Ngjarje

BKSH: promovohet “Historia e Arkitekturës në Shqipëri”

Instituti i Monumenteve të Kulturës “Gani Strazimiri”, në bashkëpunim me Ministrinë e Kulturës dhe Bibliotekën Kombëtare, promovoi ditën e martë, datë 26 Prill, veprën studimore “Historia e Arkitekturёs nё Shqipёri”, me autorë Aleksandër Meksi, Apollon Baçe, Emin Riza, Gjerak Karaiskaj dhe Pirro Thomo. Në këtë aktivitet morën pjesë znj. Mirela Kumbaro, Ministre e Kulturës, akademikë e arkitektë, studiues dhe specialistë të IMK-së, pedagogë e studentë të Arkitekturës dhe Arkeologjisë e Trashëgimisë Kulturore, etj.. “Historia e arkitekturës në Shqipëri”, si një botim unik dhe me vlera të mëdha jo vetëm për specialistë të fushës por edhe publikun e gjerë, rikthehet e plotësuar dhe e përditësuar me fakte dhe të dhëna të reja pas 35–vjetësh nga botimi i maketit “Historia e Arkitekturës Shqiptare” (1980).

Lexo më shumë »

Prezantohet juria shqiptare e Çmimit Strega 2016 në BKSH

Me rastin e 23 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Librit dhe të së Drejtës së Autorit, Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim të ngushtë me institucione të rëndësishme kulturore, do të zhvillojë një sërë aktivitetesh, si një javë e veçantë për të gjithë dashamirësit e librit. Duke e çelur siparin e saj sot, më datë 22 Prill, Biblioteka Kombëtare, në bashkëpunim me Institutin Italian të Kulturës, dhe me pjesëmarrjen e Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, prezantoi jurinë e Çmimit prestigjioz letrar Strega 2016.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë pjesëmarrëse në Javën e Bibliotekave në Kosovë

Të martën, më 12 prill, nisi edicionin XIV një nga ngjarjet më të rëndësishme të librit në Kosovë, Java e Bibliotekave, organizuar nga Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani”, gjatë së cilës promovohen dijet e sfidat mbi bibliotekonominë, por edhe aktivitetet kushtuar librit e kulturës së leximit. E ftuar për të qenë pjesë e kësaj jave këtë vit (e në edicionet në vazhdim) është edhe Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, e përfaqësur nga drejtoresha e Institucionit Prof. Persida Asllani dhe specialistë të sektorëve të ndryshëm.

Lexo më shumë »

Forum në Bibliotekën Kombëtare : Marcel Proust në shqip

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim me Shtëpinë botuese “Fan Noli, me rastin e përkthimit në gjuhën shqipe të romanit “Robinja” të shkrimtarit francez Marcel Proust nga përkthyesja Edit Dibra, zhvilloi ditën e mërkurë, datë 30 mars, takimin “Marcel Proust në shqip: leximi dhe përkthimi”.

Lexo më shumë »

Seminar mbi psikanalizën lakaniane në BKSH
“Lakani i kyçur në një nyje nga Joyce”

Biblioteka Kombëtare e Shqipërsisë, ditën e premte, më 25 mars, hapi dyert për një nga mendjet më sfidante të shekulit XX, që me analizat dhe parashtrimet e veta emancipoi profesionalisht breza të tërë psikanalistësh e intelektualësh në mbarë botën, Jacques Lacan.

Lexo më shumë »

Forum në Bibliotekën Kombëtare - In memoriam Umberto Eco 3 mars 2016

Biblioteka Kombëtare, në bashkëpunim me Departamentin e Letërsisë (Universiteti i Tiranës), zhvilloi ditën e enjte, datë 3 mars 2016, takimin “Të thuash shqip thuajse të njëjtën gjë”, kushtuar semiologut e filozofit italian Umberto Eco dhe gjurmës së fuqishme të veprës së tij letrare, teorike dhe intelektuale në kulturën shqiptare.

Lexo më shumë »

Lamtumirë semiologut, filozofit dhe shkrimtarit italian Umberto Eco

Të premten në mbrëmje, më datë 19 shkurt 2016, u nda nga jeta, në moshën 84-vjeçare semiologu, filozofi, shkrimtari, kritiku italian Umberto Eco. Një nga figurat më të rëndësishme të kulturës bashkëkohore botërore, një nga ekspertët e jashtëzakonshëm të komunikimit dhe masmedias.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare, kremtime në Vitin Kulturor kushtuar Ismail Kadaresë në 80-vjetorin e lindjes

Në BKSH, në kuadër të kremtimeve për Vitin Kulturor kushtuar Ismail Kadaresë në 80-vjetorin e lindjes, ditën e Premte, dt.12.02.2016, u zhvilluan një varg aktivitetesh kulturore, si tri qasje të ndryshme, studimore, estetike e informative përmes: konferencës shkencore “Ismail Kadare: leximi dhe interpretimi”, ekspozitës “Qytetet e Kadaresë” dhe promovimeve të disa botimeve shkencore realizuar me rastin e 80-vjetorit të shkrimtarit.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare, homazh për akademikun Kristo Frashëri

Në Bibliotekën Kombëtare më datën 1 shkurt u çel ekspozita përkujtimore “Kristo Frashëri (1920-2016)”, si një homazh kushtuar akademikut, historianit, profesorit Kristo Frashëri, i cili u nda nga jeta një ditë më parë. Kjo ekspozitë me veprat dhe studimet e tij vjen për publikun e gjerë dhe lexuesit e Bibliotekës Kombëtare si një vëmendje e veçantë kushtuar kontributit dhe personalitetit të jashtëzakonshëm shkencor të akademikut Kristo Frashërit.

Lexo më shumë »

Libra të çmuar të bibliotekës së Konicës i dhurohen Bibliotekës Kombëtare
Tiranë, 13 janar 2016

Libra të çmuar të bibliotekës private të Faik Konicës, e konsideruar e humbur, iu dhuruan sot Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë nga studiuesi Agron Alibali, gjatë një ceremonie të veçantë që u zhvilluan në mjediset e BKSH me pjesëmarrjen e studiuesve, historianë si dhe punonjës të saj.

Lexo më shumë »

Presidenti Nishani në Bibliotekën Kombëtare: Me këtë Meshar ne gjejmë një qetësi shpirtërore dhe krenari kombëtare të të gjithëve
23 dhjetor, 2015

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z. Bujar Nishani vizitoi sot paradite me shumë interes ekspozitën “Biblioteka e Bibliotekave”, e cila përmbyll kremtimet me rastin e 95-vjetorit të Bibliotekës Kombëtare. Me këtë rast Kreu i Shtetit në prani të Zëvendësministrit të Kulturës Zef Çuni, të shumë akademikëve, profesorëve, studiuesve dhe gjuhëtarëve i dorëzoi Drejtores së Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, Persida Asllani për ta mirëmbajtur dhe për t’u përkujdesur kopjen e ‘Mesharit” të Gjon Buzukut, e cila i është dhuruar nga Papa Françesku I gjatë vizitës së tij historike në Tiranë më 21 shtator 2014.

Lexo më shumë »

Kremtimi i 95-vjetorit të Bibliotekës Kombëtare dhe Çmimi “Lumo Skendo” 2013 e 2014
20 dhjetor 2015

Duke zgjedhur fundin e vitit për të përmbyllur kremtimet e një nga ngjarjeve më të rëndësishme të kulturës shqiptare, 95-vjetorin e themelimit të saj, Biblioteka Kombëtare organizoi ditën e dielë, 20 dhjetor, një ceremoni festive në të cilën, mes shumë të ftuarve, morën pjesë kryeministri i Shqipërisë, z. Edi Rama, ministrja e Kulturës, z. Mirela Kumbaro, përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë, ish Ministra të Kulturës dhe ish-drejtues të Bibliotekës ndër vite, njerëz të artit dhe kulturës, botues, studiues, lexues etj.

Lexo më shumë »

Konica dhe Apollinaire: një miqësi europiane
4 dhjetor, 2015

Në Bibliotekën Kombëtare, në bashkëpunim me Aleancën Franceze dhe Departamentin e Gjuhës e Letërsisë Frënge, (UT), më datën 4 dhjetor u zhvillua aktiviteti kulturor “Guillaume Apollinaire dhe Faik Konica: një miqësi europiane”, kushtuar miqësisë së veçantë midis dy figurave të jashtëzakonshme të kulturës shqiptare dhe asaj franceze, Konicës e Apollinaire-it. Me pjesëmarrjen e Ambasadorit francez në Tiranë, Z. Bernard Fitoussi, përkthyesve të mirënjohur Edmond Tupja dhe Severina Pasho si dhe të ftuarit të veçantë, akademikut, shkrimtarit dhe studiuesit Luan Starova, ky aktivitet erdhi i konceptuar si një takim ‘intim’ mes studiuesish, shkrimtarësh, përkthyesish dhe lexuesish në një bashkëbisedim në gjuhën franceze.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare, homazh për akademikun Jorgo Bulo


Në Bibliotekën Kombëtare më datën 27 nëntor 2015 u çel ekspozita përkujtimore “Jorgo Bulo (1939–2015)”, si një homazh kushtuar akademikut, filologut, historianit të letërsisë, kritikut letrar, profesorit Jorgo Bulo, i cili u nda nga jeta një ditë më parë.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare prezanton koleksionin digjital të revistës “LEKA”


Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë prezantoi gjatë Panairit Klik Ekspo Klik 2015, koleksionin e plotë të digjituar të revistës "LEKA", tanimë i publikuar në formatin e tij elektronik në faqen zyrtare të Bibliotekës Kombëtare.

Lexo më shumë »

Konferenca “Letërsia shqipe dhe dialekti” në Bibliotekën Kombëtare
20 nëntor 2015

Në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë, në bashkëpunim me Fakultetin e Historisë dhe e Filologjisë, Departamenti i Letërsisë, gjatë ditës së Premte më dt. 20 nëntor, u zhvillua Konferenca Shkencore Ndërkombëtare “Letërsia shqipe dhe dialekti", duke iu rikthyer edhe një herë shqyrtimeve mbi gjuhën standarde shqipe dhe dialektet e saj në letërsinë shqipe.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare marrëveshje bashkëpunimi me Fondacionin Universitar “Francesco Solano”, Itali
12 nëntor 2015

Sot, më dt. 12.11.2015, në sallën Ovale të Pallatit të Kongreseve, në kuadër të Panairit të Librit Tirana 2015, Prof. Dr. Persida Asllani, Drejtore e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, dhe Prof. Francesco Altimari, President i Fondacionit Universitar “Francesco Solano” ( FUFS), Itali, bënë publike nënshkrimin e Marrëveshjes së bashkëpunimit kulturor e shkencor.

Lexo më shumë »

Stefan Zweig në Shqipëri : një mik europian
31 tetor 2015

Në Bibliotekën Kombëtare, në kuadër të Festivalit Ndërkombëtar të Letërsisë në Tiranë, më datën 31 tetor u zhvillua aktiviteti kulturor “Stefan Zweig në Shqipëri : një mik europian”, kushtuar veprës së Stefan Zweig dhe rolit të saj në letërsinë e huaj të botuar dhe lexuar në Shqipëri.

Lexo më shumë »

Artur Miller në 100 vjetorin e lindjes
26 tetor 2015

Në Bibliotekën Kombëtare më datë 26 tetor, me rastin e 100-vjetorit të lindjes së dramaturgut të mirënjohur amerikan, Arthur Miller, u çel ekspozita “Arthur Miller : 1915-2015”.

Lexo më shumë »

“Dante i Shqiptarëve”, 120 vjet rrugëtim në përkthimet e studimet shqiptare
13 tetor 2015

Në Bibliotekën Kombëtare, me rastin e 750-vjetorit të lindjes së Dante Alighierit, u çel ekspozita “Dante i shqiptarëve”, një bashkëpunim mes BKSH-së, Institutit Italian të Kulturës, Shoqatës “Dante Alighieri”-Tiranë dhe Shoqatës së të Verbërve të Shqipërisë

Lexo më shumë »

Bibliografia e përkthimeve në Shqipëri tashmë online në website-n e BKSH-së
30 shtator, 2015

Biblioteka Kombëtare, në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Përkthimit, në datën 30 Shtator, publikon online një nga kontributet e saj më të rëndësishme bibliografike: Bibliografia e përkthimeve në Shqipëri 2003-2014 (Index Translationum), një bashkëpunim i hershëm i saj me UNESCO-n. Duke përzgjedhur Ditën Ndërkombëtare të Përkthimit për këtë prezantim, BKSH ndërmerr një akt nderimi ndaj përkthyesve, kontributit të tyre në komunikimin ndërkulturor. Ekspozita me përkthime të përzgjedhura i bashkohet urimit për të gjithë përkthyesit shqiptarë.

Lexo më shumë »

Homazh për akademikun Aleksandër Stipçeviç në Bibliotekën Kombëtare

Në Bibliotekën Kombëtare më datën 2 shator 2015 u çel ekspozita përkujtimore “Aleksandër Stipçeviç (1930–2015)”, si një homazh kushtuar akademikut kroat, me prejardhje nga arbneshët e Zarës, i ndarë nga jeta dy ditë më parë. Kjo ekspozitë vjen për publikun e gjerë dhe lexuesit e Bibliotekës Kombëtare si një vëmendje e veçantë kushtuar kontributit dhe personalitetit të tij shkencor, veçanërisht në fushën e ilirologjisë.

Lexo më shumë »

Botimet e Bibliotekës Kombëtare kushtuar De Radës prezantohen në hapësirën arbëreshe
Maq, 21 gusht 2015

Në edicionin e dytë të takimeve vjetore me titull “Takohemi Maq”/”Incontriamoci a Macchia”, organizuar nga Shoqata Kulturore Arbëreshe “J. De Rada”, në bashkëpunim me Fondacionin Universitar “Françesko Solano” të Universitetit të Kalabrisë, mbajtur në Maq (San Demetrio Corone) më 21 gusht, u prezantuan dy botime të rëndësishme të Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë kushtuar De Radës.

Lexo më shumë »

Biblioteka Kombëtare përkujton 155-vjetorin e lindjes së Kolë Idromenos
12 – 30 gusht, 2015

Në Bibliotekën Kombëtare më datën 12 gusht 2015, me rastin e 155-vjetorit të lindjes së piktorit Kol Idromeno, është çelur ekspozita përkujtuese “Kolë Idromeno, në fondin e Bibliotekës Kombëtare”.

Lexo më shumë »

Ambasada Ruse i dhuron Bibliotekës Kombëtare 67 vepra Balkano-Albanologjike
BKSH, 7 korrik 2015

Në sallën elegante “Lumo Skëndo” të Bibliotekës Kombëtare u zhvillua më 7 korrik ceremonia e dhurimit të librave nga ana e ambasadës Ruse, me rastin e thirrjes për donacione në kuadër të 95-vjetorit të themelimit të BKSH-së.

Lexo më shumë »

Bektashizmi në kulturën shqiptare
ekspozitë dhe konferencë - 24 qershor, 2015

Marrëdhënia e Bektashizmit me historinë dhe kulturën shqiptare u bë tema qendrore e një ekspozite dhe konference shkencore në Bibliotekën Kombëtare paraditen e 24 qershorit. Përmes ekspozitës Bektashizmi në kulturën shqiptare BKSH ka synuar një rrugëtim hulumtues mbi gjurmën historike dhe kulturore të tarikatit Bektashian në jetën shpirtërore, shoqërore e kombëtare shqiptare.

Lexo më shumë »

In memoriam Koliqi / Camaj
BKSH, 25 maj 2015

Në Bibliotekën Kombëtare, u zhvillua pasditen e 25 majit ne mjediset e BKSH-së, si një aktivitet kushtuar dy shkrimtarëve të çmuar dhe dy personaliteteve të shquara të botës kulturore shqiptare, pikëpjekja më frytdhënëse e të cilëve, veç ajo mes shkrimesh e fatesh, mbetet revista “Shêjzat”, një ndër revistat kulturore më të ndritura të diasporës mbarëkombëtare.

Lexo më shumë »

Mbrëmja poetike Aragoni –poeti i një mijë perspektivave
BKSH, 14 maj 2015

Në vijim të aktiviteteve në nxitje të leximit dhe shkëmbimit mes kulturave, në mjediset e Bibliotekës Kombëtare u zhvillua mbasditen e 14 majit mbrëmja poetike me temë: Aragoni –poeti i një mijë perspektivave. Kjo mbrëmje, e koordinuar nga Prof. Dr. Saverina Pasho dhe e realizuar falë bashkëpunimit të BKSH-së me Departamentin e Gjuhës Frënge të Fakultetit të Gjuhëve të Huaja dhe Aleancës Franceze të Tiranës, u gjallërua nga profesorët e këtij departamenti, Z. I. Lëngu dhe Znj. B. Kuçuku si dhe nga Ambasadori i Francës në Tiranë, Z. Bernard Fitoussi. Tre oratorët sollën aspekte të ndryshme nga jeta dhe vepra e Aragonit, këtij personaliteti kompleks e paradoksal që shpesh është cilësuar si poeti më i madh i shekullit XX.

Lexo më shumë »

380-vjetori i botimit të Fjalorit të Frang Bardhit
13 maj 2015

Duke vijuar traditën e kremtimeve letrare të 23 Prillit, Ditës botërore të librit dhe të drejtës së autorit, Biblioteka Kombëtare, nismëtare e këtij aktiviteti në Shqipëri që në vitin 2003, organizon në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane në Tiranë dhe Shtëpinë botuese Zenit një mbrëmje letrare kushtuar një prej autorëve të shquar e themelues të letërsisë amerikane, Herman Melville, dhe romanit të tij të famshëm “Mobi Dik”, përkthyer së fundmi i plotë edhe në gjuhën shqipe nën përkthimin mjeshtëror të Rudi Erebarës.

Lexo më shumë »

Aktivitet kushtuar “Javës së Europës” në BKSH përmes prezantimit të librit “Europë Ik e Ja” të Majlinda Bregut
11 maj 2015

Në kuadër të Javës së Europës, me praninë e Ambasadores së BE-së në Shqipëri znj. Romana Vlahutin, Biblioteka Kombëtare dhe UET- Press ndërmorën një refleksion dhe bashkëbisedim kushtuar sfidës europiane të botës shqiptare

Lexo më shumë »

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit në Bibliotekën Kombëtare

Duke kremtuar Ditën botërore të lirisë së shtypit, Biblioteka Kombëtare në bashkëpunim me Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit (Universiteti i Tiranës), organizuan më 30 Prill një refleksion të përbashkët mbi parimet themelore të lirisë së shtypi dhe mbi rrugëtimin e shtypit shqiptar në kërkim e thellim të lirisë.

Lexo më shumë »

Dita botërore e librit dhe MOBI DIK në Bibliotekën Kombëtare 23 prill 2015, ora 18:00

Duke vijuar traditën e kremtimeve letrare të 23 Prillit, Ditës botërore të librit dhe të drejtës së autorit, Biblioteka Kombëtare, nismëtare e këtij aktiviteti në Shqipëri që në vitin 2003, organizon në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane në Tiranë dhe Shtëpinë botuese Zenit një mbrëmje letrare kushtuar një prej autorëve të shquar e themelues të letërsisë amerikane, Herman Melville, dhe romanit të tij të famshëm “Mobi Dik”, përkthyer së fundmi i plotë edhe në gjuhën shqipe nën përkthimin mjeshtëror të Rudi Erebarës.

Lexo më shumë »

Ekspozita Noli/Konica, në “Javën e bibliotekave në Kosovë” 14-18 prill 2015

Në kuadër të aktiviteteve kushtuar Javës së Bibliotekës në Kosovë ekspozita Noli/Konica, album i një bashkëkohësie, organizuar dhe përuruar në Bibliotekën Kombëtare të Shqipërisë gjatë muajit mars, udhëtoi drejt Prishtinës dhe shenjoi hapjen e një vargu të gjatë e me shumë interes veprimtarisht për bilbiotekat dhe bibliotekonominë. Ky është edicioni i XIII i kësaj jave, e cila organizohet falë bashkëpunimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës dhe Ambasadës Amerikane në Prishtinë, nga 14 deri më 18 prill.

Lexo më shumë »

Ligjëratë e shkrimtarit dhe historianit belg Geert Van Istandael në BKSH

Paraditen e 31 marsit, Biblioteka kombëtare pati të ftuar nderi shkrimtarin, poetin, eseistin dhe historianin Geert Van Istandael. Të pranishmit patën mundësinë të ndjekin një leksion të hapur jo thjesht rreth historisë së Belgjikës por të sfidave të brendshme të shoqërisë belge dhe modeleve komplekse që ajo i ofron sot Europës së Bashkuar dhe botës përmes vetë ekzistencës të saj.

Lexo më shumë »

Ekspozita NOLI / KONICA – Albumi i një bashkohësie

Biblioteka kombëtare përuroi më 30 mars, në prani të Ministres së Kulturës znj. Mirela Kumbaro dhe shumë të ftuarve, ekspozitën NOLI / KONICA – Albumi i një bashkohësie, e cila iu kushtua dy figurave të shquara të jetës kulturore, letrare, politike e shoqërore të mbarë botës shqiptare, që nga kolonitë e largëta e deri te zemra e saj në Ballkanin e ndërliqshëm.

Lexo më shumë »

Dita ndërkombëtare e librit për fëmijë dhe java e leximit në Bibliotekën kombëtare

Për herë të parë Biblioteka Kombëtare u bë pjesë e aktiviteteve botërore kushtuar librit për fëmijë në Ditën ndërkombëtare të librit për fëmijë. Që prej vitit 1967, 2 prilli, ditëlindja e një prej shkrimtarëve më të dashur për fëmijë, Hans Christian Andersen, është shpallur si ditë e veçantë e nxitjes dhe inicimit të dashurisë së leximit te lexuesit e vegjël.

Lexo më shumë »

Vizitë e ambasadorit të SHBA, z. Donal Lu dhe bashkëshortes së tij në Bibliotekën Kombëtare

Më 17 mars Ambasadori Donald Lu dhe bashkëshortja e tij Dr. Ariel Ahart vizituan Këndin Amerikan në Tiranë. Ambasadori, Dr. Ahart dhe Shefja e Zyrës së Marrëdhënieve me Publikun Znj. Valerie O'Brien u takuan me Drejtoreshën e Bibliotekës Kombëtare Znj. Persida Asllani.

Lexo më shumë »

Prezantim dhe ekspozitë në kuadër të librit “Historia e Austrisë”

Biblioteka kombëtare në bashkëpunim me Shtëpinë botuese “Dituria” dhe Ambasadën e Austrisë në Tiranë zhvilloi më 16 mars një takim kushtuar botimit në shqip të “Historisë së Austrisë”, me autor historianin e mirënjohur Prof. Alois Niederstätter.

Lexo më shumë »

Homazh për balkanologun Gustav Weigand

Biblioteka Kombëtare i kushtoi ditën e premte, më 27 shkurt, një vëmendje të veçantë kontributit dhe personalitetit shkencor të balkanologut gjerman Gustav Weigand, me rastin e 155-vjetorit të lindjes.

Lexo më shumë »

Një mbrëmje për Ismail Kadarenë

Biblioteka kombëtare, në bashkëpunim me Shtëpinë botuese Pegi, kremtoi në mënyrë simbolike më 28 janar ditëlindjen e shkrimtarit Ismail Kadare përmes një mbrëmjeje të veçantë në praninë e studiuesve dhe lexuesve të tij. Përvojat personale dhe profesionale të studiuesve të afirmuar të shkrimtarit por edhe të studiuesve të rinj u sollën për publikun përmes një bashkëbisedimi të hapur ku ligjërimi letrar dhe ai për letërsinë u shkrinë në një homazh dhe urim për ditëlindjen e shkrimtarit.

Lexo më shumë »

Java e bibliotekës fëminore në Bibliotekën Kombëtare

Më datë 23 dhjetor, për herë të parë në Shqipëri, në mjediset e Bibliotekës Kombëtare u çel “Java e bibliotekës fëminore”. Kjo javë promovuese synon nxitjen dhe edukimin e procesit të leximit te fëmijët.

Lexo më shumë »

Aktivitete në BKSH në kuadër të 200-vjetorit të De Radës

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë, në bashkëpunim me Departamentin e Letërsisë së Fakultetit të Histori-Filologjisë (UT) dhe Bibliotekën Kombëtare të Kosovës ndërmorën me sukses aktivitetet përmbyllëse të kremtimeve të 200-vjetorit të De Radës më datë 16 dhjetor në mjediset e BKSH.

Lexo më shumë »

Kremtimet e 100-vjetorit të Marguerite Duras në BKSH

Mbasditen e 9 dhjetorit në Biblioteken Kombëtare, u zhvillua një takim i veçantë i të pasionuarve të letërsisë frënge, nën titullin simbolik Mbrëmje me Marguerite Duras, kushtuar 100- vjetorit të saj të lindjes.

Lexo më shumë »

Bashkëbisedim me Prof. Andrew Wachtel

Mbasditen e 5 dhjetorit, në auditoriumin e Bibliotekës Kombëtare u zhvillua një bashkëbisedim me autorin Andrew Wachtel rreth librit të tij, përkthyer tashmë edhe në shqip, "Ballkani në historinë botërore".

Lexo më shumë »

Edicioni IX-të i Konferencës Kombëtare të Bibliotekonomisë

Biblioteka Kombëtare e Shqipërisë (BKSH) dhe Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” (BKK), më datat 4-5 dhjetor organizuan dhe morën pjesë në “Konferencën Kombëtare të Bibliotekonomisë”, edicionin e nëntë, me temë Aftësimi në informacion përmes teknologjive të reja dhe komunikimit.

Lexo më shumë »

Ekspozita "Shqipëria në luftë 1939-1944"
27 nëntor, ora 18:00

Ekspozita e hapur më datë 27 nëntor në mjediset e BKSH-së i kushtohet teatrit kompleks të luftës në territorin e shtetit shqiptar gjatë Luftës së dytë botërore.

Lexo më shumë »

Konferencë nga Luçia Nadin kushtuar botimeve veneciane

Studiuesja e mirënjohur Luçia Nadin mbajti ditën e premte, më 24 tetor, në mjediset e Bibliotekës kombëtare konferencën me temë “Botimet veneciane në kohën e Aldo Manuzio-s dhe veprimtaria e Benardino Vitali-t, botues i Marin Barletit”.

Lexo më shumë »

“NJË MBROJTËS PËR SHQIPËRINË”-100 VJET PAS LUFTËS SË MADHE

dokumentar nga GENTA POPA PRODANI

“ LUFTA E MADHE DHE SHQIPËRIA”

ekspozitë nga koleksionet e Bibliotekës Kombëtare

Lexo më shumë »

Hapja e ekspozitës “Katolicizëm dhe kulturë”

Më datë 16 shtator, në Bibliotekën Kombëtare, në prani të Kryeministrit z. Edi Rama, të Ministres së Kulturës znj. Mirela Kumbaro dhe shumë të ftuarve të tjerë, u përurua ekspozita “Katolicizëm dhe kulturë”, e organizuar me rastin e vizitës së Papa Françeskut në Shqipëri.

Lexo më shumë »

Persida Asllani, drejtore e Bibliotekës Kombëtare të Shqipërisë, bashkë me Etleva Domin, nëndrejtore, priti sot në një takim të veçantë një delegacion të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës "Pjetër Bogdani" i përbërë nga Bedri Zyberaj, u.d. i drejtorit, Sali Bashota, kryetar i Këshillit Drejtues, dhe Dashamir Bërxulli, anëtar i Këshillit Drejtues.

Lexo më shumë »

Më datë 1 shtator, në mjediset e Bibliotekës Kombëtare, Prof. Dr. Persida Asllani u prezantua me personelin e kësaj biblioteke në postin e drejtueses së institucionit. Prezantimi u bë nga Ministrja e Kulturës znj. Mirela Kumbaro.

Lexo më shumë »