i afërt i Fan Nolit : legjenda e Kinostudios shqiptare rrëfen të panjohurat e mëdha të historisë së filmit artistik / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1256 Isha mësues kimie në fshatra të Fierit, kur më pikasën për në Kinostudio : legjenda e Kinostudios shqiptare rrëfen të panjohurat e mëdha të historisë së filmit artistik / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1257 Mehmet Shehu më ndaloi të filloja në Kinostudio : legjenda e Kinostudios shqiptare rrëfen të panjohurat e mëdha të historisë së filmit artistik / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1258 " Babka im i shtrenjtë, të kam shpirt...". Atij i rrodhi një lot e më tha : "Eh ta dish ç'të kam unë ty" : [bisedë me vajzën e artistit Roland Trebicka] / Manjola Trebicka; Albert A. Zholi
1259 Zonja në Rrugën e Durrësit : [80-vjetori i artistes Drita Pelingu] / Elsa Demo
1260 Petrit Beci i ka mbyllur derën filmit shqiptar, edhe TVSH në kushte piraterie me autorët shqiptarë : [intervistë me Kryetarin e Forumit të Mbrojtjes së autorëve audiovizualë] / Esat Musliu; Julia Vrapi
1261 Si donin të më digjnin filmin ku kritikohej Berisha...! : [intrevistë me regjisorin dhe shkrimtarin] / Leon Qafzezi; Leonard Veizi
1262 Filmat sot vuajnë censurën ekonomike : pas 40 vitesh rishfaqet në Tirana Film Festival, filmi "Çështja Sabiel"
1263 Hajdutët me çizme e shkatërruan Kinostudion, mund t'u shërbente dhe sot artistëve... : [intervistë me regjisorin] / Edmond Budina; Julia Vrapi
1264 Nga studio e montazhit te veprat e stërgjyshit, Hasan Tahsini : [Manushaqe Halili, montazhiere në Kinostudion "Shqipëria e Re" / Ermira Isufaj
1265 Pas vetëvrasjes, si u censurua në film Mehmet Shehu e Kadri Hazbiu : regjisori rrëfen punën në Kinostudion "Shqipëria e Re" : [materiale] / Saimir Kumbaro; Leonard Veizi
1266 Si u realizua filmi artistik për radiolojën e sigurimit "Liqeni i Vajkalit" : [intervistë me piktorin e filmit] / Shyqyri Sako; Dhurata Hamzai
1267 Rikthimi im me filmin "Bota" për të përjetuar dramën e vrasjeve, arrestimeve dhe internimit : [intervistë me aktoren] / Tinka Kurti; Julia Vrapi
1268 Pranvera e hidhur e Sandër Prosit : një udhëtim në galerinë e personazheve të Sandër Prosit në 94 vjetorin e lindjes
1269 Harold Pinter : klasiku i dramaturgjisë. Pinter ishte dhe poet, regjisor si dhe një skenarist mjaft i mirë kinematografik / Alda Bardhyli
1270 Një profil i regjisorit gjerman Oliver Hirschbiegel / Jochen Kurten; Shota Bukoshi
1271 Filmat e Çarli Çaplinit në Shqipërinë e viteve '20 e '30 / Abaz T. Hoxha
1272 Theva tabutë zyrtare të kohës për të kapur Kinostudion e filmit : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen enciklopedinë sfilitëse deri në institucionin e celuloidit / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1273 Për rolin e Almës te filmi "I teti në bronz" u përplasëm me Pranvera Hoxhën : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen xhirimin e filmit të parë / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1274 Pranvera Hoxha u zgjodh të lozte rolin e Almës te filmi artistik "I teti në bronz" : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen xhirimin e filmit të parë / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1275 Skandali që i ndodhi Enverit në portën e varrit të Ismail Qemalit : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen ngjarjet gjatë filmimit të dokumentarit / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1276 Sulo Gradeci na pengonte punën pranë Enver Hoxhës : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen historitë e regjistrimit pranë liderit komunist / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1277 Kam guxuar të kthej Enver Hoxhën nga rruga : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen historitë e regjistrimit pranë liderit komunist / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1278 Para Kongresit të 8-të, Enver Hoxha shpërtheu mbi të shoqen : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen regjistrimin e Kongreit të '81-shit / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1279 Në Korçë, Enverin e kundërshtoi një sekretar partie : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen punën pranë kreut të shtetit komunist / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1280 Incidenti në Tropojë, Mehmet Shehu u detyrua ta kalojë natën me stuhi në breg të lumit : "Mjeshtri i Madh" i filmit artistik rrëfen xhirimet pranë kryeministrit komunist / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1281 Shqiptarët shumë miqësorë : ["Kujtesa e fëmijëve", film, intervistë me regjisorin austriak] / Hannes Gellner; Rudina Hoxha
1282 Mehmet Shehu, Kiço Ngjelës : edhe unë kam vjedhur : "Mjeshtri i Madh" i kamerës artistike rrëfen xhirimet pranë kryeministrit komunist / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1283 Incidenti i Leka Zogut në '93-shin në Johanesburg të Afrikës Jugore : "Mjeshtri i Madh" i kamerës artistike rrëfen vizitën e delegacionit legalist në Familjen Mbretërore në mërgim / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1284 Për rolin e Pranvera Hoxhës te "I teti në bronz" zbulova 15 vjeçaren Yllka Mujo : "Mjeshtri i Madh" i Kinostudios magjike rrëfen të papriturat e realizimit të filmit të tij të parë / Ilia Terpini; Fatos Veliu
1285 Filmi ka qenë e gjithë jeta ime : intervistë me regjisoren e filmit dokumentar / Liri Brahimi; Flori Slatina
1286 Eglantina Kume, aktorja e mirënjohur e kinemasë shqiptare
1287 Ju tregoj për "Vlashin" e vërtetë të filmit "Pylli i Lirisë" / Loni Çuko; Kujtim Boriçi
1288 Sulejman Pitarka, aktori që shkëlqeu si në dramë edhe në komedi / Albert A. Zholi
1289 Hrushovi i tha Enve Hoxhës : "Sa të jem këtu s'duhet të përmendet Titua dhe Jugosllavia : flet një ndër operatorët e parë të Kinostudios, ish-partizani i brigadës së IV Sulmuese / Dhimitër Lala; Albert A. Zholi
1290 Enveri ishte pozant, qeshte, qante para kamerës, ishte aktor : flet një ndër operatorët e parë të Kinostudios, ish-partizani i brigadës së IV Sulmuese / Dhimitër Lala; Albert A. Zholi
1291 Adil Çarçani, udhëheqësi që më çoi në Bari për ekspozitë : flet një ndër operatorët e parë shqiptarë të Kinostudios, ish-partizani i brigadës së IV Sulmuese / Dhimitër Lala; Albert A. Zholi
1292 Margarita Xhepa feston 80-vjetorin e lindjes : [aktorja, portret] / Dhurata Hamzai
1293 Si e refuzoi Bekim Fehmiu rolin e Ali Pashë Tepelenës / Albert Verria; Enver S. Morina
1294 " Dëshira për të filmuar në Shqipëri, në të ardhmen, është shumë e madhe" / Orges Bakalli; Blerina Braho
1295 Regjisori shqiptar që po fiton Hollivudin me punën e tij [Intervistë me regjisorin] / Orges Bakalli
1296 " E drejta për të dashuruar", fitoi në javën e filmit në New York / Kostaq Xoxa
1297 Në Kanada punova në ndërtim dhe piceri, për të arritur këtu ku jam sot... / Artur Gorishti
1298 Si i ndërtuam studiot ku u xhiruan 270 filma : dossier / Abaz Hoxha; Leonard Veizi
1299 Ato qeveri që duan artin, duan edhe popullin / Valeria Dedaj
1300 Një personazh, ardhur nga personazhet e saj : [Ilir Keko, Teuta Keçi "Teta Xhano [album] : kujtime e mbresa të aktorëve të vegjël në filmat e regjisores Xhanfise Keko" / Ben Andoni
1301 Nuk më pëlqejnë thashethemet, por më bëjnë pjesë të tyre : aktori i njohur flet për jetën profesionale dhe atë personale / Blerim Destani
1302 Pushtetarët po e mbysin kinematografinë / Gani Mehmetaj
1303 Industria e filmit vizatimor u shkatërrua në kulmin e suksesit / Natasha Vodica
1304 Aktori edukohet, mësohet, stërvitet, tjetërsohet! / Mevlan Shanaj; Adela Kolea
1305 Rikthehet në Tiranë Artur Gorishti për filmin "Bota" / Enida Himaj
1306 Nga piceria e tim eti në Hollywood / Mikel Dusi; Alma Mile
1307 Aktorja që nuk thotë as gënjeshtra : [intervistë] / Eglantina Cenoimeri
1308 Charlie Chaplin, jeta e një legjende : 125 vite nga lindja e figurës kult të historisë së kinemasë
1309 Reshat Arbana : na lodhën telenovelat e huaja, shteti të mendojë seriozisht për kinematografinë shqiptare / Reshat Arbana; Julia Vrapi
1310 Vetvetja, të luaj një mjeke në film : [studentja e mjekësisë që u zbulua si aktore nga regjisori Saimir Kumbaro] / Elida Cangonji; Leonard Veizi
1311 Pitarka i madh në skenë dhe në familje : vëllai rrëfen historinë e jetës familjare dhe asaj skenike të aktorit të madh të skenës dhe kinemasë shqiptare / Bashkim Pitarka; Leonard Veizi
1312 " Nuk do humbisja asnjë sekondë, nën shoqërinë e njerëzve mediokër" / Eva Alikaj; Valeria Dedaj
1313 Marlon, Brando
1314 Bukuria si kundërshti e tmerrit... : intervistë me Ekrem Kryeziun, rreth filmit të tij "Kodi i Jetës" / Ekrem Kryeziu; Ndue Gjika
1315 Lehtësia e zhbërjes : [kinemaja shqiptare] / Elsa Demo
1316 Nga student i fiskulturës në rolin kryesor te filmi "Furtuna" / Mario Ashiku; Enver S. Morina
1317 Bukuria poetike e Romës, frymëzim për filmin "La grande Belleza" / Paolo Sorrentino
1318 Pse mungon vëmendja e shtetit për teatrin dhe kinematografinë : bashkëbisedim me aktorin (2) / Mario Ashiku; Enver S. Morina
1319 Leonardo Di Caprio : Ujku i Uoll Stritit, pasqyrimi i anës së errët të shpirtit njerëzor : [intervistë me aktorin] / Leonardo Di Caprio; Albi Bushi
1320 Shqipëria duhet të ripërtërijë urgjent infrastrukturën kinematografike si dhe të subvencionojë filmin : kineasti, autori i filmit të parë artistik të metrazhit të gjatë në kinematografinë shqiptare / Kristaq Dhamo; Enver S. Morina
1321 Ju tregoj punën titanike të regjisorëve të Kinostudios, sukseset, intrigat dhe prapaskenat që luheshin pas kuintave : flet regjisori shqiptar / Albert A. Zholi
1322 I persekutuan të gjithë ata që Luarasi i mori në televizion : intervistë me aktoren dhe regjisore montazhi / Eglantina Kume; Enver S. Morina
1323 Jeta ime mes ferrit dhe realitetit, si përfundova nga operatore e takimeve të Enverit, në komunalen e Tepelenës / Sonja Mamaqi; Julia Vrapi
1324 Pse e burgosën asistent regjisorin e filmit Skënderbeu, Viktor Stratobërdhën : si e nisi karrierën e tij regjisori i parë shqiptar, që u vlerësua në Moskë dhe u burgos në Tiranë / Ilir Bushi
1325 Filmi është i lexueshëm jo vetëm në pamje, por edhe në domethënie : flet regjisori, aktori "Mjeshtri Madh" rreth librit "Ekrani është vetë ëndrra" / Mevlan Shanaj; Albert A. Zholi
1326 Kur Enver Hoxha urdhëronte Liri Belishovën për realizimin e filmit të parë : flet autori i filmit të parë artistik shqiptar / Kristaq Dhamo; Enver S. Morina
1327 " Burri i shtëpisë", mes skenarëve më të mirë europianë : filmi i Andamion Murataj për burrneshat përzgjidhet për "Equinoxe Europe" / Fatmira Nikolli
1328 Aktori Lutfi Hoxha dekorohet me çmimin "Gladiatori i Artë" / Artur Ajazi
1329 Filmi sot i shërben më shumë komercialitetit se vlerave : [filmi shqiptar, probleme] / Vllasova Musta; Julia Vrapi
1330 Sot nuk ka as prodhimtari artistike, as skena teatrore... : [jeta artistike e aktorit, intervista] / Birçe Hasko; Julia Vrapi
1331 Filmi "Arhondi (beu) i fundit i Ballkanit", një nder për Shqipërinë : i vetmi film për Shqipërinë që është realizuar dhe shfaqur në 6 vende të Europës / Agim Jazaj
1332 Lutfi Hoxha : 60 vjet në skenë dhe ekran si dha jetë në mbi 100 role / Gëzim Kabashi
1333 Kinemaja shqiptare prezantohet në "Montreal Film Festival"
1334 " Ndrysho, mos u mshef!'
1335 Si lindi filmi i parë shqiptar "Tana" / Nasho Jorgaqi; Enver S. Morina
1336 Nderimi dhe përjetësimi i Suzana Sakiqit / Agron Sejamini
1337 Vetëm me gënjeshtra njerëzit ndihen më mirë! / Gani Mehmetaj
1338 Ballkani, zbret në Pogradec
1339 Filmi që nuk ka ideologji shumë brenda ka sukses / Kiço Blushi; Enver S. Morina
1340 Si e kam njohur Azem Shkrelin, Sandër Prosin dhe Ndrek Lucën / Sulejman Dibra; Enver S. Morina
1341 Yjet nuk shuhen kurrë : kushtuar artistes së Madhe "Nderi i Kombit" Drita Pelinku / Vilhelme Haxhiraj (Vranari)
1342 " Daja" një film ku dialekti ishte pjesa më e vështirë për mua / Enver Petrovci; Albert A. Zholi
1343 Buxheti për filmin mizerabël, qeveria të rrisë fondet për kinematografinë / Edmond Budina; Julia Vrapi
1344 As në Kandahar nuk bëhet si kjo politikë kundër filmit shqiptar / Mevlan Shanaj; Julia Vrapi
1345 Liza Laska, mëshirimi i nënës labëreshë / Sejmen Gjokoli
1346 Të mbrojmë Kinostudion, këtë monument të kulturës / Abaz Hoxha
1347 Për dosjet e premierave Tano [Banushi] mban rekord, njeriu perfekt / Artan Banushi
1348 Regjisori Saimir Kumbaro : Gati për filmin e ri, një komedi nga eksodi i 1991 / Leonard Veizi
1349 Realizova një film që nuk është i imi... por i fëmijëve / Elona Paja; Leonard Veizi
1350 Gjakova nderon aktoren e shquar Besa Imami / Dhurata Hamzai
1351 Lamtumira, përcillet me nderim aktorja e shquar Besa Imami / Dhurata Hamzai
1352 Unë, shqiptari i serialit hollivudian / Marko Caka
1353 Ikja e Marës : [ndahet nga jeta aktorja Liza Laska] / Alda Bardhyli
1354 Nikolla Llambro, profii ballkanik i një aktori / Engjëll Serjani
1355 Një tjetër lamtumirë për Donika Kastriotin / Armand Plaka
1356 Kriza e filmit po thellohet çdo ditë : [mbi prodhimin kinematografik nëShqipëri] / Alda Bardhyli
1357 Regjisori i kapedanit mbush 80 vjeç : [shkrim mbi jetën dhe veprën e regjisorit Fehmi Hoshafi] / Alda Bardhyli
1358 Shuhet Liza Laska, aktorja që mbahet mend për rolet e nënave epike : [nekrologji]
1359 Lamtumirë artistes që gdhendi figurën e nënës labe : [Liza laska] / Valeria Dedaj
1360 Lamtumirë artistes Besa Imami / Valeria Dedaj
1361 Lendita e Kosovës "godet" së dyti me kinemanë : ["Grand Prize", çmim kinematografik per Lendita Zeqiraj"
1362 Bota e magjishme e Liza Laskës / Flori Slatina
1363 Një piedestal Ndrekë Lucën : me rastin e 81-vjetorit të lindjes / Sulejman Dibra
1364 Nata e parë e të martuemve : gjurmët e kinematograisë në Shqipëri. Filmat e shfaqur në shtëpinë e Kol Idromenos dhe orët me dëfrime në kafe "Stema" në Korçë : [analizë e kritikut të filmit Abaz Hoxha]
1365 Besa Imami : Gjakova nderon bijën e saj, aktoren e shquar me "Nderi i skenës shqiptare" / Halim Begeja
1366 Lamtumirë ikonës së teatrit dhe filmit Besa Imamit / Flori Slatina
1367 Kinematografia kosovare në rrugë të drejtë
1368 Ju tregoj 40 vjet miqësi me Viktor Gjikën, bisedat kundër realizmit socialist : si qau aktori Naim Frashërio në Prishtinë më 1972 / Ibrahim Kadriu
1369 Të jesh artist sot ka dy rrugë, të jesh pjesë e klaneve ose të punosh pa u fshehur pas kostumeve / Erand Sojli
1370 Festivali i Filmit për të Drejtat e Njeriut, që të shpëtojmë nga virusi i soditurit të së keqes... / Kujtim Çashku; Julia Vrapi
1371 Filmit sot i mungon aktualiteti, kineastët kanë varur veprat tek e kaluara / Fehmi Hoshafi
1372 Figura e ushtarakut në filmin shqiptar / Flori Slatina
1373 Festivali ballkanik i filmit, arti i paraprin politikës / Fatos Baxhaku; Fatmira Nikolli
1374 Filmat nga traumat e luftës të drejtat e njeriut / Eno Milkani; Fatmira Nikolli
1375 Zemrën e kam lënë në skenë / Liza Laska
1376 Hapen portat e "DokuFest-it" : hapja e edicionit të trembëdhjetë të Festivalit të Filmit "DokuFest"
1377 Isa Qosja merr "Gladiotorin e artë" të durrësit / Klodiana Haxhiaj
1378 Sërisht në Pogradec në Festivalin e Filmit Ballkanik / Pranvera Bekteshi
1379 Besa Imami : shuhet në moshën 86-vjeçre Donika e Skënderbeut / Fatmira Nikolli
1380 Lamtumirë Besa Imami!
1381 Një jetë në shërbim të artit : [mbi aktoren Besa Imami] / Bujar Nishani
1382 Dave Evans : historia e njërit që mbijetoi : [historia e regjisorit boshnjak që mbijetori] / Fatmira Nikolli
1383 Eno Milkani : arti dhe kulinaria bëjnë bashkë shqiptarët dhe serbët : [Festrivali Ballkanik i Filmit dhe Kulinarisë] / Silvi Bakiri
1384 Të mos heshtësh, duke folur me gjuhën e artit : [festivali i nëntë ndërkombëtar i filmit për të drejtat e njeriut me temë "revolucioni dixhital"] / Silvi Bakiri
1385 Shuhet "Donika e Skëndërbeut"
1386 Për aktorin, të gjitha rolet janë të shpirtit : [intervista e fundit e aktores] / Besa Imami
1387 Besa Imami, aktorja e brezit që emancipoi gruan shqiptare / Bujar Nishani
1388 Besa [Imami], një nga hijet e larta të kohës së vjetër / Edi Rama
1389 Besa Imami, la pas një trashëgimi të shkëlqyer të veprave që ka krijuar / Ilir Meta
1390 Vepra e Besa Imamit, gur themeli për teatrin dhe kinematografinë / Lulzim Basha
1391 Lamtumirë me duartrokitje për Besa Imamin
1392 Aktorja e filmit "Shamikuqja", e ftuara speciale në Festivalin e Filmit në Durrës : Turkan Soray vjen në Shqipëri / Valeria Dedaj
1393 Manifesti zyrtar i `59 në Venecia / Alba Kepi
1394 Kinokomedia është një gjini e vështirë, dështimi nuk të falet : flet regjisori / Ilir Harxhi; Albert A. Zholi
1395 " ....Ju lutem, vetem ballist mos më bëni"... : në Dukat të Vlorës, një ngjarje me regjisorin e Kinostudios, Muharrem Fejzo / Duro Mustafai
1396 Skenaristët sot janë të papunë, mbasi regjisorët i bëjnë të gjitha / Skënder Plasari; Albert Z. Zholi
1397 Marko Caka nga reporter i kryeministrit grek, Jorgo Papandreu, aktor me Tom Hanks në Hollivud : bisedë me aktorin / Marko Caka; Këze (Kozeta) Zylo
1398 Shqiptari Praq Rado nga Thethi, në rolin kryesor në filmin "Dreaming American" / Këze (Kozeta) Zylo
1399 Mësuesit e mi ishin "Nderii i kombit" Robert Ndrenika, Mihal Luarasi, Vangjush Furxhi, Vera Zheji / Vladimir Muzha
1400 Si kam punuar me Tano Banushi, Paulin Preka, Zyliha Miloti, Beb Shiroka, Zef Deda, Gëzim Kruja... / Sandër Ruçi; Fadil Shehu
1401 Filozofia e kryeministri Rama është që shteti duhet të veprojë : [intervistë me artistin] / Jakup B. Gjoça
1402 " Tomka dhe shokët e tij" çel festivalin TIF : filmi, homazh për regjisoren Xhanfize Keko / Dhurata Hamzai
1403 Xhanfize Keko rikthehet në vëmendjen e të huajve : libri "Tomka dhe shokët e tij" : një film artistik i realizuar në vitin 1977 në Shqipërinë komuniste, jep të plotë profilin e regjisores së madhe / Dhurata Hamzai
1404 Xhanfize Keko e meriton më të madhe këtë vëmendje : ["Tomka dhe shokët e tij", varianti i restauruar i filmit, mendime] / Ben Gibson
1405 Dekomunistizimi i kinematografisë / Fabian Zhilla
1406 Ndahet nga jeta aktori Petraq Xhillari : shuhet "Malua" i "Zonjës nga qyteti"
1407 Puna e palodhur me filmin, si i zbulova yjet e kinemasë shqiptare / Ilia Terpini; Leonard Veizi
1408 Kineastët : jemi të fundit në rajon për buxhetin e filmit, shteti të kthejë sytë nga ne / Julia Vrapi
1409 Filmi ende në kthetrat e piraterisë, jam kundër producentëve që prodhojnë me paratë e taksapaguesve... / Saimir Kumbaro; Julia Vrapi
1410 Fimi shqiptar ka mbetur pa përkrahje, buxheti i mjerë si në asnjë vend tjetër / Ilir Harxhi; Julia Vrapi
1411 Nga një qeveri në tjetrën, buxhetet e artit dhe kulturës mbeten të dorës së fundit / Mevlan Shanaj; Julia Vrapi
1412 Shuhet "zonja e kinemasë italiane" Virna Lisi / Dhurata Hamzai
1413 Skenarët e filmit në Shqipëri e Kosovë vuajnë nga skematizmi... / Gani Mehmetaj; Flori Slatina
1414 Shqipëria pa një muze filmi / Alda Bardhyli
1415 Kur "armiqtë" hiqeshin nga filmat : sprovat e kujtesës Ish-Kinostudio : Abaz Hoxha sjell copëza kujtimesh nga mënyra sesi funksiononte filmi në vitet 1966-`70
1416 Lamtumirë Virna Lizi, mbretëresha e kinemasë italiane / Kostaq Xoxa
1417 Filmi izraelit në "Ditën e Holokaustit" : në Akademinë e Filmit dhe Multimedias "Marubi", prej vitesh është krijuar kjo traditë e "Ditës së Memories së Holokaustit" si një ditë kujtese në emër të viktimave të Holokaustit / Kujtim Çashku
1418 Lamtumirë Virna [Lisi], mbretëresha e kinemasë italiane / Luela Myftari
1419 Mjeshtri i palodhur i kamerës : homazh në 80 vjetorin e lindjes së "Artistit të Merituar" Rakip Zeneli / Flori Slatina
1420 Lamtumirë mjeshtrit të humorit Veli Rada / Luela Myftari
1421 Vorbulla e kolektives, përbindëshi i individuales, lundrimi i Aleksej Germanit : [kinematografi] / Arbër Zaimi
1422 Një grup filmash duan ndërhyrje, ndryshe i humbasim : ç'farë ka mbetur nga ish-Kinostudio... : [bisedë mbi fondin e arkivit] / Elvira Diamanti; Alda Bardhyli
1423 Kinemaja, rrugë e gjatë për në Berlin : një shëtitje në rrugën e yjeve : [aktori Bruno Shllaku, në Berlinale 2015 me filmin "Virgjëresht e betuara" të regjisores italiane Laura Bispuri] / Alda Bardhyli
1424 Koha e kinemasë së vendeve të panjohura : [intervistë me drejtuesin e Berlinales, ndjesitë për filmin shqiptar] / Heinz Badewitz; Alda Bardhyli
1425 Ministria e Kulturës neglizhente me ligjin e kinematografisë, ja problemet që po dëmtojnë filmin... : regjisoiri i njoihur flet mbi anomalitë në fushën e filmit / Saimir Kumbaro; Julia Vrapi
1426 Ministria e Kulturës të jetë më pranë jetës artistike, keqardhje që mungon në aktivitete : skenaristja flet për dokumentarin "Skënderbeu i pagjumë", apel institucioneve për financime / Angjelina Xhara; Julia Vrapi
1427 50 hijet e reja të markezit De Sade : [mendime rreth filmit "50 hijet e Greit] / Monika Shoshori (Stafa)
1428 Pas "Vajzave me kordele të kuqe", fëmijët më godisnin me gur si spiune : intervistë me aktoren / Shpresa Bërdëllima; Ani Jaupaj
1429 Gruaja s'ka nevojë të burrnohet për të garuar me burrin : aktorja kosovare, për të dytën herë në berlinale / Ilire Çelaj; Blerina Goce
1430 " Nderi i kombit", Mirush Kabashi, sot 67 vjeç : 45 vjet karrierë në teatër, kinema dhe televizion, me 100 premiera teatrale e 20 filma artistik
1431 Si shtrova foninë në gjyqin e Teme Sejkos në kinemanë e Brigadave : flet ish fonisti dhe kinooperatori i SHQUP, Hilmi Tërkuçi / Hilmi Tërkuçi; Arben Progonati
1432 Sandër Prosi, legjenda e kinematografisë shqiptare : në 30-vjetorin e ndarjes nga jeta të artistit të madh
1433 Sandër Prosi, legjenda e kinematografisë shqiptare : në 30-vjetorin e ndarjes nga jeta të artistit të madh
1434 Unë partizani dhe artisti, ja pse kam heshtur 70 vjet : rrëfimi i ish-partizanit, studjuesit dhe historianit të kinematografisë / Abaz Hoxha
1435 Filmi i Isa Qosjes kthehet me çmim nga Washingtoni : ky është çmimi i dytë që regjisori merr në ShBA / Dhurata Hamzai
1436 Izer Aliu : regjisori me origjinë shqiptare që po triumfon në Skandinavi / Izer Aliu; Brunilda Gorovelli
1437 " Jemi një popull që kemi traditë të pasur, të gjithë kineastët do të na kishin zili" : ["Burrnesha, film në "Berlinale", intervistë me aktoren kosovare] / Ilire Çelaj; Valeria Dedaj
1438 Marko Caka, shqiptari që do të luajë përkrah Julia Roberts : ish-gazetari shqiptar tregon eksperiencën e tij në shesh xhirimet e filmave / Marko Caka; Dorjana Bezat
1439 Evoluimi i filmit shqiptar / Klaudia Malaj
1440 Ju rrëfej miqësinë time me Aleks Cipras : gazetari që u largua nga Greqia për të nisur një karrierë si aktor në Hollivud / Marko Caka; Raimonda Moisiu
1441 Shqipëria në Berlinale me "Burrnesha" pa paratë e QKK : [kinematografia, arritje dhe probleme] / Alma Mile
1442 Veshjet shqiptare në artin pamor në teatër dhe në kinematografi : ndihmesa e artistëve shqiptarë në pasqyrimin dhe interpretimin e veshjeve dhe elementeve etnografike në veprat e tyre : tezë në kërkim të gradës shkencore "Doktor" / Merita Toçila; Ferid Hudhri; Stefan Çapaliku
1443 Marketingu i industrive kreative : faktorët përcaktues të të ardhurave nga filmi në Shqipëri : disert. në kërkim të gradës shkencore "Doktor" / Holta Taga (Fetahi); Arian Abazi
1444 Repetition and the experience of duration in contemporary moving image art : [PhD Theses] / Jonida Gashi

Afficher le détail des notices cochées      Nouvelle recherche