Présentation succincte des notices trouvées

Nombre de notices trouvées : 1778 , nombre de notices affichées : 1778.
La notice détaillée sera affichée si vous cliquez sur sa présentation succincte.Vous pouvez également cocher les notices et cliquez sur le bouton "Afficher le détail des notices cochées" pour en voir une présentation détaillée.
1 Dymbëdhjetë xhuxhat dhe tre barinjtë : roman përrallë / Bashkim Burimi; Safo Marko; Xhevat Beqaraj
2 Saja fluturuese : përrallë / Avni Dehari; E. Bufi; Shaban Sinani
3 Kapiteni Smith i Xhejmstaunit : Pokahonta dhe përralla e rrëfenja të tjera nga popujt e botës / Louis Malo; Arshin Xhezo
4 Tri motrat : rrëfenjë / Loni Papa; Dojna Nasi; Roland Gjoza
5 Princi i vjeshtës : përralla, tregime dhe skica / Moikom Zeqo; Ferit Lamaj
6 Këmbët e çuditshme / Vitalij V. Bianki
7 Kënga e gjallesave / Vitalij V. Bianki
8 Biri i askujt : rrëfenja / Olimbi Vito; Loni Papa; Vehap Kokalari
9 Borëbardha : lexo dhe pikturo
10 Historitë e arushit, ketrushit dhe të xixëllonjës së vogël : përralla në vargje / Xhahid Bushati; Gjergj Spathari
11 Heroizmat e Fatbardh Pikaloshit : përrallë / Bedri Dedja; Xhevat Beqaraj
12 Përralla e tre vëllezërve : punuar sipas motiveve popullore / Bedri Dedja; Ergys Faja
13 Miqtë e Veshkaush Llapushit : përralla / Odhise K. Grillo; Fatjona Lamaj
14 Shtëpia prej çokollate / Wilhelm Grimm; Jakob Grimm; Jorgo Vllaho
15 Përrallat e rrugës "Broka" / Pierre Gripari; Neka Turkeshi; Brikena Çabej
16 Muku i vogël : përralla të zgjedhura / Wilhelm Hauff; Shpëtim Çuçka
17 Kësulkuqja / Jorgo Vllaho
18 Ledia në një natë me hënë : vjersha dhe përralla / Riza Lahi; Xhevat Beqaraj
19 Lepurush vjedhacaku e Qen qimekuqi : përrallëza / Ferit Lamaj; Luçie Doçi
20 Luleshtrydhet, shporta prej kashte dhe fyelli magjik : përrallë e ilustruar / Luan Qineti; Zef Shoshi
21 Udhëtimi i Gentit : përrallë / Nexhmije Muça; Sirgen Veseli
22 Vajza dhe zogu : përralla / Nexhmije Muça; Safo Marko; Odhise K. Grillo
23 Gomari mëndjehollë : rrëfenja / Loni Papa; Roland Gjoza
24 Kënga e mjellmës : rrëfenja / Loni Papa; Roland Gjoza
25 Maçoku me çizme dhe përralla të tjera / Charles Perrault; Lazam Koldashi; Odhise K. Grillo
26 Përralla e Car Sulltanit / Aleksandr S. Puskin; Gjergj Zheji
27 Ervini dhe miqtë : novelë-përrallë / Vangjush Saro; Ferit Lamaj; Johana Shahini
28 Vajza që dinte gjuhën e zogjve : novelë-përrallë / Dalan Shapllo; Agim Faja; Ferit Lamaj
29 Përralla për fëmijë pleq / Dhimitër Xhuvani; Arshin Xhezo
30 Na ishte një herë... : përralla / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Neka Turkeshi
31 Mbreti i tigrave : përrallë për maçokun që deshi të bëhej mbret / Skënder Hasko; Johana Shahini; Ferit Lamaj
32 Përralla shqiptare për 100+1 natë / Virgjil Muçi; Pandeli Koçi
33 Përralla shqiptare për 100+1 natë / Virgjil Muçi; Ardian Kapo; Pandeli Koçi
34 Rikeja me kaçirubë / Charles Perrault; Iskra Thoma; Dojna Nasi
35 Penda e pulëbardhës : përrallat e Zinartit / Betim Muço; Fatmir Toçi
36 Kur fle shiu : përralla / Fatmira Beqaraj; Llazar Taçi
37 Djali i vogël sa një kokërr arrë : përralla sipas motiveve popullore / Xhahid Bushati; Ferit Lamaj
38 Si u bë krimbi flutur / Elda Pineti
39 Legjenda e Onhezmit / Ermelinda Zaimi; Miranda Goleci; Eni Deda
40 Liza në botën e çudirave : [përrallë] / Herman Havari
41 Maçoku me çizme : [përrallë] / Herman Havari
42 Gjyshe na trego një përrallë : përrallat e Gjyshe Arushës / Anna Casalis; Tony Wolf
43 Gjyshe na trego një përrallë : përrallat e Gjyshe Lepurushes / Anna Casalis; Tony Wolf
44 One tough tyrkey : përralla në gjuhën angleze / Steven Kroll; Xhevahir Lleshi
45 The King's balloon : përralla në gjuhën angleze / D.L. Halterman; Xhevahir Lleshi
46 Kësulëkuqja
47 Bardhabora e të shtatë xhuxhat
48 Pinoku / Carlo Collodi
49 Sandra dhe lepurushi aventurier
50 Sandra dhe lejlekët guximtarë
51 Fyelli magjik
52 Kacamisri
53 Kësulkuqja
54 Valixhja e shqyer e përrallave : rrëfenja për ata që rriten / Visar Zhiti; Gaqo Bushaka
55 Dhelpra çobaneshë pulash : fabula-përrallëza / Mefail Ganiu; F. Bicolli
56 Kësulëblerta dhe shtriga : përrallë / Dominique Roussel; Fotaq Andrea; K. Lavro
57 Shpëtimtari i Harlemit : 10 rrëfenja nga autorë francezë / Fotaq Andrea; Mehmet Musai
58 Agimi dhe e Bukura e Dheut : përrallë / Bashkim Burimi
59 Lotët e dallëndyshes... : përralla / Aqif Malaj
60 Një aktor i madh
61 Floçka Ardë : rrëfenjë / Loni Papa; Roland Gjoza; Alma Xhafa
62 Përralla fluturuese / Loni Papa; Roland Gjoza
63 E bukura e pyjeve : përralla / Charles Perrault; Marie Catherine d' Aulnoy; Neka Turkeshi
64 Pinoku / Carlo Collodi
65 Trimëritë e Tiseut
66 Bilibili dhe trëndafili. Gjigandi egoist : dy përralla për fëmijë në anglisht dhe shqip / Oscar Wilde; Hasan Çipuri
67 Sandra dhe derrkuci i saj
68 Sandra dhe kërriçi besnik
69 Trofta hutaqe : përralla / Frederik Rreshpja; Safo Marko
70 Tre arinjtë : përralla nga autorë rusë / Llazar Çuçi; Ferit Lamaj
71 Libri i Xhunglës / Bardhyl Tagani
72 Kalimero në plazh / Nino Pagot; Toni Pagot; Aristotel Mici
73 Ariu i pyllit të madh : përralla / Aristotel Mici; Ferit Lamaj; Safo Marko
74 Mbreti Luan / Margo Hover; Alqi Gjinali; Sylvan Barnet
75 Leopardi zemërmirë / Aristotel Mici
76 Përralla arabe / Miltiadh Bode; Jorgji Doksani
77 Përralla sudaneze / Miltiadh Bode; Jorgji Doksani
78 Mbreti i tigrave / Skënder Hasko
79 Maçoku me çizme
80 E bukura e fjetur
81 Magjistrica e dymbëdhjetë pasqyra : rrëfenjë / Mira Meksi; Alma Xhafa
82 Gishtoja
83 Shtëpiza fluturuese : përralla, tregime, novelë / Bekim Gaçe; Odhise K. Grillo
84 Përralla njëmbëdhjetëkatëshe : përralla / Bedri Dedja; Odhise K. Grillo
85 Historia e kallzës së vogël flokëartë : novelë-përrallë / Xhahid Bushati; Odhise K. Grillo
86 Si u mbyll kënga në kafaz : vëllimth me përralla / Andrea Petromilo; Odhise K. Grillo
87 Pas Abetares : përralla, legjenda, tregime, përshtatje / Naum Prifti; Odhise K. Grillo
88 Princesha gazmore : si përralla / Gianni Rodari; Kastriot Mahilaj
89 Hirushja
90 Hyjnesha e ishullit : novelë-përrallë / Aqif Malaj
91 Gjahtari dhe dhelpra : përralla / Vasil Qirjako
92 Gaspër kësula dhe gjigandi Garbulio / Janosch; Kastriot Mahilaj
93 Dhelpra avokate : fabula dhe përralla / Mefail Ganiu; Odhise K. Grillo
94 Amaneti i dhelprës : përralla të zgjedhura / Gaqo Bushaka; Irena Toçi; Dhimitër Ligori
95 Kashei i pavdekshëm : përrallë / Jerina Kokonozi
96 Pula klloçkë bën vizita : përralla humoristike në vargje / Ferhat Çakërri
97 Kaprolli që donte diellin : përralla / Edlira Rama; Odhise K. Grillo; Gëzim Tafa
98 Kush e hëngri akulloren? : vjersha dhe poema humoristike / Tasim Gjokutaj; Odhise K. Grillo; Dhimitër Ligori
99 Mrekulli njerëzore : përralla, fabula, legjenda nga bota / Fotaq Andrea; Mehmet Musai
100 Paramythia apo te Salamina : enteka laika koyloyrotika Paramythia / Tasos P. Karantis
101 Loti i pyllit : përralla / Xhahid Bushati; Ikbal Kalaja
102 Liza në botën e çudirave : përshtatur për fëmijë / Alketa Balili; Flora Koka
103 Tre derrkucët : përshtatur për fëmijë / Flora Koka; Rudina Rrapollari
104 Renato dhe shtatë vajzat e ylberit : përrallë / Petraq Risto; Llazar Taçi
105 Kokëblozi : përrallë / Sidorela Risto; Xhilda Paloka
106 Maçoku me çizme
107 Hajduti me çizme : përralla të zgjedhura / Odhise K. Grillo; Xhevat Beqaraj; Loredan Bubani; Dhimitër Ligori
108 Republika e një mijë e njëqind çudirave : përralla të zgjedhura / Bedri Dedja; Pandora Dedja; Llazar Taçi
109 Gjahtari i vogël dhe Shpata e artë : përralla / Tashko Lako; Frederik Jorgaqi
110 Lili dhe Vagabondi
111 101 Dalmatët / Blendi Tagani
112 E Bukura dhe Bisha / Lutfi Alia
113 Lejleku me akullore : 20 përralla / Bardhyl Xhama; Llazar Taçi; S. Hasani
114 Dhelpra dhe korbi / Aisopos; Jani Malo
115 Vezulluesja e vogël
116 Sepja e shëmtuar
117 Pinguini i vogël Pit : përrallë / Marcus Pfister; Luan Canaj; Feride Papleka
118 Sandra fermere
119 Dy gomarë këngëtarë / Odhise K. Grillo; Dionis Bubani
120 Sandra dhe shelegu
121 Sandra dhe rosa e egër
122 Xhakomino dhe bizelja / Sabina Ymeri
123 Mbretëresha e dëborës / Sabina Ymeri
124 Vajza dhe zogu : përralla / Nexhmije Muça; Safo Marko; Odhise K. Grillo
125 Vajza dhe zogu : përralla / Nexhmije Muça; Safo Marko; Odhise K. Grillo
126 Trazovaçi i zogjve : përrallë / Tashko Lako; Inxhiriana Roli; Llazar Marku
127 Maçoku me daulle : përralla / Tashko Lako; Llazar Marku
128 Djali yll : përrallë / Oscar Wilde; Feride Papleka
129 Përrallëzat e netëve të gjata / Eroll Veliu; Zejnullah Halili
130 Kolltuku i mrekullueshëm i gjyshes : përralla / Frensis Braun; Llambi Leka; Loredan Bubani
131 Turtullesha dembele : përrallë / Sotir Lashova
132 Kau magjik / Loredan Bubani
133 Poku çamarroku / Loredan Bubani
134 Si u bë qimja tra : përralla / Tashko Lako; Nasho Jorgaqi
135 6 përralla me qeros / Natasha Xhagolli; Eleni Laperi; Juliana Filo
136 Lejleku i verdhë : përralla kineze / Çobo Skënderi
137 Borëbardha dhe trëndafili i kuq : përrallë / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; L. Muzhaqi; J. Noonan
138 Tigri i vogël në çajnik : përralla / Xhevat Beqaraj; Adelina Mamaqi
139 Ujku prej kashte dhe ndodhi të tjera : poemë-përrallë / Hysen Ç. Mulosmanaj; Kosta Raka; Ramiz Lushaj
140 Maçoku pa bisht : përralla / Skënder Balla; Llazar Taçi; Ramadan Pasmaçiu
141 Pesë gishtat e dorës : përralla / Skënder Balla; Llazar Taçi; Ramadan Pasmaçiu
142 Tre derrkucët / Jani Malo
143 Robin Hudi / A. Mici
144 Macet aristokrate / B. Baze
145 Tri pëllëmbë shtat dhe shtatë pëllëmbë mjekër / Ramadan Pasmaçiu
146 Nusja që kërkonte dyshek me pupla / Ramadan Pasmaçiu
147 Gomari kur u bë kalë / Ramadan Pasmaçiu
148 Babai, tri motrat dhe vigani / Ramadan Pasmaçiu
149 Skllavi dhe luani : përralla / Vasil Premçi
150 Thëllëza këndon për ketrushët : përralla të zgjedhura / Odhise K. Grillo; Skënder Hasko; Kosta Raka
151 Mbreti i lumit të artë / John Ruskin; Viktor Canosinaj; Sokol Jakova
152 Përralla dhe fabula / Vasil Premçi; Çelik Petriti
153 Bukuroshja dhe bisha
154 Pokahontas, princesha indiane
155 Sirena e vogel
156 11 varre per teto Flavian : tregime satirike dhe humoristike nga autorë të huaj / Shaban Vani
157 Tri përralla për dhelprën dinake / Kadir Dajan; Miltiadh Bode; Xhevahir Lleshi
158 Te sarajet e Gavazit : përrallë popullore shqiptare / Faik Krasniqi
159 Historia e Moglit : bazuar tek "Libri i xhunglës" i Kiplingut / Doruntina Pasko; Rudyard Kipling; Ergys Faja
160 Përralla / Lev N. Tolstoj; Jorgji Doksani
161 Përralla / Hans Christian Andersen
162 Fëmijët e tokës e të diellit : përrallë / Halim Maloku; Loredan Bubani
163 Mollët magjike : përralla / Odhise K. Grillo; Loredan Bubani
164 Dinakja me vesh të grisur : përralla / Skënder Hasko; Odhise K. Grillo
165 Aventurat e Lundrak budashushit të vogël : përrallë / Hysen Kobellari; Odhise K. Grillo; Dhimitër Ligori
166 Arushi hundekavanoz : novelë / Skënder Hasko; Llazar Taçi; Bardhyl Xhama
167 Vjollca e kujtimit : legjenda, përralla e kallzime / Teufik Gjyli; Hasan Lekaj
168 Arushi pa bisht... : përralla / Arian Kadiu; Llazar Taçi; Odhise K. Grillo
169 Maçoku endacak : përrallë / Xhevahir Lleshi
170 Zogu i ujëvarës : përralla / Anton Papleka; Rezart Ekmekçiu
171 Kësulëkuqja
172 Shtëpiza e Perlës : përralla / Nexhmije Muça; Safo Marko; Luçie Doçi
173 Ujku dhe qingji / Jean de La Fontaine; Jani Malo; H.M. Lavarelo
174 Dhelpra që humbi bishtin / Jani Malo; Jean de La Fontaine; H.M. Lavarelo
175 Xixëllonjat dhe teatri i Borëbardhës : përralla / Edlira Rama; Eljaz Kraja; Odhise K. Grillo
176 Tomi dhe Xherri : poemë-përrallë / Hamdi Meça; Xhevat Beqaraj
177 Zemërimi i dimrit plak : përralla dhe rrëfenja / Konstantin D. Usinskij; Nasho Jorgaqi; Elsa Goga; Llazar Taçi
178 Maçoku i mbretit ndërron zakon : përralla / Gaqo Bushaka; Dhimitër Ligori; Frederik Shuraja
179 Arushi pa bisht : përralla / Arian Kadiu
180 Maçoku me çizme. E bukura e pyllit. Kësulëkuqja e vogël, etj. : përralla / Charles Perrault; Lazam Koldashi; Frederik Shuraja
181 Një qen që qan : tregime dhe përralla për fëmijë / Dhimitër Xhuvani; Gaqo Bushaka
182 Aventura në botën e panjohur... : përralla të zgjedhura / Dionis Bubani; Gaqo Bushaka
183 Favole, fiabe, racconti di S. Nicola dell'Alto, Carfizzi, Pallagorio, Marcedusa, Andali, Caraffa, Vena di Maida, Zangarona / Elio Miracco
184 Përralla angleze / Anisa Rrumbullaku
185 Përralla angleze / Anisa Rrumbullaku
186 A jam unë grindavece? / Anisa Rrumbullaku
187 Rrobaqepësi dinak / Wilhelm Grimm; Jakob Grimm; Dajana Baça; Adnand Zaloshnja
188 Përralla me xhuxha : (15 histori të çuditshme) / Enid Blyton; Blerina Balla
189 Favole albanesi / Gjino Luka
190 Xhuxhi hundëmadh / Wilhelm Hauff; Sabina Ymeri
191 Dijetari i paditur : përralla për fëmijë / Ramazan Hushi; Kosta Raka
192 Kasollja e magjive të liga : përrallë e ilustruar = La Capanna delle magie maligne : fiaba illustrata / Ramazan Hushi; Albana Berberi; Kosta Raka
193 Aventurat e shigjetarit të vogël : tregime dhe përralla / Shpresa Vreto; Safo Marko
194 Përralla / Shpresa Vreto
195 Dhelpra dhe laraska = La volpe e la gazza / Tatjana Kurtiqi; Jola Kurtiqi; Ada Donno; Safo Marko; Jola Kurtiqi; Caterina Gerardi
196 Luani dhe lepuri : përrallë / Jani Malo; Aisopos; Elsa Goga
197 Gjeli dhe qeni : përrallë / Jani Malo; Aisopos; Elsa Goga
198 Luani dhe miu : përralla / Jani Malo; Aisopos; Elsa Goga
199 Pësimi i ujkut : përralla / Jani Malo; Aisopos; Elsa Goga
200 Princesha Anilë / Bashkim Burimi; Xhevat Beqaraj
201 Çaste magjike : tregime dhe përralla nga bota / Otion Gjini; Engjëllushe Shkëmbi
202 Kanguri fluturues : përralla / Paul Maar; Fatmira Beqaraj; Xhevat Beqaraj
203 Dhelpra dhe bletët : poemë- përrallë / Hamdi Meça; Moisi Zaloshnja; Xhevat Beqaraj; Kosta Raka
204 Ketri trim : poemë-përrallë / Hamdi Meça; Xhevat Beqaraj; Kosta Raka
205 Ejani t'ju tregoj diçka : përralla dhe ngjarje / Ledia Lahi; Shpresa Vreto
206 Ecim së bashku... : tregime, përralla, shqipërime / Jorgji Kodra; Odhise K. Grillo
207 Përralla / Hans Christian Andersen; Frederik Shuraja
208 Gaforrja dhe dhelpra : përrallë / Jani Malo; Aisopos
209 Bariu gënjeshtar / Jani Malo; Aisopos
210 Shtëpia e Bubit : vjersha dhe përrallëza / Xhevat Beqaraj; Adelina Mamaqi; Gëzim Tafa
211 Përrallat e pyllit : përralla ruse / Vitalij V. Bianki; Jorgji Doksani; Xhevahir Lleshi
212 Përralla e peshkatarit dhe e peshkut / Aleksandr S. Puskin; Bedri Dedja
213 Ashik-Kerib / Mihail J. Lermontov; Ollga Papa
214 Tamburaja / Asdreni
215 Legjenda e Robin Hudit : (mbështetur në romanin Robin Hood të W.Scoot) / Peter Holeinone; Mariana Ymeri; Piero Cattaneo
216 Përrallat e gjahtarit : përralla ruse / Vitalij V. Bianki; Jorgji Doksani; Xhevahir Lleshi
217 Shkolla e lepurushëve : përrallë në vargje / Fritz Koch-Gotha; Mihallaq Zilexhiu; Pandeli Koçi
218 Dhelpra dhe rrushtë / Jani Malo; Aisopos; Elsa Goga
219 Dhelpra dhe korbi / Jani Malo; Aisopos; Elsa Goga
220 Kush e ka kapuçin? : përralla në vargje / Odhise K. Grillo; Moisi Zaloshnja; Zef Bumçi
221 Ish një lepur mendjelehtë... : përrallë humoristike / Ferhat Çakërri; Odhise K. Grillo; Veiz H. Rrapi
222 Vajza që u bë...bletë : përrallë në vargje : (sipas një legjende) / Tasim Gjokutaj; Dhimitër Ligori; Odhise K. Grillo
223 Xhina, Roku dhe kukullat magjike : novelë-përrallë / Hysen Kobellari; Fjoralba Kotorri
224 Përralla për vogëlushë dhe gjyshër / Gaqo Bushaka; Zerina Kuke; Xhilda Paloka
225 Këngët e trimërisë : tregime dhe përralla / Jorgji Kodra; Odhise K. Grillo
226 Qengji dhe ujku / Flora Koka; Rezart Ekmekçiu; Eleni Laperi
227 Aventurat e rosakut të shëmtuar / Rudina Rrapollari; Flora Koka
228 Fëmijë me flatra : (përralla të ilustruara) / Radoj Kirov; Ramazan Çadri; Flora Koka
229 Sokoli lexon vetë : përralla / Gaqo Bushaka; Flora Koka; Dhimitër Ligori
230 Dy vëllezërit : përrallë e ilustruar / Arqile Daulle; Lindita Aguridhi; Dhora Tego
231 Nuk qeshin të gjithë : përralla në vargje / Xhevat Beqaraj; Gëzim Tafa
232 Përralla arabe / Miltiadh Bode; Xhevahir Lleshi
233 Magjistarja e vogël / Otfried Preussler; Rasim Stojkaj; Skënder Hasko; Winnie Gebhardt-Gayler
234 Pika e ujit : përralla / Naum Prifti; Bujar Zajmi; Flora Koka
235 Elefanti i bardhë : përralla / Klara Kodra; Dhimitër Ligori; Flora Koka
236 Humnera e Maros : përralla e tregime / Jorgji Kodra; Odhise K. Grillo
237 Dredhia e gjinkallës : përralla / Xhahid Bushati; Ikbal Kalaja; Gëzim Tafa
238 Familja e vampirëve / Danila Rotta; Sabina Ymeri
239 Xhixhino i padukshëm / Luigi Bertelli; Sabina Ymeri
240 Shtëpia e diellit. Rënia në botën e poshtme : novela-përrallë / Dalan Shapllo; Odhise K. Grillo
241 Thesare të çmuara : përralla, fabula, gjë e gjëza, fjalë të urta / Otion Gjini
242 Binjakët me pika në faqe... : përralla për fëmijët nga një gjer në njëqind vjeç / Odhise K. Grillo; Adelina Mamaqi
243 Përrallat e Vitit të Ri / Petâ Karakoleva; Borjana Zanova; Ramazan Çadri; Flora Koka
244 Siljani-lejlek : (novelë-përrallë) / Ramazan Çadri; Sejdin Cekani
245 Pinguini i vogël Pit : përrallë / Marcus Pfister; Luan Canaj; Maklena Çabej
246 Ujku dhe qengji : përrallë / Jean de La Fontaine; Jani Malo
247 Dhelpra që humbi bishtin : përrallë / Jean de La Fontaine; Jani Malo
248 Dy kecat : përrallë / Jean de La Fontaine; Jani Malo
249 Gjeli, maçoku dhe miu : përrallë / Jean de La Fontaine; Jani Malo
250 Dy lepurushët : përrallë / Tomas de Iriarte; Jani Malo
251 Maçoku dhe miu : përrallë / Felix Maria de Samaniego; Jani Malo
252 Porta e dhelprës dhe histori të tjera / William Mayne; Diana Shehu; Pëllumb Shehu
253 A kanë orë harabelat ?! : përralla / Musa Vyshka
254 Ëndrra e cironkave / Luljan Gina; Lec Shkreli; Tarik Llagami
255 Ketri ndihmon shokun : përrallë / Naum Prifti; Dolli Gjinali; Filip Rrumbullaku
256 Lepurushja gatuan një ëmbëlsirë : përshtatje / Naum Prifti; Vlash Droboniku; Filip Rrumbullaku
257 Lindushi parashutist : përrallë / Naum Prifti; Svjetllana Strazimiri; Filip Rrumbullaku
258 Borëbardha dhe shtatë xhuxhat / Wilhelm Grimm; Jakob Grimm; Agim Doksani
259 Hirushja / Wilhelm Grimm; Jakob Grimm; Agim Doksani
260 Këpucët e ballos / Hans Christian Andersen; Rezarta Kokoneshi
261 Babar Elefantushi / Jean de Brunhoff; Ilira Ymeri
262 Mjekërkaltri / Charles Perrault; Ilira Ymeri
263 Qenushët e rrugës së Diellit : përrallë / Patrick Mondiano; Maklena Çabej; Luan Canaj
264 Vizatimet e çmendura : përrallë / Italo Calvino; Fotaq Andrea; Gaqo Bushaka
265 Macja e çuditshme / Claude Roy; Anton Papleka; Eva Tundo
266 Katër shokët; Gjethja magjike; Xhuxhat / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Taulant Tafa; Eri Tafa
267 Princesha e pyllit / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Taulant Tafa; Eri Tafa
268 Princesha dhe shtatë vllazën / Aleksandr S. Puskin; Mark Krasniqi; Drabek Ferdo
269 Prrallat e gjyshit / Mark Krasniqi
270 Lepur ishte, lepur mbeti... : novelë-përrallë / Skënder Hasko; Odhise K. Grillo; Llazar Taçi
271 Dy ndodhi në një mbretëri... : përralla në vargje / Idriz Ponari; Xhevat Beqaraj; Gëzim Tafa
272 Udhëve të përrallës... / Jorgji Kodra; Artian Guskiqi
273 Përralla / Bedri Myftari; Eva Tragner
274 Historia e Krishtlindjeve / Irena Toçi
275 Historia e Vitit të Ri / Irena Toçi
276 Die Geschichte von dem kleinen Muck : ein Märchen / Wilhelm Hauff; Fritz Fischer; Ludwig Harig
277 Këshilltari i ashpër : përralla / Muharrem Gazioni; Inxhiriana Roli
278 Kupa magjike : (përralla indiane) / Hamit Kokalari; Abdylkader Pagarusha
279 Proza popullore e Drenicës / Halil Kajtazi
280 Arlini dhe e Bukura e Dheut : përrallë / Ferhat Çakërri; Odhise K. Grillo; Neritan Mehmeti
281 Prej nji xhepi / Dragan Lukic; Qamil Batalli; Ali Shala; Sulejman Drini; Hilmi Qatoviq
282 Përralla dhe fantazira / Gianni Rodari; Taulant Tafa; Eri Tafa; Nexhati Tafa
283 Xhipi në televizor dhe ndodhi të tjera në orbitë / Gianni Rodari; Taulant Tafa; Eri Tafa; Nexhati Tafa
284 Mbretëresha e lodrave : përrallë / Llambro Ruci
285 Përralla indiane / Shpëtim Çuçka
286 Lepurushi me numrin 9 / Roland Lushi
287 Shtriga që prodhonte gomarë... : përralla / Odhise K. Grillo; Dionis Bubani
288 Bolsebni skazni na balkanckite narodi / Tomé Sazdov
289 Tridhjetë e gjashtë kallëzime e një përrallëz : kallëzime popullore shqiptare / Adem Abdullahu; Sulejman Mehazi
290 Aventurat e kukullave mirëbërëse : novelë / Gianni Rodari; Gent Arianiti; Xhevahir Lleshi
291 Princi i lumtur : përrallë / Oscar Wilde; Yzedin Hima; Xhevahir Lleshi
292 Kopshti i gjigantit : përrallë / Oscar Wilde; Yzedin Hima; Xhevahir Lleshi; Stephanie Laslet
293 Raketa e çuditshme : përrallë / Oscar Wilde; Yzedin Hima; Xhevahir Lleshi
294 Mbretëresha e bletëve : përralla / Çerçiz N. Myftari; Qazim Shemaj
295 Në dasmën e lepurushave : përrallë në vargje / Lulëzime Celami; Ndoc Gjetja
296 Shkojmë në festën e abetares / Taulant Tafa; Eri Tafa
297 Përralla dhe fabula / Hans Christian Andersen; Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Ezopi; Eri Tafa
298 Mbretëresha e luleve : përralla dhe fabula / Eri Tafa
299 Xinxifillo : përrallë popullore / Eri Tafa; Taulant Tafa
300 Fshati në luginën mes maleve : përralla / Tashko Lako; Xhevat Beqaraj; Irena Paloli; Adriana Xheli
301 Maço Maçoku, mbeti gojëhapur... : përralla / Xhahid Bushati; Ikbal Kalaja; Gëzim Tafa
302 Dhelpra dhe ujku : përrallë në vargje / Rrok Ndoja; Agron Mesi; Alfred Çapaliku
303 Gishtoja : [përrallë e përshtatur me puzzle]
304 Princi i lumtur dhe përralla të tjera / Oscar Wilde; Klodian Briçi; Sejdin Cekani
305 Tre derrkucët : [përrallë e përshtatur me puzzle]
306 Maçoku me çizme : [përrallë e përshtatur me puzzle]
307 Bambi : [përrallë e përshtatur me puzzle]
308 Tetë përralla në kërkim të së Bukurës së Dheut / Natasha Xhagolli; Sejdin Cekani
309 A ma shet një sy për 100 florinj : përralla, kallëzime, gojëdhëna / Abdulla Grimci
310 Tregtari i flatrave : përrallë / Jacques Taravant; Feride Papleka; Peter Sis; Luan Canaj
311 Dedalia dhe katallani : përralla / Ndoc Papleka; Odhise K. Grillo; Artur Muharremi
312 Ketrushi trazovaç : përrallë / Merita Janushi
313 Vajza e trëndafilave : përralla / Dalan Shapllo; Sejdin Cekani
314 Gabimet e veshkaushit : përralla / Odhise K. Grillo; Skënder Hasko
315 Pyesni zemrën : (përralla dhe tregime) / Ikbale Isaku (Gjunkshi)
316 Jetimja dhe Lopa Briartë që flet : (Hirushja, variant shqiptar) : përralla të hershme popullore / Abdulla Grimci; Maklena Çabej
317 Mirbani dhe Xhuxhi trim : përralla të hershme popullore / Abdulla Grimci; Maklena Çabej
318 Patoku i vogël Xhixhi : (përshtatje) / Arqile Daulle; Aurora Rista
319 Vjedhësit e mbretit : përralla / Arqile Daulle; Antigoni Gjoka
320 Dy harabelat mburravecë : (përshtatje dhe krijime) / Arqile Daulle; Fani V. Bufi
321 Iriqi dhe gjembat : përrallë në vargje / Ferhat Çakërri; Odhise K. Grillo
322 Si ia punuan dhelprës : përrallë në vargje / Ferhat Çakërri; Odhise K. Grillo
323 12 përralla për të lexuar / L. M. Salvadori; Carlos Busquets; Irena Toçi
324 Përralla për të gjithë fëmijët / L. M. Salvadori; Carlos Busquets; Irena Toçi
325 Përralla për të gjithë fëmijët / L. M. Salvadori; Carlos Busquets; Irena Toçi
326 Përralla : (përmbledhje) / Tashko Lako; Xhevat Beqaraj
327 Libri yt : (tregime e përralla) / Jorgji Kodra; Odhise K. Grillo
328 Ndodhi në një pyll... / Anton Boçi; Shkëlzen Zalli; Rudolf Boçi
329 Princi i lumtur dhe përralla të tjera / Oscar Wilde; Alma Lahe
330 Blerina dhe zana / Peter Holeinone; Maria Grazia Boldorini; Grejsa Ymeri
331 Blerina dhe flutura / Peter Holeinone; Maria Grazia Boldorini; Grejsa Ymeri
332 Blerina dhe xhuxhi / Peter Holeinone; Maria Grazia Boldorini; Grejsa Ymeri
333 Blerina dhe ylli / Peter Holeinone; Maria Grazia Boldorini; Grejsa Ymeri
334 Ndodhitë e Lepurushit Flokëbora : përrallë / Marcus Pfister; Luan Canaj
335 Miushja dhe lajthia magjike : përrallë popullore franceze / Luan Canaj; Anton Papleka
336 Përralla popullore ruse / Shpëtim Çuçka
337 Lepurushi karateist : përrallë në vargje / Leonard Pipa; Veiz H. Rrapi
338 Klover, mos u bëj tekanjoz! / Rita Balducci; Valbona L. Zelka; Beylon Cathy
339 Pullaliu i vogël guximtar / Della Rowland; Loretta Lystig; Valbona L. Zelka
340 Sirena e vogël / Patricia Lakin; Valbona L. Zelka; Roberta Collier-Morales
341 Humfri vesh veten / Paul Sharp; Alice Sharp; Valbona L. Zelka; Paul Sharp; Alice Sharp
342 Zemërimi i Enit : përrallë / Myzejen Konduri(Çullhaj); Safo Marko
343 Tre derrkucët / Irena Toçi
344 Borëbardha dhe shtatë xhuxhët / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Irena Toçi
345 Rosaku i shëmtuar / Hans Christian Andersen; Irena Toçi
346 Gishtëza / Hans Christian Andersen; Irena Toçi
347 Hansel dhe Gretel / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Irena Toçi
348 Hirushja / Charles Perrault; Irena Toçi
349 Kësulëkuqja / Charles Perrault; Irena Toçi
350 Maçoku me çizme / Charles Perrault; Irena Toçi
351 Pinoku / Carlo Collodi; Irena Toçi
352 Libri i xhunglës / Rudyard Kipling; Irena Toçi
353 Bukuroshja e fjetur / Charles Perrault; Irena Toçi
354 Mifi në plazh / Dick Bruna
355 Mifi në parkun e lodrave / Dick Bruna
356 Mifi / Dick Bruna
357 Përralla franceze / Anton Papleka; Luan Canaj
358 Përralla / Mihail E. Saltykov-Sedrin; Dhimitër Pasko; Atalanta Pasko
359 Bubllapushi : përralla / Loredan Bubani; Llazar Taçi
360 Përrallat e Zvicrës = Les contes de la Suisse / Bedri Dedja; Alfred Papuçiu; Pandora Dedja; Kosta Raka
361 Përrallat e maçokut të ngrefosur / Marcel Aymé; Adriana Koxhaj; Luan Canaj
362 Udhëtim në përrallë / Donika Budo; Bahir Avdiko
363 Albanskie narodnye skaski : volsebnye skaski : legendy i predaniâ : skaski o zivotnyh : bytovye skaski / T. Serkovoj; G. Klodta
364 Udhës së bukur çapitem... : tregime e përralla / Jorgji Kodra; Odhise K. Grillo
365 Mjeku i pyllit dhe të tjerë : përshtatje dhe krijime / Arqile Daulle; Violeta Goga
366 Libri më i bukur në botë / Ledia Lahi; Violanda Sina
367 Basme, cintece, batrînesti si doine / Octav Paun; Silviu Angelescu
368 Princesha e vogël : 10 përralla nga autorë francezë / Fotaq Andrea; Merita Musai
369 Ushtari prej plumbi / Vasilika Tafa; Xhevat Beqaraj
370 Mbreti Artur dhe shpata në shkëmb / Vasilika Tafa; Xhevat Beqaraj
371 Kalorësit e kështjellave legjendare : përralla të zgjedhura anglo- saksione / Ejana Xhixha; Kreshnik Bajraktari; Vali Xhixha
372 Në liqenin e rosave dhe Histori minjsh / Heinz Benzenberg
373 Povestile lui Creanga / Ovidiu Birlea
374 Arratia e zogjve : tregime / Eglantina Mandia; Shpresa Kërçani
375 Princi Ring : përrallë irlandeze / Jean-Marie Gustav Le Clézio; Nonda Varfi; Xheni Varfi
376 Udhëtim në vendin e pemëve / Jean-Marie Gustav Le Clézio; Nonda Varfi; Xheni Varfi
377 Xinxifilua : përrallë / Mitrush Kuteli; Atalanta Pasko
378 Shtëpiza prej dëbore : përralla / Dragica Dervishi; Dëshira Shehu
379 Faraoni Hufu dhe Magjistari : përralla, tregime, mësime nga Egjipti i Lashtë / Afrim Koçi
380 Djali me tre brirë : përralla / Bardhyl Xhama; Petraq Zoto
381 Orkestra, "Vijnë Pisokët" : përrallë në vargje / Skënder Hasko; Xhevat Beqaraj
382 Dy përralla / Andrea Pepi
383 Përtej dashurisë : përralla rome / Mina T. Qirici; Sokol Jakova
384 Princi qyqar : përralla rome / Mina T. Qirici; Odhise K. Grillo
385 Liridona : përrallë / Arqile Daulle; Afërdita Zeno; Dhurata Jano
386 Mirushi e Kequshi : përshtatje e krijime / Arqile Daulle
387 Aventura e fundit e Gishtos : përralla / Frederik Rreshpja; Vllasova Musta; Moikom Zeqo
388 Libri i madh i gjelbër / Robert Graves; Xheni Varfi; Nonda Varfi
389 99 përralla nga vendi dhe bota / Koço Katundi; Skënder Hasko; Kosta Raka
390 Hirushja / Charles Perrault; Xheni Varfi; Nonda Varfi
391 E Bukura e liqenit : përralla / Fatmir Gjestila; Zenel Sina; Dorian Pitani
392 Dredhitë e dhelprës : përrallë / Ferhat Çakërri; Bardhosh Gaçe; Kosta Raka
393 Kali fluturues : novelë / Ferhat Çakërri; Bardhosh Gaçe; Kosta Raka
394 Princi dhe fati / Eri Tafa
395 Kashei i pavdekshëm dhe mbreti i vogël : përralla ruse / Jerina Kokonozi; Murat Gecaj
396 Vajza e rojtarit të pyllit : përralla / Bedri Myftari; Eva Tragner
397 Gardalina në fole : përralla / Aristotel Mici; Luçie Doçi
398 Tre ujqërit e vegjël / Jani Malo; Helen Oxenbury
399 Përralla të zgjedhura / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Eri Tafa; Nexhati Tafa
400 Përralla të zgjedhura / Hans Christian Andersen; Eri Tafa; Nexhati Tafa
401 Përralla të vëllezërve Grimm / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Eri Tafa
402 Nuk ka si gjyshi ynë / Thomas Bilstein; Duval Bamabe; Eri Tafa
403 Lepurushi ngjyrë blu / Thomas Bilstein; Duval Bamabe; Eri Tafa
404 Treni i lodrave : tregime / Eri Tafa; Taulant Tafa; Pranvera Tafa
405 Xhuxhi dhe miqtë e tij / Thomas Bilstein; Duval Bamabe; Eri Tafa
406 Përrallat më të bukura të botës / Eri Tafa
407 Shtatë përralla / Eri Tafa; Taulant Tafa
408 Biçikleta e pyllit / B. Eren; Ilirjana Demirlika; D. Çetinkaja
409 Kthimi i pelikanit / Eri Tafa; Taulant Tafa; Nexhati Tafa; Pranvera Tafa
410 Lufta për jetën / Flamur Topi; Vlash Droboniku
411 Skuadra e Gishtos kampione e botës : përralla / Pjetër Dedaj; Xhevat Beqaraj; Sokol Jakova
412 Biri i xhunglës : përrallë / Karl Mënier; Van Gool Lefevre; Xhevahir Lleshi; Gent Arianiti
413 Përralla shqiptare / Virgjil Muçi
414 Përrallat e maçokut të ngrefosur / Marcel Aymé; Adriana Koxhaj; Xhevat Beqaraj; Luan Canaj
415 Kutia e ngjyrave : përralla franceze / Marsel Eme; Feride Papleka; Petraq Zoto
416 Anija e vogël : përralla dhe tregime / Kristi S. Xhunga; Kristaq Balli
417 Përralla
418 Tregime e përralla për fëmijë / Lev N. Tolstoj
419 Maçorri i shkolluem / Branko V. Radicevic; Osman Dushi; Sulejman Drini
420 Tregime e përralla për fëmijë / Lev N. Tolstoj; Mehmet Gjevori
421 Prralla e iriqit / Georgij Alekseev Skrebickij; Vehap Shita
422 Pasqyra e mrekullive : përralla / Aqif Malaj; Petraq Zoto; Enisa Cenaliaj
423 Tregime dhe përralla / Lev N. Tolstoj; Bedri Dedja; Pandora Dedja; Xhevahir Lleshi; Kosta Raka
424 Udhëtim në Venecia / Kristin Retl
425 Përralla / Aleksandr S. Puskin
426 Përralla / Charles Perrault
427 Kali i Zanës : (përralla popullore maqedone) / Dusko Nanevski; Nuhi Vinca
428 Prrallza / Aisopos; Mehmet Gjevori
429 Pjetër Pani : prrallë për sqenë / James Matthew Barrie; Fuat Ostrozubi; Ramiz Kelmendi
430 Përralla e rrezës së diellit / Hans Christian Andersen; Fejzi Bujku; Mehmedali Hoxha
431 Dëshira e Adanit / Besa Bajraktari
432 Tregim për kecin bardhosh / Ramadan Pasmaçiu
433 Fabula / Nonda Bulka
434 Përralla të zgjedhura / Hans Christian Andersen; Vandush Vinçani
435 Contes des Balkans / Milos Malý; Vladimir Hulpach; Françoise Tabery; Karel Tabery; Michaela Lesarová-Roubicková
436 Përrallat e gjyshit Aziz / Aziz Nesin; Petrika Thëngjilli; Petraq Zoto; Dhimitër Ligori
437 Libri i xhunglës : [ritreguar për fëmijë] / Ralph Mawat; Rudyard Kipling; Iris Kokoli; Silvana Leka
438 Aladini dhe llampa magjike : [ritreguar për fëmijë] / Judith Dean; Silvana Leka; Alba Jorganxhi
439 Bufi që donte të bëhej piktor : përralla / Andrea Petromilo; Zerina Kuke
440 Këndime englisht-shqip or Albanian-English reader : sixten Albanian folk-stories collected and translated, with two grammars and vocabularies / Margaret Hasluck
441 Përralla kineze / Miltiadh Bode; Artan Selenica
442 Historia e Guliverit dhe shumë të tjera / Peter Holeinone; Ema Sheldia; Ana Sheldia; Tony Wolf
443 Dy përralla të rralla / Rifat Kukaj; Daut Demaku
444 Fshehtësia e breshkës : roman- përrallë / Rifat Kukaj; Daut Demaku
445 Qerosi i kohës sonë : përralla / Gaqo Bushaka
446 Ali Baba me dyzet hajdutë : përrallë arabe / Astrit Bishqemi; Petraq Zoto
447 Treni i lodrave dhe tregime të tjera / Taulant Tafa; Eri Tafa
448 Legende sau basmele românilor / Petre Ispirescu; Nicolae Constantinescu
449 Përralla të zgjedhura / Alberto Moravia; Taulant Tafa; Nexhati Tafa
450 Aventurat e Bubit çamarrok : përrallë / Vangjush Saro; Petraq Zoto; Kosta Raka
451 Miqtë e Veshkaush Llapushit : përralla / Odhise K. Grillo; Vehap Kokalari; Dionis Bubani
452 Bleni 1 : Drenicë
453 Në prehën të gjyshes / Anton Çetta
454 Tregimi i sheqertë / Slavko Janevski; Mehmedali Hoxha
455 Miqt e pyllit / Evgenij I. Carusin; Adem Gajtani
456 Sofër shtrohu / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Lutfi Rusi
457 Tregim i sheqert / Slavko Janevski
458 Heroizmat e Fatbardh Pikaloshit / Bedri Dedja
459 Udhëtimi i shigjetës së kaltër / Gianni Rodari; Mehmet Gjevori
460 Përralla e peshkatarit dhe e peshkut të artë / Aleksandr S. Puskin; Vedat Kokona
461 Kapela magjike e Alberihut / Jorgia Galanopulo; Skënder Demolli; Koço Kosta; Petraq Zoto; Kosta Raka
462 La mouffette / Colette Dufresne; Lyne Meloche; Maurice Poirier
463 Mon livre a des pattes / Marie Portelance; Isabelle Tremblay
464 Zemërimi i dimrit plak : përralla dhe rrëfenja / Konstantin D. Usinskij; Nasho Jorgaqi; Llazar Taçi
465 Contes et poésies lyriques / Aleksandr S. Puskin; Jean Chuzeville
466 Pas de bananas pour une girafe / Lucie Papineau; Marisol Sarrazin
467 Pourquoi les vaches ont des taches? / Genoviève Lemieux; Julie Garneau
468 Roméo, le rat romantique / Carole Tremblay; Dominique Jolin
469 Mia [album] / Zamir Mati
470 Simon et les flocons de neige / Gilles Tibo
471 Një mision i vështirë : (tregime për shëndetin tënd) / Flamur Topi; Viola Grillo; Tatiana Cenko; Zamfira Heta
472 Një sherrxhi mustaqemi : përrallë / Skënder Hasko; Pandeli Koçi; Safo Marko
473 Foleja e madhe : përralla e tregime / Viktor Canosinaj
474 Stella, étoile de la mer / Marie-Louise Gay
475 Ketrushi Pim Pim / Loredan Bubani; Oriana Osmani; Ikbal Beli
476 Gofrette : frousse et chocolat chaud / Doris Brasset; Fabienne Michot; Michéle Marineau; Diane Martin
477 Shkojmë në festën e abetares / Taulant Tafa; Eri Tafa; Inxhiriana Roli
478 Le castor / Michel Villeneuve; Louise Sylvestre; Frèdelin Leroux
479 V.11 : Basme, povesti, povestiri
480 Miqtë e përjetshëm / Frederik Shuraja; Albana Tahiri
481 Tregimet e gjyshit : ( tregime dhe perralla per klasat e V dhe VI) / Jorgji Kodra; Artian Guskiqi
482 Fani tregoi të vërtetën : tregime dhe përralla / Jorgji Kodra; Odhise K. Grillo; Kosta Raka
483 Gjithë të mirat : përralla që nuk të venë në gjumë / Hamdi Meça; Zyhdi Dervishi
484 Tre dhitë e egra Gruf = The three billy goats Gruff / Dea Zejno; Chris Russell
485 Na ishte një herë ... : përrallat më të bukura / Anna Casalis; Tony Wolf
486 Historitë më të bukura të princeshave / Anna Casalis; Tony Wolf
487 Alvaniki melissa (Belietta Sskiypetare) syngramma alvano - ellinkon periechon : meros istorias "Dora d'Istrias - i Alvaniki fyli", Alvano - Ellinikas Paroimias kai Ainigmata, Alvanika kyria onomata, Asmata kai Paramythia Alvanika, kai Alvano - Ellinikon lexiologion meta paravolis Alvanikon lexeon pros archaias ellinikas / Thimi Mitko; D. A.
488 Tre vëllezërit : përrallë / Bardhyl Xhama; Llazar Taçi
489 Gonzague, le loup végétarien / Daniel Laverdure; Daniel Laverdure
490 Florinjtë : perralla : krijime dhe përshtatje / Arqile Daulle; Todi Gjata
491 Të gjithë janë të dobishëm : pershtatje dhe krijime / Arqile Daulle; Hilli Veruari
492 Bellissime fiabe / Gregory L. Lucente
493 ...miliarda vjet më parë : përralla / Alberto Moravia; Taulant Tafa; Eri Tafa
494 Na ishte një herë : përralla / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Neka Turkeshi
495 Trishtili i pabindur : përralla / Leonidha Prifti; Astrit Bishqemi
496 Na ishte...na është... : përralla / Leonidha Prifti; Vasil Prifti
497 Lepurushi në hall = A bonny in trouble / Jane Pilgrim; Evis Vasili
498 Zogu në kaushin e akullores : përralla të zgjedhura / Gaqo Bushaka; Kosta Raka
499 Kolltuku i mrekullueshëm i gjyshes / Francis Brown; Laura Leka
500 Zhan Karnavalli, çobani i ri i Pirenejve / Michel Cosem; Fotaq Andrea; Blerta Skëndaj; Kosta Raka
501 Beki Ciklopi dhe Zhan Ariu / Michel Cosem; Fotaq Andrea; Blerta Skëndaj; Kosta Raka
502 Nata e Rolanit / Michel Cosem; Fotaq Andrea; Blerta Skëndaj; Kosta Raka
503 Princi dhe Gjeraqina dhe 17 fabula dhe rrëfenja / Jani Malo
504 Tre derrkucët / Jani Malo
505 Përralla popullore mbi kafshët : perpunuar për nxënësit e ciklit të ulët / Bedri Dedja; Kosta Raka; Pandora Dedja; Xhevahir Lleshi
506 Pendëarti që bëri 100 vezë : përrallë homoristike / Nazmi Roli; Inxhiriana Roli
507 Tregime të shkurtëra me qenushë, lepurushë dhe maçokë : përralla / V. Montemagno; Durim Taçe; Fatmir Toçi
508 Na ishte njëherë... : përralla të zgjedhura për fëmijë / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Donika Budo; Gaqo Bushaka
509 Muku i vogël / Wilhelm Hauff; Donika Budo; Refie Llukaçaj
510 Saggi moderni : albanese / Giovani Papanti
511 4 : Za narodnite prikazi
512 Pse kanë mbetur pa shtëpi : përralla / Arqile Daulle; Toli Shabani
513 Maçoku me celular : një pëllëmbë me përralla / Astrit Bishqemi; Artan Selenica
514 Përralla shqiptare për 100+1 natë / Virgjil Muçi; Pandeli Koçi; Ardian Kapo
515 Përralla shqiptare për 100+1 natë / Virgjil Muçi; Pandeli Koçi; Ardian Kapo
516 E bukura e pyjeve : përralla / Charles Perrault; Marie Catherine d' Aulnoy; Neka Turkeshi
517 Majmuni Hirko dhe rrushtë / Skënder Demolli; Blerta Skëndaj; Kosta Raka
518 Përralla / Charles Perrault; Lazam Koldashi; Migena Elezi
519 Trembëdhjetë përralla pelegrine : proza për fëmijë / Petrit Nika; Felisa Pema
520 Manuel de la lingue chkipe ou albanaise : grammaire, vocabulaire, chrestomathie / Auguste Dozon
521 Luani mbret / Don Ferguson; Evis Vasili; Disney (Walt) Productions
522 Pika e ujit / Naum Prifti; Bujar Zajmi; Flora Koka
523 Përrallat e detit / Bardhyl Xhama; Flora Koka; Llazar Taçi
524 Kur dëbora tokën kishte mbuluar... : poemë përrallë / Jonuz Karaulli; Odhise K. Grillo; Jusuf Shahini
525 Ku më humbi nëna?! : përralla / Shkëlzen Zalli; Demir Gjergji
526 Lepurushi që u bë njeri : përrallë / Frederik Rreshpja; Jusuf Shahini
527 Djaloshi me degë ulliri : përrallë fantastiko-novelistike / Dalan Shapllo; Kosta Raka
528 Gabimi i diellit : përralla / Xhahid Bushati; Ikbal Kalaja
529 Dy gabimet e Arbenit : tregime dhe përralla / Jorgji Kodra; Artian Guskiqi
530 Përralla / Hans Christian Andersen; Frederik Shuraja
531 Në shkollën e pyllit : tregime e përralla / Teodora Pitilaki; Aleks Gjinaj; Entela Ndreu
532 Përralla shqiptare / Virgjil Muçi; Kosta Raka
533 Qumështi i Rozafës : motive shqiptare në prozë / Nexhati Tafa
534 Martina në shkollë : përrallë e ilustruar / Alexandre Dumas (fils); Elta Deveja
535 Shyta kokëtyta : përrallë / Anton Papleka; Petraq Zoto
536 Fara magjike : përralla dhe tregime për fëmijë / Arif Demolli
537 Plani Top Sekret : përralla në vargje / Lulëzime Celami; Ndoc Gjetja
538 Pse gjirafa ka qafë të gjatë? : 33 përralla për kafshë / Arif Demolli
539 Ylli ëndërrimtar / Ymer Elshani; Abdullah Konushevci
540 Përralla të zgjedhura / Elta Deveja
541 Kështjella e mbretëreshës së dëborës : përrallë e ilustruar / Alexandre Dumas (fils); Elta Deveja
542 Martina "Princeshë" : përrallë e ilustruar / Alexandre Dumas (fils); Elta Deveja
543 Pesë porositë e babagjyshit : përralla / Bashkim Çuçi
544 Dumbo : përrallë e përshtatur për fëmijë / Ardit Faja
545 Libri i xhunglës : përrallë e përshtatur për fëmijë / Ardit Faja
546 Tri kotelet jetime : përrallë e përshtatur për fëmijë / Artur Dauti
547 Rosaku i shëmtuar : përrallë e përshtatur për fëmijë / Artur Dauti
548 Mulliri i moçëm : përrallë e përshtatur për fëmijë / Artur Dauti
549 Karkaleci dhe milingonat : përrallë e përshtatur për fëmijë / Artur Dauti
550 Maçoku me çizme : përrallë e përshtatur për fëmijë / Artur Dauti
551 Rrobat e reja të mbretit : përrallë e përshtatur për fëmijë / Bertrand Shijaku
552 Ujku dhe shtatë kecat : përrallë e përshtatur për fëmijë / Ardit Faja
553 Tre derrkucët : përrallë e përshtatur për fëmijë / Artan Maku
554 Bambi : përrallë e përshtatur për fëmijë / Ardit Faja
555 Gishtëza : përrallë e përshtatur për fëmijë / Artur Dauti
556 Liza në botën e çudirave : përrallë e përshtatur për fëmijë / Artan Maku
557 Spirit : shpirti i pamposhtur : përrallë e përshtatur për fëmijë / Ardit Faja
558 11 përralla / Charles Perrault; Jani Malo
559 Përrallat e Rrugës Broka / Pierre Gripari; Neka Turkeshi
560 Të thuash të vërtetën : përralla e tregime / Arqile Daulle; Ramadan Braka
561 Poku çamarroku / Loredan Bubani
562 Endrrat e lepurushit Veshkaushit = Ta oneira tou autakia / Elta Deveja; Panajota Athanasopulu
563 Lepurushi im = To kounelaki mou / Elta Deveja; Panajota Athanasopulu
564 Përrallat magjike : pesë personazhet më të dashur të fëmijëve / L. M. Salvadori; Carlos Busquets; Irena Toçi
565 Përrallëzat e shkronjave / Adelina Mamaqi; Jozita Shkreli; Ledia Ikonomi
566 Arushët në supermarketin fantastik : për moshat 1-6 vjeç / Jan Berenstain; Stan Berenstain; Evis Vasili
567 Meri dhe fustanet e festave = Mary and the fancy-dress parties / Elta Deveja
568 Cironka e artë : përralla / Donika Budo; Bahir Avdiko
569 Zemra prej guri : përralla / Semi Shkëmbi; Bahir Avdiko
570 Princesha Rubin : përralla / Donika Budo; Bahir Avdiko
571 Medalioni i së vërtetës : roman për fëmijë / Dea Riçku; Hajri Mandri
572 Gënjeshtra që kishte bisht miu : përralla të zgjedhura / Odhise K. Grillo; Skënder Hasko
573 Tre ujqit e vegjël / Evjenios Trivizas; Helen Oxenbury; Romeo Çollaku; Aida Baro
574 Kur këndon guguftuja : përralla të zgjedhura / Odhise K. Grillo; Skënder Hasko; Kosta Raka
575 Shtrigat : rrëfenjë / Virgjil Muçi; Kosta Raka
576 Tregimet e Marsit / Kastriot Mahilaj
577 Selections fromliving Turkish folktales / Ahmet Edip Uysal
578 Njeriu plaket duke mësuar : (përrallëzat dhe rrëfenjëzat e Enos) / Arqile Daulle; Fani V. Bufi
579 Hirushja / Claudio Cernuschi; Maria De Filippo
580 Liza në botën e çudirave / Claudio Cernuschi; Maria De Filippo
581 Ali Baba me 40 hajdutë / Claudio Cernuschi; Maria De Filippo
582 Gjiganti egoist / Claudio Cernuschi; Maria De Filippo
583 Mbretëresha e dëborës / Claudio Cernuschi; Maria De Filippo
584 Rrobat e reja të mbretit / Claudio Cernuschi; Maria De Filippo
585 Historitë e kafshëve : mijëra fabula të arta / Silvia Lualdi
586 Gomari dhe ujku / Ramazan Çadri; Flora Koka; Llazar Taçi
587 Dreri dhe rrëkeza / Ramazan Çadri; Flora Koka; Llazar Taçi
588 Arushi që nuk donte të mësonte muzikë : përrallë / Tatjana Sini; Ikbal Beli; Zamfira Heta; Loredan Bubani
589 The Bear that didn't want to learn music : fairy tail / Tatjana Sini; Ikbal Beli; Zamfira Heta; Loredan Bubani; Enri Prodani; Alkida Prodani
590 Një letër për...postierin / George Tarry; Ana Maria Vasili
591 Gabimi i Markut : përrallë / Sazan Goliku; Pano Taçi; Safo Marko
592 Hedhin valle bletët : përrallë në vargje / Adelina Mamaqi; Jozita Shkreli; Ledia Ikonomi
593 Pinoku : përrallë zanore e përshtatur me puzzle dhe tinguj
594 Rosaku i shëmtuar : përrallë e përshtatur me puzzle dhe tinguj
595 Muzikantët e Bremerit : përrallë e përshtatur me puzzle dhe tinguj
596 Ujku dhe shtatë kecat : përrallë e përshtatur me puzzle dhe tinguj
597 Dredhitë e Picimulit : përralla të zgjedhura / Odhise K. Grillo; Vehap Kokalari; Skënder Hasko
598 Bukuroshja e fjetur në pyll. Hansel e Gretel / Fatmir Toçi
599 Hirushja. Libri i xhunglës / Fatmir Toçi
600 Shqiponja dhe gjarpëri : përralla / Gaqo Bushaka; Loredan Bubani; Dhimitër Ligori
601 Vajza dhe zogu : përralla / Nexhmije Muça; Odhise K. Grillo; Jozita Shkreli
602 Dasosi, Enkeleidi dhe Genti : përrallë / Themi M. Bello; Safo Marko; Kostandin Leli
603 Gjyshi në kornizë : përrallë / Ermir Nika; Safo Marko
604 Arushi frikacak : tregim i ilustruar / Eri Tafa; Taulant Tafa; Jozita Shkreli
605 Fabula, përralla, tregime / Lev N. Tolstoj; Ermira Zoto
606 Gjenerali prej bore : tregime e përralla / Viktor Canosinaj
607 Arushi që shkruante me dorën e majtë : përrallë për fëmijët e moshës së ulët shkollore / Naum Prifti; Bujar Zajmi; Tuni Papuçiu
608 Contes albanais / Auguste Dozon
609 Vajza ëndërr : përrallë / Nexhati Tafa; Ardit Faja
610 Ylli që këputet : letërsi e sotme botërore për fëmijë / Nasi Lera
611 Pylli i margaritarëve = Il bosco delle perle / Mentor Quku; Edona Çausholli; Brilanta Kadillari; Orjeta Kruja
612 Pylli i margaritarëve = The pearl forest / Mentor Quku; Evis Miloti; Brilanta Kadillari; Orjeta Kruja
613 Barka e ëndrrave / Erwin Moser; Taulant Tafa; Eri Tafa; Nexhati Tafa
614 Historia e zogut Verdho : përrallë në vargje / Xhahid Bushati; Eris Bushati; Ikbal Kalaja
615 Grenxat dhe mjalti : përralla / Sazan Goliku; Zyhdi Dervishi; Safo Marko
616 Dy djem në shkollë : tregime dhe përralla të zgjedhura / Jorgji Kodra; Odhise K. Grillo; Artian Guskiqi
617 Dhe përrallat morën dhenë : mësojmë dhe skicojmë / Vandush Vinçani; Stefan Bulo; Vita Vasi
618 Aventurat e reja të Maçokut me çizme : përralla / Frederik Shuraja; Bahir Avdiko
619 Përralla / Alberto Moravia; Taulant Tafa; Eri Tafa
620 Përralla / Hans Christian Andersen
621 Zogu i vogël mendjelehtë : 10 përralla / Arqile Daulle; Fotini Sota
622 Motër e vëlla : përrallë-tregime / Arqile Daulle; Fani V. Bufi; Dhurata Jano
623 Legjenda Japoneze / Rebi Alikaj
624 Halima apo përrallë arabishte : plot me ngjarje të bukura të shijëshme dhe shumë të mrekulluëshme / Abubekiri; Vissarion Dodani
625 Bilbili / Hans Christian Andersen
626 Bilbili / Hans Christian Andersen
627 Kallximet e Andersen-it për shkolla e familje / Hans Christian Andersen; L. Eftimiadhi; Filip Fishta; Kolë B. Shiroka
628 Mjellmet e egra / Hans Christian Andersen
629 Mjellmet e egra / Hans Christian Andersen; Stathi Kostari
630 Përralla / Hans Christian Andersen; Piro Misha; Margalina Sina
631 Përralla / Hans Christian Andersen
632 Përralla / Hans Christian Andersen; Bedri Dedja
633 Përralla e bredhit / Hans Christian Andersen
634 Përralla e bredhit / Hans Christian Andersen; Stathi Kostari
635 Përralla për fluturoshin / Hans Christian Andersen
636 Përralla për fluturoshin / Hans Christian Andersen; Stathi Kostari
637 Përralla të zgjedhura / Hans Christian Andersen
638 Përralla të zgjedhura / Hans Christian Andersen; Vandush Vinçani
639 Përralla të zgjedhura / Hans Christian Andersen
640 Përralla të zgjedhura / Hans Christian Andersen; Vandush Vinçani
641 Picrrakja / Hans Christian Andersen
642 Picrrakja / Hans Christian Andersen; Stathi Kostari
643 Vashëza me xixëlluese / Hans Christian Andersen
644 Vashëza me xixëlluese / Hans Christian Andersen; Stathi Kostari
645 Përralla në telefon / Gianni Rodari; Eri Tafa; Taulant Tafa; Nexhati Tafa
646 Përralla / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Eri Tafa; Taulant Tafa
647 Përralla / Hans Christian Andersen; Nasi Lera; Taulant Tafa; Eri Tafa; Nexhati Tafa
648 Bisedë në hapësirë : poezi e prozë / Hueda Kapri; Ilir Buzali
649 Reja xixëlluese : përralla / Nexhmije Muça; Jozita Shkreli
650 Pralla dhe kallzime të pyllit / Vitalij V. Bianki
651 Vëllaçkoja sa një lajthi : sipas nje motivi te huaj / Adelina Mamaqi; Ledia Ikonomi; Anita Puja
652 Kali i verbër : përralla nga shkrimtarë rus / Hamdi Çanaj; Stavri Kristo
653 Delja e mirë dhe lopa llasticë : përrallë / Zoica Doko; Adelina Rista; Irena Paloli
654 Tregimi i dallëndyshes / Zoica Doko; Adelina Rista; Irena Paloli
655 Lepurushi Tim dhe gërshërët : përralla / Çlirim Mukli
656 Piks, Paks, Poks : përralla / Çlirim Mukli
657 Gishtoja prej brumi : përralla / Çlirim Mukli
658 Tregimet e lepurushit Brer : përralla / Çlirim Mukli
659 Elefanti dhe djali i keq : përralla / Çlirim Mukli
660 Si e gjete folenë, moj dallëndyshe? : përrallëza / Adelina Mamaqi; Ledia Ikonomi; Llazar Taçi
661 Aladini dhe Llamba magjike : përralla përshtatur për moshat 8-14 vjeç / Dhurata Mucaj
662 Princi i lumtur : përralla / Oscar Wilde; Klodian Briçi
663 Ariu Lulush që i binte flautit
664 Arithi kopshtar
665 Qerosi : përralla dhe anekdota të zgjedhura / Kastriot Mahilaj
666 Djali i pjeshkës së kuqe : përralla / Asllan Saraçi; Albana Nurja
667 Anekdota, gojëdhëna, përralla / Aleksandër Josifi; Kreshnik Belegu; Ortensa Dakli; Bahri Myftari
668 Gërshërët e erës : përralla dhe tregime / Valbona Jakova (Gurra)
669 Kafshët në kuvend : fabul poetike / Naim Berisha
670 Badr-En-Din : libra V / Dh. Falos
671 Një përrallë për motrën e vogël të Mikenit : përshtatje / Besa Bajraktari; Dolli Gjinali
672 Xhuxhi Ani, divi Ani me të tjerë : përrallë / Besa Bajraktari; Zerina Kuke; Vlash Droboniku
673 Aventurat e gozhdës / Marcello Argilli; Gabriella Parca; Stavri Kristo
674 Ap'ta pa idika mas hronia : paigvidia kai paramisia : silloge kai sholia Th. Mpolou
675 Bakbuk : libra IX : historia e kurrizos / Dh. Falos
676 Përrallëza dhe gjëza / Vehbi Bala
677 Magjistari i vogël / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Taulant Tafa; Eri Tafa
678 Simbad detari / Taulant Tafa; Eri Tafa
679 Princesha Kaltrinë : përralla / Alketa Dervishaj; Enkelejda Jaupi
680 Arratisje nga kafazi : 26 rrëfenja e përralla / Bardhyl Xhama; Llazar Taçi; Agim Sinani
681 Do të vdisja për Skënderbeun : përralla, skica e tregime : për nxënësit e klasën 2, 3, 4 / Qamil Batalli; Odhise K. Grillo; Hamza Minarolli
682 Pupëza : tregime e përralla / Qamil Batalli
683 Doreza e kaltërt : përralla / R. Baumvol; Donika Omari
684 Historia e ushtarit prej plumbi dhe shumë të tjera / Peter Holeinone; Tereza Basho (Babasuli); Janaq Kola; Tony Wolf
685 Historia e princit Ivan dhe shumë të tjera / Peter Holeinone; Nasi Lera; Ana Sheldia; Severino Baraldi
686 Historia e llambës së Aladinit dhe shumë të tjera / Peter Holeinone; Ana Sheldia; Severino Baraldi
687 Pj.1 : Kësulkuqja / Charles Perrault; Evis Hizmaj
688 Pj.2 : [Procesi gjyqësor kundër ujkut dhe Kësulëverdha] / Zarko Petani; Maria Cami; Evis Hizmaj
689 Lepurushi që harronte gjithçka : përralla / Themi M. Bello; Kostandin Leli; Dolli Gjinali
690 Ishte një harabelush ... : përrallë në vargje / Musa Vyshka; Asllan Saraçi
691 Shtëpiza e merimangës : përrallëza / Leonidha Prifti; Astrit Bishqemi; Irena Paloli
692 Elefanti dhe milingonat : poemë-përrallë / Xhevat Beqaraj
693 Gjenerali prej bore : tregime e përralla / Viktor Canosinaj; Artur Dauti
694 Arushi sheh një ëndërr : përrallë / Adelina Mamaqi; Anita Puja
695 Portokalli fluturues rrëfen historitë e tij : një përrallë për fëmijë dhe këdo tjetër / Johan Galtung; Andreas Galtund; Valbona Nathanaili; Eleni Laperi; Adriatike Lami
696 Motra kërkon vëllezërit / Anton N. Berisha; Rifat Kukaj
697 Djaloshi që vrau kuçedrën : 10 përralla / Vasiar Hysa; Avni Elezi; Kosta Raka
698 Dua të jem sirenë : përralla / Tea Lena; Alketa Menga
699 Historië e të shtatë udhëtimevet të Sebah Dettarit : shkruarë ndë guhët arabisht / Dervish Ebubekir; Thoma Avrami
700 Kodra e kuqe : prrallëza / Vitalij V. Bianki; Dhimitër Pasko
701 Përralla italiane / Klara Kodra; Blerina Balla
702 Një ndodhi në Mesalë : përralla / Enver Demishaj; Sadete Demishaj
703 Përralla indiane / Ita Angoni
704 Përralla nga rrethi i Gramshit / Petrit Basha
705 Bleta e vogël dhe trëndafili i kuq : përralla e rrëfenja të popujve të ndryshëm
706 Bici
707 Fairy stories and fables
708 The Fisherman and his wife : fairy stories and fablesvew
709 Tales from the Taurus / Osman Sahin; Jean Efe Carpenter
710 Katër muzikantët në kërkim të fatit
711 Libri i grisur : përralla / Astrit Bishqemi; Odhise K. Grillo; Gëzim Tafa
712 Kësulëkuqja / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Neka Turkeshi; Brikena Çabej
713 Dhelpra, ujku dhe ariu / Xhevat Beqaraj; Ledia Kostandini
714 Hakmarrja e dhelprës / Xhevat Beqaraj; Ledia Kostandini
715 Dhelpra dhe ujku / Xhevat Beqaraj; Ledia Kostandini
716 Thëllëza dhe dhelpra / Xhevat Beqaraj; Ledia Kostandini
717 Dhelpra e mençur / Xhevat Beqaraj; Ledia Kostandini
718 Thëllëza këngëtare / Xhevat Beqaraj; Ledia Kostandini
719 Vajza e vogël dhe zogu : përralla dhe ndodhi gazmore / Banush Hysa; Kosta Raka; Avni Elezi
720 Përralla për fëmijët e mirë : (përralla dhe rrëfenja nga letërsia perse) / Mehdi Azar Yazdi; Elton Lila; Ledio Demolli; Gaqo Bushaka
721 Nëna Rosë, Filipushka dhe Rika e bardhë : përrallë për fëmijë / Lili U. Gogu; Petrit Nika; Dilaver Muka
722 Nusja që kërkonte dyshek me pupla : përralla / Ramadan Pasmaçiu; Vehap Kokalari
723 Dheu është flori : rrëfenja / Sami Frashëri
724 Tri pëllëmbë shtat e shtatë pëllëmbë mjekër : përralla / Ramadan Pasmaçiu; Vehap Kokalari
725 Fabula : për fëmijët e moshës së re e të mesme shkollore / Nonda Bulka
726 Arushi që kërkonte babanë : përralla / Gaqo Bushaka
727 Përralla për vogëlushë dhe gjyshër / Gaqo Bushaka; Zerina Kuke; Xhilda Paloka
728 Përralla të zgjedhura / Gaqo Bushaka; Llambi Blido
729 Gishtoja. Pula e kuqe. Rrepa. Tre derrkucët / Taulant Tafa; Eri Tafa
730 Djali i përkëdhelur : përrallë popullore italiane / Taulant Tafa; Eri Tafa
731 Xhuxhi i zgjuar. Një çerdhe për zogjtë / Taulant Tafa; Eri Tafa
732 Derrkuci bëhet ujk. Mushamaja e verdhë / Taulant Tafa; Eri Tafa
733 Kush i hëngri manaferrat : përralla / Xhahid Bushati; Zerina Kuke; Spiro Kristo
734 Përralla franceze / Anton Papleka; Frederik Shuraja
735 Përralla në vjersha / Naim Frashëri; Andon Zako Çajupi; Sterjo Spasse
736 Para jush, Kejsi!... : tregime dhe përralla për fëmijë / Jorgji Kodra; Kristaq Laka
737 Mëmëdheu : vjersha dhe përralla për fëmijët e moshës së re dhe të mesme shkollore / Andon Zako Çajupi; Bedri Dedja; Nasho Jorgaqi
738 Iriqi dhe gjembat : përralla në vargje për fatosat / Ferhat Çakërri; Dolli Gjinali
739 Pula klloçkë bën vizita : përralla në vargje / Ferhat Çakërri; Odhise K. Grillo; Dolli Gjinali
740 Si ja punuan dhelprës : përrallë në vargje / Ferhat Çakërri; Dolli Gjinali
741 Perlat e Dibrës : alegoria / Xhafer Martini; Riketa Martini
742 Lin-Madhi e Lin-Vogli / Tchang Tien-Yi; Sotir Caci
743 Pse qan zogu? : përrallëza e tregime / Xhevat Beqaraj; Adelina Mamaqi; Ledia Kostandini
744 Përrallat e gjyshit : përralla dhe ritregime / Nasho Jorgaqi; Elidor Kruja
745 Balkanlar'da türk çoçuk hikayeleri antolojisi / Mustafa Isen; Tûbâ Isinsu Durmus
746 Përrallat e pyllit / Vasilika Tafa; Ledia Kostandini; Xhevat Beqaraj
747 Pse nuk qeshte bija e mbretit : përralla / Demir Gjergji; Merita Toçila
748 E bukura dhe bisha : përrallë sipas Vëllezërve Grim
749 Keci dhe ujku që i binte fyellit / Kosta Raka
750 Mos i besoni buzëqeshjes së ujkut : 3 përralla të zgjedhura
751 Rekrutimi i lepurit : fabula dhe rrëfenja / Pirro Visari
752 Si e pësoi ujku / Kosta Raka
753 Kopraci / Kosta Raka
754 Hija e rosakut : për moshat 4-10 vjeç / Asije Hoxha; Margarita Jani
755 Përrallë dimri / Michael. J. Stewart; William Shakespeare; Irma Vuci
756 Dy Liza në një përrallë : (tregime) / Zejnure Salihu; Kalosh Çeliku
757 Përralla / Hans Christian Andersen; Migena Mata; Orjona Tresa
758 Na ishte një herë / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Aida Vishko; Orjona Tresa
759 Vepra / Andon Zako Çajupi; Jean de La Fontaine; Andon Zako Çajupi; Jorgo Bulo; Besa Vila
760 Maçok bardhoku dhe ABC-ja e natyrës : përrallë / Niko Deda; Kostandin Leli; Vlash Droboniku
761 Tre diejt : përralla e tregime / Rrahman Dedaj; Odhise K. Grillo
762 Shekspiri i rrëfyer për fëmijët / Edith Nesbit; William Shakespeare; Dardana Cami; Xhevat Lloshi; Rolf Klep
763 Nino hundëkopsa / Albana Mançja; Aida Mançja; Nevila Nallbani
764 Bariu i vogël në mal të Thatë : përralla / Bedri Dedja; Jusuf Shahini
765 Hirushja : [përrallë e përshtatur me puzzle dhe tinguj]
766 Sirena e vogël : përrallë e përshtatur me puzzle dhe tinguj
767 12 përralla klasike / Carlos Busquets; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
768 Patoku në plazh : poemë-përrallë / Bedri Dedja; Hysenil Dume; Dolli Gjinali
769 Përralla e tre vëllezërve : sipas motiveve popullore : për fëmijët e moshë së re shkollore / Bedri Dedja; Safo Marko
770 Përralla e tre vëllezërve : punuar sipas motiveve popullore : për fëmijët e moshës së re shkollore / Bedri Dedja; Safo Marko
771 Përralla popullore mbi kafshët / Bedri Dedja
772 Përralla popullore mbi kafshët / Bedri Dedja
773 Përralla popullore mbi kafshët : për nxënësit e shkollës fillore / Bedri Dedja
774 Përralla popullore mbi kafshët : për fëmijët e moshës parashkollore dhe nxënësit e shkollës fillore / Bedri Dedja
775 Babai i peshkatarit të vogël : përralla / Bashkim Çuçi; Dolli Gjinali
776 Përralla / Hans Christian Andersen; Nermin Aga; Elvana Tufa
777 Koncerti i kafshëve / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Kosta Raka
778 Fjala magjike : tregime dhe përralla për fëmijë / Sokrat Sheperi; Skënder Rusi
779 Më ler të tregoj dhe të jap dritë nga drita përrallore / Pavllo Gjidede; Nexhat Myftiu
780 Më ler të tregoj dhe të jap dritë nga drita përrallore / Pavllo Gjidede; Nexhat Myftiu
781 Dhelpra pa bisht : përralla për fëmijë / Valbona Hyka; Jaho Margjeka; Pjetër Lala
782 Qyteti i Gocave të Detit = La citta delle conchiglie marine / Mentor Quku; Orjeta Kruja; Nexhmi Bushati; Brilanta Kadillari
783 Qyteti i Gocave të Detit = The city of sea shells / Mentor Quku; Orjeta Kruja; Evis Miloti; Viola Lisha; Brilanta Kadillari
784 E bukura Sidritë : përrallë / Myzejen Çullaj; Kostandin Leli; Safo Marko; Dionis Bubani; Sokol Jakova
785 Fitorja e milingonave : përrallë / Myzejen Çullaj; Agim Faja
786 Një ngjarje në pyll : përrallë / Myzejen Çullaj; Zerina Kuke; Agim Faja
787 Rosak topolaku : përrallë / Myzejen Çullaj; Dolli Gjinali
788 Mirëmëngjes, Jerina : përralla / Skënder Demolli; Zerina Kuke; Gëzim Tafa
789 Gara e milingonave : përrallë / Dragica Dervishi; Kostandin Leli; Dragica Dervishi
790 Ndodhitë e Pisikës : përrallë / Dragica Dervishi; Zerina Kuke; Dragica Dervishi
791 Puna më e bukur : përrallë / Dragica Dervishi; Dragica Dervishi
792 Shtëpiza prej dëbore : përralla / Dragica Dervishi; Kostandin Leli; Dragica Dervishi
793 Macja dhe hëna / Albertine Delataille; Brikena Çabej; Zerina Kuke
794 Të kesh motër Dhelprën : përralla dhe ndodhi gazmore / Banush Hysa; Avni Elezi; Kosta Raka
795 Përralla / Tonin Shiroka; Xhevahir Lleshi
796 Përralla / Tonin Shiroka; Xhevahir Lleshi
797 Përralla / Tonin Shiroka; Xhevahir Lleshi
798 Shtëpiza ime : përralla e kallëzime diturake për fëmijë / Astrit Bishqemi; Ali Shashaj
799 Djali dhe harusha e egër : përrallë bullgare / Jollanda Klosi
800 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Avni Elezi
801 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Avni Elezi
802 Këlyshi i dhelprës që humbi rrugën : në gjurmët e këlyshit dhe aventurat e këlyshit / Louis Espinassous; Claudine Routiaux; Herman Havari
803 Dhia dhe gomari / Kosta Raka; Avni Elezi
804 Shkurtabiq' i verdhë. Miu i vockël. Sorkadhe e bardhë. / Marie Catherine d' Aulnoy; Mithat Frashëri
805 Shkurtabiq' i verdhë. Miu i vockël. Sorkadhe e bardhë. / Marie Catherine d' Aulnoy; Mithat Frashëri
806 Shkurtabiq' i verdhë. Miu i vockël. Sorkadhe e bardhë. / Marie Catherine d' Aulnoy; Mithat Frashëri
807 Tre derrkucët / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
808 Maçoku me çizme / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
809 Lulu në mbretërinë e përrallave / Augusto Vecchi; Taulant Tafa; Eri Tafa; Maria Rita Gentili
810 Lulu, zana blu / Augusto Vecchi; Taulant Tafa; Eri Tafa; Maria Rita Gentili
811 Gishto trimi / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
812 Piter Pani / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
813 Gjarpëri dhe mushkonja / Maksim Zarka; Irena Paloli; Blerta LLupi
814 Kjo ndodhi në dimër : përralla / Jani Duri; Skënder Hasko; Dolli Gjinali
815 Tesa në rrugicën Padëll / Sheila McCullagh; Tony Morris; Leda Coha; Avni Elezi
816 Rrëfime zadrimore : peng dashnie për vendlindjen / Daniel Gazulli
817 Zogu pendëkuq : përralla / Kujtim Agalliu; Astrit Bishqemi
818 E bukura dhe bisha / Taulant Tafa; Eri Tafa
819 Princesha ëndërr... : përrallë / Nexhati Tafa
820 Pinguini kërkon të fluturojë / Karl Rolfe; Taulant Tafa; Eri Tafa
821 Princesha me glob të artë / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Taulant Tafa; Eri Tafa
822 Ushtari i vogël prej plumbi / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
823 Hirushja / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
824 Bukuroshja e fjetur / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
825 Kësulkuqja / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
826 Borëbardha dhe shtatë xhuxhat / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
827 Kaçurrelja e artë / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
828 Hansi dhe Greta / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
829 Gishtëza / Hans Christian Andersen; Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
830 Rrobaqepësi i vogël / Eri Tafa; Taulant Tafa; Jesus Lopez Pastor
831 Rosaku i vogël i shëmtuar / Taulant Tafa; Eri Tafa; Jesus Lopez Pastor
832 Legjenda e tregime të moçme shqiptare / Anton Papleka; Afërdita Avdiko (Dervishi)
833 Përrallëza / Aisopos
834 Përrallëza / Aisopos; Mehmet Gjevori; Rifat Kukaj
835 Endra e Fanfanës / Neka Turkeshi
836 Tri princeshat : përralla / Elisabeth Bradburne; Kujtim Agalliu; Margaret Hammond
837 Kur besa ishte besë : tregime të moçme dardane / Skënder Haklaj
838 Përralla / Phaedrus; Jup Kastrati; Moisi Zaloshnja
839 Përralla të zgjedhura / Phaedrus; Stefan Prifti
840 Fëmijët në pyll : përralla dhe skica
841 Tregime të moçme shqiptare : balada dhe rapsodi popullore të ritreguara, për fëmijët e moshës së mesme dhe të rritur shkollore / Mitrush Kuteli; Atalanta Pasko; Doruntina Pasko; Agim Faja
842 E bukura dhe bisha / Eri Tafa; Taulant Tafa; Jesus Lopez Pastor
843 Lulevera dhe ylberi : roman-përrallë për fëmijë / Arif Demolli; Xhevat Syla; Florentin Emini
844 Hopelpopi, lepurushi i Pashkëve / Peter von Scholl; Herman Havari; Avni Elezi; Reinhard Habeeck
845 Rrëfenjat e papagallit : (nga fondi i letërsisë indiane) / Adelina Toli; Miltiadh Bode; Perikli Jorgoni
846 15 përralla nga Anderseni / Hans Christian Andersen; Dritan Thomollari
847 Përralla të padëgjuara / Shaban Stërmasi; Anila Haruni (Konomi)
848 Historia e Gjembit dhe Gjembaçit : përralla / Xhahid Bushati; Eris Bushati; Ikbal Kalaja
849 Dhitë e egra : poemë përrallë / Kolë Jakova; Safo Marko; Liri Gëzhilli
850 Tenxherja magjike : (poemë-përrallë) / Gjergj Zheji; Safo Marko
851 E bukura dhe Bisha / Jeanne-Marie Leprince de Beaumont; Xhevahir Lleshi; Agim Doksani
852 Gungaçi i vogël dhe rrëfime të tjera / Çlirim Mukli; Xhevahir Lleshi
853 E bukura e dheut dhe rrëfime të tjera / Çlirim Mukli; Xhevahir Lleshi
854 Mbreti i xhindëve dhe rrëfime të tjera / Çlirim Mukli; Xhevahir Lleshi
855 Kaçurrelarta dhe tre arinjtë. Hirushja. Batanija magjike / Robert Southey; Charles Perrault; Joan Aiken; Çlirim Mukli; Arben Çela
856 Miu i qytetit dhe Miu i arave / Graham Percy; Xhevahir Lleshi
857 Përralla me princë e princesha / Sulejman Zhuri; Liljana Zhuri
858 Mbretëria e trëndafilave : përralla / Alketa Dervishaj; Kujtim Drizari
859 Pylli i mrekullive : përralla për fëmijë / Tony Wolf; Blerina Qylafku; Saverina Pasho
860 Pse oktapodi nuk ka eshtra?! : legjenda e përralla japoneze / Rebi Alikaj; Astrit Bishqemi
861 Përralla shqiptare / Anton Papleka; Frederik Shuraja; Anesti Shuraja
862 Pinoku. Piter Pani / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
863 Tre derrkucët. Rosaku i shëmtuar / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
864 Borëbardha. Hirushja / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
865 Sirena. Gishtëza / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
866 Rrëfenja me zana / Virgjil Muçi; Liliane Crismer; Maklena Çabej
867 Përralla shqiptare 100 + 1 natë / Virgjil Muçi; Ardian Kapo; Pandeli Koçi
868 Përralla shqiptare 100 + 1 natë / Virgjil Muçi; Ardian Kapo; Pandeli Koçi
869 Tetë përralla pa "Natën e mirë" : përralla / Hiqmete Daja; Viktor Canosinaj
870 Piktori i vogël që bënte mrekullira : përralla kineze / Mitrush Kuteli
871 Gjysagjeli / Demë Gashi; Rifat Kukaj
872 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Avni Elezi
873 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Avni Elezi
874 Grisha dhe arithi i tij / Rene Guillot; Adnan Agaj
875 Përralla të bukura për fëmijë : (përralla dhe rrëfenja nga letërsia perse) / Mehdi Azar Yazdi; Elton Lila; Ledio Demolli; Gaqo Bushaka
876 Gjysmagjeli. Lulja magjike. Ujku në kokrrën e rrushit. Shenja e diellit dhe hanës. Buka e jetimit : përralla / Petrit Palushi
877 Përralla të zgjedhura / Rudina Quku; Oriana Osmani; Tatiana Cenko
878 Molla, violina dhe syzet magjike : tregime dhe përralla për fëmijë / Sokrat Sheperi; Skënder Rusi; Ilir Duka
879 Kësulëkuqja
880 Hirushja
881 Mama dhia dhe shtatë kecat / Eri Tafa; Taulant Tafa; Liliana Krismeri; Nexhati Tafa
882 Zana Lulu ndihmon xhuxhin plak / Augusto Vecchi; Eri Tafa; Taulant Tafa; Maria Rita Gentili; Nexhati Tafa
883 Përralla finlandeze me kafshë / Eero Salmelainen; Afërdita Banushti; Gejsi Marku
884 Krása zeme : albánske pohádky a povesti / Hana Tomková; Vojtech Domlátil
885 Ëndërr apo e vërtetë : përralla / Era Selmani; Liljana Hagiraj; Vladimir Bizhga
886 Jashka Samovari : përrallë për nxënësit e shkollave fillore / Maksim Gor'kij; Bedri Dedja
887 Princi, Dragoi dhe Perëndesha e fatit : përralla nga e gjithë bota / Suela Koçibelli; Marsela Ndreca
888 Laura dhe njëbrirëshi i magjepsur / Marsela Ndreca; Suela Koçibelli
889 Kuçedra dhe dragoi : cikël me përralla historiko-fantastike / Vilhelme Haxhiraj (Vranari); Adriatik Kallulli; Luan Vrioni
890 Përralla : për nxënësit e shkollës fillore / Maksim Gor'kij; Dhimitër Pasko
891 Kthetra çeliku : tregime, legjenda, përralla, proverba dhe fjalë të urta / Miltiadh Bode; Adelina Toli
892 Lisi dhe milingona : përralla dhe tregime / Viktor Canosinaj; Jozita Shkreli
893 Rozmarina : përralla italiane / Enio Canosinaj; Ledia Kostandini; Sibor Griba
894 Tales of a fourth grade nothing / Judy Blume
895 Officer Buckle and Gloria / Peggy Rathmann
896 Raising sweetness / Diane Stanley; G. Brian Karas
897 Përrallat e pyllit / Bekim Gaçe
898 Shtëpiza fluturuese : përralla / Bekim Gaçe; Spiro Kristo
899 To petoumeno spiti : paramitia / Bekim Gaçe; Jani Thano
900 Njëqind përralla dhe të vërteta : (krijime e përshtatje) / Arqile Daulle; Ramadan Brakaj
901 Ku janë zanat : përrallë = Dove sono le fate? : fiaba / Klara Kodra; Anila Haruni (Konomi); Rivelina Boshnjaku
902 Një mijë e një net : përralla / Sonila Kapo; Skënder Hasko
903 Rrëfenja dhe legjenda të Zvicrës / Jean-François Kister; Luftar Hyka
904 Një mijë e një net : përralla / Sonila Kapo; Skënder Hasko
905 Një mijë e një net : përralla / Sonila Kapo; Skënder Hasko
906 Gabimet e Veshkaushit : përralla / Odhise K. Grillo; Zerina Kuke; Dolli Gjinali
907 Kush e ka kapuçin : përralla për fëmijë / Odhise K. Grillo
908 Kush e ka kapuçin? : përralla për fëmijë / Odhise K. Grillo; Zef Bumçi
909 Kush e ka kapuçin : përralla për fëmijë / Odhise K. Grillo
910 Vëllai i Veshkaushit : përralla / Odhise K. Grillo; Xhevat Beqaraj; Dolli Gjinali
911 Agimi dhe Lirija e pralla të tjera / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; V.Th. Luarasi
912 Agimi e Shpresa / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
913 Agimi e Shpresa / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
914 Aventurat e Pëlqerit / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Beqir Kastrati
915 Bija e Zonjës (Shën Mëris) / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
916 Borëbardha / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
917 Borëbardha / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
918 E mënçura Elsë / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
919 E përhitura / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
920 E përhitura / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
921 Gjarpëri i bardhë : përalla / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
922 Gjashtë djelmoshat që shkuan të sundonin botën / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
923 Kësulëkuqja / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
924 Kësulëkuqja / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
925 Maçorri me çizme / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
926 Maçorri me çizme / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
927 Maçoku pa mustaqe : përralla të zgjedhura për nxënësit e klasave të ulëta të shkollës 9-vjeçare / Musa Vyshka; Agim Sinani
928 Martesa e Jovanit / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
929 Mbretëresha e mbletve / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
930 Na ishte njëherë... : përralla / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Neka Turkeshi
931 Pata e artë. Vjollca. Jan' i mençëm / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
932 Përralla / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
933 Përralla / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
934 Picrraku / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
935 Picrraku / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
936 Rrobaqepësi i vogël kuximtar / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
937 Trëndafilja me gjëmba / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
938 Trëndafilja me gjëmba / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
939 Ujku e shtatë kecat / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Brikena Çabej
940 Ujku e shtatë edhat / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
941 Ujku e shtatë edhat / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Stathi Kostari
942 Përralla të zgjedhura franceze : antologji e përrallës popullore frënge / Fotaq Andrea; Vehap Kokalari
943 Tre fëmijë në ishull / Vitalij G. Gubarev; Mërkur Alimerko
944 Tre fëmijë në ishull / Vitalij G. Gubarev; Mërkur Alimerko
945 Gudar : libra VI / Dh. Falos
946 Kali i zjartë : novel-prallë / Georgij D. Gulia
947 Përralla të zgjedhura / Hans Christian Andersen; Nermin Aga; Elvana Tufa
948 1001 netë : përralla arabe / Bardhyl Ajazi; Shpresa Zekthi
949 Përralla shqiptare të zgjedhura / Pëllumb Zekthi
950 Plaku i motshëm : përralla, tregime dhe dialogje : për fëmijët e moshës së re dhe të mesme shkollore / Milto S. Gurra; Bedri Dedja; Nasho Jorgaqi
951 Gjinkalla dhe milingona / Taulant Tafa; Eri Tafa
952 Kali dhe ujku / Taulant Tafa; Eri Tafa
953 Plaku i motshëm : pjesë patriotike / Milto S. Gurra
954 Përrallat më të bukura italiane / Italo Calvino; Kastriot Mahilaj
955 Pãrmith ti njits sh-ti mar / Custandin Trandu
956 Aventurat e inspektorit Pinguin / Paolo Comentale; Rovena Rrozhani; Miranda Hoxhaj; Thoma Jançe
957 Shfaqja e madhe / Themi M. Bello
958 Princi i trishtuar : përralla / Themi M. Bello
959 Gjel pikaloshi dhe Gimi miku i tij i vjetër
960 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Avni Elezi
961 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Avni Elezi
962 Borëbardha dhe shtatë xhuxhat / Anduena Kofsha
963 Patat e egra : përrallë popullore ruse / Vladimir Bregu; Avni Elezi
964 Foksi, qenushja këngëtare / Ingri D'Aulaire; Edgar Parin D'Aulaire; Viola Adhami (Çoçoli)
965 Kopshti zoologjik i përrallave / Gianni Rodari; Fulvio Testa; Jorina Kryeziu (Shkreta)
966 Fossil legends of the first Americans / Adrienne Mayor
967 Historia e Gjembit dhe e Gjembaçit : përralla / Xhahid Bushati; Eris Bushati; Ikbale Kalaja
968 Shtëpiza e iriqit të vogël / Christina Butler; Tina Macnaughton; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
969 Derrkuci që bëri... dush : përrallë në vargje / Tasim Gjokutaj; Zerina Kuke
970 Do ndërtojmë hidrocentral : poemë përrallë / Tasim Gjokutaj
971 Dhelpra dhe baloshi : përrallë në vargje / Tasim Gjokutaj
972 Keci me katër këpucë : përrallë / Tasim Gjokutaj
973 Kush e hëngri akulloren : përrallë në vargje / Tasim Gjokutaj
974 Obobo i ziu ç' bëra : përrallë / Tasim Gjokutaj; Odhise K. Grillo
975 Miushi kërkon nuse : përralla / Fiqirete Gjeli (Kojku); Kosta Raka; Kujtim Cekani
976 Zana e malit dhe magjistarja : përralla / Fiqirete Gjeli (Kojku); Kosta Raka; Kujtim Cekani
977 Arusha e pajetës : (poemë) / Sami Velçani; Agim Bajrami
978 Bariu gënjeshtar / Taulant Tafa; Eri Tafa
979 Magjistarja dhe kali bukurosh / Taulant Tafa; Eri Tafa
980 Miqtë e dëborës / Christina Butler; Tina Macnaughton; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
981 Erotikoni e satirikoni : 100 rrëfenja / Virgjil Muçi; Pandeli Koçi
982 Shëtitje në pyll : një aventurë fantastike tripërmasore me Pop-up / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
983 Në fermë : një aventurë fantastike tripërmasore me Pop-up / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
984 Miq të vërtetë / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
985 Zana e humbur / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
986 Histori me lodra / Sandrine Rogeon; Philippe Salembier; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
987 Përralla në "tigan" : lexo përrallën dhe gatuaj me recetat magjike
988 Kacamisri : përralla e kallxime për fëmijë / Teufik Gjyli
989 Veriu dhe bora : përrallë në 4 tabllo / Teufik Gjyli
990 Historia e dhelprës plakë / Afrim Gjyli
991 I'm Mighty! / Kate McMullan; Jim McMullan
992 I ain't gonna paint no more! / Karen Beaumont; David Catrow
993 Mansa Musa, the lion of Mali / Khephra Burns; Leo Dillon; Diane Dillon
994 Tops and bottoms / Janet Stevens
995 Martha blah blah / Susan Meddaugh
996 The Day the babies crawled away / Peggy Rathmann
997 Ride like the wind : a tale of the Pony Express / Bernie Fuchs
998 Ella Sarah gets dressed / Margaret Chodos-Irvine
999 Duck for President / Doreen Cronin; Betsy Lewin
1000 Aventurat e bletës Maja / Valdemar Bonsels; Afrim Koçi; Sibor Griba; Ledia Kostandini
1001 Harabeli : përallë popullore Japoneze / Eqerem Biba
1002 Zemërimi i dimrit plak : përralla dhe rrëfenja / Konstantin D. Usinskij; Nasho Jorgaqi; Farie Bisha; Xhevahir Lleshi
1003 Plaku i mënçur : përralla popullore shqiptare / Keti Harito
1004 Tutu mëson të dëgjojë : libër didaktik me përralla dhe tregime për parashkollorët / Adelina Mamaqi; Rovena Rrozhani (Kalaja); Shirli Përmeti
1005 Një botë me përralla / Dritan Koka; Vladimir Bako
1006 Dy motrat dhe lulja Mirabotë : përrallë / Bekim Harxhi
1007 Macja marinare : përrallë në vargje / Bekim Harxhi
1008 Muku i vogël : përrallë / Wilhelm Hauff
1009 Muku i vogël : përalla / Wilhelm Hauff
1010 Muku i vogël : përalla / Wilhelm Hauff; Rexhat Këlliçi
1011 Tre derrkucët / Elda Pineti
1012 Pinoku / Yllka Gjollesha
1013 Rosaku i shëmtuar / Blerina Pagria
1014 Griechische und albanesische Märchen / Johann Georg von Hahn
1015 Beje të mirën pa hidhe në det : prallë për djemtë / Franc Hofman; Mithat Frashëri
1016 Vajza dhe zogu : përralla / Nexhmije Muça; Odhise K. Grillo; Jozita Shkreli
1017 Përralla e dy vëllezërve, Bardhoshit dhe Zeshkanit / Hiqmete Daja; Fatbardha Shkreli; Ledia Kostandini
1018 Maçoku, gjeli e dhelpra : përralla ruse / Mitrush Kuteli; Artur Dauti
1019 E bukura e dheut : përralla ruse / Mitrush Kuteli; Artur Dauti
1020 Miku besnik : përrallë / Maksim Zarka; Mariza Zarka; Irena Paloli
1021 Flokarta dhe 3 arinjtë / Blerina Pagria
1022 3 fluturat / Elda Pineti
1023 Fifth reader : adapted and graded / Harriette T. Treadwell; Margaret Free
1024 Dragoi dhe ushtarët : përralla
1025 Maçoku me çizme : [përrallë]
1026 American Indian fairy tales / William T. Larned; John Rae
1027 300 përrallat tuaja / Mark Simoni; Fozilet Simoni
1028 Bariu i derrave / Hans Christian Andersen; Ledia Bodlli; Lorena Kola
1029 Whatever happened to Little Red Riding Hood / Barbi Gunhilt; Al Craig
1030 Shigjeta e kaltër / Gianni Rodari; Hasan Bregu; Nikoleta Kosta; Besmira Mino
1031 Borëbardha : [përrallë e përshtatur me puzzle]
1032 Piter Pan : [përrallë e përshtatur me puzzle]
1033 Shpata në shkëmb : [përrallë e përshtatur me puzzle]
1034 Rosaku i shëmtuar : [përrallë e përshtatur me puzzle]
1035 Libri i xhunglës : [përrallë e përshtatur me puzzle]
1036 Gjyshi dhe repka : përrallë popullore ruse / Vladimir Bregu
1037 Bretkosa udhëtare : përrallë popullore ruse / Vladimir Bregu
1038 Kush është më i miri? : përrallë = Chi e il migliore? / Klara Kodra; Anila Haruni (Konomi); Jozita Shkreli
1039 Maçoku me çizme : përralla / Charles Perrault; Bahir Avdiko
1040 Si u dogj ëndrra : përralla / Shkëlzen Zalli; Jaho Margjeka; Dritan Agolli
1041 Djali me emrin Deti : përralla = Il ragazzo con nome Deti : favole / Bashkim Çuçi; Majlinda Çuçi; Hasan Ulqini
1042 Princër dhe princesha : përralla të zgjedhura / Anton Papleka; Delphine Bournay; Dorina Basha
1043 Përralla për fëmijë / Rodrigo Ures; Bajram Karabolli
1044 Zhguni i Gjinkallëdredhakut / Odise Plaku; Skënder Hasko; Ergys Faja
1045 Çadrat fluturuese : përralla / Alketa Dervishaj; Adriana Meko
1046 Era dhe merimanga : përrallë / Albana Mançja; Roland Lushi; Kosta Raka
1047 Aventurat e arushit Pu dhe miqve të tij
1048 Gjiganti dhe xhuxhi : cikël me përralla historike / Vilhelme Haxhiraj (Vranari); Adriatik Kallulli; Luan Vrioni
1049 Përralla angleze, irlandeze dhe skoceze / Pirro Skëndo
1050 Përralla nga gjithë bota / Gent Sinani; Mirela Sinani
1051 Një mision i vështirë : (tregime për shëndetin tënd) / Flamur Topi; Viola Grillo; Tatiana Cenko; Zamfira Heta
1052 Lovebook : dashuri e magji nga gjashtë zemra zanash / Anila Halili; Xhuliana Cjapi
1053 Thotë libri mos më prish! : poemë - përrallë / Adelina Mamaqi; Jozita Shkreli; Xhevat Syla
1054 Elefanti i bardhë : përralla / Klara Kodra; Ledia Kostandini; Flora Koka
1055 Ishulli i karficës : përralla / Jani Duri; Anastas Kostandini
1056 Një botë me përralla / Dritan Koka; Vladimir Bako
1057 365 rrëfenja para gjumit / Guillaume Trannoy; Diana Çuli; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1058 Bambi / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1059 Përrallëza e detit / Diana Çuli; Maklena Çabej
1060 Përrallëza e fermës / Diana Çuli; Maklena Çabej
1061 Sirena e vogël / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1062 Borëbardha / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1063 Thesari i piratit të vogël / Diana Çuli; Maklena Çabej
1064 Pinoku / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1065 Kësulëkuqja / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1066 Bukuroshja e fjetur / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1067 Tre derrkucët / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1068 Këngët e fermës : [përrallë me tinguj] / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1069 Piter Pani / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1070 Libri i xhunglës / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1071 E bukura dhe bisha / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1072 Një surprizë e këndshme : [përrallë me tinguj] / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1073 Hirushja / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1074 Ujku dhe shtatë kecat / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1075 Pema magjike : përralla austriake / Theodor Vernaleken; Ferdinand Laholli; Edina Paleviq
1076 Orizi i milingonave : poemë përrallë / Adelina Mamaqi; Jozita Shkreli; Xhahid Bushati
1077 More Jataka tales / Ellen C. Babbit; Ellsworth Young
1078 Elefanti Sagi-Bagi / Denada Elezi; Avni Elezi
1079 Rosaku i shëmtuar / Hans Christian Andersen; Ledia Bodlli
1080 Gishtoja : përrallë me ilustrime për fëmijë / Kosta Raka; Denada Elezi; Lorena Kola
1081 Larg ato putra, more surratgjizë! : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Ortensa Marini
1082 Dorëshkrimi misterioz i Nostramiusit : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Ortensa Marini
1083 Një superfurgon ngjyrë djathi : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Ortensa Marini
1084 Përralla nga bota / Anida Kisi; Dorina Basha; Alen Bojer
1085 Përralla nga bota / Anida Kisi; Dorina Basha; Alen Bojer
1086 Aventurat e Salmonit kureshtar : (poemë përrallë) / Agim Bajrami; Marsilda Bajrami
1087 Shtëpia pa dyer : përralla shqiptare / Valbona Hyka; Jaho Margjeka
1088 Plaku dhe rrepka : përralla ruse / Vera Gazhga; Vasil Gazhga; Elda Gazhga
1089 The Story of Ferdinand / Munro Leaf; Robert Lawson
1090 Make way for ducklings / Robert McCloskey
1091 Sylvester and the magic pebble / William Steig
1092 The Snovy day / Ezra Jack Keats
1093 Nathaniel Hawthorne's popular tales / Nathaniel Hawthorne
1094 Everyday classics : third reader / Franklin T. Baker; Ashley H. Thorndike
1095 Harold and the purple crayon / Crockett Johnson
1096 Ruby in her own time / Jonathan Emmett; Rebecca Harry
1097 Shtrati i prindërve / Christine Nauman-Villemin; Marianne Barcilon; Zamira Devole; Dorina Basha
1098 Përralla suedeze / August Strindberg; Hamit F. Gurguri; Qerime Hajra
1099 Tregime të moçme shqiptare : balada dhe rapsodi popullore të ritreguara për fëmijët e moshës së mesme dhe të rritur shkollore / Mitrush Kuteli; Agim Faja
1100 Cirku i yjeve : përralla / Alketa Dervishaj
1101 Djali me yll dhe vajza me hënë : përralla për fëmijë / Lulzim Hajdari; Asllan Saraçi
1102 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Denada Elezi
1103 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Denada Elezi
1104 Kur i beson ujkut... : 10 përralla / Sazan Goliku; Bardhyl Xhama; Kosta Raka
1105 16 përralla klasike / Carlos Busquets; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1106 Smoky night / Eve Bunting; David Diaz
1107 Where the wild things are / Maurice Sendak
1108 365 rrëfenja para gjumit / Guillaume Trannoy; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1109 Borëbardha : libër me Pop-up / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1110 Kësulëkuqja : libër me Pop-up / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1111 Hirushja : libër me Pop-up / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1112 Llamba e Aladinit : libër me Pop-up / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1113 Maçoku me çizme : libër me Pop-up / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1114 Pinoku : libër me Pop-up / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1115 The Primer : adapted and graded / Harriette T. Treadwell; Margaret Free
1116 Mami bëjmë nani! / Silvia D'Achille; Tony Wolf
1117 Gëzuar Krishtlindjet : shtyp e dëgjo / Tony Wolf
1118 Mbretëresha e dëborës : rrëfenjë me zë / Margarita Xhepa
1119 Katër muzikantët : rrëfenjë me zë / Margarita Xhepa
1120 Rrëfenja për vajzat : [përralla] / Stavri Pone; Thanas Feka
1121 Rrëfenjat më të bukura të fermës / Anna Casalis; Tony Wolf
1122 Pylli i mrekullive / Tony Wolf; Andrea Dami; Tony Wolf
1123 In popply land / Mabel Louise Fuller
1124 Gjyshërit / Catherine Dolto; Colline Faure-Poirée; Frédérick Mansot; Zamira Devole; Brikena Liko
1125 The Tale of Jeremy Fisher / Beatrix Potter
1126 First reader : adapted and graded / Harriette T. Treadwell; Margaret Free
1127 Lippincott's third reader / Homer P. Lewis; Elizabeth Lewis
1128 Story hour readers : first year / Ida Coe; Alice J. Christie
1129 Djali me tre brirë : përralla / Bardhyl Xhama; Xhevahir Lleshi
1130 Përrallat e shiut : përralla / Gaqo Bushaka; Zamir Mati
1131 Djali i zgjuar dhe vajza e bukur : (tregime e përralla për shkollarët e mesëm, kl. IV-VI) / Astrit Bishqemi; Sefedin Trungu
1132 Përralla elbasani / Astrit Bishqemi; Margaret Hasluck; Skënder Karriqi
1133 Zogu kryeneç : tregim për fëmijë : shqip-italisht = L'uccello testardo : raconto per i bambini / Agim Nallbani; Eqrem Shijaku; Sherif Murati
1134 A e dini çfarë? / Vjollca Myftari; Ajmona Mavriqi
1135 Një botë me përralla / Dritan Koka; Vladimir Bako
1136 Weslandia / Paul Fleischman; Kevin Hawkes
1137 The Great gracie chase : stop that dog / Cynthia Rylant; Mark Tague
1138 Përralla për diejt e jetës sime : përralla / Fitore Jonuzi
1139 Në kafaz- tërë gaz : përralla / Arif Demolli; Fleta Baraku; Xhevat Syla
1140 Përralla magjike / Taulant Tafa; Eri Tafa
1141 Përralla të zgjedhura / Taulant Tafa; Eri Tafa
1142 Në botën e përrallave / Taulant Tafa; Eri Tafa
1143 101 fabula dhe përralla / Taulant Tafa; Eri Tafa
1144 Thesari i përrallave / Taulant Tafa; Eri Tafa
1145 Përralla të arta / Taulant Tafa; Eri Tafa
1146 I mrekullueshmi magjistar i Ozit / Lyman Frank Baum
1147 Kësulëkuqja
1148 Ujku dhe shtatë kecat
1149 Piter Pani
1150 E bukura dhe bisha
1151 Tre derrkucët
1152 Libri i xhunglës
1153 Borëbardha
1154 Hirushja
1155 Shtëpiza prej çokollate
1156 Pinoku
1157 Bambi
1158 Princeshat : me 8 mozaikë : [përrallë e përshtatur me puzzle]
1159 Sirena e vogël
1160 Një ditë në cirk = Une journee au cirque / Zamir Mati; Oriana Osmani
1161 Një maçok dy herë budalla : përralla / Xhahid Bushati; Ledia Kostandini; Adelina Mamaqi
1162 The Little squeegy bug / Bill Martin Jr.; Michael Sampson; Patrick Corrigan
1163 And if the moon could talk / Kate Banks; Georg Hallensleben
1164 I was so mad / Mercer Mayer
1165 I Just forgot / Mercer Mayer
1166 Just a minute : a trickster tale and counting book / Yuyi Morales
1167 Stone soup / John J. Muth
1168 How do dinosaurssay good night? / Jane Yolen; Mark Teague
1169 Girafes can't dance / Giles Andrease; Guy Parker-Rees
1170 The Baby bee bee bird / Diane Redfield Massie; Steven Kellogg
1171 Mama Cat has three kittens / Denise Fleming
1172 Henry hikes to Fitchburg / Donald B. Johnson
1173 Raven : a trickster tale from the Pacific Northwest / Gerald McDermott
1174 The Snow day / Ezra Jack Keats
1175 Close your eyes / Kate Banks; Georg Hallensleben
1176 The Gingerbread Man / Catherine McCafferty; Doug Bowles
1177 How do dinosaurs get well soon? / Jane Yolen; Mark Teague
1178 Duck on a bike / David Shannon
1179 Nos chansons de geste / Ismail Kadare
1180 On the lay of knights / Ismail Kadare
1181 Sull'epos dei "Kreshnikë" / Ismail Kadare
1182 Uber das epos der recken / Ismail Kadare
1183 O Junackom eposu / Ismail Kadare
1184 Pendimi i arushit pa bisht : pjesë për teatrin e kukullave / Arian Kadiu
1185 Proza popullore e Drenicës / Halil Kajtazi
1186 Proza popullore e Drenicës / Halil Kajtazi; Shyqri Kushevica
1187 Ujku dhe shtatë kecat / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
1188 Click, clack, moo cows that type / Doreen Cronin; Betsy Lewin
1189 Minnie and Moo : the night of the living bed / Denys Cazet
1190 Kamar - Ez - Zaman : njëmijë e një net / Dh. Falos
1191 Little one step / Simon James
1192 That new animal / Emily Jenkins; Pierre Pratt
1193 Shrinking Violet / Cari Best; Giselle Potter
1194 Five creatures / Emily Jenkins; Tomek Bogacki
1195 My very first mother goose / Iona Opie; Rosemary Wells
1196 No, David! / David Shannon
1197 In the night kitchen / Maurice Sendak
1198 Kafshë të hareshme : me 18 melodi / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1199 Nji dorshkrim i panjoftun i At Anton Santorit : pralla të zgjedhuna / Kolë Kamsi
1200 The Story of Little Babaji / Helen Bannerman; Fred Marcellino
1201 Gossie & Gertie / Olivier Dunrea
1202 Arushët festojnë / Silvia D'Achille; Tony Wolf; Eda Prifti
1203 Tomi e Xherri : Dragoi gjigand : tregim i ilustruar
1204 Tomi e Xherri : Videoloja e mallkuar : tregim i ilustruar
1205 Tomi e Xherri : Përleshje me dinosaurin : tregim i ilustruar
1206 Tomi e Xherri : Dhëmbi i prishur : tregim i ilustruar
1207 Një botë me përralla / Dritan Koka; Vladimir Bako
1208 Ëndrra e pinguinit : libër për fëmijë / Majlinda Roko
1209 Magjia e këngës / Olga Trajani; Eni Maçi; Stefan Bulo
1210 Dëgjoni se ç'thotë ky papagall! : tregime për fëmijë / Viron Kona; Besnik Rama
1211 Poku çamarroku : përrallë në vargje / Loredan Bubani; Elda Pineti
1212 Kështjella e përrallave / Claudio Cernuschi; Etleva Smaçi
1213 Kështjella e princeshave / Gian Luca Oliveri; Etleva Smaçi
1214 Xinxifilua dhe prralla të tjera / Mitrush Kuteli; Atalanta Pasko; Artur Dauti
1215 Pas festës së Abetares : 12 përralla dhe 12 vjersha / Gaqo Bushaka; Ledia Kostandini; Edvina Sojati; Brikena Liko
1216 Në mbretërinë e fantazisë / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Brikena Liko
1217 Fantazma e metrosë : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Brikena Liko
1218 Katër miushë në xhunglën e zezë : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Brikena Liko
1219 Misteri i thesarit të zhdukur : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Brikena Liko
1220 Një limonadë me miza për kontin : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Brikena Liko; Edvina Sojati
1221 Anija e maçokëve piratë : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Brikena Liko; Edvina Sojati
1222 Misteri i syrit prej smeraldi : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Brikena Liko
1223 Gjaku i trëndafilit : dy rrëfenja dhe katër esse / Fiqri Shahinllari; Agim Bacelli
1224 Dhe thonë se fajin e paskan përrallat... : letërsi për fëmijë / Gaqo Bushaka
1225 Gruri / Anni Theochari; Santra Eleytherioy; Jani Malo
1226 Mjeshtër të vjetra, dilni në dritë! / Katerina Manedaki; Adriana Royssoy; Jani Malo
1227 Piter Pani : përrallë e lexuar me zë / Aishe Stari; Etleva Smaçi
1228 Pinoku : përrallë e lexuar me zë / Aishe Stari; Etleva Smaçi
1229 Kësulëkuqja : përrallë e lexuar me zë / Aishe Stari; Etleva Smaçi
1230 Borëbardha : përrallë e lexuar me zë / Aishe Stari; Etleva Smaçi
1231 Libri i xhunglës : përrallë e lexuar me zë / Aishe Stari; Etleva Smaçi
1232 Hirushja : përrallë e lexuar me zë / Aishe Stari; Etleva Smaçi
1233 Pinoku
1234 Keci i pabindur : prralla popullore mongole / Mitrush Kuteli; Artur Dauti
1235 Dhelpra me bisht të prerë
1236 Veza e artë / Kosta Raka; Florenc Elezi
1237 Gozhda e Nastradinit : përrallla / Trifon Dafa; Zihni Sherifi
1238 Shoku im arushi : përrallëza dhe tregime për vogëlushat deri në tetë vjeç / Vilhelme Haxhiraj (Vranari); Mujo Buçpapaj
1239 Gjithë fajin e ka një kafe me ajkë : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Edvina Sojati
1240 Buzëqeshja e Mona Miushizës : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Edvina Sojati
1241 Unë quhem Stilton, Jeronim Stilton : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Edvina Sojati
1242 Janë Krishtlindjet, Stilton! : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Brikena Liko
1243 Rosaku i uritur : [përrallë] / Karen Hayes; Samantha Meredith; Sofiana Filipi; Rudina Çupi
1244 Bubi gjumash : [përrallë] / Karen Hayes; Samantha Meredith; Sofiana Filipi; Rudina Çupi
1245 Përralla të Andersenit : Mbretëresha e dëborës; Princesha mbi bizele; Bariu i derrave; Mjellmat e egra / Hans Christian Andersen; Svatislav Bulatskij; Maksim Larin; Emine Oktrova; Sevi Lami
1246 Përralla të së ardhmes / Mimoza Mema; Natasha Pepivani
1247 Përralla fantastike / Mimoza Mema; Natasha Pepivani
1248 Përralla që të futin dridhmat / Mimoza Mema; Sevi Lami
1249 Përralla para gjumit / Mimoza Mema; Rudina Çupi
1250 Përralla me princesha dhe kalorës / Mimoza Mema; Rudina Çupi
1251 Përralla të kohëve të vjetra / Mimoza Mema; Sevi Lami
1252 Rrëfenja / Liri Dhrimo; Sabina Dhrimo
1253 Fluturimi i Markut / Sazan Goliku; Semela Mero; Sevi Lami
1254 Dreri i vogël
1255 Çakalli që i grabiti qingjin Diellit dhe përralla të tjera / Vandush Vinçani; Stefan Bulo; Ikbal Beli
1256 Borëbardha : lexoni, shtypni butonin dhe dëgjoni : përrallë e lexuar me zë / Edlira Kodheli; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1257 Flokarta dhe tre arinjtë : lexoni, shtypni butonin dhe dëgjoni : përrallë e lexuar me zë / Edlira Kodheli; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1258 Hirushja : lexoni, shtypni butonin dhe dëgjoni : përrallë e lexuar me zë / Edlira Kodheli; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1259 Kësulëkuqja : lexoni, shtypni butonin dhe dëgjoni : përrallë e lexuar me zë / Edlira Kodheli; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1260 Shih një yll, shpreh një dëshirë : libërthi që ndriçon ëndrrat e tua / Melanie Joyce; Frank Endersby; Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1261 Përrallëza për fëmijë 2 vjeç / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1262 Përrallëza për fëmijë 1 vjeç / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1263 Përrallëza për fëmijë 3 vjeç / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1264 Përrallëza për fëmijë 4 vjeç / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1265 Keci mburravec : përrallë në vargje / Stefan Bulo; Ikbal Beli
1266 Rrëfimet e nënës sime : (përralla dhe tregime të vërteta) / Dashmir Zaçe; Berijan Premto
1267 The Hundred an one (101) dalmatians : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Marie Crook
1268 The Lion King : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Paul Shipton
1269 Chicken little : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Marie Crook
1270 Toy story 3 : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Paul Shipton
1271 Mulan : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Paul Shipton
1272 Atlantis, the lost Empire : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Marie Crook
1273 Sleeping beauty : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Caroline Laidlaw
1274 Finding Nemo : Nemo in school : a classic Disney-Pixar story, re-told for young learners of English / Melanie Williams
1275 Wall-E : a classic Disney-Pixar story, re-told for young learners of English / Helen Parker
1276 Ratatouille (rat-a-too-ee) : a classic Disney-Pixar story, re-told for young learners of English / Paul Shipton
1277 Peter Pan comes to London : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Nicola Schofield
1278 The Little Mermaid : Ariel and the Prince : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Kathryn Harper
1279 Aladin : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Jocelyn Potter
1280 Dumbo : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Kathryn Harper
1281 Buster / Denise Fleming
1282 Bunny cakes / Rosemary Wells
1283 Going home / Eve Bunting; David Diaz
1284 Pinocchio : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Melanie Williams
1285 The Jungle book : Mowgli meets Baloo : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Nicola Schofield
1286 Snow White and the seven Dwarfs : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Kathryn Harper
1287 The Hunchback of Notre Dame : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Jocelyn Potter
1288 Up : a classic Disney-Pixar story, re-told for young learners of English / Coleen Degnan-Veness
1289 Toy story 2 : a classic Disney-Pixar story, re-told for young learners of English / Paul Shipton
1290 A Bugs life : a classic Disney-Pixar story, re-told for young learners of English / Marie Crook
1291 Cinderella : a classic Disney story, re-told for young learners of English / Kathryn Harper
1292 Hond & Fabian / Peter McCarty
1293 A Tree is nice / Janice May Udry; Marc Simont
1294 Bark, George / Jules Feiffer
1295 Where the wild things are / Maurice Sendak
1296 White is for blueberry / George Shannon; Laura Dronzek
1297 The Stray dog : retold from a true story / Marc Simont; Reiko Sassa
1298 Beauty and the Beast : elementary 3 : a retelling of the classic story for young learnes of English / Sue Arengo; Claire Pound
1299 Eight great American tales / O. Henry; Bill Bowler; Jamel Akib
1300 Përrallat e vëllezërve Grim : përshtatur për lexuesit e rinj / Wilhelm Grimm; Jakob Grimm; Ajsela Koka; Vladimir Bako
1301 Përralla Elbasani : përralla, anekdota e kallëzime popullore elbasanase të ritreguara : (për shkollarët e ulët, kl. I-III) / Astrit Bishqemi; Skënder Karriqi
1302 Një fundjavë e çmendur për Jeronimin : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Edvina Sojati
1303 Racconti popolari di S. Sofia D'Epiro - S. Demetrio Corone Macchia Alb. - S. Cosmo Alb. - Vaccarizzo Alb. - S. Giorgio Alb. / Giuseppe Gradilone
1304 Sirena e vogël : [përrallë]
1305 Piter Pan : [përrallë]
1306 Pula bardhoshe = La gallina velina / Farie Bisha; Rina Guidolini; Xhevahir Lleshi
1307 Papagalli me telefon = Un pappagallo con il telefono / Farie Bisha; Rina Guidolini; Xhevahir Lleshi
1308 Dy shokët e ngushtë = Il mio migliore amico / Farie Bisha; Rina Guidolini; Xhevahir Lleshi
1309 Kameleoni me tatuazh = Il camaleonte tatuato / Farie Bisha; Rina Guidolini; Xhevahir Lleshi
1310 Mirë se erdhët në fortesën koprracia : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Brikena Liko
1311 Dashuria është si djathi... : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Brikena Liko
1312 Përralla nga bota / Vëllezërit Grimm; Oscar Wilde; Hans Christian Andersen; Çlirim Gega; Eligers Elezi; Gentian Bekteshi
1313 Buqetë krijimesh për fëmijë / Haxhire Haxhiu; Lulzim Hajdari
1314 Shqipëria e konsullit August Dozon / Luan Rama; Tomor Plangarica
1315 Rrobat e vogla / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1316 Bujana / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1317 Koteci i pulave / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1318 Këmba e thyer / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1319 Kaikja prej dërrase / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1320 Dëshira për të lexuar / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1321 Më fal, mësues!.. / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1322 Fotografia e gjyshit / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1323 Mbreti i yjeve / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1324 Qengji i zi / Hale Gürgül Canat; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1325 Lepurushi guximtar / Engin Nigar; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1326 Sorkadhja e vetmuar / Engin Nigar; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1327 Xhirafa dhe elefanti / Engin Nigar; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1328 Loja... / Engin Nigar; Fatmir Sulaj; Xhahid Bushati
1329 Hëna dhe shkronjat : libër me tregime dhe përralla për fëmijë / Laureta Lilaj
1330 Kolipoçi, ngrënësi i qershive : përrallë për fëmijë / Viron Kona; Natasha Kurti (Sida); Petrit Malushi
1331 Vogëlushi që mposhti gjarpërin gjigant / Luljeta Haxhiu; Eldi Haxhiu; Aurora Kallupi
1332 Tükenen karanliklar : hikâyeler / Mustafa Necati Özsu
1333 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Avni Elezi
1334 15 përralla nga Ezopi / Aisopos; Kosta Raka; Avni Elezi
1335 Erilinda, ylberi dhe macja Buku : novelëz-përrallë për fëmijë / Andrea Petromilo
1336 Kështjella e Kthetërtule Xanxamjaut : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Edvina Sojati
1337 Xheku dhe Gjethja magjike / Taulant Tafa; Eri Tafa
1338 Magjistari i Ozit / Taulant Tafa; Eri Tafa
1339 Gishtoja / Taulant Tafa; Eri Tafa
1340 Libri i xhunglës / Taulant Tafa; Eri Tafa
1341 Aladini dhe llamba magjike / Taulant Tafa; Eri Tafa
1342 Ujku dhe shtatë kecat / Eri Tafa; Taulant Tafa
1343 Sirena e vogël / Eri Tafa; Taulant Tafa
1344 Pinoku / Eri Tafa; Taulant Tafa
1345 Gërshetëza / Eri Tafa; Taulant Tafa
1346 Bambi / Eri Tafa; Taulant Tafa
1347 1 minutë përralla / Eri Tafa; Taulant Tafa
1348 Përrallat e nënës Natyrë / Frederik Shuraja; Bahir Avdiko
1349 Përrallat e nënës Tokë / Frederik Shuraja; Bahir Avdiko
1350 Në mbretërinë e fantazisë / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Edvina Sojati
1351 V.1 : Vajza e egër
1352 Library mouse = Miushi i bibliotekës : tregim për fëmijë / Daniel Kirk; Valbona Bitri; Zylyftar Plaku
1353 Zemër ilire : vjersha, përralla dhe tregime për fëmijë / Marta Naraçi; Ramadan Pasmaçiu
1354 Poku çamarroku nis aksionin në pranverë : përrallë në vargje / Loredan Bubani; Elda Pineti
1355 Vetë i kërkove këto pushime, Stilton? : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Edvina Sojati
1356 Këngë Krishtlindjesh : përshtatur sipas origjinalit të Charles Dickens / Geronimo Stilton; Charles Dickens; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Entela Gjatolli
1357 Loid & Lea : përralla & rrëfenja / Mina T. Qirici; Keidi Sejdiu
1358 Përrallat e reja të pyllit / Kastriot Mahilaj; Erta Mahilaj; Kosta Raka
1359 Lina dhe kotelja e saj : përrallë e Ezopit me figura / Aisopos
1360 Si e pësoi ujku : përrallë me figura / Aisopos
1361 Gjinkalla dhe milingona. Lejleku dhe dhelpra : dy përrallëza / Edna Ekmekçiu; Enver Hysa
1362 Përrallat e një nate dimri / Kosta Raka
1363 Loid & Lea : përralla & rrëfenja për të gjithë moshat / Mina T. Qirici; Keidi Sejdiu
1364 Dasosi, Enkeleidi dhe Genti : përrallë / Themi M. Bello; Kostandin Leli; Safo Marko
1365 Si mbeti pa bisht misëroku Fyçko : përralla / Bardhyl Dakli; Johana Shahini; Kostandin Leli
1366 Kutiza e rrëfenjave për vajza bukuroshe / Saverina Pasho; Maklena Çabej
1367 Përrallëza me princesha : 7 përrallëza magjike / Virgjil Muçi; Richard Watson; Maklena Çabej
1368 Përrallëza me kafshë : 7 përrallëza magjike / Virgjil Muçi; Richard Watson; Maklena Çabej
1369 Histori me zana dhe princesha / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1370 Përralla me princesha bukuroshe / Saverina Pasho; Maklena Çabej
1371 Rrëfenjat e mia të para për vajza : 15 rrëfenja zbavitëse / Virgjil Muçi; Hannah Wood; Maklena Çabej
1372 Rrëfenjat e mia të para për djem : 15 rrëfenja zbavitëse / Virgjil Muçi; Richard Watson; Maklena Çabej
1373 Tre mjeshtrat dhe pashai = Oi treis mastoroi ki o pasas / Ilirjan Lluri; Arqile Garo; Gazmend Koçollari; Thanas Dino
1374 Arushi që nuk donte të mësonte muzikë / Tatjana Sini; Alkida Prodani; Ikbal Beli; Zamfira Heta
1375 Dy mbretëri : përralla / Alketa Dervishaj
1376 Flladushi, qeni Vesho dhe qenushi pullali : tregim i ilustruar / Petrika Dragoti; Artan Maku; Kostandin Leli
1377 Përralla / Gaqo Bushaka; Zerina Kuke; Xhilda Paloka
1378 Përralla u la për nesër... : përralla / Gaqo Bushaka
1379 Ndihmojeni arushin e vogël : përrallëz / Xhahid Bushati
1380 Poku çamarroku me shokët çlirojnë Ariun Bablok : përrallë në vargje / Loredan Bubani
1381 Dhoma e vogël e librave : përralla dhe tregime / Eleanor Farjeon; Pavli Qesku; Brikena Çabej; Artur Muharremi
1382 Kësulkuqja / Arian Lleshi; Lila Guxholli (Plasari); Bujar Kapexhiu; Gerta Oparaku
1383 E Bukura dhe Bisha / Arian Lleshi; Lila Guxholli (Plasari); Bujar Kapexhiu; Gerta Oparaku
1384 Liza në botën e çudirave / Arian Lleshi; Lila Guxholli (Plasari); Bujar Kapexhiu; Gerta Oparaku
1385 Hirushja / Arian Lleshi; Lila Guxholli (Plasari); Bujar Kapexhiu; Gerta Oparaku
1386 Pinoku / Arian Lleshi; Lila Guxholli (Plasari); Bujar Kapexhiu; Orlis Vathi
1387 E bukura e dheut : përralla / Kasam Shaqirvela
1388 Shokët e Veshkaushit : përralla / Odhise K. Grillo; Kostandin Leli; Dolli Gjinali
1389 Borëbardha / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm
1390 Na ishte një herë : përralla / Jakob Grimm; Wilhelm Grimm; Neka Turkeshi
1391 Flokëarta dhe tre arinjtë : përalla nga bota / N. Bezhani; Gëzim Tafa
1392 Piktori i vogël që bënte mrekullira : prralla kineze / Mitrush Kuteli
1393 Duduqi që kërkonte kushërinj : përrallë / Rajmonda Gjençaj; Zerina Kuke; Vlash Droboniku
1394 Kukulla Blertë udhëton drejt detit : përrallë / Rajmonda Gjençaj; Kostandin Leli; Vlash Droboniku
1395 Gjuha jonë sa e mirë! : tregime, përralla, vjersha e poema / Naim Frashëri; Odhise K. Grillo
1396 Vët kopan! : përrallë në vargje / Tasim Gjokutaj; Odhise K. Grillo; Gëzim Tafa
1397 Tre miqtë / Helme Heine; Margalina Sina; Brikena Çabej
1398 Djali nga Hoti : rrëfime për fëmijë / Kolec Traboini; Palok Traboini; Pandeli Koçi
1399 Arush Dudushi : përralla në vargje / Bekim Harxhi; Safo Marko; Odhise K. Grillo
1400 Përrallëza para gjumit për vajza : 7 përrallëza magjike / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1401 Përrallëza para gjumit për djem : 7 përrallëza magjike / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1402 Dinakja me vesh të shpuar : përralla / Skënder Hasko; Odhise K. Grillo; Dolli Gjinali
1403 Përrallat e gjyshes time : mbi motive të përrallave dhe anekdotave popullore / Sokol Jakova
1404 Kush e shëroi elefantushin? : libër didaktik me përralla dhe tregime për parashkollorët / Adelina Mamaqi; Rovena Rozhani; Muzafer Çaushi; Ledia Kostandini
1405 Kau magjik / Sh. Luzi; Loredan Bubani
1406 Kërkuesi i thesareve : përrallë / Alketa Dervishaj
1407 Përralla të bukura për fëmijë : (përralla dhe rrëfenja nga letërsia perse) / Mehdi Azar Yazdi; Elton Lila; Ledio Demolli; Gaqo Bushaka
1408 Kësulëkuqja / Charles Perrault; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1409 Jakomini dhe fasulja magjike / Joseph Jacobs; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1410 Bukuroshja e fjetur / Charles Perrault; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1411 Gishtoja / Charles Perrault; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1412 Borëbardha dhe shtatë xhuxhat / Charles Perrault; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1413 Ujku, dhia dhe shtatë kecat / Vëllezërit Grimm; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1414 Muzikantët e Bremenit / Vëllezërit Grimm; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1415 Hirushja / Vëllezërit Grimm; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1416 Hansi dhe Greta / Vëllezërit Grimm; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1417 Maçoku me çizme / Charles Perrault; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1418 Zana e dëborës / Vëllezërit Grimm; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1419 Tre derrkucët / Joseph Jacobs; Robert Anastasi; Liliane Crismer; Blerina Çizmja
1420 Legjenda e zerdelisë : përralla / Riza Lahi; Kostandin Leli; Spiro Kristo
1421 Përrallat e Aljonushkës / Dmitrij Sibirjak; Bedri Dedja; Xhevat Beqaraj
1422 Mbi përrallën / Italo Calvino; Rigel Rizaj; Lisandri Kola
1423 Përralla nga sënduku i gjyshes / Juliana Janku; Ilir Balaj
1424 Kostandini dhe Garentina : baladë / Afërdita Nebiu
1425 Monty the manace : understanding differences / Baum Lonna; Dave Messing
1426 Mucize hayvanlar / Ahmet Faruk Kiliç; Gökhan Gülkan
1427 Letra e Tripëllëmbëmjekërkaltrit : përralla / Mira Meksi; Alma Xhafa
1428 Altin sincap : ilkögretim ögrencilerine "Tatar Çocuk Hikâyeleri" : çocuk hikâyeleri / Fatih Kutlu; Osman Çeviksoy
1429 Sakiz Sardunya / Elif Safak; Zafer Okur
1430 Habia e mbretëreshës : rrëfenja / Nexhmije Muça; Jozita Shkreli; Amantia Dedja
1431 Fildisi çaki : tatar çocuk hikâyeleri / Fatih Kutlu; Yakup Ömeroglu; Mustafa Mencütekin
1432 Baska kardesler / Ahmet Faruk Kiliç; Gökhan Gülkan
1433 Bilge çocuk / Ahmet Faruk Kiliç; Gökhan Gülkan
1434 Küçuk bir kizin sirlari / Ahmet Faruk Kiliç; Gökhan Gülkan
1435 Emir Yaman / Zeynep Bassa
1436 Mucize hayvanlar 1 / Ahmet Faruk Kiliç; Gökhan Gülkan
1437 Breshka e Krislit / Odise Plaku; Jozita Shkreli; Bahir Avdiko
1438 Rojtari i pyllit : përralla / Virgjil Muçi; Gëzim Qëndro; Odhise K. Grillo
1439 Pse është i dëshpëruar ky mbret? : (pse...? sepse...) : përralla / Arif Demolli; Nazmi Rrahmani
1440 Më dhimbset gëzofi, mua! : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Edvina Sojati
1441 Misteri i piramidës së djathit : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Edvina Sojati
1442 Historia e vërtetë e familjes Stilton : në kujdesin e Pëshpëshe Miushacit / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Ergisa Bebja
1443 Aventurat e Hundëgungës : libër didaktik për nxënësit e shkollës fillore / Ermonela Zoto; Anila Haruni (Konomi)
1444 Princesha magjepsëse : tre rrëfenja për t'u lexuar, dëgjuar dhe shikuar : Sirena e vogël; Borëbardha; Hirushja / Tinka Kurti; Majlinda Nishku; Tomor Plangarica
1445 Përrallat e Ezopit : 5 rrëfenja të bukura / Majlinda Nishku; Tomor Plangarica
1446 Rapunzela : rrëfenjë me zë / Tinka Kurti; Majlinda Nishku; Tomor Plangarica
1447 Përralla klasike : tre rrëfenja për t'u lexuar, dëgjuar dhe shikuar : Tre derrkucët; Kësulëkuqja; Rosaku i vogël i shëmtuar / Tinka Kurti; Majlinda Nishku; Tomor Plangarica
1448 Aventurat e Çipolinos / Gianni Rodari; Gjergj Zheji; Ndriçim Kulla
1449 Borëbardha dhe shtatë xhuxhat
1450 Bukuroshja e fjetur
1451 Shpirtbukuri vllahe : haibun, idioma, urtësi, fjalorth / Mihal Disho; Zylyftar Plaku
1452 Maçoku, gjeli e dhelpra : përralla dhe tregime / Vladimir Ndini; Afërdita Avdiko (Dervishi)
1453 Princesha Pokahontas / Blerina Dauti
1454 Princesha Mulan / Blerina Dauti
1455 Princesha Tiana / Blerina Dauti
1456 Princesha Bela / Blerina Dauti
1457 Princesha Merida / Blerina Dauti
1458 Princesha Aurora / Blerina Dauti
1459 Odiseja / Pierdomenico Baccalario; Homerus; Lejbjana Hyseni; Fabio Visintin; Sevi Lami
1460 Bëmat e Lizës në botën e çudirave / Lewis Carroll; Uk Zenel Buçpapaj; Era Buçpapaj; Meri File; Anila Çepani (Sema)
1461 Dedalia dhe Katallani : përralla popullore të përpunuara / Ndoc Papleka; Odhise K. Grillo
1462 Qypi me florinj : përralla popullore të përpunuara / Ndoc Papleka; Odhise K. Grillo
1463 Krishtlindja e Olivias / Ian Falconer; Aida Baro
1464 Kujdes mustaqet...Po vjen MiuGoni! : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro; Entela Gjatolli
1465 Në mbretërinë e fantazisë / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Tereza Basho (Babasuli)
1466 Kur maçoku ra në pus : përralla / Sazan Goliku; Fatmir Gjestila; Maringlen Gjestila
1467 Përrallat e Nazusë : përralla / Hekuran Halili; Dukagjin Hata; Pajtim Çaushi
1468 Goteni / Florjan Mjalti; Akira Toriyama; Jeta Hamzallari
1469 Qerosi dhe pinoku në plazh : përralla / Petraq Risto; I. Shahini
1470 Ndodhi në pyll : përralla / Rudina Rrapollari; Flora Koka
1471 Tre arinjtë dhe përralla të tjera... / Rudina Rrapollari; Enver Hysa
1472 Historitë e pyllit / Rudina Rrapollari; Adelina Mamaqi
1473 7 përrallat e ylberit / Rudina Rrapollari; Enver Hysa
1474 Çadra e kuqe dhe përralla të tjera / Rudina Rrapollari; Enver Hysa
1475 Gjetoja dhe orët e malit : Gjeto Basho Muji : përrallë / Nimfa Hakani; Ilda Kapllani
1476 Këngë pylli : përshtatje / Çezar Ruhi; Vlash Droboniku; Zerina Kuke
1477 Xhuxhët dhe ciklopët : (përralla hungareze për fëmijë) / Endre Ságvári; Xhelo Kicaj; Luan Qafmolla
1478 Bambi / Felix Salten; Eqrem Çabej
1479 Tarzani i majmunëve nga Edgar Rais Borrous / Tommaso Percivale; Edgar Rice Burroughs; Lejbjana Hyseni; Lorenzo Fornaciari; Sevi Lami
1480 Yje të vogla / Alketa Merkaj; Semela Mero; Sevi Lami
1481 Aventurat e Pinokut nga Karlo Kolodi / Roberto Piumini; Carlo Collodi; Lejbjana Hyseni; Desideria Guicciardini; Rudina Çupi
1482 Mbretëria e fluturave : përralla dhe tregime / Izri Rexha; Odise Plaku; Bahir Avdiko
1483 Pema zemërbardhë : përrallë / Shel Silverstein; Irena Dono; D. Theohari
1484 Kulla e vogël : përalla / Samuil Marshak
1485 Më të lumtë, more cjap : përrallë / Samuil Marshak; Vedat Kokona; Namik Prizreni
1486 Fitorja e bletëve : përalla / Xhafer Martini; Dolli Gjinali
1487 Traktori dhe vetura : përrallë në vargje / Xhafer Martini
1488 Zana dhe gjyshi : tregime dhe përalla / Xhafer Martini
1489 Milingona dhe gjinkalla. Shokë për kokë : shkëputur nga libri "Përralla dhe fabula të dramatizuara"
1490 E Bukura dhe Bisha : libër zanor / Taulant Tafa; Eri Tafa
1491 Tigri që erdhi për çaj / Judith Kerr; Sokol Mici; Ylli Molla
1492 Ariu gjeti një llullë : përrallë / Sergej V. Mihalkov
1493 Ariu gjeti një llullë : përrallë / Sergej V. Mihalkov
1494 Lepurushi mëndjemadh / Sergej V. Mihalkov; Ollga Papa
1495 Tre derkucët / Sergej V. Mihalkov
1496 Tre derrkucët : përrallë për fëmijë / James O. Halliwell-Philipps; Avni Elezi; Zeljko Mirovic
1497 5 histori, 5 fabula dhe 5 përralla : anglisht dhe shqip / Ermira Alija; Irida Hoti; Belma Selhani; Nevila Kali
1498 Luani dhe miu : rrëfenjë me zë / Tinka Kurti; Majlinda Nishku; Tomor Plangarica
1499 Manushaqja flet me ngjyra : (përralla) / Met Gjergji
1500 Miki postier
1501 Përralla për një muaj / Naum Prifti; Artur Muharremi; Zerina Kuke
1502 Il Mezzogallo = Gjysmagjeli / Anila Alhasa; Fiammetta Capitelli
1503 Il Pidocchio e la pulce = O pigheuggio e a pruxa / Anselmo Roveda; Fiammetta Capitelli
1504 La Vecchia e le capre = Plaka dhe dhitë / Anila Alhasa; Alberto Vadalà; Oriola Alhasa; Milena Lanzetta
1505 La Capra del Signor Seguin : un racconto = La chabra de Monsú Seguin / Alphonse Daudet; Stefania Vincenzi
1506 Përrallat më të bukura shqiptare / Kastriot Mahilaj; Naime Mahilaj
1507 Korbi politikan : fabula / Pirro Visari; Skënder Demolli; Petro Kita
1508 Princi i lumtur dhe përralla të tjera / Oscar Wilde; Klodian Briçi; Dorina Basha
1509 Pepa shkon në pishinë / Darla Çepele; Etleva Çepele
1510 Përralla të zgjedhura / Hans Christian Andersen; Kosta Raka; Avni Elezi
1511 Olivia dhe princeshat përrallore / Ian Falconer; Aida Baro
1512 Sekreti i familjesTerribraks : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro
1513 Çfarë mërzie, o miqtë e mi! / Hans Wilhelm; Fatmir Myrteza Dibra; Anila Haruni (Konomi)
1514 Princesha Rapunzel / Blerina Dauti; Alba Seseri; Anila Haruni (Konomi)
1515 Vashëza prej akulli dhe përralla të tjera / Mila Pavicevic; Virgjil Muçi
1516 Përralla nga bota / Frederik Shuraja; Afërdita Avdiko (Dervishi)
1517 Piktori i vogël i mrekullive : përralla e tregime : (në ndihmë të mësuesve për orët e leximit jashtë klase dhe ato të kujdestarisë) / Afërdita Avdiko (Dervishi); Bahir Avdiko
1518 Gara më e madhe në botë e barcaletave : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Erina Çoku; Aida Baro
1519 Për tërë mocarelën e botës... fitova lotomiushin : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Brunilda Meno; Aida Baro
1520 Ato pushime supermiushore në pensionin Miramiushka... : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Erina Çoku
1521 Valixhja e shqyer e përrallave : për ata që rriten / Visar Zhiti; Atjon Zhiti; Loredan Bubani
1522 Pulëbardha e plagosur : përralla dhe vargje / Katerina Muçaj; Bardhosh Gaçe
1523 Lejleku ëndërrimtar / Erida Bega; Lea Mercier
1524 Le Pecheur des reves perdus / Erida Bega; Lea Mercier
1525 Përrallat e Pitilushes / Rudina Xhunga; Ledia Kostandini
1526 E kush mund ta dojë një bretkosë të shëmtuar? / Norma Fischer
1527 Luleshqerra : përrallë / Nexhmije Muça; Odhise K. Grillo; A. Marku
1528 Pse qau qielli kaq fort? : përralla / Afroviti Miçalliu; Fatmir Minguli
1529 Borëbardha dhe përrallëza të tjera : thesari im me 6 përralla / Diane Le Feyer; Stavri Pone; Maklena Çabej
1530 Rosaku i shëmtuar dhe përrallëza të tjera : thesari im me 6 përralla / Diane Le Feyer; Stavri Pone; Maklena Çabej
1531 Gjerdani i Aletës dhe përrallëza të tjera / Guillaume Trannoy; Saverina Pasho; Maklena Çabej
1532 Foleza e përbashkët dhe përrallëza të tjera / Guillaume Trannoy; Saverina Pasho; Maklena Çabej
1533 Kaposhi mendjemadh dhe përrallëza të tjera / Guillaume Trannoy; Saverina Pasho; Maklena Çabej
1534 Palloi Pako dhe përrallëza të tjera / Guillaume Trannoy; Saverina Pasho; Maklena Çabej
1535 Zbulimi i lepurushes dhe përrallëza të tjera / Guillaume Trannoy; Saverina Pasho; Maklena Çabej
1536 Trazovaçi Mumu dhe përrallëza të tjera / Guillaume Trannoy; Saverina Pasho; Maklena Çabej
1537 Përralla me kafshë çamarroke / Carlos Busquets; Eglantina Gishti; Maklena Çabej
1538 Arzana : përrallë / Myzejen Çullhaj; Kostandin Leli; Safo Marko
1539 V. 1 : Basme despre animale / Ovidiu Birlea
1540 V. 2 : Basme propriu-zise. Basme fantastice
1541 V. 3 : Snoave (Si basme - snoave)
1542 Për ju vogëlushë : poezi, tregime, përralla / Lumturi Plaku
1543 Livadhi në mal : përralla për fëmijë / Xhevahir Cirongu; Fatbardha Lile
1544 Libri i xhunglës : përshtatje për fëmijë sipas romanit / Rudyard Kipling; Véronique Ovaldé; Loran Moró; Aurel Kaçulini
1545 Përralla / Alketa Dervishaj; Nazmi Rrahmani
1546 E fshehta magjike e Mirtos / Fotini Tomai; Skënder Demolli; Dimitris Talaganis
1547 Rrëmbimi i Evropës / Fotini Tomai; Skënder Demolli; Jorgos Halkias
1548 Më quajnë Klara / Fotini Tomai; Skënder Demolli; Nikos Buklis
1549 Përralla klasike / Hans Christian Andersen; Kosta Raka; Avni Elezi
1550 Në gjurmët e tulipanit të zi / Tea Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro
1551 Samueli dhe violina prej reje / Denata Toçe; Mario Shemaj; Dorina Basha
1552 Na ishte dy herë... : përralla / Qëndresa Rrahmani (Zeneli); Geraldina Mehmeti; Enkelana Mehmeti; Natasha Pepivani
1553 Një miush fisnik i vërtetë nuk hedh...vickla! : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Erina Çoku; Aida Baro
1554 Ishulli i thesarit fantazmë : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro
1555 Lojëra udhëtimesh : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Arlon Liko; Aida Baro
1556 Shpata me shkëmb : nga legjendat e ciklit të Mbretit Artur / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro
1557 Dhelpra dhe lejleku...dhe pesë përralla të tjera / Aisopos; Kosta Raka; Tony Wolf
1558 Dreri mendjemadh...dhe 7 përralla të tjera / Aisopos; Kosta Raka; Tony Wolf
1559 Deshtë kokëfortë ... dhe 8 përralla të tjera / Aisopos; Kosta Raka; Tony Wolf
1560 Mbretëresha e dëborës / Hans Christian Andersen; Giada Francia; Manuela Adreani; Artan Miraka; Loredan Bubani
1561 Si e pësoi Kokot mendjemadhi : përrallë / Loredan Bubani; Enkeleda Rexha
1562 Macja matematikane : përrallë / Loredan Bubani; Enkeleda Rexha
1563 Tregime të moçme shqiptare / Mitrush Kuteli; Gazmend Leka
1564 Tempulli i rubinit të zjarrit : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Tereza Basho (Babasuli)
1565 Përralla për fëmijë të zgjuar / Moikom Zeqo; Dëshira Shehu
1566 Përralla për fëmijë të zgjuar / Moikom Zeqo; Dëshira Shehu
1567 Përralla për fëmijë të zgjuar / Moikom Zeqo; Dëshira Shehu
1568 Dy iriqë lakuriqë : përrallë / Sazan Goliku; Bardhyl Xhama
1569 Don Kishoti nga Miguel de Cervantesi / Pierdomenico Baccalario; Miguel de Cervantes Saavedra; Giuseppe Ferrario; Sofiana Filipi; Dorina Basha
1570 Robin Hudi sipas Aleksandër Duma / Silvia Roncaglia; Alexandre Dumas (père); Fabiano Fiorin; Rigel Rizaj; Dorina Basha
1571 Stralisku / Roberto Piumini; Cecco Mariniello; Rigel Rizaj; Dorentina Xhafa
1572 Romeo dhe Zhulieta nga Uilliam Shekspiri / Roberto Piumini; William Shakespeare; Sara Not; Sofiana Filipi; Dorina Basha
1573 Hallouini ... obobo, ç'frikë maçoku! : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Erina Pavle; Aida Baro
1574 Olivia dhe kukulla e saj / Ian Falconer; Aida Baro; Tereza Basho (Babasuli)
1575 Noprani / Julia Donaldson; Axel Scheffler; Sokol Mici; Ylli Molla
1576 Serbes mbi fshesë / Julia Donaldson; Axel Scheffler; Sokol Mici; Ylli Molla
1577 Pa duartrokitje : përralla / Gaqo Bushaka; Bujar Kapexhiu; Lila Guxholli (Plasari)
1578 Aventurat e Piterit / Xhuljan Ferzaj; Ela Myrtaj
1579 Gjyshi në kornizë / Ermir Nikaj; Semela Mero; Natasha Pepivani
1580 Mësimet e natës : 101 përrallat e fëmijëve të mi / Betim Muço; Bora Baboçi
1581 Urithi Edi dhe milingonat = La tapla Edi e le formiche / Laureta Lolaj; Carola Pirani; Simona Minetti; Xhesika Selfo; Lila Guxholli (Plasari)
1582 A Bad case of stripes / David Shannon
1583 Catwings : a tale / Ursula K. Le Guin; S. D. Schindler
1584 Tak tak : ndodhi magjike me fëmijë / Boosta; Teuta Meçi; Erion Kristo
1585 Tak tak : ndodhi magjike me fëmijë / Boosta; Teuta Meçi; Erion Kristo
1586 Paul revere's ride / Henry W. Longfellow; Ted Rand
1587 Bëmat e majmunit Llapaçuk / Ilir Koro; Rrezarta Merja
1588 The Tragical comedy or comical tragedy of Punch and Judy / Charles Hall Grandgent; George Cruikshank
1589 Garat e pazhvilluara të pyllit : përrallë e ilustruar / Asllan Kasa; Kastriot Ahmati
1590 Përrallat lodërtare / Gianni Rodari; Kastriot Mahilaj; Naime Mahilaj
1591 Përrallat e paharruara / Kastriot Mahilaj
1592 Kori i bilbilave : përralla / Adriana Dizdari (Priftuli); Rivelina Temo; Genta Cerepi
1593 O Salaminios archaiologos-istorikos-laografos-glossologos Petros An. Fourikis (1878-1936) : analekta : i symvoli tou stin meleti tis istorias kai tis glossas ton arvaniton stin Ellada : arvanitika paramythia kai tragoudia / Petros I. Filipou-Angelou
1594 Dhëmbët e mëdhenj të gomarit Zilko : përralla / Edi Gogu; Jetmir Veipi; Etleva Çepele
1595 Përralla të zgjedhura nga bota / Brikena Qafa (Osmani); Faslli Haliti
1596 Die Wawuschels mit den grünen Haaren / Irina Korschunow; Erich Hölle
1597 Helme Heine : Drei kleine Freunde : Der Besuch
1598 Opas Engel / Jutta Bauer
1599 Die Zwerge im Schweckhäuserberge und andere Sagen aus ganz Deutschland / Klaus W. Hoffmann; Rosemarie Künzler-Behncke
1600 Wer will eine kleine Katze haben? / Otti Pfeiffer; Ruth Scholte van Mast
1601 Jonas lässt sich scheiden / Bettina Obrecht; Kerstin Meyer
1602 Der Alte Mann und der Bär / Janosch
1603 Der Lokführer / Stephan Brülhart; Stephan Tramèr
1604 Das Kleine Lumpenkasperle / Michael Ende; Roswitha Quadflieg
1605 Herr von Ribbeck auf Ribbeck im Havelland / Theodor Fontane; Bernd Streiter
1606 Kein Tag für Juli / Jutta Bauer; Kristen Boie
1607 Das Bärenwunder / Wolf Erlbruch
1608 Mimi / Doris Dörrie; Julia Kaergel
1609 Frau Meier, die Amsel / Wolf Erlbruch
1610 Das Leben der Tomanis / Christine Nöstlinger; Helme Heine
1611 Der Froschkönig oder der Eiserne Heinrich / Vëllezërit Grimm
1612 Die Abenteurer / Helme Heine
1613 Aschenputtel / Vëllezërit Grimm; Urlike Haseloff
1614 Verrückt ist ganz normal / Matthias Hoppe; Jan lenica
1615 Ich bin ein Fisch / Johanna Wittstadt
1616 Wenn Tiere Träumen / Irina Korschunow; Katrin Engelking
1617 Der Tag, an dem Marie ein Ungeheuer war / Lotte KInskofer; Verena Ballhaus
1618 Peterchens Mondfahrt : der Kinderklassiker von Gerdt von Bassewitz / Gerdt von Bassewitz; Kristina Franke; Karin Blume
1619 Vorhang auf für Fränk &Co! : Eine Theatergeschichte für Kinder ; mit praktischen Tips zum Nachspielen / Konstanze Hupe; Manfred Bofinger
1620 Vorsicht, Monster! / Ralf Butschkow
1621 Përralla të zgjedhura / Vëllezërit Grimm; Jakob Grimm; Herman Havari; Gisela Fischer; Avni Elezi
1622 Përrallat e gjyshit : përralla dhe ritregime / Nasho Jorgaqi; Kosta Raka; Avni Elezi
1623 Përralla të zgjedhura / Vëllezërit Grimm; Jakob Grimm; Herman Havari; Gisela Fischer; Avni Elezi
1624 Maçoku i tetos : përralla / Gaqo Bushaka; Kosta Raka; Klodiana Metani
1625 Hajduti misterioz i djathit : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Arlon Liko
1626 Libri i lojërave të pushimeve : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Aida Baro
1627 Maratona më e çmendur në botë! : histori gazmore / Geronimo Stilton; Elisabetta Dami; Agim Doksani; Arlon Liko
1628 Flouku dhe Lila : aventurat tek qiellgërvishtësja / Petra Dvoráková; Katerina Hiadová; Ani Hafizi
1629 Hapave të stinës sime : poezi & përrallë / Gledja Dervishi; Bukurije Bushati
1630 Një ditë supermiushore... prej kampioni / Geronimo Stilton; Agim Doksani; Aida Baro
1631 Poezi politiko-historike : këngë dhe përralla / Nikoll D. Lesaj; Gjokë Lesi
1632 Konti Lukanor : këshilla në formë përrallash dhe fabulash... edhe për të rritur / Juan Manuel; Agim Kavaja; Fatmir Minguli
1633 Një elefant elegant : (përrallë me pengesa) / Rudina Çupi; Ledia Kostandini
1634 Magicheskoto kopche i drugi prikazki ot Albaniya i Zapadnite Balkani / Juliana Janku
1635 Zoe, princesha e mbretit Ajër : përralla për fëmijë / Lindita Qeraca; Josif Doja
1636 Perria me brirë : përralla / Petraq Zoto; Xhevahir Lleshi
1637 Rrëmbimi i princit Oleomargarin / Mark Twain; Philip C. Stead; Erin Stead; Rigel Rizaj; Ervisa Paloka
1638 Kaprolli mendjelehtë : përralla edukative për fëmijë / Lefteri Gjoshe; Sonila Kapo
1639 Ëndërr me ngjyra : përrallë / Alma Xhafa; Sonila Kapo
1640 Un Sogno acolori : favola / Alma Xhafa; Sonila Kapo; Estel Fortuzi
1641 Kristalina : krijesa e parë mistike në fantazitë e Universit / Mimoza Bici; Agim Pipa; Xhenis Dhima
1642 Bletë Zuzuja / Veronica Podesta; Monica Pierazzi (Mitri); Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1643 Lakuriq Sygjelbri / Veronica Podesta; Monica Pierazzi (Mitri); Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1644 Majmuni mistrec / Blerina Çizmja; Brikena Çabej
1645 Krimbeshë Ambla / Veronica Podesta; Monica Pierazzi (Mitri); Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1646 Larvë Guximtarja / Veronica Podesta; Monica Pierazzi (Mitri); Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1647 Milingonë Rojtarja / Veronica Podesta; Monica Pierazzi (Mitri); Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1648 Iriq Gjembaçi / Veronica Podesta; Monica Pierazzi (Mitri); Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1649 Përrallat e babagjyshit të vitit të ri / Stephanie Alastra; Saverina Pasho; Maklena Çabej
1650 Përralla me princesha dhe njëbrirësha / Saverina Pasho; Nada Gurashi; Maklena Çabej
1651 50 përrallat më të bukura : një përzgjedhje e përrallave të Andersenit, të Vëllezërve Grim dhe Sharl Perrosë / Virgjil Muçi; Maklena Çabej
1652 Zjarrfikësja e kuqe / Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1653 Thesari im i parë me rrëfenjat më të bukura : përralla të mrekullueshme / Anxhela Çikopano; Maklena Çabej
1654 Thesari im i parë me rrëfenja fantastike : aventura të mrekullueshme / Anxhela Çikopano; Maklena Çabej
1655 Rrëfenja me princesha / Anxhela Çikopano; Maklena Çabej
1656 Rrëfenja me dinozaurë / Anxhela Çikopano; Maklena Çabej
1657 Përrallëza për fëmijë 1 vjeç / Stavri Pone; Maklena Çabej
1658 Përrallëza për fëmijë 3 vjeç / Stavri Pone; Maklena Çabej
1659 Përrallëza për fëmijë 2 vjeç / Stavri Pone; Maklena Çabej
1660 Rrëfenja të fermës / Anxhela Çikopano; Maklena Çabej
1661 Dëshira magjike e Zanë Lulëkuqes / Anxhela Çikopano; Maklena Çabej
1662 Aventura e madhe e pinguinit të vogël / Anxhela Çikopano; Maklena Çabej
1663 Rrëfenja me balerina / Anxhela Çikopano; Maklena Çabej
1664 Mjau! / Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1665 Ham! / Blerina Çizmja; Maklena Çabej
1666 Përrallëza për fëmijë 4 vjeç / Stavri Pone; Maklena Çabej
1667 Përralla fabula gazmore / Vasil Premçi; Kosta Raka; Agron Sejamini
1668 Princesha e luleve = I prigkipissa ton loyloydion / Elona Mehmetaj; Eleni Lemontzogloy; Ilmi Dervishi
1669 Ëndrrat e Gjergj Kastriotit : tregime për pleq 10 vjeç dhe fëmijë 100 vjeç / Moikom Zeqo; Rrezarta Merja
1670 B"lgarski narodni prikazki : poslovici, pogovorki, gatanki / Elena Ognânova
1671 Përralla irlandeze / Ilirjana Angoni
1672 Përralla kelte / Ita Angoni; Ilirjana Angoni
1673 Simbad detari / Besnik Rrapi; Avni Elezi
1674 Pokahontas / Besnik Rrapi; Avni Elezi
1675 Shitësja e vogël e shkrepseve / Hans Christian Andersen; Glynis Langley; David Fryer; Herman Havari; Avni Elezi
1676 Zonja trazovaçe / Roger Hargreaves; Joan Dede
1677 Zoti Çapaçul / Roger Hargreaves; Joan Dede
1678 Zoti Xhunga / Roger Hargreaves; Joan Dede
1679 Zoti i Lumtur / Roger Hargreaves; Joan Dede
1680 Zoti i Zgjuar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1681 Zoti Gudulisës / Roger Hargreaves; Joan Dede
1682 Zonja e Turpshme / Roger Hargreaves; Joan Dede
1683 Zoti i Nxituar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1684 Zoti Nursëz / Roger Hargreaves; Joan Dede
1685 Zoti Kureshtar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1686 Zonja Magjike / Roger Hargreaves; Joan Dede
1687 Zonja Mendjelehtë / Roger Hargreaves; Joan Dede
1688 Zoti i Vockël / Roger Hargreaves; Joan Dede
1689 Zonja e Pavendosur / Roger Hargreaves; Joan Dede
1690 Zonja e Vonuar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1691 Zoti Ëndërrimtar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1692 Zonja Fatlume / Roger Hargreaves; Joan Dede
1693 Zonja Llafazane / Roger Hargreaves; Joan Dede
1694 Zoti i Mbrapshtë / Roger Hargreaves; Joan Dede
1695 Zoti Gjatosh / Roger Hargreaves; Joan Dede
1696 Zoti Dudum / Roger Hargreaves; Joan Dede
1697 Zoti Budalla / Roger Hargreaves; Joan Dede
1698 Zoti Zhurrmërmadh / Roger Hargreaves; Joan Dede
1699 Zonja Ngatërrestare / Roger Hargreaves; Joan Dede
1700 Zonja e Famshme / Roger Hargreaves; Joan Dede
1701 Zonja Llupëse / Roger Hargreaves; Joan Dede
1702 Zoti Trim / Roger Hargreaves; Joan Dede
1703 Zoti Gëzim / Roger Hargreaves; Joan Dede
1704 Zoti Gabim / Roger Hargreaves; Joan Dede
1705 Zoti Nazeqar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1706 Zonja e Kundërt / Roger Hargreaves; Joan Dede
1707 Zonja Dëfrime / Roger Hargreaves; Joan Dede
1708 Zoti i Ngatërruar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1709 Zonja Përqafime / Roger Hargreaves; Joan Dede
1710 Zonja Mistrece / Roger Hargreaves; Joan Dede
1711 Zonja e Gjendur / Roger Hargreaves; Joan Dede
1712 Zonja e Mahnitshme / Roger Hargreaves; Joan Dede
1713 Zoti Aventura / Roger Hargreaves; Joan Dede
1714 Zonja Xixëlluese / Roger Hargreaves; Joan Dede
1715 Zoti i Mrekullueshëm / Roger Hargreaves; Joan Dede
1716 Zonja Princeshë / Roger Hargreaves; Joan Dede
1717 Zoti Kockanjar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1718 Zonja Pastërtore / Roger Hargreaves; Joan Dede
1719 Zoti i Angazhuar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1720 Zonja e Frikshme / Roger Hargreaves; Joan Dede
1721 Zonja e Mençur / Roger Hargreaves; Joan Dede
1722 Zoti Perfekt / Roger Hargreaves; Joan Dede
1723 Zoti i Shqetësuar / Roger Hargreaves; Joan Dede
1724 Zoti i Pasjellshëm / Roger Hargreaves; Joan Dede
1725 Zoti Zemërmirë / Roger Hargreaves; Joan Dede
1726 Zoti Askush / Roger Hargreaves; Joan Dede
1727 Zoti Fantastik / Roger Hargreaves; Joan Dede
1728 Zonja e Pakujdesshme / Roger Hargreaves; Joan Dede
1729 Zonja e Ditur / Roger Hargreaves; Joan Dede
1730 Rrëfenja urtie : tregime për fëmijë që duhen lexuar të rriturve / Artur Lugu; Aurela Gjeçi
1731 Babadimri prej Kosove / Sokol Demaku; Alba Huta; Ardit Gashi
1732 Legjenda për mbretin e këngës = Legenden om sângens kung / Rizah Sheqiri; Albin Sheqiri
1733 Peshq të vegjël = De små fiskarna / Rizah Sheqiri; Albin Sheqiri
1734 Gjyshi dhe nipi : përrallë popullore
1735 Përralla e djalit, që futi duart në zjarr / Merita Koçiu (Pino)
1736 Qerosi vret kuçedrën : përralla shqiptare
1737 Ariu i madh : [përrallë] / Selma Lagerlöf
1738 Rosaku i shëmtuar : [përrallë] / Hans Christian Andersen
1739 Luleshqerra / Hans Christian Andersen
1740 Mbretëresha e borës : [përrallë] / Hans Christian Andersen
1741 Princesha mbi bizele : [Përrallë] / Hans Christian Andersen
1742 Një lojë e rrezikshme; Lejleku dhe bebja / Hans Christian Andersen; Shpresa Vreto
1743 Dy groshët e borxhit / Mina T. Qirici
1744 Romët dhe Shën Gjergji / Mina T. Qirici
1745 Dhelpra dhe rosa / Hamdi Meça
1746 Gjigandi dhe kopshti i tij / Oscar Wilde; Fotaq Andrea
1747 Lisbeta dhe kotelet / Marieta Moskin; Elvi Kola
1748 Flet gjyshe Urtia / Loni Papa
1749 Derrkuci gjumash / Rovena Rrozhani
1750 Pup Topolaku dhe Dhëmbëgjati / Skënder Hasko
1751 Tre trimat e pyllit : [përrallë] / Dhori Qiriazi
1752 Maksi i madh : [përrallë] / Kin Platt; Evi Kola
1753 Kristalet magjiplotë / Hueda Kapri
1754 Historia e një fshatari me një gomar : përrallë për fëmijë / Aleko Likaj
1755 I madhi e mund të voglin : përrallë / Enton Bido
1756 Kontributi i Alberto Moravias në lëvrimin e përrallës për fëmijë / Merita Gjokutaj
1757 Tetë përralla shqiptare të zbuluara në Amerikë / Astrit Bishqemi
1758 Udhëtimi i Yllit Kureshtarë : përralla / Nexhmije Muça
1759 Përralla e peshkatarit dhe e peshkut / Aleksandr S. Puskin; Bedri Dedja
1760 Fjalë - e - pordhë : [rrëfenjë] / Virgjil Muçi
1761 Erotikoni dhe Satirikoni, sa rrëfenja janë!? : [Virgjil Muçi me "Përralla shqiptare"] / Violeta Murati
1762 " Erotikoni e Satirikoni" : 100 rrëfenjat në librin e ri të Virgjil Muçit / Alqi Koçiko
1763 Pisha në Shën Martin : përrallë krishtlindjesh / Paulo Coelho
1764 Për disa përralla dhe një vëllim gojëdhënash të mbledhura nga Qemal Haxhihasani / Myzafere Mustafa
1765 Heroi i përrallës : një trini psikosimbolike dhe hapësira poetike / Kujtim Rrahmani
1766 Një mijë e një netë dimri në botën magjike të romëve : Mina T. Qirici, "Princi qyqar : përralla rome" / Virgjil Muçi
1767 Rrëfenja e njëzetepestë ose më e domosdoshme kripa se mjalti / Virgjil Muçi
1768 Molla kuqaloshe dhe krimbi kurrizgjerë : [përrallë] / Xhahid Bushati
1769 Qerosi dhe dy vëllezërit : përrallë shqiptare / Dritëro Agolli
1770 Ora e Hënës : përrallë / Xhahid Bushati
1771 Konsulli Dozon kur mblidhte përrallat shqiptare : [Luan Rama, "Shqipëria e konsullit August Dozon"] / Luan Rama
1772 Një vdekje jashtë përralle : [përrallë] / Gaqo Bushaka
1773 Një libër me përralla nga Çamëria : [Hekuran Halili, "Përrallat e Nazusë : përralla"] / Enver Kushi
1774 Një libër me përralla nga Çamëria : [Hekuran Halili, "Përrallat e nazusë"] / Enver Kushi
1775 Shqipëria e konsullit Auguste Dozon : [Luan Rama, "Shqipëria e Auguste Dozon"] / Tomor Plangarica
1776 Pesë përralla traditase epiriote të botuara më 1854 në Gjermani : publikohen për herë të parë sipas variantit në origjinal / Johann Georg von Hahn
1777 Përralla që komunikojnë me jetën e përditshme : mbresa nga libri me përralla "shtëpia pa dyer", i shkrimtares Valbona Hykaj / Sokol Demaku
1778 Princi dhe poetja / Alketa Dervishaj

Afficher le détail des notices cochées      Nouvelle recherche